PDA

View Full Version : Βελτίωση φωτισμού


kapelas
14-09-2012, 12:09
Χαιρετώ όλους τους φίλους. Εχω μια 650 twin αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από τα φωτα της το βράδυ, ειδικά τους προβολείς. Σκέφτομαι να βάλω πλαϊνά προβολάκια αλλά δεν τα θέλω για ομίχλη (πολύ σπάνιο να πέσω σε ομίχλη) με ενδιαφέρει να τα βάλω για να βελτιώσω τον νυχτερινό φωτισμό. Κάνουν γι αυτη την δουλειά ή να΄δοκιμάσω κάτι άλλο (πχ φωτα xenon).
Θενκς προκαταβολικά για τις συμβουλές.

vpentza
14-09-2012, 13:05
τα xenon είναι μια καλή και αξιόπιστη λύση....βάζεις μόνο στα πορείας
τα προβολάκια είναι εξίσου καλή κατ επιλογήν λύση...
με τα προβολάκια δεν έχεις επιλογή για "ομίχλης" διότι είναι ψηλά και τα ομίχλης οφείλουν να είναι χαμηλά, αρκετά χαμηλά....

δοκίμασε αρχικά την πιό οικονομική λύση με λάμπες +50% επώνυμες και μετά κινήσου αναλόγως...

ansakellariou
14-09-2012, 13:44
Τα προβολακια δεν θα ελεγα οτι βελτιωνουν την ορατοτητα σε συνθηκες μη ομιχλης απλα την αλλαζουν ελαφρως(δηλαδη σε μια μικρη ακτινα γυρω σου -πολυ μικρη- βλεπεις ενα πιο εντονο φως το οποιο δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν βοηθαει).Τα ξενον-αν και θα ακουσεις πολλους να σου λενε διαφορα- θεωρω οτι κανουν μεγαλη διαφορά!Ακουσε και αλλες γνωμες και αποφασισε.

kapelas
14-09-2012, 14:07
Για να το ξεκαθαρίσω λίγο και να μη σας μπερδεύω. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάτι για συνθήκες ομίχλης. Θέλω απλώς να βελτιώσω το νυχτερινό φωτισμό. Αανφέρομαι στα προβολάκια γιατί στα παρισσότερα sites αναφέρονται σαν προβολάκια ομίχλης και αναρωτιέμαι αν κάνουν μόνο για ομίχλη ή αν θα μου βελτιώσουν το νυχτερινό φωτισμό (και μ' αρέσουν και σαν αξεσουάρ στη μηχανή!!). Αν πάω σε xenon αλλάζω απλώς λαμπτήρες ή πρέπει να κάνω και μια έξτρα εγκατάσταση στο φανάρι? Και για τι κόστος μιλάμε σ' αυτή την περίπτωση?
Ευχαριστώ παιδιά!!

commander
14-09-2012, 14:22
Για να το ξεκαθαρίσω λίγο και να μη σας μπερδεύω. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάτι για συνθήκες ομίχλης. Θέλω απλώς να βελτιώσω το νυχτερινό φωτισμό. Αανφέρομαι στα προβολάκια γιατί στα παρισσότερα sites αναφέρονται σαν προβολάκια ομίχλης και αναρωτιέμαι αν κάνουν μόνο για ομίχλη ή αν θα μου βελτιώσουν το νυχτερινό φωτισμό (και μ' αρέσουν και σαν αξεσουάρ στη μηχανή!!). Αν πάω σε xenon αλλάζω απλώς λαμπτήρες ή πρέπει να κάνω και μια έξτρα εγκατάσταση στο φανάρι? Και για τι κόστος μιλάμε σ' αυτή την περίπτωση?
Ευχαριστώ παιδιά!!

Σχεδόν ολοι εδώ μεσα {απο τα μεγαλα μιλαω 1150gs1200gs}φορουν προβολακια…Τα προβολακια τις μαμας είναι ομιχλης αλλα προσεξε, το προβολακι ομιχλης η δεσμη του είναι η λεγομενη [παλια περισπωμένη που λεγαμε η τωρα διασπορας }Αυτό εχει σαν αποτελεσμα να σου ανοίγει προς τα εξω την ορατότητα πράμα που το θες σαν τρελος…..Εάν τους βαλεις και λαμπες είτε αυτές είναι ΞΕΝΟΝ είτε ποιο καλες σίγουρα θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα παντα η διαφορα θα είναι στα δεξιά και αριστερά τις μηχανης…

vpentza
14-09-2012, 14:24
τα xenon που τοποθετούνται στα φανάρια σου προυποθέτουν καλωδιώση που θα συνδεθεί στην υπάρχουσα, χώρος να βιδωθεί ένα κουτάκι (σαν αυτό των σπίρτων-ballast) αντικατάσταση του υπάρχοντος ντουί και τρύπα στο πλαστικό πίσω κάλλυμα του φαναριού...
Δεν είναι τόσο τραγικά όσο ίσως τα περιγράφω και ένα καλής ποιότητας κινέζικο προιόν που περιλαμβάνει και τη λάμπα, μπορεί να φτάσει τα 100+ ευρώ...
δεν θα υπολογίσεις αλλαγή και σε αυτό του προβολέα διότι η μικρή καθυστέρηση να ανάψει όταν κάνεις σινιάλο σου αφαιρεί τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τον προβολέα ..ως σινιάλο...

aeriko
14-09-2012, 14:46
τα xenon που τοποθετούνται στα φανάρια σου προυποθέτουν καλωδιώση που θα συνδεθεί στην υπάρχουσα, χώρος να βιδωθεί ένα κουτάκι (σαν αυτό των σπίρτων-ballast) αντικατάσταση του υπάρχοντος ντουί και τρύπα στο πλαστικό πίσω κάλλυμα του φαναριού...
Δεν είναι τόσο τραγικά όσο ίσως τα περιγράφω και ένα καλής ποιότητας κινέζικο προιόν που περιλαμβάνει και τη λάμπα, μπορεί να φτάσει τα 100+ ευρώ...
δεν θα υπολογίσεις αλλαγή και σε αυτό του προβολέα διότι η μικρή καθυστέρηση να ανάψει όταν κάνεις σινιάλο σου αφαιρεί τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τον προβολέα ..ως σινιάλο...
Πεστα όλα ντε, για το τύφλωμα των μπροστινών ή αντιθέτως ερχομένων, για την μη νομιμοποίησή τους στις σοβαρές χώρες αν δεν είναι εργοστασιακά κλπ.

vpentza
14-09-2012, 15:03
Πεστα όλα ντε, για το τύφλωμα των μπροστινών ή αντιθέτως ερχομένων, για την μη νομιμοποίησή τους στις σοβαρές χώρες αν δεν είναι εργοστασιακά κλπ.

το μυστικό σε αυτή τη χώρα είναι να "σε βλέπουν" Καππαδόκη.....κι ας είσαι ολίγον από παράνομος....ΝΑΙ τους τυφλώνεις λίγο (λιγότερο απο ένα αυτοκίνητο με 2 φανάρια τύπου xenon) αλλά είσαι περισσότερο ασφαλής, ειδικά κατά τη φάση της διήθησης όπου έχω δει εκπληκτικές διαφορές στη συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτου....προς το ασφαλέστερο για εμέ

hairentin
14-09-2012, 15:50
Αν πάω σε xenon αλλάζω απλώς λαμπτήρες ή πρέπει να κάνω και μια έξτρα εγκατάσταση στο φανάρι? Και για τι κόστος μιλάμε σ' αυτή την περίπτωση?
Ευχαριστώ παιδιά!!

Οι περισσότεροι αλλάζουν μόνο την λάμπα στο φανάρι , και βαζουν τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ balast ... Κόστος απο 20-30 ευρώ , μέχρι και παρα πολλά(150-200) μόνο για φώτα πορείας , εδώ αν βάλεις και στους προβολείς χάνεις το συνιάλο ...
Αν όμως πιάνουν τα χέρια σου , και έχεις όρεξη για πειραματισμούς , λογικά σε κανένα 10ημερο , θα έχω να σου προτείνω μια πολύ ακριβώτερη μεν , πολύ πιο αποδοτική και σωστή λύση ταυτόχρονα ... Κόστος υπολόγισε εχτρά κανένα κατοστάρι μόνο για τα πορείας , και άλλα τόσα και για τους προβολείς ,διατηρώντας όμως κανονικότατα το σηνιάλο και θεωρητικά χωρίς να τυφλώνεις κανέναν ...


το μυστικό σε αυτή τη χώρα είναι να "σε βλέπουν" Καππαδόκη.....κι ας είσαι ολίγον από παράνομος....ΝΑΙ τους τυφλώνεις λίγο (λιγότερο απο ένα αυτοκίνητο με 2 φανάρια τύπου xenon) αλλά είσαι περισσότερο ασφαλής, ειδικά κατά τη φάση της διήθησης όπου έχω δει εκπληκτικές διαφορές στη συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτου....προς το ασφαλέστερο για εμέ

Είχα μια όχι και τόσο καλή εμπειρία στην προηγούμενη μηχανή μου που φορούσα φώτα ξένον ... Κατα καιρούς μου έπαιζαν τα φώτα αν και είχα προσπαθήσει να τα βάλω όσο χαμηλά μπορούσα , αλλά όχι πάντα , κυρίως αρκετά χαμηλά αυτοκίνητα .. Ε μια φορά μου έπαιξε τα φώτα και ένα ακόμα το οποίο προφανώς φορούσε τα παλιού τύπου bixenon aftermarket ... με ενοχλούσαν κι εμενα τα δικά του , αλλά προφανώς ο τύπος ήταν "ζόρικος" και δεν κοιτούσε και τα δικά του ... οπότε μετα το παίξιμο και την μη αντίδραση μου (τι να έκανα να τα έσβηνα?) άνοιξε για τιμωρία τους προβολείς του ... Και είδαμε το φώς το αληθινό ... Μιλάμε για πολύ φως αλλα μόνο φώς ... δεν έβλεπα τίποτα απολύτως για να κρατήσω πορεία ... στραβώθηκα ... Στην συγκεκριμένη φάση σίγουρα δεν ένιωθα και ασφαλής ... Ο κάφρος βέβαια θα μπορούσε να κάνει το ίδιο ακόμα και χωρίς να φορούσα ξένον αλλά ...



δοκίμασε αρχικά την πιό οικονομική λύση με λάμπες +50% επώνυμες και μετά κινήσου αναλόγως...

Σχετικά με αυτή τη λύση ... Για την ώρα φοράω τις nighbraker αν δεν κάνω λάθος , και η αλήθεια είναι οτι την πρώτη φορά που τις είδα να αναβούν έψαξα να δω που έκρυψε ο αθεοφοβος ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα balast ... Χθές όμως γυρνούσα με την μηχανή ακολουθώντας τον Kornlaz , στου οποίου έχουμε εγκαταστήσει ποιοτικότατα hid (ξενον) .. ε εγώ κοιτούσα αν έχω lampf και έβλεπα περισσότερο απο τα δικά του φώτα παρά απο τα δικά μου (όσο τον προλάβαινα μας έγινε γΛηγορος τελευταία) ... Τα ξένον είναι απολαυστικά ...

nivo
14-09-2012, 17:37
μια απο τις καλυτερες λυσεις ,κοστιζει βεβαια ,ειναι αυτα Micro Flooters, Bar Mounted All Items For This Bike | BMW Wunderlich America (http://www.wunderlichamerica.com/motorcycle/8500189-816.html)

τα ειχα στο 1150 ,απιστευτο φωτισμο και νομιζω ειναι κατι σαν αυτο που ψαχνεις ,καθως εβαλα μετα αυτα απο το 1200 ,δεν συγκρινετε το φως που εβγαζαν ...
ο Δημος και ο κωστας 366 η μανεκεν εχουν αποψη ...

ziumann
14-09-2012, 23:02
Αδερφε πηγαινε παρε αυτα My Hella Lights :: Micro DE Halogen Series (http://www.myhellalights.com/index.php/default/auxiliary-lamps/halogen-lamps/micro-de-series/)
και θα ησυχασεις.Με 80 γιουρια καθαρισες.και αν πιανουν και λιγο τα χερια σου θα φτιαξεις και δυο βασεις και θα εισαι κομπλε.Τα φοραω στη μικρη μου και σωθηκα.Σε συνδιασμο με τα μεγαλα φωτα υπαρχει μεγαλη βελτιωση.

siraxanz
14-09-2012, 23:09
μια απο τις καλυτερες λυσεις ,κοστιζει βεβαια ,ειναι αυτα Micro Flooters, Bar Mounted All Items For This Bike | BMW Wunderlich America (http://www.wunderlichamerica.com/motorcycle/8500189-816.html)

τα ειχα στο 1150 ,απιστευτο φωτισμο και νομιζω ειναι κατι σαν αυτο που ψαχνεις ,καθως εβαλα μετα αυτα απο το 1200 ,δεν συγκρινετε το φως που εβγαζαν ...
ο Δημος και ο κωστας 366 η μανεκεν εχουν αποψη ...


Choose Price Avail. Qty. Silver $299.00:eek::eek::eek: In Stock Black $319.00:eek::eek::eek: In Stock

Αξίζει:confused:


Αδερφε πηγαινε παρε αυτα My Hella Lights :: Micro DE Halogen Series (http://www.myhellalights.com/index.php/default/auxiliary-lamps/halogen-lamps/micro-de-series/)
και θα ησυχασεις.Με 80 γιουρια καθαρισες.και αν πιανουν και λιγο τα χερια σου θα φτιαξεις και δυο βασεις και θα εισαι κομπλε.Τα φοραω στη μικρη μου και σωθηκα.Σε συνδιασμο με τα μεγαλα φωτα υπαρχει μεγαλη βελτιωση.


:ye36:200

nivo
14-09-2012, 23:13
Choose Price Avail. Qty. Silver $299.00:eek::eek::eek: In Stock Black $319.00:eek::eek::eek: In Stock

Αξίζει:confused:





:ye36:200
ελλαδα εχουν καπου στα 200-220,να σου πω την αληθεια αξιζουν ,τα εβγαλα μονο και μονο γιατι δεν μου καθοντουσαν καλα στο ματι πανω στο adve,εβαλα απο το 1200,ειναι σαν τα hella,πιστεψε με ...καμια σχεση ..

siraxanz
14-09-2012, 23:27
Βρε το καταλαβαίνω αλλά .... τι να πω..

Στο 1150 είχα κάτι hella ff 40 της πλάκας 60 ευρω το ζευγο

διαβολάκια ήτανε...



hella lights (https://www.google.gr/search?q=hella+pp+t40&hl=el&client=firefox-a&hs=t0I&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=JJJTUJCHIZGk4ATSqIHwBA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1920&bih=970#hl=el&client=firefox-a&hs=Mgd&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=hella+&oq=hella+&gs_l=img.12..0l2j0i24l8.6497.6497.2.48583.1.1.0.0.0.0.173.173.0j1.1.0...0.0...1c.1.hdePN020kgg&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=c5537d380387ddf5&biw=1920&bih=970)

siraxanz
14-09-2012, 23:29
Νάτος ο παίχτης... Αν τα ανάψει ο τύπος φωτίζει μέχρι το Σούνιο:D

http://viajareua.com/moto/GS/AuxLights/P1020234.JPG




και το setup (http://viajareua.com/BMW_GS_Hella_Centech_AutoSwitch.html)της παραπάνω εγκατάστασης, πραγματικά ενδιαφέρουσα δουλειά...

vpentza
14-09-2012, 23:42
Σωστός ο ανωτέρω, άραγε πόσες μπαταρίες θα έχει αυτό το 1150 ;:D