PDA

View Full Version : Δημοσίευση Επιστολής προς την BMW Hellas


vsnmic
14-09-2012, 12:02
Αγαπητοί Κύριοι
Ονομάζομαι Διαμαντίδης Μιχάλης, είμαι επιστήμονας της πληροφορικής και κατοικώ μόνιμα στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Έχω στην κατοχή μου ένα BMW R1200GS 2006 το οποίο αγοράστηκε από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα από τον Κο Τρικαλιώτη ολοκαίνουργιο και στοίχισε 17500 Ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχει 35000 χλμ και είναι σε άψογη κατάσταση. Ο σκοπός αυτής της επιστολής είναι η αναφορά και η καταγγελία ταυτόχρονα ενός σημαντικού προβλήματος που παρουσιάστηκε με την αγορά δύο κρανών BMW Sport Sparc με Ενδοεπικοινωνία Bluetooth.
Η αγορά έγινε στις 31/5/2012 από το κατάστημα του Κου Παναγιωτόπουλου στην Αθήνα και η επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου Γεώργιο και στοίχισαν 1800 Ευρώ. Η εξυπηρέτηση από το παραπάνω κατάστημα ήταν κάτι παραπάνω από άψογη! Τα κράνη (ένα για εμένα και ένα για τη σύζυγό μου) χρησιμοποιήθηκαν μόνο μία φορά σε ένα ταξίδι Θεσσαλονίκη – Βόλος και φορτίστηκαν μόνο μία φορά. Την επόμενη φορά που πήγαμε να τα φορτίσουμε δεν δούλευε η φόρτιση στο κράνος της συζύγου μου.
Πιστεύω πως μετά από 20 χρόνια εμπειρίας στην επιστήμη των υπολογιστών να ξέρω να φορτίσω μία συσκευή USB.
Έστειλα λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου το κράνος στην αντιπροσωπεία του Κου Παναγιωτόπουλου για διεκπεραίωση της εγγύησης που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχω. Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.
Εγώ λοιπόν από τη μεριά μου ερωτώ :
1) Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σήμερα που υπάρχει μία τεράστια κρίση και ένας πελάτης δίνει 1800 Ευρώ μετρητοίς στερούμενος ένα ταξίδι που θα έκανε για την αγορά ενός γνήσιου κράνους BMW και να μην έχει την υποστήριξη της εταιρείας που εμπιστεύεται εδώ και 10 χρόνια;
2) Γνωρίζω πολύ καλά από εγγυήσεις γιατί καθημερινά στο κατάστημά μου έρχονται υπολογιστές και τους βάζω σε διαδικασία εγγύησης. Πως είναι δυνατόν να μην περνάει η εγγύηση και μάλιστα σε τόσο ακριβό εξοπλισμό;
3) Είναι τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά σας ώστε να μην σας ενδιαφέρει ένας πελάτης που σας εμπιστεύεται και δίνει τα ωραία του χρήματα με κόπο ζωής;
4) Εκτός ότι κατανάλωσα άπειρες ώρες για να καταφέρω να δουλέψει το pair μεταξύ των συσκευών, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία δεν συνεργάζεται με τα iPhone που διαθέτω εγώ και η σύζυγός μου, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστεί με ένα Bluetooth GPS, εκτός ότι νομίζω ότι αυτή η αγορά μου ήταν η πιο αποτυχημένη που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, έρχεστε και μου λέτε ότι δεν περνάει και η εγγύηση;
ΝΤΡΟΠΗ για μία εταιρεία που εμπιστεύονται χιλιάδες μοτοσικλετιστές και έχουν την εντύπωση ότι καλύπτονται με εγγυήσεις και υποστηρίζονται από εσάς.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μετά από τόση ταλαιπωρία για το setup των συσκευών να αντιμετωπίζετε έτσι μία μηδαμινή σε κόστος βλάβη.
Παρακαλώ πολύ για τις δικές σας ενέργειες. Θα ήθελα να βρεθεί μία λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω καθώς και σε μελλοντικά προβλήματα που θα μου παρουσιαστούν στο μέλλον με τις συσκευές αυτές. Δεν θα ήθελα να καταφύγω σε ένδικα ακόμη μέσα γιατί πιστεύω πως η BMW είναι μία έντιμη εταιρία με μεγάλη ιστορία στην ικανοποίηση του πελάτη και το service.
Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί σε όλα τα BMW clubs, στο GS Forum, σε όλα τα moto clubs καθώς και στην BMW MOTORRAD Ελλάδας και Γερμανίας. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την απόκρισή σας.

Με Εκτίμηση

Μιχάλης Λ. Διαμαντίδης
Σύμβουλος Μηχανογράφησης

nivam
14-09-2012, 12:07
Αγαπητοί Κύριοι
Ονομάζομαι Διαμαντίδης Μιχάλης, είμαι επιστήμονας της πληροφορικής και κατοικώ μόνιμα στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Έχω στην κατοχή μου ένα BMW R1200GS 2006 το οποίο αγοράστηκε από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα από τον Κο Τρικαλιώτη ολοκαίνουργιο και στοίχισε 17500 Ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχει 35000 χλμ και είναι σε άψογη κατάσταση. Ο σκοπός αυτής της επιστολής είναι η αναφορά και η καταγγελία ταυτόχρονα ενός σημαντικού προβλήματος που παρουσιάστηκε με την αγορά δύο κρανών BMW Sport Sparc με Ενδοεπικοινωνία Bluetooth.
Η αγορά έγινε στις 31/5/2012 από το κατάστημα του Κου Παναγιωτόπουλου στην Αθήνα και η επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου Γεώργιο και στοίχισαν 1800 Ευρώ. Η εξυπηρέτηση από το παραπάνω κατάστημα ήταν κάτι παραπάνω από άψογη! Τα κράνη (ένα για εμένα και ένα για τη σύζυγό μου) χρησιμοποιήθηκαν μόνο μία φορά σε ένα ταξίδι Θεσσαλονίκη – Βόλος και φορτίστηκαν μόνο μία φορά. Την επόμενη φορά που πήγαμε να τα φορτίσουμε δεν δούλευε η φόρτιση στο κράνος της συζύγου μου.
Πιστεύω πως μετά από 20 χρόνια εμπειρίας στην επιστήμη των υπολογιστών να ξέρω να φορτίσω μία συσκευή USB.
Έστειλα λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου το κράνος στην αντιπροσωπεία του Κου Παναγιωτόπουλου για διεκπεραίωση της εγγύησης που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχω. Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.
Εγώ λοιπόν από τη μεριά μου ερωτώ :
1) Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό σήμερα που υπάρχει μία τεράστια κρίση και ένας πελάτης δίνει 1800 Ευρώ μετρητοίς στερούμενος ένα ταξίδι που θα έκανε για την αγορά ενός γνήσιου κράνους BMW και να μην έχει την υποστήριξη της εταιρείας που εμπιστεύεται εδώ και 10 χρόνια;
2) Γνωρίζω πολύ καλά από εγγυήσεις γιατί καθημερινά στο κατάστημά μου έρχονται υπολογιστές και τους βάζω σε διαδικασία εγγύησης. Πως είναι δυνατόν να μην περνάει η εγγύηση και μάλιστα σε τόσο ακριβό εξοπλισμό;
3) Είναι τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά σας ώστε να μην σας ενδιαφέρει ένας πελάτης που σας εμπιστεύεται και δίνει τα ωραία του χρήματα με κόπο ζωής;
4) Εκτός ότι κατανάλωσα άπειρες ώρες για να καταφέρω να δουλέψει το pair μεταξύ των συσκευών, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία δεν συνεργάζεται με τα iPhone που διαθέτω εγώ και η σύζυγός μου, εκτός ότι η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνία είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστεί με ένα Bluetooth GPS, εκτός ότι νομίζω ότι αυτή η αγορά μου ήταν η πιο αποτυχημένη που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, έρχεστε και μου λέτε ότι δεν περνάει και η εγγύηση;
ΝΤΡΟΠΗ για μία εταιρεία που εμπιστεύονται χιλιάδες μοτοσικλετιστές και έχουν την εντύπωση ότι καλύπτονται με εγγυήσεις και υποστηρίζονται από εσάς.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μετά από τόση ταλαιπωρία για το setup των συσκευών να αντιμετωπίζετε έτσι μία μηδαμινή σε κόστος βλάβη.
Παρακαλώ πολύ για τις δικές σας ενέργειες. Θα ήθελα να βρεθεί μία λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω καθώς και σε μελλοντικά προβλήματα που θα μου παρουσιαστούν στο μέλλον με τις συσκευές αυτές. Δεν θα ήθελα να καταφύγω σε ένδικα ακόμη μέσα γιατί πιστεύω πως η BMW είναι μία έντιμη εταιρία με μεγάλη ιστορία στην ικανοποίηση του πελάτη και το service.
Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί σε όλα τα BMW clubs, στο GS Forum, σε όλα τα moto clubs καθώς και στην BMW MOTORRAD Ελλάδας και Γερμανίας. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την απόκρισή σας.
Με Εκτίμηση

Μιχάλης Λ. Διαμαντίδης
Σύμβουλος Μηχανογράφησης





:ye36:

Eύχομαι να βρεις γρήγορα το δίκιο σου!:)

ltsiorak
14-09-2012, 12:13
φιλος... για αυτο κινεζος και αγιος ο θεος

vsnmic
14-09-2012, 12:24
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!

MKK
14-09-2012, 12:34
... Το όνομα Αντώνης Παναγιωτόπουλος δεν είναι τυχαίο στο χώρο της BMW ... Προσωπικά πήγα για δικαστήριο και έφυγα με μοτό ...


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

jmar
14-09-2012, 12:40
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!

Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση?? :eek:

commander
14-09-2012, 12:43
Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση?? :eek:

Πάντως κάτι έγινε ..........τώρα ήταν η δημοσιεύσει ήταν κάτι άλλο πάντως λύθηκε το πρόβλημα του φίλου........

aeriko
14-09-2012, 12:46
Πάντως κάτι έγινε ..........τώρα ήταν η δημοσιεύσει ήταν κάτι άλλο πάντως λύθηκε το πρόβλημα του φίλου........
.........ηταν προβοκάτσια;;;............

Sakis
14-09-2012, 12:47
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!

Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση?? :eek:


Έτσι έγινε μπορείς να μας διευκρινήσεις?????:Απορία::wo20:

vpentza
14-09-2012, 12:47
Ήδη ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του εξοπλισμού χωρίς καμία χρέωση από μέρους μας. Τον ευχαριστούμε και δημόσια. ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!

όλα καλά και αποκαταστάθηκε το όνομα της "μαμάς"...

να κάνω μερικές ερωτήσεις ?
τη πρώτη φορά που εξέφρασες τα παράπονα, η αντιπροσωπεία ζήτησε την άδεια της "μαμάς" (ως όφειλε) ώστε να κάνει χρήση της εγγύησης και αυτή είπε ΟΧΙ ???
και πότε ακριβώς ο κ.Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή για αντικατάσταση ?
και γιατί την εντολή την δίνει ο κ.Παναγιωτόπουλος ? το σωστό δεν ήταν την εντολή να τη δώσει η "μαμά" προς τον κ.Παναγιωτόπουλο ?

gsmaniac
14-09-2012, 12:48
Δηλαδη για να καταλαβω μεσα σε 20 λεπτα επειδη εγινε η δημοσιοποιηση καλυφθηκε απο εγγυηση?? :eek:

προφανως ο υπαλληλος εδειξε την επιστολη στον αντωνη και αυτος επραξε οπως κανει εδω και 35 χρονια........;)
νομιζω οτι η περιπτωση του φιλου μας, δεν μπορουσε να ειχε διαφορετικη καταληξη....:)

commander
14-09-2012, 12:50
.........ηταν προβοκάτσια;;;............

Δεν το ξέρω Πάνο αυτό (δεν θέλω να το πιστεύω) αλλα όταν είσαι πίσω από πληκτρολόγιο βάζεις με τον νου σου πολλά σενάρια..........

jmar
14-09-2012, 12:50
Πάντως κάτι έγινε ..........τώρα ήταν η δημοσιεύσει ήταν κάτι άλλο πάντως λύθηκε το πρόβλημα του φίλου........

Βρε ναι δεν αντιλεγω και μπραβο τους που παραδεχτηκαν το λαθος τους και τελος καλο ολα καλα, απλα μου εκανε καπως ολο αυτο :confused:

jmar
14-09-2012, 12:52
προφανως ο υπαλληλος εδειξε την επιστολη στον αντωνη και αυτος επραξε οπως κανει εδω και 35 χρονια........;)
νομιζω οτι η περιπτωση του φιλου μας, δεν μπορουσε να ειχε διαφορετικη καταληξη....:)

:ye02:

vsnmic
14-09-2012, 13:11
Να απαντήσω :
Ναί, την πρώτη φορά που έστειλα το κράνος στον Κο Παναγιωτόπουλο η BMW Hellas αρνήθηκε κατηγορηματικά την εγγύηση. Ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή αντικατάστασης χθες και σήμερα έγινε η δημοσιοποίηση. Πιστεύω προσωπικά πως είναι θέμα του αντιπροσώππου τι είδους εξυπηρέτηση και υπηρεσίες θα προσφέρει αν δεν καλύπτεται ο πελάτης από την BMW Hellas. Σημειωτέον ότι η BMW Hellas δεν απάντησε ακόμη. Ευχαριστώ.

jmar
14-09-2012, 13:14
Να απαντήσω :
Ναί, την πρώτη φορά που έστειλα το κράνος στον Κο Παναγιωτόπουλο η BMW Hellas αρνήθηκε κατηγορηματικά την εγγύηση. Ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή αντικατάστασης χθες και σήμερα έγινε η δημοσιοποίηση. Πιστεύω προσωπικά πως είναι θέμα του αντιπροσώππου τι είδους εξυπηρέτηση και υπηρεσίες θα προσφέρει αν δεν καλύπτεται ο πελάτης από την BMW Hellas. Σημειωτέον ότι η BMW Hellas δεν απάντησε ακόμη. Ευχαριστώ.

Εγγυηση ο κυριος Αντωνης οπως παντα!! :re25: :ye32:

commander
14-09-2012, 13:15
Να απαντήσω :
Ναί, την πρώτη φορά που έστειλα το κράνος στον Κο Παναγιωτόπουλο η BMW Hellas αρνήθηκε κατηγορηματικά την εγγύηση. Ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή αντικατάστασης χθες και σήμερα έγινε η δημοσιοποίηση. Πιστεύω προσωπικά πως είναι θέμα του αντιπροσώππου τι είδους εξυπηρέτηση και υπηρεσίες θα προσφέρει αν δεν καλύπτεται ο πελάτης από την BMW Hellas. Σημειωτέον ότι η BMW Hellas δεν απάντησε ακόμη. Ευχαριστώ.
Αρα τους το κοινοποίησες από εχθες?σωστα

aeriko
14-09-2012, 13:15
Να απαντήσω :
Ναί, την πρώτη φορά που έστειλα το κράνος στον Κο Παναγιωτόπουλο η BMW Hellas αρνήθηκε κατηγορηματικά την εγγύηση. Ο Κος Παναγιωτόπουλος έδωσε εντολή αντικατάστασης χθες και σήμερα έγινε η δημοσιοποίηση. Πιστεύω προσωπικά πως είναι θέμα του αντιπροσώππου τι είδους εξυπηρέτηση και υπηρεσίες θα προσφέρει αν δεν καλύπτεται ο πελάτης από την BMW Hellas. Σημειωτέον ότι η BMW Hellas δεν απάντησε ακόμη. Ευχαριστώ.
Δηλαδή θα φάει την "χλαπάτσα" των 1800€ ο Κος Παναγιωτόπουλος;

vsnmic
14-09-2012, 13:18
Η κοινοποίηση έγινε σήμερα το πρωί αλλά χθες με ενημέρωσαν από τον Κο Παναγιωτόπουλο ότι θα μου περάσουν την εγγύηση είτε κοινοποιηθεί στην BMW Hellas είτε όχι. Απλώς ένοιωσα αρκετά αγανακτισμένος σήμερα και έγραψα την επιστολή την οποία έστειλα στην BMW Hellas με email και fax καθώς και με email στον Κο Παναγιωτόπουλο. Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε τώρα. Ευχαριστώ.

vsnmic
14-09-2012, 13:20
Δηλαδή θα φάει την "χλαπάτσα" των 1800€ ο Κος Παναγιωτόπουλος;
Όχι φίλε μου το κόστος της ζημιάς του bluetooth δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ γιατί πρόκειται μόνο για ένα μικρό καλώδιο φόρτισης που ενώνεται με την κεντρική πλακέτα.

jmar
14-09-2012, 13:22
Η κοινοποίηση έγινε σήμερα το πρωί αλλά χθες με ενημέρωσαν από τον Κο Παναγιωτόπουλο ότι θα μου περάσουν την εγγύηση είτε κοινοποιηθεί στην BMW Hellas είτε όχι. Απλώς ένοιωσα αρκετά αγανακτισμένος σήμερα και έγραψα την επιστολή την οποία έστειλα στην BMW Hellas με email και fax καθώς και με email στον Κο Παναγιωτόπουλο. Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε τώρα. Ευχαριστώ.

Κι αφου χτες σου ειπαν οτι περναει εγγυηση σημερα το κοινοποιησες?? :confused: :wo02:

vpentza
14-09-2012, 13:24
Δηλαδή θα φάει την "χλαπάτσα" των 1800€ ο Κος Παναγιωτόπουλος;

γνωρίζω ότι τις εντολές αντικατάστασης τις αξιολογεί μόνο η μαμά από την εποχή που συνεργείο εξουσιοδοτημένο άλλαζε τις μπαταρίες σαν τα πουκάμισα με δικαιολογία κάλυψης εγγύησης.
Σ.Σ. το συνεργείο έχει κλείσει όταν η BMW (πέραν των παραπόνων) του κοινοποίησε πως οι εγγυήσεις που ζητούσε και έπαιρνε ήταν αδικαιολόγητες και έπρεπε να τις πληρώσει πίσω στη "μαμά"....;)

αν πει ΝΑΙ η μαμά ο έμπορος εκτελεί την εντολή αντικατάστασης και αποστέλλει το ελλατωματικό προιον στη μαμά αλλιώς το...πληρώνει.
η μαμά δεν έχει απαντήσει γραπτώς στον πελάτη αλλά η αντικατάσταση έγινε....
η θετική απάντηση προς τον πελάτη έπεται ? απάντηση γραπτή για τη πρώτη κρούση υπήρξε ? κι αν δεν υπήρξε, γιατί να υπάρξει τώρα ?

ο εξουσιοδοτημένος δηλαδή θα πληρώσει έως 1800 ευρώ στη μαμά????
τόσο large το συνεργείο ?????? εάν είναι έτσι, είναι καταπληκτικός και άξιος συγχαρητηρίων....μπράβο του :rolleyes:

vsnmic
14-09-2012, 13:25
Δηλαδή θα φάει την "χλαπάτσα" των 1800€ ο Κος Παναγιωτόπουλος;

Κι αφου χτες σου ειπαν οτι περναει εγγυηση σημερα το κοινοποιησες?? :confused: :wo02:
Προσωπικά πιστεύω πως αυτά θα πρέπει να λέγονται για να έχουν γνώση όλοι την συμπεριφορά της BMW Hellas προς τους πελάτες της!!!

kornlaz
14-09-2012, 13:26
Εγώ πάντως να πω την μαύρη αλήθεια..............μπερδεύτηκα:Απορία:

commander
14-09-2012, 13:28
Κι αφου χτες σου ειπαν οτι περναει εγγυηση σημερα το κοινοποιησες?? :confused: :wo02:
Γιαννη ας μην του δωσουμε συνεχεια!!
Υπάρχει πολύ πίεση στον κοσμο και γι αυτό μπορεί κάποιοι να γίνουμε παρορμητικοί

jmar
14-09-2012, 13:30
Εγώ πάντως να πω την μαύρη αλήθεια..............μπερδεύτηκα:Απορία:

:sm7: ολα καλα Κορνηλιε το συμβαν θεωρειται ληξαν :D

jmar
14-09-2012, 13:32
Γιαννη ας μην του δωσουμε συνεχεια!!
Υπάρχει πολύ πίεση στον κοσμο και γι αυτό μπορεί κάποιοι να γίνουμε παρορμητικοί


:o :ye13: :di54:

vpentza
14-09-2012, 13:32
φίλε μου, εσύ έστειλες (κατά την επιστολή σου) το κράνος όλο πίσω, προς αντικατάσταση λόγω εγγύησης και η μαμά είπε ΟΧΙ....

εκτιμώ λοιπόν ότι εφόσον εκτιμήθηκε ότι το θέμα ήταν μια κόλληση, το καλό και σωστό συνεργείο ανέλαβε το κόστος του δεκάευρου να σε εξυπηρετήσει να μη μπλέξεις με τη μαμά για πλήρη αντικατάσταση που θα σου κόστιζε σε χρόνο και ψυχική ηρεμία....και προφανώς δεν θα έβγαινε άκρη υπερ του πελάτη...
μπράβο λοιπόν στο συνεργείο που ασχολήθηκε να δώσει μια απλή λύση σε κάτι που δεν υπήχε λόγος να μπλέξεις τη μαμά.... η μαμά δεν θα το μάθει ποτέ και εσύ θα έχεις το καινούριο σου κράνος επισκευασμένο...
όλοι ικανοποιημένοι...:)

napgeo
14-09-2012, 15:00
:u55:Μα γιατί τα έχω βάλει με την Ελληνική Αντιπροσωπεία. Ένα μάτσο Αλήτες έχουν μαζευτεί εκεί μέσα. Επιμένω να πάμε να πιούμε καφέ εμείς εκεί και να μην ξέρουν από πού να φύγουν.

:ye32:Μπράβο πάντως στον Κύριο Παναγιωτόπουλο.
Τον γνώρισα από κοντά. Οι εξηγήσεις που μου έδωσε ήταν ξεκάθαρες……………….

geolag
14-09-2012, 15:21
:u55:Μα γιατί τα έχω βάλει με την Ελληνική Αντιπροσωπεία. Ένα μάτσο Αλήτες έχουν μαζευτεί εκεί μέσα. Επιμένω να πάμε να πιούμε καφέ εμείς εκεί και να μην ξέρουν από πού να φύγουν.

:ye32:Μπράβο πάντως στον Κύριο Παναγιωτόπουλο.
Τον γνώρισα από κοντά. Οι εξηγήσεις που μου έδωσε ήταν ξεκάθαρες……………….
Πήγες να ρωτήσεις για να αγοράσεις BMW?Ετσι γνωριστήκατε?
Γεια σου Ναπολέων.Καιρό έχουμε να τα πούμε

napgeo
14-09-2012, 15:24
Πήγες να ρωτήσεις για να αγοράσεις BMW?Ετσι γνωριστήκατε?
Γεια σου Ναπολέων.Καιρό έχουμε να τα πούμε


:ye32:Σωστά τα λέτε. Άς μη χαλάσουμε όμως το θέμα του φίλου.

Δεν τον γνώριζα τον Άνθρωπο και στην αρχή εκνευρίστηκε μαζί μου. Φάνηκε τουλάχιστον επαγγελματίας.



:u56:Κοντός ψαλμός που λένε να καταντήσω και εγώ προβληματικός.

Να είστε καλά.....................

commander
14-09-2012, 15:31
Δεν τον γνώριζα τον Άνθρωπο και στην αρχή εκνευρίστηκε μαζί μου. Φάνηκε τουλάχιστον επαγγελματίας.



Να είστε καλά.....................




Στην αρχή όλοι εκνευριζοντε μαζί σου αλλα μετά ότα σε γνωρίσουν αναθεωρουν........:D

Πικαρτ άουτ.......

napgeo
14-09-2012, 15:36
Στην αρχή όλοι εκνευριζοντε μαζί σου αλλα μετά ότα σε γνωρίσουν αναθεωρουν........:D

Πικαρτ άουτ.......


:u56:Μιλάτε εσείς που έχετε ένα εργαλείο Διαμάντι.

:Απορία: Οι υπόλοιποι φίλοι τι να πούν.............

Vag
14-09-2012, 15:56
To ότι ο Αντώνης -γκαραντί- έβγαλε για άλλη μια φορά την προπέλα ασπροπρόσωπη δεν σημαίνει πάντως ότι δεν πρέπει να τα ακούει η μαμά για τα μπάχαλα της εδώ αντιπροσωπείας της. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Και γιατί ακόμα και μετά από όλα αυτά μια έγγραφη και επίσημη συγνώμη του τη χρωστάνε του ανθρώπου από τα κεντρικά. Τσάμπα είναι θα μου πεις και με τις συγνώμες χάθηκε το φιλότιμο... αλλά έτσι για το γαμώτο και το συχτήρι του. 1800 έσκασε, ο άνθρωπος δεν πήρε κράνος από τη λαϊκή!

vsnmic
14-09-2012, 17:32
Γιαννη ας μην του δωσουμε συνεχεια!!


Υπάρχει πολύ πίεση στον κοσμο και γι αυτό μπορεί κάποιοι να γίνουμε παρορμητικοί


Αγαπητέ φίλε ούτε πίεση μου ασκήθηκε ούτε τίποτε άλλο, απλώς έχω μείνει άναυδος από φίλους που απαντήσαν και υποστηρίζουν την μαμά εταιρεία. Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί δικαιωθήκαν από την μαμά ή είχαν κάποια στιγμή κάποιο θέμα, αλλά εμένα είανι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει παρόμοιο θέμα εγγύησης και δεν εξυπηρετούμαι. Και τέλος δε νομίζω ότι γίνομαι παρορμητικός όταν εκθέτω μέσα σε αυτό το forum την άποψή μου για κάποιο θέμα γιατί πιστεύω ότι, και για αυτό, είναι τα forums. Ευχαριστώ!

commander
14-09-2012, 18:01
Αγαπητέ φίλε ούτε πίεση μου ασκήθηκε ούτε τίποτε άλλο, απλώς έχω μείνει άναυδος από φίλους που απαντήσαν και υποστηρίζουν την μαμά εταιρεία. Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί δικαιωθήκαν από την μαμά ή είχαν κάποια στιγμή κάποιο θέμα, αλλά εμένα είανι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει παρόμοιο θέμα εγγύησης και δεν εξυπηρετούμαι. Και τέλος δε νομίζω ότι γίνομαι παρορμητικός όταν εκθέτω μέσα σε αυτό το forum την άποψή μου για κάποιο θέμα γιατί πιστεύω ότι, και για αυτό, είναι τα forums. Ευχαριστώ!

Να εξηγηθω γιατί μου απευθηνες το λογο::Το παρορμητικος το είπα με την έννοια ότι θα μπορούσες να περιμένεις αφού έχεις στείλει το email η το fax στους υπεύθυνους τις μητρικής εταιρίας και αφού δεν θα έπαιρνες απάντηση(πρόσεχε όχι την απάντηση που θα περίμενες)τότε μάλιστα.......επιβαλλόταν να το ανεβάσεις στο φορα και το οποιοδήποτε άλλο μέσων η όπως εσύ θα όριζες........Γι αυτό και σε ποιο πάνω σε ερωτώ εγώ και λέω (τους το κοινοποιησες εχθές?????) για να σε καταλάβουμε εμείς όλοι που βλέπουμε το θέμα σου...Πάντως το ζητούμενο ήταν να καταλάβουν οι υπεύθυνοι τις εταιρείας το λάθος τους και το κατάλαβαν.......και εμείς σε καταλάβαμε (εγώ τουλάχιστον ναι) να σαι καλα.

ckk
14-09-2012, 18:38
Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά η Μαμά μας αφήνει ξεκρέμαστους.

Αν η Γερμανία ήξερε τί γινόταν εδώ στην Ελλάδα, θα της έπαιρνε την αντιπροσωπεία και θα την έδινε στον Παναγιωτόπουλο. Βέβαια μπορεί να μην την θέλει ο ίδιος... :)

Οι ηλίθιοι της Μαμάς, πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε απλά νούμερα και λεφτά.

Χρωστάνε πολλά στον Παναγιωτόπουλο και ελπίζω να το ξέρουν στην Γερμανία.

napgeo
14-09-2012, 18:46
Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά η Μαμά μας αφήνει ξεκρέμαστους.

Αν η Γερμανία ήξερε τί γινόταν εδώ στην Ελλάδα, θα της έπαιρνε την αντιπροσωπεία και θα την έδινε στον Παναγιωτόπουλο. Βέβαια μπορεί να μην την θέλει ο ίδιος... :)

Οι ηλίθιοι της Μαμάς, πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε απλά νούμερα και λεφτά.

Χρωστάνε πολλά στον Παναγιωτόπουλο και ελπίζω να το ξέρουν στην Γερμανία.


:ye28:Στο χωριό μου λένε.


Εάν δεν κλάψει το μωρό η μαμά δεν το ταίζει.


:u55:Για το λόγω αυτό σας λέω να πάμε να τους ευχηθούμε καλό απόγευμα και να είσαι σίγουρος ότι μετά θα ακουστούν…………..:u60:

napgeo
14-09-2012, 18:47
Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά η Μαμά μας αφήνει ξεκρέμαστους.

Αν η Γερμανία ήξερε τί γινόταν εδώ στην Ελλάδα, θα της έπαιρνε την αντιπροσωπεία και θα την έδινε στον Παναγιωτόπουλο. Βέβαια μπορεί να μην την θέλει ο ίδιος... :)

Οι ηλίθιοι της Μαμάς, πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε απλά νούμερα και λεφτά.

Χρωστάνε πολλά στον Παναγιωτόπουλο και ελπίζω να το ξέρουν στην Γερμανία.
:ye32: Αυτή είναι η αλήθεια..................

bagegs
14-09-2012, 22:00
Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.


Μπορείς να μας πεις τι εννοούσαν λάθος του χρήστη;;;Έβαλες περισσότερα βόλτ;;;:confused:

siraxanz
14-09-2012, 23:57
Από ότι γνωρίζω η μαμά είναι η ιδία στην Ελλάδα.

Προφανώς η καφρίλα προήλθε από κάποιους υπαλλήλους... της επίσημης μαμας Ελλάδας...

Αν ο συντάκτης του νήματος την έτρωγε την άρνηση...όλα καλά..

Αφού αντέδρασε, οι υπάλληλοι του Παναγιωτόπουλου του το ανέφερα και ο ανθρωπος έδωσε λύση...

Η καφρίλα είναι παντού... και είναι στους βολεμμένους υπαλλήλους:u57::(:D:)... μαμάς και Παναγιωτόπουλου...

Ο έμπορος όταν έμαθε τι παίζει έκανε το αυτονόητο...

Για την ιστορία, την εγγύηση την αποδίδει ο πωλών ...ούτε η "μαμα" ούτε ο "μπαμπάς":cool:

επειδή όμως ζούμε στην μπανανία που λέγετε Ελλάδα και
οι αρχές δεν ελέγχουν τους υπεύθυνους και
οι υπεύθυνοι το ξέρουν
οτι ο πελάτης δεν εχει που να πάει να βρει το δίκιο του...

Σε αυτή την Ελλάδα λοιπόν πρέπει να προυπάρξει συννενόηση για να γίνουν τα αυτονόητα...

Να αποδοθεί η εγγύηση που αντιστοιχεί σε κάθε προιόν.

Ο Αντώνης ο Παναγιωτόπουλος χρησιμοποιώντας και το κύρος αλλά και την θέση του
έκανε το αυτονόητο...

Ποιά μαμά και ποιός μπαμπάς θα του αρνηθούν το αυτονόητο???????????????????????

Αυτά και οποιος κατάλαβε ...κατάλαβε...:D:)

siraxanz
15-09-2012, 00:03
και επειδή πήρα φόρα ...

βρε κύριε καταναλωτή ενημερώσου πρώτα...

μην πας αύτανδρος σαν τον Τιταννικό

Με τέτοια ποικοιλία κορυφαίων ενδοσυνεννοήσεων (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-67/interphone-f4-f5-f3-vs-midland-bt1-bt2-bt-next-27316/).... μην πας ξυπόλητος* στα αγγούρια...





































*ξεβρ@κωτος

ckk
15-09-2012, 01:01
Από ότι γνωρίζω η μα.............................................................................................

Για την ιστορία, την εγγύηση την αποδίδει ο πωλών ...ούτε η "μαμα" ούτε ο "μπαμπάς":cool:
.........................................................................................................


Ο Αντώνης ο Παναγιωτόπουλος χρησιμοποιώντας και το κύρος αλλά και την θέση του
έκανε το αυτονόητο...

Ποιά μαμά και ποιός μπαμπάς θα του αρνηθούν το αυτονόητο???????????????????????

Αυτά και οποιος κατάλαβε ...κατάλαβε...:D:)

Χάρη δεν είναι έτσι.

Ηλεκτρικά είδη αγορασμένα από κατάστημα, αν χαλάσουν, παίρνεις την μαμά. Όχι την Ηλεκτρονική πχ. :ye33:

Το ίδιο με οθόνη Nec από το Πλαίσιο.

Τό αυτό με κουρευτική μηχανή γκαζόν Bosch από το Praktiker.


και επειδή πήρα φόρα ...

βρε κύριε καταναλωτή ενημερώσου πρώτα...

μην πας αύτανδρος σαν τον Τιταννικό

Με τέτοια ποικοιλία κορυφαίων ενδοσυνεννοήσεων (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-67/interphone-f4-f5-f3-vs-midland-bt1-bt2-bt-next-27316/).... μην πας ξυπόλητος* στα αγγούρια...





































*ξεβρ@κωτος

Αυτό ξαναπέστο.

siraxanz
15-09-2012, 10:04
Χάρη δεν είναι έτσι.

Ηλεκτρικά είδη αγορασμένα από κατάστημα, αν χαλάσουν, παίρνεις την μαμά. Όχι την Ηλεκτρονική πχ. :ye33:

Το ίδιο με οθόνη Nec από το Πλαίσιο.

Τό αυτό με κουρευτική μηχανή γκαζόν Bosch από το Praktiker.
.........................................................................

Νομίζω ο νόμος λέει ότι ο τελικός έμπορος αποδίδει την εγγύηση...
Αυτά που περιγράφεις ισχύουν και τα γνωρίζω...
Αυτό προσπαθώ να καταδείξω, την Ελληνική πραγματικότητα...
που έκανε την δική της ερμηνεία..

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος θα το ψάξω και θα επανέλθω:)

siraxanz
15-09-2012, 10:05
Αναφορές στο θέμα από το διαδύκτιο:

Η εγγύηση των προϊόντων, αντίθετα με ότι ίσως σας λένε στα μαγαζιά, ισχύει για δύο χρόνια (και νομίζω η Φινλανδία υποχρούται σε επισκευή για 3 έτη από την παράδοση και η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο για έξι έτη για τις δύο χώρες) για οτιδήποτε και αν αγοράσετε.

Εντός 14 ημερών επίσης από την αγορά του προϊόντος έχετε δικαίωμα υπαναχώρησης και απαίτηση επιστροφής των χρημάτων που καταβάλατε, πολλώ δε μάλλον εάν αυτό είναι και ελλατωματικό.

Συγκεκριμμένα:
Μετά την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών (31999L0044) η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν.3043/2002/ ΦΕΚ 192/21-8-2002 (71999L0044) και ανάμεσα στα άλλα αναφέρει:

Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή
Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:
1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες
2. να μειώσει το τίμημα
3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

Άρθρο 554
Παραγραφή
Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

Άρθρο 555
Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα.
Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη, η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής.

Με το με Αριθμ. Πρωτ.Ζ1/71/27 /-01 -2003 έγγραφο η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή απέστειλε διευκρινιστική εγκύκλιο προς όλους τους εμπλεκόμενους, εμπόρους δηλ -καταναλωτικές ενώσεις- νομαρχίες-δικηγορικούς συλλόγους κτλ, για την πιστή εφαρμογή του νόμου.

Η ερμηνεία του εκάστοτε εμπόρου δεν μας αφορά. Λέξεις βέβαια όπως "εύλογο" και ακόμα περισσότερο "ουσιώδες" και "πραγματικό" είναι και θα παραμείνουν σημεία τριβής μεταξύ εμπόρων και καταναλωτών ειδικά σε μία αγορά όπως αυτή που αφορά το φόρουμ http://www.noiz.gr/Smileys/classic/wink.gif

Επίσης, όπως θα έχουν παρατηρήσει οι προσεκτικοί επισκέπτες του ebay.de, υπάρχουν εξαιρέσεις σχετικά με "μεταχειρισμένα αγαθά που πωλούνται σε δημόσιους πλειστηριασμούς με αυτοπρόσωπη παρουσία των αγοραστών". Όπως και διάφορες εθνικές παρατηρήσεις και διαφοροποιήσεις όπως αυτές εκφράζονται στο έγγραφο 52007DC0210

Σχετικές πληροφορίες θα βρείτε στις παραπομπές

Η πώληση και οι εγγυήσεις καταναλωτικών αγαθών (http://europa.eu/legislation_summaries/consumers/protection_of_consumers/l32022_el.htm)
EUR-Lex - 52007DC0210 - EL (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2007:0210:FIN:EL:HTML)
Two-year warranty loophole (EU law) | This is Money (http://www.thisismoney.co.uk/bargains-and-rip-offs/tips-and-guides/article.html?in_article_id=487339&in_page_id=53954&in_advicepage_id=131)
EUROPA - Θέματα καταναλωτή - Πληροφορίες για τους καταναλωτές - Τα Δικαιωματα Μου - Εγγυήσεις για προϊόντα (http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/index_el.htm)
EUROPA - Consumer Affairs - Rights - General contractual rights (http://ec.europa.eu/consumers/rights/gen_rights_en.htm#gar)

siraxanz
15-09-2012, 10:12
Από το σαιτ της Ευρωπαική Ένωσης:

Η πώληση και οι εγγυήσεις καταναλωτικών αγαθών

Οι κανόνες που πλαισιώνουν την πώληση καταναλωτικών αγαθών στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) εγγυώνται στον καταναλωτή ένα στοιχειώδες όριο ομοιόμορφης προστασίας. Εξασφαλίζουν ιδίως την προστασία του σε περίπτωση μη συμμόρφωσης του προϊόντος προς τους όρους της σύμβασης.

ΠΡΑΞΗ

Οδηγία 99/44/ΕΚ (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999L0044:EL:NOT) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών.

ΣΥΝΟΨΗ

Η οδηγία αφορά τη νόμιμη εγγύηση και τις εμπορικές εγγυήσεις.
Η έννοια της νόμιμης εγγύησης αφορά τη νομική προστασία του αγοραστή από ελαττώματα των αγορασθέντων προϊόντων. Η νομική αυτή προστασία έχει καταστεί υποχρεωτική από το νόμο και δεν εξαρτάται από τη σύμβαση. Η οδηγία θεσπίζει κατά τον τρόπο αυτό την αρχή της συμμόρφωσης του προϊόντος προς τους όρους της σύμβασης.
Η έννοια της εμπορικής εγγύησης, αντίθετα, προϋποθέτει την εκδήλωση της βούλησης ενός ατόμου, του εγγυητή, ο οποίος αυτοκαθίσταται υπεύθυνος για ορισμένα ελαττώματα.
Η οδηγία δεν χρησιμοποιεί την ορολογία της νομικής και εμπορικής εγγύησης. Όταν χρησιμοποιείται ο όρος «εγγύηση», καλύπτει μόνο τις εμπορικές εγγυήσεις που ορίζονται ως εξής: «κάθε ανάληψη υποχρέωσης εκ μέρους του πωλητή ή του παραγωγού προς τον καταναλωτή, χωρίς επιπλέον επιβάρυνση, για επιστροφή του καταβληθέντος τιμήματος, αντικατάσταση, επισκευή ή φροντίδα καθ’ οιονδήποτε τρόπο του αγαθού σε περίπτωση που το καταναλωτικό αγαθό δεν ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά που αναφέρονται στη δήλωση της εγγύησης ή στη σχετική διαφήμιση».
Καταναλωτικό αγαθό θεωρείται κάθε ενσώματο κινητό πράγμα, εκτός από:


τα αγαθά τα οποία πωλούνται στα πλαίσια αναγκαστικής εκτέλεσης ή με άλλο τρόπο από δικαστική αρχή·
το νερό και το φυσικό αέριο όταν δεν είναι συσκευασμένα προς πώληση σε περιορισμένο όγκο ή καθορισμένη ποσότητα·
την ηλεκτρική ενέργεια.

Τα κράτη μέλη μπορούν να εξαιρέσουν από αυτό τον ορισμό τα μεταχειρισμένα αγαθά που πωλούνται σε δημόσιους πλειστηριασμούς όταν ο καταναλωτής έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει αυτοπροσώπως στην πώληση.
Αντιθέτως, η οδηγία εφαρμόζεται στις συμβάσεις προμήθειας καταναλωτικών αγαθών τα οποία πρόκειται να κατασκευαστούν ή να παραχθούν.
Συμβάσεις πωλήσεως
Τα καταναλωτικά αγαθά πρέπει να είναι σύμφωνα προς τους όρους της σύμβασης πώλησης.
Τα καταναλωτικά αγαθά τεκμαίρονται σύμφωνα προς τους όρους της σύμβασης, εφόσον κατά την παράδοσή τους στον καταναλωτή:


ανταποκρίνονται στην περιγραφή που έχει γίνει από τον πωλητή και έχουν τις ιδιότητες του αγαθού εκείνου που ο πωλητής είχε παρουσιάσει στον καταναλωτή ως δείγμα ή υπόδειγμα·
είναι κατάλληλα για τις χρήσεις για τις οποίες προορίζονται συνήθως τα αγαθά του ιδίου τύπου·
είναι κατάλληλα για κάθε ειδική χρήση την οποία επιζητεί ο καταναλωτής και την οποία γνωστοποίησε στον πωλητή κατά τη στιγμή της σύναψης της σύμβασης, ο δε πωλητής την αποδέχθηκε·
η ποιότητα και οι επιδόσεις τους είναι ικανοποιητικές λαμβάνοντας υπόψη τη φύση του αγαθού και τις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του σχετικά με αυτά.

Ο πωλητής ευθύνεται έναντι του καταναλωτή για κάθε έλλειψη συμμόρφωσης η οποία υπάρχει κατά τη στιγμή της παράδοσης του αγαθού και εμφανίζεται εντός δύο ετών από τη στιγμή αυτή. Ωστόσο, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι υφίσταται έλλειψη συμμόρφωσης εάν, κατά τη στιγμή της σύναψης της σύμβασης, ο καταναλωτής γνώριζε ή δεν μπορούσε ευλόγως να αγνοεί την έλλειψη αυτή.
Ο πωλητής δεν ευθύνεται όταν το αγαθό δεν ανταποκρίνεται στις δημόσιες δηλώσεις του πωλητή, του παραγωγού ή του αντιπροσώπου του όταν αποδεικνύει:


ότι δεν γνώριζε και δεν μπορούσε ευλόγως να γνωρίζει τη σχετική δήλωση·
ότι διόρθωσε τη σχετική δήλωση κατά τη στιγμή της πώλησης του αγαθού·
ότι η απόφαση για την αγορά δεν μπορούσε να επηρεαστεί από τη σχετική δήλωση.

Η έλλειψη συμμόρφωσης που απορρέει από κακή εγκατάσταση του καταναλωτικού αγαθού εξομοιούται με έλλειψη συμμόρφωσης προς τους όρους της σύμβασης, όταν η εγκατάσταση αποτελεί μέρος της σύμβασης πώλησης του αγαθού και έχει πραγματοποιηθεί από τον πωλητή ή υπ’ ευθύνη του. Τούτο ισχύει εξίσου όταν το αγαθό, το οποίο προοριζόταν να εγκατασταθεί από τον καταναλωτή, εγκαταστάθηκε από τον καταναλωτή, η δε κακή εγκατάσταση οφείλεται σε παράλειψη των οδηγιών εγκατάστασης.
Η έλλειψη συμμόρφωσης, η οποία εκδηλώνεται εντός έξι μηνών από την παράδοση, τεκμαίρεται ότι υφίσταται κατά την παράδοση, εκτός εάν:


αποδειχθεί το αντίθετο·
το τεκμήριο αυτό είναι ασυμβίβαστο με τη φύση των αγαθών ή τη φύση της έλλειψης συμμόρφωσης.

Όταν μια έλλειψη συμμόρφωσης επισημαίνεται στον πωλητή, ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να ζητήσει από αυτόν:


είτε την επισκευή του αγαθού είτε τη δωρεάν αντικατάστασή του εντός εύλογης προθεσμίας και χωρίς σημαντικές δυσχέρειες για τον καταναλωτή·
είτε ανάλογη μείωση του τιμήματος είτε την ακύρωση της σύμβασης, εάν η επισκευή και η αντικατάσταση του αγαθού αποδεικνύονται αδύνατες ή δυσανάλογες, ή εάν ο πωλητής δεν χρησιμοποίησε άλλο τρόπο αποζημίωσης εντός εύλογης προθεσμίας ή χωρίς σημαντικές δυσχέρειες για τον καταναλωτή.

Η ακύρωση της σύμβασης δεν είναι δυνατή σε περίπτωση που η έλλειψη συμμόρφωσης είναι ασήμαντη.
Όταν θεμελιώνεται ευθύνη του τελικού πωλητή έναντι του καταναλωτή λόγω έλλειψης συμμόρφωσης που απορρέει από πράξη ή παράλειψη του παραγωγού ή προγενέστερου πωλητή εντασσομένου στην ίδια αλυσίδα συμβάσεων ή οποιουδήποτε άλλου μεσάζοντος, ο τελικός πωλητής έχει το δικαίωμα να στραφεί κατά παντός υπευθύνου.
Συμμόρφωση της εμπορικής εγγύησης
Η εμπορική εγγύηση, δεσμεύει νομικά τον πωλητή ή παραγωγό που την προσφέρει σύμφωνα με τους όρους που ορίζονται στο έγγραφο της εγγύησης και στη σχετική διαφήμιση. Η εγγύηση πρέπει να επισημαίνει ότι ο καταναλωτής έχει εξάλλου τα νόμιμα δικαιώματα και να καθορίζει σαφώς ότι αυτά τα δικαιώματα δεν θίγονται από την εγγύηση. Η εγγύηση πρέπει επίσης να προσδιορίζει σε απλή και κατανοητή γλώσσα το περιεχόμενο της εγγύησης και τα ουσιαστικά στοιχεία που απαιτούνται για την ενεργοποίηση της εγγύησης, και κυρίως τη διάρκεια και την εδαφική της έκταση καθώς και το όνομα και τη διεύθυνση του εγγυητή.
Εφόσον το ζητήσει ο καταναλωτής, η εγγύηση του παραδίδεται εγγράφως ή υπό τη μορφή άλλου σταθερού μέσου. Το κράτος μέλος στο οποίο το καταναλωτικό αγαθό διατίθεται στο εμπόριο μπορεί να επιβάλει στο έδαφός του να συντάσσεται η εγγύηση σε μία ή περισσότερες επίσημες γλώσσες της Κοινότητας.
Η μη συμμόρφωση της εμπορικής εγγύησης στις διατάξεις της οδηγίας δεν επηρεάζει την εγκυρότητά της και ο καταναλωτής μπορεί να απαιτήσει την τήρησή της.
Άλλες διατάξεις προστασίας του καταναλωτή
Οι συμβατικές ρήτρες ή συμφωνίες που συνάπτονται με τον πωλητή και οι οποίες καταργούν ή περιορίζουν, άμεσα ή έμμεσα, τα δικαιώματα που θεσπίζονται από την οδηγία δεν δεσμεύουν τον καταναλωτή.
Τα κράτη μέλη μπορούν να θεσπίζουν αυστηρότερες διατάξεις, σύμφωνες με τη Συνθήκη, προκειμένου να εξασφαλίσουν ένα υψηλότερο επίπεδο προστασίας του καταναλωτή.
Πλαίσιο
Η οδηγία αυτή θεμελιώνεται στο Πράσινο βιβλίο (http://europa.eu/legislation_summaries/other/l32018_el.htm) που εξέδωσε η Επιτροπή το 1993 για τις εγγυήσεις των καταναλωτικών αγαθών και την εξυπηρέτηση μετά την πώληση.




Αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο πωλητής ευθύνετε και στο αρθρ. 540 επίσης το ξεκαθαρίζει: ....
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση τουβ αγοραστή....







Ο νωών νοείτο...από εδώ και πέρα...όλη η φάση που έχει στηθεί στην Ελλάδα με το να μας στέλνουν τα καταστήματα Λιανικής στις αντιπροσωπείες και σε δαιδαλώδεις διαδικασίες, είναι 100% Ελληνικό φρούτο... Το ίδιο συμβαίνει με τους εξουσιοδοτημένους της BMW σηκώνουν το τηλέφωνο και αρχίζει το αλισβερίσι:εγκρίνετε ...δεν εκρίνετε φταις δεν φταις κ ολα αυτά τα ωραία που μοναδικό σκοπό έχουν την αποφυγή του αυτονόητου... δηλαδή την αντικατάσταση η την επισκευη του αγαθου...

ckk
15-09-2012, 10:22
Νομίζω ο νόμος λέει ότι ο τελικός έμπορος αποδίδει την εγγύηση...
Αυτά που περιγράφεις ισχύουν και τα γνωρίζω...
Αυτό προσπαθώ να καταδείξω, την Ελληνική πραγματικότητα...
που έκανε την δική της ερμηνεία..

Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος θα το ψάξω και θα επανέλθω:)


Μα αυτό περιγράφω και εγώ.

Τον νόμο περί εγγύησης 2 ετών από τον έμπορο κλπ, τα ξέρω.

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη, όπως την περιγράφουμε. Και αν δεν την ακολουθήσεις πχ για €200, που στοιχίζει ένας καταψύκτης, πας σε δικηγόρους, ψάχνεις νόμους, δικαστήρια, χρόνοι απόφασης, εφετία, καθαρογραφές αποφάσεων, μη εκτέλεση αυτών, δικαστήρια για άρνηση εκτέλεσης αποφάσεων,,, :ha15: ... ελπίζω να σε έπεισα. :ha15:


Άλλωστε εδώ είναι Ελλάδα...



Ανεξάρτητα από όλα αυτά, η Μαμά μας είναι για :u60: :u60:

nyo_gs
15-09-2012, 11:00
Αρχική Δημοσίευση από vsnmic http://www.gsforum.gr/images/buttons/viewpost.gif (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-67/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-bmw-hellas-34511/#post757904)
Χθες με ενημέρωσε ο Κος Φιλίππου ότι ενημερώθηκε από εσάς ότι δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση γιατί οφείλεται σε λάθος του χρήστη.


Μπορείς να μας πεις τι εννοούσαν λάθος του χρήστη;;;Έβαλες περισσότερα βόλτ;;;:confused:

Και εγώ την ίδια απορία έχω:wha13::wha13::wha13:

Vag
15-09-2012, 13:09
Πρακτικά την εγγύηση του προϊόντος την "αποδίδει" ο πωλητής αλλά δεν την βάζει από την τσέπη του, η αντιπροσωπεία την καλύπτει ως κόστος. Και είναι και προυπολογισμένη στο τελικό κόστος του προϊόντος. Άρα είναι τρεις φορές φάουλ η αντιπροσωπεία στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Τώρα είναι μάλλον άστοχο να λεμε ότι ο έμπορος λιανικής -βλέπε Αντώνης- θα πρέπει να πάρει την αντιπροσωπεία του προϊόντος γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να το κάνει. Όλοι υποψιαζόμαστε τι οικονομικά μεγέθη απαιτούνται για να πάρεις την αντιπροσωπεία της BMW Motorrad έστω και σε αυτή την μπανανία.

Εξού και την αντιπροσωπεία σε πολλά αξιόλογα αγαθά την έχει όχι αυτός που ξέρει, αξίζει και πρέπει να την έχει, αλλά αυτός που μπορεί οικονομικά -οικονομικές εγγυήσεις κλπ- να την έχει. Και μετά βέβαια αυτός αρχίζει ανάλογα να "αρμέγει" τα πελατάκιααααα. Και λίγο αργότερα -και αφού τα πελατάκια κάθονται ήσυχα ήσυχα να τα αρμέγεις για καιρό- αναπτύσσει και το στιλάκι "σε όποιον αρέσει, οι άλλοι να φύγετε να πάτε αλλού".

Ειδικά σε μάρκες που πουλάνε από μόνες τους όπως η bmw... άστα!

babis66
15-09-2012, 13:27
την έχει όχι αυτός που ξέρει, αξίζει και πρέπει να την έχει, αλλά αυτός που μπορεί οικονομικά -οικονομικές εγγυήσεις κλπ- να την έχει. !

Φίλε μου και εγώ η εσύ να πάρεις την αντιπροσωπεία, θα την δουλέψεις σαν εμπορική επιχείρηση και όχι σαν φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Τώρα αν σε εμάς που έχουμε το μηχανάκι σαν χόμπυ μας φαίνεται κάπως, το ίδιο ισχύει και σε άλλους χομπίστες με φωτογραφικά με πέταγμα αετού (αερόπτερα) και σε όλα γενικά τα χόμπυ:ye33:

billy70
15-09-2012, 13:40
Επειδή διάβασα όλο το θέμα και κάπου μπερδεύτηκα, να κ΄νω 2,3 ερωτήσεις στον φίλο με τα κράνη.
Γιατί έκανε την κοινοποίηση στο ΝΕΤ πριν πάρει την απάντηση ;;;

. Σημειωτέον ότι η BMW Hellas δεν απάντησε ακόμη. Ευχαριστώ.

Γιατί έφτασε στην μαμά Γερμανίας πριν ολοκληρωθεί το θέμα από Ελλάδα;;;

Είναι τόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά σας ώστε να μην σας ενδιαφέρει ένας πελάτης που σας εμπιστεύεται και δίνει τα ωραία του χρήματα με κόπο ζωής;


Γιατί χαρακτηρίζει απαράδεκτη συμπεριφορά ενώ δεν έχει πάρει τελικές απαντήσεις;;;
Μήπως "παίχτηκαν" και άλλες συζητήσεις/συμφωνίες που δεν θέλει (δικαιολογημένα) να τις γράψει;;;
Έστειλα λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Φιλίππου το κράνος στην αντιπροσωπεία του Κου Παναγιωτόπουλου για διεκπεραίωση της εγγύησης που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχω
Όταν μιλάει για διεκπεραίωση της εγγύησης, μιλάει για ολική επιστροφή (1800Ε) η αντικατάσταση, η για το κόλημα του καλωδίου αξίας 10Ε ;;;;

ortho
15-09-2012, 14:43
Ισως δεν έχει απόλυτη σχέση με το θέμα, αλλά άκουσα ότι BMW HELLAS δεν υπάρχει πιά. Είναι μόνο ένα γραφείο κι υπάγεται στη BMW Αυστρίας.

vasilisvlahakis
15-09-2012, 14:47
Bmw τι να πει κανείς. Ολο προβλήματα

jmar
15-09-2012, 14:53
Bmw τι να πει κανείς. Ολο προβλήματα

Στις εταιριες που προσφερουν after sales εξυπηρετηση θα υπαρχουν και 1-2 προβληματακια στις υπολοιπες που απλα δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ after sales εξυπηρετηση λογικο να μην υπαρχουν :rolleyes:...μην τρελαθουμε κιολας :hmmm:

vasilisvlahakis
15-09-2012, 15:10
Το θέμα είναι ότι με τς bmw (εχω αλλάξει 4 gs ) δημιουργούνται μόνο προβλήματα.
Μηδενική εξυπηρετηση από τους dealer με ελάχιστες εξαιρέσεις

jmar
15-09-2012, 15:20
Το θέμα είναι ότι με τς bmw (εχω αλλάξει 4 gs ) δημιουργούνται μόνο προβλήματα.
Μηδενική εξυπηρετηση από τους dealer με ελάχιστες εξαιρέσεις

Εδω Κρητη παντως οι αλλες εταιριες ειναι ανυπαρκτες απο εγκαταστασεις service και εξυπηρετησης ειχα και Honda και Suzuki, η bmw εχει τουλαχιστον καλη μοναδα στα Χανια και καλο service στο Ηρακλειο (η πωληση πασχει λιγο), το θεμα ειναι να ξερεις που υπαρχουν οι καλοι να πηγαινεις γιατι λαμογια υπαρχουν παντου. :ye33:

Vag
15-09-2012, 15:41
Φίλε μου και εγώ η εσύ να πάρεις την αντιπροσωπεία, θα την δουλέψεις σαν εμπορική επιχείρηση και όχι σαν φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Τώρα αν σε εμάς που έχουμε το μηχανάκι σαν χόμπυ μας φαίνεται κάπως, το ίδιο ισχύει και σε άλλους χομπίστες με φωτογραφικά με πέταγμα αετού (αερόπτερα) και σε όλα γενικά τα χόμπυ:ye33:

Δηλαδή αν ο πελάτης σου μένει ικανοποιημένος ώστε να ξανάρθει και να τα ξανακουμπήσει και να σου φέρει κιάλλους να στα ακουμπήσουνε με την καλή μαρτυρία του, από φιλανθρωπία θα λειτουργείς; Ή με συνέπεια και υπευθυνότητα ώστε αν μη τι άλλο να εξασφαλίσεις και την επιβίωση σου ειδικά τώρα που έρχονται τα δύσκολα;

Πόσοι ανοίξανε dealers και service bmw και κλείσανε και πόσοι θα απομεινουν; Είναι τυχαίο ότι ένα δύο μαγαζιά που ακούγονται θετικά εδώ μέσα επιβιώνουν; Δεν καταλαβαίνουν ότι για να μπει ένας νέος πελάτης στο πελατολόγιο έχει μεγάλο κόστος και αν φύγει έχει πολλαπλάσια ζημιά; Δεν βλέπουν τα μύρια που ρίχνονται στη διαφήμιση για να πετύχουν αυτό που ο σωστός επαγγελματίας πετυχαίνει με μία κίνηση;

Το ξέρουν, ακόμα και ασυνείδητα το νιώθουν. Αλλά όπως και τόσα άλλα, εδώ τα περισσότερα μαγαζιά και ολόκληρες αντιπροσωπείες στήθηκαν στη λογική "πάρτα του σήμερα και αύριο βλέπουμε".

Και μετά -στην πρώτη κρίση- να σου οι πλερέζες και το δράμα για το λουκέτο. Γιατί στα εύκολα -όταν οι τράπεζες έδιναν δάνεια σε όποιον είχε σφυγμό- ήταν εύκολο να πουλάς μηχανές (όπως και τόσα άλλα που έγιναν της μόδας) και αξεσουάρ και μπουκάραν όλοι στην πιάτσα. Τώρα που θα αναγκαστεί το αγοραστικό κοινό να ξυπνήσει από το σοκ της αφραγκιάς και θα ξαναρχίσει να μετράει το χρήμα σε μετρητά -όχι πιστώσεις όπου τα μηδενικά μπαινοβγαίνουν εύκολα- να δω ποιοί και πόσοι θα τη βγάλουν καθαροί.

Ήδη κλαίνε που ψωνίζουμε από το ίντερνετ και λένε ότι έτσι δεν έχουμε after sales ασφάλεια του προϊόντος. Που είναι λοιπόν αυτή η ασφάλεια και η εξυπηρέτηση του παιδιού με το κράνος; Έπρεπε να μπει σε όλη αυτή τη μανούρα και την τσαντίλα;

Όσο για τα άλλα χόμπι, πολλοί λίγοι πετάνε με αετούς σε σχέση με τις μοτό και ακόμα λιγότεροι κινδυνεύουν να σκοτωθούν από ελατωματική φωτογραφική μηχανή. Δεν είναι το ίδιο. Άσε δηλαδή που και στα φωτογραφικά το ίδιο μοιρολόι λένε ειδικά μετά τα ψηφιακά format, και μόνο οι άλλοι φταίνε. Ποτέ οι αντιπρόσωποι και οι έμποροι.

blackdiver
15-09-2012, 16:01
Δηλαδή αν ο πελάτης σου μένει ικανοποιημένος ώστε να ξανάρθει

Τι μοτοσικλέτα έχεις;;;;

napgeo
16-09-2012, 13:51
Στις εταιριες που προσφερουν after sales εξυπηρετηση θα υπαρχουν και 1-2 προβληματακια στις υπολοιπες που απλα δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ after sales εξυπηρετηση λογικο να μην υπαρχουν :rolleyes:...μην τρελαθουμε κιολας :hmmm:


:Απορία:Είστε σίγουρος.

Για κάντε στην Honda (Σαρακάκης )τηλ............

vsnmic
17-09-2012, 10:39
Αγαπητοί φίλοι έλειπα το Σ/Κ και βλέπω τώρα τα μηνύματα.
Να απαντήσω (ελπίζω για τελευταί φορά) :
1) Το καλώδιο που συνδέει την κεντρική πλακέτα με τον φορτιστή USB χάλασε και όχι ολόκληρο το κράνος ή η ενδοεπικοινωνία. ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΦΟΡΤΙΣΗΣ.
2) Τηλεφώνησα στην μαμά εταιρεία πριν προβώ κοινοποιήσεις και δεν μου απάντησε κανείς, απλώς με παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο.
3) Η επιλογή για την συγκεκριμένη ενδοεπιοκοινωνία έιναι απολύτως προσωπική και σε τελική ανάλυση όπως βολεύεται ο καθένας.
4) Χαρακτηρίζω απαράδεκτη τη συμπεριφορά γιατί είναι η δεύτερη φορά που βρίσκομαι στη συγκεκριμένη θέση (διεκπαιρέωση εγγύησης) από τη συγκεκριμένη εταιρεία και η αντιμετώπιση είναι η ίδια και
5) Πιστεύω πως αυτά θα πρέπει να λέγονται και όχι να μένουν κρυφά και να λέμε πάντα τι ωραία μοτοσυκλέτα έχουμε και τι τέλειο εξοπλισμό μας παρέχει η μαμά εταιρεία.
Ευχαριστώ.

lampmar
17-09-2012, 11:31
2) Τηλεφώνησα στην μαμά εταιρεία πριν προβώ κοινοποιήσεις και δεν μου απάντησε κανείς, απλώς με παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο.
.


Σαν να λέμε τώρα οτι πήραμε μια πανάκριβη τηλεόραση και μας χάλασε (από δική μας κακή χρήση η όχι) το καλώδιο RF.
Και εγώ ας πούμε πήρα τηλέφωνο στην μαμά εταιρία και αυτή με παρέπεμψε στον αντιπρόσωπό της(έγκλημα:D). Και για αυτό το λόγο, εγώ έστειλα επιστολή ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ με κοινοποίηση στην ΙΑΠΩΝΙΑ και όπου αλλού μπορούσα και την ξεφτίλιζα σαν αναξιόπιστη και (όπως έκριναν άλλοι) ανίκανη να κατέχει την Ελληνική αντιπροσώπευση.
Και αυτό παρ' όλο που ο αντιπρόσωπος, μου το αντικατέστησε την επομένη το καλώδιο (αξίας 10Ε), εγώ συνεχίζω να είμαι παραπονούμενος.-
Ε ρε γλέντιαααααααα .................... :ha16::ha16::ha16:

NLS
17-09-2012, 11:45
Να πω και εγώ τη βλακεία μου (σκέψεις από όσα διάβασα).

1) Το θέμα είναι ότι με τς bmw (εχω αλλάξει 4 gs ) δημιουργούνται μόνο προβλήματα.
Μηδενική εξυπηρετηση από τους dealer με ελάχιστες εξαιρέσεις
Τώρα τι έχεις; Έχεις ανοίξει θέμα με τα προβλήματα; Αν όχι, να το κάνεις.

2) Όπως ειπώθηκε η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη, το πως "διαβάζεται" ο νόμος είναι Ελληνικό φαινόμενο.

3) Συνεχώς λέτε για 1800 ευρώ, ενώ μιλάμε για βλάβη στο ένα κράνος, άρα 900 και μάλιστα στο "add-in" του bluetooth (νομίζω δεν είναι κάτι στάνταρ) δηλαδή ούτε τα μισά και από τα 900. Οπότε αν το έκανε ο Παναγιωτόπουλος για λόγους πολιτικής και ονόματος, δεν ξεβρακώθηκε κιόλας - καλά έκανε. Επίσης λόγω του ότι ΕΙΝΑΙ ο Παναγιωτόπουλος και το πήρε επάνω του, πραγματικά αμφιβάλλω (σε βαθμό 0.1%) ότι η αντιπροσωπεία θα του πει όχι και δεν θα το περάσει τελικά. Έχω μια υποψία ότι ΗΔΗ το πέρασε (παρά την αρχική απάντηση) και μετά είπε το οκ στον πελάτη. :) Αλλά οκ αυτά είναι εσωτερικά δικά τους.

4) Επειδή έχω υπάρξει από τη μεριά του "διεκπεραιωτή" εγγύησης μπορώ να πω το εξής. Γενικά το θέμα εγγύησης για κάτι που ΕΜΦΑΝΩΣ δεν είναι ευθύνη πελάτη, όπως και πρέπει, συνήθως ο τελικός πωλητής (το μαγαζί) προχωράει στην εξυπηρέτηση και τέλος.
Αν η ζημιά είναι "διφορούμενη", συνήθως τρενάρουν τον πελάτη, ώστε να ρωτήσουν τον αντιπρόσωπο, είτε από μακριά είτε με αποστολή του συστήματος που έχει ζημιά. ΟΧΙ όμως ότι πρέπει να βάλουν τον πελάτη να ασχοληθεί με αυτό.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν γίνεται σαφές που κόλλησε το θέμα. Ένα BT που δεν φορτίζει πάντως (χωρίς άλλη οπτική ζημιά) θεωρώ ότι είναι κάτι που αυτόματα σημαίνει "εγγύηση", αφού όλα τα USB στον πλανήτη βγάζουν τα ίδια volt (μην πω λιγότερα) και η διαφορά στα amps δεν έχει σημασία (το παραπάνω δεν κάνει κακό γιατί δεν το τραβάει, το παρακάτω απλώς δεν θα το φόρτιζε).

5) Καλά έκανε και έγραψε τι συμβαίνει και ΚΑΚΙΣΤΑ πάντα υπάρχουν κάποιοι που θα την πέσουν σε όποιον το κάνει (το έχω ζήσει 1-2 φορές... ΕΤΣΙ;...). Μας είπε και για την ικανοποίηση του αιτήματος του μετά και όλα καλά. Δεν σπίλωσε κανέναν (χωρίς επιχειρήματα ειδικά), απλώς μας ενημέρωσε. Για μένα αυτό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των μελών. Όχι το πως θα γλύψουμε τα αυτιά των εταιριών.

6) Πριν την πέσετε στην (κάθε Χ) αντιπροσωπεία να μιλάτε για το ΙΝΚΑ (και ΣΤΟ ΙΝΚΑ). Βοηθάει.

7) BONUS: ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΑΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;;;;;;

mspyrou
17-09-2012, 12:12
Να πω και εγώ τη βλακεία μου (σκέψεις από όσα διάβασα).

3) Συνεχώς λέτε για 1800 ευρώ, ενώ μιλάμε για βλάβη στο ένα κράνος, άρα 900 και μάλιστα στο "add-in" του bluetooth (νομίζω δεν είναι κάτι στάνταρ) δηλαδή ούτε τα μισά και από τα 900. ;;;;;;;;

Για τι 1800 και 900 λέμε;;;;; 10 Ε είναι η ζημιά :ye33:
Όχι φίλε μου το κόστος της ζημιάς του bluetooth δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ γιατί πρόκειται μόνο για ένα μικρό καλώδιο φόρτισης που ενώνεται με την κεντρική πλακέτα.
















Έχω μια υποψία ότι ΗΔΗ το πέρασε (παρά την αρχική απάντηση) και μετά είπε το οκ στον πελάτη. :) Αλλά οκ αυτά είναι εσωτερικά δικά τους.


Το παραδέχεται ο φίλος οτι το περάσανε.
Η κοινοποίηση έγινε σήμερα το πρωί αλλά χθες με ενημέρωσαν από τον Κο Παναγιωτόπουλο ότι θα μου περάσουν την εγγύηση είτε κοινοποιηθεί στην BMW Hellas είτε όχι. Απλώς ένοιωσα αρκετά αγανακτισμένος σήμερα και έγραψα την επιστολή την οποία έστειλα στην BMW Hellas με email και fax καθώς και με email στον Κο Παναγιωτόπουλο. Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε τώρα. Ευχαριστώ.







4) Επειδή έχω υπάρξει από τη μεριά του "διεκπεραιωτή" εγγύησης

Εφόσον τα έχεις περάσει, (γιατί εγώ τα περνάω κάθε μέρα) μπορεί ο κάθε πικραμένος για άσχετο λόγο, και αφού του είπαν οκ από το σέρβις, θα στο φτιάξουμε, να βγαίνει την επομένη μετά από 15 ώρες και επειδή αισθάνεται αγανακτησμένος να κράζει την κάθε εταιρία;;;;;:eek::confused::eek:

mspyrou
17-09-2012, 12:17
Και να δώσω μια απάντηση σε κάποιους φίλους που είπανε οτι έπρεπε η BMW Hellas να ζητήσει μια συγνώμη από τον άνθρωπο.
Αλλίμονο αν η κάθε αντιπροσωπεία τηλεοράσεων όπως λέει ο από πάνω, παίρνει τηλέφωνο τον κάθε πελάτη και του ζητάει συγνώμη για ένα διακοπτάκι αξίας 10Ε.

NLS
17-09-2012, 12:21
Εφόσον τα έχεις περάσει, (γιατί εγώ τα περνάω κάθε μέρα) μπορεί ο κάθε πικραμένος για άσχετο λόγο, και αφού του είπαν οκ από το σέρβις, θα στο φτιάξουμε, να βγαίνει την επομένη μετά από 15 ώρες και επειδή αισθάνεται αγανακτησμένος να κράζει την κάθε εταιρία;;;;;:eek::confused::eek:

Αν κατάλαβα όταν το δημοσίευσε ήταν πριν πέσει το τηλέφωνο ότι όλα οκ.

napgeo
17-09-2012, 12:24
Να πω και εγώ τη βλακεία μου (σκέψεις από όσα διάβασα).

1)
Τώρα τι έχεις; Έχεις ανοίξει θέμα με τα προβλήματα; Αν όχι, να το κάνεις.



7) BONUS: ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΑΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;;;;;;


:u55:Τι θα έκανα άστο καλύτερα.

:u59:Το σίγουρο είναι ότι κανείς από αυτούς θα γέλαγε για το υπόλοιπο της ζωής τους.

:ye02:Ηπειρώτης είμαι αδερφέ................

NLS
17-09-2012, 12:32
(πρέπει όσο μεγαλώνω να χαζεύω - εννοώ περισσότερο) - δεν σε πιάνω βρε φίλε...
τέσπα
:o

mspyrou
17-09-2012, 12:42
Δεν σε είπα χαζό. Ούτε είχα αυτό το ύφος.

(πρέπει όσο μεγαλώνω να χαζεύω - εννοώ περισσότερο) - δεν σε πιάνω βρε φίλε...
τέσπα
:o

Αν κατάλαβα όταν το δημοσίευσε ήταν πριν πέσει το τηλέφωνο ότι όλα οκ.

Δεν κατάλαβες καλά. Το κοινοποίησε την επομένη. 15 ώρες ΜΕΤΑ την διαβεβαίωση του σέρβις. Και επειδή το έχω δει πολλές φορές αυτό το έργο στη δουλειά μου, για αυτό "στεναχωριέμαι".:(



Η κοινοποίηση έγινε σήμερα το πρωί

αλλά χθες με ενημέρωσαν από τον Κο Παναγιωτόπουλο ότι θα μου περάσουν την εγγύηση είτε κοινοποιηθεί στην BMW Hellas είτε όχι. Απλώς ένοιωσα αρκετά αγανακτισμένος σήμερα και έγραψα την επιστολή την οποία έστειλα στην BMW Hellas με email και fax καθώς και με email στον Κο Παναγιωτόπουλο. Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε τώρα. Ευχαριστώ.

NLS
17-09-2012, 12:44
Το πρώτο μέρος δεν πήγαινε σε εσένα, στον Νάπο πήγαινε.

mspyrou
17-09-2012, 12:45
Το πρώτο μέρος δεν πήγαινε σε εσένα, στον Νάπο πήγαινε.

Οκ. Για το δεύτερο πείσθηκες;;;;

NLS
17-09-2012, 13:02
Δεν έχει σημασία να πεισθώ εγώ ή όχι. Τα γεγονότα μετράνε, ο ίδιος ο συνφορουμήτης ξέρει τι έκανε, πότε και γιατί. Αν το έκανε μετά, κάποιο λόγο θα έχει, δεν έδωσα πολύ σημασία να πω την αλήθεια, αφού με ενδιέφερε Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ βασικά.

Το σίγουρο είναι ότι για κάποιο λόγο η αλυσίδα εξουσιοδοτημένος/αντιπροσωπεία ήθελε ΠΙΕΣΗ για να κινηθούν ενώ αρχικά είπαν όχι (το τι πως γιατί δεν έπρεπε να ενδιαφέρει τον καταναλωτή).

Εγώ δεν είμαι με κανέναν - ΑΝ είμαι με κάποιον, θα προτιμήσω τον συνφορουμήτη (ή γενικώς τον "αδύναμο" από τις δυο πλευρές... θα πει κανείς γιατί τότε δεν υπερασπίζομαι τους άμοιρους χοντάκηδες... ε άλλο θέμα αυτό).

mspyrou
17-09-2012, 13:15
5) Καλά έκανε και έγραψε τι συμβαίνει και ΚΑΚΙΣΤΑ πάντα υπάρχουν κάποιοι που θα την πέσουν σε όποιον το κάνει (το έχω ζήσει 1-2 φορές... ΕΤΣΙ;...).


Έχεις ακούσει αυτό που λένε:
Αυτός έχει φάει πολύ ξύλο μικρός.
Αυτός τρώει πολύ παντόφλα από την γυναίκα του.
Εσύ από οτι φαίνεται, έχεις φάει πολλές χλαπάτσες.............................για αυτό έχεις τόοοοοση ευαισθησία:sm3::sm3::sm3:
Να είσαι καλά ρε φίλε :lo19:και εγώ που σε λυπήθηκα που ήσουνα διεκπεραιωτής εγγυήσεων και τράβαγες το ζόρι και την πίεση.:eek::o:eek::confused::rolleyes::cool::confused::rolleyes::sm7:

mspyrou
17-09-2012, 13:16
:hi48:

NLS
17-09-2012, 13:25
Έχεις ακούσει αυτό που λένε:
Αυτός έχει φάει πολύ ξύλο μικρός.
Αυτός τρώει πολύ παντόφλα από την γυναίκα του.
Εσύ από οτι φαίνεται, έχεις φάει πολλές χλαπάτσες.............................για αυτό έχεις τόοοοοση ευαισθησία:sm3::sm3::sm3:
Να είσαι καλά ρε φίλε :lo19:και εγώ που σε λυπήθηκα που ήσουνα διεκπεραιωτής εγγυήσεων και τράβαγες το ζόρι και την πίεση.:eek::o:eek::confused::rolleyes::cool::confused::rolleyes::sm7:

Γενικά δεν έπιασα το νόημα του post αυτού (μάλλον καλύτερα).

Δεν ζούσα από το να διεκπεραιώνω εγγυήσεις. Ήμουν μέρος εταιρίας που έκανε εισαγωγές και μέρος της ιστορίας ήταν και η κάλυψη εγγυήσεων. Φτάνανε πράγματα στα χέρια μας για διάφορους λόγους και με τον πελάτη να φταίει και με τον μεταπωλητή να φταίει (ειδικά σε εγκαταστάσεις δικές τους) και να μην φταίει κανείς. Δεν ζήτησα ούτε λύπηση, ούτε τίποτα. Απλά έγραψα κάτι επειδή ήταν τομέας που τον έζησα.

stavrouliasp
17-09-2012, 14:38
Ρε παιδια. Ο συμφορουμίτης δημοσίευσε το ποστ γιατί η BMW είχε αρνηθεί την αντικατάσταση την οποία τελικά ανέλαβε ο Παναγιωτόπουλος (όπως άλλωστε όφειλε να κάνει εξαρχής). Το φταίξιμο δηλ πέφτει στην BMW η οποία ούτε πριν αλλα όυτε και μετα τη δημοσίευση δέχθηκε το λάθος της.

napgeo
17-09-2012, 15:23
(πρέπει όσο μεγαλώνω να χαζεύω - εννοώ περισσότερο) - δεν σε πιάνω βρε φίλε...
τέσπα
:o



:ye35:Να γίνω πιο σαφής λοιπόν.

Εάν είχα τη συγκεκριμένη μηχανή :re26: (δόξα το Θεό που με φύλαξε και δεν την έχω ακόμα αποκτήσει)
και η Μαμά εταιρία μου έκανε τέτοιο χουνέρι Θα τους φερόμουν έτσι όπως ξέρουν να φέρονται οι Ηπειρώτες ( υπερήφανος λαός) στα Λαμόγια....................:u56::u60:

Vag
17-09-2012, 15:31
Τι μοτοσικλέτα έχεις;;;;


Ένα F 650 gs του 2008 και ένα R 80 g/s στην 3η εφεδρεία. Γιατί;

Και bmw να μην είχα δεν θα μπορούσα να έχω πάρει ένα after market τους;

Μου έκαναν δώρο θυμάμαι ένα κράνος bmw integral και στο μήνα πάνω μαδάει η αντιθαμβωτική επιστρωση της ζελατίνας. Το πάω πίσω στο μαγαζί που αγοράστηκε στο κέντρο και μου αρχίζουν τα σάλια και "κάτι του κάνατε και μήπως το πλύνατε άγρια και το σαπούνι μήπως ήταν αλκαλικό" και ένα κάρο φίδια. Ήμουν τυχερός γιατί είχα διαβάσει το μάνιουαλ του κράνους και το είχα προσέξει και είχα βρει στο ιντερνετ ότι είχε και ανάκληση όλες τις ζελατίνες η BMW. Toυ την είπα του γκασμά του φιδέμπορα, πήρα την νέα ζελατίνα -που ως εκ θαύματος δεν μάδησε- και δεν με ξαναείδε ούτε σουρωμένος.

Ο δε ξεφτίλας με το που την πήρε την παλιά τα χέρια του ούτε την κοίταξε. Την πέταξε σε μια κούτα με άλλα που είχαν βγει εγγύηση.

ckk
17-09-2012, 19:55
Ρε παιδια. Ο συμφορουμίτης δημοσίευσε το ποστ γιατί η BMW είχε αρνηθεί την αντικατάσταση την οποία τελικά ανέλαβε ο Παναγιωτόπουλος (όπως άλλωστε όφειλε να κάνει εξαρχής). Το φταίξιμο δηλ πέφτει στην BMW η οποία ούτε πριν αλλα όυτε και μετα τη δημοσίευση δέχθηκε το λάθος της.


:ye02:


Ένα F 650 gs του 2008 και ένα R 80 g/s στην 3η εφεδρεία. Γιατί;

Και bmw να μην είχα δεν θα μπορούσα να έχω πάρει ένα after market τους;

Μου έκαναν δώρο θυμάμαι ένα κράνος bmw integral και στο μήνα πάνω μαδάει η αντιθαμβωτική επιστρωση της ζελατίνας. Το πάω πίσω στο μαγαζί που αγοράστηκε στο κέντρο και μου αρχίζουν τα σάλια και "κάτι του κάνατε και μήπως το πλύνατε άγρια και το σαπούνι μήπως ήταν αλκαλικό" και ένα κάρο φίδια. Ήμουν τυχερός γιατί είχα διαβάσει το μάνιουαλ του κράνους και το είχα προσέξει και είχα βρει στο ιντερνετ ότι είχε και ανάκληση όλες τις ζελατίνες η BMW. Toυ την είπα του γκασμά του φιδέμπορα, πήρα την νέα ζελατίνα -που ως εκ θαύματος δεν μάδησε- και δεν με ξαναείδε ούτε σουρωμένος.

Ο δε ξεφτίλας με το που την πήρε την παλιά τα χέρια του ούτε την κοίταξε. Την πέταξε σε μια κούτα με άλλα που είχαν βγει εγγύηση.

Τα ίδια με εμένα. Δεν μου την άλλαξαν και βλέπω να μην σου πω τί...

NLS
18-09-2012, 11:44
:ye35:Να γίνω πιο σαφής λοιπόν.

Εάν είχα τη συγκεκριμένη μηχανή :re26: (δόξα το Θεό που με φύλαξε και δεν την έχω ακόμα αποκτήσει)
και η Μαμά εταιρία μου έκανε τέτοιο χουνέρι Θα τους φερόμουν έτσι όπως ξέρουν να φέρονται οι Ηπειρώτες ( υπερήφανος λαός) στα Λαμόγια....................:u56::u60:


Στέκομαι στο "ακόμα".
Χαχαχα.

ortho
18-09-2012, 12:06
:ye35:Να γίνω πιο σαφής λοιπόν.

Εάν είχα τη συγκεκριμένη μηχανή :re26: (δόξα το Θεό που με φύλαξε και δεν την έχω ακόμα αποκτήσει)
και η Μαμά εταιρία μου έκανε τέτοιο χουνέρι Θα τους φερόμουν έτσι όπως ξέρουν να φέρονται οι Ηπειρώτες ( υπερήφανος λαός) στα Λαμόγια....................:u56::u60:



Πες που την έχεις κρυμμένη!!!!!!! Τι χρέπι πήγες και πήρες; από τα εντελώς αναξιόπιστα;!:p:p:p

napgeo
18-09-2012, 14:51
Πες που την έχεις κρυμμένη!!!!!!! Τι χρέπι πήγες και πήρες; από τα εντελώς αναξιόπιστα;!:p:p:p


:re26::u60::u57:Εδώ και ένα χρόνο μου χρωστάνε το μέρισμα.................

BOXER
23-09-2012, 16:23
Εγω κύριοι δίνω χίλια δικιά στον συνφορουμιτη!!!
Στην Ελλάδα, το 90% των αντιπροσωπειών είναι για τον π....σο στο θέμα "after sales servis"! Όλο παχιά λόγια και υποσχέσεις, και ολα αυτα μέχρι να τους δώσεις τα όμορφα χρήματα σου. Μετα δεν θέλουν να σε ξέρουν :mad:!

Αυτο το "σεριφάτο" που επικρατεί στην Ελλάδα, πρέπει και θα σταματήσει κάποτε!
Προσωπικά χαίρομαι όταν οποιεσδήποτε εταιρείες (ειδικά αυτές που με έχουν αφήσει ξεκρεμαστο, παρα τα παχιά τους λόγια, πριν την αγορα απο εμένα του προϊόντος τους) ΚΛΕΊΝΟΥΝ!!!
Δεν εξέταζω και δεν με ενδιαφέρει, αν έκλεισαν λόγο του ότι έχουμε κρίση, ούτε αν ο κόσμος την ψάχνει δίπλα και τριπλά πριν αγοράσει κάτι πλέον!
Ζούμε δύσκολες εποχές. Οι εποχές που αγοραζαμε σαν βουδια πέρασαν! Όσοι απο αυτούς περίμεναν τα πελετακια, να τους ταξουν λαγούς με πέτραχυλια, και μετα έκαναν ότι δεν μας είχαν ξαναδεί ποτε στην ζωή τους, ας σβήσουν απο τον χάρτη!!!
Θα μείνουν ΜΟΝΟ όσοι είναι αληθινοί επαγγελματίες, είτε τους αρέσει είτε όχι :u55:!
Στο καλο λοιπόν, και να μην μας γράφουν Νεύρα...

vsnmic
26-09-2012, 09:33
Αγαπητοί Φίλοι,

Σας ενημερώνω πως έχουν περάσει 10 ημέρες και πλέον και δεν έλαβα ακόμη καμία απολύτως απάντηση από την BMW HELLAS. Φυσικά το κράνος ήρθε και λειτουργούν όλα άψογα. Ευχαριστώ!

ΥΓ : Έτσι για αυτούς που υποστήριζαν ότι δεν θα έπρεπε να αναφερθεί καθόλου το γεγονός...

NLS
26-09-2012, 12:50
ούτε θα έρθει
όπως είπα στην αρχή το πιθανότερο είναι ότι BMW-Παναγιωτόπουλος τα είπαν μεταξύ τους - είτε το παραδέχονται είτε όχι

αυτό σου αρκεί
για μένα μια απάντηση της BMW Hellas ΜΕΤΑ την λύση του θέματος (όπως και αν έγινε) είναι γλύψιμο κακής ποιότητας - οπότε καλύτερα να μη γίνει

εγώ μαζί σου ήμουν για την δημοσιοποίηση

ath.sakellariou
29-09-2012, 16:45
...τελικα μονο με τη φοβέρα τις δημοσιοποιησης θα έχουμε καλή αντιμετώπιση απο την εταιρεια που εχουμε εμπιστευτει? θέλουν να το σκεφτόμαστε διπλά όταν πάμε να καταθέσουμε τα λεφτά μας στο ταμείο τους? αγοράζουμε τα προιόντα τους για την ποιοτητα αλλα και γιατι πιστεύουμε οτι θα εχουμε την καλλυτερη after sale εξυπηρέτηση.Νομίζω?:confused:

NLS
30-09-2012, 01:45
όχι "από την εταιρία"

αλλά από την ΚΑΘΕ Ελληνική εταιρία

δεν το ξέρατε;

(και ναι γενικεύω άλλη μια φορά)

taksidiotis
30-09-2012, 02:29
...τελικα μονο με τη φοβέρα τις δημοσιοποιησης θα έχουμε καλή αντιμετώπιση απο την εταιρεια που εχουμε εμπιστευτει? θέλουν να το σκεφτόμαστε διπλά όταν πάμε να καταθέσουμε τα λεφτά μας στο ταμείο τους? αγοράζουμε τα προιόντα τους για την ποιοτητα αλλα και γιατι πιστεύουμε οτι θα εχουμε την καλλυτερη after sale εξυπηρέτηση.Νομίζω?:confused:

Δεν το ξέρεις???χωρίς φοβία τίποτα πλέον...
Αλλά ειδικά με την εδώ αντιπροσωπεία,ονόματά μην λέμε,το θέμα είναι γελοίο...κι όπως έχω ξαναπεί,ποτέ ξανά λεφτά σε ανθρώπους πού παίζουν τάπες...

send from my white beast Galaxy-i9300.