PDA

View Full Version : ΑΣΕΒΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ


FONGEORGE
19-10-2012, 02:12
Θα ηθελα να παραθεσω την οργη μου για διαφορες καταστασεις...πραγματικα μερικες φορες νιωθω οτι εχω μαλακομαγνητη.....μεσα σε αυτους τους δυο μηνες που ειμαι Ελλαδα ,απο τοτε που επεστρεψα απο εξωτερικο με εκνευριζουν παρα πολλα θεματα ως καταναλωτη....μερικα παραδειγματα
1. αγορασα μεσω νετ ενα μπλου ρει και πρωτη φορα ειδα τις μπαταριες να ειναι ηδη μεσα στο τηλεκοντρολ...στην επικοινωνια μου με το εν λογω καταστημα φυσικα δεν αναγνωριζοταν τπτ......θα μου πεις αφου δεν εχει προβλημα τι το ψαχνεις...ναι αλλα οταν αγοραζεις καινουργιο θες και καινουργιο ......πληρωνεις και καινουργιο.

2.ειπα να βαλω ηχεια πισω στις πορτες του αυτοκινητου που αγορασα στη γυναικα μου...(θελω και εγω να ακουω AC/DC λιγο πιο ποιοτικα)...το πηγα σε ενα καταστημα λοιπον....ο τυπος οταν εβγαλε ενα πλαστικο κομματι για να περασει τη καλωδιωση δε το εβαλε καλα...ισως λαθος μου που του το ειπα αμεσως και δε περιμενα να τελειωσει...αλλα αν το ξεχνουσα και εφευγα απο το καταστημα , θα επρεπε να επιστρεψω και πιαστο αυγο και κουρευτο...οταν του το ειπα λοιπον οτι δεν το ειχε βαλει καλα ,αμεσως ειχε μια (ευγενικα βεβαια ) επιθετικη συμπεριφορα του τυπου...οτι ειμαι απο πανω του και δε μπορει να κανει τη δουλεια του(σιγουρα το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο μου ηταν αρκετα ισχυρο -μαγκνετο)....και εγω βεβαια του απαντησα οτι θελω να βλεπω οταν καποιος επεμβαινει στο αυτοκινητο μου...ετσι και αλλιως δικο μου ειναι ρε φιλε...και η απαντηση του...''-γιατι τοτε θες να βαλεις ηχεια?''....μαλιστα

3.το τελευταιο και πιο σημαντικο εγινε χθες...πραγματικα με εκνευρησε τοσο πολυ ,παραλιγο να πιαστουμε και στα χερια....αποφασησαμε με τον αδελφο μου να αγορασουμε ενα σκουτερακι για να μη φορτωνουμε με χιλιομετρα αυτοκινητα και μηχανες σε μικρες διαδρομες....ετσι πηγαμε σε ενα γνωστο καταστημα χοντα...
-καλησπερα
-καλησπερα
-θα ηθελα να δω το χοντακι αυτο...
-βεβαιως...το ονομα σου
-Γιωργος...
-ααα...συνονοματοι...
-ποσο κοστιζει?
-1920 +...+...
-υπαρχει καποιο ατοκο προγραμμα διακανονισμου?
-τωρα ακουω ενα 20χρονο να μου μιλαει...(:Απορία:)....μα ειναι δυνατον η τραπεζα να σου δινει λεφτα?εδω ουτε η μανα σου δε θα σου εδινε λεφτα....ουτε ο αδελφος σου...
-δε σε καταλαβαινω...αλλα επειδη το λακονιζειν εστι φιλοσοφειν..και επειδη δεν ειμαι 20χρονο ...και επειδη ειναι κουκια μετρημενα ...πες μου ενα ναι η' ενα οχι..(τα πηρα στο κρανιο γιατι ουτε 20χρονο ειμαι και δε ζηταω λεφτα για τιποτα,...ειμαι πρωτος μηχανικος σε ποντοπορα με οτι συνεπαγεται)
-συγνωμμη φιλε μου αν σε προσεβαλλα...απλα ειμαι και εγω κουρασμενος
-και βεβαια με προσεβαλες και μου χαλασες τη μερα....(φευγοντας)και καλο θα ειναι να ξεκουραζεσαι αν νιωθεις κουρασμενος...
-και μενα μου χαλασες τη μερα...(απανταει ο εν λογω υπαλληλος-αφεντικο....)
φανταζομαι οτι ο συγκεκριμενος δε θελει πελατες ...εχει πλεον φτασει στη θεωση.......

με τα παραπανω θελω να δειξω πως στην Ελλαδα ο πελατης δεν εχει δικιο...καλο λοιπον ειναι να ξερουμε που δινουμε τα λεφτα μας....
πραγματικα εχω δει και επαγγελματιες που κανουν πολυ καλη δουλεια και τους αξιζει ενα μπραβο(πχ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ) απλα ειναι λιγοι ....

αυτα φιλοι μου καλοι για τις υπηρεσιες στην Ελλαδα...επειδη εχω ζησει και εξωτερικο ...μεγαλη διαφορα...εδω σε βλεπουν σαν θυμα....:hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-10-2012, 07:32
Φίλε Γιώργο,

επειδή είμαι έμπορος από "αρχαιοτάτων χρόνων" που λένε, με 34 συντάξιμα χρόνια προϋπηρεσία

κ επειδή ο πατέρας μου ήταν έμπορος προπολεμικά,

μπορώ να κρίνω αυτά που γράφεις κ να συμφωνήσω στα περισσότερα ...

Πραγματικά, έχω αντιμετωπίσει κατ' επανάληψη αυτές τις αντιεμπορικές συμπεριφορές,

που μόνο καλό δεν κάνουν στον κλάδο ...

Ορισμένους προσπάθησα να τους συμβουλεύσω φιλικά ΚΑΙ διακριτικά,

αλλά απ' ότι φάνηκε, μάλλον έχανα τα λόγια μου ...

Ακόμη και σήμερα να φανταστείς, υπάρχουν καταστηματάρχες που μπαίνοντας στο κατάστημά τους,

αντί να σε καλημερίσουν, κουνάνε αριστερά δεξιά το κεφάλι, υπονοώντας ... τί θέλεις ???

Αν λοιπόν δεν έχουν την στοιχειώδη παιδία/ευαισθησία να καλωσορίσουν τον πελάτη,

εσύ περιμένεις σωστή αντιμετώπιση με το προϊόν που πουλάνε ή υποστηρίζουν ???

Αλλά ίσως να έχουν δίκιο οι παλιοί που έλεγαν ...

Ο έμπορος γεννιέται - δεν γίνεται ... :(




Υ.Γ. Ας ελπίσουμε ότι με το ξεσκαρτάρισμα που αναγκαστικά έφερε η κρίση,

κάποιοι -να μην πω κακοί - όχι σωστοί επιχειρηματίες θα "φύγουν" απ' την αγορά ...




.

vaska
19-10-2012, 10:22
Φρούδες ελπίδες Νικόλα για το ξεσκαρτάρισμα που λες. Τα σκ@τ@ ως γνωστόν επιπλέουν.

thomas100
24-10-2012, 19:08
παιδια θα συμφωνησω κ γω.....πριν λιγες μερες επισκεφτηκα κ αγορασα απο γνωστη αντιπροσωπεια ενα αυτοματο μηχανακι-ε ειπα να μη κυκλοφορω χειμωνιατικα με το gs-μεταχειρισμενο αλλα στα 2600 ευρουλακια....ε να μη τα πολυλογω ηταν σα να αγορασα ενα μπρελοκ απο το εν λογω καταστημα τετοια αντιμετωπιση....δε βαζουν μυαλο,μονο οταν κλεισουν μακροπροθεσμα αναρωτιουνται γιατι.........

Giannme
25-10-2012, 00:04
Εγώ θα απέβαλλα το σχολιασμό στα πλαίσια αυστηρα της επαγγεματικής ιδιότητας και θα το τοποθετούσα πιο πολύ στο θέμα της εκάστοτε προσωπικότητας.. Απλά οταν φυσικά δεν καταφέρει να συγκρατήσει καποιος ζήλεια, κόμπλεξ και το σύνδρομο του ψευτόμαγκα-"ξερόλα" τα οποία μεταφράζονται σε αγενέις και αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές ακόμα και όταν έχει ανάγκη να απέχει κάποιος πλήρως απο αυτά, γιατί διακινδυνέυει την επαγγελματική του εξέλιξη και συνεπώς ειδικά στις μέρες μας διακινδυνέυει την εξασφαλίση του επιούσιου, αντιλαμβανόμαστε οτι το μέγεθος των σε ευρύ φασμα χαρακτηρισμένων ως "αρνητικών σκέψεων-διαθέσεων" που δημιουργούνται στο συνομιλητή μας-οποιουδήποτε επαγγέλματος και αν ανήκει, είναι μεγάλο, σταθερό και "ανίκητο" και εισπράτεται απο εμάς με τις μορφές που συναντάμε..