PDA

View Full Version : Εγγύηση ARAI


gemara
19-11-2012, 15:17
Δυο κράνη ARAI Chaser, τριών χρόνων και φορεμένα για κάμποσες χιλιάδες χλμ στο κεφάλι. Από τα καλύτερα που έχουμε φορέσει και καλά να είμαστε και τα επόμενα ARAI θα είναι.
Μετά από λίγο παρουσιάζουν μια φυσιολογική φθορά κατά τη γνώμη μου στο λουράκι που δένουν, όπως φαίνονται στη φώτο:

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/AraiChaser.jpg

Ερώτηση στην αντιπροσωπεία της ARAI στην Μιχαλακοπούλου, τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό;:)
- Α δεν υπάρχει πρόβλημα. Το καλύπτει η εγγύηση! :)

Μπράάάβο η ARAI... αυτό θα πει εξυπηρέτηση.
Εξασφαλίζουμε ότι έχουμε δεύτερα κράνη για να χρησιμοποιούμε μέχρι να πάνε και να έρθουν - όπου θα πηγαίναν - και τα ξαναπάμε.

-Ορίστε τα κράνη, μισό λεπτό να αφαιρέσουμε και τις ενδοσυννενοήσεις για να τις έχουμε στα άλλα κράνη μας, :)

Δίνουμε στοιχεία, τηλέφωνα, μες τη χαρά εμείς, κοίτα να δεις κρανάρες που πήραμε...

- Ξέρετεεε, θα επιβαρυνθείτε με τα ταχυδρομικά...
:Απορία:

- Δηλαδή;

- Είναι 50 με 60€.

:Απορία:

Τα κράνη αγοράστηκαν μέσω ίντερνετ από το FC MOTO στη Γερμανία, τα ταχυδρομικά τότε είχαν 22€/κράνος ή και τα 2 αν θυμάμαι καλά και μου είχαν κοστίσει 390€ το ένα όταν εδώ η αντιπροσωπεία τα πουλούσε 600€.

Όπως καταλαβαίνετε, θα ζήσουμε και με φθαρμένα λουράκια...:cool:

bil69
19-11-2012, 15:38
- Ξέρετεεε, θα επιβαρυνθείτε με τα ταχυδρομικά...


Τα κράνη αγοράστηκαν μέσω ίντερνετ από το FC MOTO στη Γερμανία, ..:cool:


Καθόλου παράλογο. Και λίγα ζήτησαν.

yns
19-11-2012, 16:14
Γιώργη, ζήτα αναπτήρα από έναν καπνιστή και κάψε λίγο την άκρη να μην ξεφτάει!! :D

Iconmaster
19-11-2012, 16:16
Γιώργη, ζήτα αναπτήρα από έναν καπνιστή και κάψε λίγο την άκρη να μην ξεφτάει!! :D

:re25::re25::re25:
Όπως κάναμε στα κορδόνια στις αρβύλες του στρατού:ye02:

Gasgs
19-11-2012, 16:16
Γιώργη, ζήτα αναπτήρα από έναν καπνιστή και κάψε λίγο την άκρη να μην ξεφτάει!! :D

Αυτό τελικά είχα κάνει κι εγω στην ίδια ακριβώς περίπτωση

gemara
19-11-2012, 16:52
Γιώργη, ζήτα αναπτήρα από έναν καπνιστή και κάψε λίγο την άκρη να μην ξεφτάει!! :D

:re25::re25::re25:
Όπως κάναμε στα κορδόνια στις αρβύλες του στρατού:ye02:
Από καπνιστή δεν παίρνω τίποτε και ποτέ!:p

Στο ένα έτσι είχα κάνει, ;)
Τώρα και στο άλλο :)

Το ότι θέλει ο "αντιπρόσωπος" 30€ για να αντικαταστήσει μέσα στην "εγγύηση" το λουράκι, για μένα σημαίνει ότι δεν είναι αντιπρόσωπος, αλλά απλός έμπορος.
Και τη μοτοσυκλέττα μου την αγόρασα καινούργια από το εξωτερικό, και οποιοδήποτε θέμα εγγύησης υπήρξε, ο εδώ αντιπρόσωπος το αντικατέστησε όπως ακριβώς εννοείται ο όρος "εγγύηση". Χωρίς επιβάρυνσή μου.

Καθόλου παράλογο. Και λίγα ζήτησαν.

Έχω και ένα τρίτο κράνος της ARAI με απόδειξη αγοράς από τον ίδιο αντιπρόσωπο. Άμα του το πάω για λουράκι, τι λες, θα μου το αλλάξει στην "εγγύηση", χωρίς επιβάρυνση δηλαδή; ;)

georged
19-11-2012, 17:54
Συγγνώμη, αλλά πολύ σωστά απάντησαν.
Σου καλύπτουν εργασία και ανταλλακτικά, εσύ πρέπει να καλύψεις τη μεταφορά τους (από και προς).
Επίσης, όπως είπες είναι 3 χρονών. Δεν παρουσιάστηκε στον πρώτο-δεύτερο χρόνο που θα καλυφτεί από 100% εγγύηση.

gemara
19-11-2012, 18:22
Η εγγύηση του κράνους είναι 5 χρόνια. Γραπτώς.

teo71
19-11-2012, 22:28
Η εγγύηση του κράνους είναι 5 χρόνια. Γραπτώς.



Συγνώμη, τα ARAI έχουν 5 χρόνια γραπτή εγγύηση???:eek::eek::eek:

gemara
19-11-2012, 22:53
Συγνώμη, τα ARAI έχουν 5 χρόνια γραπτή εγγύηση???:eek::eek::eek:

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Scan.jpeg


http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/detail.jpg

forester
19-11-2012, 23:10
Και τα NOLAN, X-LITE σίγουρα, για τα SHOEI δεν είμαι σίγουρος. Πρέπει ,αλλά δεν ορκίζομαι.
Γιώργο στο θέμα σου τώρα....
Επείδή είναι λουράκι, το οποίο μόνο σε εργοστάσιο κατασκευής αλλάζει (για όλα τα κράνη ισχύει αυτό), σε χρεώνουν τα μεταφορικά. Δε βλέπω το παράλογο...
Ακόμα κι αν τα είχες αγοράσει από αυτόν, πάλι το ίδιο θα έκανε. Νομίζω...

gemara
19-11-2012, 23:24
Οκ, thanks.

kokkinos1
19-11-2012, 23:51
Εγω παντως σε κρανος arai αγορασμένο απο γερμάνια mlol με το ίδιο πρόβλημα μου αντικατέστησαν το λουράκι μέσα σε 10 με 15 μέρες και επιβαρύνθηκα τα έξοδα αποστολής και επιστροφής 25 ευρό από τα κεντρικά τους στην Ολλανδία νομίζω
και δεν τους πήγα το κρανος σε συσκευασία το έφτιαξαν αυτοι με δικά τους κουτιά και το έστειλαν ,όλα αυτά έγιναν από την εδώ αντιπροσωπεία
ένοιωσα και λίγο άβολα που είχα πάρει το κράνος απο αλλού άλλα τελικα δεν έτρεχε τίποτα, δεν ζητάνε απόδειξη από που αγοράστηκε και πότε και νομίζω το λουράκι το αντικαθιστούν με καινούργιο και εκτός πενταετίας φτάνει να πληρωθούν τα μεταφορικά από και προς τα κεντρικά τους στην ευρωπη. :di59:

gs77
20-11-2012, 00:05
Γιώργη, ζήτα αναπτήρα από έναν καπνιστή και κάψε λίγο την άκρη να μην ξεφτάει!! :D








:ye02::ye02::ye02:

vasorfa
20-11-2012, 02:18
Εγω θα πηγενα τα αποδεικτικα στπιχεια και θα....τους υποχρεωνα να τηρησουν τους ορους....:9::ye33: