PDA

View Full Version : Γαντια Χειμερινα ???


ltsiorak
22-09-2012, 23:46
Καμια γνωμη για χειμερινα ,? τα θελω ζεστα και αδιαβροχα

forester
23-09-2012, 00:03
Στα 150€ ό,τι πάρεις, είναι εγγυημένα ζεστό και αδιάβροχο;)
Παίζουν Dainese, Rev'it, BMW κλπ....
Όλα με μεμβράνες gore-tex ή συναφής.
Αν βρεις κανά παλιό μοντελάκι που ξέμεινε και κάνει το νούμερο, το τσιμπάς στα 80€ πάνω - κάτω.
Σε τιμές κάτω των 80€ βρίσκεις, αλλά δε θα καλύψουν τις προσδοκίες σου;)
Εγώ που δεν έχω θέμα με το κρύο, μια χαρά τη βολεύω με φτηνά έως 60-70€. Η γυναίκα μου (δείκτης κρύου:D) δεν.... οπότε πήγαμε στα ακριβά.

ltsiorak
23-09-2012, 08:34
Στα 150€ ό,τι πάρεις, είναι εγγυημένα ζεστό και αδιάβροχο;)
Παίζουν Dainese, Rev'it, BMW κλπ....
Όλα με μεμβράνες gore-tex ή συναφής.
Αν βρεις κανά παλιό μοντελάκι που ξέμεινε και κάνει το νούμερο, το τσιμπάς στα 80€ πάνω - κάτω.
Σε τιμές κάτω των 80€ βρίσκεις, αλλά δε θα καλύψουν τις προσδοκίες σου;)
Εγώ που δεν έχω θέμα με το κρύο, μια χαρά τη βολεύω με φτηνά έως 60-70€. Η γυναίκα μου (δείκτης κρύου:D) δεν.... οπότε πήγαμε στα ακριβά.

δηλαδι να παιξω στα 150 +- 30 για να ειμαι οκ,

ευχαριστωωωωωωωω

mpekas kostas
23-09-2012, 08:42
CORTECH SCARAB GLOVES !!!!!!
ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!:re26: ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΖΕΣΤΑ ΓΑΝΤΙΑ, ΦΟΒΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΑΝΤΟΧΗ, ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ 100%, ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΑΝΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 60-70 ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ (ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΒΑΥ AKOMA ΚΑΛΥΤΕΡΑ)

Cortech Scarab Gloves Review - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/motorcycle-gloves/cortech-scarab-gloves-review/)

forester
23-09-2012, 08:52
δηλαδι να παιξω στα 150 +- 30 για να ειμαι οκ,

ευχαριστωωωωωωωω


:D
όχι κι 180€ (150+30)
:D:D:D:D:D:D


Αυτά που λέει ο φίλος πιο πάνω, δεν τα έχω υπόψη μου, θα τα ψάξω άμεσα όμως πριν τα σκάσω για τη γυναίκα:ye33:

@Μέκας Κώστας::th11::th11::th11:

mpekas kostas
23-09-2012, 09:31
ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ. ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΡΥΩΝΑΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ, ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΝΑΓΕ ΝΕΡΟ, ΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΩΝ ΓΡΙΠ....ΕΕΕΕ....ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΘΕΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΕΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΝ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΡΥΟ ;);)
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ :wo20::wo20::wo20:
ΚΑΤΟΠΙΝ 4 ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΝ. ΨΑΞΤΕ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΗΤΕ. Η ΣΧΕΣΗ ΔΕ ΤΙΜΗΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ........:re27:
ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΒΡΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ......ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΓΑΝΤΙ, ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ

GAGARIN
23-09-2012, 09:38
για πες και απο που τα πηρες .....κανα μαγαζι

forester
23-09-2012, 09:47
Πάντως στο διαδίκτυο που ψάχνω καμιά ώρα τώρα, Ελλάδα δεν τα βρήκα:(
Θα ήθελα να τα δοκιμάσω γιατί με το γάντι τα νούμερα είναι περίεργα....

mpekas kostas
23-09-2012, 13:30
ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ

mpekas kostas
23-09-2012, 18:14
ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ
Cortech by Tour Master Scarab Winter Gloves :: MotorcycleGear.com (http://www.motorcyclegear.com/street/gloves/insulated_and_or_waterproof/cortech_by_tour_master/scarab_winter_motorcycle_gloves.html)

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΣΑΣ. ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΕΤΕ ΕΞΩ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ (ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΝΟΥΜΕΡΩΝ ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ)
FAQ: How do I know what size gloves to order? Can I measure? :: MotorcycleGear.com (http://www.motorcyclegear.com/info_pages/faq_glove_sizing.html)

ΕΔΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΒΑΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
CORTECH SCARAB WINTER GLOVE BLACK | eBay (http://www.ebay.com/itm/130758121259?item=130758121259&pt=Apparel_Merchandise&var=&cmd=ViewItem&hash=item1e71ca972b&vxp=mtr)



ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ!!!!!

forester
23-09-2012, 18:20
:th11:

Μετράω τη γυναίκα, άμεσα:ye33:

mpekas kostas
23-09-2012, 18:29
Μετράω τη γυναίκα, άμεσα:ye33:
:lo19::lo19::lo19:

bms
24-09-2012, 22:31
ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ. ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΡΥΩΝΑΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ, ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΝΑΓΕ ΝΕΡΟ, ΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΩΝ ΓΡΙΠ....ΕΕΕΕ....ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΘΕΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΕΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΝ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΡΥΟ ;);)
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ :wo20::wo20::wo20:
ΚΑΤΟΠΙΝ 4 ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΝ. ΨΑΞΤΕ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΗΤΕ. Η ΣΧΕΣΗ ΔΕ ΤΙΜΗΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ........:re27:
ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΒΡΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ......ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΓΑΝΤΙ, ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ






Τα γαντια αυτα τα πηρα και εγω!!Οντως ειναι πολυ καλο γαντι με προσεγμενη ραφη αρκετο υλικο,ουτε πολυ χοντρο ουτε πολυ λεπτο,με φουλ προστασιες!!!!

Στο δρομο δεν τα εχω δοκιμασει και εννοειται ουτε στο κρυο αφου
εκανα λαθος στο νουμερο (XL) και θα τα πουλησω για να ΞΑΝΑΠΑΡΩ τα ιδια!!

Εαν ενδιφερεται κανεις πμ.

@mpekas kostas
το site με τα reviews ειναι αυτο Cortech Scarab Winter Gloves - Street Motorcycle - Motorcycle Superstore (http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/903/10299/ITEM/Cortech-Scarab-Winter-Gloves.aspx)

bms
25-09-2012, 00:29
Τα γαντια αυτα τα πηρα και εγω!!Οντως ειναι πολυ καλο γαντι με προσεγμενη ραφη αρκετο υλικο,ουτε πολυ χοντρο ουτε πολυ λεπτο,με φουλ προστασιες!!!!

Στο δρομο δεν τα εχω δοκιμασει και εννοειται ουτε στο κρυο αφου
εκανα λαθος στο νουμερο (XL) και θα τα πουλησω για να ΞΑΝΑΠΑΡΩ τα ιδια!!

Εαν ενδιφερεται κανεις πμ.

@mpekas kostas
το site με τα reviews ειναι αυτο Cortech Scarab Winter Gloves - Street Motorcycle - Motorcycle Superstore (http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/903/10299/ITEM/Cortech-Scarab-Winter-Gloves.aspx)

Ανεβασα την αναλογη αγγελια για οποιον εδιαφερεται. :)

ltsiorak
25-09-2012, 08:55
τα παραγγειλα, ελπιζω να βγουνε οπως προαναφερθικε,

τελικα δεν ειναι ακριβα....

ευχαριστώ τους παντες

mpekas kostas
25-09-2012, 09:32
:ye30: ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!!!!:ha07: :ha07::ha07:

cocos13
26-09-2012, 18:53
Μεγάλη γκάμα θα βρεις σίγουρα στο μπαζαρ στη Πέτρου ραλλη απέναντι
Απο το στρατολογικο στο ρουφ...

kelas22
05-10-2012, 10:37
Ρε παιδα....Τι γαντια ειναι αυτα που τα πενευεται ολοι;;;

Μια ερωτηση.....

Μεχρι ποσους βαθμους κατω απ το μηδεν εχουν δοκιμαστει και δε κρυοσατε;;;; στους -3 π.χ. ειναι δοκιμασμενα;;;

mpekas kostas
05-10-2012, 11:29
Ρε παιδα....Τι γαντια ειναι αυτα που τα πενευεται ολοι;;;

Μια ερωτηση.....

Μεχρι ποσους βαθμους κατω απ το μηδεν εχουν δοκιμαστει και δε κρυοσατε;;;; στους -3 π.χ. ειναι δοκιμασμενα;;;

Μια και είμαι αυτός που ξεσήκωσε τους περισσότερους και ίσως από τους μεγαλύτερους φαν για το συγκεκριμένο γάντι, θα πω ότι πέρσι ειδικά με τα τόσα κρύα και βροχές τα χεράκια μου ήταν μια χαρά :ha15:. Να αναφέρω βέβαια πέρσι πάλι στο χιονοδρομικό του Καρπενησίου έπαιζα χιονοπόλεμο με την κόρη μου για τουλάχιστον 20-30 λεπτά με αυτά τα γάντια. Το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έγραφε -5 και είχε και πολύ αέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια προσομοιώνει αυτό τις συνθήκες πάνω στην μηχανή, ή τις πλησιάζει...μέσα στο Καρπενήσι 3 μέρες κυκλοφορούσα φορώντας τα και το θερμόμετρο έγραφε από 0 έως -4... Σίγουρα επάνω στην μηχανή τα πράγματα αλλάζουν και πιστεύω ότι κανένα γάντι δεν είναι τέλειο (δεν ξέρω πως θα μπορούσε κιόλας....γι'αυτό έχουμε και τα θερμαινόμενα :D ). Όμως τα συγκεκριμένα συνδιάζουν κατ εμέ τον τέλειο συνδιασμό τιμής-απόδοσης-αίσθησης-προστασίας...

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...:D:D:D ο καθένας από εμάς έχει και άλλα κριτήρια. Ελπίζω τα παιδιά που τα αγόρασαν να μας πουν και τις δικές τους εντυπώσεις και να είναι ίδιες με τις δικές μου αλλιώς...:u03::u40::u42::u41::u39:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

kelas22
05-10-2012, 19:13
Μια και είμαι αυτός που ξεσήκωσε τους περισσότερους και ίσως από τους μεγαλύτερους φαν για το συγκεκριμένο γάντι, θα πω ότι πέρσι ειδικά με τα τόσα κρύα και βροχές τα χεράκια μου ήταν μια χαρά :ha15:. Να αναφέρω βέβαια πέρσι πάλι στο χιονοδρομικό του Καρπενησίου έπαιζα χιονοπόλεμο με την κόρη μου για τουλάχιστον 20-30 λεπτά με αυτά τα γάντια. Το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έγραφε -5 και είχε και πολύ αέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια προσομοιώνει αυτό τις συνθήκες πάνω στην μηχανή, ή τις πλησιάζει...μέσα στο Καρπενήσι 3 μέρες κυκλοφορούσα φορώντας τα και το θερμόμετρο έγραφε από 0 έως -4... Σίγουρα επάνω στην μηχανή τα πράγματα αλλάζουν και πιστεύω ότι κανένα γάντι δεν είναι τέλειο (δεν ξέρω πως θα μπορούσε κιόλας....γι'αυτό έχουμε και τα θερμαινόμενα :D ). Όμως τα συγκεκριμένα συνδιάζουν κατ εμέ τον τέλειο συνδιασμό τιμής-απόδοσης-αίσθησης-προστασίας...

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...:D:D:D ο καθένας από εμάς έχει και άλλα κριτήρια. Ελπίζω τα παιδιά που τα αγόρασαν να μας πουν και τις δικές τους εντυπώσεις και να είναι ίδιες με τις δικές μου αλλιώς...:u03::u40::u42::u41::u39:

:sm7::sm7::sm7::sm7:


Α εσυ τα εχεις δοκιμασει σε xtreme καταστασεις :lo20: (αστιευομαι)

Άλλο ομως σταματημενος και -4 άλλο εν κινηση με 100 χλμ. το θεμα ειναι εκει τι κανουν;;; Γιατι και με αλλα γαντια στους =2 με αναμενα γκριπ ηταν καλα!!!

bms
03-01-2013, 18:54
http://http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/903/10299/ITEM/Cortech-Scarab-Winter-Gloves.aspx

Τα γαντια τα δοκιμασα στο κρυο εγω χθες.
Πηγαμε μια μικρη βολτα 100 χλμ.
Ξεκινησαμε απο Ηρακλειο με 17 βαθμους.
Τα χερια δεν εβραζαν αλλα ηταν ζεστα.Δεν υδρωσα, καλο αυτο.
Πηγαμε στον Κρουσωνα ενα χωριο αρκετα ψηλα οσο ανεβαιναμε το κρυο επεφτε και
τελικα φτασαμε σε ενα καταφυγια που εχει εκει.
Η θερμοκρασια στους 7 βαθμους και τα χερια μου ηταν πολυ ζεστα.Δεν κρυωνα καθολου!!!
Να πω οτι δεν εχω χουφτες στην μηχανη.Βασικο αυτο.

Ειναι λιγο χοντρα αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τα grip-χειριστηρια.
Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα γαντια.

chrisGSA
03-01-2013, 23:27
BMW Pro Winter καταπληκτικα γαντια.Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ισαξια τους στην αγορα απλα τοσα χρονια δεν μπορεσα να τα βρω.;)