PDA

View Full Version : Ποδηλάτης και οδήγηση..


tsatsos
13-10-2012, 19:06
Πολυ καιρο τωρα παρατηρω μιας και το ποδηλατο εγινε λιγο μοδα και αναγκη λογω κρισης οτι εχει γινει πολυ επικινδυνη η οδηγηση του στην Αθηνα και οχι κατ΄αναγκη λογω υπαιτιοτητας των ΙΧιδων.Ανθρωποι που ισως δεν εχουν την εμπειρια της οδηγησης στην πολη και αγνοια κινδυνου εχουν ξαμοληθει στους δρομους και εχουν γινει επικινδυνοι πρωτα για τον εαυτο τους.Παρατηρω οτι περνανε με κοκκινο η πορτοκαλι αργα αργα χωρις να υπολογισουν οτι μπορει να περναει καποιος γρηγορα απο την αλλη και να γινει το κακο.Αφορμη που τα γραφω αυτα ειναι οτι 4 μερες τωρα που ειμαι στην ορθοπεδικη κλινικη μεγαλου νοσοκομειου λογο προβληματος συγγενικου μου προσωπου εχουν φερει παρα πολους τραυματιες απο ποδηλατο.Χερια ποδια σπασμενα ειναι τα συνηθισμενα.Μεχρι νεαρο φεραν χτες που του εκοψε τη φτερνα το τρενο γιατι περασε τις γραμμες με το ποδηλατο εχοντας ακουστικα για να ακουει μουσικη και δεν πηρε χαμπαρι τιποτε...

agrats
13-10-2012, 20:13
Τι είπες τώρα;;;;Πως δεν τον σκότωσε;;;;:eek::eek::eek:

Varth
13-10-2012, 20:55
μοδα ειναι θα περασει κ θα ξαναμεινουν οι λιγοι κ σωστοι ποδηλατες στον δρομο...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-10-2012, 01:58
Είδα πριν 3-4 βράδια,

ένα ποδηλάτη στον Κηφισό, λίγο μετά την λαχαναγορά,

να χαροπαλεύει ανάμεσα απ' τ' αυτοκίνητα που βγαίνουν μαλιοκούβαρα,

στην έξοδο για Ρέντη ... :eek::eek::eek:

Αααα ... ξέχασα ... ήταν νομιμότατος.

Φορούσε κράνος κ είχε κόκκινο λαμπάκι στην πίσω σκαρίτσα του ποδηλάτου .... :(

Τελικά δεν ξέρω αν κατάφερε να περάσει - και να επιζήσει,

γιατί ήμουν στην μεσαία λωρίδα κ απλά είδα την κόμπλα κ τους ελιγμούς απ' τ' αυτοκίνητα,

που προσπαθούσαν με τρόμο να τον αποφύγουν ...




.

anton
15-10-2012, 14:56
Σταμάτησα το ποδήλατο στους κεντρικούς δρόμους γι' αυτούς τους λόγους:(

asotosios
15-10-2012, 16:12
το θεμα με τα ποδηλατα εχει γινει πολυ σοβαρο...
απο την μια δεν παρεχενται συγκεκριμενοι ποδηλατοδρομοι στους ποδηλατες...
και απο την αλλη καποιοι "ποδηλατες" νομιζουν οτι τους ανηκει ο δρομος...και οτι οι οδηγοι ειναι υποχρεωμενοι να τους προσεχουν οτι μαμακια και αν κανουν...

kostasmats
15-10-2012, 19:26
στην Αθηνα ειναι αδυνατον να κυκλοφορησεις με ποδηλατο.Δεν θπαρχει δυκτιο ουτε υποδομη για κατι τετοιο.κριμα γιατι εχουμε γεμισει καυσαεριο και λιπος...

Sierso
15-10-2012, 19:52
Ειναι δυσκολο σε πεζους και ποδηλατες να δινουμε παντα την...προτεραιοτητα?

kostasmats
15-10-2012, 20:05
Ειναι δυσκολο σε πεζους και ποδηλατες να δινουμε παντα την...προτεραιοτητα?

κατα την γνωμη μου επιβαλεται να δινουμε προτεραιοτητα αλλα ζουμε σε μια χωρα που η οδικη παιδεια απουσιαζει και απο τον οδηγο και απο τον ποδηλατη και απο τον πεζο οποτε για να κυκλοφορουν ολοι με ασφαλεια χρειαζεσαι ενα τετοιο οδικο δικτυο που στην Αθηνα τουλαχιστον εινα αδυνατον να δημιουργηθει

Sierso
15-10-2012, 20:17
κατα την γνωμη μου επιβαλεται να δινουμε προτεραιοτητα αλλα ζουμε σε μια χωρα που η οδικη παιδεια απουσιαζει και απο τον οδηγο και απο τον ποδηλατη και απο τον πεζο οποτε για να κυκλοφορουν ολοι με ασφαλεια χρειαζεσαι ενα τετοιο οδικο δικτυο που στην Αθηνα τουλαχιστον εινα αδυνατον να δημιουργηθειΚατ`αρχας η προτεραιοτητα ειναι υποχρεωτικη και το κλεινω εδω,γιατι εαν δεις απαντησεις που δοθηκαν παραπανω...αστο καλυτερα, ξερω τι σου λεω!

LakisGS
16-10-2012, 01:02
Στη Λάρισα μεγάλο πρόβλημα οι ποδηλάτες. Όλοι πάνω στα πεζοδρόμια, πολλοί απ' αυτούς τρέχουν, χτυπάνε πεζούς και γενικά είναι θρασύτατοι... Ζω για τη στιγμή που θα πέσει κανένας κατά λάθος πάνω μου. Τότε θα δείτε και θα ακούσετε για το που μπορεί να μπει ένα ποδήλατο...

BOXER
16-10-2012, 02:54
Που :rolleyes:;;;


:D :D :D

LakisGS
16-10-2012, 10:38
Που :rolleyes:;;;


:D :D :D


:p ... :rolleyes::D:D:D

Sotos_
16-10-2012, 10:46
καποιος που ειναι σωστος οδηγος και υπευθυνος ανθρωπος με αντιλληψη, σωστα θα οδηγαει και το ποδηλατο.

Δηλαδη αυτοι που βλεπετε να οδηγουν χαλια το ποδηλατο, χαλια θα οδηγουσαν και αμαξι η την μηχανη τους...

Ας μην κανιβαλιζομαστε.
Σεςβαστειτε τους ποδηλατες, και δωστε τους χωρο.
Η κατασταση στην αττικη δεν μπορει να γινει χειροτερη απο οτι ειναι σημερα με τιποτε!
Μακαρι να παιρνανε πιο πολλοι τα ποδηλατα τους για τις καθημερινες μετακινησεις.

BOXER
16-10-2012, 14:28
Εγω ξέρω ότι, αν δεν προσεξεις εσυ ο ίδιος τον εαυτό σου, μην περιμένεις απο κανένα νομό να το κάνει.
Τι παει να πει "έχουν προτεραιότητα οι πεζοί και οι ποδηλάτες;"
Ναι, εχει απόλυτο δίκιο ο νόμος και συμφωνώ 100%. Να μην ξεχνάμε όμως σε τι "κόσμο" οδηγαμε και περπατάμε!
Όταν σε θερίσει ενα αυτοκίνητο, επειδή πολυ απλά ζεις με την ψευδαίσθηση ότι βάση νομού ΠΡΕΠΕΙ να σου ειχε δώσει προταιρεοτητα, τότε, εν μέρει είσαι άξιος της τύχης σου (έτσι είναι δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι)!

Στο ποδήλατο, λόγο των χαμηλών ταχυτήτων που αναπτυσει κυρίως, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ αμυντική οδήγηση!

Οι νόμοι, όταν έχει γίνει το κακο....... θα είναι μια δικαίωση, μα όταν χάσεις την υγεια σου, είναι πλέον αργά!!!

vrantos
16-10-2012, 15:26
Εγω ξέρω ότι, αν δεν προσεξεις εσυ ο ίδιος τον εαυτό σου, μην περιμένεις απο κανένα νομό να το κάνει.
!!!

:ye36:

ducas1098
16-10-2012, 15:43
καποιος που ειναι σωστος οδηγος και υπευθυνος ανθρωπος με αντιλληψη, σωστα θα οδηγαει και το ποδηλατο.

Δηλαδη αυτοι που βλεπετε να οδηγουν χαλια το ποδηλατο, χαλια θα οδηγουσαν και αμαξι η την μηχανη τους...

Ας μην κανιβαλιζομαστε.
Σεςβαστειτε τους ποδηλατες, και δωστε τους χωρο.
Η κατασταση στην αττικη δεν μπορει να γινει χειροτερη απο οτι ειναι σημερα με τιποτε!
Μακαρι να παιρνανε πιο πολλοι τα ποδηλατα τους για τις καθημερινες μετακινησεις.


:ye02::ye02:

Sierso
16-10-2012, 19:36
Εγω ξέρω ότι, αν δεν προσεξεις εσυ ο ίδιος τον εαυτό σου, μην περιμένεις απο κανένα νομό να το κάνει.
Τι παει να πει "έχουν προτεραιότητα οι πεζοί και οι ποδηλάτες;"
Ναι, εχει απόλυτο δίκιο ο νόμος και συμφωνώ 100%. Να μην ξεχνάμε όμως σε τι "κόσμο" οδηγαμε και περπατάμε!
Όταν σε θερίσει ενα αυτοκίνητο, επειδή πολυ απλά ζεις με την ψευδαίσθηση ότι βάση νομού ΠΡΕΠΕΙ να σου ειχε δώσει προταιρεοτητα, τότε, εν μέρει είσαι άξιος της τύχης σου (έτσι είναι δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι)!

Στο ποδήλατο, λόγο των χαμηλών ταχυτήτων που αναπτυσει κυρίως, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ αμυντική οδήγηση!

Οι νόμοι, όταν έχει γίνει το κακο....... θα είναι μια δικαίωση, μα όταν χάσεις την υγεια σου, είναι πλέον αργά!!!Eφ`οσον αναγνωριζεις οτι εχουν προτεραιοτητα και την ΔΙΝΕΙΣ...μετα θα υπαρχει ατυχημα ?

gsmaniac
16-10-2012, 20:37
το θεμα ειναι, να μην ειναι κοντα σου ο επιτιμος................:wo10::wo10::wo10:


http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/374100_3291993277560_583982139_n1.jpg

BOXER
16-10-2012, 21:05
Eφ`οσον αναγνωριζεις οτι εχουν προτεραιοτητα και την ΔΙΝΕΙΣ...μετα θα υπαρχει ατυχημα ?

Σε αυτο το ερώτημα, δεν είναι απλη η απάντηση.
Εξαρτάται κυρίως απο τον ποδηλάτη και την κρίση του!
Δηλαδή, αν περάσει έναν μονοδρόμο μικρής κίνησης, και το κάνει σε τέτοιο χρόνο που να προλάβω να φρεναρω και φυσικά να μην έρχεται αυτοκίνητο άλλο απο πίσω μου, ναι θα του δώσω προτεραιότητα. Ας μου δώσει όμως και εκείνος χρόνο αντίδρασης μέσω της "αμυντικής" του οδήγησης! Αν "πεταχτεί" με το σκεπτικό που είπα πριν, βγαίνω και βάσει νόμου θα σταματήσει, ίσως να μην έχω τα περιθώρια χρόνου να το πραξω! Να το ατύχημα...
Αν πάλι, επιχειρήσει να περάσει δρόμο όπως πχ η κηφισίας, με το ίδιο πάντα σκεπτικό (θα μου δώσουν προτεραιότητα), τι πιθανότητες υπάρχουν πάλι για ατύχημα;

Αυτο που θέλω να πω είναι, καλοί και χρυσοί οι νόμοι! Ναι συμφωνώ με αυτούς, αλλα στην πράξη ο ποδηλάτης είναι πολυ ευαλωτος και πρέπει να προσέχει πολυ περισσότερο (αναγκαστικά, δυστυχώς) απο όλους!
Η δικιά του υγεια παίζεται, και όχι του οδηγού αυτοκινήτου!
Αμυντική οδήγηση, διορατικότητα, και καλές προβλέψεις όσο αφορά τις κινήσεις του, μπορούν να τον γλυτώσουν απο τα χειρότερα!!!

Sotos_
17-10-2012, 08:28
Κατεβαινοντας την κηφησιας χτες, στο υψος του μεγαρου, εγω δεξια ( ενα μέτρο απο το πεζοδρομιο εκει σε μια εσοχη που κανει ο δρομος) και ο ταριφας αριστερα και πισω μου στην μεσαια λωριδα...
ωραια τυπισα μπροστα μου και δεξια σηκωνει το χερι, την ψυλιαζομαι, κοιταω αριστερα μου και βλεπω τον ταριφα καθως μαγνητίζεται απο το χερι της, να με περναει και να με κλεινει με τον πιο αποτομο τροπο...


αναγκαστικά σταματησα στην πορτα του και του πα μερικα γαλικα με πολυ ωραιο τροπο ωστε να καταλαβει (οσο μπορει να καταλαβει βεβαια... και αυτος για το ξεροκοματο παει) .
Το θεμα λοιπον ειναι οτι για 5 ευρω ταριφα, εγω μπορει να μην πηγαινα στην οικογενεια μου χτες...

δεν αξιζει τον κοπο...
Γενικα βοηθαει πολυ η πολυχρονη εμπειρια αστικης μετακινησης με μοτοσικλετα... προβλεπεις τις κακοτοπιές...
ο νομος που σου δινει προτεραιοτητα δεν προκειται να φτιαξει καμια ασπιδα προστασιας γυρω σου... και ναι μεν μπορει να σε βοηθησει να παρεις τα λεφτα σου μετα απο 4-5 χρονια... άλλα μονο αν ζήσεις...
Παντα κρανος και ολα τα αλλα (φωτα, ανακλαστικα, κλπ)
Παντα προσπαθεια να μην εμποδίζεις τους άλλους,
και παντα τα ματια 1014!

προσεξτε τους ποδηλατες...
ειναι μετα τους πεζους οι πιο αδυναμοι χρηστες του δρομου, αλλα τους προτιμω ετσι παρα με αυτοκινητα η σκουτερακια.

Sierso
17-10-2012, 12:10
το θεμα ειναι, να μην ειναι κοντα σου ο επιτιμος................:wo10::wo10::wo10:


http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/374100_3291993277560_583982139_n1.jpgΠες το ψεμματα!

Sierso
17-10-2012, 12:45
Σε αυτο το ερώτημα, δεν είναι απλη η απάντηση.
Εξαρτάται κυρίως απο τον ποδηλάτη και την κρίση του!
Δηλαδή, αν περάσει έναν μονοδρόμο μικρής κίνησης, και το κάνει σε τέτοιο χρόνο που να προλάβω να φρεναρω και φυσικά να μην έρχεται αυτοκίνητο άλλο απο πίσω μου, ναι θα του δώσω προτεραιότητα. Ας μου δώσει όμως και εκείνος χρόνο αντίδρασης μέσω της "αμυντικής" του οδήγησης! Αν "πεταχτεί" με το σκεπτικό που είπα πριν, βγαίνω και βάσει νόμου θα σταματήσει, ίσως να μην έχω τα περιθώρια χρόνου να το πραξω! Να το ατύχημα...
Αν πάλι, επιχειρήσει να περάσει δρόμο όπως πχ η κηφισίας, με το ίδιο πάντα σκεπτικό (θα μου δώσουν προτεραιότητα), τι πιθανότητες υπάρχουν πάλι για ατύχημα;

Αυτο που θέλω να πω είναι, καλοί και χρυσοί οι νόμοι! Ναι συμφωνώ με αυτούς, αλλα στην πράξη ο ποδηλάτης είναι πολυ ευαλωτος και πρέπει να προσέχει πολυ περισσότερο (αναγκαστικά, δυστυχώς) απο όλους!
Η δικιά του υγεια παίζεται, και όχι του οδηγού αυτοκινήτου!
Αμυντική οδήγηση, διορατικότητα, και καλές προβλέψεις όσο αφορά τις κινήσεις του, μπορούν να τον γλυτώσουν απο τα χειρότερα!!!
Κατ`αρχας καλη σου ημερα.
Δεν συζηταμε βεβαιως,για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν,περιπτωση Κηφισιας. Συμφωνουμε φανταζομαι...ε? Και ενα περιστατικο δικο μου.Σαββατοκυριακα ανεβαινω συνηθως τον Υμητο.Σε μια στροφη,παρατεταμενη και χωρις ορατοτητα,με βρισκει στην μεση περιπου της στροφης ενα αυτοκινητο με ακουμπαει στο πεταλι,ευτυχως ισα ισα,χανω την ισοροπια μου και πεφτω σ`ενα χανδακι μικρο,60-70 εκ.βαθος,στην ακρη του δρομου και δεν επαθα σχεδον τιποτε.Εκτοτε ανεβαινω,το συγκεκριμενο σημειο,στην ακρη του αντιθετου ρευματος,ας πουμε προς τον γκρεμο,τουλαχιστον για να μπορω να ελεγχω τα αυτοκινητα και ας ακουω.....διαφορα.Σου ανεφερα το παραπανω περιστατικο για να καταλαβεις οτι και οι ποδηλατες πολλες φορες εχουν τον δικο τους τροπο σκεψης,που απαραιτητα δεν ειναι λαθος.

MOYTPO
17-10-2012, 12:46
Πολη και ποδηλατο ειναι αντιθετα. Οχι συνωνυμα. Οσο πιο νωρις το καταλαβουν καποιοι τοσο το καλυτερο για αυτους. Δεν μπορεις να αλλαξεις μια νοοτροπια με το ετσι θελω.
Το ποδηλατο λεει ειναι πολιτισμος.
Και που βλεπετε εσεις πολιτισμο στο δρομο;;; Και απο τους μεν και απο τους δε!!!
Να μην μιλησω για τους πεζους. Αλλη πονεμενη ιστορια και αυτη.

Υπαρχουν βεβαια πολεις που πρωτα μαθαινουν να οδηγανε ποδηλατο και μετα αμαξι η μηχανακι οπως Καρδιτσα, Λαρισσα, Κατερινη. Εκει αλλαζει το πραμα.

BOXER
17-10-2012, 16:58
Κατ`αρχας καλη σου ημερα.
Δεν συζηταμε βεβαιως,για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν,περιπτωση Κηφισιας. Συμφωνουμε φανταζομαι...ε?........... Εννοείται πως ναι!!!

.......... Και ενα περιστατικο δικο μου........... Απο περιστατικά, δυστυχώς συνέχεια!!!

Σου ανεφερα το παραπανω περιστατικο για να καταλαβεις οτι και οι ποδηλατες πολλες φορες εχουν τον δικο τους τροπο σκεψης,που απαραιτητα δεν ειναι λαθος. Και αυτο σωστό!!!

Η ουσία λοιπόν είναι, τα ματιά μας δεκατέσσερα, για να γυρνάμε όλοι σπίτια μας, όπως ακριβώς ξεκινήσαμε την βόλτα μας!