PDA

View Full Version : Να το πάρω?


doukas tasos
23-06-2009, 21:07
http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=600&stc=1&d=1245780309

emix
23-06-2009, 21:20
Βασικα ειμαι καθετα αντιθετος σε κρανη τετοιου τυπου, που δεν προστατευουν το προσωπο. Αν χτυπησει πανω σε κανενα αμαξι η μουρη σου θα γινει κιμας!
Σημασια δεν εχει μονο να προστατευουμε το κεφαλι μας αλλα και την μουρη μας.
Οποτε η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ

NNN
23-06-2009, 21:25
Βασικα ειμαι καθετα αντιθετος σε κρανη τετοιου τυπου, που δεν προστατευουν το προσωπο. Αν χτυπησει πανω σε κανενα αμαξι η μουρη σου θα γινει κιμας!
Σημασια δεν εχει μονο να προστατευουμε το κεφαλι μας αλλα και την μουρη μας.
Οποτε η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!

Arkas
23-06-2009, 21:36
Έτσι κάθετα που απήντησαν ο Ηλίας και ο Νίκος, άντε να πάρεις άλλη απάντηση!!!:D

Από αισθητικής πλευράς, προσωπικά μού αρέσει!
Εάν πληρεί και τις προδιαγραφές και είναι και σε καλή τιμή, ε, τότε πάρτο!!!;)

emix
23-06-2009, 21:42
Έτσι κάθετα που απήντησαν ο Ηλίας και ο Νίκος, άντε να πάρεις άλλη απάντηση!!!:D

Από αισθητικής πλευράς, προσωπικά μού αρέσει!
Εάν πληρεί και τις προδιαγραφές και είναι και σε καλή τιμή, ε, τότε πάρτο!!!;)

Ποιες προδιαγραφες μπορει να πληρει απο την στιγμη που ειναι εμφανεστατο οτι την μουρη και το σιαγονι δεν το προστατευει;
Δεν καταλαβαινω πως επιτρεπου να βγαινουν στην αγορα τετοια κρανη.

doukas tasos
23-06-2009, 22:32
Σας καταλαβαίνω, εγώ όμως το θέλω για χρήση μέσα στην πόλη (μικρή επαρχιακή πολή) όπου η κίνηση γίνεται με πολύ μικρές ταχύτητες.

vtheo
23-06-2009, 23:58
Σας καταλαβαίνω, εγώ όμως το θέλω για χρήση μέσα στην πόλη (μικρή επαρχιακή πολή) όπου η κίνηση γίνεται με πολύ μικρές ταχύτητες.

Φίλε δε ξέρεις τι μπορείς να πάθεις και που θα το πάθεις.Πριν μερικά χρόνια είχα πάει διακοπές στην Πάρο και έπεσε ένα παλικάρι με ένα σκούτερ δεν έτρεχε πολύ,του πετάχτηκε κάποιος και το παλικάρι χτύπησε άσχημα το σαγόνι του.Αν είχε full face κράνος δεν θα είχε πάθει τίποτα.Συμφωνώ με τα όσα έγραψε παραπάνω ο emix και θα προσθέσω ότι δεν είναι μόνο ότι δεν σε προστατεύει σε περίπτωση πτώσης σε ολόκληρο το κεφάλι ,αλλά και είσαι εκτεθειμένος σε έντομα ,πέτρες και άλλα αντικείμενα που εκτοξεύονται προς τον μοτοσυκλετιστή.

emix
24-06-2009, 10:10
Σας καταλαβαίνω, εγώ όμως το θέλω για χρήση μέσα στην πόλη (μικρή επαρχιακή πολή) όπου η κίνηση γίνεται με πολύ μικρές ταχύτητες.

Και συ πιστευεις οτι με μια τετοια χρηση της μηχανης κινδυνευεις λιγοτερο;
Ισως εκει μεσα στην πολη να κινδυνευεις περισσοτερο, οπου τα εμποδια και ο κινδυνος να κολλησει η μουρη σου σε κανενα αμαξι ή τοιχο ειναι μεγαλυτεροι.

doukas tasos
24-06-2009, 10:13
Και συ πιστευεις οτι με μια τετοια χρηση της μηχανης κινδυνευεις λιγοτερο;
Ισως εκει μεσα στην πολη να κινδυνευεις περισσοτερο, οπου τα εμποδια και ο κινδυνος να κολλησει η μουρη σου σε κανενα αμαξι ή τοιχο ειναι μεγαλυτεροι.
Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό ;)

emix
24-06-2009, 10:18
Μπορει να μην φοραω καθε φορα πληρη στολη για να παω καπου, αλλα στο θεμα του κρανους ειμαι αυστηρος.
Εχω το Schuberth S1 το οποιο το καλοκαιρι ειναι παρα πολυ ζεστο. Προτιμω ομως να ιδρωνω, παρα να φοραω ενα κρανος με το οποιο νοιωθω ανασφαλης.

Αν πιστευεις οτι ειμαι υπερβολικος, παρτο τοτε και ευχομαι να μην σου τυχει ποτε τιποτα.
Εγω παντως στην Σπυρου Λουη, κοντα στο Ολυμπιακο σταδιο ειχα δει καποτε μια πλαγιομετωπικη μιας μηχανης σκουτερ και ενος αμαξιου, με αναβατη να φοραει τετοιο κρανος και η μουρη του απο τα αιματα δεν φαινοτανε καθολου.
Απο τοτε ειπα: "Ποτε ποια jet και ανοιγομενα κρανη".
Ειμαι υπερβολικος, οντως.

kifinas
24-06-2009, 10:35
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον emix. Έχω μια φίλη στο ΚΑΤ η οποία μου λέει συνέχεια ποτέ ανοιχτό κράνος και ποτέ το κράνος στον αγκώνα. Ειδεικά μέσα στη πόλη που είναι πιο επικύνδινα. Το μεγαλύτερο ποσοστό ατυχυμάτων με μηχανές που έρχονται ως περιστατικά ειναι μέσα στη πόλη.

doukas tasos
24-06-2009, 10:57
Έχω 3 συνολικά.1 full face.1 ανοιγομενο.1 για το βουνό.
και αυτό για την πόλη και την ζέστη.

emix
24-06-2009, 12:43
Αγαπητε, επειδη εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου, το θεμα που εχεις ανοιξει ειναι ακαιρο.
Παρτο, καλοφορετο και μακρια απο εμενα τετοια κρανη.

ΥΓ.
Στο ειπα οτι παραλιγο να χασω φιλο απο ενα τετοιο κρανος;
Δεν στο ειπα. Στο λεω λοιπον. Απλα την γλιτωσε με σπασμενο σιαγονι και με παρα πολλες χειρουργικες επεμβασεις.
Γι αυτο λοιπον με βλεπεις λιγο τσιτωμενο.

SenseiG
24-06-2009, 16:52
Ποτε δεν ξερεις ποτε και που θα σου τυχη τι οποτε........

MIHALIS TZIMAS
25-06-2009, 10:49
ποσοι εχουν τρακαρει σε εθνικη οδο;
ελαχιστοι

τα περισσοτερα ατυχηματα συμβαινουν εντος της πολης