PDA

View Full Version : Πλαινα flaps απόψεις


kostas1200gs
19-11-2012, 19:07
Παρακαλω να στειλετε γνωμες για πλαινα flaps .Αεροδυναμικη,ευσταθεια τιμονιού σε υψηλες ταχυτητες;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρον

webart68
19-11-2012, 21:53
Παρακαλω να στειλετε γνωμες για πλαινα flaps .Αεροδυναμικη,ευσταθεια τιμονιού σε υψηλες ταχυτητες;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρον

Διεύθυνση αποστολής δεν έβαλες :wha13::wha13::wha13:









































Xa xa xa νομίζω οτι θα βόλευαν.Με ενδιαφέρει και εμένα. (αν ξέρουμε κανένα σε φιμέ χρώμα):ye33::ye33::ye33:

victorakos
21-11-2012, 00:13
Αγαπητέ Κώστα,
Έχω το 1200GS με original ζελατίνα Adventure. Αργότερα έβαλα και τα flaps.

Σε αυτά που ρωτάς, τώρα:

-Αεροδυναμική: ανεπαίσθητη αλλαγή

-Ευστάθεια τιμονιού: απολύτως καμία επίδραση

-Προστασία από τον αέρα: Από καλή ώς και εξαιρετική ιδιαίτερα στην περιοχή του κάτω κορμού, κοιλιάς. Σχεδόν εξαλείφονται οι στροβιλισμοί σε αυτήν την περιοχή.

-Φιμέ:
Πολύ σκούρα (http://www.wrs.sm/it/prodotti-wrs-cupolini/27809-coppia-deflettori-fume-scuro-bmw-r1200gs-r-1200-gs-adventure.html)
Λιγότερο σκούρα (http://www.wrs.sm/it/prodotti-wrs-cupolini/26237-coppia-deflettori-fume-bmw-r1200gs-r-1200-gs-adventure.html)

-Προσωπική άποψη: Αν δεν έχεις πρόβλημα με το αισθητικό αποτέλεσμα(αναπόφευκτα επηρεάζουν την εμφάνιση της μηχανής), τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Συγχώρεσε με αν κάνω λάθος, αλλά αν έχεις μοντέλο, πριν από το 2008, νομίζω δεν υπάρχει προεγκατάσταση για τα φλαπς κάτω από το φέριγκ και θα παιδευτείς λίγο παραπάνω στην τοποθέτηση. Για >2008 υπάρχει σίγουρα λαμάκι με τρύπες κάτω από το πλαστικό και η τοποθέτηση είναι πανεύκολη.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

DoctorAbo
21-11-2012, 00:30
Αγαπητέ Κώστα,
Έχω το 1200GS με original ζελατίνα Adventure. Αργότερα έβαλα και τα flaps.

Σε αυτά που ρωτάς, τώρα:

-Αεροδυναμική: ανεπαίσθητη αλλαγή

-Ευστάθεια τιμονιού: απολύτως καμία επίδραση

-Προστασία από τον αέρα: Από καλή ώς και εξαιρετική ιδιαίτερα στην περιοχή του κάτω κορμού, κοιλιάς. Σχεδόν εξαλείφονται οι στροβιλισμοί σε αυτήν την περιοχή.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τις φοράω στο 1200 (αυτό που δεν έχει μαγουλάδες, (το απλό που λέμε στο χωριό). Πριν τα βάλω ε ενοχλούσε η κοιλιά από τον αέρα. Από που τάβαλα και μετά σώθηκα. Όμως .... δεν είναι για το απλό, είναι για το πρησμένο. Αποτέλεσμα ? Συντονίζονται και ραγίζουν γύρω απ τις τρύπες που περνάνε οι βίδες τους. Λύση ? Λαμάκι από κάτω (εγώ δεν έβαλα).

forester
21-11-2012, 00:38
Πέραν της έξτρα προστασίας από τον αέρα, καμιά επίδραση στη συμπεριφορά.
Κι εγώ τα έχω σε GS άνευ μαγουλάδων:lo19::lo19:

BOXER
21-11-2012, 17:48
Κανουν παρα πολυ καλη δουλεια!
Τα προτεινω με χιλια ;). Τα εχω χρονια στην μηχανη (μια απο αυτες που δεν εχουν μαγουλαδες οπως ειπαμε πιο πανω :D).

ntinopoulos
21-11-2012, 18:40
Νίκο πως τα στερεωσες αφού δεν έχουν λαμακι τα μοντέλα μας;

KRASOPATERAS
22-11-2012, 00:02
Κανουν παρα πολυ καλη δουλεια!
Τα προτεινω με χιλια ;). Τα εχω χρονια στην μηχανη (μια απο αυτες που δεν εχουν μαγουλαδες οπως ειπαμε πιο πανω :D).

Μια από τα ίδια….. στροβιλισμοί… τέλος.
Πολύ καλό δουλειά.
Η μπλούζα ίσα που κουνιέται. (καλοκαιρινή αν δεν φοράω μπουφάν)

black_hawk
22-11-2012, 02:04
Ρε παιδια και εγω τα εχω βαλει αλλα δεν εχω δει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ! :confused:
(Για προστασια απο αερα, εννοω, "στροβιλισμους" και αλλα διαφορα που διαβαζω.. Εννοειται, ουτε σε ευσταθεια, καμμια διαφορα..)

Μηπως φταιει που ειμαι 1.70, οποτε καλυπτομαι επαρκως (σχετικα) με τη "μαμα" ζελατινα?? :p

BOXER
22-11-2012, 02:42
Ρε παιδια και εγω τα εχω βαλει αλλα δεν εχω δει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ! :confused:
(Για προστασια απο αερα, εννοω, "στροβιλισμους" και αλλα διαφορα που διαβαζω.. Εννοειται, ουτε σε ευσταθεια, καμμια διαφορα..)

Μηπως φταιει που ειμαι 1.70, οποτε καλυπτομαι επαρκως (σχετικα) με τη "μαμα" ζελατινα?? :p

Τα συγκεκριμενα, δεν εχουν να κανουν με το υψος. Ειτε 2 μετρα εισαι, ειτε 1 μετρο, ενα και το αυτο...
Αυτα προστατευουν απο τον αερα στο υψος της κοιλιας. Σε αυτη την περιοχη κανουν καταπληκτικη δουλεια ;).
(αποδειξη σε αυτα που σου λεω, ειναι τα χιλια μυρια σκατ.ομυγακια που σκανε σε αυτα :p. Ουτε στην μαχη του Βατερλό τοσοι "θανατοι" :D)

BOXER
22-11-2012, 02:47
Νίκο πως τα στερεωσες αφού δεν έχουν λαμακι τα μοντέλα μας;

Ελα μου ντε :D;

(με ειχες ρωτησει ξανα πριν χρονια σε ενα καφε στην Αιγλη, και οταν φευγαμε τα ειδες απο κοντα :p!!! Αχχχχ, τα πρωτα σημαδια της... ηλικιας, αρχισαν δειλα δειλα :u58:)

ntinopoulos
22-11-2012, 08:56
Ελα μου ντε :D;

(με ειχες ρωτησει ξανα πριν χρονια σε ενα καφε στην Αιγλη, και οταν φευγαμε τα ειδες απο κοντα :p!!! Αχχχχ, τα πρωτα σημαδια της... ηλικιας, αρχισαν δειλα δειλα :u58:)

:sm7::sm7::sm7:

Η πλάκα ειναι οτι κατι θυμομουν οτι το είχαμε συζητήσει αλλα δε θυμομουν πως,που και ποτε...:rolleyes:
Για βοηθα!:D

giamil
22-11-2012, 12:16
Να ρωτήσω κ γω ποια φιμε νομίζετε ότι ταιριάζουν καλύτερα στην original φιμε ζελατίνα της BMW?
Εννοώ φυσικά από άποψη σκουροτητας, ποια είναι πιο κοντά στο φιμε της ζελατίνας ώστε να μην φαίνεται διχρωμία!


:hmmm:


και μηπως μπορει να μας πει καποιος που εχει βαλει λαμακι τις διαστασεις που το εκοψε?


:th11: