PDA

View Full Version : Προς γνώσιν και συμμόρφωση


vpentza
09-10-2012, 17:13
Πράξτε τα δέοντα :

Στο Λουξεμβούργο μεταφέρει την έδρα της η ΦΑΓΕ

Τρίτη, 9 Οκτωβρίου 2012 - 15:29
Τη μεταφορά της έδρας της ΦΑΓΕ στο Λουξεμβούργο, αποφάσισε η διοίκηση του ομίλου. Ειδικότερα, όπως ανακοινώθηκε στο επενδυτικό κοινό, ολοκληρώθηκε την 1η Οκτωβρίου η εσωτερική αναδιάρθρωση του ομίλου ΦΑΓΕ με στόχο την ενίσχυση της αποτελεσματικότητας της εταιρικής του δομής προκειμένου αυτή να αντικατοπτρίζει καλύτερα τον ολοένα και πιο παγκόσμιο χαρακτήρα των δραστηριοτήτων του, όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση προς τους επενδυτές.

Ως αποτέλεσμα της αναδιάρθρωσης αυτής, η FAGE International SA, νεοσυσταθείσα εταιρεία με έδρα το Λουξεμβούργο, που ελέγχεται από τους Ιωάννη και Κυριάκο Φιλίππου, είναι η μητρική εταιρεία για το σύνολο των δραστηριοτήτων του ομίλου.

Σε ό,τι αφορά στις δραστηριότητες της ΦΑΓΕ στην Ελλάδα, πραγματοποιούνται μέσω της ελληνικής θυγατρικής της ΦΑΓΕ Dairy Industry (πρώην μητρική του ομίλου) ενώ οι δραστηριότητες της ΦΑΓΕ στο εξωτερικό θα γίνονται μέσω της νεοσυσταθείσας θυγατρικής στο Λουξεμβούργο, της FAGE Luxembourg S.a.r.l.

Σε σχετικές δηλώσεις του ο Αθανάσιος Φιλίππου, διευθύνων σύμβουλος της ΦΑΓΕ ανέφερε χαρακτηριστικά:

"Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε την ολοκλήρωση της αναδιάρθρωσης η οποία βασίζεται στην ελληνική μας κληρονομιά ενώ μας βοηθά να ανταγωνιστούμε ακόμα πιο αποτελεσματικά στην παγκόσμια αγορά. Η παγκόσμια ζήτηση για τα προϊόντα μας συνεχίζει να αυξάνεται και είμαστε έτοιμοι να επωφεληθούμε από τις εξελίξεις στην αγορά στην Ευρώπη, στη Βόρεια Αμερική και όπου αλλού μπορεί να προκύψει".

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ckk
09-10-2012, 20:44
Όταν ανεβαίνει κάθετα η ζήτηση για εξαγωγές, κορόιδα είναι να πληρώνουν ελληνικούς φόρους?

Κάτι όπως ο γάλλος ζιλιονέρ Μπερνάρ Αρνό, που προσπαθησε να πολιτογραφηθεί Λουξεμβούργιος.

Το Γαλλικό Δημόσιο όμως δεν παίζει.

Τον ΄παρακάλεσε΄ και τον έπεισε να μείνει... Γάλλος.

Εδώ...

vpentza
09-10-2012, 20:49
Εδώ ....ΝεύραΝεύραΝεύρα


Γι αυτό λοιπον... πράξτε τα δέοντα

napgeo
09-10-2012, 20:54
:wo20:Νομίζω ότι στη χώρα μου η οικονομία είναι ελεύθερη.
Που είναι το μεμπτό μια επιχείρηση να μεταφέρει την έδρα της...............

vpentza
09-10-2012, 20:56
:wo20:Νομίζω ότι στη χώρα μου η οικονομία είναι ελεύθερη.
Που είναι το μεμπτό μια επιχείρηση να μεταφέρει την έδρα της...............

Το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό κ.Ναπολέων, νομίζω έχει αναφερθεί πολλάκις...:)

ckk
09-10-2012, 21:00
:wo20:Νομίζω ότι στη χώρα μου η οικονομία είναι ελεύθερη.
Που είναι το μεμπτό μια επιχείρηση να μεταφέρει την έδρα της...............

Τί γουρλώνεις τις ματάρες σου μάτια μου?

Και επειδή το νομίζεις εσύ, είναι?

Αλήθεια θέλω να μου πεις...

Κια κατι λένε και για την γυναικα του καίσαρα. :ye33:

Και αφού είναι ελεύθερη, μποϊκοτάζ στα προϊόντα της ΦΑΓΕ, αν το θες. :u60:

napgeo
09-10-2012, 21:07
Αρχίσαμε ξανά τα Ηθικά κλπ.!!!!!!!!!!!!!
Γιατί είναι η μοναδική επιχείρηση που έχει μεταφέρει την έδρα της.
Δεν μεταφέρει τα εργοστάσια παραγωγής όμως.
Τώρα για μποικοτάζ σε Προσωπικό επίπεδο δεν χρησιμοποιώ της συγκεκριμένης εταιρίας προιόντα...............................

ckk
09-10-2012, 21:26
Αρχίσαμε ξανά τα Ηθικά κλπ.!!!!!!!!!!!!!
Γιατί είναι η μοναδική επιχείρηση που έχει μεταφέρει την έδρα της.
Δεν μεταφέρει τα εργοστάσια παραγωγής όμως.
Τώρα για μποικοτάζ σε Προσωπικό επίπεδο δεν χρησιμοποιώ της συγκεκριμένης εταιρίας προιόντα...............................

Και με τι γιαουρτώνεις ρε Νάπο τους πολιτικους?

Με Lidl?

vpentza
11-10-2012, 14:31
Στη ΦΑΓΕ, συμπληρώστε και την COCA COLA 3E...:cool::cool::cool::cool:

Πράξτε τα δέοντα, όταν πάτε S/M....:rolleyes:

gsmaniac
11-10-2012, 14:47
Πριν τις εκλογές....δεν έλεγε ο σαμαρας και ο μπενυ, να μας ψηφίσετε για να μην φύγουν οι επιχειρήσεις απο την Ελλάδα;;;;
Μέσα έπεσαν....:sm7:

vpentza
11-10-2012, 14:49
ναι αλλά εννοούσαν τη περίπτωση να κυβερνούν μόνοι....

εδώ τώρα, είναι όλοι μέσα... αχταρμά, άρα η υπόσχεση δεν ισχύει....:lo20:

Albatros
11-10-2012, 14:50
παιδιά το ΚΕΦΑΛΑΙΟ δεν έχει έδρα και Πατρίδα, αλλά μόνο απέραντη όρεξη για ΚΕΡΔΟΣ...
:cool:

asotosios
11-10-2012, 15:03
Ειναι σαν να λεμε...
Αλλου τρως αλλου πινεις και τελικα αλλου πας και το δινεις...

οταν η Ελλαδα σε εχει θρεψει...σου εχει δωσει επιχορηγησεις κτλ κτλ...ειναι καπως βαρη να φευγεις χωρις να πεις ουτε αντιο...
και ποιος μας λεει οτι δεν θα μεταφερει και τις εγκαταστασεις του σε αλλους τοπους επισης...

οποτε πραξτε τα δεοντα...με τους κυριους Φιλλιπου...που αναμαρτητοι δεν ειναι για την κατασταση του σημερα...λαδωσε και το δικο τους αντερακι τοσα χρονια στην ψωροκοστενα...!!!