PDA

View Full Version : Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.


linex
16-09-2012, 09:15
Γειά σας σύντροφοι.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω την ανηψιά μου, είναι 9 χρονών και έχει αρχίσει να θέλει βόλτα με τη μοτοσυκλέτα μου.
Θέλω όμως πριν αρχίσω της βόλτες να της αγοράσω ένα κράνος πρώτον για την ασφάλεια της και κατα δεύτερον θέλω να μάθει από τώρα, ότι μοτοσυκλέτα και κράνος είναι το ίδιο πράγμα και δε νοήται το πρώτο χωρίς το δεύτερο. Δε θέλω λύσεις του στύλ μεγαλύτερο μέγεθος με πετσέτες μέσα για να ταιριάξει στο κεφάλι της.

Τη βοήθεια σας λοιπόν αν ξέρετε που μπορώ να βρώ κράνοι σε τόσο μικρά μεγέθοι. Τα θέματα ποιότητας και πιστοποίησης φυσικά ταθεωρώ βασικά.

Ευχαριστώ

klagenfurt
16-09-2012, 09:23
δεν υπαρχουν παιδικα κρανη, επειδη πιεζεται ο λαιμος του παιδιου και ολο το νευρικο συστημα , που ειναι στην αναπτυξη του,στα φρεναρισματα και στις λακουβες,
αρα ενα κρανος του κανει κακο του παιδιου,
υπαρχουν μονο τα ποδηλατικα, που ειναι απο φελιζολ και ειναι πολυ ελαφρια, αλλα για μηχανη δεν νομιζω να κανουν...

BOXER
16-09-2012, 09:38
Δηλαδή, απο πια ηλικία και μετα, κάνει ένα παιδι να φορα κράνος;
Με την σύμφωνη γνώμη των γιατρών εννοω!

peterv
16-09-2012, 09:45
Υπάρχουν κράνη σε μικρά μεγέθη αλλά για ποιά περίμετρο κεφαλιού μιλάμε ;

Έχω για παράδειγμα ένα κράνος BMW system 5 μεγέθους 52-53 που στην κόρη μου που είναι 12 με το ζόρι της κάνει.



Sent from my iPad using Tapatalk HD

klagenfurt
16-09-2012, 09:47
ειχα διαβασει καπου,
μετα τα 10-11 αν θυμαμαι καλα,
οστοσο οι αποψεις μου ειναι απο αναγνωσματα που εχω κανει κατα καιρους και δεν ειναι τεκμηριωμενες...

vpentza
16-09-2012, 09:51
Επειδή εκτιμώ οτι οι βόλτες σας θα είναι σύντομες, μόνο και μόνο να της φύγει η μούρλια, να της αγοράσεις ένα μοτοσυκλετιστικό κράνος στο νούμερό της, αχρείαστο νά ναι......
Στην 7χρονη κόρη μου πήρα ένα caberg XXXS, κοκκινοροζουλί και οι κοντινές βόλτες (μέχρι το ...μπαλετο :)) είναι και διδακτικές και ασφαλείς..:D

ilias vara
16-09-2012, 09:51
παντως εχω δει κρανη παιδικα απο 4-5 χρονων σε agv kai shoei
λογικα θα υπαρχουν και σε αλλες μαρκες
εχθες πηρε φιλος για την κορη του .,.,.,

linex
16-09-2012, 09:58
Επειδή εκτιμώ οτι οι βόλτες σας θα είναι σύντομες, μόνο και μόνο να της φύγει η μούρλια, να της αγοράσεις ένα μοτοσυκλετιστικό κράνος στο νούμερό της, αχρείαστο νά ναι......
Στην 7χρονη κόρη μου πήρα ένα caberg XXXS, κοκκινοροζουλί και οι κοντινές βόλτες (μέχρι το ...μπαλετο :)) είναι και διδακτικές και ασφαλείς..:D

παντως εχω δει κρανη παιδικα απο 4-5 χρονων σε agv kai shoei
λογικα θα υπαρχουν και σε αλλες μαρκες
εχθες πηρε φιλος για την κορη του .,.,.,


Μαγαζί? Διεύθυνση?

Ακιs
16-09-2012, 09:58
Ριξε μια ματια εδω.....;)

Toofast store Κρανη παιδικα (http://www.toofast.gr/prodcat.php?cat=90)

linex
16-09-2012, 10:00
δεν υπαρχουν παιδικα κρανη, επειδη πιεζεται ο λαιμος του παιδιου και ολο το νευρικο συστημα , που ειναι στην αναπτυξη του,στα φρεναρισματα και στις λακουβες,
αρα ενα κρανος του κανει κακο του παιδιου,
υπαρχουν μονο τα ποδηλατικα, που ειναι απο φελιζολ και ειναι πολυ ελαφρια, αλλα για μηχανη δεν νομιζω να κανουν...


Θα το ψάξω φίλε.
Αν βρώ κάτι θα ενημερώσω για κάθε ενδιαφερόμενο.

forester
16-09-2012, 10:32
Ο τζωρτζόπουλος στην Καλιρρόης, έχει . Κι άλλα μαγαζιά , πολλά.
Παιδικά κράνη ασφαλώς και υπάρχουν. Σε μεγέθη 46-48cm με το ανάλογο βάρος. Υπάρχουν και κολάρα που φοριούνται και υποστηρίζουν το κεφάλι του παιδιού.
Το γράφω με απόλυτη βεβαιότητα , καθώς έχω ψαχτεί για την κόρη μου (8,5 ετών) και πέραν αυτού, από το 2004 ο γιος κολλητού κάνει καρτ (7 ετών τότε) με κράνος, φόρμα, γάντια, παπούτσια, κολλάρο , τα πάντα όλα! Υπάρχει σε παιδικά νούμερα όλος ο εξοπλισμός ασφαλείας;)

forester
16-09-2012, 10:35
παντως εχω δει κρανη παιδικα απο 4-5 χρονων σε agv kai shoei
λογικα θα υπαρχουν και σε αλλες μαρκες
εχθες πηρε φιλος για την κορη του .,.,.,


Πολλές μάρκες υπάρχουν! Και δεν είναι ότι καλύτερο να πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για κράνος που θα φορεθεί 1 ή 2 χρόνια το πολύ....
Αρκεί να πληροί προδιαγραφές CE.

BOXER
16-09-2012, 10:42
Πολλές μάρκες υπάρχουν! Και δεν είναι ότι καλύτερο να πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για κράνος που θα φορεθεί 1 ή 2 χρόνια το πολύ....
Αρκεί να πληροί προδιαγραφές CE.

:ye36:200

anegis
16-09-2012, 10:54
Προσοχή!

Το πιο σημαντικό είναι το εξής:
Το ύψος του παιδιού να είναι τόσο ώστε τα πόδια του να φθάνουν στα πίσω σταντ. Διαφορετικά το παιδί θα... φύγει απο τη μηχανή.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Arkas
16-09-2012, 11:20
Προσοχή!

Το πιο σημαντικό είναι το εξής:
Το ύψος του παιδιού να είναι τόσο ώστε τα πόδια του να φθάνουν στα πίσω σταντ. Διαφορετικά το παιδί θα... φύγει απο τη μηχανή.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
... μαρσπιέδες ! ;)

Mike_
16-09-2012, 12:28
Ριξε μια ματια εδω.....;)

Toofast store Κρανη παιδικα (http://www.toofast.gr/prodcat.php?cat=90)

Thanks Άκη!

Αλλά...είναι δυνατόν να ονομάζουν το συγκεκριμένο MT Κράνος παιδικό nightmare (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=872) :wha13:

gemara
16-09-2012, 14:21
Μην βάζετε τα παιδιά σας στις μηχανές. Δεν έχετε δικαίωμα να ρισκάρετε τη σωματική τους ακεραιότητα και να τα εκθέτετε σε κινδύνους που λόγω της μη ενηλικίωσής τους δεν έχουν την κρίση να αποφασίζουν για την αυτοδιάθεσή τους.

forester
16-09-2012, 14:39
Μην βάζετε τα παιδιά σας στις μηχανές. Δεν έχετε δικαίωμα να ρισκάρετε τη σωματική τους ακεραιότητα και να τα εκθέτετε σε κινδύνους που λόγω της μη ενηλικίωσής τους δεν έχουν την κρίση να αποφασίζουν για την αυτοδιάθεσή τους.



Tώρα είπες μεγάλη κουβέντα....
Αλλά εφόσον ανέβουν σε μοτοσυκλέτα, πρέπει να φοράνε κράνος κι όχι μόνο!

zandesiro
16-09-2012, 17:30
Εγω του εχω παρει ενα Airoh full face απο τα 4,5 τωρα ειναι 6....Πολυ καλο κρανος...Κοστος στα 100 ευρω.....

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/166123_1639628342819_627442_n.jpg

Λινκ εδω ===> JUNIOR - AIROH HELMETS - Moto helmets, motocross helmets, helmets motorcycle, crash helmets | Airoh Junior (http://www.airoh.com/helmets/junior)

alx_k
17-09-2012, 00:00
Παιδί στην μοτοσυκλέτα

http://www.esyprota.gr/cache/multithumb_thumbs/c.150.100.16777215.0...images.stories.paidi_motosukleta.jpg (http://www.esyprota.gr/images/stories/paidi_motosukleta.jpg)

Συχνά βλέπουμε παιδιά να μετακινούνται επιβαίνοντας πάνω σε μοτοσυκλέτες και scooter.Τι λέει ο νόμος, αλλά και ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος μεταφοράς;

Η μοτοσυκλέτα είναι ένα όχημα ευάλωτο στους εξωτερικούς παράγοντες και όχι επικίνδυνη όπως συχνά αναφέρεται. Με αυτή την έννοια αντιλαμβανόμαστε ότι οι επιβαίνοντες είναι εκτεθειμένοι σαφώς περισσότερο απ' ότι είναι σε ένα αυτοκίνητο.

Η πραγματικότητα αυτή δημιουργεί δύο ειδών παρανοήσεις. Από τη μία η ψευδαίσθηση ασφάλειας του αυτοκινήτου, γιατί περί ψευδαισθήσεως πρόκειται, κάνει τα παιδιά να μεταφέρονται στο αυτοκίνητο «ελεύθερα», χωρίς να είναι δεμένα με τη ζώνη ασφαλείας. Μία σύγκρουση με 40 χλμ/ώρα μπορεί να αποβεί μοιραία για ένα παιδί που δεν είναι στο ειδικό κάθισμα ή δεν φορά ζώνη ασφαλείας.

Από την άλλη η μετακίνηση παιδιών με μοτοσυκλέτα προκαλεί τρόμο και διάθεση για αφοριστική αντιμετώπιση του οδηγού.

Σε κάθε περίπτωση αν τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας, τα πράγματα είναι καλύτερα. Ο ΚΟΚ δεν αναφέρει και πολλά σχετικά με το θέμα, πέρα από το άρθρο 33 όπου ορίζει ότι «απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε(5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους».

Υπάρχει τέτοιο εγκεκριμένο σύστημα (TUF), όχι διαδεδομένο όμως και στην Ελλάδα.Επομένως εδώ η ουσιαστική ασφάλεια των επιβατών επαφίεται στην απλή λογική και την ευαισθησία του γονέα. Σε κάθε περίπτωση την ευθύνη για την τήρηση των μέτρων ασφαλείας φέρει ο οδηγός του οχήματος.

Παιδί και μοτοσυκλέτα

Δεν αποτελεί απαγορευτικό συνδυασμό, αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες:

Κράνος σε σωστό μέγεθος και δεμένο. Υπάρχουν παιδικά κράνη στο εμπόριο που εφαρμόζουν σωστά σε παιδιά από πολύ μικρές ηλικίες. Έχουν μικρότερο βάρος ώστε να μην επιβαρύνουν τον αυχένα του παιδιού και εφόσον το λουρί είναι δεμένο σωστά προσφέρουν επαρκή προστασία. Ένα κράνος μεγαλύτερο (άρα λάθος) είναι βαρύ και σε μία πτώση θα φύγει από το κεφάλι.

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός επίσης πρέπει να υπάρχει: Μπότες, μπουφάν με προστατευτικά,γάντια, επιγονατίδες.

Πρέπει να προηγηθεί εκτενής συζήτηση με το παιδί για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθεί ως συνεπιβάτης. Για κανένα λόγο το παιδί δεν πρέπει να τοποθετείται μπροστά από τον οδηγό. Η θέση του συνεπιβάτη είναι πάντα πίσω από τον οδηγό.

Τα πόδια του πρέπει πάντα να πατάνε σταθερά στα μαρσπιέ και όχι να αιωρούνται στον αέρα. Εάν δεν φτάνουν τα πόδια στα μαρσπιέ, σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη η ώρα να πάρει τη θέση του ως συνεπιβάτης. Εναλλακτικά, υπάρχουν ειδικά καθίσματα με δικά τους στηρίγματα για καλύτερη συγκράτηση, για μικρότερες ηλικίες, όπως φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο.

Σε καμία περίπτωση ο συνεπιβάτης δεν πρέπει να έχει σταθερή συγκράτηση (τύπου ζώνης ασφαλείας) σε μοτοσυκλέτα. Σε περίπτωση ατυχήματος είναι πολύ επικίνδυνο αν μείνει σταθερά δεμένο με τη μοτοσυκλέτα.

Απαγορεύονται κάθε είδους μετατοπίσεις πάνω στη σέλα και ο συνεπιβάτης πρέπει να κρατά διαρκώς τον οδηγό από το σώμα του. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν ειδικές εξαρτήσεις όπως διακρίνονται στη φωτογραφία, με λαβές για το μικρό συνεπιβάτη.Εναλλακτικά μπορεί να κρατά τον οδηγό από κάποιο σταθερό στοιχείο, πχ ζώνη,τσέπες κλπ.

Θα πρέπει να οριστεί ένα σινιάλο μεταξύ παιδιού και οδηγού, πχ. ένα συγκεκριμένο σκούντημα στο πόδι του οδηγού, αν το παιδί θέλει να επικοινωνήσει με τον οδηγό.

Οι οδηγίες για τον ίδιο τον οδηγό είναι πιο απλές και συνοψίζονται σε μία: Η ευθύνη του οδηγού όταν μεταφέρει παιδί είναι ακόμη μεγαλύτερη απ' ότι αν μετέφερε ενήλικα συνεπιβάτη.

Οι ταχύτητες δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 40-50 χλμ/ώρα και η συμπεριφορά του οδηγού στο δρόμο είναι αυτή ακριβώς που θα κοπιάρει το παιδί όταν έρθει η ώρα να οδηγήσει και εκείνο…

Για τους υπόλοιπους, που βρίσκουν ανατριχιαστική την εικόνα ενός παιδιού πάνω στη μοτοσυκλέτα της μαμάς, σκεφτείτε πόσο τρυφερή δείχνει η εικόνα ενός παιδιού πάνω στο ποδήλατο με τη μαμά. Ο κίνδυνοι όμως στο ποδήλατο είναι πολλαπλάσιοι από κάθε άποψη.

Οπότε αν οι συνθήκες το επιβάλλουν, είναι προτιμότερο η μετακίνηση του παιδιού να γίνεται με μοτοσυκλέτα με το σωστό τρόπο, παρά με ποδήλατο…
www.esyprota.gr (http://www.esyprota.gr)

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
18-09-2012, 14:28
Ρώτησα και εγώ για παιδικό κράνος έναν φίλο ορθοπεδικό και δεν το συστήνει γιατί ο αυχένας του παιδιού δεν είναι ακόμα <<έτοιμος >> να δεκτεί καταπονήσεις. Αν βλέπει εσένα να φοράς θα το κάνει και το ίδιο όταν μεγαλώσει, βλέπω απο τον γιο μου που μου λέει κάθε φορά που βλέπει αναβάτη χωρίς κράνος ότι ΚΑΝΕΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ
το καλύτερο μάθημα είναι να βλέπει εσένα να το φοράς .

anegis
18-09-2012, 16:12
Σήμερα αγόρασα κάτι απο το moto fashion.gr που είναι χρήσιμο για όποιον ανεβάζει παιδί στη μηχανή.
Είναι μια ελαστική ζώνη πυ διαθ´ετει χερουλια για να κρατιέται το παιδί. Η ζώνη σου κρατά και τη μέση. Κόστος 33 ευρώ. Αξίζει.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

dodos
18-09-2012, 17:25
ebay.de motoin.de κλπ

dodos
18-09-2012, 17:32
παιδικα enduro καρρερ

paschalis
18-09-2012, 22:11
Grex DJ1 CITY ARTWORK, weiss-pink - motoin.de (http://www.motoin.de/Helmets/Jet-Helmets/Grex-DJ1-CITY-ARTWORK-white-pink::13174.html)

Αυτο χρησιμοποιουμε εμεις!
Παντα με παιδικο καθισμα Stamatakis Kindersitz fuer Roller und Motorrad (http://www.stamatakis.de)
Kαι το βασικοτερο.
Να οδηγεις σαν να δινεις για διπλωμα με τη μερκελ εξεταστη:)

Gohn_k
19-09-2012, 03:17
Εγω της αγορασα αυτο οταν εγινε 7 AGV Junior Open Frog by: AGV - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6569)

Ειναι καθαρα καλοκαιρινο και ελαφρη....το πηρα λιγο μεγαλυτερο αλλα βλεπω οτι θα παει μερικα χρονακια ακομη :) γενικα στο motoraid εχει καλες τιμες και ποικιλια.....το ειχα βρει και στο ebay με μικρη διαφορα αλλα με τα μεταφορικα μου βγαινε στα ιδια οποτε.....:o

linex
22-09-2012, 00:52
δεν υπαρχουν παιδικα κρανη, επειδη πιεζεται ο λαιμος του παιδιου και ολο το νευρικο συστημα , που ειναι στην αναπτυξη του,στα φρεναρισματα και στις λακουβες,
αρα ενα κρανος του κανει κακο του παιδιου,
υπαρχουν μονο τα ποδηλατικα, που ειναι απο φελιζολ και ειναι πολυ ελαφρια, αλλα για μηχανη δεν νομιζω να κανουν...


Θα το ψάξω φίλε.
Αν βρώ κάτι θα ενημερώσω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.
Μετά από το μήνυμα του Klagenfurt το έψαξα λίγο.
Ρώτησα τη παιδίατρο της η οποία μου είπε τα ίδια που έγραψε και ο φίλος. Ήταν μάλιστα κατηγορημάτική.
Στη συνέχεια ρώτησα έναν όρθοπεδικό που έτυχε να πάω για δικό μου πρόβλημα. Μου ανάφερε και αυτός ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στον αυχένα και αν δεν ήταν κατηγοριματικά αντίθετος ήταν πολύ επιφυλακτικός.
Αν και μπορεί να είναι λίγο προκατελημένοι με τις μοτοσυκλέτες ίσως η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση.
Δε ξέρω έχω προβληματιστεί. Σκέφτομαι μήπως το ανέβαλα για κάνα δύο χρόνια!!!!
:hmmm::hmmm::hmmm:

forester
23-09-2012, 00:41
Όπως είπε κι ο Gemara, καλό είναι να μην ανεβαίνουν μικρά παιδιά, πριν την ενηλικίωση, σε μηχανή.
Επίσης είναι γεγονός ότι η καταπόνηση του αυχένα τους, είναι αρκετή με ένα πρόσθετο βάρος 1 κιλού περίπου.
Παρόλα αυτά, παιδικοί αγώνες καρτ γίνονται και έχουν έγκριση για να γίνονται....
Δεν αναφέρομαι στην Ελλάδα που όλα γίνονται, αλλά παγκοσμίως. Κι εκεί άπαντες φοράνε κράνη κι όλα τα υπόλοιπα προστατευτικά.
Το να μην ανεβαίνει κανένα παιδί σε μηχανή, είναι μια -καθόλα σωστή και συνετή- άποψη.
ΑΝ όμως ανέβει, καλό θα είναι να το κάνει με κράνος, κολλάρο (αμβλύνει πάρα πολύ τις καταπονήσεις του αυχένα και μόνο σε πιθανό ατύχημα υπάρχει θέμα...) που το στηρίζει στους ώμους και προστατευτικά ρούχα.
Προς το παρόν την κόρη μου την κάνω βόλτα γύρω-γύρω στο τετράγωνο και με κράνος πάντα. Πέραν των 200 μέτρων δεν πάω με το παιδί. Τρέμω το μ@λ@κα, γενικώς.....
Καλό θα ήταν να περιμένει η μικρή, για μεγαλύτερες βόλτες;)

bill 800gs
23-09-2012, 07:36
Πολλα παιδακια 7-8 χρονων κανουν προπονησεις,τρεχουν σε αγωνες motocross και αλλα αθληματα που οι καταπονησεις στον αυχενα πολλαπλασιαζονται, δεν νομιζω οτι με ενα παιδικο ελαφρυ κρανος κανοντας μια μικρη διαδρομη των 10-15 λεπτων θα υπαρχει προβλημα, η επικινδυνοτητα πανω στη μηχανη ειναι ενα αλλο θεμα

gemara
23-09-2012, 09:50
Το θέμα είναι να μην βγάζουμε δικά μας απωθημένα πάνω στα παιδάκια, "καμαρώνοντάς" τα να κάνουν πράγματα που εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει ένα μικρό παιδί και να διασκεδάσει χωρίς να κινδυνέψει.
"Δεν χάθηκε ο κόσμος" αν δεν κάνει μοτοκρός ένα παιδάκι. Εκείνο μπορεί να χαρεί περισσότερο μια βόλτα με το ποδήλατό του :).


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2012%20GSForum%20-%20Sofiko/Peristerofritsaki_2.jpg


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/2012%20GSForum%20-%20Sofiko/Peristerofritsaki_1.jpg

bill 800gs
23-09-2012, 10:06
Το θέμα είναι να μην βγάζουμε δικά μας απωθημένα πάνω στα παιδάκια, "καμαρώνοντάς" τα να κάνουν πράγματα που εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε.
Aυτο που κολλαει;;:confused::confused:
Υπονοεις κατι;;
Το θεμα δεν ειναι αυτο, το θεμα (οπως λεει και ο τιτλος) ειναι ''Παιδικο κρανος!Αν μπορειτε βοηθηστε''

mAthosalas
25-09-2012, 11:10
Μην βάζετε τα παιδιά σας στις μηχανές. Δεν έχετε δικαίωμα να ρισκάρετε τη σωματική τους ακεραιότητα και να τα εκθέτετε σε κινδύνους που λόγω της μη ενηλικίωσής τους δεν έχουν την κρίση να αποφασίζουν για την αυτοδιάθεσή τους.

Όπως είπε κι ο Gemara, καλό είναι να μην ανεβαίνουν μικρά παιδιά, πριν την ενηλικίωση, σε μηχανή.
Το να μην ανεβαίνει κανένα παιδί σε μηχανή, είναι μια -καθόλα σωστή και συνετή- άποψη.

Διαφωνω κάθετα με την αποψη αυτη!Η μοτοσυκλετιστικη,οπως και γενικοτερα, παιδεια αρχιζει απο παρα πολυ μικρη ηλικια.Ενα παιδι μπορει να αλλαξει τον κοσμο μας αν εμεις το μαθουμε να το κανει αυτο.Ενα παιδι,δυο παιδια,τρια...πολλα... ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

Υπο την προϋποθεση οτι ο γονιός αποτελει σωστο παραδειγμα και σωστο πολιτη!Οτι εχει ο ιδιος μοτοσυκλετιστικη παιδεια και συμπεριφορα.Κι αυτο πρεπει και μπορει να το κληρονομησει στο παιδι του.

Μην το βλεπουμε "εγωιστικα",φοβαμαι για την ασφαλεια του παιδιου μου.Σιγουρα και οι ιδιοι ξερουμε ως χρηστες μοτοσυκλετας οτι κινδυνοι υπαρχουν πολλοι.Οχι ομως,δεν θα αποκλεισω το παιδι μου απο τον κοσμο της μοτοσυκλετας.Προτιμω να το μαθω σωστα και υπευθυνα να ανεβαινει ως συνοδηγος σημερα και ως οδηγος αυριο.Προτιμω να το εκθεσω εγω σε "κινδυνο" παρα να το αφησω να εκτεθει αργοτερα ως εφηβη/εφηβος και να μην γνωριζει,να μην το εχω εγω βοηθησει να καταλαβει τι σημαινει μοτοσυκλετα και σωστη συμπεριφορα και χρηση.

Μη γελιομαστε.Κινδυνοι υπαρχουν παντου για ενα παιδι.Ειμαι γονιος 3 παιδιων και ενος ακομη στην κοιλια της μαμας.τα κυνηγας παντου,απο το σπιτι που μπορει να χτυπησουν για το τιποτα,απο το δρομο,απο την παιδικη χαρα απο το σχολειο απο το ποδηλατο,....απο το...ΠΑΝΤΟΥ!!!

Ο αυχενας ενος παιδιου μπορει να σπασει θανασιμα ακομα και στην κουνια,στην τσουληθρα,στο σπιτι,στο δρομο,στη μπανιερα,στο κρεβατι,στην βερανταστο πουθενα...Ο αυχενας ενος παιδιου φιλου μου,εσπασε και πεθανε οταν φιλος οδηγουσε με συνεση ενα Saab 9005 ασφαλεστατο με 5*Euro NCAP,δεν παραβιασε κανενα οριο ταχυτητας,το παιδι σωστα δεμενο στο ειδικο καθισμα πισω...Κι ομως επεσε πανω του αλλος οδηγος,οι γονεις βγηκαν χωρις γρατζουνια και το παιδακι ΝΕΚΡΟ!!!Δηλαδη με αυτο το τραγικο συμβαν τι θα πρεπει να κανουμε ολοι οι γονεις;Να βαλουμε τα παιδια σε μια γυάλα φρουρουμενο μεχρι να μεγαλωσουν και να μπορουν μετα να ρισκαρουν με δικη τους ευθυνη;;;Να σκοτωθουν αλλά να μην μας βαραινει εμας η τυψη οτι το φαγαμε;;;;;;Αυτο ειναι το πρεπον ή το σωστο.......................Γιατι ρε παιδια;.....

Ευθυνη εχουμε ολοι οι γονεις και καλο ειναι να μαθουμε με αυτη και να κανουμε τα παντα με σωστη σκεψη ωστε να ρισκαρουμε ελαχιστα...τα παιδια μας τα λατρευουμε και ας κανουμε το σωστο για αυτα!

Κρανη υπαρχουν και μαλιστα ασφαλεστατα παιδικα κρανη...Το να πει ο παιδιατρος "οχι" στη μοτοσυκλετα δεν μου λεει τιποτα.Διοτι ο ιδιος παιδιατρος ειναι που ειπε οχι στο θηλαασμο των παιδιων μου,ο ιδιος παιδιατρος ειναι που λεει οχι στο καπνισμα και καπνιζει ο ιδιος,ο ιδιος παιδιατρος ειπε οχι οταν τον καλεσα να ερθει σπιτι νυχτα σαββατου και τον χρειαστηκα...Ο ιδιος που δεν θα παρει καμμια ευθυνη για ενα νεο εμβολιο αλλά θα σστο προτεινει εαν εχει καποιο οφελος.ο ιδιος που δεν θα σου πει ποτέ οχι παιδικη χαρα κι ας πεσει εκει το παιδι σπαζοντας το κεφαλι του....ο ιδιος που θα ανεβει μετα τη δουλεια στη μηχανη του χωρις κρανος...μην γελιομαστε!!!Δεν μου λεει τιποτα η επαγγελματικη ιδιοτητα καποιου οτι οριζει καλυτερη μοτοσυκλετιστικη παιδεια απο εσενα ή εμενα!Δεν αγαπουν ολοι ρε φιλε τη μοτοσυκλετα τι να κανουμε.

Σεβομαι καθε αποψη αλλά ρε γμτ ας προσπαθησουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,τουλαχιστο οσοι ειμαστε συνηδητοποιημενοι και με παιδεια στη μοτοσυκλετα.Ας εξαλειψουμε εμεις φαινομενα κακων γονιων με παιδια πανω στο παπι χωρις ιχνος ασφαλειας και συμπεριφορας.Αυτος ο κακος γονιος χρηστης μοτοσυκλετας που αν του πεις "βααλε ενα κρανος στο παιδι" θα σου πει "αει g####sou ρε"...Ας δειξουμε εμεις το σωστο δρομο και πώς πρεπει να ειναι ενα παιδι πανω στη μοτοσυκλετα. Ας μη φοβομαστε το παιδι πανω στη μοτοσυκλετα.

Ειναι ενας κοσμος μαγικος,των 2 τροχων.Τον γουσταρουμε και θα πρεπει να βαλουμε και τα παιδια μας στη σωστη σκεψη.ποτέ μην καβαλησουν αν δεν θελουν,δεν θα τα πιεσω.ομως θα τα μαθω τι σημαινει μοτοσυκλετα και ας κανουν οτι θελουν στη ζωη τους.ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ομως αν τελικα θελουν μοτοσυκλετα...οχι τυχαια οχι αργα.Απο νωρις γιατι αν ενα παιδι μαθει εναν τροπο δεν θα τον αλλαξει μεγαλωνοντας...

Φιλικα...γιατι αν τα λεω ολα αυτα ειναι διοτι ΘΕΛΩ εναν κοσμο καλυτερο,θελω μια Ελλαδα καλυτερη θελω τα παιδια μας να μάς ξεπερασουν!!!

gemara
25-09-2012, 12:09
...Το να πει ο παιδιατρος "οχι" στη μοτοσυκλετα δεν μου λεει τιποτα....

Πάσο. Ότι πεις.

mAthosalas
25-09-2012, 12:54
Πάσο. Ότι πεις.
Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...;)

paschalis
25-09-2012, 15:39
Πάσο. Ότι πεις.

Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...;)


Εγω παντως θα πηγαινω με το πασο μου οταν οδηγω με οποιονδηποτε συνεπιβατη μου εμπιστευεται τη ζωη του!!!
Και τη μηχανη μου και το αυτοκινητο;)
Απο 5 εως 85 χρονων δεν εχει σημασια...

forester
26-09-2012, 00:17
Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...;)


:D:D:D
Το ίδιο έκανες εσύ με το δικό μου ποστ;)

mAthosalas
26-09-2012, 23:50
:D:D:D
Το ίδιο έκανες εσύ με το δικό μου ποστ;)

Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες πιο πανω,ολα και οχι επιλεκτικα.Παρ'ολα αυτα ζητω ΣΥΓΓΝΩΜΗ εαν εξελαβες την απαντηση μου ως ελλειπη αναγνωση ή μη κατανοηση του δικου σου μηνυματος.Γραπτος λογος ειναι και πιθανον να μην εχεις αδικο.
Προσωπικα δεν καταλαβα και απαντησα οσο πιο αναλυτικα και περιεκτικα ταυτοχρονα σε αυτα που ειπες:
Όπως είπε κι ο Gemara, καλό είναι να μην ανεβαίνουν μικρά παιδιά, πριν την ενηλικίωση, σε μηχανή...
Το να μην ανεβαίνει κανένα παιδί σε μηχανή, είναι μια -καθόλα σωστή και συνετή- άποψη.
και ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ειναι συνετη μια θεση να μην ανεβαζουμε ενα παιδι στην μοτοσυκλετα,απο το να το ανεβαζουμε με καθε προφυλαξη και ασφαλεια...Και ειδικα αυτο το "ενηλικιωση" που σημαινει 17 ετων!!!
Διαφορετικη αποψη εχω,την οποια και ηδη εγραψα.Συζητηση κανουμε :ye02:

forester
27-09-2012, 00:03
Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες πιο πανω,ολα και οχι επιλεκτικα.Παρ'ολα αυτα ζητω ΣΥΓΓΝΩΜΗ εαν εξελαβες την απαντηση μου ως ελλειπη αναγνωση ή μη κατανοηση του δικου σου μηνυματος.Γραπτος λογος ειναι και πιθανον να μην εχεις αδικο.
Προσωπικα δεν καταλαβα και απαντησα οσο πιο αναλυτικα και περιεκτικα ταυτοχρονα σε αυτα που ειπες:

και ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ειναι συνετη μια θεση να μην ανεβαζουμε ενα παιδι στην μοτοσυκλετα,απο το να το ανεβαζουμε με καθε προφυλαξη και ασφαλεια...Και ειδικα αυτο το "ενηλικιωση" που σημαινει 17 ετων!!!
Διαφορετικη αποψη εχω,την οποια και ηδη εγραψα.Συζητηση κανουμε :ye02:


Μα δεν έχουμε διαφορετική άποψη....;)
Αφού είπα ότι κι εγώ βάζω την κόρη μου στη μηχανή. Πάντα φοβάμαι το μ@λ@κα όμως γι αυτό την πάω κοντινές βολτίτσες (κολυμβητήριο, μπαλέτο, αγγλικά, στη γειτονιά) όπου ο έλεγχος είναι καλύτερος (για μένα) και οι ταχύτητες ελάχιστες.
Όμως αυτό που λέει ο Γιώρος (Gemara), πώς να το χαρακτηρήσω εκτός από συνετό; Λάθος; Υπερβολικό;
Δε νομίζω.
Υπεισέρχεται και ο παράγοντας "αυτοδιάθεσης", τον οποίο θέτει κι εκεί τι να πεις; Άδικο έχει; Γνωρίζει το 8χρονο ή 10χρονο παιδάκι, αν όντως θέλει να ανέβει στη μηχανή; Αυτό τη βλέπει λούνα παρκ. Δε γνωρίζει την πιθανότητα ατυχήματος και τις επιπτώσεις....

Δε θα πω σε κανέναν τι να κάνει, ή τι θα 'πρεπε να κάνει. Γι αυτό κι έγραψα " αν ανέβει πιτσιρίκι σε μηχανή, ας το κάνει με ασφάλεια".

Εκεί που διαφωνώ, είναι με κάτι παιδιάτρους που έχουν άγνοια.... Βασίζονται στη γνώση τους (περί ευαισθησίας των παιδιών στον αυχένα κλπ) χωρίς να γνωρίζουν την τεχνολογία στον τομέα της ασφάλειας στα σπορ, που καλύπτει όλα τα παραπάνω!

mAthosalas
27-09-2012, 00:37
Η αυτοδιαθεση,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...και ποδηλατο να ανεβουν παλι κινδυνευουν αφου δεν ξερουν τον κινδυνο...μαθαινουν ομως ΠΡΙΝ ανεβουν,απο εμας.Το ιδιο και στη μοτοσυκλετα...και να σου πω και κατι;Στη μοτοσυκλετα εχουμε κι ενα ατου παραπανω σε σχεση με το ποδηλατο.Εμεις οδηγουμε και ειμαστε μαζι με το παιδι,αρα μαθαινει πολυ καλυτερα ως συνοδηγος.Ενω στο ποδηλατο ειναι μονο του.Ετσι δεν ειναι;
Δεν αντιλεγω βεβαιως σε κανεναν που δεν επιθυμει να ανεβασει το παιδι του σε μοτοσυκλετα.Σεβαστο και σιγουρα πολυ πολυ πολυ πιο ασφαλες απο την εικονα των κακων γονιων που συνανταμε καθημερινα με τα παιδια "χυμα" και εντελως εκτεθειμενα πανω σε μοτο...
Μεγαλη κουβεντα...ενδιαφερουσα αλλά πιθανον ο γραπτος λογος να μην δινει και καλη βαση για "ασφαλη" κουβεντα...

dimpan
28-09-2012, 11:02
Ενα κρανακι ειναι και το marushin εχει τη δυνατοτητα να διατηρει το ιδιο κελυφος και να αλλαζουν τα εσωτερικα του σε 3 μεγεθη http://www.fazerclub.gr/forumx/images/smilies/icon_wink.gif , δηλαδη ερχεται με ενα εσωτερικο φορεμενο πανω ως xxs και εχει μεσα στη κουτα του αλλα 2 ενα xs και ενα small ακομα!

Απο εκει και περα το κρανος ζυγιζει 1150gr.
Νομιζω Ελλαδα τα εχει ο τζορτζοπουλος

forester
28-09-2012, 16:45
Ενα κρανακι ειναι και το marushin εχει τη δυνατοτητα να διατηρει το ιδιο κελυφος και να αλλαζουν τα εσωτερικα του σε 3 μεγεθη http://www.fazerclub.gr/forumx/images/smilies/icon_wink.gif , δηλαδη ερχεται με ενα εσωτερικο φορεμενο πανω ως xxs και εχει μεσα στη κουτα του αλλα 2 ενα xs και ενα small ακομα!

Απο εκει και περα το κρανος ζυγιζει 1150gr.
Νομιζω Ελλαδα τα εχει ο τζορτζοπουλος

σωστό

Arkas
28-09-2012, 20:45
Το θέμα εξελίσσεται εξαιρετικά ενδιαφέρον !


Sent by Arkas via Tapatalk !

spyrval
28-09-2012, 21:53
Προσωπικά συμφωνώ με το φίλο Gemara μέχρι κεραίας! Από την άλλη μεριά καταλαβαίνω γονείς που δεν έχουν άλλο τρόπο να μεταφέρουν τα παιδιά τους. Οι ρυθμοί της καθημερινότητας μας κάνουν να τρέχουμε να προλάβουμε οριακά φροντιστήρια,μπαλέτα,ψώνια κλπ και η μοτό είναι η εύκολη λύση. Για το φίλο mAthosala, ο οποίος φαίνεται να έχει σωστό τρόπο σκέψης και την ικανότητα να κάνει διάλογο,θα ήθελα να πω ότι πραγματικά δεν πρέπει να βάζουμε τα παιδιά μας σε γυάλα (αν και πολλές φορές πολύ θα το ήθελα με αυτά που ζω και βλέπω γύρω μου..). Όμως η (συν)οδήγηση μηχανής σε καμία περίπτωση δεν έχει τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας με το παιχνίδι στην παιδική χαρά ή στο σπίτι. Κυκλοφορώντας καθημερινά στην Αττική είμαι απόλυτα βέβαιος ότι η πιθανότητα σοβαρού τραυματισμού σε ατύχημα με μηχανή είναι πολλαπλάσια από αυτή που έχει ο οποιοσδήποτε μέσα σ'ένα Saab ή ακόμα και Seicento. Γιατί το γεγονός ότι υπάρχουν παιδιά που πνίγηκαν στο σπίτι με μήλο ή έπεσαν και χτύπησαν στον αυχένα στην παιδική χαρά δικαιολογεί να εκθέτουμε τα δικά μας σε ένα ενδεχόμενο κίνδυνο με πολύ πολύ πολύ περισσότερες πιθανότητες να πραγματοποιηθεί?

forester
28-09-2012, 22:00
Προτείνω να αφαιρεθούν τα ποστ περί συνοδήγησης παιδιών σε μοτό και να δημιουργηθαί νέο νήμα με αυτό το θέμα.
Αυτό με τα παιδικά κράνη, ας μείνει πληροφοριακού χαρακτήρα για όποιον ενδιαφέρεται.
Τι λέτε admins?