PDA

View Full Version : Ελαστικά


yannis
03-01-2009, 14:58
Παιδιά λέω να αλλάζω παπουτσάκια σιγά-σιγά στο 800. Μιά σκέψη είναι να παίξω και με λίγο πιο χώμα τώρα τον χειμώνα (karoo T, conti tck 80, Heidenau k60). Αν συνεχίσω με δρόμου (Battlewing ή Anakee). Καμμιά ιδέα;;;:Απορία:

leonidas
04-01-2009, 13:35
Anakee 2 - Μόλις ανοίξει ο καιρός τα πέρασα κι εγώ πάνω!Γέλιο

peterv
04-01-2009, 14:03
Γιάννη καλημέρα πιστεύω ότι το θεμα ελαστικού είναι καθαρα προσωπική υπόθεση....

Εξηγούμαι τα κριτήρια θα πρέπει να είναι (κατά την γνώμη μου)
τι οδήγηση θέλω ? Που θα κυκλοφορώ ο χριστιανός ?

Αν μόνο άσφαλτο τότε αποκλείονται τα ελαστικά 50%-50% (karoo, tkc κλπ.) μπορείς να τρέξεις με αυτό μέχρι 150 άρα εθνική ταξιδάκια δύσκολο εκτός και αν θές να φάς το ελαστικό σε ένα ταξίδι μόνο. Επίσης όλα σε κάποια ταχύτητα κάνουν θόρυβο άλλα λιγότερο άλλα περισότερο. Πας λοιπόν σε λάστιχο 80%-20%. Τέτοια είναι (Tourance, Brigestone , anakee κ.α.) Προσωπική γνώμη είναι πέρα από το πολύ καλό κράτημα το ελαστικό θα πρέπει να είναι και λίγο σκληρό για κανα απλό χωματόδρομο ή ζόρισμα σε κακοφτιαγμένη άσφαλτο, όχι πολύ ασφάλτινο ελαστικό σαν τα street, on off έχουμε. Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

Στα χωματερά τώρα 50% - 50% .Δεν έχεις σίγουρα το κράτημα των παραπάνω, πάνε όμως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ παντού απλά ΠΑΝΤΟΥ. Στην άσφαλτο με 140 χλμ/ώρα πας αξιοπρεπέστατα ακόμα και δικάβαλος με βαλίτσες με βροχή με λάσπη σε άσφαλτο και μή. Είναι πιο παιχνιδιάρικα, ποτέ δεν σε προδίδουν αν δεν τα φτάνεις στα όρια τους χαίρεσαι να πλαγιάζεις μαζί τους γιατί έχουν πλαινή αυλάκωση και το νιώθεις όταν το ελαστικό μπαίνει σε αυτό το αυλάκι !!!!!!. Στο χώμα είναι άπαιχτα σαν να οδηγάς τρακτέρ δεν καταλαβαίνουν από πέτρες λακούβες λάσπες κλπ. Διαρκούν όμως λιγότερο γύρω στα 5.000 - 8.000 χλμαπό τα άλλα και θέλουν λίγη πολύ λίγη προσοχή περισσότερη στην άσφαλτο με βροχή. Τα karoo είναι πιο χωματερά , τα Tkc 80 τα φέρνει η Yamaha πια, είναι λίγο πιο ασφάλτινα και στην βροχή απίστευτα αλλά πιο ακριβά , αρκετά πιο ακριβά κατα την γνώμη μου από τα karoo.

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να βοήθησα.....

Οτι και να πάρεις ελπίζω να το χαρείς ...........

Arkas
04-01-2009, 14:07
Γιάννη καλημέρα πιστεύω ότι το θεμα ελαστικού είναι καθαρα προσωπική υπόθεση....

Εξηγούμαι τα κριτήρια θα πρέπει να είναι (κατά την γνώμη μου)
τι οδήγηση θέλω ? Που θα κυκλοφορώ ο χριστιανός ?

Αν μόνο άσφαλτο τότε αποκλείονται τα ελαστικά 50%-50% (karoo, tkc κλπ.) μπορείς να τρέξεις με αυτό μέχρι 150 άρα εθνική ταξιδάκια δύσκολο εκτός και αν θές να φάς το ελαστικό σε ένα ταξίδι μόνο. Επίσης όλα σε κάποια ταχύτητα κάνουν θόρυβο άλλα λιγότερο άλλα περισότερο. Πας λοιπόν σε λάστιχο 80%-20%. Τέτοια είναι (Tourance, Brigestone , anakee κ.α.) Προσωπική γνώμη είναι πέρα από το πολύ καλό κράτημα το ελαστικό θα πρέπει να είναι και λίγο σκληρό για κανα απλό χωματόδρομο ή ζόρισμα σε κακοφτιαγμένη άσφαλτο, όχι πολύ ασφάλτινο ελαστικό σαν τα street, on off έχουμε. Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

Στα χωματερά τώρα 50% - 50% .Δεν έχεις σίγουρα το κράτημα των παραπάνω, πάνε όμως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ παντού απλά ΠΑΝΤΟΥ. Στην άσφαλτο με 140 χλμ/ώρα πας αξιοπρεπέστατα ακόμα και δικάβαλος με βαλίτσες με βροχή με λάσπη σε άσφαλτο και μή. Είναι πιο παιχνιδιάρικα, ποτέ δεν σε προδίδουν αν δεν τα φτάνεις στα όρια τους χαίρεσαι να πλαγιάζεις μαζί τους γιατί έχουν πλαινή αυλάκωση και το νιώθεις όταν το ελαστικό μπαίνει σε αυτό το αυλάκι !!!!!!. Στο χώμα είναι άπαιχτα σαν να οδηγάς τρακτέρ δεν καταλαβαίνουν από πέτρες λακούβες λάσπες κλπ. Διαρκούν όμως λιγότερο γύρω στα 5.000 - 8.000 χλμαπό τα άλλα και θέλουν λίγη πολύ λίγη προσοχή περισσότερη στην άσφαλτο με βροχή. Τα karoo είναι πιο χωματερά , τα Tkc 80 τα φέρνει η Yamaha πια, είναι λίγο πιο ασφάλτινα και στην βροχή απίστευτα αλλά πιο ακριβά , αρκετά πιο ακριβά κατα την γνώμη μου από τα karoo.

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να βοήθησα.....

Οτι και να πάρεις ελπίζω να το χαρείς ...........
Πέτρο, ωραία προσέγγιση του θέματος!

yannis
04-01-2009, 14:18
Παιδιά ευχαριστώ και περιμένω κι' άλλες γνώμες, γιατί το θέμα των ελαστικών είναι μία μόνιμη αναζήτηση.
Πέτρο, συμφωνώ με την άποψή σου και "μάλλον" ψήνομαι για κανένα λίγο πιο παιχνιδιάρικο τώρα τον χειμώνα, που έτσι κι' αλλιώς δεν ενδείκνυται για μακριές διαδρομές στο κρύο. Ας πούμε "εντοπίζεις" μία καλή κοψιδερί με νοστιμότατη προβατίνα, στον απέναντι συνοικισμό, μετά από ένα λασπόδρομο με μερικά νεροφαγώματα. Ε, να, δεν θέλω τίποτα να με εμποδίσει σε αυτό το καρμικό ραντεβού!!!

Λεό, για δρόμο τα θεωρείς καλύτερα από τα EXP?

Στράτο, ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον και την χρησιμότατη πληροφορία.

skippybi
18-01-2009, 15:43
Και εγώ θέλω λάστιχα για το 850R ασφάλτινα εννοείτε αλλά δεν έχω καταλήξει σε μάρκα ή μοντέλο...:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν

Κάθε βοήθεια δεκτή...;)

epimelitisf
19-01-2009, 15:14
501-502...
Kάθε 25.000 χλμ τα αλλάζω και δεν με έχουν προδώσει ποτέ...
H Βridgestone τα σχεδιάσε για το 1200...

Για μένα, πληρούν τις προδιαγραφές που θέλω!
Κρατήμα, άμεση απόκριση στο-χωρίς προειδοποίηση- φρενάρισμα, χωρίς "γλυστρίματα" και λειτουργία abs, απροβλημάτιστα σε όλα τα επίπεδα δρόμου-ακόμα και χωματόδρομου με "Full project" φορτωτικής, 2 άτομα..."φαγωμένα" κλπ- και...πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής υπό σκληρές καθημερινές συνθήκες!
Εν ολίγοις...τα "βγάζουν" τα λεφτά τους!:cool2:

yannis
20-01-2009, 23:04
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/general/links/news/cta_testwinner_en.pdf


Για δείτε κι' αυτό!!!

Arkas
21-01-2009, 00:32
Ωραίο Γιάννη,
να ξέραμε και Γερμανικά........:hmmm:

syan
21-01-2009, 09:39
Εχω την εντύπωση οτι είναι στα Αγγλικά!

Arkas
21-01-2009, 13:06
Εχω την εντύπωση οτι είναι στα Αγγλικά!

Ευτυχώς που έχουν μεταφράσει τα βασικά χαρακτηριστικά τους στα Αγγλικά.
Σε ευχαριστούμε Γιάννη!

yannis
25-03-2009, 12:50
Γιάννη καλημέρα πιστεύω ότι το θεμα ελαστικού είναι καθαρα προσωπική υπόθεση....

Εξηγούμαι τα κριτήρια θα πρέπει να είναι (κατά την γνώμη μου)
τι οδήγηση θέλω ? Που θα κυκλοφορώ ο χριστιανός ?

Αν μόνο άσφαλτο τότε αποκλείονται τα ελαστικά 50%-50% (karoo, tkc κλπ.) μπορείς να τρέξεις με αυτό μέχρι 150 άρα εθνική ταξιδάκια δύσκολο εκτός και αν θές να φάς το ελαστικό σε ένα ταξίδι μόνο. Επίσης όλα σε κάποια ταχύτητα κάνουν θόρυβο άλλα λιγότερο άλλα περισότερο. Πας λοιπόν σε λάστιχο 80%-20%. Τέτοια είναι (Tourance, Brigestone , anakee κ.α.) Προσωπική γνώμη είναι πέρα από το πολύ καλό κράτημα το ελαστικό θα πρέπει να είναι και λίγο σκληρό για κανα απλό χωματόδρομο ή ζόρισμα σε κακοφτιαγμένη άσφαλτο, όχι πολύ ασφάλτινο ελαστικό σαν τα street, on off έχουμε. Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

Στα χωματερά τώρα 50% - 50% .Δεν έχεις σίγουρα το κράτημα των παραπάνω, πάνε όμως ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ παντού απλά ΠΑΝΤΟΥ. Στην άσφαλτο με 140 χλμ/ώρα πας αξιοπρεπέστατα ακόμα και δικάβαλος με βαλίτσες με βροχή με λάσπη σε άσφαλτο και μή. Είναι πιο παιχνιδιάρικα, ποτέ δεν σε προδίδουν αν δεν τα φτάνεις στα όρια τους χαίρεσαι να πλαγιάζεις μαζί τους γιατί έχουν πλαινή αυλάκωση και το νιώθεις όταν το ελαστικό μπαίνει σε αυτό το αυλάκι !!!!!!. Στο χώμα είναι άπαιχτα σαν να οδηγάς τρακτέρ δεν καταλαβαίνουν από πέτρες λακούβες λάσπες κλπ. Διαρκούν όμως λιγότερο γύρω στα 5.000 - 8.000 χλμαπό τα άλλα και θέλουν λίγη πολύ λίγη προσοχή περισσότερη στην άσφαλτο με βροχή. Τα karoo είναι πιο χωματερά , τα Tkc 80 τα φέρνει η Yamaha πια, είναι λίγο πιο ασφάλτινα και στην βροχή απίστευτα αλλά πιο ακριβά , αρκετά πιο ακριβά κατα την γνώμη μου από τα karoo.

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να βοήθησα.....

Οτι και να πάρεις ελπίζω να το χαρείς ...........


Λοιπόν τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιέγραψε ο Πέτρος !!!!!! Εκτός ίσως από τις τιμές, που δεν ήταν τελικά τόσο υψηλές.


Έβαλα τα TKC80 και πράγματι χαίρομαι το μηχανάκι πολύ καλύτερα. Μετά δε και την "ρύθμιση" της ανάρτησης, τη υποδείξη του εξαιρετικού Νίκου Σπανού, μιλάμε για μέρα με τη νύχτα.
Εντάξει δεν είναι για ταχύτητες στην εθνική, όμως τώρα πάει παντού και μάλιστα πιο καλά!!!!!!

peterv
27-03-2009, 00:17
Γιάννη καλά παιχνίδια , ελπίζω να τα ευχαριστηθείς όπως και εγώ....

τι τιμή τα βρήκες αλήθεια ?

yannis
27-03-2009, 10:18
Πράγματι Πέτρο, εξαιρετικά!!!!!!!:):):)


185 Ευραιόπουλα από Wheelcity (έκπτωση μέσω motoadventures).
Η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη από άλλα καταστήματα που ρώτησα, όμως δεν έβρισκα και τα δύο λάστιχα, έτσι κατέληξα εκεί.;)

giorgos_gs
05-05-2009, 00:37
εγω παω μαλλον για τα anakke 2

pepax66
08-05-2009, 15:14
'Εχει πάρει κανείς τιμές για τα Conti Trail attack?
Έχει κάποιος άποψη για το πόσο καλά είναι? Γιατί τα περιοδικά έχουν έξοδα και ξέρεται ότι γίνεται της πλειοδοσίας το κάγκελο!

:confused::confused::confused::confused::confused:

Maen
11-05-2009, 13:37
Παίδες καλημέρα, γράφω το 1ο μου ποστ με αφορμή την αλλαγή ελαστικών στο GSακι μου (1200).
Οι διαδρομές που κάνω ειναι κυρίως ασφάλτινες και αν εξαιρέσεις την εθνική (καθε μέρα Αθήνα-Βαρνάβα διαδρομή) σε οδόστρωμα οχι και τόσο καλό, σε λίγο ψιλο-χωμάτινες διαδρομές μπαίνω μονο τα καλοκαίρια (για κανα ελευθερο κάμπινγκ). Θα ήθελα λοιπον απο την εμπείρια σας πανω στις διαδρομές που σας είπα οτι κάνω να μου προτείνετε καποίο καθώς και κάνα μαγαζί (αν επιτρέπετε) κοντά στην Ηλιούπολη (πιστέυω απο ιντερνετ κανουν καιρο να τα φέρουν:hmmm:).

Καλως σας βρήκα και θα τα πούμε και σε κανα αλλο ποστ.

ΜΦΧ
Νίκος