PDA

View Full Version : 3 Vespas Around The World


s_gogos
24-09-2012, 10:58
Καλημερίζω την μεγάλη παρέα των GSαδων!!!

Του χρόνου τον Απρίλη μια παρέα τριών ατόμων (ένας εκ των τριών κι εγώ),
ξεκινά για να ανακαλύψει κάθε γωνιά του κόσμου, φυσικά πάνω σε τρεις Vespa!
Προορισμός κανένας συγκεκριμένος...
Αφρική, μετά Ασία, από Βερίγγιο πορθμό περνάμε Αλάσκα και κατεβαίνουμε ως τη Γη του Πυρός!
Είμαστε ακόμα στην αρχή και δεν έχουμε προσδιορίσει μπατζετ κτλ.
Αν και έχουμε πάρει την απόφαση να την “κάνουμε” και χωρίς πορτοφόλι!
Αυτά προς το παρόν.
Για περισσότερα μείνετε συντονισμένοι!

worldvespa | few cc's, pure essence! (http://www.worldvespa.wordpress.com)

και στο facebook

Worldvespa | Facebook (http://www.facebook.com/worldvespa)

Υ.Γ. - προτάσεις, σχόλια, ιδέες κτλ όλα ευπρόσδεκτα

http://i1019.photobucket.com/albums/af312/s_gogos/atw%202013/facebook.jpg

s_gogos
24-09-2012, 10:58
Επίσης αυτή την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου, για όποιον ενδιαφέρετε να μάθει κάτι παραπάνω γι'αυτό το ταξίδι,
θα είμαστε στην πίστα καρτ Drive Park (17ο χλμ Θεσ/νικης-Περαίας), όπου και θα γίνει αγώνας του Πανελληνίου
Κυπέλλου Vespa, και θα "ανακοινώσουμε" κάπως πιο επίσημα τις λεπτομέρειες του ταξιδιού - περιπέτειάς μας!


http://www.moth.gr/images/cuit2012web.jpg

dim orestiada
24-09-2012, 12:19
μπραβο ρε παιδια σας ζηλευω παρα πολυ... μακαρι να ειχα βεσπα κ να μπορουσα να ακολουθησω...

gsmaniac
24-09-2012, 12:26
αυτα ειναι.............:ye02:

paschalis
24-09-2012, 14:06
Στεργιο οι ευχες μας ολοψυχα να πανε ολα καλα στην προετοιμασια και στην πραγματοποιηση του ονειρου.
Στα λογια σου φαινεται μια αποφαση να αφησετε τα κοινα και τετριμμενα και να αφεθειτε στα μυστικα του πλανητη.
Αυτο το χαρισμα του υποψηφιου ταξιδευτη καλλιεργηστε το δεθειτε σαν παρεα και δρομο!!!
Ολοι απο Θεσσαλονικη??

Kosttis
24-09-2012, 16:21
Με το καλό παιδιά :ye32:

καλή βόλτα ακούγεται :ye33:

DatsNic
24-09-2012, 19:04
:ye02:

kelas22
25-09-2012, 09:43
Καλο ξεκινημα παιδια και ολα να σας παν καλα!!! Οσο για την ανεργια δε πιστευω να εξαλειφθει μεχρι τον Απριλιο..οποτε Μη μασατε τιποτα!!! Αμα χωραμε πειτε μας :cool2:

mario
25-09-2012, 22:20
Με το καλό να πραγματοποιηθεί!

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

siraxanz
25-09-2012, 22:54
καλούς δρόμους και καλή τύχη...

klagenfurt
26-09-2012, 16:23
Στεργιο,
καλα εγω σε ξερω καλα,(cosafiv)
γραφεις παλι ιστορια,
εσυ το βορειο ακρωτηρι ,το εχεις για να "ζεσταινεις τα λαδια"...
αντε με το καλο να μας κανεις να σκασουμε απο την ζηλεια

mototraveler
26-09-2012, 18:14
Tis pio zestes euxes gia to taxidi sas. Na sas pane kala!:ye32:

ARGI
26-09-2012, 20:20
:ye02::ye02::ye02::ye02:
:re27::re27:

s_gogos
29-09-2012, 22:55
Παίδες ευχαριστούμε για όλες τις ευχές!

Όχι δεν είμαστε όλοι από Θεσσαλονίκη.
Ο Γιώργος είναι από Χαλκιδική, ο Θάνος από Λάρισα κι εγώ από Θεσ/νίκη.

Χρήστο θα κατεβούμε Αθήνα μέσα στο Νοέμβρη και θα τα πούμε από κοντά για τα "ζεστάματα" οπωσδήποτε!

:di59:

ΙoannisPanagiotidis
30-09-2012, 01:30
... σχεδον απιστευτο παιδες!..τι να πω?...ατελειωτα respekt και μονο για το κουραγιο σας ..και τις καλυτερες ευχες μου για το ταξιδι σας!:re26:

klagenfurt
30-09-2012, 16:33
οταν πηγα φετος στο Βελιγραδι, συναντησα κατι αγνωστους Σερβους βεσποβιους, οι οποιοι μου ελεγαν , πως γνωρισαν περσυ τον Γκογκο,
"καναμε βολτα στο Βελιγραδι οταν ειδαμε βεσπες με Ελληνικες πινακιδες, αμεσω ς τους χαιρετισαμε και εκεινοι μεας ρωτησαν αν ξερουμε κανενα ξενοδοχειο για να κοιμηθουν επειδη ειχαν ταξιδι την αλλη μερα,οταν τους ρωτησαν που πανε , τους ειπαν στο Βορειο Ακρωτηρι..., μολις συνηλθαν οι Σερβοι απο το σοκ πηραν τηλεφωνο τον αλλο Σερβο που μου ταλεγε, λεγοντας του οτι κατι τρελοι Ελληνες πανε για βορειο ακρωτηρι με βεσπες και που να τους κοιμησουν...,σε λιγο ειχαν πεσει πολλα τηλεφωνα και αφου μαζευτηκαν πολλοι βεσποβιοι Σερβοι τους βρηκαν που να κοιμηθουν..., ακομα παντως δεν το εχου ξεπερασει...
Thessaloniki - Nordkapp / 11.000km on a Vespa PX200 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=m5EBWdhwCBg&feature=player_embedded#)!

Corvo
30-09-2012, 20:31
οταν πηγα φετος στο Βελιγραδι, συναντησα κατι αγνωστους Σερβους βεσποβιους, οι οποιοι μου ελεγαν , πως γνωρισαν περσυ τον Γκογκο,
"καναμε βολτα στο Βελιγραδι οταν ειδαμε βεσπες με Ελληνικες πινακιδες, αμεσω ς τους χαιρετισαμε και εκεινοι μεας ρωτησαν αν ξερουμε κανενα ξενοδοχειο για να κοιμηθουν επειδη ειχαν ταξιδι την αλλη μερα,οταν τους ρωτησαν που πανε , τους ειπαν στο Βορειο Ακρωτηρι..., μολις συνηλθαν οι Σερβοι απο το σοκ πηραν τηλεφωνο τον αλλο Σερβο που μου ταλεγε, λεγοντας του οτι κατι τρελοι Ελληνες πανε για βορειο ακρωτηρι με βεσπες και που να τους κοιμησουν...,σε λιγο ειχαν πεσει πολλα τηλεφωνα και αφου μαζευτηκαν πολλοι βεσποβιοι Σερβοι τους βρηκαν που να κοιμηθουν..., ακομα παντως δεν το εχου ξεπερασει...
Thessaloniki - Nordkapp / 11.000km on a Vespa PX200 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=m5EBWdhwCBg&feature=player_embedded#)!

ας τον παρει καποιος τηλ να του πει οτι ξεκινανε ενα ATW να σου πω ποτε θα συνελθουν...
Στεργιο τα εχουμε πει και απο αλλου
ΕΙΣΤΕ ΩΡΑΙΟΙ :re25:

paschalis
07-10-2012, 22:19
Παίδες ευχαριστούμε για όλες τις ευχές!

Όχι δεν είμαστε όλοι από Θεσσαλονίκη.
Ο Γιώργος είναι από Χαλκιδική, ο Θάνος από Λάρισα κι εγώ από Θεσ/νίκη.

Χρήστο θα κατεβούμε Αθήνα μέσα στο Νοέμβρη και θα τα πούμε από κοντά για τα "ζεστάματα" οπωσδήποτε!

:di59:

Αυτον τον ξερω!
Ηταν ενα φεγγαρι ο προεδρος στη λεσχη σας εκει!!
Και μια απορια!!:)
Ποσες ντιζες θα χρειαστουν για ενα τετοιο ταξιδι?

MOYTPO
07-10-2012, 22:31
:eek::eek::eek::eek:
Τι λες τωρα!!!!!!!!!!
Με βεσπες!!!!!!!!!!!!
Χαρας το κουραγιο σας μαγκες!!! Respect!!! Αυτο θα πει σιδεροκoλοι!!!!
Με το καλο να πατε και να ρθειτε να μας τα διηγηθειτε ολα.

Οσο για την κυριακη..... εγω θα ειμαι με το tide!!!!!!! :ye33:
:ha16::ha16::ha16:

s_gogos
12-10-2012, 11:50
Να'στε όλοι καλά παιδιά για τα όμορφα μηνύματά σας!

Και μια δυσάρεστη εξέλιξη τώρα...

Δυστυχώς η ομάδα των τριών βεσπάδων όπως όλα δείχνουν θα μείνει με δύο μόνο μέλη μιας και ο Γιώργος Μαλτής όπως μας ανακοίνωσε, εξαιτίας σοβαρών οικογενειακών λόγων, δεν θα μπορέσει να συνεχίσει στο 3 Vespas Around The World... Έτσι λοιπόν ο Θάνος κι εγώ αποφασισμένοι και πεπεισμένοι πως θα ξεκινήσουμε και θα ολοκληρώσουμε το στόχο μας, συνεχίζουμε πλέον οι δυο μας τον μακρύ δρόμο της προετοιμασίας!

Παρόλα αυτά η συμμετοχή μας την Κυριακή 21/10 στον 2ο αγώνα του κυπέλλου Vespa θα γίνει κανονικότατα!
Θα είμαστε πάλι εκεί, οι δυο μας, για όποιον θέλει να περάσει και να μας πει απλά ένα γεια, ή για περισσότερες λεπτομέρειες και συζήτηση γύρω απ'το ταξίδι που ετοιμάζουμε.

http://i1019.photobucket.com/albums/af312/s_gogos/Vespa%20Cup%20GR%20-%202nd%20Race%2021%20October/2kcircuit2012_afisaweb.jpg

8avos
21-09-2013, 09:30
Να ξαναξυπνήσει λιγάκι το θέμα.Ο Στέργιος και εγώ,με μια PX 200 ο Στέργιος και μια αυτόματη GTS 250 εγώ,είμαστε έτοιμοι σε 5 εβδομάδες να ξεκινήσουμε για ancona και μια βδομάδα αργότερα,πιθανόν από livorno να πάρουμε το καράβι για tangier.Ο Στέργιος μετά από τετράμηνη εργασία στη Σαντορίνη,τελείωσε τις εκεί υποχρεώσεις του σήμερα και επιστρέφει να ετοιμάσουμε τα μηχανάκια μας,που δεν θέλουν και τίποτα το ιδιαίτερο.

8avos
21-09-2013, 09:36
Έχουμε τελειώσει (σχεδόν) με τα εμβόλια,εμένα μου μείναν άλλες τρείς δόσεις,οι δύο εκ των οποίων είναι προγραμματισμένες για την άλλη βδομάδα,βγάζουμε το πολύπτυχο
μέσω εγγυητικής φίλων,χωρίς να καταθέσουμε εννοώ τα 3000 + 3000 ευρώ σε λογαριασμό της ελπα.

Σήμερα είναι επίσης η μέρα που ξεκινάει ο Ηλίας Βροχίδης με τη Χριστίνα επίσης για Ταγγέρη από Ιταλία.

Stay tuned ...:ye32:

υγ.Πασχάλη ναι εγώ είμαι,θα τα πούμε και Όλυμπο σήμερα :ye33:

klagenfurt
21-09-2013, 09:59
αντε Θανο , με το καλο !!!!

8avos
25-09-2013, 12:13
Χρήστο,να ΄σαι καλά,αν και το θέμα "τράπεζα"-"εγγυητική" αποδεικνύεται καλό μπαλάκι,δυο μέρες τώρα άκρη δυσκολεύεται να βγεί.Από τράπεζα σε έλπα και τούμπαλιν.Ελπίζω να το κοιτάμε στα γραπτά και να γελάμε κάποια στιγμή όταν πάνε όλα καλά.

mario
25-09-2013, 13:16
Χρήστο,να ΄σαι καλά,αν και το θέμα "τράπεζα"-"εγγυητική" αποδεικνύεται καλό μπαλάκι,δυο μέρες τώρα άκρη δυσκολεύεται να βγεί.Από τράπεζα σε έλπα και τούμπαλιν.Ελπίζω να το κοιτάμε στα γραπτά και να γελάμε κάποια στιγμή όταν πάνε όλα καλά.

Φίλε με το καλό να πάτε και με το καλό να έρθετε γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες!
Αυτό με την εγγυητική μας ενδιαφέρει αν υπάρχει τρόπος και δεν δίνεις το τριχιλιαρο για δώσε λεπτομέρειες όταν μπορείς

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!

8avos
25-09-2013, 13:45
Αρκεί να υπάρχει το ποσό,εν προκειμένω των 3000 ευρώ που ζητά η ΕΛΠΑ,σε τραπεζικό λογαριασμό και τότε ζητάς από την τράπεζα να σου εκδώσει εγγυητική επιστολή η οποία αφορά τη συμφωνία πελάτη και ΕΛΠΑ.Η τράπεζα εγγυάται ότι υπάρχουν τα χρήματα αυτά (ας είναι και τρίτου προσώπου,δεν παίζει θέμα,το οποίο σαφώς να προσυπογράψει για τον ενδιαφερόμενο της Ε/Ε).

Έτσι,αν υπάρχει καλοθελητής αποφεύγεις να πληρώσεις το "τυπικό" τριχίλιαρο.

Το "πρόβλημα" με μας είναι οτι η τράπεζα που έχει χρήματα το τρίτο πρόσωπο,δεν έχει ξανακάνει ώστε να γνωρίζει πως θα ''εντάξει" τη συμφωνία και αντίστοιχα
να συμπληρώσει τα "πεδία",οπότε μου λένε -πρέπει να σε καθοδηγήσει η ΕΠΛΑ που γνωρίζει

Και η ΕΛΠΑ με τη σειρά της μου λέει -εγώ θα μάθω τη δουλειά της Τράπεζας;

Ελπίζω να θελήσουν να συνεργαστούν συντόμως....