PDA

View Full Version : HTC One X ή Galaxy S3 ?


KouaksKouaks
30-10-2012, 20:49
Καιρός για αλλαγή, να πάρει δρόμο το βαρετό και αδιάφορο πλέον iPhone :p και να πάρω κανα πραγματικό Smartphone! :sm2:

Ζητώ την γνώμη ειδικά των κατόχων ενός (η και των 2) των HTC One X, Galaxy S3. Τα specs τα ξέρω, δόξα το Google, υπάρχουν ενα κάρο reviews!

Αυτο που με νοιάζει είναι η πραγματικότητα, όχι η σύγκριση στα specs, ελπίζω να με καταλαβαίνεται! Υπάρχει κάποιος να τα έχει δουλέψει και τα 2, να μου πει ποιό προτιμά και γιατί?
Για παράδειγμα, στα specs το HTC φαίνεται πιο γρήγορο, αλλά όντως ισχύει? Διαβάζω για "κολλήματα" σε σχέση με το πιο αέρινο και optimized S3.. Βγήκε και το 4.1 (jelly bean), μήπως εξαλήφθηκε το φαινόμενο αυτό? Ποιότητα κατασκευής? κτλπ..

Ξέρω οτι όποιο και να πάρω θα μείνω ευχαριστημένος, μιας και είναι πραγματικά τα καλύτερα κινητά εως και τώρα! :re25:
Αλλά ποιό?? :Απορία:
Ακούω ιδέες και εμπειρίες! Βοηθάτεεεε!! :th11:

Erevos
30-10-2012, 21:08
Αγαπητε συμμαθητά...Το μόνο που μπορώ να σου πώ ως κάτοχος του Σ3 είναι οτι γενικά μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπίση κολλήματα ή κομπιάσματα.ΑΛΛΑ!! μετά την πρόσφατη αναβάθμιση τα πάντα απλα πετάνε...


Όσον αφόρα την σύγριση τώρα είχα πριν το galaxy htc desire s πολύ καλο και ανθεκτικό μηχανημα...χρειάστηκε να ερωτοτροπήσει με την καυτή ελληνική ασφαλτο στα Ασφάλτινα Ελληνικά Βουνά για να αναγκαστώ να το αλλάξω :re26::re26: αν και το Χ εχει τετοιες αντοχές προσωπικά το θεωρώ ++

ntinopoulos
30-10-2012, 21:08
εχεις δικιο...,ολο χαβιαρι,χαβιαρι...,θες και λιγο "βρωμικο" να γουσταρεις!:p

vasorfa
30-10-2012, 21:35
Εχω το s3..... το αλλο που θες δεν το εχω:u58:






Το s3 πάντως στο συνιστω;)

vasorfa
30-10-2012, 21:38
εχεις δικιο...,ολο χαβιαρι,χαβιαρι...,θες και λιγο "βρωμικο" να γουσταρεις!:p



Το.....βρωμικο μερικες φορες ειναι πιο......καθαρο.....
:cool:

LakisGS
30-10-2012, 21:39
Εγώ έχω το 4s για καθημερινή χρήση, και το 3 που το παίρνω στα χώματα. (αλήθεια αυτό, όχι πλάκα). Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω κάνα γκάλαξυ για τα χώματα, σαν δεύτερο... Γιατί το 5 θα το πάρω για μένα και το 4s θα το δώσω στη γυναίκα... Λέτε να αντέξει ο κορεάτης στη σκληρή χρήση?? Γιατί το 3άρι έχει βγει παληκάρι!! :confused::rolleyes:

LakisGS
30-10-2012, 21:42
εχεις δικιο...,ολο χαβιαρι,χαβιαρι...,θες και λιγο "βρωμικο" να γουσταρεις!:p

Οι απαντήσεις σου, τους καίνε... Μήπως είσαι μανεκένε...?? :p :D:D:D

Lupo
30-10-2012, 22:10
Εχω το one x εδώ και καμμιά 20αρια μέρες.
Οταν το έβαλα δίπλα στο s3 όντως το 2ο δείχνει πιο αέρινο αλλά το htc πιο ... Smartphone.
Βέβαια, δεν είναι και πλήρως αντικειμενική η άποψη μου αφού είναι το 4ο htc μου, και όλα ήταν τα "μεγάλα" της εταιρείας. Είμαι λίγο κολλημένος μαζί της αφού πέρα από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους που μπορούν να συγκριθούν με αλλά τηλέφωνα, η κάμερα και η οθόνη τους είναι σε άλλη διάσταση.
Με τον ήχο μόνο είχα κάποιο θέμα στο desire hd αλλά όπως φαίνεται, στο one-x διορθώθηκε και με το παραπάνω

KouaksKouaks
30-10-2012, 23:17
εχεις δικιο...,ολο χαβιαρι,χαβιαρι...,θες και λιγο "βρωμικο" να γουσταρεις!:p

Βρε πειραχτήρι, ξεκίνησες πάλι? :p
Πέρα απο την πλάκα όμως, το να με εντυπωσιάσει κινητό ήταν αρκετά δύσκολο, μέχρι που κράτησα στα χέρια μου και δούλεψα για λίγες μέρες το iPhone 5, καθώς και το S3!
Το 5, είναι κόσμημα, έργο τέχνης, αλλά μέχρι εκεί.. μακάρι να μπορούσε να τρέξει άλλο λειτουργικό, είτε Andoid είτε Windows8, οτιδήποτε άλλο απο iOS και θα ήταν όντως "χαβιάρι"!
Το S3 απο την άλλη, έχει αρκετά καλή ποιότητα, δεν είναι η πλαστικούρα που λένε μερικοί (μην ξεχνάμε οτι τα 3g, 3gs έτσι ήτανε, και κανείς δεν τα είπε πλαστικούρα) αλλά έχει πραγματικά καλύτερη οθόνη, και σε ταχύτητα είναι πραγματικά ισάξιο!
και με 450 περίπου ευρώ.. ειλικρινά δεν βρίσκω αντίπαλο! ;)

KouaksKouaks
30-10-2012, 23:21
Εχω το s3..... το αλλο που θες δεν το εχω:u58:






Το s3 πάντως στο συνιστω;)

Τρελό αγόρι, εσένα περίμενα πώς και πώς να μου πείς λεπτομέριες.. και μου λές έτσι απλά "στο συνιστώ"? :confused:

ΞΕΡΝΑ τα ΟΛΑ! :p

nek21
30-10-2012, 23:56
Αγαπητε συμμαθητά...Το μόνο που μπορώ να σου πώ ως κάτοχος του Σ3 είναι οτι γενικά μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπίση κολλήματα ή κομπιάσματα.ΑΛΛΑ!! μετά την πρόσφατη αναβάθμιση τα πάντα απλα πετάνε...


Όσον αφόρα την σύγριση τώρα είχα πριν το galaxy htc desire s πολύ καλο και ανθεκτικό μηχανημα...χρειάστηκε να ερωτοτροπήσει με την καυτή ελληνική ασφαλτο στα Ασφάλτινα Ελληνικά Βουνά για να αναγκαστώ να το αλλάξω :re26::re26: αν και το Χ εχει τετοιες αντοχές προσωπικά το θεωρώ ++

συγνωμη για ποια αναβαθμιση μιλας?την εκανες χειροκινητα η εγινε αυτοματα?εχω το σ3 και μ ενδιαφερει.

vasorfa
31-10-2012, 00:42
Τρελό αγόρι, εσένα περίμενα πώς και πώς να μου πείς λεπτομέριες.. και μου λές έτσι απλά "στο συνιστώ"? :confused:

ΞΕΡΝΑ τα ΟΛΑ! :p




Ok...μπουααααα!@@##@!!!!!




:sm3:

vasorfa
31-10-2012, 00:47
συγνωμη για ποια αναβαθμιση μιλας?την εκανες χειροκινητα η εγινε αυτοματα?εχω το σ3 και μ ενδιαφερει.





4.1.1. :D



Πριν ειμασταν ιπταμενοι...τωρα ειμαστε αστροναυτες!!!!!








Βγηκε πριν λιγες μερες....πριν ειμαστε ιπταμενοι!!!με αυτην ειμαστε Αστροναυτες!!!!!

vasorfa
31-10-2012, 00:54
Εγώ έχω το 4s για καθημερινή χρήση, και το 3 που το παίρνω στα χώματα. (αλήθεια αυτό, όχι πλάκα). Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω κάνα γκάλαξυ για τα χώματα, σαν δεύτερο... Γιατί το 5 θα το πάρω για μένα και το 4s θα το δώσω στη γυναίκα... Λέτε να αντέξει ο κορεάτης στη σκληρή χρήση?? Γιατί το 3άρι έχει βγει παληκάρι!! :confused::rolleyes:




Παρε το γκαλαξι....

Θα σου δωσει και 10 αλογα να τα εχεις παρεα:sm2:

nek21
31-10-2012, 00:54
4.1.1. :D



Πριν ειμασταν ιπταμενοι...τωρα ειμαστε αστροναυτες!!!!!








Βγηκε πριν λιγες μερες....πριν ειμαστε ιπταμενοι!!!με αυτην ειμαστε Αστροναυτες!!!!!
α ωραια μολις ειδα στις πληροφοριες συσκευης οτι αυτην εχω κι εγω.για να πω την αληθεια δεν ειδα καποια διαφορα

nek21
31-10-2012, 01:00
και μια απορια,ζητω συγνωμη αν ξεφευγω απ το θεμα,για τους κατοχους του σ3.εχω παρατηρησει οτι το κινητο ανοιγει παρα πολλα προγραμματα ταυτοχρονα μονο του με αποτελεσμα να δουλευει με μνημη ραμ κατω απο 150 μβ.το ιδιο συμβαινει και σε σας?γιατι το κανει αυτο?

LakisGS
31-10-2012, 01:31
Παρε το γκαλαξι....

Θα σου δωσει και 10 αλογα να τα εχεις παρεα:sm2:

Δεν χρειάζομαι άλλα άλογα στο χώμα... ;) :)


Sent from my kibariko iPhone using Tapatalk

N4pSt3R
31-10-2012, 14:06
Μετά από 3 μήνες με S3 τώρα γύρισα σε NOTE 2.
H Jelly Bean δεν παίζεται και πιστέυω ότι θα δώσει μια άλλη όθηση στο S3.Το note 2 την δουλεύει OTA και είναι super!!Πολύ σταθερό! Πάρε Samsung...


και μια απορια,ζητω συγνωμη αν ξεφευγω απ το θεμα,για τους κατοχους του σ3.εχω παρατηρησει οτι το κινητο ανοιγει παρα πολλα προγραμματα ταυτοχρονα μονο του με αποτελεσμα να δουλευει με μνημη ραμ κατω απο 150 μβ.το ιδιο συμβαινει και σε σας?γιατι το κανει αυτο?


Και εμένα μου το κάνει!!Κάποιες εφαρμογές για να της κατεργίσεις πρέπει να είσαι root!!!Κάποια άλλες όχι.Αυτές που μπορείς να κλείσεις θα πας...

Ρυθμίσεις-Διαχειριστής εφαρμογών-Όλα και κάποιες που δεν θές (πχ εγώ έχω κάνει ανενεργό το S-Voice γιατί δεν το δουλεύω και δεν θέλω να ανοίγει κάθε φορά που πατάω ΄λίγο παραπάνω το κουμπί!!!

vasorfa
31-10-2012, 14:09
α ωραια μολις ειδα στις πληροφοριες συσκευης οτι αυτην εχω κι εγω.για να πω την αληθεια δεν ειδα καποια διαφορα


Μάλον η ματιά ήταν πολύ γρήγορη:ye33:



εχει διαφορες σε γραφικα-στα υπομενου ρυθμίσεων κ.α.;)

nek21
31-10-2012, 20:01
Μετά από 3 μήνες με S3 τώρα γύρισα σε NOTE 2.
H Jelly Bean δεν παίζεται και πιστέυω ότι θα δώσει μια άλλη όθηση στο S3.Το note 2 την δουλεύει OTA και είναι super!!Πολύ σταθερό! Πάρε Samsung...





Και εμένα μου το κάνει!!Κάποιες εφαρμογές για να της κατεργίσεις πρέπει να είσαι root!!!Κάποια άλλες όχι.Αυτές που μπορείς να κλείσεις θα πας...

Ρυθμίσεις-Διαχειριστής εφαρμογών-Όλα και κάποιες που δεν θές (πχ εγώ έχω κάνει ανενεργό το S-Voice γιατί δεν το δουλεύω και δεν θέλω να ανοίγει κάθε φορά που πατάω ΄λίγο παραπάνω το κουμπί!!!

ευχαριστω παρα πολυ

taksidiotis
04-11-2012, 13:22
ας μιλησω κι εγω ως κατοχος και των 2.
καταρχην θα σου τονισω αυτο.αν καταληξεις σε one x να επιλεξεις το serial number του να ξεκιναει απο ΗΤ25 κι επειτα,οχι λιγοτερο.ειχαν θεματα με την οθονη και σοβαρα μαλιστα.
λιγα λογια για το one x
λιγο πιο ελαφρυ.
λιγο πιο μαζεμενο.
απλα πολυ καλυτερο σε θεμα κατασκευης απο το s3.
στο grey ειναι πολυ κυριλατο και επαγγελματικο,στο λευκο πιο trendy.
καλυτερη οθονη,ω ναι,η οθονη του one x ειναι καλυτερη στο θεμα απεικονισης,πιο φυσικη στα χρωματα,πιο φωτεινη,πιο ευαγνωστη κατω απο το φως του ηλιου και φυσικα δεν φαινονται ευκολα τα pixels.
με την 4.1 κυριολεκτικα το κινητο εχει μεταμορφωθει σε αντιθεση με το s3 που εχει καποια θεματακια.
και τα 2 τα θεωρω αγαπημενα μου κινητα,στο s3 με την ics ειχα καλυτερη μπαταρια σε σχεση με το one x,με την ελευση της 4.1 το θεμα αυτονομιας ειναι πλεον ιδιο σχεδον.
το s3 εχει καλυτερο ηχειο,πιο δυνατο.στο θεμα πλοηγησης στα μενου η στο net δεν θα δεις πλεον διαφορα μεταξυ στα 2 αυτα κινητα ενω πριν το s3 υπερτερουσε με την ics.
με την 4.1 εχουν παρουσιαστει καποια θεματακια με το s3 ,σε αλλους ας πουμε κολλαει,ο λογος αγνωστος,μπορει και να μην εκατσε σωστα η αναβαθμιση,συμβαινουν κι αυτα.
οποιο κι αν παρεις δε θα το μετανιωσεις παντως.
το καθενα απο αυτα εχει υπερ και κατα.στο x το υπερ ειναι η οθονη και ειναι ξεκαθαρο αυτο,η pentile του s3 ειναι πολυ καλη ομως δεν παυει να ειναι pentile.μολις πλησιασεις το κινητο στο προσωπο σου θα αρχισεις να ξεκαθαριζεις τα pixels.
προσωπικα προτιμω το s3 καθως του χω μια ιδιαιτερη αδυναμια απο οταν κυκλοφορησε,λειτουργουσε πιο σταθερα απο το one x κι εχω μεινει ακομα εκει εγω εστω κι αν ξερω οτι το one x πλεον ειναι ισαξιο του s3.επισης εμενα μου αρεσουν τα εντονα χρωματα των super amoled,σε αλλους οχι,αν δεν ηταν και pentile η οθονη του θα ηταν ακομα καλυτερα τα πραγματα.
και πλεον,οι τιμες και των 2 αυτων κινητων ειναι ακρως δελεαστικες στα 450 ευρω.

KouaksKouaks
04-11-2012, 19:50
ας μιλησω κι εγω ως κατοχος και των 2.
καταρχην θα σου τονισω αυτο.αν καταληξεις σε one x να επιλεξεις το serial number του να ξεκιναει απο ΗΤ25 κι επειτα,οχι λιγοτερο.ειχαν θεματα με την οθονη και σοβαρα μαλιστα.
λιγα λογια για το one x
λιγο πιο ελαφρυ.
λιγο πιο μαζεμενο.
απλα πολυ καλυτερο σε θεμα κατασκευης απο το s3.
στο grey ειναι πολυ κυριλατο και επαγγελματικο,στο λευκο πιο trendy.
καλυτερη οθονη,ω ναι,η οθονη του one x ειναι καλυτερη στο θεμα απεικονισης,πιο φυσικη στα χρωματα,πιο φωτεινη,πιο ευαγνωστη κατω απο το φως του ηλιου και φυσικα δεν φαινονται ευκολα τα pixels.
με την 4.1 κυριολεκτικα το κινητο εχει μεταμορφωθει σε αντιθεση με το s3 που εχει καποια θεματακια.
και τα 2 τα θεωρω αγαπημενα μου κινητα,στο s3 με την ics ειχα καλυτερη μπαταρια σε σχεση με το one x,με την ελευση της 4.1 το θεμα αυτονομιας ειναι πλεον ιδιο σχεδον.
το s3 εχει καλυτερο ηχειο,πιο δυνατο.στο θεμα πλοηγησης στα μενου η στο net δεν θα δεις πλεον διαφορα μεταξυ στα 2 αυτα κινητα ενω πριν το s3 υπερτερουσε με την ics.
με την 4.1 εχουν παρουσιαστει καποια θεματακια με το s3 ,σε αλλους ας πουμε κολλαει,ο λογος αγνωστος,μπορει και να μην εκατσε σωστα η αναβαθμιση,συμβαινουν κι αυτα.
οποιο κι αν παρεις δε θα το μετανιωσεις παντως.
το καθενα απο αυτα εχει υπερ και κατα.στο x το υπερ ειναι η οθονη και ειναι ξεκαθαρο αυτο,η pentile του s3 ειναι πολυ καλη ομως δεν παυει να ειναι pentile.μολις πλησιασεις το κινητο στο προσωπο σου θα αρχισεις να ξεκαθαριζεις τα pixels.
προσωπικα προτιμω το s3 καθως του χω μια ιδιαιτερη αδυναμια απο οταν κυκλοφορησε,λειτουργουσε πιο σταθερα απο το one x κι εχω μεινει ακομα εκει εγω εστω κι αν ξερω οτι το one x πλεον ειναι ισαξιο του s3.επισης εμενα μου αρεσουν τα εντονα χρωματα των super amoled,σε αλλους οχι,αν δεν ηταν και pentile η οθονη του θα ηταν ακομα καλυτερα τα πραγματα.
και πλεον,οι τιμες και των 2 αυτων κινητων ειναι ακρως δελεαστικες στα 450 ευρω.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήσουν πολύ κατατοπιστικός! :re25:
Χτές είχα την ευκαιρία να δώ και τα 2 μαζί, παρατήρησα αυτά ακριβώς που ανέφερες, και τελικά πήρα το S3! :D:sm2:

Η πλάκα είναι οτι μια φίλη μου με φρέσκο iPhone 5, είδε απο κοντά το S3 (που μέχρι τώρα σνόμπαρε) και τώρα θέλει κι αυτή!! Ε ρε που καταντήσαμε... :p