PDA

View Full Version : Περί τριφασικού ρεύματος


SenseiG
26-10-2012, 17:17
Τι επιβαρινση εχει το τριφασικο ανα μηνα και την επιπλεον χρεωση οταν κανεις την πρωτη συνδεση.
Ξερει κανεις? Συμφερει?

ADV
26-10-2012, 18:00
Τι επιβαρινση εχει το τριφασικο ανα μηνα και την επιπλεον χρεωση οταν κανεις την πρωτη συνδεση.
Ξερει κανεις? Συμφερει?

Σε σχέση με το μονοφασικό δεν συμφέρει.

Μονόδρομος όταν έχεις αυξημένα φορτία όπου η απλή μονοφασική των 8 Kw δεν σε καλύπτει ή έχεις 3Φ φορτία

thomas65
26-10-2012, 18:03
Σε σχέση με το μονοφασικό δεν συμφέρει.

Μονόδρομος όταν έχεις αυξημένα φορτία όπου η απλή μονοφασική των 8 Kw δεν σε καλύπτει ή έχεις 3Φ φορτία

Θα με ενδιέφερε και εμένα να ήξερα πόσο πάει να αλλάξω το ρολόι μου που είναι μονοφασικό 35Α σε τριφασικό. Πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια αλλαγή;;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ADV
26-10-2012, 18:14
Θα με ενδιέφερε και εμένα να ήξερα πόσο πάει να αλλάξω το ρολόι μου που είναι μονοφασικό 35Α σε τριφασικό. Πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια αλλαγή;;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Σαν χαρτιά στην ΔΕΗ είναι κάτι απλό.(καινούργα ΥΔΕ κλπ)

Κόστος δεν υπάρχει καθώς κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική.

μονοκατοικία?πολυκατοικία?
Απόσταση απο τα ρολόγια μέχρι τον πίνακα?
Πίνακας? Πόσο μεγάλος είναι? χωράει τα καινούργια στοιχεία κλπ

Επίσης σε ορισμένες περιπτώσεις τεχνικά είναι δύσκολο ή αδύνατο. π.χ. σκαψίματα κλπ

Σε τετοιες περιπτώσεις μια επαύξηση ισχύος σε ενισχυμένο μονοφασικό εφόσον μπορεί να περαστεί το καινούργιο καλώδιο είναι προτιμότερο εφόσον δεν έχεις 3Φ φορτία.

Πολλά ερωτήματα τα οποία μόνο μετά απο αυτοψία-κοστολόγηση μπορεί να σου δωθεί απάντηση

frits
26-10-2012, 21:19
Η ¨εγγύηση" είναι περίπου 400 ευρώ έναντι του κατοστάρικου της μονοφασικής παροχής.

Επίσης θα χρειαστείς νέο πιστοποιητικό ασφαλείας από ηλεκτρολόγο κόστος 120-150 ευρώ και βέβαια έξοδα για νέο πίνακα, ρελιέ ασφαλείας κ.λ.π.
Επίσης αν δεν υπάρχει ήδη στην οικοδομή πρόβλεψη για τριφασικό, θα πρέπει η ΔΕΗ να στο φέρει μέχρι το ρολόϊ. Σκάψιμο πεζοδρόμια κ.λ.π.

Το θέμα είναι Γιώργο αν το χρειάζεσαι γιατί την βαβούρα του την έχει μέχρι να βγάλεις άκρη..:rolleyes:

siraxanz
26-10-2012, 21:23
Όταν πρόκειτε περί αρχικής σύδεσης,

αυτό που απλοικά λέμε "να πάρω το ρολόι απο την ΔΕΗ" σε νέες οικοδομές,

υπάρχει μια σημαντική διαφορά.

Το τριφασικό κοστίζει περίπου 100% ακριβότερα απο το μονοφασικό(τουλάχιστον πριν 6 χρονια αυτή ηταν η διαφορα)

Είχα δωσει 670 ευρω για να συνδεθω με τριφασικό και τοτε το μονοφασικο κοστιζε 350 ευρω

Σε ένα συγχρονο σπίτι το τριφασικό είναι μονοδρομος.
Οπότε σε λάθος δίλλημα είσαι, Γιώργο...

Εκτός αν το σπίτι είναι δυάρι, τότε κάνεις δουλειά και με μονοφασικό...

napgeo
27-10-2012, 01:05
Γιώργο :Απορία:που θα το χρειστείς. Κάνε αίτηση για 63Α Ασφάλεια. Είναι ένα βήμα πριν το 3φ.............

SenseiG
27-10-2012, 14:17
Το σπιτι ειναι καινουριο ακομα δεν εχω παρει ρευμα και ψαχνω να βρω τι με συμφερει..
Μονοκατοικια καντα στα 90 τμ.
Συμφερει τριφασικο?

babisadve
27-10-2012, 15:20
Όταν πρόκειτε περί αρχικής σύδεσης,
αυτό που απλοικά λέμε "να πάρω το ρολόι απο την ΔΕΗ" σε νέες οικοδομές, υπάρχει μια σημαντική διαφορά.
Το τριφασικό κοστίζει περίπου 100% ακριβότερα απο το μονοφασικό(τουλάχιστον πριν 6 χρονια αυτή ηταν η διαφορα)
Είχα δωσει 670 ευρω για να συνδεθω με τριφασικό και τοτε το μονοφασικο κοστιζε 350 ευρω

Σε ένα συγχρονο σπίτι το τριφασικό είναι μονοδρομος.
Οπότε σε λάθος δίλλημα είσαι, Γιώργο...

Εκτός αν το σπίτι είναι δυάρι, τότε κάνεις δουλειά και με μονοφασικό...

Βρίσκομαι κι εγώ σε φάση αποπεράτωσης δυόροφης μονοκατοικίας και θεωρώ κι εγώ οτί το τριφασικό είναι μονόδρομος.
Βέβαια εγώ υιοθέτησα τη λύση της αντλίας θερμότητας για τη θέρμανση του σπιτιού, οπότε οι ενεργειακές μου ανάγκες είναι αυξημένες.
Συνυπολόγισε και τιμολόγια νυχτερινού... και αποφάσισε.
;)

frits
27-10-2012, 15:36
Γιώργο εφόσον είναι καινούργιο πας από την αρχή στην καλύτερη λύση που είναι το τριφασικό και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ανεξάρτητα από τα φορτία που θα χρειαστείς στο μέλλον :)

napgeo
27-10-2012, 15:59
Το σπιτι ειναι καινουριο ακομα δεν εχω παρει ρευμα και ψαχνω να βρω τι με συμφερει..
Μονοκατοικια καντα στα 90 τμ.
Συμφερει τριφασικο?


Κατά τη δική μου άποψη είναι υπερβολή.

Για οικιακή κατανάλωση σε υπερκαλύπτει. Ο Ηλεκτρολόγος σου τι σου είπε. Αυτός θα είναι ο τελικός υπογράφων........

Arkas
27-10-2012, 16:05
Κατά τη δική μου άποψη είναι υπερβολή.

Για οικιακή κατανάλωση σε υπερκαλύπτει. Ο Ηλεκτρολόγος σου τι σου είπε. Αυτός θα είναι ο τελικός υπογράφων........

Και ο Γιώργος ο τελικώς πληρώνων ! :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
27-10-2012, 16:11
Και ο Γιώργος ο τελικώς πληρώνων ! :D


Sent by Arkas via Tapatalk !


Εννοείται αυτό. Με 63Α ασφάλεια τροφοδοτείς άνετα δύο οικίες.
Πιστεύω ότι είναι υπερβολή. Κοστίζει πάντως το 3Φ.............

SenseiG
27-10-2012, 16:35
Και ο Γιώργος ο τελικώς πληρώνων ! :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

:cr13::cr13:....:p

Μιχάλης 1988
27-10-2012, 17:13
Επειδή το έχω ξαναδεί το σενάριο βάλε 3φ και μην το συζητας καθόλου. Η διάφορα στα χρήματα εκτός τη ΔΕΗ ειναι στο καλώδιο της παροχής που μάλλον θα βάλεις 5χ10mm+1,5, στο ρελε που θα ειναι τριφασικο και στον γενικό. Με λίγα λόγια αστεία η διαφορα και απο όσο γνωρίζω εκτός της μεγαλύτερης εγγύησης δεν έχεις κάποια πρόσθετη επιβάρυνση.. Και για σιγουριά πάω να κοιτάξω το λογαριασμό μου..!

Μιχάλης 1988
27-10-2012, 17:22
Επίσης ξέχασα να σου πω οτι επειδή η εγκατάσταση ειναι καινούργια η ΔΕΗ θα σου χρεώσει κατι τις παραπάνω για το καλώδιο και μάλλον και το μετρητή.. Αλλά καλύτερα να κανείς μια ερώτηση σε αυτούς για να σου λυθούν όλες οι οικονομικές απορίες..

SenseiG
27-10-2012, 17:32
Επίσης ξέχασα να σου πω οτι επειδή η εγκατάσταση ειναι καινούργια η ΔΕΗ θα σου χρεώσει κατι τις παραπάνω για το καλώδιο και μάλλον και το μετρητή.. Αλλά καλύτερα να κανείς μια ερώτηση σε αυτούς για να σου λυθούν όλες οι οικονομικές απορίες..

Επειδή το έχω ξαναδεί το σενάριο βάλε 3φ και μην το συζητας καθόλου. Η διάφορα στα χρήματα εκτός τη ΔΕΗ ειναι στο καλώδιο της παροχής που μάλλον θα βάλεις 5χ10mm+1,5, στο ρελε που θα ειναι τριφασικο και στον γενικό. Με λίγα λόγια αστεία η διαφορα και απο όσο γνωρίζω εκτός της μεγαλύτερης εγγύησης δεν έχεις κάποια πρόσθετη επιβάρυνση.. Και για σιγουριά πάω να κοιτάξω το λογαριασμό μου..!

:th11:

siraxanz
27-10-2012, 20:46
Γιώργο :Απορία:που θα το χρειστείς. Κάνε αίτηση για 63Α Ασφάλεια. Είναι ένα βήμα πριν το 3φ.............

Βρε Νάπο καλά είναι να μιλάμε για αξιόπιστα αλλά μέχρις εκεί,
δεν υπάρχει 63Α ασφάλεια σε μονοφασικό ρε φίλε..
Κάποτε υπήρχε, τώρα όχι.
Στην Αθήνα πιθανόν να υπάρχει αλλά στις επαρχίες με τπτ...
Τουλάχιστον στην Πελοπόννησο δενννννννννν υπάρχει

Σε τριφασικό και με ειδικό τιμολόγιο για βαρείς καταναλωτές(μεγάλα ξενοδοχεία κ τετοια) υπάρχει το 63 αμπερ,
ειναι τοσο ακριβό που προτιμανε οι ενδιαφερόμενοι να βαζουν 2 τριφασικα ρολόγια 3χ40αμπερ
παρά ενα τριφασικό 3χ65 αμπερ γιατι κοστιζει υπέρογκα..

Οι συνήθεις ασφάλειες του τριφασικού είναι 40 Αμπερ...

Εκτός αν στην Ηπειρο που παράγετε πολύ ρευμα
απο τα υδροηλεκτρικα φράγματα σας κάνει άλλα κολπα η ΔΕΗ

Και τι να τον πει ο ηλεκτρολόγος σε σύγχρονες κατοικίες και μάλιστα εξοχικές το τριφασικό δεν ειναι πολυτέλεια...
είναι άνεση...
Ούτε και έξοδο δεν είναι...

Εμαθα και τις τιμές.
Το μονοφασικο θελει 400 η ΔΕΗ για το τριφασικο 1400

Γιώργο μην σκας εκει οικονομία δεν κανεις μιλαμε για μια διαφορά 1000 με 1500 ευρω περιπου και είναι για παντα...



Μια φάση δεν φτάνει με τπτ

Εκτός αν είσαστε:

οχι αιρκοντίσιον,

κουζίνα με γκαζι,

καμμία πρόβλεψη για θερμοσιφωνα(ουτε συνδεση στον ηλιακό)


Τότε βάλε μονοφασικό.... και κερδίζεις κανά χιλιάρικο,
άντε και 200 ευρώ στον πίνακα...
κάποιο έξοδο είναι κ στην παροχή να ερθει απο το ρολόι που συνηθως παει στον δρόμο μέχρι τον πινακα σου..
ε αυτά τα μετρα θα ερθουν με 5χ10 τριφασικό καλώδιο αντί 3χ6 που ειναι το μονοφασικο κ χρεώνεσε την διαφορά, εως τον πινακα σου
αυτό είναι γύρω στα 1200 εως 1500 ευρώ οικονομία
για μια κ μοναδική φορά...στην όλη κατασκευή του σπιτιού...
Σε ενα σπίτι που θα κοστίσει 100.000(ενας μεσος ορος) 1500 ευρώ δεν είναι οικονομια.



και είσαι με την ψυχή στο στόμα
θα στα πει και ο Ηλεκτρολόγος σου:)

να μην μπορείς σε καύσωνα να ανάψεις τα αιρκοντίσιον
και το φουρνο της κουζίνας ταυτόχρονα...;)


Προσωπικα, αν θέλεις θα εκανα οικονομία πχ στα πλακάκια παρά στο τριφασικό...
Το σπίτι σου αν έχει και βεράντες και 2 μπάνια θα θέλει 200 μέτρα πλακακια
επί 20ευρω μ2 ενας μέσος όρος, μας κάνει 4.000ευρω
Βάλε με 15 ευρώ πλακάκι, και με 10 υπάρχει και
νά τα λεφτά του τριφασικού...








.

thomas65
27-10-2012, 21:09
Βρε Νάπο καλά είναι να μιλάμε για αξιόπιστα αλλά μέχρις εκεί,
δεν υπάρχει 63Α ασφάλεια σε μονοφασικό ρε φίλε..
Κάποτε υπήρχε, τώρα όχι.
Στην Αθήνα πιθανόν να υπάρχει αλλά στις επαρχίες με τπτ...
Τουλάχιστον στην Πελοπόννησο δενννννννννν υπάρχει

Σε τριφασικό και με ειδικό τιμολόγιο για βαρείς καταναλωτές(μεγάλα ξενοδοχεία κ τετοια) υπάρχει το 63 αμπερ,
ειναι τοσο ακριβό που προτιμανε οι ενδιαφερόμενοι να βαζουν 2 τριφασικα ρολόγια 3χ40αμπερ
παρά ενα τριφασικό 3χ65 αμπερ γιατι κοστιζει υπέρογκα..

Οι συνήθεις ασφάλειες του τριφασικού είναι 40 Αμπερ...

Εκτός αν στην Ηπειρο που παράγετε πολύ ρευμα
απο τα υδροηλεκτρικα φράγματα σας κάνει άλλα κολπα η ΔΕΗ

Και τι να τον πει ο ηλεκτρολόγος σε σύγχρονες κατοικίες και μάλιστα εξοχικές το τριφασικό δεν ειναι πολυτέλεια...
είναι άνεση...
Ούτε και έξοδο δεν είναι...

Εμαθα και τις τιμές.
Το μονοφασικο θελει 400 η ΔΕΗ για το τριφασικο 1400

Γιώργο μην σκας εκει οικονομία δεν κανεις μιλαμε για μια διαφορά 1000 με 1500 ευρω περιπου και είναι για παντα...



Μια φάση δεν φτάνει με τπτ

Εκτός αν είσαστε:

οχι αιρκοντίσιον,

κουζίνα με γκαζι,

καμμία πρόβλεψη για θερμοσιφωνα(ουτε συνδεση στον ηλιακό)


Τότε βάλε μονοφασικό.... και κερδίζεις κανά χιλιάρικο,
άντε και 200 ευρώ στον πίνακα...
κάποιο έξοδο είναι κ στην παροχή να ερθει απο το ρολόι που συνηθως παει στον δρόμο μέχρι τον πινακα σου..
ε αυτά τα μετρα θα ερθουν με 5χ10 τριφασικό καλώδιο αντί 3χ6 που ειναι το μονοφασικο κ χρεώνεσε την διαφορά, εως τον πινακα σου
αυτό είναι γύρω στα 1200 εως 1500 ευρώ οικονομία
για μια κ μοναδική φορά...στην όλη κατασκευή του σπιτιού...
Σε ενα σπίτι που θα κοστίσει 100.000(ενας μεσος ορος) 1500 ευρώ δεν είναι οικονομια.



και είσαι με την ψυχή στο στόμα
θα στα πει και ο Ηλεκτρολόγος σου:)

να μην μπορείς σε καύσωνα να ανάψεις τα αιρκοντίσιον
και το φουρνο της κουζίνας ταυτόχρονα...;)


Προσωπικα, αν θέλεις θα εκανα οικονομία πχ στα πλακάκια παρά στο τριφασικό...
Το σπίτι σου αν έχει και βεράντες και 2 μπάνια θα θέλει 200 μέτρα πλακακια
επί 20ευρω μ2 ενας μέσος όρος, μας κάνει 4.000ευρω
Βάλε με 15 ευρώ πλακάκι, και με 10 υπάρχει και
νά τα λεφτά του τριφασικού...








.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφταισε. :ye36::ye36::ye36:
Πρακτικά πράγματα, και μια και το φτιάχνεις για δικό σου δεν κάνεις τσιφουτιές. Εκτός αν το έχεις για νοικιάρικο και πάλι δεν πρέπει να είσαι τσίπης:ye33:
Και από οτι φαίνεται ξέρεις τα τιμολόγια. Εγώ ενδιαφέρομαι για το σπίτι των γονιών μου. Είναι αυτό που είπες. Το καλοκαίρι δεν μπορούν να μαγειρέψουν με το θερμοσίφωνο αναμένο και το αιρκοντίσιον μαζί. και με στέλνει εμένα ο πατέρας μου να κάνω τα διάφορα. Μέχρι τώρα είχα αμελίσει αλλά αφού το συζητάμε το ξαναθυμήθηκα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:. Η αλλάγή από μονοφασικό σε 3φασικό τι στοιχίζει;;; Για τα μέσα στο σπίτι θα τα βρει με τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς του που είναι φιλαράκια. Η δεή τι να ζητάει ξέρει κανείς;;;; :wha13:

frits
27-10-2012, 21:12
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφταισε. :ye36::ye36::ye36:
Πρακτικά πράγματα, και μια και το φτιάχνεις για δικό σου δεν κάνεις τσιφουτιές. Εκτός αν το έχεις για νοικιάρικο και πάλι δεν πρέπει να είσαι τσίπης:ye33:
Και από οτι φαίνεται ξέρεις τα τιμολόγια. Εγώ ενδιαφέρομαι για το σπίτι των γονιών μου. Είναι αυτό που είπες. Το καλοκαίρι δεν μπορούν να μαγειρέψουν με το θερμοσίφωνο αναμένο και το αιρκοντίσιον μαζί. και με στέλνει εμένα ο πατέρας μου να κάνω τα διάφορα. Μέχρι τώρα είχα αμελίσει αλλά αφού το συζητάμε το ξαναθυμήθηκα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:. Η αλλάγή από μονοφασικό σε 3φασικό τι στοιχίζει;;; Για τα μέσα στο σπίτι θα τα βρει με τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς του που είναι φιλαράκια. Η δεή τι να ζητάει ξέρει κανείς;;;; :wha13:

Μεγαλύτερη εγγύηση, την Δευτέρα που πέρνω ένα ρολόϊ στο όνομα μου θα σου πω.

egefalikos
27-10-2012, 21:20
Εχθές έκανα το συμβόλαιο στην ΔΕΗ για τριφασικό, πλήρωσα 130,00€ για εγγύηση και για την χελώνα πριν κανα δυό χρόνια είχα δώσει γύρω στα 900 €! Ασφάλειες 3x35 Α.
Το χειμώνα στο σπίτι που νοικιάζω έκαιγα το AC και ένα αερόθερμο, μόλις άναβα μια ακόμη συσκεύη μεγάλη (κουζίνα, σίδερο, θερμοσίφωνα) καιγόταν οι ασφάλειες! Και μάλιστα 2 φορές καήκε και αυτή της χελώνας και έρχεται η ΔΕΗ και την αλλάζει!
Με το καλό να το τελειώσετε φίλε! :ye33:

napgeo
27-10-2012, 21:48
Βρε Νάπο καλά είναι να μιλάμε για αξιόπιστα αλλά μέχρις εκεί,
δεν υπάρχει 63Α ασφάλεια σε μονοφασικό ρε φίλε..
Κάποτε υπήρχε, τώρα όχι.
Στην Αθήνα πιθανόν να υπάρχει αλλά στις επαρχίες με τπτ...
Τουλάχιστον στην Πελοπόννησο δενννννννννν υπάρχει


Οι συνήθεις ασφάλειες του τριφασικού είναι 40 Αμπερ...



.


Μην στοιχηματίζεις ποτέ με Αξιόπιστο και μάλιστα Ηπειρώτη.
:re25:Μπορεί να εκπλαγείς.
Στο χωριό η παροχή μου είναι σχεδόν καινούργια. Μιλάμε για την ασφάλεια της ΔΕΗ. Έκανα αίτηση και στο Ρολόι η Ασφάλεια παροχής είναι 63Α. Τροφοδοτώ με ξεχωριστός πίνακες (Εσωτερικούς) τα δύο σπίτια. Κανένα πρόβλημα.
Σπίτια έχουμε και όχι βιομηχανίες. Τι θα τροφοδοτήσει κάποιος που δεν το σηκώνει το μονοφασικό. Μην είσαστε υπερβολικοί σε όλα σας..................

jorhe
27-10-2012, 22:45
καλησπερα παιδια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ο Ναπο εχει δικιο Χαρη υπαρχει μονοφασικη παροχη της ΔΕΗ με 63Α ασφαλεια . Απλως η ΔΕΗ το αποσιωπει και μπορει να μην δεχτει να τροφοδοτησει τετοια παροχη γιατι εχει παντα προβλημα ισοκατανομης των φορτιων στο δικτυο της

siraxanz
27-10-2012, 22:58
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφταισε. :ye36::ye36::ye36:
Πρακτικά πράγματα, και μια και το φτιάχνεις για δικό σου δεν κάνεις τσιφουτιές. Εκτός αν το έχεις για νοικιάρικο και πάλι δεν πρέπει να είσαι τσίπης:ye33:
Και από οτι φαίνεται ξέρεις τα τιμολόγια. Εγώ ενδιαφέρομαι για το σπίτι των γονιών μου. Είναι αυτό που είπες. Το καλοκαίρι δεν μπορούν να μαγειρέψουν με το θερμοσίφωνο αναμένο και το αιρκοντίσιον μαζί. και με στέλνει εμένα ο πατέρας μου να κάνω τα διάφορα. Μέχρι τώρα είχα αμελίσει αλλά αφού το συζητάμε το ξαναθυμήθηκα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:. Η αλλάγή από μονοφασικό σε 3φασικό τι στοιχίζει;;; Για τα μέσα στο σπίτι θα τα βρει με τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς του που είναι φιλαράκια. Η δεή τι να ζητάει ξέρει κανείς;;;; :wha13:

Κάπου 600 και κάτι είναι η επέκταση...
ευχαριστώ για τα καλά λόγια...

Εκτός απο κοινη λογική είναι και μονόδρομος... δεν θέλει πολύ μυαλό...

siraxanz
27-10-2012, 23:05
Μην στοιχηματίζεις ποτέ με Αξιόπιστο και μάλιστα Ηπειρώτη.
:re25:Μπορεί να εκπλαγείς.
Στο χωριό η παροχή μου είναι σχεδόν καινούργια. Μιλάμε για την ασφάλεια της ΔΕΗ. Έκανα αίτηση και στο Ρολόι η Ασφάλεια παροχής είναι 63Α. Τροφοδοτώ με ξεχωριστός πίνακες (Εσωτερικούς) τα δύο σπίτια. Κανένα πρόβλημα.
Σπίτια έχουμε και όχι βιομηχανίες. Τι θα τροφοδοτήσει κάποιος που δεν το σηκώνει το μονοφασικό. Μην είσαστε υπερβολικοί σε όλα σας..................

Δεν ξέρω τι σπίτια εχεις Νάπο, αλλά με το μονοφασικό, υπάρχει θέμα
Δεν είναι ότι δεν δουλεύει το σπίτι, μια χαρά δουλεύει, το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει όλο...



καλησπερα παιδια συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ο Ναπο εχει δικιο Χαρη υπαρχει μονοφασικη παροχη της ΔΕΗ με 63Α ασφαλεια . Απλως η ΔΕΗ το αποσιωπει και μπορει να μην δεχτει να τροφοδοτησει τετοια παροχη γιατι εχει παντα προβλημα ισοκατανομης των φορτιων στο δικτυο της


Είπα ότι δεν υπάρχει στην Πελοπόννησο...
και επίσης είπα ότι υπάρχει πανάκριβη 3Χ64 αμπερ(δηλαδή τριφασική)

Πόσο την πληρωσες την 64άρα Ναπολέων???

Άραγε, δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος να μας δώσει τα φώτα του???

Η έστω ηλεκτρολόγος μηχανικός???:D

και μια τελευταία ερώτηση, προς τον συντάκτη του νηματος...

Γιώργο, ο ηλεκτρολόγος σου τι σου είπε???:confused:

Γιατί για να ρωτήσεις το έχεις συζητήσει και έχεις προβληματιστεί...:D:)

siraxanz
27-10-2012, 23:06
Εχθές έκανα το συμβόλαιο στην ΔΕΗ για τριφασικό, πλήρωσα 130,00€ για εγγύηση και για την χελώνα πριν κανα δυό χρόνια είχα δώσει γύρω στα 900 €! Ασφάλειες 3x35 Α.
Το χειμώνα στο σπίτι που νοικιάζω έκαιγα το AC και ένα αερόθερμο, μόλις άναβα μια ακόμη συσκεύη μεγάλη (κουζίνα, σίδερο, θερμοσίφωνα) καιγόταν οι ασφάλειες! Και μάλιστα 2 φορές καήκε και αυτή της χελώνας και έρχεται η ΔΕΗ και την αλλάζει!
Με το καλό να το τελειώσετε φίλε! :ye33:

:ye36::ye02:

krama22
28-10-2012, 00:26
Ενα αλλο θέμα με το μονοφασικο ειναι οτι είσαι ευάλωτος σε πτώσεις /διακοπές που συμβαίνουν μονο σε μια φάση (αν σου τύχει να είσαι πάνω στη φάση που έχει πρόβλημα...)

Με το 3φασικό, ακόμα και με βλάβη σε καποια φάση εχεις τις άλλες δύο για καποιες καταναλώσεις και πρίζες...

siraxanz
28-10-2012, 01:54
Ενα αλλο θέμα με το μονοφασικο ειναι οτι είσαι ευάλωτος σε πτώσεις /διακοπές που συμβαίνουν μονο σε μια φάση (αν σου τύχει να είσαι πάνω στη φάση που έχει πρόβλημα...)

Με το 3φασικό, ακόμα και με βλάβη σε καποια φάση εχεις τις άλλες δύο για καποιες καταναλώσεις και πρίζες...

Baσική παραμετρος:ye02:

gandreas
28-10-2012, 11:08
Φίλε, στο σπίτι μου έχω μονοφασικό αλλά ενισχυμένο όπως μου είπαν ότι λέγετε. στο αναφέρω γιατί είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα στην αρχή που πήρα το σπίτι.
5 χρόνια τώρα ΔΕΝ έχω το παραμικρό πρόβλημα παίζοντας το καλοκαίρι με δύο A/C ταυτόχρονα 24.000 και 9.000 btu που αν ήταν να γονατίσει θα το είχε κάνει. Τα συμπεράσματα δικά σου;)

napgeo
28-10-2012, 11:25
Δεν ξέρω τι σπίτια εχεις Νάπο, αλλά με το μονοφασικό, υπάρχει θέμα
Δεν είναι ότι δεν δουλεύει το σπίτι, μια χαρά δουλεύει, το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει όλο...






Είπα ότι δεν υπάρχει στην Πελοπόννησο...
και επίσης είπα ότι υπάρχει πανάκριβη 3Χ64 αμπερ(δηλαδή τριφασική)

Πόσο την πληρωσες την 64άρα Ναπολέων???

Άραγε, δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος να μας δώσει τα φώτα του???

Η έστω ηλεκτρολόγος μηχανικός???:D

και μια τελευταία ερώτηση, προς τον συντάκτη του νηματος...

Γιώργο, ο ηλεκτρολόγος σου τι σου είπε???:confused:

Γιατί για να ρωτήσεις το έχεις συζητήσει και έχεις προβληματιστεί...:D:)

:Απορία:Χάρη μου δεν είμαι ο Πάγκαλος με τα 57 σπίτια.

Ένα σπίτι έχω στο Χωριό. Στην πορεία έγινε κατά την Ελληνική συνήθεια (υπερυψωμένο ισόγειο) διπλό.
Έκανα στην αίτηση παροχής από την αρχή για Ασφάλεια 63Α. Είναι η τελευταία κατηγορία μονοφασικού.
Δεν πλήρωσα τπτ παραπάνω.
Σε πληροφορώ πάντως για να μην αρχίσουμε τεχνικούς όρους ότι με όλα τα φορτία σε χρήση δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.
Στην ανάγκη εάν υπάρχει με το φορτίο πρόβλημα κόβεις κάποια παροχή. Τι εννοώ .Όταν έχεις κουζίνα αναμμένη μην βάζεις και το θερμοσίφωνα.
Βατικές συσκευές στην οικιακή χρήση είναι ελάχιστες.
Κουζίνα- θερμοσίφωνας- σίδερο.
Όλες οι Ηλεκτρικές συσκευές αναφέρουν την ηλεκτρική κατανάλωση..............

J-P-HELLAS
28-10-2012, 14:03
για καινουριες παροχες, η διαφορα στο τριφασικο με το μονοφασικο ειναι απλα και μονο η διαφορα στην αγορα του ρολογιου και μονο (στην δεη)
δηλαδη οπως αναφερθηκε 400ευρω το μονοφασικο (ασχετα αν ειναι για 40Α ή 63Α) και 1400 το τριφασικο,
για τα σπιτια δεν υπαρχει διαφορα στην τιμη της κιλοβατωρας, εγγυηση ειναι τα ιδια αφου την υπολογιζουν με τα τετραγωνικα του σπιτιου, και το νυχτερινο το ιδιο και στα δυο,
χοντρικα τωρα για σπιτια με συσκευες μεχρι 20,000 watt, στο συνολο τους, ειναι τσαμπα εξοδα το τριφασικο,
παιρνεις μονοφασικο ενισχυμενο, 63Α, και δουλευεις ανετα, κουζινα, θερμοσιφωνο, 2-3 αιρκοντισιον, ταυτοχρονα,
σε ολη την ελλαδα ισχυει αυτο εδω και 15 χρονια περιπου, ειναι υποχρεωμενοι να σου βαλουν ενισχυμενο, η διαφορα με το απλο ειναι πιο χοντρο καλωδιο της δεη και ασφαλεια στο ρολοϊ 63Α, στο σπιτι πρεπει να εχεις καλωδιο παροχης (απο τον πινακα μεχρι το ρολοϊ) 3Χ16+1Χ1,5 (το 1+1,5 ειναι ενα εξτρα ψιλο καλωδιακι μεσα στην παροχη για να συνδεσει η δεη το νυχτερινο) και τα αντιστοιχα εξαρτηματα στα 63Α (ρελε διαφυγης, γενικο διακοπτη, γενικη ασφαλεια)

με λιγα λογια η διαφορα ειναι 1000ευρω η αγορα του ρολογιου, συν η διαφορα των εξαρτηματων και του καλωδιου παροχης,
δεν χρειαζεται τριφασικο σε σπιτια που εχουν, κουζινα, θερμοσιφωνο, 3-4 αιρκοντισιον
η καταναλωση που αντεχει το μονοφασικο 35Α ειναι περιπου 7,5 kw (7500 watt),
το μονοφασικο 63Α ειναι περιπου 14 kw (14,000 watt)
στο τριφασικο 3Χ35 ειναι 3Χ7,5 kw =22,5 kw

SenseiG
29-10-2012, 09:54
για καινουριες παροχες, η διαφορα στο τριφασικο με το μονοφασικο ειναι απλα και μονο η διαφορα στην αγορα του ρολογιου και μονο (στην δεη)
δηλαδη οπως αναφερθηκε 400ευρω το μονοφασικο (ασχετα αν ειναι για 40Α ή 63Α) και 1400 το τριφασικο,
για τα σπιτια δεν υπαρχει διαφορα στην τιμη της κιλοβατωρας, εγγυηση ειναι τα ιδια αφου την υπολογιζουν με τα τετραγωνικα του σπιτιου, και το νυχτερινο το ιδιο και στα δυο,
χοντρικα τωρα για σπιτια με συσκευες μεχρι 20,000 watt, στο συνολο τους, ειναι τσαμπα εξοδα το τριφασικο,
παιρνεις μονοφασικο ενισχυμενο, 63Α, και δουλευεις ανετα, κουζινα, θερμοσιφωνο, 2-3 αιρκοντισιον, ταυτοχρονα,
σε ολη την ελλαδα ισχυει αυτο εδω και 15 χρονια περιπου, ειναι υποχρεωμενοι να σου βαλουν ενισχυμενο, η διαφορα με το απλο ειναι πιο χοντρο καλωδιο της δεη και ασφαλεια στο ρολοϊ 63Α, στο σπιτι πρεπει να εχεις καλωδιο παροχης (απο τον πινακα μεχρι το ρολοϊ) 3Χ16+1Χ1,5 (το 1+1,5 ειναι ενα εξτρα ψιλο καλωδιακι μεσα στην παροχη για να συνδεσει η δεη το νυχτερινο) και τα αντιστοιχα εξαρτηματα στα 63Α (ρελε διαφυγης, γενικο διακοπτη, γενικη ασφαλεια)

με λιγα λογια η διαφορα ειναι 1000ευρω η αγορα του ρολογιου, συν η διαφορα των εξαρτηματων και του καλωδιου παροχης,
δεν χρειαζεται τριφασικο σε σπιτια που εχουν, κουζινα, θερμοσιφωνο, 3-4 αιρκοντισιον
η καταναλωση που αντεχει το μονοφασικο 35Α ειναι περιπου 7,5 kw (7500 watt),
το μονοφασικο 63Α ειναι περιπου 14 kw (14,000 watt)
στο τριφασικο 3Χ35 ειναι 3Χ7,5 kw =22,5 kw


:th11: πολυ κατατοπιστικο!

SenseiG
29-10-2012, 10:01
Μεγαλύτερη εγγύηση, την Δευτέρα που πέρνω ένα ρολόϊ στο όνομα μου θα σου πω.


οκ

niso
08-11-2012, 00:54
Μεγαλύτερη εγγύηση, την Δευτέρα που πέρνω ένα ρολόϊ στο όνομα μου θα σου πω.

Μήπως έμαθες;;;;;:confused:

frits
08-11-2012, 01:30
Μήπως έμαθες;;;;;:confused:

350 ευρώ εγγύηση :cool:

SenseiG
08-11-2012, 08:46
Ευχαριστουμε Σταυρο..:ye02: