PDA

View Full Version : ατύχημα με σκούτερ


kostas-patra
19-06-2009, 14:34
κάθε μερα με τη μηχανή συναντάω μηχανές, σκούτερ και παπιά στο δρόμο, με άλλους αναβοσβήνουμε τα φώτα, μεάλλους ένα νεύμα του κράνους

εχθές το πρωί, στην ακτή δυμαίων, παραλιακή οδό της πάτρας κοντά στην περιοχή του λαδόπουλου είχε γίνει ένα ατύχημα με ένα σκούτερ

κόσμος σταματημένος, περιπολικά να διευκολύνουν την κίνηση, περίεργοι να σταματούν να δούν κάτι και να μάθουν κάτι, ένα βουλιαγμένο αυτοκίνητο από πίσω, ένα κατεστραμμένο μπροστινό από το σκούτερ και ένα παλλικάρι αιμόφυρτο στην άσφαλτο

με το που έφτασα, έφτασε και το ασθενοφόρο.

πλησίασα για να μην γίνει κάτι που θα μπορούσε να στοιχήσει στο παλικάρι

όταν είδα πως του είχαν φορέσει κολλάρο και ετοίμαζαν το φορείο, δεν ανακατεύτηκα καθόλου

πλησίασα μόνο το παλικάρι να του πω πως θα μάζευα το μηχανάκι του εγώ στο πλάι, μετά τις φωτό του ανακριτικού, όχι πως θα κανα κάτι άλλο, αφού θα το μάζευε ο γερανός

το παλικάρι ήταν σε κατάστασση σόκ, πονούσε, αίματα έτρεχαν και έλεγε συνέχεια για τον υπολογιστή και τα χαρτιά που είχε στη θήκη στο μηχανάκι, ένα xmax.

παρουσία αστυνομικών ανοίξαμε το κάθισμα, μάζεψαν το περιεχόμενό του καικαταγράφηκε για να του παραδοθεί απο τους ίδιους τους αστυνομικούς

μετακινήσαμε το στραβωμένο μηχανάκι στο πλάι και αφού κανείς δεν είχε βγάλει ακόμα φωτογραφίες από τον τόπο και τα στοιχεία του ατυχήματος έβγαλα εγώ τις φωτό με το κινητό μου

έμεινα κανα μισάωρο, αλλά μετά εφόσον το ανακριτικό θα καθυστερούσε κι άλλο, οι αστυνομικοί μου παν να φύγω, αφού δεν είχα δεί κάτι και πως θα πρόσεχαν εκείνοι το μηχανάκι

μετά από ενα οκτάωρο δουλειάς,-λιγότερο μάλλον γιατί άργησα καμιά ώρα λόγω του συμβάντος να φτάσω, είπα να περάσω από το νοσοκομείο να τον δώ, αν ήταν καλά, να του ευχηθώ συλλυπητήρια για το συμβάν, γρήγορα περαστικά και να του δώσω τις φωτό, που σε πολλές φορές έχουν αποδειχτεί σοβαρές στις όποιες μετέπειτα διεκδικήσεις

φτάνω στο νοσοκομείο του ρίου, στα επείγοντα περιστατικά, στο γαφείο κίνησης, ρωτάω νοσηλεύτριες, με παραπέμπουν όλοι στο χειρουργικό

ένας γιατρός?νοσηλευτής? και μια γιατρος ήταν στην αίθουσα

ρωτάω για τον τραυματία του τρακαρίσματος των 08:00 από την ακτή δυμαίων και με ρωτούν το όνομα.

δεν το ξέρω

και εμείς πως θα τον βρούμε;

πόσοι ήρθαν βρε παιδιά με ασθενοφόρο το πρωί, στις 8;

αν δεν μας πείτε όνομα, δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε, λέει ο νεαρός και συνεχίζει την κουβέντα με την κυρία

συγνώμη λέω, ήμουν περαστικός, δεν το ήξερα τον άνθρωπο από χθές, έγινε ένα περιστατικό, έχω κάτι που τον αφορά και δεν με βοηθάτε

τι να σας κάνω κύριε;

απ ότι φαίνεται, του απαντώ τίποτα

πάω να φύγω εκνευρισμένος λέγοντάς τους οτι δεν ασκούν ούτε δουλειά ούτε λειτούργημα

η κυρία σκύβει το κεφάλι, ο νεαρός κοκκινίζει και μου λέει να περιμένω

εκείνη τη μέρα είχαν γίνει μόνο δύο ατυχήματα, δύο εισαγωγές από τρακάρισμα και οτ ύπος έπαιζε το βαρύ πεπόνι και την εξουσία

να σου πώ τα δύο ονόματα αρχίζει και μου φωνάζει

δεν πειράζει, θα τα βρώ από την αστυνομία, αρκεί να μην σας χρειαστεί για σοβαρή δουλειά κανένας

αυτό είναι το κρίμα

συμπεράσματα:
1. οι αστυνομικοί είχαν κάνει άψογα τη δουλειά τους
2.το παλικάρι φορούσε από τα ανοιχτά κράνη, το οποίο βρέθηκε καμιά δεκαριά μετρα πιο πέρα
3.το τζίν δεν έσωσε τα γόνατα από την πτώση, γιατί δεν ήταν αυτή η δουλειά του
4. το ασθενοφόρο ήρθε αμέσως
5. από τους δεκάδες, μέχρι και εκατοντάδες, αυτόπτες, βρέθηκε μόνο ένας μάρτυρας
6.τα δισκόφρενα δεν είναι εκείνα που θα σε σώσουν, αν οι συνθήκες και οι επιλεογές σου δεν είναι τέτοιες που να σε βοηθήσουν
7.οι αποστάσεις ασφαλείας σώζουν ζωές σαν τις ζώνες
8.αυτό που νομίζεις οτι δεν θα σου συμβεί ποτέ, μπορεί να σε περιμένει στην επόμενη γωνία, εσένα που οδηγείς και εσένα που δεν κάνεις την δουλειά σου

σήμερα αύριο θα περάσω πάλι από το νοσοκομείο

Arkas
19-06-2009, 14:41
Πολύ σωστές οι συμβουλές σου Κώστα!

Ένα μεγάλο μπράβο σού αξίζει για την μοτοσυκλετιστική παιδεία σου και κυρίως για την ανθρωπιά σου!

ckalfas
19-06-2009, 15:10
Μπράβο Κώστα!!!

wet & dirty
19-06-2009, 15:20
Mπραβο ρε φιλε(αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανες για το μπράβο!!!;))

τι να πεις για τον βλακα στο νοσοκομειο γενικα τα ατομα που δουλευουν σε νοσοκομεια εχουν παθει μια ανοσια να το πω που φτανει στα ορια της γαιδουργιας....ημουν παρων σε περιστατικο που ηρθε ενας πιτσιρικας στο γενικο κρατικο αθηνων που επεσε μονος του με το μοτο του και επρεπε να βγάλει μια ακτινογραφια στο χερι του(εγω το εβλεπα για σπασιμο)και οπως περιμενα στην σειρα για το 2πλοτυποΝεύραΝεύρα που πρεπει να πληρωνουμε και ασ πληρωνουμε 650 καθε 2μηνο ασφαλεια στα λαμογιαΝεύραακουω το βλακα-ταμια να του λεει οτι αν δεν μου πληρωσεις την ακτινιγραφια δεν μπορεις να την κανεις:hmmm: λεω μαλλων εχω χασει κατι δεν ειναι δυνατων!!!εεε και ομως ειναι δυνατων το παιδι του ελεγε ποναω και αυτος του ελεγε να βρει 12 ευρω ο αλητης!!!!οκ ο πιτσιρικας δεν ειχε χρηματα τι πρεπει να κανουμε να τον αφησουμε να πεθανει ? του ειπα και περνω την απάντηση που αρμοζει σε εναν ελληνα φορολογουμενο πολιτη-εσεις να κοιτατε την δουλεια σας-μου ειπε και απο ελληνα πολιτη με κανει τουρκο μουλο. εδωσα εγω τα χρήματα και το παλικαρακι την επομενη μου τα εφερε με τον πατερα του.ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν φορτώθηκα μια ακομα μηνυση!!!!

ξεφυγαμε ομως και παλι μπράβο Κωστα!!!!

vtheo
19-06-2009, 17:46
Φίλε ένα μεγάλο μπράβο!Για το όλο ενδιαφέρον που έδειξες στο παλικάρι.Σκέφτηκες σαν άνθρώπος.Πράγμα πολύ σπάνιο σήμερα!Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στο παλικάρι.

NNN
19-06-2009, 19:28
Μπράβο Κώστα !!
Μακάρι όλοι όσοι έχουμε μοτοσυκλέτα να σκεφτόμασταν και να ενεργούσαμε σαν και εσένα.

θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας ......

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-06-2009, 19:45
Κάποτε, ήταν ο γείτονας της διπλανής πόρτας, (ο κάθε ανώνυμος συμπολίτης μας),

που μας συμπαραστεκόταν ΟΤΑΝ και ΟΠΟΤΕ τον χρειαζόσουνα ....



ΣΗΜΕΡΑ είναι ένας στο εκατομμύριο ..... και αν .....:hmmm:


Μπράβο Κώστα για τις σωστές ενέργειές σου !!!!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif





.

kostas_366
19-06-2009, 21:25
Μπράβο ρε Κωστή.

konstantinos
19-06-2009, 21:56
μπραβο φιλε και σε ευχαριστω γιατι μπορει να ημουν εγω στην θεση του

kostas-patra
19-06-2009, 22:07
να στε καλά παλικάρια
ότι έκανα το έκανα γιατί μπορεί να βρισκόμουν κι εγώ στην ίδια θέση

η ανακολουθία τώρα: εχθές μετά την δουλειά πήγα στο νοσοκομείο και όχι από την διαδρομή που έγινε το ατύχημα
σήμερ απου πέρασα από κεί, παρατήρησα δυστυχώς πως κανένας από το ανακριτικό ή την ασφαλιστική ή τους συγγενείς του παλλικαριού δεν μετακίνησαν το σκουτεράκι από τη νησίδα

σε ένα παρόμοιο περιστατικό με μηχανή, ένα παλικάρι άλλο, πέραν του ατυχήματος πο είχε με την κοπελιά του, έχασαν και την μηχανή που μάλλον ντόπιοι φρόντισαν να εξαφανίσουν, για να επισκευάσουν ή να που λήσουν για ανταλλακτικά

αύριο θα περάσω από ένα συνεργείο, που έχει κλούβα, για να το μαζέψει και να του το φυλάξει για όσο χρειαστεί, μην τυχόν και το φάει κανένα καλόπαιδο πάνω από τη νησίδα

καλά δεν υπάρχει η παραμικρή οργάνωση σε αυτόν τον τόπο;
συγκεκριμένα, μίλησα με τον υπεύθυνο αστυνομικό στο ατύχημα και μου είπε οτι θα μεριμνήσουν αυτοί για το μηχανάκι

τι να πώ;

Arkas
19-06-2009, 23:02
τι να πεις για τον βλακα στο νοσοκομειο γενικα τα ατομα που δουλευουν σε νοσοκομεια εχουν παθει μια ανοσια να το πω που φτανει στα ορια της γαιδουργιας....ημουν παρων σε περιστατικο που ηρθε ενας πιτσιρικας στο γενικο κρατικο αθηνων που επεσε μονος του με το μοτο του και επρεπε να βγάλει μια ακτινογραφια στο χερι του(εγω το εβλεπα για σπασιμο)και οπως περιμενα στην σειρα για το 2πλοτυποΝεύραΝεύρα που πρεπει να πληρωνουμε και ασ πληρωνουμε 650 καθε 2μηνο ασφαλεια στα λαμογιαΝεύραακουω το βλακα-ταμια να του λεει οτι αν δεν μου πληρωσεις την ακτινιγραφια δεν μπορεις να την κανεις:hmmm: λεω μαλλων εχω χασει κατι δεν ειναι δυνατων!!!εεε και ομως ειναι δυνατων το παιδι του ελεγε ποναω και αυτος του ελεγε να βρει 12 ευρω ο αλητης!!!!οκ ο πιτσιρικας δεν ειχε χρηματα τι πρεπει να κανουμε να τον αφησουμε να πεθανει ? του ειπα και περνω την απάντηση που αρμοζει σε εναν ελληνα φορολογουμενο πολιτη-εσεις να κοιτατε την δουλεια σας-μου ειπε και απο ελληνα πολιτη με κανει τουρκο μουλο. εδωσα εγω τα χρήματα και το παλικαρακι την επομενη μου τα εφερε με τον πατερα του.ενας θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν φορτώθηκα μια ακομα μηνυση!!!!


Πάντως Τάκη προβλέπεται από τη νομοθεσία να μην πληρώνεις επιτόπου για μια επείγουσα περίπτωση, αρκεί να δώσεις τα πλήρη στοιχεία σου και να περάσεις, όταν με το καλό γίνεις καλά, να πληρώσεις.
Μου έτυχε σε συγγενικό μου πρόσωπο στο Ασκληπιείο Βούλας και μου εξήγησαν την διαδικασία. (Χρειαζόταν αξονική!)

sotos
21-06-2009, 07:45
Μπράβο Κώστα ....είσια ανθρωπος πανω απόλα !!!!!!!!!!!!! :):):)

zitsos
21-06-2009, 09:33
κώστη ένα μεγαλο μπράβο σου για όλα αυτά που έκανες να είναι καλα και να μπορείς να βοηθας σε περησοτερα καλα απο ότι ασχημα!!!;)

Elina
21-06-2009, 10:28
Μπράβο Κώστα !!!

Συνέχισε έτσι στην υπόλοιπη ζωή σου,

και δεν θα χάσεις .... ;)

xenos
21-06-2009, 11:23
μπράβο Κώστα!!!:D:D:D:D

kostas-patra
22-06-2009, 09:09
να στε καλά παίδες, αν και οι ευχές όλων είναι στον τραυματία και σε καθένα-μια που δυστυχώς βρίσκονται σε αυτή τη θέση

το σάββατο το πρωί, το σκουτεράκι ήταν ακόμα εκεί. στο δρόμο για τη δουλειά σταμάτησα σε ένα από τα γνωστά μπλόκα της τροχαίας και ενημέρωσα έναν υπεύθυνο αστυνομικό
δεν γνώριζε το περιστατικό, του έδωσα τα στοιχεία του συμβάντος και την ακριβή διεύθυνση και μου πε πως θα το αναλάμβανε προσωπικά

το μεσημέρι το σκουτεράκι είχε όντως απομακρυνθεί, προς τιμήν του αστυνομικού που ξεπέρασε λίγο τους τύπους και ασχολήθηκε προσωπικά, παίρνοντας τηλέφωνο την οδική βοήθεια του ατυχούς οδηγού απευθείας ή μέσω της ασφαλιστικής του ή με τον γερανό της τροχαίας

δυστυχώς το σύστημα δεν λειτουργεί και η ευσυνειδησία είναι μια παιδική ασθένεια που ακόμη κι όσοι την έχουν πασχίζουν να την ξεφορτωθούν

leonidas
22-06-2009, 11:53
:sm8:

wolferin
22-06-2009, 12:22
μπραβο φιλε Κωστα μπραβο!!!!!!!!!

wet & dirty
22-06-2009, 12:35
Πάντως Τάκη προβλέπεται από τη νομοθεσία να μην πληρώνεις επιτόπου για μια επείγουσα περίπτωση, αρκεί να δώσεις τα πλήρη στοιχεία σου και να περάσεις, όταν με το καλό γίνεις καλά, να πληρώσεις.
Μου έτυχε σε συγγενικό μου πρόσωπο στο Ασκληπιείο Βούλας και μου εξήγησαν την διαδικασία. (Χρειαζόταν αξονική!)


Δημήτρη το γνωρίζω...βλεπε το πεσιμο που ειχα στο λουτράκι ετσι το εκανα δεν ειχα χρήματα πανω μου και αυτός ειναι ο λόγος που τα πείρα στο κρανίο :mad::mad:

vp_68
22-06-2009, 23:13
:sm8::sm5::sm5:
Μπράβο Κώστα. Μακάρι και εμείς να κάνουμε κάτι τέτοιο όταν μας χρειαστεί ένας συνάνθρωπός μας.

kostas-patra
24-06-2009, 18:50
κάτι τελευταίο παλικάρια και κλείνω τούτο το θέμα

ξαναπήγα στο νοσοκομείο, που καλό θα ήταν να λεγότα τρελοκομείο

μου φυγαν , έτσι για το χαβαλέ, γύρω στις 2 ώρες, αφού τα πα ένα χεράκι με αρκετούς και αφού παρακάλεσα άλλους τόσους

δεν λειτουργεί τίποτα

οι ελλιείψεις είναι τρομακτικές, ο φόρτος εργασίας μεγάλος, δεν πληρώνονται υπερωρίες και φαντάσου να πρέπει αν κάνεις και την δουλειά από μερικά τσογλάνια που την κάνουν λαμόγιο

το σύνηθες δρομολόγιο, έκτακτα περιστατικά, ορθοπεδική, χειρουργική, μπροστινό γκισέ, πάλι πίσω έκτακτα, χειρουργική....

βλέπω ένα παλικάρι με κοτσίδα και στηθοσκόπιο, λέω αυτός είναι ο άνθρωπός μου, τον πιάνω στον ενικό και στο φιλότιμο και ο τύπος να μην με κοιτάει , ούτε να απαντάει, λες και μίλαγα στον είρωνα του νοσοκομείου

χωρίς όνομα δεν γίνεται, τι νομίζεις μάγοι είμαστε;

********* εσύ και το στυλάκι σου *********, πανήβλακα, ήθελα να του πώ, αλλά ακόμα τον χρειαζόμουν

ρε παλικάρι του λέω, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, για 2 λεπτά τον είδα ξάπλα στον δρόμο, αν μπορείς κάνε οτι περνάει από το χέρι σου

το ζώον τίποτα

τα βροντάω και φεύγω, αφού ο μαλλιάς δεν έκανε κάτι δεν είχα ελπίδα

φάνηκε από μακρυά να έρχεται ένας ντόκτορας με τον φραπέ ανα χείρας, που μοίραζε πειράγματα στις νοσηλεύτριες

μεγάλε, έχω θέμα του λέω και πατάω εν τάχυ την ιστορία

μου κάνει νόημα με τον καφέ να τον ακολουθήσω

όνομα;

δεν ξέρω
μέρα και ώρα;

του πα

μου δωσε δύο ονόματα

να ναι καλά

αρχίζω και ξαναψάχνω, το όνομα άγνωστο , να με στέλνουν από δώ και απο κεί

στο τέλος τον βρήκα διπλαρωμενο στο πλάι

λέω το επώνυμό του και γυρίζουν όλοι και μου τον δείχνουν

αντε ρε του λέω, έφαγα τον κόσμο για να σε βρώ

ποιός είσαι;

του λέω πως το μηχανάκι του έιναι εντάξει

με θυμήθηκε

χίλια ευχαριστώ μεγάλε, με αρχίζει, εκείνος και η μάνα του

σιγά τους λέω, ο καθένας θα το κανε

είχε σπάσει το χέρι του και ο γοφός του είχε σμπαραλιαστεί, του είχαν περάσει λάμες μέσα και έσφιγγε τα δόντια από τον πόνο

μεγάλε, μου λέει, κατάλαβες πως έγινε; ήσουν μπροστά;

του είπα πως όχι, πως είχα φτάσει λίγα λεπτά μετά

του είπα πως η τροχαία δεν έκανε κάτι για το σκουτεράκι και πως το μετακίνησα στο πλάι με κάτι περαστικούς και αφού δεν το πήραν με τον γερανό, ΄παρακάλεσα έναν ατυνομικό και έστειλε να το μαζέψουν
απ ότι μου πε, ο αδερφός του πήγε ένα μεσημέρι και το πήρε, τελικά τσάμπα τα εύσημα στον ένστολο...

του είπα πως είχα κάτι για το τέλος, πως είχα τραβήξει φωτογραφίες από το συμβάν, τον κόσμο και τα οχήματα, τον δρόμο και την σύγκρουση και ο τύπος μόνο που δεν σηκώθηκε όρθιος

φίλε, στις αγοράζω όσο οσο. πες μου τιμή...

λές και υπήρχε περίπτωση να του λεγα

ο λόγος; ο άλλος ισχυρίστηκε ότι ήθελε, ότι τον βόλευε, προσπαθώντας να την βγάλει καθαρή

ανταλλάξαμε τηλέφωνα και κάποια στιγμή θα του τις στείλω

θλιβερό συμπέρασμα: το αυτονόητο της ανθρωπίας έχει γίνει στις μέρες πιο σπάνιο από άκαυτο δέντρο στην πάρνηθα

και μην ξανακούσω την αηδία για το φιλότιμο, οτι είναι προιόν ελληνικής κουλτούρας, γιατί θα ξεράσω, σαν τα αστεία-ντόπες εσωτερικής κατανάλωσης

εντελώς κουρασμένος όμως, αν και με μια αίσθηση οτι κάτι άλλαξε, έστω και εντός μου

αυτά

NNN
24-06-2009, 20:22
......
και μην ξανακούσω την αηδία για το φιλότιμο, οτι είναι προιόν ελληνικής κουλτούρας, γιατί θα ξεράσω,
......

Φίλε δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο !!!!!