PDA

View Full Version : Βλαβερές οι υποσχέσεις για το νέο έτος


riko46
03-01-2009, 09:00
http://www.skai.gr/photos/200901/m02-124405resolutions.jpg Δίαιτα και διακοπή καπνίσματος οι συνήθεις υποσχέσεις για το νέο έτος


Περισσότερο κακό πάρά καλό ενδέχεται να κάνουν στην υγεία μας οι υποσχέσεις της Πρωτοχρονιάς για το έτος που ξεκινά, σύμφωνα με έρευνα του φιλανθρωπικού ιδρύματος για την ψυχική υγεία "Mind".

Το ίδρυμα παροτρύνει τους ανθρώπους να μην νιώθουν υποχρεωμένοι να ξεκινήσουν τη νέα χρονιά "οπλισμένοι" με υποσχέσεις για βελτίωση του εαυτού τους, καθώς αυτές τους δημιουργούν αρνητική εικόνα για τους ίδιους, προκαλώντας τους από άγχος, μέχρι και κατάθλιψη.

Όπως εξηγεί ο διευθυντής του ιδρύματος Πολ Φάρμερ, μιλώντας στο BBC, "οι περισσότεροι από εμάς θέτουμε ουτοπικούς στόχους κάθε Πρωτοχρονιά, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνουμε να τους πραγματοποιήσουμε και να καταλήγουμε να νιώθουμε χειρότερα για τον εαυτό μας".

yannis
03-01-2009, 11:40
Αχ, ευτυχώς. Ήμουν σίγουρος ότι η δίαιτα δεν κάνει καλό, τώρα το έχω και γραμμένο.:Γελάω::yz:Γελάω:

Arkas
03-01-2009, 12:42
Λες και το ήξερα!

Φέτος δεν υποσχέθηκα στον εαυτό μου, ούτε να κάνω δίαιτα αλλά ούτε να κόψω και το τσιγάρο.
Μην πάθουμε και καμμιά κατάθλιψη....:Χαμόγελο:

skippybi
03-01-2009, 18:11
... πως να το κόψω αφού δεν καπνίζω ρε παιδιά???

















...αυτό για την δίαιτα... δεν το άκουσα...