PDA

View Full Version : Καθαρισμος αλυσιδας


johnny walker
18-09-2012, 10:41
Τελικα με τι καθαριζεται την αλυσιδα?
Εγω της κανω εναν καλο καθαρισμο καθε 1000χιλ περιπου με πετρελαιο αλλα μου ειπαν πως και τα λαστιχακια αληθευει?

vasorfa
18-09-2012, 10:44
ΟΧΙ....καιει τα orings το πετρέλαιο:)


υπάρχουν ειδικά καθαριστικά στο εμπόριο(νομιζω)


επίσης νομίζω καθαρίζετε η αλυσίδα με παραφινέλαιο

ilias vara
18-09-2012, 11:59
ΟΧΙ....καιει τα orings το πετρέλαιο:)


υπάρχουν ειδικά καθαριστικά στο εμπόριο(νομιζω)


επίσης νομίζω καθαρίζετε η αλυσίδα με παραφινέλαιο
:ye02::ye02:

jarhead
18-09-2012, 12:04
Yπαρχουν καθαριστικα στο εμποριο τ οποια δεν επηρεαζουν τα Ο-rings και γινεται η δουλεια σε δευτερολεπτα.:ye33:

loulou1100gs
18-09-2012, 12:48
Eκτός των καθαριστικών υπάρχει και ειδική βούρτσα καθαρισμού όπως αυτή εδώ: http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=90&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=20

johnny walker
18-09-2012, 18:57
Τα orings τα ειπα λαστιχακια οκ!Απλα την εχω καθαρισει καμια 10ρια φορες περιπου με πετρελαιο και δεν ξερω αν εχουν φθαρει τα orings και γενικοτερα αν εχουν φθαρει τι προβλημα υπαρχει!

dan
20-09-2012, 08:07
Τα orings τα ειπα λαστιχακια οκ!Απλα την εχω καθαρισει καμια 10ρια φορες περιπου με πετρελαιο και δεν ξερω αν εχουν φθαρει τα orings και γενικοτερα αν εχουν φθαρει τι προβλημα υπαρχει!

Καθάρισμα με παραφινέλαιο φωτιστικό (αυτό που βάζουν στα φανάρια , πωλείτε στα Σ. Μάρκετ) το συνιστούν και οι κατασκευαστές αλυσίδων.
Βούρτσα ή πινέλο για καθάρισμα όχι πολύ σκληρό γιατί μπορεί να χαλάσουν τα λαστιχάκια τα οποία συγκρατούν τον γράσο μέσα στον κρίκο.
Άν χαλάσουν φεύγει το γράσο απο τον κρίκο που μένει χωρίς λίπανση και....γειά σας !

napgeo
20-09-2012, 09:56
Τελικα με τι καθαριζεται την αλυσιδα?
Εγω της κανω εναν καλο καθαρισμο καθε 1000χιλ περιπου με πετρελαιο αλλα μου ειπαν πως και τα λαστιχακια αληθευει?




Εάν θέλεις τη γνώμη ενός σοβαρού και αξιόπιστου μη χλιδάτου εφάρμοσε την.

.1 μπουκάλι παραφινέλαιο που χρησιμοποιούν στα καντήλια. (στην ανάγκη την Κυριακή που πας εκκλησία παίρνεις από ένα μνήμα).
.Ένα κεσεδάκι από γιαούρτη και να βάλεις ποσότητα τα 2/3
.Μια παλαιά οδοντόβουρτσα
.Μια παλαιά εφημερίδα.
.Ένα μόνο πλαστικό γάντι μιας χρήσεως.
Στρώσε εφημερίδα κάτω από τη μηχανή αφού πρώτα τη σηκώσεις στο κεντρικό σταντ και χωρίς ταχύτητα.
Από την πίσω και πλάγια θέση της βάζεις το κεσεδάκι από κάτω για να μην πλημυρίσεις και να ξαναμαζέψεις τα υγρά και γυρίζοντας αργά τη ρόδα της κάνεις ένα καλό και αποτελεσματικό καθάρισμα.
Κόστος ανταλλακτικών 0.00€.
:u60:Εάν μπλέξεις με αυτά που θα σου προτείνουν και γνήσια ανταλλακτικά και εγγυημένα από Γερμανία κλπ. είναι από τώρα προτιμότερο να προβείς σε αντικατάσταση δικύκλου.
:ye32:Καλό αποτέλεσμα να έχεις........................

johnny walker
20-09-2012, 10:58
:th11: για ολα guys!!!κατι θα εφαρμοσω απ αυτα!

NLS
20-09-2012, 13:01
White Spirit, τέλος.

BOXER
20-09-2012, 20:07
1 μπουκάλι παραφινέλαιο που χρησιμοποιούν στα καντήλια. (στην ανάγκη την Κυριακή που πας εκκλησία παίρνεις από ένα μνήμα).[/SIZE][/FONT]
.Ένα κεσεδάκι από γιαούρτη και να βάλεις ποσότητα τα 2/3
.Μια παλαιά οδοντόβουρτσα
.Μια παλαιά εφημερίδα.
.Ένα μόνο πλαστικό γάντι μιας χρήσεως.
Στρώσε εφημερίδα κάτω από τη μηχανή αφού πρώτα τη σηκώσεις στο κεντρικό σταντ και χωρίς ταχύτητα.
Από την πίσω και πλάγια θέση της βάζεις το κεσεδάκι από κάτω για να μην πλημυρίσεις και να ξαναμαζέψεις τα υγρά και γυρίζοντας αργά τη ρόδα της κάνεις ένα καλό και αποτελεσματικό καθάρισμα.
Κόστος ανταλλακτικών 0.00€.γνήσια ανταλλακτικά και εγγυημένα από Γερμανία κλπ. είναι από τώρα προτιμότερο να προβείς σε αντικατάσταση δικύκλου
[FONT=Arial]Καλό αποτέλεσμα να έχεις........................

Είσαι αρχηγός :)!

Η μόνη μου ένσταση, έχει σχέση με ότι αφορά το μνήμα :rolleyes:!
Απο 0€ το κόστος, ας το παει στα 1,5€!!!

Ντροπή ναπο, ντροπή :o ...

todor
25-10-2012, 21:28
ερώτηση....εμένα που δεν έχει διπλό κεντρικό σταντ παρά μόνο το μονό πλαινό???την καθαρίζω σε σημεία σημεία,την τσουλάω και συνεχίζω έτσι??? και επίσης...για τον γενικό καθαρισμό της μηχανής πρέπει να προσέξω κάτι??με βρεγμένο πανί απλά περνάω και σκουπίζω όλη τη μηχανή?? (έχω HONDA CBF250...μικρούλα,αλλά γλυκούλα..σαν πρώτη αγάπη...)

NLS
26-10-2012, 00:40
Ουσιαστικά θες απλώς ότι είναι κρυμένο μπροστά να το φέρεις πίσω. Τα 4/5 της αλυσίδας τα καθαρίζεις χωρίς να την τσουλήσεις, 1/6 κρύβεται.

Βέβαια η σωστή δουλειά απλώς θέλει 2 ανθρώπους (αφού έχεις μόνο πλαϊνό). Άντρες.
Ο ένας κρατάει την μηχανή γερμένη επάνω του ελαφρώς, στηριγμένη στο πλαϊνό και την μπροστινή ρόδα. Έτσι σηκώνεται η πίσω ρόδα και κάνεις την δουλειά σου σχεδόν σαν να την είχες σε κεντρικό.

Αλλά δεν ξέρω πολλά εγώ, έχω 5 χρόνια και βάλε να δω αλυσίδα. :ye33:

johnny walker
26-10-2012, 18:35
Αφου εχεις μονο σταντ ειναι απλο παρε ενα μπετονακι με πετρελαιο και ενα παλιο πανι.βουτας το πανι στο πετρελαιο και αρχιζεις να καθαριζεις με τον τροπο που εκανες πριν.Πιστεψεμαι πως τωρα θα καθαρισεις την αλυσιδα σου.Πριν απλα την χαιδευες!μετα ριχτεις λιγο νερο κανε και 2χιλ και αστη να στεγνωσει μετα ψεκαζεις με γρασο και εισαι ετοιμος.Φυσικα γρασο ριγνεις παντου !

todor
26-10-2012, 20:17
όταν λέμε πετρέλαιο...από πρατήριο,καθαρό,φωτιστικό?? και πόσο θα χρειαστώ,κανα λίτρο???λιγότερο??

johnny walker
28-10-2012, 01:48
πηγαινε σε ενα βεζιναδικο και παρε ενα λιτρο να το εχεις.Η δοσολογια ειναι το πανι να γινει μουσκεμα και αρχιζεις το καθαρισμα!

todor
28-10-2012, 20:40
πηγαινε σε ενα βεζιναδικο και παρε ενα λιτρο να το εχεις.Η δοσολογια ειναι το πανι να γινει μουσκεμα και αρχιζεις το καθαρισμα!

ευχαριστώ,με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω...

phoenix
29-10-2012, 11:15
εγω εχω μια καλυτερη λυση πουλα την και παρε ενα 1200gs με αξονα :sm3::sm3::sm3::sm3:

todor
29-10-2012, 18:27
εγω εχω μια καλυτερη λυση πουλα την και παρε ενα 1200gs με αξονα :sm3::sm3::sm3::sm3:

θες και συγκεκριμένα 1200Gs ε???άντε και την πουλήσω την δικιά μου (ίσα και με 2000 χιλιάρικα το μέγιστο) θα μου κάνετε έναν έρανο να μαζέψω τα υπόλοιπα να την πάρω??ήδη έβαλα στόχο μέχρι τα 40 (ακόμα 6 χρονάκια) να πάρω BMW,αν είναι να γίνει νωρίτερα με την βοήθειά σας πολύ ευχαρίστως :D