PDA

View Full Version : Άσχετοι? Προδότες? Μάλλον και τα δύο?


ckk
30-09-2012, 22:08
«Δεν δείξαμε την απαραίτητη διαπραγματευτική πυγμή ώστε να διασφαλίσουμε καλύτερα τα συμφέροντά της χώρας μας απέναντι στο λόμπι των ξένων τραπεζών», ανέφερε σε δηλώσεις του σήμερα ο Π. Ρουμελιώτης, εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ επί πρωθυπουργίας Παπανδρέου.

«Εμείς», πρόσθεσε, «τότε είχαμε ένα διαπραγματευτικό όπλο, εκείνη τη στιγμή η Ευρώπη ήταν απροετοίμαστη τελείως να αντιμετωπίσει μια πτώχευση της Ελλάδας.

Έπρεπε να επιμείνει και να συμμαχήσει με το ΔΝΤ που έλεγε ότι χρειάζεται μια αναδιάρθρωση του χρέους από την αρχή. Να απειλήσει και με χρεοκοπία, διότι από τη χρεοκοπία δεν θα έχανε μόνο η Ελλάδα θα έχανε κυρίως η ευρωζώνη».



Δηλώσεις άλλου ήσσονος σημασίας υπαλλήλου…


Γειά σου ρε ΓιωργἀραΜας.





Θα βαρεθώ στο τέλος. :cr13:

ntinopoulos
30-09-2012, 22:33
Τωρα ο πράκτορας των αμερικανών ετοιμάζεται να μετακομίσει μόνιμα στην πατρίδα του...
Οποτε στ #####iα του...
Ειναι πια αργα για δάκρυα...

Xarleas
01-10-2012, 01:57
Μερικοί όμως που τα λέγαμε από τότε ήμασταν οι γραφικοί και οι προδότες ίσως της Ελλάδος !!!!
Τι έχετε να πείτε τώρα κορίτσια ?????
Αντε και είσαι άλλα με υγεία !!!!

GeorgeP
01-10-2012, 11:01
«Δεν δείξαμε την απαραίτητη διαπραγματευτική πυγμή ώστε να διασφαλίσουμε καλύτερα τα συμφέροντά της χώρας μας απέναντι στο λόμπι των ξένων τραπεζών», ανέφερε σε δηλώσεις του σήμερα ο Π. Ρουμελιώτης, εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ επί πρωθυπουργίας Παπανδρέου.

«Εμείς», πρόσθεσε, «τότε είχαμε ένα διαπραγματευτικό όπλο, εκείνη τη στιγμή η Ευρώπη ήταν απροετοίμαστη τελείως να αντιμετωπίσει μια πτώχευση της Ελλάδας.

Έπρεπε να επιμείνει και να συμμαχήσει με το ΔΝΤ που έλεγε ότι χρειάζεται μια αναδιάρθρωση του χρέους από την αρχή. Να απειλήσει και με χρεοκοπία, διότι από τη χρεοκοπία δεν θα έχανε μόνο η Ελλάδα θα έχανε κυρίως η ευρωζώνη».



Δηλώσεις άλλου ήσσονος σημασίας υπαλλήλου…


Γειά σου ρε ΓιωργἀραΜας.





Θα βαρεθώ στο τέλος. :cr13:


Να μαθεις να μην βγαζεις συμπερασματα βαζοντας στο στομα μου ονοματα που δεν ειπα.....επισης να μαθεις να μην βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ολους τους ανθρωπου ησσονος, ελασσονος και μειζονος σημασιας.

Και μια ερωτηση αν και δεν θα επρεπε λογω ειρωνικοτατου και κουτοπονηρου υφους σου, ο κος Ρουμελιωτης τον οποιο παρακολουθησα προσεκτικοτατα στην τηλεοραση το περασμενο Σαββατο να λεει ολα αυτα που γραφεις ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΟΥΤΑΝ ΤΟΤΕ ΩΣ ΟΦΕΙΛΕ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟς ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΑΡΥΝΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ?

Σαν την αλλη της ΕΛΣΤΑΤ που μετα την απομακρυνση της απο την υπηρεσια μας ανηγγειλε οτι το χρεος δεν ειανι 15% αλλα πολυ χαμηλοτερο.

Μετά Χριστόν προφητες...............

Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται.............

gsmaniac
01-10-2012, 11:09
Είναι σωστή η απορία σου....και εγώ το ίδιο σκεφτηκα
Βέβαια δεν έχει και μεγάλη σημασία, γιατι δεν μιλαγε τότε, διότι η ζημιά έγινε και θα γίνει μεγαλύτερη....:(

aeriko
01-10-2012, 11:15
Είναι σωστή η απορία σου....και εγώ το ίδιο σκεφτηκα
Βέβαια δεν έχει και μεγάλη σημασία, γιατι δεν μιλαγε τότε, διότι η ζημιά έγινε και θα γίνει μεγαλύτερη....:(
Κώστα την απορία αυτή την έχουμε όλοι για όλους που ψηφίσαμε και μας κυβέρνησαν. Ρε μάστορα όταν ήσουν υπουργός, γενικός γραμματέας, παπατζής, αεριτζής της κυβέρνησης και τα έβλεπες τι σκ%τα έκανες για να σταματήσεις τον κατήφορο;

ntinopoulos
01-10-2012, 11:19
το θεμα δεν ειναι γιατι δε τα λεγε τοτε...
αλλα το αν ειναι αληθη η οχι...
και δε χρειαζοταν να ειναι καποιος ...οικονομικος αναλυτης για να προβλεψει τι θα γινει...
και εκ του αποτελεσματος φαινονται αληθη...:cool:

GeorgeP
01-10-2012, 11:22
Κώστα την απορία αυτή την έχουμε όλοι για όλους που ψηφίσαμε και μας κυβέρνησαν. Ρε μάστορα όταν ήσουν υπουργός, γενικός γραμματέας, παπατζής, αεριτζής της κυβέρνησης και τα έβλεπες τι σκ%τα έκανες για να σταματήσεις τον κατήφορο;

OXI................................!

γιατι ομως μιλανε ΜΕΤΑ? Απορια ναι, εξηγηση εχει?
Και καλα οι πολιτικοι, ειναι καθαρματα, οι εργαζομενοι σαν τον Ρουμελιωτη και την πως την λενε της ΕΛΣΤΑΤ γιατι? Οταν μαλιστα δεν ηταν μονιμοι Δ. υπαλληλοι αλλα τοποθετημενοι απο την εκαστοτε κυβερνηση κι αλλαζομενοι χωρις καμια δημοσιουπαλληλικη διαδυκασια?

GeorgeP
01-10-2012, 11:23
το θεμα δεν ειναι γιατι δε τα λεγε τοτε...
αλλα το αν ειναι αληθη η οχι...
και δε χρειαζοταν να ειναι καποιος ...οικονομικος αναλυτης για να προβλεψει τι θα γινει...
και εκ του αποτελεσματος φαινονται αληθη...:cool:

Εμ αυτο ειναι το θεμα Κωστα και απορουμε γιατι τωρα κι οχι τοτε. Αν ειναι αληθή ας τα ελεγαν τοτε κι οχι κατόπιν εορτης οταν ο κατηφορος ειχε αρχισει. Ποιος αραγε ψευδεται και γιατι?

aeriko
01-10-2012, 11:28
Ποιος αραγε ψευδεται και γιατι?
Με συγχωρείς για την παράφραση:Ποιός άραγε πέρδεται και γιατί;

ntinopoulos
01-10-2012, 11:58
Εμ αυτο ειναι το θεμα Κωστα και απορουμε γιατι τωρα κι οχι τοτε. Αν ειναι αληθή ας τα ελεγαν τοτε κι οχι κατόπιν εορτης οταν ο κατηφορος ειχε αρχισει. Ποιος αραγε ψευδεται και γιατι?
ολοι οι υγιεις και νοημονες πολιτες βλεπαμε που παει το πραγμα...;)

kostas_366
01-10-2012, 12:10
Είδα και εγώ τον Ρουμελιώτη.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλοι κατόπιν εορτής τα ήξεραν.
Και ακόμη όλοι όσοι έπερναν αποφάσεις τότε π.χ. Παπακωνσταντίνου, την κατάσταση δεν την είχαν.
Οι αποφάσεις τους ήταν γρήγορες, πρόχειρες και χωρίς να λαμβάνουν υπ όψιν τους προτάσεις φορέων

tsak8
01-10-2012, 14:05
Ο Ρουμελιωτης αν δεν κάνω λάθος είναι υπάλληλος του ΔΝΤ, όχι του ελληνικού κράτους.

aeriko
01-10-2012, 14:36
Ο Ρουμελιωτης αν δεν κάνω λάθος είναι υπάλληλος του ΔΝΤ, όχι του ελληνικού κράτους.
Στο παρελθόν όμως ήταν υπουργός ελληνικής κυβέρνησης και μετά έγινε υπάλληλος του ΔΝΤ

GeorgeP
01-10-2012, 18:22
Είδα και εγώ τον Ρουμελιώτη.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλοι κατόπιν εορτής τα ήξεραν.
Και ακόμη όλοι όσοι έπερναν αποφάσεις τότε π.χ. Παπακωνσταντίνου, την κατάσταση δεν την είχαν.
Οι αποφάσεις τους ήταν γρήγορες, πρόχειρες και χωρίς να λαμβάνουν υπ όψιν τους προτάσεις φορέων

αμ ετσι ξερω κι εγω να προφητευω.................
Με βλεπω για επιπλεον εναρξη επαγγελματος 090 για τα βραδια, να ΄χω κατι να ασχολουμαι.........:p

Αν αφου τα ξερανε εκαναν την επανασταση τους ΤΟΤΕ και ΠΡΙΝ παρθουν οι αποφασεις θεωρεις οτι τα πραγματα ΙΣΩΣ (λεω ισως) να ηταν διαφορετικα τωρα? Εγω λεω ναι παντως. Διοτι εχω την αμυδρα εντυπωση οτι αν ΑΥΤΟΙ που ηταν μεσα στα πραγματα φωναζανε ΤΟΤΕ τα μνημονια μαλλον δεν θα ειχαν ψηφιστει. Και τι θα γινοτανε θα πτωχεναμε? Αγνωστον και δυσκολο να απαντηθει σημερα.

GeorgeP
01-10-2012, 18:24
ολοι οι υγιεις και νοημονες πολιτες βλεπαμε που παει το πραγμα...;)

μετα την ψηφιση κι εφαρμογη τους ομως, οταν πια νοιωθαμε το αγγουριο στον ποπο μας.

Για να ειχαν βγει και να τα ειχαν φωναξει τοτε να δουμε τι θα γινοτανε...

kostas_366
01-10-2012, 20:59
αμ ετσι ξερω κι εγω να προφητευω.................
Με βλεπω για επιπλεον εναρξη επαγγελματος 090 για τα βραδια, να ΄χω κατι να ασχολουμαι.........:p

Αν αφου τα ξερανε εκαναν την επανασταση τους ΤΟΤΕ και ΠΡΙΝ παρθουν οι αποφασεις θεωρεις οτι τα πραγματα ΙΣΩΣ (λεω ισως) να ηταν διαφορετικα τωρα? Εγω λεω ναι παντως. Διοτι εχω την αμυδρα εντυπωση οτι αν ΑΥΤΟΙ που ηταν μεσα στα πραγματα φωναζανε ΤΟΤΕ τα μνημονια μαλλον δεν θα ειχαν ψηφιστει. Και τι θα γινοτανε θα πτωχεναμε? Αγνωστον και δυσκολο να απαντηθει σημερα.

Ήταν και όλα πρόχειρα Γιώργη, πολύ πρόχειρα.

GeorgeP
01-10-2012, 21:42
Ήταν και όλα πρόχειρα Γιώργη, πολύ πρόχειρα.

Φυσικα Κωστα μου...φυσικα.......
Γιατι να αλλαζαν αλλωστε? Ο Αλέκος Παπαδοπουλος, ο πρωην ΥΠΟΙΚ του ΠΑΣΟΚ ειχε φερει το 1997 κλιμακιο του IRS απο USA στην αθηνα να του δωσουν ιδεες για το πως μπορει να βελτιωθει το φορολογικο και οι ελεγχοι μεσω αυτου, να περασουμε δλδ απο το μολυβι/στυλο, μπλοκακι, γραψε/σβησε σαν παιδια του Δημοτικου στην συχρονη εποχη του Κομπιουτερ. Μια εβδομαδα εκατσαν κι εφυγαν απηυδισμενοι αφου κανεις δεν ηθελε να κανει τιποτα προς αυτην την κατευθυνση! Η υπαλληλοι των Εφοριων δεν τους εδιναν σημασια κι ας υπηρχε εγγραφη εντολη του ΥΠΟΙΚ...........Μαλιστα ειχαν απειλησει και με απεργια αν.......μετα απο αυτο παραιτηθηκε και ο Παπαδοπουλος.

Βολευε η προχειροτητα Κωστα μου, βολευε τους παντες, και πολιτικους (πολιτικο κοστος και σκ@τ (σκ@τ)@ στην μουρη), και Δ.Υπαλληλους απο τον τελευταιο εφοριακο μεχρι τον επικεφαλης των υπαλληλων της Βουλης αλλα και τους πολιτες.....διοτι με αυτην την προχειροτητα εκλεβαν το κρατος.

kostas_366
02-10-2012, 06:06
Βολευε η προχειροτητα Κωστα μου, βολευε τους παντες, και πολιτικους (πολιτικο κοστος και σκ@τ@ στην μουρη), και Δ.Υπαλληλους απο τον τελευταιο εφοριακο μεχρι τον επικεφαλης των υπαλληλων της Βουλης αλλα και τους πολιτες.....διοτι με αυτην την προχειροτητα εκλεβαν το κρατος.
Ναι το κάτι πρόχειρο βόλευε τους πάντες.