PDA

View Full Version : σήκωμα μηχανής μετά από πτώση


nikosgs
14-09-2012, 04:27
τελικά ρε παιδιά ποιος είναι ο σωστός τρόπος (και αν υπάρχει σωστός και λάθος) να σηκώσεις τη μηχανή μετά από πτώση.

έκανα μια μίνι έρευνα εδώ δεν με βοήθησε και πολύ αυτό που βρήκα.προσωπικά μου έχει πέσει το adv 2 φορές σε 2 χρόνια ( και τις δύο ξέχασα να ανοίξω το σταντ :p:p:p ) και 2-3 φορές ακόμα διάφορες άλλες μηχανές..( εντάξει είμαι λίγο αφηρημένος το ξέρω :D )
πάντα τις σήκωνα κλασικά..σκύψιμο, λύγισμα γόνατα, δύναμη στα χεράκια και τσουπ ... εγέρθητο!!!

θα χαρώ να ακούσω απόψεις!!

forester
14-09-2012, 07:05
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

Gasgs
14-09-2012, 07:36
Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

commander
14-09-2012, 07:44
Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

Έσενα όταν σου πεφτει κοίτα να είσαι κοντά σε τοίχο.........:D



Σπαμ παπαλα.......

pkaran
14-09-2012, 07:53
Αυτοί είναι οι τρόποι :

NB's F6550GS - How to pick up a motorcycle - YouTube

How not to pick up a GS1200 Adventure - YouTube

ckk
14-09-2012, 09:34
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

:ye02:

nikosgs
14-09-2012, 17:09
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

Σωστος!φετος περασα ενα σχολειο γρηγορης και ασφαλους οδηγησης της αστυνομιας.σε γενικα πλαισια ηταν πολυ καλο και εμαθα καποια πραγματα.δυστυχως ομως δεν μας εδειξαν καποιο τροπο εκει και απο αμελεια μου και εγω ξεχασα να ρωτησω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

lepanto
14-09-2012, 18:04
Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

εσύ να αφήσεις τα ευχαριστω κ να κατεβαζεις το σταντ είναι ακριβά τα
μούτρα :D

commander
14-09-2012, 18:19
εσύ να αφήσεις τα ευχαριστω κ να κατεβαζεις το σταντ είναι ακριβά τα
μούτρα :D

:lo19::sm3:




Σπαμ on
Έτοιμοι η συσκευή μου ??????
Σπαμ off.....

lepanto
14-09-2012, 18:41
:lo19::



Σπαμ on
Έτοιμοι η συσκευή μου ??????
Σπαμ off.....

:yz :yz οχιιιιιιι !!!!!!!! σοριιιιιι

forester
15-09-2012, 00:42
εσύ να αφήσεις τα ευχαριστω κ να κατεβαζεις το σταντ είναι ακριβά τα
μούτρα :D


Κι εμένα μου έπεσε γιατί δεν είχα ανοίξει το πλαϊνό, και πού έπεσε λέτε:wha13::wha13::wha13::wha13:





















Πάνω σε μια Africa:D:D:D:D:D
Ευτυχώς χωρίς ζημιές αμφότερες:):):)

kelas22
17-09-2012, 20:23
Εμενα παντως που μου επεσε μια φωρα φωρτομενη γιατι νομισα οτι ειχα βαλει σταντ αλλα τελικα δεεεεεν.....Πιασαμε 3 ατομα και τη σηκωσαμε!!!!
:sm7::sm7::sm7:

commander
17-09-2012, 20:41
Εμενα παντως που μου επεσε μια φωρα φωρτομενη γιατι νομισα οτι ειχα βαλει σταντ αλλα τελικα δεεεεεν.....Πιασαμε 3 ατομα και τη σηκωσαμε!!!!
:sm7::sm7::sm7:

Εμένα παλι μου έπεσε στατικά εν το μέσο πολύς βροχής φορτωμένη και δικαβαλη....Την σηκωσα όπως στο τρειλερακι αλλα είδα ότι παρα ζοριστηκε το τιμόνι όποτε καλο θα ήταν να Το αποφεύγουμε αυτο.......Παντός ανυψωνεται παρα πολυ εύκολα απο εκει και ας είναι φορτωμένη......

FlyPanos
17-09-2012, 21:40
Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ επεσα την Κυριακή που γλίστραγε τρομερα. Βεβαια δεν ήξερα πως να την σηκωσω και με βοήθησε περαστικός. Πάντως ενω σύρθηκε αρκετα μέτρα, ουσιαστικά δεν επάθε σχεδον τιποτα. Να ζήσουν οι μπαρες
Οι οδηγίες που δίνεται είναι πολύ χρήσιμες...μακαρι να το είχα διαβάσει νωρίτερα
Καμια βοήθεια για να μην πεφτουμε οταν βρέχει

Ευχαριστώ παιδια

vpentza
17-09-2012, 23:07
επειδή είμαι παθών με 0 χλμ και ελαφρώς αδύναμος (όχι αδύνατος :D), έκανα κάτι που είχα διαβάσει...
γύρισα το τιμόνι στη μεριά που είχε πέσει, πήγα από τη μεριά αυτή και γύρισα πλάτη στη μοτό.
έκατσα στο "βαθύ", το ένα χέρι στο γκριπ, το άλλο στη λαβή του συνοδηγού και έβαλα δύναμη με τη πλάτη....
η μοτό σηκώθηκε σε τέτοια γωνία που με βοήθησε να της δώσω ακόμα μια ώθηση με τη μέση/πλάτη και να σηκωθεί όρθια...
δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια πώς θα το έκανα εάν ήταν τελείως "ένα με το πάτωμα", δηλαδή εννοώ ότι η γωνία που κάθεται η μοτό λόγω των κάγκελων είναι τέτοια που το 1/3 της "δουλειάς" έχει ήδη γίνει...

Airman67
18-09-2012, 16:22
Ενδιαφέρον το άρθρο παιδιά..
και εγώ όταν πήρα την μηχανή το πρώτο που έψαξα ήταν το πως θα την σηκώσω αν την βρω πεσμένη .
είδα τα βιντεακια
ολα καλα
πριν μερικούς μήνες ενώ την είχα στο πλαϊνό μου έπεσε και όλο πανικό έτρεξα την σήκωσα
και κοιτούσα αν είχε κάποια ζημιά ..

μετά διαπίστωσα οτι ούτε που σκέφτηκα τον τρόπο
μόνο τις ζημιές.. χαχαχαχχαχ

Το πλαϊνό παιδιά πάντα πριν κατεβούμε ..1,95 ειμαι 120 κιλα και τρέμω ...
:sm2:

griv_gs
23-09-2012, 21:46
Εγώ όποτε έπεσα μέχρι τώρα μου την σηκώσαν άλλοι, αφού σηκώσαν και μένα:u59::u59:

gkert
03-10-2012, 16:00
Εγώ όποτε έπεσα μέχρι τώρα μου την σηκώσαν άλλοι, αφού σηκώσαν και μένα:u59::u59:


:cr14:

gs77
03-10-2012, 23:52
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk











:ye02::ye02::ye02:

phoenix
04-10-2012, 12:37
:cr14:
και εμενα:re25::re25:

kwstas
07-10-2012, 11:17
Eγω την σηκωσα με τον ιδιο τροπο στο 1ο βιντεο εκτος απο καποιες λεπτομερειες, τωρα θα ξερω καλυτερα .....:ye02: