PDA

View Full Version : Διαφορές 29άρι από 26άρι


ckk
23-10-2012, 02:55
Σε συνέχεια της παρότρυνσης του Λεοντόκαρδου, θα αναφέρω γιατί άλλαξα το 26άρι μου

http://imageshack.us/a/img689/4858/25004i.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/25004i.jpg/)


σε 29άρι.

http://imageshack.us/a/img833/1526/25013.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/25013.jpg/)



Πριν λίγο καιρό ένας φίλος μου αγόρασε ένα TREK 29άρι carbon. Βγήκαμε λοιπόν μια βόλτα και ο τύπος ήρθε με ένα τζην – παπούτσια timberland τρακτερωτά κλπ μη ποδηλατικά. :Απορία:

Στην ανηφόρα μου έφευγε σαν διάολος. Δεν μπορούσα να τον πλησιάσω με τίποτα. Και έφευγε και με μια άνεση. Εγώ με 6,000 χλμ και εκείνος με 500… σε άσφαλτο…

Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω λίγο.

Εντάξει το carbon, σε σχέση με το δικό μου 15κιλο. Δεν ήταν όμως εκεί η διαφορά.

Η διαφορά είναι στον 29άρη τροχό.

Σε σχέση με το παλιό μου, τα συστήματα είναι σχεδόν ίδια. Δίσκοι – ταχύτητες – συστήματα αποσβέσεων.

Το μόνο που αλλάζει είναι τα φρένα. Στο καινούργιο είναι υδραυλικά με 18άρες δισκόπλακες. Σταματάει τρόλεϊ δηλαδή. Και το σταματάει ωραία.

Άλλες βασικές διαφορές είναι η γεωμετρία του σκελετού. Τώρα είναι για πιο ψηλό άτομο. Επίσης οι κολλήσεις και όλα τα τμήματα που δέχονται τις καταπονήσεις, είναι σφυρήλατα, σμιλευμένα και ενισχυμένα.

Οι διαδρομές της ανάρτησης και το μήκος των πιρουνιών από 80χιλ και 470, πήγαν στα 100χιλ και 510 αντίστοιχα.

Επίσης λάστιχα φαρδύτερα κατά 1 πόντο, δίνουν καλύτερη πρόσφυση στο χώμα.

Ρυθμιζόμενη, τέλος, αλλά και κλειδωνόμενη ανάρτηση, δίνουν το κερασάκι της τούρτας τόσο στην άσφαλτο όσο και στο χώμα.

Και όλα αυτά στα ίδια κιλά, λόγω του ελαφρύτερου κράματος αλουμινίου που φοράει, από 7005 σε 6061.

Και όλες αυτές τις διαφορές, τις αγόρασα με €200.

€500 που αγόρασα το καινούργιο μείον €300 που έδωσα το παλιό.

Καλή κίνηση πιστεύω, που ελπίζω να δείξει και στο terrain.

ckk
23-10-2012, 03:01
Το Σαββάτο που μας πέρασε έκανα και μια μικρή βολτούλα από Σύνταγμα αλλά και από Στουρνάρη, αλλά έλλειπαν ΟΛΟΙ.

Άλλη αίσθηση στην άσφαλτο. ΑΛΛΗ... άκοπα πάει πολύ πιο γλυκά.

Μπορεί να παίζουν ρόλο και τα 10 επιπλέον psi στα λάστιχα...



Στο χώμα θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

frits
23-10-2012, 08:06
Όπα...:)

Πολύ όμορφο Χρήστο, τώρα το είδα...:ye02:

Δυστυχώς ένα έκτακτο πρόβλημα υγείας θα με κρατήσει μακριά από ποδήλατο και μηχανή εώς τον καινούργιο χρόνο..:rolleyes:

ckk
23-10-2012, 08:45
Όπα...:)

Πολύ όμορφο Χρήστο, τώρα το είδα...:ye02:

Δυστυχώς ένα έκτακτο πρόβλημα υγείας θα με κρατήσει μακριά από ποδήλατο και μηχανή εώς τον καινούργιο χρόνο..:rolleyes:

Σταύρο σε ευχαριστώ.



Σε σχέση με το πρόβλημα της υγείας σου, εύχομαι να είναι κάτι απλό.

Περαστικά και σύντομα.

Τα βουνα, είτε ποδηλατικά είτε 'μηχανικά΄, σε περιμένουν.

Το από Στουρνάρη όπως κατάλαβες, για σένα ήταν.

ckk
23-10-2012, 08:52
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω από το forum και τους Αρκά και Γιώργο-κ1 για την βοήθειά τους και τις γνώσεις τους.

Αρκάς όπως κατάλαβες το από το Σύνταγμα ήταν για εσένα.




Επίσης τα παιδιά από το forum, που ενδιαφέρθηκαν για την αγορά του παλαιού.

Ήταν πραγματικά πολύ καλό ποδήλατο, σε πολύ καλή κατάσταση και το ΄άρπαξε΄ στην κυριολεξία, σε δύο ώρες από την καταχώριση στο car.gr, ένας εκτός forum.

gsmaniac
23-10-2012, 10:43
Καλοριζικο....:)
Καλη η αναβάθμιση ......μαζι με το Ποδηλατο, αναβαθμίζεται και ο ποδηλάτης
Οι βόλτες σου θα ειναι πιο ευχάριστες....;)

giamil
23-10-2012, 10:53
Καλες βολτες Χρηστο!

Ωραιο το καινουργιο το μουλαρι!

Τουμπανακι!

:cool2::cool2::cool2:

Arkas
23-10-2012, 12:01
Με το καλό να το χαρείς Χρήστο !

siraxanz
23-10-2012, 12:01
Καλές βόλτες :ye02:

Ακιs
23-10-2012, 13:56
Kαλες βολτες και προσεκτικα!!!Να περασεις να κανω test-ride...;):):D

ckk
23-10-2012, 14:44
Καλοριζικο....:)
Καλη η αναβάθμιση ......μαζι με το Ποδηλατο, αναβαθμίζεται και ο ποδηλάτης
Οι βόλτες σου θα ειναι πιο ευχάριστες....;)


Θα σε χρειαστώ για το heart reader, που μου έλεγες. Παλμοί - αεροβική - αναερόβια κλπ της ηλικίας σου. :ye33: :p :p


Καλες βολτες Χρηστο!

Ωραιο το καινουργιο το μουλαρι!

Τουμπανακι!

:cool2::cool2::cool2:


Δεν λες τίποτα μουλάρι. Ότι και να του βάλεις μπροστά του... το καταπίνει.





Παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές όλους. :) :)

ckk
23-10-2012, 14:45
Kαλες βολτες και προσεκτικα!!!Να περασεις να κανω test-ride...;):):D

Εδώ πάω Κέντρο...

Από την γειτονιά δεν θα περάσω...?... :ye33:

Sierso
23-10-2012, 20:27
Καλες βολτες σου ευχομαι...καλοταξιδο
Διαφορες.Το26αρι ειναι για κλειστες χωματινες διαδρομες πιο ευελικτες,απαιτητικες τελος παντων,ας πουμε για καποιον που κανει πρωταθλητισμο(cross country).To 29ari θα ελεγα πιο passe partout ποδηλατο.Αναλογα δε με τα λαστιχα που θα του φορεσεις,δεν θα πει και οχι στην ασφαλτο,για πολλα χμ.Να το χαιρεσαι.