PDA

View Full Version : Θερμανση


SenseiG
18-10-2012, 09:41
Θα ηθελα την γνωμη σας για το τι θερμανση ειναι καλυτερη και οικονομικοτερη..:p για να βαλουμε απο την αρχη σε ενα σπιτι 90 τμ.
Το πετρελαιο το βλεπω χλωμο,κατι αλλο?

Ο κουμπαρος μου που ειναι ηλεκτρολογος μου λεει για ηλεκτρικο καυστηρα,που δεν χρειαζετε καμιναδα,συντηρηση ,δεξαμενες κτλ.
Το εχει βαλει στο σπιτι του και μου λεει οτι συμφερει.
Ακουω με προσοχη τις γνωμες σας και τις προτασεις σας.
Ευχαριστω!!

peterv
18-10-2012, 09:44
γεωθερμία η οικονομικότερη :ye33:

vpentza
18-10-2012, 09:50
γεωθερμία η οικονομικότερη :ye33:

και στην εγκατάσταση είναι οικονομικότερη ?
στη διαρκή αναζητηση για οικονομική θέρμανση, διαβάζω ότι είναι μια ακριβή στη τοποθέτηση λύση....ισχύει ? στη χρήση είναι πράγματι οικονομική.....
τώρα που σφίγγουν οι κ_λοι, ψάχνουμε να λειτουργήσουμε κάτι παράλληλα(?) ή τέλος πάντων να κάνουμε μια "light" επένδυση....
Σε όποια άλλη περίπτωση, πρέπει να εγκαταστήσουμε από την αρχή καινούριο "σύστημα" και μάλλον αυτά τα κάνουμε μία φορά, όταν χτίζουμε, αγοράζουμε τα σπίτια μας...αυτή την εποχή είναι λίγο δύσκολο να επενδύσεις σε κάτι που μπορεί να αποσβεστεί η αξία του στα επόμενα πχ 5 χρόνια....
θέλουμε κάτι για....φέτος :hmmm::hmmm::hmmm:

SenseiG
18-10-2012, 10:10
Το κοστος για την τοποθετηση της γεωθερμιας ειναι ακριβω?Εριξα μια ματια σε ενα σαιτ αλλα το εχει καποιος ?Γιατι ολοι στα σαιτ τα παρουσιαζουν καλα.

peterv
18-10-2012, 10:13
έχω ακούσει για κάποια σώματα καλοριφέρ που τα βάζεις στην μπρίζα ζεσταίνουν νερό ή λάδι μέσα τους και κρατάνε θερμοκρασία καλή ......

Δεν ξέρω αν είναι τα οικονομικότερα από θέμα ρεύματος πάντως βγαίνουν οικονομικότερα από τα A/C inverter και αποδοτικότερα....

xurxes
18-10-2012, 10:13
ενα 10αρι φωτοβολταϊκό.....και μετά, άσε τη ΔΕΗ να σου πληρώνει το ρεύμα της θέρμανσης/ψύξης....;)

vasorfa
18-10-2012, 10:15
ενα 10αρι φωτοβολταϊκό.....και μετά, άσε τη ΔΕΗ να σου πληρώνει το ρεύμα της θέρμανσης/ψύξης....;)

ασε που επειδή την ψιλιαστήκαν η τιμή πλεον αλλαξε προς τα κατω:mad:

johnny walker
18-10-2012, 11:09
Επειδη ειμαι του επαγγελαμτος η οικονομικοτερη λυση και πρακτικοτερη ειναι η να βαλεις θερμοπομπους η πανελ θερμοτητας.
Ο θερμοπομπος ειναι ακριβοτερος στην αγορα αλλα εχει καλυτερη αποδοση και λιγοτερη καταναλωση απο ενα θερμικο πανελ.Βεβαια το πανελ θερμοτητας ειναι οικονομικοτερο στην αγορα και ετσι μπορεις να βαλεις σε ολο το σπιτι.
Για το θεμα αποδοσης οποιουδηποτε θερμαντικου βασικο ρολο παιζει και η μονωση καθε σπιτιου!

SenseiG
18-10-2012, 11:16
Επειδη ειμαι του επαγγελαμτος η οικονομικοτερη λυση και πρακτικοτερη ειναι η να βαλεις θερμοπομπους η πανελ θερμοτητας.
Ο θερμοπομπος ειναι ακριβοτερος στην αγορα αλλα εχει καλυτερη αποδοση και λιγοτερη καταναλωση απο ενα θερμικο πανελ.Βεβαια το πανελ θερμοτητας ειναι οικονομικοτερο στην αγορα και ετσι μπορεις να βαλεις σε ολο το σπιτι.
Για το θεμα αποδοσης οποιουδηποτε θερμαντικου βασικο ρολο παιζει και η μονωση καθε σπιτιου!


Γιαννη απο μονωση ειμαστε φουλ τωρα μενει να κανουμε την οσο γινετε καλυτερη επιλογη!!Ευχαριστω!!

siraxanz
18-10-2012, 11:57
Αντλία θερμότητας με φανκοιλς
και θα εχεις και ψυξη
και αν στο μελλον οικονομησεις κεφαλαια κανεις και την γεωθερμια σου(χλωμο)

asotosios
18-10-2012, 12:23
Αντλία θερμότητας με φανκοιλς τι ειναι αυτο...???

χωρις να ξερω γιατι κοστος μιλαμε στην περιπτωση της γεοθερμιας...και χωρις να ειμαι κανενας ειδικος στο θεμα...αλλα βαζοντας απλα τα πραγματα με την λογικη κατω...
θα ελεγα οτι αφου ψαχνεις για μονιμη λυση...η γεοθερμια κτλ ειναι η λυση του μελλοντος...σου εξασφαλιζει θερμοκρασιες εως 17 βαθμους συνεχομενα και πανω απο ολα δωρεαν (περα απο καποιο μικρο κοστος ηλεκτρικου για τις ηλεκτροβανες) και για παντα...ελπιζω να μην πουν οτι θα φορολογησουν και την θερμοκρασια της γης...

αρα αργα η γρηγορα (με ετσι οπως πανε οι τιμες σε ολα γρηγορα θα ελεγα) θα αποσβεσει την επενδυση σε καποιο συντομο σχετικα χρονικο διαστημα...
απλα απο οσο μπορω να γνωριζω για να αποδοση σωστα θελει ενδοδαπεδια εγκατασταση και οχι σωματα...


γενικοτερα θα ελεγα...
καυση ξυλου (βλεπε ξυλοσομπες, ενεργειακα κτλ κτλ) ειναι λυση αναγκης για καποιον που δεν μπορει να κανει εκ νεου μια εγκατασταση...

vpentza
18-10-2012, 12:45
ενα 10αρι φωτοβολταϊκό.....και μετά, άσε τη ΔΕΗ να σου πληρώνει το ρεύμα της θέρμανσης/ψύξης....;)

ασε που επειδή την ψιλιαστήκαν η τιμή πλεον αλλαξε προς τα κατω:mad:


έχει προκύψει ΚΑΙ θέμα με έκτακτη εισφορά ανάλογα με τη συμφωνημένη τιμή Νεύρα....υποτίθεται για περιορισμένη χρονική διάρκεια (ουδέν μονιμότερου του προσωρινού Νεύρα)

napgeo
18-10-2012, 12:52
Γιώργο καλημέρα. Μια βδομάδα που ήμουν στην Ήπειρο αυτά έψαχνα.


Για την Αθήνα πιστεύω η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι η σόμπα πέλλετ.
Μικρή εξαγωγή καυσαερίων και σχετικά οικονομική στη χρήση.
Κόστος για Ελληνική γύρω στα 2000€. Ιταλικές και Κινέζικες πιο φτηνές.
Μην βιαστείς όμως. Θα υπάρξει μέσα στον μήνα έκθεση που θα μπορέσουμε να δούμε όλες τις λύσεις.................

ntinopoulos
18-10-2012, 14:12
Γιώργο καλημέρα. Μια βδομάδα που ήμουν στην Ήπειρο αυτά έψαχνα.


Για την Αθήνα πιστεύω η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι η σόμπα πέλλετ.
Μικρή εξαγωγή καυσαερίων και σχετικά οικονομική στη χρήση.
Κόστος για Ελληνική γύρω στα 2000€. Ιταλικές και Κινέζικες πιο φτηνές.
Μην βιαστείς όμως. Θα υπάρξει μέσα στον μήνα έκθεση που θα μπορέσουμε να δούμε όλες τις λύσεις.................

Ναπο δεν ξέρω σε ποια έκθεση αναφερεσαι,αλλα μια που ήταν,πέρασε...
Αν μάθεις κατι,σφυρα...;)

sliv
18-10-2012, 15:18
Επειδη ειμαι του επαγγελαμτος η οικονομικοτερη λυση και πρακτικοτερη ειναι η να βαλεις θερμοπομπους η πανελ θερμοτητας.
Ο θερμοπομπος ειναι ακριβοτερος στην αγορα αλλα εχει καλυτερη αποδοση και λιγοτερη καταναλωση απο ενα θερμικο πανελ.Βεβαια το πανελ θερμοτητας ειναι οικονομικοτερο στην αγορα και ετσι μπορεις να βαλεις σε ολο το σπιτι.
Για το θεμα αποδοσης οποιουδηποτε θερμαντικου βασικο ρολο παιζει και η μονωση καθε σπιτιου!

έχεις να προτείνεις κάτι ....? χωρίς βέβαια να γίνει διαφήμιση ...

κάτι να προσανατολιστουμε ... τύπους προϊόντων ... ενδεικτικές τιμές .. τέτοια πράγματα ...

georgios
18-10-2012, 15:21
ΓΕΩΘΕΡΜΙΑ:

Ωραία! Το αποφασίσαμε εμείς και ο άνρθωπος το έβαλε... Προσοχή! Το ότι εμείς το βάλαμε και δουλεύει στο δικό μας χωράφι δεν σημαίνει ότι δουλεύει και στο δικό σου... Ναι, συνήθως η θερμοκρασία στο χωράφι σε κάποιο βάθος είναι σταθερή, αλλά όχι πάντα αυτή που πρέπει για να είναι αποδοτική όταν πρόκυται να χρησιμοποιηθεί για ψύξη-θέρμανση. Με λίγα λόγια η θερμοκρασία από το ένα χωράφι στο άλλο, απλά διαφέρει. Ανάλογα λοιπόν με τη γεωλογία του χωραφιού σου θα σου πουν (αν είναι ειλικρινείς) για το αν μπορείς να βάλεις τέτοιο σύστημα. Μπορείς = Συμφέρει...

dottmicalis
18-10-2012, 16:32
Εδώ είσαι.

Ζεστασιά “έξυπνα” και οικονομικά | Ελλάδα (http://www.greenpeace.org/greece/thermansi/?utm_source=silverpop&utm_medium=email&utm_term=201210&utm_content=thermansi&utm_campaign=climate&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=climate_thermansi_not_supporters%20%281%29&utm_content=)

vpentza
18-10-2012, 16:39
Εδώ είσαι.

Ζεστασιά “έξυπνα” και οικονομικά | Ελλάδα (http://www.greenpeace.org/greece/thermansi/?utm_source=silverpop&utm_medium=email&utm_term=201210&utm_content=thermansi&utm_campaign=climate&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=climate_thermansi_not_supporters%20%281%29&utm_content=)

:ye02:

babisadve
18-10-2012, 20:21
Αντλία θερμότητας με φανκοιλς
και θα εχεις και ψυξη
και αν στο μελλον οικονομησεις κεφαλαια κανεις και την γεωθερμια σου(χλωμο)

:ye02:

siraxanz
18-10-2012, 20:25
Για όσους ζουν στην Αθήνα η γεωθερμία δεν ισχύει....

πως θα γίνει??? θα κανετε γεωτρηση στον ακαλυπτο????????



Η αντλία θερμότητας είναι μια λύση που βασίζεται στον ηλεκτρισμό.

Η αξία είναι στο ότι έχει πολύ υψηλό βαθμό απόδοσης...

αν συνδιαστεί με γεωθερμία ακόμα καλύτερα, αλλά χρειάζεται εκταση για να εφαρμόσεις την λύση γεωθερμία...

και για να μην κάνουμε έτσι::eek: όταν ακούμε αντλία θερμότητας διαβαστε με απλά λόγια (http://www.daikinaltherma.gr/heat-pump-basics/default.jsp) τι είναι και πως δουλεύει η αντλία θερμότητας

Δεν έγραψα τυχαία και αβασάνιστα... ο Γιώργος ζήτησε γνώμη για ένα καινούργιο σπίτι και η λύση αυτή είναι για βάθος χρόνου και καθαρή...

siraxanz
18-10-2012, 20:27
Να προσθέσω ότι μακρυά από ηλεκτρικό καυστήρα... είναι σαν να βάζεις ένα τέρας στο σπίτι σου δεν ελέγχετε.... από θέματα ασφαλείας εννοώ

Το φυσικό αέριο γιατί δεν συμφέρει Γιώργο?

SenseiG
18-10-2012, 20:43
Να προσθέσω ότι μακρυά από ηλεκτρικό καυστήρα... είναι σαν να βάζεις ένα τέρας στο σπίτι σου δεν ελέγχετε.... από θέματα ασφαλείας εννοώ

Το φυσικό αέριο γιατί δεν συμφέρει Γιώργο?


Το θελω για την Καρυστο και φυσικο αεριο δεν εχει ακομα.
Ο ηλεκτρικος καυστηρας κατα τα λεγομενα του κουμπαρου μου και ηλεκτρολογου ειναι ασφαλες!!
Ευχαριστω για της προτασεις εχω μπροστα χρονο για να το ψαξω οπως μπορω καλυτερα..:ye02:

siraxanz
18-10-2012, 21:10
Μιλας για εξοχική κατοικία?

Αν ναι τότε να βάλεις λέβητα ξύλου (http://www.google.gr/imgres?hl=el&client=firefox-beta&hs=V3a&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1920&bih=970&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=YoNNowrXL74LSM:&imgrefurl=http://www.alphatech.com.gr/pages/woodboilers/wood_gasigication&docid=6IBC-z6DcaTkXM&imgurl=http://www.alphatech.com.gr/uploads/pages/pellet/woodDC40SX.jpg&w=275&h=315&ei=TUSAUNvUGYbasga44oHgDw&zoom=1&iact=hc&vpx=187&vpy=290&dur=535&hovh=160&hovw=140&tx=107&ty=100&sig=117387153459510129524&page=1&tbnh=145&tbnw=127&start=0&ndsp=55&ved=1t:429,r:11,s:0,i:99) Α κλάσσης

Ο συγκεκριμένος που σου δείχνω είναι κορυφαίος, απο αυτή την εταιρία αγοράζουν όλοι οι υπόλοιποι buderus και άλλες επωνυμες εταιρίες

Αν είναι εξοχική κατοικία η και μόνιμη αλλά δεν βαριέσε την συντήρηση βάλε τον παραπάνω λέβητα...

Μακρυά από ηλεκτρικό λέβητα....

δεν υπάρχει εμπειρία..

ρωτα μηχανολόγους να σου πουν...

ρωτα και τι παροχή θέλει...

ρώτα και ποσο καιει ....

Μιλάς για πάνω από 10κιλοβατ ισχύ...

fotislarissa
18-10-2012, 21:44
Χάρη γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αναφορικά με την αντλία θερμότητας (τιμές, αν μπαίνει σε διαμερίσματα κλπ), αν γνωρίζεις βέβαια

johnny walker
18-10-2012, 21:49
[QUOTE=sliv;780231]έχεις να προτείνεις κάτι ....? χωρίς βέβαια να γίνει διαφήμιση ...

κάτι να προσανατολιστουμε ... τύπους προϊόντων ... ενδεικτικές τιμές .. τέτοια πράγματα ...[/QUOTEΤ

Αυτα τα προιοντα τα εχω σε καταλογο με εταιρια την οποια συνεργαζομαι και ειναι εξειδικευμενη αν θελεις μπορω να σου τα στειλω με ενα φαξ η να σου πω να τα δεις στο internet ωστε να εχεις μια εικονα και δεις και προδιαγραφες

siraxanz
18-10-2012, 21:51
Χάρη γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αναφορικά με την αντλία θερμότητας (τιμές, αν μπαίνει σε διαμερίσματα κλπ), αν γνωρίζεις βέβαια

Φωτη μελέτη (https://www.google.gr/search?q=%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82&hl=el&client=firefox-beta&hs=vjb&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=k06AUNfFI4a1tAa72YDYCA&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1920&bih=970)η επίσκεψη στο μηχανολόγο σου:)

zandesiro
18-10-2012, 22:09
Βαλε μια ξυλοσομπα να κανεις και οικονομια!!Ολα τα αλλα ειναι πειραματισμοι!

napgeo
18-10-2012, 23:27
Γνώμη μου.
Για να μην αρχίσουμε να γράφουμε (για μένα είναι ) αερολογίες πρέπει να θέσουμε κάποιες αναφορές στο τι θέλουμε. ΠΧ. Αθήνα 4 όροφο ./ Εξοχική κατοικία σε επαρχία και όχι νησί. Στην Μύκονο που να βρεις ξύλα. Αδερφές του ελέους έχει μπόλικες...................

FONGEORGE
19-10-2012, 00:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ...Περυσι εψαχνα να βρω τροπο θερμανσης για ενα σπιτι 90 τετραγωνικα ....επειδη δε μπορεις να εχεις ξυλοσομπες σε ολα τα δωματια ,και επειδη τα ινφραρεντ εχουν ακτινοβολια που ναι μεν δεν εχει αποδειχθει αν προκαλει καρκινο,απλα καλα ειναι να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα,επειδη επισης τα aircondition δημιουργουν ξηρο αερα και 9000 btu αντιστοιχουν σε 3kw,επειδη πετρελαιο και αεριο πλεον ειναι στα υψη ,κατεληξα σε θερμοπομπους...4 θερμοπομποι 750 watt ο καθενας σε καθε δωματιο(10-20μ3) με θερμοστατες και οικονομικη αγορα (βρισκεις απο 100 εως 200-300 ευρω τον ενα),αναμενοι συνεχεια...και με 4μηνια ΔΕΗ στα 550 γιουρια συνολο ολα μαζι(συν τον θερμοσιφωνα καθημερινα)....περιβαλλον υποφερτο εως καλο....Απλα να αναφερω οτι εχω νυχτερινο τιμολογιο(αρκετα ευκολο να εχει ο οποιοσδηποτε)...

ntinopoulos
19-10-2012, 00:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ...Περυσι εψαχνα να βρω τροπο θερμανσης για ενα σπιτι 90 τετραγωνικα ....επειδη δε μπορεις να εχεις ξυλοσομπες σε ολα τα δωματια ,και επειδη τα ινφραρεντ εχουν ακτινοβολια που ναι μεν δεν εχει αποδειχθει αν προκαλει καρκινο,απλα καλα ειναι να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα,επειδη επισης τα aircondition δημιουργουν ξηρο αερα και 9000 btu αντιστοιχουν σε 3kw,επειδη πετρελαιο και αεριο πλεον ειναι στα υψη ,κατεληξα σε θερμοπομπους...4 θερμοπομποι 750 watt ο καθενας σε καθε δωματιο(10-20μ3) με θερμοστατες και οικονομικη αγορα (βρισκεις απο 100 εως 200-300 ευρω τον ενα),αναμενοι συνεχεια...και με 4μηνια ΔΕΗ στα 550 γιουρια συνολο ολα μαζι(συν τον θερμοσιφωνα καθημερινα)....περιβαλλον υποφερτο εως καλο....Απλα να αναφερω οτι εχω νυχτερινο τιμολογιο(αρκετα ευκολο να εχει ο οποιοσδηποτε)...

Κατατοπισε μας λεπτομερεστερα αν μπορείς...

FONGEORGE
19-10-2012, 00:58
πειτε μου αγαπητε Κυριε Ντινοπουλο πως μπορω να βοηθησω παραπανω....
αν μαλλον θελετε να μαθετε για μοντελα ,τιμες κλπ στο γνωστο σαιτ www.skroutz.gr (http://www.skroutz.gr) θα βρειτε τα παντα....εγω αγορασα τους adax απο Νορβηγια με 5 χρονια εγγυηση....απλα να τονισω οτι στο μοντελο που αγορασα η Γερμανικη εταιρια olsberg εβγαζε ακριβως το ιδιο μοντελο με μονη διαφορετικοτητα την επωνυμια....δηλαδη δυο ιδια πραγματα αλλα με αλλο ονομα ,ιδια εγγυηση ,αλλα διαφορετικη τιμη....(πιο φθηνοι οι Γερμανικοι)...οταν ρωτησα το καταστηματαρχη τι επαιζε ,δε μπορουσε να μου δωσει μια απαντηση...απλα πηρα τους Νορβηγικους γιατι ηταν ετοιμοπαραδοτοι ενω μου ειχε πει μια εβδομαδα για τους Γερμανικους....απλα εγω θα επαιζα με τους δευτερους....¨)

DoctorAbo
19-10-2012, 00:59
Τυχαίνει να είμαι της δουλειάς. Πιστεύω λοιπόν ότι η απολύτως καλύτερη λύση είναι η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση. Ζεσταίνοντας την πλάκα (η οποία έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα παραμένεις "ζεστός" για πολλές πολλές ώρες αφού θα τη σβήσεις. Κυκλοφορείς με την πατούσα χειμωνιάτικο και η στρωματοποίηση του ζεστού αέρα ξεκινάει απ το πάτωμα και ανεβαίνοντας περνάει μέσα π το σώμα σου όπου και να είσαι μια και ζεσταίνει όλο ο πάτωμα. Ανεβασμένα πράγματα λέμε. Μοναδική προϋπόθεση να μην έχεις κλείσει ακόμα τα πατώματα σου και φυσικά να έχεις τριφασική παροχή στο σπίτι.

Αν τώρα δε θέλεις ενδοδαπέδια το επόμενο σύστημα είναι να έχεις σώματα καλοριφέρ και να ζεσταίνεις το νερό με ατομικό λέβητα πέλετ εσωτερικού χώρου,

Κοινώς, μιλάμε για μια σόμπα με ενσωματωμένο λέβητα νερού (προσοχή όχι ζερπατίνα χωρητικότητας 15 ή 20 ή 25 λίτρων αλλά πραγματικό λέβητα με χωρητικότητα τουλάχιστον 6- 80 λίτρα νερού με πλήρη αυτοματισμό και κυκλοφορητή που να εκκινεί κι να σταματά αυτόματα. Επίσης, καλό είναι το σύστημα να διαθέτει και αερόθερμη λειτουργία.
Το πράμα μπαίνει στο σαλόνι σου, απολαμβάνεις την ομορφιά της φλόγας κι τη θαλπορή της αερόθερμης λειτουργίας και ζεσταίνεις όλα τα σώματά σου για έναν όγκο της τάξης των 300 μ3 (κυβικών μέτρων) χαλλλλαρά. Λειτουργικό κόστος ? Στην περιοχή των 0.2 € / ώρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ pro-fi (http://www.pro-fi.gr/new/products.php?grand=1&prid=63&lang=gr&cid=44) και αν θες άλλες πληροφορίες τα λέμε.

FONGEORGE
19-10-2012, 01:06
συμφωνω με την ενδοδαπεδια θερμανση ,απλα πρεπει να εχει γινει εγκατασταση εξ αρχης...εχουμε στο σπιτι στη Μοσχα και οντως ειναι απιστευτα καλη...ειδικα και με ξυλινο πατωμα....τωρα για το δευτερο ,μηπως ειναι λιγο ακριβο για αυτο που προσφερει?και τι καταναλωσεις εχεις?αν εχεις προσωπικη πειρα θα με βοηθουσε να κατανοησω καλυτερα...

FONGEORGE
19-10-2012, 01:16
επισης να τονισω και την απεχθεια μου για τους θερμοσυσσωρευτες.....με ανεμιστηρα ανεπιτρεπτοι γιατι μεταφερουν μικροσωματιδια απο τη μονωση στο περιβαλλον και εκτος του οτι για να ζεστανεις ενα χωρο 20μ3 θες 3kw και πανω......ο οποιος δεν αποδιδει οπως λενε(εχει η μητερα μου σπιτι της).....

vpentza
19-10-2012, 08:28
Από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον "αξιόπιστο", θα ήθελα, αν είναι εφικτό, από τους ειδήμονες του χώρου να μου προτείνουν μια λύση για σπίτι 120 τμ σε πολυκατοικία χωρίς θερμιδικές απώλειες και με υπάρχων σύστημα κεντρικής θέρμανσης που δεν θα ανάψει εφέτος....:hmmm:
Ανακατασκευή δεν είναι εφικτό να γίνει και λόγω χαμηλομένης πλέον σύνταξης, καλό είναι η πρόταση να είναι value for money....:)

ilias vara
19-10-2012, 08:45
Τυχαίνει να είμαι της δουλειάς. Πιστεύω λοιπόν ότι η απολύτως καλύτερη λύση είναι η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση. Ζεσταίνοντας την πλάκα (η οποία έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα παραμένεις "ζεστός" για πολλές πολλές ώρες αφού θα τη σβήσεις. Κυκλοφορείς με την πατούσα χειμωνιάτικο και η στρωματοποίηση του ζεστού αέρα ξεκινάει απ το πάτωμα και ανεβαίνοντας περνάει μέσα π το σώμα σου όπου και να είσαι μια και ζεσταίνει όλο ο πάτωμα. Ανεβασμένα πράγματα λέμε. Μοναδική προϋπόθεση να μην έχεις κλείσει ακόμα τα πατώματα σου και φυσικά να έχεις τριφασική παροχή στο σπίτι.




:ye02::ye02:

το καλυτερο που εχεις να κανεις .,.,.,.,.

αλλα καλο ειναι να φωναξεις 2-3 ειδικους και να δουνε τον χωρο σου

κανενας χωρος δεν ειναι ιδιος με τον δικο σου και ολες οι ιδεες ειναι λαθος για τον δικο σου χωρο:ye33:

SenseiG
19-10-2012, 08:48
Ειμαι στα ηλεκτρολογικα ,πατωματα δεν εχω βαλει αλλα μου φαινεται οτι η ενδοδαπεδια θερμανση ειναι ακριβη για εμενα.
Το αλλο με το πελετ το μελεταω...Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!:ye02:

SenseiG
19-10-2012, 08:50
:ye02::ye02:

το καλυτερο που εχεις να κανεις .,.,.,.,.

αλλα καλο ειναι να φωναξεις 2-3 ειδικους και να δουνε τον χωρο σου

κανενας χωρος δεν ειναι ιδιος με τον δικο σου και ολες οι ιδεες ειναι λαθος για τον δικο σου χωρο:ye33:


Ευχαριστω Ηλια,οι ειδικοι του φορουμ πεφτετε μακρυα...:cr13:

napgeo
19-10-2012, 16:39
Ειμαι στα ηλεκτρολογικα ,πατωματα δεν εχω βαλει αλλα μου φαινεται οτι η ενδοδαπεδια θερμανση ειναι ακριβη για εμενα.
Το αλλο με το πελετ το μελεταω...Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!:ye02:


Γιώργο θερμή παράκληση να με ενημερώσεις και εμένα. Σκέφτωμαι για την Αθήνα και το ψάχνω. Ατομικό λέβητα στην ταράτσα. ..........

ADV
22-10-2012, 19:35
Παιδιά καλησπέρα!

Δυστυχώς το πετρέλαιο πήγε εκεί που πήγε και όλοι ψάχνονται για ποιό οικονομικούς τρόπους θέρμανσης.

Αυτή η ζήτηση για οικονομικότερο τρόπο θέρμανσης έκανε πολλούς αεριτζήδες να βγούν στην αγορά και να τάζουν λαγούς με πετραχείλια........

Εάν βγάλεις έξω την λύση του πετρελαίου κάθε λύση έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Μερικές δε απο τις λύσεις που προτείνονται έχουν επικινδυνότητα, άλλες δεν είναι εφικτές ενώ άλλες δεν κανουν οικονομία ή απόσβεση.

Γενικά ο κάθε ένας λέει την χαζομάρα του (δεν μιλάω για εδώ) με αποτέλεσμα ο κόσμος να αποπροσανατολίζετε και να πετάει λεφτά τζάμπα σε αμφίβολης αποτελεσματικότητας λύσης εφενός για το αποτέλεσμα της θέρμασνης που θα επιτύχει και κατα δεύτερον για το επίπεδο της οικονομίας...αν αυτή τελικά υπάρξει.

SenseiG
22-10-2012, 19:46
Πολλοι μου λενε για πελετ,τι λετε?

sain
22-10-2012, 21:35
Φίλε μου το πέλετ δεν απαγορεύεται Αθήνα ;:rolleyes:

SenseiG
22-10-2012, 21:51
Το θελω για την Ευβοια,αλλα δεν ξερω αν απαγορευεται για την Αθηνα...

dottmicalis
23-10-2012, 09:52
Φίλε μου το πέλετ δεν απαγορεύεται Αθήνα ;:rolleyes:

Όχι πια.

Εδώ είσαι Αίρεται η απαγόρευση θέρμανσης με βιομάζα σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη ~ ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (http://pkconstruct.blogspot.gr/2011/09/pellet-kai-se-athina-thessaloniki.html)

sain
23-10-2012, 10:05
Όχι πια.

Εδώ είσαι Αίρεται η απαγόρευση θέρμανσης με βιομάζα σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη ~ ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (http://pkconstruct.blogspot.gr/2011/09/pellet-kai-se-athina-thessaloniki.html)


Αυτό που λέιε είναι οτι "ΘΑ" !!!

Σ.Σ.: Σε δημόσια διαβούλευση στη σελίδα http://www.opengov.gr (http://www.opengov.gr/minenv/?p=2756) έθεσε το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής το προσχέδιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού».

Η δημόσια διαβούλευση θα ολοκληρωθεί στις 01/10/2011


Και μάλιστα έχει σαν συμπαραστάτη την greenpeace. Ξέρουμε αν βγήκε η απόφαση;;;:confused:

FONGEORGE
24-10-2012, 16:42
http://www.leroymerlin.gr/images/stories/symvoules/thermansi/pinakas_timwn_kausimwn.pdf

ενημερωση προς ναυτιλομενους!!:ye33:

ADV
24-10-2012, 16:47
http://www.leroymerlin.gr/images/stories/symvoules/thermansi/pinakas_timwn_kausimwn.pdf

ενημερωση προς ναυτιλομενους!!:ye33:

Η σύγκριση αυτή αφορά ηλεκτρική αντίσταση. Τα κοινά ηλεκτρικά σώματα.

Τι γίνετε με αντλία θερμότητας με COP πχ 4?:ye33:

sliv
25-10-2012, 10:46
ρε παιδιά ...

Οι θερμοπομποί από τους converters ή θερμοσυσσωρευτές τι διάφορα έχουν ? τι προσφέρουν ? ποίος είναι ο πιο οικονομικός ...ας απαντήσει κάποιος ειδήμον ..γιατί όσο και να διαβάζω .... έχει χαθεί τη μπάλα .....

Για να διευκολύνω τα πράγματα το case είναι το παρακάτω :

Υπάρχουν δυο δωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο περίπου 12 και 10 τετραγωνικά πια θα είναι η βέλτιστη λύση για να θερμανθούν ? καλοριφέρ, θερμοπομπός, converter θερμοσυσσωρευτής? Κανένας άλλος συνδυασμός? Κάνα μαγκάλι ίσως ?

Επειδή η τάση είναι «οικονομική θέρμανση» ...σίγουρα στην αγορά θα γίνει μεγάλο πάρτι ...με συσκευές θέρμανσης ..που θα υπόσχονται τα πάντα .....

dionysisgs
25-10-2012, 13:58
ρε παιδιά ...

Οι θερμοπομποί από τους converters ή θερμοσυσσωρευτές τι διάφορα έχουν ? τι προσφέρουν ? ποίος είναι ο πιο οικονομικός ...ας απαντήσει κάποιος ειδήμον ..γιατί όσο και να διαβάζω .... έχει χαθεί τη μπάλα .....

Για να διευκολύνω τα πράγματα το case είναι το παρακάτω :

Υπάρχουν δυο δωμάτια το ένα δίπλα στο άλλο περίπου 12 και 10 τετραγωνικά πια θα είναι η βέλτιστη λύση για να θερμανθούν ? καλοριφέρ, θερμοπομπός, converter θερμοσυσσωρευτής? Κανένας άλλος συνδυασμός? Κάνα μαγκάλι ίσως ?

Επειδή η τάση είναι «οικονομική θέρμανση» ...σίγουρα στην αγορά θα γίνει μεγάλο πάρτι ...με συσκευές θέρμανσης ..που θα υπόσχονται τα πάντα .....

Φιλε μου η διαφορά είνα οτι ο θερμοσυσορευτής έιναι μεγάλος σε μέγεθος και πολυ βαρύς διότι περιέχει θερμόλιθους (πυρότουλα). Το βράδυ οι αντιστάσεις του λειτουργούν με ΄3-4 κw και πυρώνουν τα τούβλα έτσι ώστε στην διάρκεια της ημέρας και με την βοήθεια ενός εσωτερικού ανεμιστήρα, (όταν πλέον οι αντιστάσεις ειναι off λογω χρησης νυχτερινου), η θερμοκρασία του πυρότουβλου διαχέεται στο περιβάλλον. Το είχαμε στο σπίτι στο χωριό αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ήταν πολυ αποδοτικό (παλιο σπιτι βέβαια). Τώρα μένω στην Αθηνα σε πολυ πιο κρυο περιβάλλον (Αγιο Στεφανο) και έχω θερμοπομπούς. Αυτοι ειναι απλες αντιστάσεις αλλά για λόγους μάλλον σχεδίασης, ειναι πιο οικονομικοί και βέβαια άμεσοι ως προς την διάδοση της θερμοκρασίας στο περιβάλλον. Το λοιπόν σε μεζονέτα 110 όπου υπάρχει απώλεια θερμοκρασίας λόγω άνω ορόφου, και με 2 σώματα των 2kw σε χώρο 65τμ και 2 σώματα των 500w άνα δωμάτιο μαζί με όλα τα ρεύματα (tv, κουζίνα θερμοσιφωνα κτλπ) χρειάζομαι γύρω στα 1300 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ....αυτά με νυχτερινό ρεύμα, και βέβαια ότι μένω μόνος μου...

sliv
25-10-2012, 15:04
Φιλε μου η διαφορά είνα οτι ο θερμοσυσορευτής έιναι μεγάλος σε μέγεθος και πολυ βαρύς διότι περιέχει θερμόλιθους (πυρότουλα). Το βράδυ οι αντιστάσεις του λειτουργούν με ΄3-4 κw και πυρώνουν τα τούβλα έτσι ώστε στην διάρκεια της ημέρας και με την βοήθεια ενός εσωτερικού ανεμιστήρα, (όταν πλέον οι αντιστάσεις ειναι off λογω χρησης νυχτερινου), η θερμοκρασία του πυρότουβλου διαχέεται στο περιβάλλον. Το είχαμε στο σπίτι στο χωριό αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ήταν πολυ αποδοτικό (παλιο σπιτι βέβαια). Τώρα μένω στην Αθηνα σε πολυ πιο κρυο περιβάλλον (Αγιο Στεφανο) και έχω θερμοπομπούς. Αυτοι ειναι απλες αντιστάσεις αλλά για λόγους μάλλον σχεδίασης, ειναι πιο οικονομικοί και βέβαια άμεσοι ως προς την διάδοση της θερμοκρασίας στο περιβάλλον. Το λοιπόν σε μεζονέτα 110 όπου υπάρχει απώλεια θερμοκρασίας λόγω άνω ορόφου, και με 2 σώματα των 2kw σε χώρο 65τμ και 2 σώματα των 500w άνα δωμάτιο μαζί με όλα τα ρεύματα (tv, κουζίνα θερμοσιφωνα κτλπ) χρειάζομαι γύρω στα 1300 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ....αυτά με νυχτερινό ρεύμα, και βέβαια ότι μένω μόνος μου...

Thanks Διονύση ... πολύ χρήσιμα :ye02::ye02:

ADV
25-10-2012, 16:32
Thanks Διονύση ... πολύ χρήσιμα :ye02::ye02:

Οι θερμοσυσσωρευτές είναι ποιό "αποδοτικοί" απο την άποψη ότι συσσωρεύουν θερμική ενέργεια εκμεταλευόμενοι την χαμηλή χρέωση του νυχτερινού τιμολογίου χωρίς να υπάρχει κλίμακα αύξησης της κιλοβατώρας λόγω αυξημένης κατανάλωσης. Οπότε επιλέγεις εσύ, βάζεις μπροστά τον ανεμιστήρα που έχουν ενσωματωμένο και ζεσταίνεις τον χώρο σου.

Προσοχή όμως-----> Σχεδόν όλοι οι θερμοσυσσωρευτές απαιτούν τριφασικό και ξεχωριστές γραμμές στον πίνακα και έλεγχο μέσω μικρο-αυτοματισμού.(οι θερμοπομποί έχουν και μικρά μονοφασικά μοντέλα), ενώ είναι και ποιό ακριβοί στην αγορά τους.

Δεν συνδέονται δηλαδή σε μια απλή πρίζα σούκο......
Οι θερμοπομποί (τα μικρά τους μοντέλα) έχουν αυτή την δυνατότητα.

Βαθμός απόδοσης 1

peterv
25-10-2012, 17:08
Σήμερα μου ´εστειλε τυχαία SMS ο κολομβούνης για σετ 5 θερμοπομπών 669 € .

Δεν κατέχω αν ειναι φθηνά ή ακριβά , αν είναι καλά η χάλια, απλώς το αναφέρω για να έχουμε μια τάξη μεγέθους στις τιμές τους......


Sent from my iPad using Tapatalk HD

vpentza
25-10-2012, 17:38
Σήμερα μου ´εστειλε τυχαία SMS ο κολομβούνης για σετ 5 θερμοπομπών 669 € .

Δεν κατέχω αν ειναι φθηνά ή ακριβά , αν είναι καλά η χάλια, απλώς το αναφέρω για να έχουμε μια τάξη μεγέθους στις τιμές τους......


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Επειδή δείχνει "οικονομικά συμφέρουσα" προσφορά, ξέρεις να μας πει κάποιος αν υπάρχει κάποια ανακρίβεια στη διαφήμηση ?

ADV
25-10-2012, 17:54
Μήπως αναφέρετε σε τιμή ανα τεμάχιο?

Αν μου πείτε μοντέλο θα σας πώ....

sliv
25-10-2012, 18:44
ρε παιδιά δεν νομίζω ότι είναι και ιδιαιτέρα συμφέρουσα 699 /5 = 133€ το κομμάτι...

όταν οι θερμοπομποί αρχίζουν από 40 € με μέση τιμή γύρω στα 120€.. από ότι έχω δει....

νομίζω το ατού της διαφήμισης είναι οι άτοκες δώσεις....

johnny walker
25-10-2012, 22:32
Επειδη εμπορευομαι πανελ θερμοτητας και θερμοπομπους μπορω να κανω μια ειδικη τιμη μονο για τα μελη του GS FORUM !


Για τους θερμοπομπους θα κοιταξω αυριο τι καλυτερο μπορω να κανω!

Θα κανω την προσφορα μου στο θέμα εδω (http://www.gsforum.gr/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%85%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1-7/gs-forum-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7-17998/)

vpentza
25-10-2012, 22:58
Thnx για το ψάξιμο, αφού τα εμπορεύεσαι,
θα μας κάνεις και μια light σύγκριση για το ποιό από τα δύο είναι το value for money ?

dionysisgs
26-10-2012, 10:10
Προσοχή όμως-----> Σχεδόν όλοι οι θερμοσυσσωρευτές απαιτούν τριφασικό και ξεχωριστές γραμμές στον πίνακα και έλεγχο μέσω μικρο-αυτοματισμού.(οι θερμοπομποί έχουν και μικρά μονοφασικά μοντέλα), ενώ είναι και ποιό ακριβοί στην αγορά τους.

Δεν συνδέονται δηλαδή σε μια απλή πρίζα σούκο......
Οι θερμοπομποί (τα μικρά τους μοντέλα) έχουν αυτή την δυνατότητα.

Βαθμός απόδοσης 1

Φίλε μου ναι έχεις δίκιο για το τριφασικό..δεν το ανέφαιρα πριν διότι ειναι λεπομέρεια την οποία την ξεχνάω συνέχεια. Εγώ και τα μικρά (500w) και τα μεγάλα (2kw) τα έχω στις απλές μπρίζες..δεν γνωρίζω όμως αν αυτές εντάσονται στην τριφασική λειτουργία του σπιτιού. Καλημέρα σε όλη την παρέα!!:ye33:

ADV
26-10-2012, 16:09
Φίλε μου ναι έχεις δίκιο για το τριφασικό..δεν το ανέφαιρα πριν διότι ειναι λεπομέρεια την οποία την ξεχνάω συνέχεια. Εγώ και τα μικρά (500w) και τα μεγάλα (2kw) τα έχω στις απλές μπρίζες..δεν γνωρίζω όμως αν αυτές εντάσονται στην τριφασική λειτουργία του σπιτιού. Καλημέρα σε όλη την παρέα!!:ye33:
Καλησπέρα φίλε

Όταν μιλάμε γα τριφασικό φορτίο λέμε ότι χρειάζετε και τις 3 φάσεις για να λειτουργήσει, ενώ όταν λέμε ότι ένα σπίτι έχει τριφασικό, το σύνηθες είναι να έχει γίνει διαμοιρασμός των φορτίων στις 3 φάσεις καθώς σχεδόν όλα τα φορτία μίας κατοικίας είναι μονοφασικά, πλήν εξαιρέσεων.:di59:

johnny walker
26-10-2012, 18:23
Thnx για το ψάξιμο, αφού τα εμπορεύεσαι,
θα μας κάνεις και μια light σύγκριση για το ποιό από τα δύο είναι το value for money ?

Εγω προτεινω θερμοπομπους αν μπορεις να το υποστηριξεις οικονομικα!Εχει την μιση καταναλωση απο οτιδηποτε αλλο και η αποδοση του ειναι εξαιρετικη!
Εχω κανει και μια προταση στο θεμα οικονομικη κριση για οποιον θελει!
Να ξερεται παντως ανεξαρτητου τι ειδους θερμανση θα επιλεξει ο καθενας πως το πιο φθηνο καυσιμο αυτη τη στιγμη ειναι το ρευμα!
Αλλα ναι το καταλαβαινω πως σε ποιανει ενα ψυχοπλακωμα οταν ερχεται ο λογαριασμος και εχει ενα σωρο φορους μεσα!
Προτιμας να επενδυσεις αλλου και οχι στο κρατος!
Παντως το καλο ειναι οτι θα πληρωσεις μετα απο 2 μηνες και οχι αμεσα!

stavrouliasp
26-10-2012, 18:30
Το πιο φθηνό καύσιμο δεν είναι το ρεύμα. Πχ το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνο. Ακόμη και το πετρέλαιο είναι πιο φθηνο. Και αν μιλάμε για ρεύμα τα κλιματιστικά είναι σαφώς πιο οικονομικά στη θέρμανση (δεν λέω πιο ποιοτικά στη ζέστη).

SenseiG
29-10-2012, 10:09
Αν ισχυει για την αυξηση των τιμολογιων απο το 2013 40% αστα!!

napgeo
29-10-2012, 12:30
Γιώργο επειδή σε βλέπω πολλή προβληματισμένο για τη θέρμανση.
:re25:Έχεις σκεφτεί τη Χειμερία νάρκη.
Αρχίσω να την καλοβλέπω. Θα γλυτώσουμε πολλά φίλε...........................

christar
29-10-2012, 13:45
Γιώργο επειδή σε βλέπω πολλή προβληματισμένο για τη θέρμανση.
:re25:Έχεις σκεφτεί τη Χειμερία νάρκη.
Αρχίσω να την καλοβλέπω. Θα γλυτώσουμε πολλά φίλε...........................


Μακραν η καλυτερη λυση...
:ye30:

Αν και πολυ φοβαμαι οτι θα μας κανουν να επενδυσουμε τελικα σε κατι αλλο εκτος πετρελαιου και στο τελος θα υποκυψουν στις πετρελοεταιριες και θα την ριξουν την τιμη...

sotos
29-10-2012, 14:18
Το πιο φθηνό καύσιμο δεν είναι το ρεύμα. Πχ το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνο. Ακόμη και το πετρέλαιο είναι πιο φθηνο. Και αν μιλάμε για ρεύμα τα κλιματιστικά είναι σαφώς πιο οικονομικά στη θέρμανση (δεν λέω πιο ποιοτικά στη ζέστη).

Έχουν το μειονέκτημα οτι ξεραίνουν τον αέρα. Μέχρι που αναγκάζεσαι να βράζεις νερό για να υγράνεις λίγο την ατμόσφαιρα:(