PDA

View Full Version : ΖΑΝΤΕΣ


thomavridis
15-09-2012, 17:08
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα μετά απο καιρό πήγα την μπουμπού για πλύσιμο, αλλα τι το θελα, μακάρι να την άφηνα μέσα στην βρώμα παρα να την βλέπω ετσι όπως την κατάντησαν, τέλος πάντων οταν την βγάλανε μεσα απο το μαγαζί για να την στεγνώσουν η ζάντες απο μαυρες πήραν ενα χρώμα θαμπό, μένω εγώ και το αφεντικό με ανοιχτο το στόμα :wo20: με τα πολλα μου λέει ότι θα μου αποκαταστήσει την ζημιά.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΩΡΑ :
Ξέρει κάποιος που μπορώ να της πάω για να της βάψω;

nivo
15-09-2012, 17:41
ενας και καλος mono-moto.gr (http://www.mono-moto.gr/)

PACO
16-09-2012, 12:03
νικολη το ιδιο θεμα και εγω...καμια ιδεα πριν το μαγαζι που αναφερεις?αλοιφη?

zortal
16-09-2012, 12:08
νικολη το ιδιο θεμα και εγω...καμια ιδεα πριν το μαγαζι που αναφερεις?αλοιφη?

Ίσως αλοιφή και πέρασμα με αλοιφαδόρο.Όχι με το χέρι.

thomavridis
16-09-2012, 13:11
Δοκίμασα αλοιφή με το χέρι και όντως δεν έγινε απολύτως τίποτα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-09-2012, 13:33
Ο καταστηματάρχης τί λέει ???

Δεν του έχει ξανασυμβεί ???

Δεν έκανε καμιά προσπάθεια για αποκατάσταση ???

PACO
16-09-2012, 13:38
wd40 κανει τιποτα στη θαμποτητα της ζαντας?

thomavridis
16-09-2012, 16:31
Νίκο μου ειπε οτι θα αποκαταστήσει την ζημιά αλλα αν δεν βρω μαγαζί που να μπορέσει να της ξεμοντάρει να της βάψει και μετά να κάνει καλή δουλειά στην ακτινολόγηση θα του πω για αντικατάσταση με καινουριες.Το θέμα είναι αν θα δεχτεί για καινουριες αν οχι θα έχουμε μεγάλο θέμα.
Τον ρώτησα αν του έχει συμβει ξανά και μου ειπε οτι είναι πρώτη φορά και οτι του φαίνεται παράξενο και οτι το φάρμακο το χρησιμοποιεί αρκετό καιρο.

tattoopanther
16-09-2012, 17:00
.,.,καλά τι χρώμα βάζουν στις ζάντες.,.,,,,.

και θαμπώνει με ένα πλύσιμο.,.,.,.,:wha13::wha13:

NLS
16-09-2012, 19:05
δηλ. εσένα πρώτη σκέψη είναι ότι φταίει η ζάντα;
μάλιστα

υποθέτω και αν πατήσεις καρφί φταίει το λάστιχο

vtheo
16-09-2012, 23:14
Φίλε ο τύπος στο πληντύριο προφανώς πέρασε τις ζάντες σου με σουάζ.Δε ξέρω στις άλλες μοτό, στο GS όμως καταστρέφει τις ζάντες.Αν προσέξεις σε πολλά GS κυρίως τα ADV που το υποπλαίσιο τους είναι μαύρο έχει ξεθωριάσει το χρώμα προφανώς όλα είναι από λάθος χρήση φαρμάκου του πλυντηρίου που πηγαίνει ο καθένας.Κολλητός μου πάντως που του έκανε την ίδια βλακεία με σενα το πλυντήριο ζάντες και υποπλαίσιο σε R1200GS ADV έγινε πετρόλ χρώμα.Ήταν όμως τυχερός χρησιμοποιώντας την αλοιφή all metal polish της Meguiars (δες εδώ) (http://www.meguiars.gr/category/216) τα πάντα επανήλθαν.Κάνε μία προσπάθεια ίσως είσαι τυχερός.Προσοχή στο που πηγαίνετε τις μοτό σας.

kwstas
17-09-2012, 09:52
Η ζημια ειναι απο τα χημικα 100%, εχω φιλο που μπηκε προσφατα στο χωρο με αντ/πεια οικολογικων πλυντηριων self service και εχω ακουσει τερατα!

Μονο το νερο με τα αλατα που μενει στο τελος φτανει για να γινει ζημια, φαντασου τα χημικα!!!

Εγω ειχα το ιδιο θεμα, προσπαθησα με αλοιφη και cif δεν εγινε τιποτα.
Τελικα αλλαξα ζαντες και πουλησα τις παλιες!

Blackjohn77
17-09-2012, 13:46
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα μετά απο καιρό πήγα την μπουμπού για πλύσιμο, αλλα τι το θελα, μακάρι να την άφηνα μέσα στην βρώμα παρα να την βλέπω ετσι όπως την κατάντησαν, τέλος πάντων οταν την βγάλανε μεσα απο το μαγαζί για να την στεγνώσουν η ζάντες απο μαυρες πήραν ενα χρώμα θαμπό, μένω εγώ και το αφεντικό με ανοιχτο το στόμα :wo20: με τα πολλα μου λέει ότι θα μου αποκαταστήσει την ζημιά.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΩΡΑ :
Ξέρει κάποιος που μπορώ να της πάω για να της βάψω;
'Εβαψα τις δικές μου πρόσφατα φίλε μου.Αν θέλεις την γνώμη μου, μην κάνεις το λάθος και βγάλεις τις ακτίνες.Κάθισε και βάλε χαρτοταινία στις ακτίνες(αν έχεις υπομονή) και βάψε μόνο το στεφάνι ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ.Αν θέλεις φωτό μπορώ να σου στείλω να δεις τις δικές μου...

kwstas
17-09-2012, 14:09
'Εβαψα τις δικές μου πρόσφατα φίλε μου.Αν θέλεις την γνώμη μου, μην κάνεις το λάθος και βγάλεις τις ακτίνες.Κάθισε και βάλε χαρτοταινία στις ακτίνες(αν έχεις υπομονή) και βάψε μόνο το στεφάνι ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ.Αν θέλεις φωτό μπορώ να σου στείλω να δεις τις δικές μου...

Συμφωνω με τα παραπανω, εδω μια ακτινολογηση θες και δεν μπορουν να τη φερουν ακριβως, ποιος θα δεσει την ζαντα και να τη φερει σωστα!
Με τη χαρτοταινια δεν θα γινει σωστα, θα ξεφλουδισει αμεσως, εγω ειμαι κατα της βαφης γενικα ειδικα στη ζαντα!!!

thomavridis
17-09-2012, 18:02
Παιδιά βρήκα μια άκρη στην θεσσαλονικη μέσω ενός φίλου που των εμπιστεύομαι,θα της στύλο μέσα στην αλλη εβδομάδα. τώρα αν δεν γίνει τι να πω θα την φάω στον κ...........ο.
Δεν μπορώ όμως να την αφήσω και έτσι ρε παιδιά δεν μου κάθετε καλά.
Στο κάτω κάτω της γραφής με την bmw που μίλησα μου ειπε οτι και αυτή για ακτινολογηση θα την πάει σε άλλων εφόσον εβαζα κενουρια στεφανια (370 ευρο το ενα :eek:).
Αρα γιατί να αγχώνομαι εφόσον το λέει και η μαμα οτι τα παει αλλου;

Βαγγέλη αν μπορείς στύλε της φωτογραφίες απο περιέργεια και μόνο να της δω.

Πάντως ευχαριστώ όλου εσάς που ενδιαφερθήκατε .

rapsor
05-12-2012, 14:45
η κατάσταση του χείλους

PITS
05-12-2012, 16:02
:wha13:η κατάσταση του χείλους:wha13:

Blackjohn77
05-12-2012, 18:59
Καλησπέρα φίλε μου, μακάρι να τα βρείτε με τον τύπο αν και στη Βόρειο Ελλάδα που ρώτησα(εγώ είμαι από Σέρρες) και ήθελα να βάψω τις δικές μου πριν από ένα μήνα δεν υπήρχε κανένας που να αναλαμβάνει ακτινολόγηση ζαντών από GS λόγω του ιδιαίτερου πλεξίματος που έχουν.
Αρα.....
ή ρωτάς κάποιον συμφορουμίτη από Αθήνα να σου προτείνει κάποιον (αν υπάρχει) για ακτινολόγηση (εγώ που ρώτησα μου είπαν 200 ευρώ ΜΟΝΟ για ακτινολόγηση) ή
αν δεν βαριέσαι κάθεσαι μόνος χαρτώνεις μία μία τις ακτίνες και βάφεις τις ζάντες ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ με 50 ευρώπουλα ΜΟΝΟ.
Εγώ επέλεξα τον δεύτερο τρόπο και το αποτέλεσμα έιναι ΑΡΙΣΤΟ...

mpekas kostas
05-12-2012, 19:40
ενας και καλος mono-moto.gr (http://www.mono-moto.gr/)


ΑΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ, ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΗ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΠΕΣ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ.;)

axinos
16-08-2013, 19:58
Εγώ ρώτησα για να βάψω τις ζάντες του 1150gs στο mono-moto και μου είπαν ότι στα gs 1150 κατα 90% οι ακτίνες δεν βγαίνουν λόγω παλαιότητας και ότι θα χρειαστούν αντικατάσταση. Κόστος μόνο 170e το κάθε set:wo20:.
Συν εργατικά (ακτινολόγηση),συν βάψιμο...
Δεν αμφιβάλλω ότι τα παιδιά εκεί κάνουν καλή δουλειά (και από το τηλ. μου φάνηκαν πολύ εξυπηρετικοί), αλλά το κόστος το θεωρώ υπερβολικό, οπότε θα καταλήξω στην λύση της χαρτοταινίας για τις ακτίνες που αναφέρθηκε πιο πάνω και ο θεός βοηθός...

BOXER
17-08-2013, 20:36
Εγώ ρώτησα για να βάψω τις ζάντες του 1150gs στο mono-moto και μου είπαν ότι στα gs 1150 κατα 90% οι ακτίνες δεν βγαίνουν λόγω παλαιότητας και ότι θα χρειαστούν αντικατάσταση.

Σε μηχανη BMW 70+ ετών, αφαίρεσα τις ακτίνες και απο τις δυο ρόδες, ξεβιδωνοντας την πλειοψηφία αυτών. Πολυ λίγες είχαν γίνει ένα απο την σκουριά. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στο λυσιμο τους, ειδικά όταν μιλάμε για μηχανη κατα πολυ πολυ νεότερη της συγκεκριμένης!!!

axinos
17-08-2013, 22:43
Μακάρι να είναι έτσι,γιατί το κόστος μειώνεται σημαντικά...Αλλιώς ή χαρτοταινία ή τις παρατάω όπως είναι:yz