PDA

View Full Version : ΚΟΝΤΡΑ BMW C600SPORT VS YAMAHA T-MAX 530


manos bmw
11-10-2012, 13:37
Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο να δείτε τι παθαίνει το καινούριο T-MAX 530 από το BMW σε εκκίνηση. Να σημειώσω ότι η αρχική υστέρηση του BMW οφείλεται στο σύστημα που έχει και όταν του ανοίξεις το γκάζι, από στάση, πολύ απότομα σου κόβει λίγο το ρεύμα, σαν ASC. Μετά από αυτό όμως το καταπίνει σαν σταματημένο.

acceleration Yamaha T Max 530 vs BMW C600 Sport - YouTube

giamil
11-10-2012, 14:13
:ye32:

Στα ουλα στα ουλα....η λουτσα του φασουλα!

κμβ
11-10-2012, 15:45
:ha16::ha16::ha16:

manos bmw
11-10-2012, 16:15
Στο παρακάτω βίντεο θέλω να δείτε δύο πράγματα. Το ένα πόσο γρήγορα πάει από 0 στα 180 χλμ και τό άλλο πόσο σταθερό είναι, που ο τύπος πάει για πολύ ώρα 180χλμ κρατώντας το τιμόνι με το ένα χέρι και με το άλλο τραβάει βίντεο.
Prova accelerazione BMW C 600 Sport by NonnoSport - YouTube

jmar
11-10-2012, 16:32
Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο να δείτε τι παθαίνει το καινούριο T-MAX 530 από το BMW σε εκκίνηση. Να σημειώσω ότι η αρχική υστέρηση του BMW οφείλεται στο σύστημα που έχει και όταν του ανοίξεις το γκάζι, από στάση, πολύ απότομα σου κόβει λίγο το ρεύμα, σαν ASC. Μετά από αυτό όμως το καταπίνει σαν σταματημένο.

acceleration Yamaha T Max 530 vs BMW C600 Sport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=kqCz_0oibkM)

Στο παρακάτω βίντεο θέλω να δείτε δύο πράγματα. Το ένα πόσο γρήγορα πάει από 0 στα 180 χλμ και τό άλλο πόσο σταθερό είναι, που ο τύπος πάει για πολύ ώρα 180χλμ κρατώντας το τιμόνι με το ένα χέρι και με το άλλο τραβάει βίντεο.
Prova accelerazione BMW C 600 Sport by NonnoSport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lSK8Gbe3EhE&feature=related)


:eek: :ha16: :u39: :wo15:

Giannme
11-10-2012, 17:51
Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο να δείτε τι παθαίνει το καινούριο T-MAX 530 από το BMW σε εκκίνηση. Να σημειώσω ότι η αρχική υστέρηση του BMW οφείλεται στο σύστημα που έχει και όταν του ανοίξεις το γκάζι, από στάση, πολύ απότομα σου κόβει λίγο το ρεύμα, σαν ASC. Μετά από αυτό όμως το καταπίνει σαν σταματημένο.

acceleration Yamaha T Max 530 vs BMW C600 Sport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=kqCz_0oibkM)

Lipton ice tea.......:di08:

jmar
11-10-2012, 18:00
Lipton ice tea.......:di08:

:lo19: :ye32:

squad
11-10-2012, 18:50
lipton ice japani..

roundy
11-10-2012, 20:46
ο τύπος πάει για πολύ ώρα 180χλμ κρατώντας το τιμόνι με το ένα χέρι και με το άλλο τραβάει βίντεο.
Prova accelerazione BMW C 600 Sport by NonnoSport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lSK8Gbe3EhE&feature=related)

Ενώ στην αρχή του βίντεο με παραξένεψε λίγο αλλά το έφαγα, στο τέλος του βίντεο στο 1,08 σηκώνει και το δεύτερο χέρι και κοιτάζει την κάμερα και προσπαθεί να την ρυθμίσει. Η ταχύτητα που έχει εκείνη την στιγμή είναι περίπου 160 χιλ/ω. Εσείς το θεωρείτε πιθανό με΄160 να αφήνεις και το δεύτερο χέρι;;;;. Και αν οκ το αφήνεις και πας χωρίς χέρια αλλά να κοιτάς το δρόμο. Όχι χωρίς χέρια να προσπαθείς να πειράξεις/διορθώσεις/ρυθμίσεις την κάμερα:hmmm:

roundy
11-10-2012, 20:48
Να σημειώσω ότι η αρχική υστέρηση του BMW οφείλεται στο σύστημα που έχει και όταν του ανοίξεις το γκάζι, από στάση, πολύ απότομα σου κόβει λίγο το ρεύμα, σαν ASC.

Φαντάζομαι πως αυτό θα μπορείς να το αφαιρέσεις με κάποια ηλεκτρονική μοντιφιά:ye33:

exgsman
11-10-2012, 20:55
Με 117 κυβικά επιπλέον και 13 ίππους περισσότερους σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα το bmw, αλλά μην ξεχνάμε ότι το tmax ήταν ο πρωτοπορός στην κατηγορία του (όπως και το gs στα μεγάλα on-off).

Alkinoos
11-10-2012, 21:14
Κ αναρωτιέμαι τόση ώρα τι είδα...
Δυο βάρκες να κάνουν κόντρα απο στάση...
Ωραία μηχανάκια αλλα δε κάνουν για τέτοια πράματα.

jmar
11-10-2012, 23:52
Με 117 κυβικά επιπλέον και 13 ίππους περισσότερους σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα το bmw, αλλά μην ξεχνάμε ότι το tmax ήταν ο πρωτοπορός στην κατηγορία του (όπως και το gs στα μεγάλα on-off).

Οπως το εγραψες ΗΤΑΝ!! Καποια στιγμη τα πραγματα αλλαζουν...οπως πχ αλλαξαν στα SS οταν πρωτοβγηκε το ΒΜW 1000 RR :ye33:

manos bmw
12-10-2012, 12:39
Κ αναρωτιέμαι τόση ώρα τι είδα...
Δυο βάρκες να κάνουν κόντρα απο στάση...
Ωραία μηχανάκια αλλα δε κάνουν για τέτοια πράματα.
Φίλε Αλκίνοε πίστεψε με, με όλη την συμπάθεια, ότι αν οδηγήσεις το C600SPORT δεν θα το έλεγες βάρκα. Αν μάλιστα το συγκρίνεις με το ADVENTURE που έχεις, στο θέμα αναρτήσεων και αίσθησης στο δρόμο, τότε δεν ξέρω πιο από τα δύο θα έλεγες βάρκα. Πολλές φορές νομίζω βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε μοτοσυκλέτες άσχημα και μάλιστα πριν καν τις οδηγήσουμε.

Alkinoos
12-10-2012, 22:22
Δεν οδηγώ αυτόματα. Δε μπορω. Δεν ξερω να τα χειριστω. Δε με βολεύουν. Δεν, δεν, δεν...
Τα αντιπαθω να πω;
Πραγματικα δε μπορω να καταλάβω τον λόγο υπάρξης scooter ανω των 50cc.
Δε ξερω αν είναι καλό μηχανάκι η οχι αλλα δε με ενδιαφέρει η κατηγορία του κ αυτά που αντιπροσωπεύει.
Υποψιν πως το "βάρκα" πήγαινε στο σχήμα τους κ στην όψη τους.
Αναφέρομαι κ στα δυο.
Δεν έχω κάτι εναντίον τους κ δεν είχα πρόθεση να κακολογησω ενα προϊόν που δεν γνωρίζω, απλά δεν μου προκαλούν κανένα ενδιαφέρων.
Δεν τα θεωρώ κάν μοτοσικλέτες.

BOXER
13-10-2012, 16:39
Δεν οδηγώ αυτόματα. Δε μπορω. Δεν ξερω να τα χειριστω. Δε με βολεύουν. Δεν, δεν, δεν...
Τα αντιπαθω να πω;
Πραγματικα δε μπορω να καταλάβω τον λόγο υπάρξης scooter ανω των 50cc.
Δε ξερω αν είναι καλό μηχανάκι η οχι αλλα δε με ενδιαφέρει η κατηγορία του κ αυτά που αντιπροσωπεύει.
Υποψιν πως το "βάρκα" πήγαινε στο σχήμα τους κ στην όψη τους.
Αναφέρομαι κ στα δυο.
Δεν έχω κάτι εναντίον τους κ δεν είχα πρόθεση να κακολογησω ενα προϊόν που δεν γνωρίζω, απλά δεν μου προκαλούν κανένα ενδιαφέρων.
Δεν τα θεωρώ κάν μοτοσικλέτες.

:ye36:200

mirn
13-10-2012, 20:39
BMW C600 Sport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zs8i7o7DW_8)#!

Στο 2,50 τι ρυθμίζει;;;;

jmar
13-10-2012, 22:23
BMW C600 Sport - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zs8i7o7DW_8)#!

Στο 2,50 τι ρυθμίζει;;;;

Το κουμπι της θερμαινομενης σελας ειναι :ye33:

gian_nykt
16-11-2012, 21:34
ο βήχας και ο κυβισμος που λένε...δεν κρύβονται!!!! :ye33:

gian_nykt
16-11-2012, 21:36
Το κουμπι της θερμαινομενης σελας ειναι :ye33:

για τον ΕΠΙΒΑΤΗ....

ο οδηγος εχεις χειρισμό ΣΕΛΑΣ και ΓΚΡΙΠ

Albatros
16-11-2012, 22:38
Για αυτούς που είναι απόλυτοι έχω να πω πως και στη θάλασσα υπάρχουν μεταξύ άλλων τα ταχύπλοα και τα ιστιοφόρα , το οτι κάποιος με φουσκωτό δεν καταλαβαίνει, δεν του αρέσει και δεν οδηγεί καν ένα ιστιοφόρο δεν σημαίνει πως δεν είναι σκάφος με τις δικές του αξίες που άλλοι αναγνωρίζουν και απολαμβάνουν.
Εγώ έχω RT, K1300, Gs650 και το σκούτερ (πάντα είχα σκούτερ) γιατί ξέρω πως να το χρησιμοποιώ και να εκτιμώ αυτά που προσφέρει χωρίς να απαξιώνω όσα οι άλλοι προτιμούν.
:cool:

gian_nykt
17-11-2012, 11:38
κάθε κατηγορία ειναι φτιαγμένη για καποιον....
ασε που περι ορέξεως που λενε...κολοκυθόπιτα!!!

τα mega scooter για μένα ειναι απλά ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ......
κατά τα αλλα για καποιον σαν εμενα πχ που ειναι της μηχανης αλλα πχ πες βαριέται τις ταχύτητες...δεν θελει να βρέχεται.....θελει να εχει χωρους πάντα...θελει να κανει την δουλειά του αλλα θελει να πηγαίνει και διπλός ταξιδάκια ή ακόμα και να ξύνει που λέει ο λόγος.....υπάρχουν scooter και τα κάνουν ολα....και δεν αναφέρομαι σε scooter μικρού-μεσαιου μεγέθους-κυβισμού αλλά σε mega ή Hyper scooter (πχ Honda Silverwing 600 και DN01 και πλεον και το Integra....Yamaha Majesty 400 και T-Max 500/530...Gilera Nexus 500 και GP800......Aprilia SRV800......Suzuki Burgman 400/650 και πλέον και BMW C600Sport και C650GT!!!)

προσωπικά εκτός απο τις μηχανές, ειχα και 1 T-Max 500 και 2 Burgman 650 ('05&'06) και αν εξαιρέσεις το θέμα ΔΥΝΑΜΗΣ που ηταν το μονο που μου έλλειπε....μια χαρά..ιδιως το Βurgy που εχει και το ΣΕΙΡΙΑΚΟ κιβώτιο......

Αφήστε δε που πλεον οι μηχανές πάνε να γίνουν scooter (βλέπε Aprilia Mana, Honda NC & VFR auto ή ακόμα και το νεο Honda Integra που ειναι μια scooterοποιημένη μηχανή, καθως και Yamaha FJR1300 auto)

gsmaniac
17-11-2012, 11:46
Για αυτούς που είναι απόλυτοι έχω να πω πως και στη θάλασσα υπάρχουν μεταξύ άλλων τα ταχύπλοα και τα ιστιοφόρα , το οτι κάποιος με φουσκωτό δεν καταλαβαίνει, δεν του αρέσει και δεν οδηγεί καν ένα ιστιοφόρο δεν σημαίνει πως δεν είναι σκάφος με τις δικές του αξίες που άλλοι αναγνωρίζουν και απολαμβάνουν.
Εγώ έχω RT, K1300, Gs650 και το σκούτερ (πάντα είχα σκούτερ) γιατί ξέρω πως να το χρησιμοποιώ και να εκτιμώ αυτά που προσφέρει χωρίς να απαξιώνω όσα οι άλλοι προτιμούν.
:cool:

Η σύγκριση ιστιοφορου και ταχυπλοου, ειναι ατυχής....
Οποίος οδηγεί ταχύπλοο, δεν ξέρει ιστιοπλοΐα....;)

Οσο για το καινούργιο σκουτερ....μια χαρα ειναι, αν κάποιος το πάρει για συγκεκριμένη χρήση
Το οδηγησα ενα πρωινο στην Αθήνα και κινείται περίφημα, με χαρακτηριστικά ενός σκουτερ....παντα:rolleyes:

Albatros
17-11-2012, 23:48
Η σύγκριση ιστιοφορου και ταχυπλοου, ειναι ατυχής....
Οποίος οδηγεί ταχύπλοο, δεν ξέρει ιστιοπλοΐα....;)

Οσο για το καινούργιο σκουτερ....μια χαρα ειναι, αν κάποιος το πάρει για συγκεκριμένη χρήση
Το οδηγησα ενα πρωινο στην Αθήνα και κινείται περίφημα, με χαρακτηριστικά ενός σκουτερ....παντα:rolleyes:

Ξαναδιάβασε τι γράφω και πες μου που διαφωνείς...
παρεπιπτόντως γνωρίζω 4 που οδηγουν και είναι ιδιοκτήτες και των δύο κατηγοριών σκαφών.
:cool: