PDA

View Full Version : Ταξίδι-Ευρωπαϊκό κομμάτι Μεσογείου


Thanos
20-06-2009, 01:54
Τέλος Ιουλίου και για 15 μέρες, φεύγουμε 3 φίλοι μετά των κυριών μας, σε μια παραθαλάσσια διαδρομή στο Ευρωπαϊκό κομμάτι της Μεσογείου.
Συγκεκριμένα θα πάμε Αθήνα-Πάτρα-Ανκόνα-Ρώμη- Civitavecchia-Βαρκελώνη (Με καράβι)- Provence- Βόρειος Ιταλία-Βενετία-Πάτρα-Αθήνα.
Διαμονή σε Ρώμη, Βαρκελώνη, Provence και Βόρεια Ιταλία.
Μιας και κατά τα 2/3 της παρέας θα είναι το πρώτο μας Ευρωπαϊκό ταξίδι, θέλω να ρωτήσω τα εξής:Απορία::
Σε πιο παραθαλάσσιο σημείο της Βόρειας Ιταλίας αξίζει να μείνει κανείς?:confused:
Πόσο χρήσιμο είναι το GPS? :confused: (κανείς μας δεν έχει και θα πρέπει να αγοράσουμε)
Tips, εμπειρίες και προτάσεις για οικονομικό εξοπλισμό και ξενοδοχεία, εναλλακτικές διαδρομές, σημεία διαμονής και αξιοθέατα είναι ευπρόσδεκτα μετά χαράς!!;)

Εγώ θα είμαι με F650GS (twin) και οι κολλητοί με ST800 και Fazer 1000

Καλές διακοπές σε όλους!!!:)
Thanos

georgekostas
20-06-2009, 09:26
Καταρχην καλα να περασετε και καλα να γυρισετε.Η Ιταλια ειναι φανταστικη θα σας αρεσει σιγουρα ειδικα η Ρωμη.Δεν ξερω αν εχετε βαλει και τη Φλωρεντια στο προγραμμα αν μπορειτε να τη βαλετε ειναι κι εκει πολυ ωραια.Για το υπολοιπο κομματι θα σου πουν αλλοι φιλοι γιατι δεν εχω παει προς τα κει.
Οσο για το GPS γνωμη μου ειναι να παρεις οποσδηποτε ειδικα στο εξωτερικο θα σε βολεψει παρα πολυ και θα σου μεινει και για επομενα ταξιδια
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020357.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

manos1200
20-06-2009, 11:58
ευχομαι καλο ταξιδι και καλη επιστροφη.
περυσι τετοια εποχη εκανα το ταξιδι ανκονα-σαν ρεμο-μονακο-βαρκελονη-βαλενθια-επιστροφη-μοντπελλιε-πιζα-φλορεντια-ανκονα.ολο το ταξιδι οδικος.η διαδρομη ειναι ευκολη χωρις καμια δυσκολια ,το gps χρειαζεται στις πολεις ειναι τρομερο εργαλειο,δεν εσθανεσαι ξενος.προταση μου gps-garmin zumo 550 (απιστευτο).στην ιταλια τρομερο μερος για διακοπες ειναι το νησακι καπρι και η γυρο περιοχες,αλλα και σαν ρεμο δεν ηταν καθολου ασχημα.βαρκελονη να παρεται τα ανοιχτα λεοφορεια που κανουν τουρ σε ολα τα αξιοθεατα χωρις κοπο και ταλαιπωρια.εμεις τα ξενοδοχεια τα ειχαμαι κλησει απο το booking.com,διαλεγεις και περνεις απλα.αν θελεις αναλητικοτερη βοηθεια πες μου το προγραμα σας .
ευχες για καλο ταξιδι,Μανολις.:cool::cool::cool:

georgekostas
20-06-2009, 12:04
προταση μου gps-garmin zumo 550 (απιστευτο).

Συμφωνω απολυτα...

vp_68
20-06-2009, 13:06
Καλό ταξίδι παιδιά και καλή επιστροφή.

emix
20-06-2009, 14:43
Κατ αρχας καλα να περασετε. Τα μερη απ οπου θα περασετε ειναι πολυ ομορφα.
Θ αρχισω με το πιο βασικο. Δεν ξερω αν το εχεις υπολογισει, αλλα αν κατεβεις Ανκονα και θες να πας Βαρκελωνη μεσω Σιβιταβεκια, δεν προλαβαινεις να πας την ιδια μερα. Εκτος αν πας με SuperFast που φθανει Ανκονα 1030, οποτε μαλλον προλαβαινεις.
Στην διαδρομη απο Βαρκελωνη προς Βενετια προσπαθησε να πας απο τον παραλιακο δρομο. Θα βρεις κινηση βεβαια, αλλα αξιζει περισσοτερο.
Βενετια αν αφησεις την μηχανη στο παρκινγκ που τερματιζει ο δρομος πριν μπεις στην πολη, θα πρεπει να πληρωσεις για 24ωρες σε κλειστο παρκινγκ. Δεν πληρωνεις με την ωρα.
Καλα να περασετε και με προσοχη.

EOD-K9
20-06-2009, 15:55
.προταση μου gps-garmin zumo 550 (απιστευτο)..:cool::cool::cool:

Συμφωνω απολυτα...


Γιατί ???

το 660 είναι νεότερο και φτηνότερο ??

ή μου διαφεύγει κάτι ???

georgekostas
20-06-2009, 16:06
Γιατί ???

το 660 είναι νεότερο και φτηνότερο ??

ή μου διαφεύγει κάτι ???

Απ'οτι λενε δεν ειναι τοσο καλο και ποιοτηκο σαν το 550.
Δεν το εχω το 660 αλλα απ'οτι ακουω και διαβαζω δεν ειναι σαν το 550.

Arkas
21-06-2009, 20:50
Καταρχην καλα να περασετε και καλα να γυρισετε.Η Ιταλια ειναι φανταστικη θα σας αρεσει σιγουρα ειδικα η Ρωμη.Δεν ξερω αν εχετε βαλει και τη Φλωρεντια στο προγραμμα αν μπορειτε να τη βαλετε ειναι κι εκει πολυ ωραια.Για το υπολοιπο κομματι θα σου πουν αλλοι φιλοι γιατι δεν εχω παει προς τα κει.
Οσο για το GPS γνωμη μου ειναι να παρεις οποσδηποτε ειδικα στο εξωτερικο θα σε βολεψει παρα πολυ και θα σου μεινει και για επομενα ταξιδια
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020357.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)
Με το καλό Θανάση!
Περιμένουμε πολλές φωτό!

george1968
23-06-2009, 12:47
Φϊλε Θανάση,
Ένα είναι σίγουρο. Θα περάσετε super και σου μιλάω εκ πείρας, μιας και έκανα το ίδιο σχεδόν ταξίδι πριν τρία χρόνια.
Βέβαια πήγαμε costa costa που λένε, δηλαδή από κυανή ακτή και όχι με πλοίο μέχρο τη Βαρκελώνη. ίσως αξίζει τον κόπο να το δείτε και εσείς.
Πληροφορίες για την διαδρομή και φωτογραφίες μπορεις να βρεις εδώ:http://george68.spaces.live.com/

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε χρειάζεσαι gps. αρκει να κατεβάσεις χάρτη από το route finder.

Είναι αλήθεια ότι το πλοίο για βαρκελώνη είανι λίγο δύσκολο να το προλάβετε την ίδιά μέρα. Θα σου πρότινα να πάρετε τον εσωτερικό δρόνο για palermo, να περάσετε μέσα από διάφορα φανταστικά χωριά και να μείνετε ένα βράδυ είτε στη Φλωρεντία, είτε στη Sienna.
Η αλήθεια είναι ότι οι 15 μέρες είναι καλές για ένα τέτοιο ταξίδι και αξίζει να μείνεις ένα βράδυ στην Ιταλία.

Η βενζίνη καθώς και τα διόδια στην Ιταλία είναι λίγο... τσουχτερά!!
Προσοχή στο δρόμο για τη Σιβιταβέτσια. Σεκάποια φάση είναι στενός για "εθνική" και οι Ιταλοί τρέχουν σα παλαβοί.

Να περάσετε όμορφα και να το γλεντίσετε!

george1968
24-06-2009, 10:11
Φϊλε Θανάση,
Ένα είναι σίγουρο. Θα περάσετε super και σου μιλάω εκ πείρας, μιας και έκανα το ίδιο σχεδόν ταξίδι πριν τρία χρόνια.
Βέβαια πήγαμε costa costa που λένε, δηλαδή από κυανή ακτή και όχι με πλοίο μέχρο τη Βαρκελώνη. ίσως αξίζει τον κόπο να το δείτε και εσείς.
Πληροφορίες για την διαδρομή και φωτογραφίες μπορεις να βρεις εδώ:http://george68.spaces.live.com/

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε χρειάζεσαι gps. αρκει να κατεβάσεις χάρτη από το route finder.

Είναι αλήθεια ότι το πλοίο για βαρκελώνη είανι λίγο δύσκολο να το προλάβετε την ίδιά μέρα. Θα σου πρότινα να πάρετε τον εσωτερικό δρόνο για PERUGIA να περάσετε μέσα από διάφορα φανταστικά χωριά και να μείνετε ένα βράδυ είτε στη Φλωρεντία, είτε στη Sienna.
Η αλήθεια είναι ότι οι 15 μέρες είναι καλές για ένα τέτοιο ταξίδι και αξίζει να μείνεις ένα βράδυ στην Ιταλία.

Η βενζίνη καθώς και τα διόδια στην Ιταλία είναι λίγο... τσουχτερά!!
Προσοχή στο δρόμο για τη Σιβιταβέτσια. Σεκάποια φάση είναι στενός για "εθνική" και οι Ιταλοί τρέχουν σα παλαβοί.

Να περάσετε όμορφα και να το γλεντίσετε!


Sorry, εκ παραδρομής λάθος, Perugia και όχι palermo

Thanos
26-06-2009, 19:42
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! :sm8:
George είσαι Μάλαμα!
Θα μείνουμε τουλάχιστον 2 μέρες στη Ρώμη, οπότε δεν τίθεται θέμα μην προλάβουμε το πλοίο από Civitavecchia.
Με το GPS ακόμα δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε, αλλά προσανατολίζομαι στην αγορά μεταχειρισμένου από e-bay ή Amazon.
Από ξενοδοχεία έχω ακούσει τα καλύτερα για την αλυσίδα των ETAP www.etaphotel.com καιλέμε να τα δοκιμάσουμε.
Στην Βαρκελώνη έχω ξαναπάει οπότε θα ξεναγήσω και τα φιλαράκια. Αλλάξαμε όμως τον αρχικό σχεδιασμό και αντί για Βενετία λέμε να κατέβουμε προς Φλωρεντία και από εκεί πίσω από Ancona.

skippybi
26-06-2009, 21:14
καλά να περάσετε και με το καλό πάλι πίσω!!!:)