PDA

View Full Version : Φωτα Xenon στην Ευρωπη


paschalis
23-10-2012, 16:20
Μιλωντας με συμφορουμιτη για το τελευταιο ταξιδι του
στην ΕΕ μου ανεφερε το εξης περιστατικο.
Ο τελωνειακος στα συνορα Ουγγαριας -Σερβιας τον ρωτησε
αν εχει ξενον και οταν πηρε θετικη απαντηση μπηκε στο φυλακιο σεσμευιντας τα χαρτια
της μοτο και του αναβατη και μουρμουριζοντας κατι για παρανομο αξεσουαρ και προστιμο 200 ευρω.
Τελικα οι δυο μηχανες της παρεας εφυγαν απο εκει με μια ωρα καθυστερησης
χωρις προστιμο και περαιτερω εξηγησεις.
Με δεδομενο οτι οντως η τοποθετηση τους ειναι αντικανονικη
μιας και δεν υπαρχει GS με κατοπτρο ειδικο για ξενον θα ηθελα
μαρτυριες σας σε σχετικο ελεγχο η καποιες αναφορες απο ξενα
κλαμπ και ομαδες πανω στο θεμα.
Αν καποιος εχει εικονα απο σχετικη νομοθεσια ευρωπαικης
χωρας ακομα καλυτερα!!
Ευχαριστω:)

vpentza
23-10-2012, 16:33
η οδηγία είναι να απαγορεύεται η χρήση τους όταν δεν είναι εργοστασιακό αξεσσουάρ αλλά after market, και όλοι γνωρίζουμε οτι η BMW ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το κάτοπτρο το συμβατό με τοποθέτηση xenon...
Τώρα βέβαια, πώς το αποδεικνύει ο τελωνειακός στη Σερβία δεν ξέρω....

Εφόσον μας ρωτάμε, απαντάμε ΟΧΙ για παν ενδεχόμενο. Εκτιμώ όμως ότι περιξ των Βαλκανίων γενικά τη γλυτώνουμε όχι όμως στα κεντρικά και βόρεια της Ευρώπης.....

jmar
23-10-2012, 16:33
Μιλωντας με συμφορουμιτη για το τελευταιο ταξιδι του
στην ΕΕ μου ανεφερε το εξης περιστατικο.
Ο τελωνειακος στα συνορα Ουγγαριας -Σερβιας τον ρωτησε
αν εχει ξενον και οταν πηρε θετικη απαντηση μπηκε στο φυλακιο σεσμευιντας τα χαρτια
της μοτο και του αναβατη και μουρμουριζοντας κατι για παρανομο αξεσουαρ και προστιμο 200 ευρω.
Τελικα οι δυο μηχανες της παρεας εφυγαν απο εκει με μια ωρα καθυστερησης
χωρις προστιμο και περαιτερω εξηγησεις.
Με δεδομενο οτι οντως η τοποθετηση τους ειναι αντικανονικη
μιας και δεν υπαρχει GS με κατοπτρο ειδικο για ξενον θα ηθελα
μαρτυριες σας σε σχετικο ελεγχο η καποιες αναφορες απο ξενα
κλαμπ και ομαδες πανω στο θεμα.
Αν καποιος εχει εικονα απο σχετικη νομοθεσια ευρωπαικης
χωρας ακομα καλυτερα!!
Ευχαριστω:)

Πασχαλη το καλοκαιρι που περασαμε εμεις τα συνορα αυτα δεν ειχαμε τετοιο θεμα και ημασταν 2 μηχανες με φωτα ξενον!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι παρανομα!! Μονο αν καποιος διαθετει ολοκληρωμενο ΦΑΝΑΡΙ ΞΕΝΟΝ (τα φαναρια ξενον αναλογα με την κλιση του οχηματος κατευθυνουν τη δεσμη φωτος ετσι ωστε να μην στραβωνουν τον απεναντι, επισης ολα τα γνησια φαναρια ξενον δεν εχουν καθρεπτη οπως τα απλα φαναρια διοτι εκει κανει αντανα####### το δυνατο φως και στραβωνει τον απεναντι) ειναι νομιμος, αλλα τετοια ιστορια σε συνορα πρωτη φορα ακουω, αν εχουμε και τετοια θεματα :yz

Maggellanos
23-10-2012, 16:59
Κανονικα οτιδηποτε δεν ειναι νομιμη μετατροπη και (σε πολλες χωρες) δεν αναγραφεται στην αδεια,ειναι παρανομο!Ειδικα σε χωρες της Κεν.Ευρωπης και επανω,αυτο οπως και ολοι οι νομοι εφαρμοζονται στο επακρο!Ο μονος ισως λογος που την γλυτωνουμε ολοι οσοι απο εμας βολταρουμε σε εκεινα εκει τα μερη,ειναι καθαρα γιατι προσπαθουν να μην βλαψουν τον οποιο τουρισμο τους,και δεν μας ελεγχουν το ιδιο σχολαστικα με τους μονιμους κατοικους...Τωρα να κατσει να ασχοληθει τελωνειακος,στα Βαλκανια η στην Αν.Ευρωπη,με το εαν ενα οχημα ''φοραει'' συστημα ξενον στα φωτα του,και μαλιστα σε τοσο πολυασχολα συνορα,το ακουω πολυ τραβηγμενο!
Οπως και αν εχει,εαν μου συνεβαινε θα απαντουσα οτι δεν φοραω τιποτα και θα τελειωνε εκει το θεμα...

ntinos72
23-10-2012, 17:05
Kαι να το δει ο τελώνης και να σου πει πως είναι μπλεδίζον, θα του πεις οτι είναι osram xenon look:ye33:

gandreas
23-10-2012, 17:33
Η αλήθεια είναι ότι σε μερικά ΙΧ που βλέπω είναι απελπιστικά ενοχλητικά, οι μηχανές δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ. Απλός μερικοί τηρούν τον νόμο

frits
23-10-2012, 18:23
Θα δείξει σε λίγο καιρό που θα πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ.

zandesiro
23-10-2012, 20:31
Θα δείξει σε λίγο καιρό που θα πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ.

Ναι καλα.....Εγω περασα πριν μια εβδομαδα με συρματινο πλεγμα στο φαναρι(που καρα-απαγορευεται για χρηση δρομου) και δε μου ειπαν τιποτα!!;)

paschalis
23-10-2012, 20:58
Θα δείξει σε λίγο καιρό που θα πρέπει να περάσουμε ΚΤΕΟ.

Ναι καλα.....Εγω περασα πριν μια εβδομαδα με συρματινο πλεγμα στο φαναρι(που καρα-απαγορευεται για χρηση δρομου) και δε μου ειπαν τιποτα!!;)

Επρεπε να γραψω στον τιτλο οτι ρωταω
για την υπολοιπη Ευρωπη!!!
Γιατι εδω ειναι αλλη Ευρωπη που την λενε Ποπη..
της Ποπης δηλαδη:cool:

Lupo
23-10-2012, 21:45
Ναι καλα.....Εγω περασα πριν μια εβδομαδα με συρματινο πλεγμα στο φαναρι(που καρα-απαγορευεται για χρηση δρομου) και δε μου ειπαν τιποτα!!;)sorry για το άσχετο αλλά, ποιο εννοείς?
Κάτι τέτοιο? Headlight protector Steel BMW R 1200 GS / ADV | Touratech AG (http://shop.touratech.com/headlight-protector-steel-bmw-r-1200-gs-adv.html)
Κι αν ναι, είναι παράνομο???:wo20:

Menos
12-11-2012, 03:15
Αν και έχω διαφορετική μηχανή απο τους υπόλοιπους, φοράω xenon πάνω απο 1 χρόνο..
Στις χώρες που με έχουν σταματήσει για έλεγχο (Σλοβακία, Ουγγαρία, Αυστρία) ουδέποτε ασχολήθηκαν με τα φώτα μου... τους απασχολούσε να είναι αναμμένα και μόνο αυτό!

Την νύχτα ψιλοστραβώνουν αλλά όχι τραγικά πράγματα.. αν και συνήθως κυκλοφορώ μέρα.
Τελικά είναι σε τι έλεγχο θα πέσεις και τα κέφια του αστυνομικού.
Θεωρείται παράνομο, όμως με αστυνομικό που είχα συζητήσει το θέμα, θεώρησε πως για την οδήγηση την ημέρα είναι τα πιο κατάλληλα..
Αυτά.

anegis
12-11-2012, 08:16
sorry για το άσχετο αλλά, ποιο εννοείς?
Κάτι τέτοιο? Headlight protector Steel BMW R 1200 GS / ADV | Touratech AG (http://shop.touratech.com/headlight-protector-steel-bmw-r-1200-gs-adv.html)
Κι αν ναι, είναι παράνομο???:wo20:

Ναι ειναι εγκεκριμένο μόνο για off road χρήση. Ολα τα προστατευτικά των φώτων - και τα διαφανή πλαστικά - δεν έχουν έγκριση για χρήση!!
Το αναγράφουν τα manuals.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

geopoumid
12-11-2012, 08:58
γεια χαρα παροτι δεν εχω xenon αλλες μοτο που ηταν διπλα μου σε αυτες τισ χωρες δεν ειχαν προβλημα .οτι κανουν κατι τον απεναντι ειναι το μονο σιγουρο εγω εχω προβολακι ενα xenon και το αναβω σε δσκολα σημεια και βλεπω οτι καμια φορα ο απεναντι θελει να με πυροβολησει νομιζω οτι δεν ειναι καλο να παρεμβανουμε σε καποια κομματια αυθερετα.....γνωμη μου ετσι ..........

VDR
12-11-2012, 09:20
Γεια σας παίδες!Η συγκεκριμένη μετατροπή στα φώτα..ειδικά σε σκοτεινό επαρχιακό οδικό δίκτυο είναι απίστευτα ενοχλητική και όχι μόνο.., για τον απέναντι. Πριν προχωρήσει κάποιος στην επιλογή αυτή θα τον παρακαλούσα να σκεφτεί ότι δεν είναι μόνο αυτός στο δρόμο,και φυσικά να σεβαστεί εμάς τους υπολοίπους..εάν τα έχει βάλει...τι να πω?.να προσέξει τη ρύθμιση τους..

frin
12-11-2012, 11:37
εγω εχω προβολακι ενα xenon και το αναβω σε δσκολα σημεια και βλεπω οτι καμια φορα ο απεναντι θελει να με πυροβολησει ........


Ρύθμισέ το σωστά και δεν θα ενοχλείς κανένα:ye33:

jmar
12-11-2012, 13:25
Ρύθμισέ το σωστά και δεν θα ενοχλείς κανένα:ye33:

Και τερμα κατω να τα βαλεις οι αντανα####### του καθρεπτη ειναι αυτες που ενοχλουν, ειδικα αν εχεις ανοιχτο καθρεπτη (R1200GS) :ye33:

geopoumid
12-11-2012, 15:08
[QUOTE=frin;793761]Ρύθμισέ το σωστά και δεν θα ενοχλείς κανένα:ye33:[/QUOTE
οτι και να κανεις το σινιαλο δεν......το εχω ψαξει...

FONGEORGE
15-11-2012, 11:41
Στην Ελλαδα και δη στα αυτοκινητα ,τα ξενον πανε μονο με πλυστικα στα φαναρια...υπαρχει νομοθεσια....Για μηχανες δε ξερω!!:ye33: