PDA

View Full Version : Επιλογή touring μπότας


apostolosb
19-10-2012, 12:18
Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να κλείσω σε μια καλή μπότα τουρισμού,θέλω την βοήθειά σας.

Επιλογές
Bmw Sport Touring 2
Revit Apache

Αν υπάρχει κατι άλλο αξιόλογο να το δούμε.

THANOSG
19-10-2012, 12:35
Αποστόλη εγώ πήρα πρόσφατα τις TCX AIRTECH GORE-TEX, είναι τόσο ελαφριές που νομίζεις οτι φοράς το πιο άνετο παπούτσι που έχεις και τις φορούσα και άνετα όλο το καλοκαίρι.
Στο μαγαζί απ΄οπου τις πήρα οτι άλλο και αν δοκίμαζα μετά μου φαινόταν οτι φορούσα πανοπλία σε θέμα βάρους και άνεσης.
Τις πήρα 150 ε τις είχε προσφορά ένα μαγαζί Διατσίδης Λάρισα και μου είπε οτι τώρα βγάζει ένα άλλο καινούριο μοντέλο .
Αν τις βρείς κάπου δοκίμασέ τες πριν αποφασίσεις.
Κάνε ένα τηλ μήπως έχει στο μαγαζί που τις πήρα και ψάξε και αλλού μήπως βρείς κανένα κομμάτι.

THANOSG
19-10-2012, 12:36
φωτο εχει εδω TCX AirTech Gore-Tex Boot - FC-Moto Shop (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/TCX-AirTech-GTX/SubProducts/TCX-AirTech-GTX-0001)

kornlaz
19-10-2012, 12:52
Να πω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη μου Μπότα Dainese Fulcrum Goretex | Bike Accessories (http://bikeaccessoriesathens.blogspot.gr/2012/01/dainese-fulcrum-goretex.html) ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!Ζεστή 100% αδιάβροχη (έχει φάει βροχή ασταμάτητη για ώρες και δεν έχει πάρει ούτε καν υγρασία) και κυρίως πάρα πολύ άνετη (την φοράω κάθε μέρα στην δουλειά και είναι σαν να φοράω σπορτέξ)Ελπίζω να σε βοηθάω και να μην σε μπερδεύω:ye33:Από εκεί και πέρα ότι και να πάρεις να είναι καλοφόρετο και καλοτάξιδο:ye02:

apostolosb
19-10-2012, 13:12
Αποστόλη εγώ πήρα πρόσφατα τις TCX AIRTECH GORE-TEX, είναι τόσο ελαφριές που νομίζεις οτι φοράς το πιο άνετο παπούτσι που έχεις και τις φορούσα και άνετα όλο το καλοκαίρι.
Στο μαγαζί απ΄οπου τις πήρα οτι άλλο και αν δοκίμαζα μετά μου φαινόταν οτι φορούσα πανοπλία σε θέμα βάρους και άνεσης.
Τις πήρα 150 ε τις είχε προσφορά ένα μαγαζί Διατσίδης Λάρισα και μου είπε οτι τώρα βγάζει ένα άλλο καινούριο μοντέλο .
Αν τις βρείς κάπου δοκίμασέ τες πριν αποφασίσεις.
Κάνε ένα τηλ μήπως έχει στο μαγαζί που τις πήρα και ψάξε και αλλού μήπως βρείς κανένα κομμάτι.

Θάνο την έχω φορέσει και την έχω ταξιδέψει κι ομολογώ πως είναι φανταστική μπότα
Απλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά.Aν δείξει κάτι καινούριο τώρα τον Νοέμβριο η TCX θα το σκεφτώ γιατί όντως είναι από τις πιο ελφριές μπότες που έχω φορέσει.

apostolosb
19-10-2012, 13:15
Να πω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη μου Μπότα Dainese Fulcrum Goretex | Bike Accessories (http://bikeaccessoriesathens.blogspot.gr/2012/01/dainese-fulcrum-goretex.html) ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!Ζεστή 100% αδιάβροχη (έχει φάει βροχή ασταμάτητη για ώρες και δεν έχει πάρει ούτε καν υγρασία) και κυρίως πάρα πολύ άνετη (την φοράω κάθε μέρα στην δουλειά και είναι σαν να φοράω σπορτέξ)Ελπίζω να σε βοηθάω και να μην σε μπερδεύω:ye33:Από εκεί και πέρα ότι και να πάρεις να είναι καλοφόρετο και καλοτάξιδο:ye02:



Αν σου πω ότι αυτή ήθελα να πάρω κι άλλαξα γνώμη όχι για την μπότα απλά διαβάζοντας ξένα φόρουμ κρύων χωρών συζητούσαν μόνο για τις 2 παραπάνω. ε και λέω κάτι θα ξέρουν

Απλά θέλω μια καλή χειμερινή-αδιάβροχη-ζεστή μπότα.Για το καλοκαίρι έχω Dainese Torque out η οποία μ'εξυπηρετεί.

kornlaz
19-10-2012, 13:27
Αν σου πω ότι αυτή ήθελα να πάρω κι άλλαξα γνώμη όχι για την μπότα απλά διαβάζοντας ξένα φόρουμ κρύων χωρών συζητούσαν μόνο για τις 2 παραπάνω. ε και λέω κάτι θα ξέρουν

Απλά θέλω μια καλή χειμερινή-αδιάβροχη-ζεστή μπότα.Για το καλοκαίρι έχω Dainese Torque out η οποία μ'εξυπηρετεί.

Όλα αυτά που ζητάς τα βρήκα πιστεύω σε αυτήν την μπότα.Πιο μπροστά είχα μια REV'IT! Rival H2O Boots - Street Motorcycle - Motorcycle Superstore (http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/900/21206/ITEM/REVIT-Rival-H2O-Boots.aspx) αλλά ήταν κάπως σκληρή και όχι τόσο ζεστή.Δεν σε παίρνω στο λαιμό μου απλά σου παραθέτω ότι αποκόμησα εγώ από τις μπότες αυτές:ye33:

panagiotis.farmer
19-10-2012, 13:29
Αποστόλη εγώ πήρα πρόσφατα τις TCX AIRTECH GORE-TEX, είναι τόσο ελαφριές που νομίζεις οτι φοράς το πιο άνετο παπούτσι που έχεις και τις φορούσα και άνετα όλο το καλοκαίρι.
Στο μαγαζί απ΄οπου τις πήρα οτι άλλο και αν δοκίμαζα μετά μου φαινόταν οτι φορούσα πανοπλία σε θέμα βάρους και άνεσης.
Τις πήρα 150 ε τις είχε προσφορά ένα μαγαζί Διατσίδης Λάρισα και μου είπε οτι τώρα βγάζει ένα άλλο καινούριο μοντέλο .
Αν τις βρείς κάπου δοκίμασέ τες πριν αποφασίσεις.
Κάνε ένα τηλ μήπως έχει στο μαγαζί που τις πήρα και ψάξε και αλλού μήπως βρείς κανένα κομμάτι.
Την ιδια εχω μια χαρα μποτα ειναι...:)

Translatoras
19-10-2012, 15:06
Να δώσω και εγώ ένα ποντάκι στις Fulcrum.

Και να σημειώσω το εξής:

Ζεστή μπότα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Για μένα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο η κάλτσα που δεν θα αφήσει το πόδι να ιδρώσει και το κυκλοφορικό του αναβάτη παρά η μπότα και η πολυδιαφημισμένη της επένδυση.

Εγώ έχω βρει την υγειά μου με λεπτή μάλλινη καλτσούλα coolwool και φυσικά τις πράσινες κάλτσες του στρατού.

Thodoras
19-10-2012, 21:16
:ye36: για τις TCX/OXTAR!! Τις φοράω χρόνια τώρα και εξαιρετικές και σε πολύ νορμάλ τιμές....

Για τις REVIT, 2 φίλοι που τις πήραν (διαφορετικά μοντέλα) τις πήγαν και οι 2 σε τσαγκάρη να τις ράψει... ανοίγαν οι ραφές τους και το πόδι έβγαινε από το πλάι....

forester
20-10-2012, 00:57
:ye36: για τις TCX/OXTAR!! Τις φοράω χρόνια τώρα και εξαιρετικές και σε πολύ νορμάλ τιμές....

Για τις REVIT, 2 φίλοι που τις πήραν (διαφορετικά μοντέλα) τις πήγαν και οι 2 σε τσαγκάρη να τις ράψει... ανοίγαν οι ραφές τους και το πόδι έβγαινε από το πλάι....


Aπό το 2004, απίστευτες και δε χαλάνε να πάρω άλλες:ye33:
Βέβαια για κάθε μέρα είναι βαριές και όχι ότι καλύτερο για περπάτημα.

billy boy
20-10-2012, 10:12
Έχω τις Revit Apache τα τελευταία 3 χρόνια και μπορώ να πω οτι τις έχω κακοποιήσει αρκετά. Ποιοτικά προβλήματα δεν είχα κανένα και σίγουρα είναι από τις πιο ####### και άνετες μπότες.

apostolosb
22-10-2012, 20:00
Δοκίμασα σήμερα την Revit και μου άρεσε.Θα δοκιμάσω και της Bmw την επόμενη εβδομάδα που θα κατέβω Αθήνα κι αποφασίζω.

apostolosb
23-10-2012, 00:08
Για τις MIG II τι λέτε?

Τις έχω σε εκτίμηση αυτές τις μπότες παρόλο που δεν τις έχω φορέσει ποτέ.Από λεγομενα-γραφόμενα.

geod
23-10-2012, 08:04
Δοκίμασε και την τουριστική της sidi coretex , λίγο ακριβές αλλά άπαιχτες για μένα.:ye33:

apostolosb
18-11-2012, 00:45
Παιδιά ύστερα από πολύ σκέψη και αρκετές δοκιμές από κάποιες μπότες κατέληξα σε Daytona Travel Star Goretex.Δυστυχώς δεν έχουμε μαγαζί εδώ για δοκιμή αλλά από αυτά που διαβάζω στο νετ αξίζουν τα λεφτά τους.

Ακούω γνώμες μιας και Δευτέρα λογικά θα τις παραγγείλω από fcmoto.

Πήρα τηλέφωνο στην Eliofil και μου είπαν ότι τις φέρνει το Motofashion,τους πήρα τηλέφωνο και μου απάντησαν αρνητικά,ότι πλέον δεν τις φέρνουν.

Υπάρχει κάποιος άλλος που τις εισάγει μήπως οι τιμές δεν έχουν μεγάλες διαφορές;