PDA

View Full Version : ...ομως το γραμμα του νομου...


klagenfurt
20-11-2012, 16:52
πηγα να παραδωσω στην εφορια πινακιδα, σημερα σε μια βεσπα 40 ετων,για να μη πληρωνω τελη κυκλοφοριας,

εκει με ενημερωσαν οτι οι πινακιδες θα καταστραφουν μετα απο ενα χρονο
και οτι πρεπει να δηλωσω με το Ε9 οτι θα ειναι παρκαρισμενη σε χωρο...(σωστα κατα την γνωμη μου...),

αλλα οταν φτασαμε στην παραλαβη της 40ετους πινακιδας, ελειπε ενα κομματι, εκει που συγρατειται απο την βιδα...
η υπαλληλος ρωτησε την προισταμενη , αν μπορει να την παραλαβει και εκεινη απαντησε οτι οχι , πρεπει να παω να βγαλω καινουργιες...
για να καταστραφουν...

υπολογιστε τωρα ,ποσες εργατωρες θα χαθουν απο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα, για να βγουν καινουργιες πινακιδες και καινουργια αδεια για να πανε για καταστροφη...

vpentza
20-11-2012, 17:02
δοκίμασες να πεις ότι τις...έχασες άρα δεν τις έχεις ???

αυτοί μπορεί να κολλάνε σε νόμο του 1934 που λέει ότι για να καταστραφούν πρέπει να είναι ολόκληρες αλλά ο ίδιος νόμος να επιτρέπει κατάθεση εφόσον έχουν χαθεί....φαντάσου ένα όχημα κατεστραμένο σε μια ρεματιά καμμένο....θα θέλουν και πινακίδες για να το διαγράψουν ?????

diomiles
20-11-2012, 17:11
δοκίμασες να πεις ότι τις...έχασες άρα δεν τις έχεις ???




Βασίλη για τι τους πέρασες?:D

Αν τους πείς ότι τις έχασες τότε σου λένε (οπως ορίζει ο νόμος) να πας να δηλώσεις απώλεια στην αστυνομία και μετά με το χαρτί της απώλειας πας στο υπουργείο και κάνεις άιτηση για έκδοση νέων πινακίδων...Αφου τις παραλάβεις πας στην εφορία και της καταθέτεις...

υγ.Φίλε klagenfurt την βέσπα σκοπεύεις κάποια στιγμή να την κυκλοφορήσεις? Σε ρωτάω διότι αν δεν σκοπεύεις να την ξανακυκλοφορήσεις τότε πολύ απλά πας στο υπουργείο με την πινακίδα και την άδεια και κάνεις οριστική διαγραφή χωρίς να χρειάζεται να πας στην εφορία.

klagenfurt
20-11-2012, 17:48
Βασίλη για τι τους πέρασες?:D

Αν τους πείς ότι τις έχασες τότε σου λένε (οπως ορίζει ο νόμος) να πας να δηλώσεις απώλεια στην αστυνομία και μετά με το χαρτί της απώλειας πας στο υπουργείο και κάνεις άιτηση για έκδοση νέων πινακίδων...Αφου τις παραλάβεις πας στην εφορία και της καταθέτεις...

υγ.Φίλε klagenfurt την βέσπα σκοπεύεις κάποια στιγμή να την κυκλοφορήσεις? Σε ρωτάω διότι αν δεν σκοπεύεις να την ξανακυκλοφορήσεις τότε πολύ απλά πας στο υπουργείο με την πινακίδα και την άδεια και κάνεις οριστική διαγραφή χωρίς να χρειάζεται να πας στην εφορία.

σκεφτομαι να βγαλω πινακιδες ΦΙΛΠΑ καθως ειναι συλλεκτικο κομματι του 1972
και σε αριστη κατασταση (ανακατασκευασμενη)και θελω να την κυκλοφοραω ποτε-ποτε...

αν εχετε καμια ιδεα...δεκτη καθε συμβουλη
και ευχαριστω προκαταβολικα

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/c0.0.403.403/p403x403/545951_435425526483197_1458473237_n.jpg
(http://www.facebook.com/photo.php?fbid=435425526483197&set=a.435412606484489.126976.100000472604048&type=1&relevant_count=1)

giclas
20-11-2012, 17:49
αφου οπου τον αχρηστο το μαζεψαν κε τον εβαλαν (με) στο δυμοσιο κα αντη να βλεπει τον νομο βλεπει το γραμα του νομου

ζητω που καηκαμε !


αν εισου στην Κυπρο θα μπορουσες να την εγραφες αττηκα κε θα επερνες αρ.εγρ. Α_ _ _ _ _?
με μερηκο περηορησμο που δεν μπορη να ελεκτη ???(οτι δεν κυκλοφορα 24/24 ωρες

klagenfurt
20-11-2012, 17:51
Μιχαλη να στην στειλω Λεμεσσο...?:sm7:

τουλαχιστον θα κυκλοφοραει σε ωραια μερη και με ωραιους ανθρωπους!!!

ntinopoulos
20-11-2012, 17:56
Επρεπε να τους κραξεις και να επιμεινεις να τις δεχτούν...
Βρίσκουν και τα κάνουν!:hmmm:

giclas
20-11-2012, 17:57
εγω εχω μια κατοπη δυκησου πρωτροπης !
ειμαστε μια χαρα !!
https://lh6.googleusercontent.com/-3xCTzwwMLp4/UKuY90DvBGI/AAAAAAAAAYg/So4XcE9IRfQ/s640/DSCN1274.JPG

klagenfurt
20-11-2012, 18:02
γεια σου Μιχαλη παιδαρε,
θα στην στειλω να κανει διακοπες...:sm7:

stavrouliasp
20-11-2012, 19:46
Και οριστική διαγραφή να έχεις κάνει πινακιδες ΦΙΛΠΑ βγάζεις κανονικά.

siraxanz
20-11-2012, 20:22
Οπότε ξεκίνα αντίθετα, ρώτα τι χρειάζετε για ΦΙΛΠΑ πινακιδες...σε αυτό το τηλ 2106068888 τον κ. Θωμα Γκουρτσουλη.

Κατατιθενται οι πινακιδες, το αυτοκινητο περναει απο ελεγχο αυθεντικοτητας μετά η διαδικασια ειναι πιο ευκολη.

Υπαρχει και δυνατοτητα ασφαλισης με μικρο νομιζω τιμημα.

klagenfurt
20-11-2012, 22:13
κατι τετοιο θα κανω, απλα θελω να μαθω ποια ειναι τα αρνητικα της διαγραφης,
μηπως δεν μεταβιβαζεται...?,
οποτε αξιζει να δωσεις 30 ευρ για νεα πινακιδα

klagenfurt
23-11-2012, 18:39
πινακιδα μερος 2ον...

σημερα αποφασισα να παω στο υπουργειο στα Καμινια, να αντικαταστησω την πινακιδα και να τελειωνω...
ομως το δημοσιο ειχε αλλη αποψη...
πηγα στον αρμοδιο υπαλληλο και του ειπα,
ακολουθει ο διαλογος,
-θελω να αντικαταστησω αυτη την πινακιδα για να την παραδοσω στην εφορια
-δεν γινεται, επειδη λειπει ενα κομματι, που περιεχει το τελευταιο ψηφιο
- μα γιαυτο θελω να την αντικαταστησω
-πηγαινε σε ενα καταστημα που φτιαχνουν πινακιδες να σου φτιαξει μια...!!!!!!
-μα θα δεχτουν στην εφορια πινακιδα που δεν ειναι γνησια ?
- τοτε πηγαινε στην αστυνομια να κανεις υπευθυνη (ψευδη) δηλωση, οτι εχασες την πινακιδα...
-μα δεν την εχω χασει...(τολμησα)
-αυτη δεν εινα πινακιδα...,την εχεις χασει...και αμα πας στο τμημα μη τους την δειξεις...

φευγοντας σκεφτηκα να ξαναπαω στην εφορια,
μηπως και τους καταφερω να παρουν την πινακιδα για καταστροφη...
αφου τους εξηγησα την περιπετεια μου
και τους ειπα οτι αφου θα παει για καταστροφη γιατι να γινουν ολα αυτα,
"οχι" φωναξε η προισταμενη που ακουγε απο μακρυα,
"αυτη την πινακιδα δεν προκειται να την παρουμε..."

εφυγα βριζοντας το δημοσιο και τους νομους του,
επειδη, οπως και να το κανουμε, οι υπαλληλοι εκτελουν οδηγιες...

παντως προς το παρον σπαω πλακα...!!!!:sm7:

συνεχιζεται...

skippybi
23-11-2012, 19:48
καλό ξεμπέρδεμα...:u60:

PanLampro
24-11-2012, 00:53
Ειδα τη φωτογραφια και καταλαβα...
εχω μια ιδια περιπτωση, νεωτερη (ΡΧ 150 μοντελο 79 του μακαριτη του πατερα μου) full restored, πιστοποιημενη κλασικη, ετρεξα και στο clasic trophy '12. Εχω την αρχαια πινακιδα αλλα φετος θα καταθεσω και θα βγαλω πορτοκαλί πινακιδα φιλπα. Πολυ μειωμενα ασφαλιστρα, καθολου τελη. Επισημως την κυκλοφορεις "για τις εκδηλώσεις της λεσχης και για τις αναγκες συντηρησης". Καποιοι αυτο το μεταφραζουν "μια-δυο φορες το μηνα" Αλλοι παλι "μια-δυο φορες τη μερα,:ye33: "

Με την πληρη πινακιδα η καταθεση - επανακυκλοφορια ήταν ευκολη (ειχα καταθεσει περιπου 1 χρονο που μου πήρε η ανακατασκευη) Στην περιπτωσή σου θα εψαχνα εναν λογικο ανθρωπο να την παραλαβει ως αρτιμελή και να την καταστρεψει...

ΘΑ τα πουμε σε καποια εκδηλωση της λεσχης

siraxanz
24-11-2012, 01:38
πινακιδα μερος 2ον...

σημερα αποφασισα να παω στο υπουργειο στα Καμινια, να αντικαταστησω την πινακιδα και να τελειωνω...
ομως το δημοσιο ειχε αλλη αποψη...
πηγα στον αρμοδιο υπαλληλο και του ειπα,
ακολουθει ο διαλογος,
-θελω να αντικαταστησω αυτη την πινακιδα για να την παραδοσω στην εφορια
-δεν γινεται, επειδη λειπει ενα κομματι, που περιεχει το τελευταιο ψηφιο
- μα γιαυτο θελω να την αντικαταστησω
-πηγαινε σε ενα καταστημα που φτιαχνουν πινακιδες να σου φτιαξει μια...!!!!!!
-μα θα δεχτουν στην εφορια πινακιδα που δεν ειναι γνησια ?
- τοτε πηγαινε στην αστυνομια να κανεις υπευθυνη (ψευδη) δηλωση, οτι εχασες την πινακιδα...
-μα δεν την εχω χασει...(τολμησα)
-αυτη δεν εινα πινακιδα...,την εχεις χασει...και αμα πας στο τμημα μη τους την δειξεις...

φευγοντας σκεφτηκα να ξαναπαω στην εφορια,
μηπως και τους καταφερω να παρουν την πινακιδα για καταστροφη...
αφου τους εξηγησα την περιπετεια μου
και τους ειπα οτι αφου θα παει για καταστροφη γιατι να γινουν ολα αυτα,
"οχι" φωναξε η προισταμενη που ακουγε απο μακρυα,
"αυτη την πινακιδα δεν προκειται να την παρουμε..."

εφυγα βριζοντας το δημοσιο και τους νομους του,
επειδη, οπως και να το κανουμε, οι υπαλληλοι εκτελουν οδηγιες...

παντως προς το παρον σπαω πλακα...!!!!:sm7:

συνεχιζεται...

Αφού σου δείχνει τον δρόμο ο man:sm7:

klagenfurt
24-11-2012, 01:45
ενταξει , σπαω πλακα εκ του ασφαλους...
δεν με ενδιαφεραι ιδιαιτερα αν θα κρατησω την πινακιδα η θα την καταθεσω, τουλαχιστον για φετος...
σκεπτομαι να παω στην αστυνομια και να πω την αληθεια,
δηλ, οτι δεν εχω χασει την πινακιδα και θελω να την παραδωσω...
και να τους την δειξω κιολας...
να δουμε τι θα μου πουν να κανω...:sm7:
το πολυ-πολυ να κρατησω την πινακιδα και να πληρωσω 22 ευρ τελη κυκλοφοριας...
πιο φτηνα θα μουρθει απο νεα πινακιδα...
να πληρωσω και ασφαλιστρα για ενα τριμηνο και να κανω και την πλακα μου στο ####κρατος...

να εβλεπες την εκφραση τους στην Δ εφορια Πειραια, οταν τους ειπα , οτι ο υπαλληλος που παραλαμβανει τις πινακιδες στο υπουργειο στα Καμινια , πριν μιση ωρα,μου ειπε να βγαλω πλαστη πινακιδα και να την καταθεσω στην εφορια...
φωναζαν , ποιος ηλιθιος δημοσιος υπαλληλος ειπε τετοια πραγματα...
και εγω τους ελεγα, ενας αξυριστος...:sm7:

ειχε μεγαλη πλακα...

μου φωναζαν, κανε οτι νομιζεις...

και εγω τους ελεγα,
"δεν θελω να παραβω τον νομο...
και δεν μπορω να κανω ψευδη δηλωση στην αστυνομια, αφου εχω την πινακιδα..."

tsak8
24-11-2012, 01:48
Μια χαρα το πας:sm7:
Και εγω απο τέλος του χρόνου που θα έχω χρόνο λόγω ανεργίας, τέτοιες φάσεις θα τις απολαμβανω!

Fuji
02-12-2012, 19:51
πηγα να παραδωσω στην εφορια πινακιδα, σημερα σε μια βεσπα 40 ετων,για να μη πληρωνω τελη κυκλοφοριας,

εκει με ενημερωσαν οτι οι πινακιδες θα καταστραφουν μετα απο ενα χρονο
και οτι πρεπει να δηλωσω με το Ε9 οτι θα ειναι παρκαρισμενη σε χωρο...(σωστα κατα την γνωμη μου...),

αλλα οταν φτασαμε στην παραλαβη της 40ετους πινακιδας, ελειπε ενα κομματι, εκει που συγρατειται απο την βιδα...
η υπαλληλος ρωτησε την προισταμενη , αν μπορει να την παραλαβει και εκεινη απαντησε οτι οχι , πρεπει να παω να βγαλω καινουργιες...
για να καταστραφουν...

υπολογιστε τωρα ,ποσες εργατωρες θα χαθουν απο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα, για να βγουν καινουργιες πινακιδες και καινουργια αδεια για να πανε για καταστροφη...

Αυτό το σενάριο δε μου αρέσει ... το ίδιο σκεφτόμουν να κάνω στο Dakar ...χμμμμ

klagenfurt
02-12-2012, 21:59
θα ενημερωσω οταν τελειωσω...

ακομα προσπαθω να παρω απο το τμημα,
βεβαιωση για απωλεια πινακιδας,
για να παω στο υπουργειο,
να μου βγαλουν καινουργια αδεια και πινακιδα,
για να παω στην εφορια να την παραδωσω,
για να παει για καταστροφη...:mad::u55: