PDA

View Full Version : Michelin anakee 3


duzi
23-11-2012, 01:37
Ηρθε και η ωρα μου για αλλαγη ελαστικων μετα απο 28500km με τα metzeler tourance exp 2 και αποφασησα να βαλω τα michelin anakee 3 οπου εχουν εξεληχθει σε συνεργασια με την bmw για το καινουριο gs αλλα θα βγουν και σε αλλες διαστασεις.Τα ελαστικα θα ειναι διαθεσημα απο αρχες του 2013 στην ελλαδα.Απο εβδομαδα θα τοποθετηθουν στην μοτο μου και θας ενημερωσω για περισοτερες πληροφοριες τεχνικα χαρακτηριστικα καθως και φωτο1627116272. Οι φωτο ειναι απο το net

jarhead
23-11-2012, 02:07
Ηρθε και η ωρα μου για αλλαγη ελαστικων μετα απο 28500km με τα metzeler tourance exp 2 και αποφασησα να βαλω τα michelin anakee 3 οπου εχουν εξεληχθει σε συνεργασια με την bmw για το καινουριο gs αλλα θα βγουν και σε αλλες διαστασεις.Τα ελαστικα θα ειναι διαθεσημα απο αρχες του 2013 στην ελλαδα.Απο εβδομαδα θα τοποθετηθουν στην μοτο μου και θας ενημερωσω για περισοτερες πληροφοριες τεχνικα χαρακτηριστικα καθως και φωτο1627116272. Οι φωτο ειναι απο το net

XΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ΄

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΡΧΕΣ 2013 ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ? 2012 ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ:confused:

duzi
23-11-2012, 02:10
Σε συνενοηση με τον λαστιχα μου και την michelin

VDR
23-11-2012, 03:02
Ηρθε και η ωρα μου για αλλαγη ελαστικων μετα απο 28500km με τα metzeler tourance exp 2 και αποφασησα να βαλω τα michelin anakee 3 οπου εχουν εξεληχθει σε συνεργασια με την bmw για το καινουριο gs αλλα θα βγουν και σε αλλες διαστασεις.Τα ελαστικα θα ειναι διαθεσημα απο αρχες του 2013 στην ελλαδα.Απο εβδομαδα θα τοποθετηθουν στην μοτο μου και θας ενημερωσω για περισοτερες πληροφοριες τεχνικα χαρακτηριστικα καθως και φωτο1627116272. Οι φωτο ειναι απο το net

Έβγαλαν τα tourance exp 28500km?Εμένα έβγαλαν 28000km και όταν το έγραψα κάποιος ανέφερε κάτι για σοβαρότητα..:confused::confused::confused:.Και χτυπιόταν ότι πρέπει να λέμε ότι βγάζουν 15000km...Πρέπει να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου..:D:D:D.Sorry για το spam.Περιμένουμε νέα από τα νέα σου...:ye33:

vaska
23-11-2012, 08:55
Έβγαλαν τα tourance exp 28500km?Εμένα έβγαλαν 28000km και όταν το έγραψα κάποιος ανέφερε κάτι για σοβαρότητα..:confused::confused::confused:.Και χτυπιόταν ότι πρέπει να λέμε ότι βγάζουν 15000km...Πρέπει να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου..:D:D:D.Sorry για το spam.Περιμένουμε νέα από τα νέα σου...:ye33:
Η χιλιομετρική διάρκεια ζωής των ελαστικών είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη φαγούρα που έχει το δεξί μας χέρι και το δεξί μας πόδι. Για να γίνω πιο κατανοητός ίδια λάστιχα σε ίδιες μοτό, μπορεί να έχουν μέχρι και 10000 χλμ διαφορά στη ζωή τους αναλόγως χρήσης. πχ αν εσύ πας ταξίδια Ευρώπες κλπ κι εγώ γυρίζω σε ορεινά στροφιλίκια στην Ελλάδα και οδηγάω και λίγο σβέλτα, εσύ θ' αλλάξεις λάστιχα σε αρκετά περισσότερα χλμ από εμένα. Συγκρίσεις ελαστικών γίνονται μόνο από ίδιο οδηγό με ίδιο μηχανάκι και σε ίδιο τερέν.

anegis
23-11-2012, 10:07
Η χιλιομετρική διάρκεια ζωής των ελαστικών είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη φαγούρα που έχει το δεξί μας χέρι και το δεξί μας πόδι. Για να γίνω πιο κατανοητός ίδια λάστιχα σε ίδιες μοτό, μπορεί να έχουν μέχρι και 10000 χλμ διαφορά στη ζωή τους αναλόγως χρήσης. πχ αν εσύ πας ταξίδια Ευρώπες κλπ κι εγώ γυρίζω σε ορεινά στροφιλίκια στην Ελλάδα και οδηγάω και λίγο σβέλτα, εσύ θ' αλλάξεις λάστιχα σε αρκετά περισσότερα χλμ από εμένα. Συγκρίσεις ελαστικών γίνονται μόνο από ίδιο οδηγό με ίδιο μηχανάκι και σε ίδιο τερέν.

Σωστός. Εχει να κάνει με το βάρος του αναβάτη. Αν ταξιδεύει συχνά δικάβαλος, φορτωμενος κα πόσο φορτωμενος. Και φυσικά αν τηρούνται οι σωστές κάθε φορά πιέσεις στα ελαστικά.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

VDR
23-11-2012, 10:53
Η χιλιομετρική διάρκεια ζωής των ελαστικών είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη φαγούρα που έχει το δεξί μας χέρι και το δεξί μας πόδι. Για να γίνω πιο κατανοητός ίδια λάστιχα σε ίδιες μοτό, μπορεί να έχουν μέχρι και 10000 χλμ διαφορά στη ζωή τους αναλόγως χρήσης. πχ αν εσύ πας ταξίδια Ευρώπες κλπ κι εγώ γυρίζω σε ορεινά στροφιλίκια στην Ελλάδα και οδηγάω και λίγο σβέλτα, εσύ θ' αλλάξεις λάστιχα σε αρκετά περισσότερα χλμ από εμένα. Συγκρίσεις ελαστικών γίνονται μόνο από ίδιο οδηγό με ίδιο μηχανάκι και σε ίδιο τερέν.

:ye31:Έτσι έτσι!Συμφωνώ..αλλά άντε να το εξηγήσεις και να το καταλάβουν..οι ¨γνώστες¨...:hmmm:

vaska
23-11-2012, 11:18
:ye31:Έτσι έτσι!Συμφωνώ..αλλά άντε να το εξηγήσεις και να το καταλάβουν..οι ¨γνώστες¨...:hmmm:

Ναι μωρέ μην άγχεσαι, ως γνωστόν οι γνώμες είναι σαν τις κwλwτρ..δες, ο καθένας έχει από μία. Κράτα εσύ αυτά που ξέρεις και άσε τους γνώστες να ξέρουν τα δικά τους.

mario
23-11-2012, 11:18
Φιλε επειδή και εγω καπου στο Μάρτη του '13 θα αλλαξω ελαστικά περιμενω τις εντυπώσεις σου.σ'ευχαριστούμε!:)

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

xurxes
23-11-2012, 12:57
Έβγαλαν τα tourance exp 28500km?Εμένα έβγαλαν 28000km και όταν το έγραψα κάποιος ανέφερε κάτι για σοβαρότητα..:confused::confused::confused:.Και χτυπιόταν ότι πρέπει να λέμε ότι βγάζουν 15000km...Πρέπει να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου..:D:D:D.Sorry για το spam.Περιμένουμε νέα από τα νέα σου...:ye33:

....βγάλτε κ πρωτοσέλιδο αν θες...παίζεις με την ζωή σου άλλωστε

την άλλη φορα που θα τα κάνεις 40.000km να σου δώσουμε και βραβείο για το κατόρθωμα σου


....τώρα πως γίνεται σε όλο τον κόσμο (Ευρώπη-Αμερική) να αλλάζοντας κάθε 15-20.000km και εμείς να μάστε οι ΞΕΡΟΛΕΣ.....συνεχίζω να μην καταλαβαίνω

gsmaniac
23-11-2012, 13:25
Καλό είναι όταν μιλάμε για Ασφαλεια....να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές μας
Διαβάζουν φίλοι χωρίς εμπειρία και μπορει να πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας....;)
Τα φρέσκα ελαστικά....ειναι το καλύτερο μέτρο προστασιας:rolleyes:, ιδίως στους ελληνικούς δρομους

forester
23-11-2012, 14:21
Ξεχνάτε έναν σημαντικό παράγοντα....
Χρόνος στον οποίο γίνονται τα χλμ!!! Φυσικά και οι ταχύτητες + το βάρος είναι καθοριστικοί παράγοντες.
Εμένα έβγαλαν τα EXP 20000χλμ σε 10+ κάτι μήνες. Έλιωσαν. Αλλά τα περισσότερα χλμ ήταν σε ταξίδια με ταχύητες 120-150χαω και πάντα 2 κάβαλος και φορτωμένος στο μέγιστο. Τα τωρινά (πάλι EXP ) έχουν 8000χλμ και δεν έχουν χάσει πάνω από 1 χιλιοστό πέλματος. Με αυτή τη χρήση (όχι δικάβαλος) είμαι σχεδόν βέβαιος για αντοχή 25-28000χλμ. Πάντα όμως στο χρόνο άντε στον ενάμιση....
Καθόλου δε με παραξενεύει που ο φίλος από τη Ζαχάρω έβγαλε 28000χλμ.
Στο εξωτερικό δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει λάστιχο μηχανής αυτά τα χιλιόμετρα, γιατί εκεί η άσφαλτος είναι σμυρίγδι!!!!
Στο Ελλάντα με το γυαλί που έχουμε για άσφαλτο, μια χαρά βγαίνουν και αν είναι και σε σύντομο χρόνο, αντέχει και η γόμα.
Σημειωτέον ότι τα EXP εόιναι ίσως τα πιο ανθεκτικά λάστιχα σε χιλιομετρική απόδοση, έτσι?

jarhead
23-11-2012, 18:14
Σε συνενοηση με τον λαστιχα μου και την michelin

Eγω να σε πω την αληθεια σκεφτηκα οτι μαλλον εισαι στο εξωτερικο και θα τα περνουσες εκει...Καλοφορετα και αναμενουμε εντυπωσεις , παρατηρησεις κλπ.:ye02:

chrisGSA
23-11-2012, 22:05
Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.;)

vaska
23-11-2012, 22:21
Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.;)

Γενικότερα μιλώντας δεν παίζει ρόλο το αν στρίβεις και το πόσο πολύ στρίβεις αλλά πόσο πολύ κάνεις χρήση του φρένου. Αν γενικότερα είσαι γρήγορος οδηγός και στις στροφές "ξύνεις", επιβαρύνεις λιγότερο το ελαστικό από κάποιον άλλο που θέλει να οδηγήσει γρήγορα αλλά δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά πχ είναι γρήγορος στα ισάδια αλλά πριν τη στροφή πέφτει σε πολλά φρένα. Γενικότερα η smooth οδήγηση καταπονεί λιγότερο από την hard. Τώρα στα περί μύθου ηλικίας ελαστικών (το είχαμε ξανακουβεντιάσει και σε παλιότερο θρέντ), η άποψή μου και η γνώμη μου (για να μη μου πει κανείς ότι πήρα κάποιον στο λαιμό μου) είναι ότι αν η μηχανή αποθηκεύεται σωστά σε κλειστό γκαράζ, τα λάστιχα μια χαρά κρατάνε και 6 και 7 χρόνια χωρίς να παρουσιάζουν το φαινόμενο του πολυμερισμού, που είχαν οι παλιότερες γενιές. Και αυτό λόγω των σύγχρονων υλικών που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή τους. Τα δικά μου είναι από το 06 επάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην πρόσφυσή τους. Βέβαια "τελειώνουν" την ζωή τους αλλά όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω φθοράς του πέλματος.

jarhead
24-11-2012, 01:35
:ha16:σε περασα...τα Μισελεν της Σουζουκα ηταν του 04:sm7:

Μιχάλης 1988
24-11-2012, 04:05
Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.;)

Καλα κανεις και φοβάσαι στις στροφές με τα γλιτσεstone!! Πέρα απο την πλάκα να το προσεχείς αυτο το λάστιχο καλο μεν στην εθνικη με πολλα χλμ αλλά ακατάλληλο για πολλές μέρες στην βρώμικη πόλη, γιατι πιάνει γυαλαδα και γλιστράει ακόμα και σε μετρια άσφαλτο..!

Spam off

ntinopoulos
24-11-2012, 11:25
Γενικότερα μιλώντας δεν παίζει ρόλο το αν στρίβεις και το πόσο πολύ στρίβεις αλλά πόσο πολύ κάνεις χρήση του φρένου. Αν γενικότερα είσαι γρήγορος οδηγός και στις στροφές "ξύνεις", επιβαρύνεις λιγότερο το ελαστικό από κάποιον άλλο που θέλει να οδηγήσει γρήγορα αλλά δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά πχ είναι γρήγορος στα ισάδια αλλά πριν τη στροφή πέφτει σε πολλά φρένα. Γενικότερα η smooth οδήγηση καταπονεί λιγότερο από την hard. Τώρα στα περί μύθου ηλικίας ελαστικών (το είχαμε ξανακουβεντιάσει και σε παλιότερο θρέντ), η άποψή μου και η γνώμη μου (για να μη μου πει κανείς ότι πήρα κάποιον στο λαιμό μου) είναι ότι αν η μηχανή αποθηκεύεται σωστά σε κλειστό γκαράζ, τα λάστιχα μια χαρά κρατάνε και 6 και 7 χρόνια χωρίς να παρουσιάζουν το φαινόμενο του πολυμερισμού, που είχαν οι παλιότερες γενιές. Και αυτό λόγω των σύγχρονων υλικών που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή τους. Τα δικά μου είναι από το 06 επάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην πρόσφυσή τους. Βέβαια "τελειώνουν" την ζωή τους αλλά όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω φθοράς του πέλματος.

μπορεις να τα κρατησεις και 15 χρονια αν θελεις...:rolleyes::p:sm7:

TZANNSPY
24-11-2012, 14:14
Τα φρέσκα ελαστικά....ειναι το καλύτερο μέτρο προστασιας:rolleyes:, ιδίως στους ελληνικούς δρομους

Καλα κανεις και φοβάσαι στις στροφές με τα γλιτσεstone!! Πέρα απο την πλάκα να το προσεχείς αυτο το λάστιχο καλο μεν στην εθνικη με πολλα χλμ αλλά ακατάλληλο για πολλές μέρες στην βρώμικη πόλη, γιατι πιάνει γυαλαδα και γλιστράει ακόμα και σε μετρια άσφαλτο..!



+ 800 :ye31:

vaska
24-11-2012, 15:37
μπορεις να τα κρατησεις και 15 χρονια αν θελεις...:rolleyes::p:sm7:
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.

gsmaniac
24-11-2012, 16:11
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.

Κανείς μεγαλο λάθος να υποστηρίζεις το ρίσκο που παίρνεις και να κάνεις endo .....με τελειωμένα λάστιχα και μάλιστα στην ποιότητα της ελληνικής ασφαλτου:cool:
Δεν ειναι θεμα κουλου ή οδηγαρας....η θεωρία σου μου θυμίζει, όσους δεν φορούν κράνος και έχουν αποψη;)
Σου εύχομαι να μην χρειαστει ποτε τα λάστιχα των 6 χρόνων....να δείξουν τα χρονια τους:)

Κάποια πράγματα στην ζωή δεν στα σερβίρουν....τα μαθαίνεις στην πραξη;)

vaska
24-11-2012, 16:38
Κανείς μεγαλο λάθος να υποστηρίζεις το ρίσκο που παίρνεις και να κάνεις endo .....με τελειωμένα λάστιχα και μάλιστα στην ποιότητα της ελληνικής ασφαλτου:cool:
Δεν ειναι θεμα κουλου ή οδηγαρας....η θεωρία σου μου θυμίζει, όσους δεν φορούν κράνος και έχουν αποψη;)
Σου εύχομαι να μην χρειαστει ποτε τα λάστιχα των 6 χρόνων....να δείξουν τα χρονια τους:)

Κάποια πράγματα στην ζωή δεν στα σερβίρουν....τα μαθαίνεις στην πραξη;)

Σεβαστές όλες οι απόψεις κι επειδή το θέμα "λάστιχο" είναι ευαίσθητο θέμα, δεν θέλω σε καμία των περιπτώσεων να παρασύρω κάποιον στον δικό μου τρόπο σκέψης. Υπήρξε και άλλη παλιότερη αναφορά στο θέμα και τότε είχα γράψει και τεκμηριώσει με έγκυρα δημοσιεύματα την θέση μου. Εν κατακλείδι η νέα τάξη πραγμάτων στα λάστιχα είναι ότι με σωστή αποθήκευση (όχι μόνιμη έκθεση σε καιρικές συνθήκες) και σωστή χρήση (σωστές πιέσεις για το φορτίο του, όχι κοπανήματα σε πεζοδρόμια κλπ) αντέχουν και αποδίδουν το ίδιο για όλο το πάχος του πέλματος για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα (πολύ μεγαλύτερο των 2 ετών που λένε οι "επαΐοντες") λόγω της έλλειψης του φαινομένου του πολυμερισμού (που είχαν τα λάστιχα προηγούμενης γενιάς).
Θεωρώ τον εαυτόν μου έμπειρο αναβάτη (είμαι 45 και οδηγώ από τα 15 μου δίτροχο, έχω αρκετές συμμετοχές σε τοπικούς χωμάτινους αγώνες, έχω πάρα μα πάρα πολλά χιλιόμετρα σε χώμα και άσφαλτο με κατάλληλες αλλά και ακατάλληλες μοτοσυκλέτες) και ως εκ τούτου θεωρώ ότι μπορώ να "διαβάσω" και να "νιώσω" το μηχανάκι.
Ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα δεν ένιωσα ότι παίρνω κάποιο ρίσκο όσον αφορά τα λάστιχα πάντα.

Γνώμη μου και θέση μου που απλά την καταθέτω.

gsmaniac
24-11-2012, 16:45
Οκ......πόσοι απο εμάς ήμασταν οδηγοί αγώνων και ξέρουμε να διαβάζουμε μηχανές, λάστιχα, οδοστρωματα και το ζωικο βασιλειο:D

Στο θεμα ασφάλειασ μοτοσικλέτας, σίγουρα τα ελαστικά παίζουν μεγαλο ρόλο και πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί ......εξάλλου στους αγώνες αλλάζουν ελαστικα καθε λίγους γύρους....τυχαίο;;;;;;

Τεσπα....εύχομαι σε όλους όσους αλλάζουν λάστιχα στον χρόνο, διχρονο και δεκαετίες....παντα ορθιοι:)

vaska
24-11-2012, 17:00
Οκ......πόσοι απο εμάς ήμασταν οδηγοί αγώνων και ξέρουμε να διαβάζουμε μηχανές, λάστιχα, οδοστρωματα και το ζωικο βασιλειο:D

Στο θεμα ασφάλειασ μοτοσικλέτας, σίγουρα τα ελαστικά παίζουν μεγαλο ρόλο και πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί ......εξάλλου στους αγώνες αλλάζουν ελαστικα καθε λίγους γύρους....τυχαίο;;;;;;

Τεσπα....εύχομαι σε όλους όσους αλλάζουν λάστιχα στον χρόνο, διχρονο και δεκαετίες....παντα ορθιοι:)


Μόνο μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις, μη συγκρίνεις τις συνθήκες αγώνων με αυτές της καθημερινής ή έστω βολταδόρικης μετακίνησης. Είναι ανόμοια πράγματα και θα οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα, επίσης δεν χρειάζεται να είσαι οδηγός αγώνων για να ξέρεις να αποκωδικοποιείς απλά πράγματα (κρατάει δεν κρατάει) πάνω στο μηχανάκι σου.
over & out από μένα, ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει καλύτερα.

siraxanz
24-11-2012, 20:34
Όσο και να μας έχει σφίξει η κρίση το μικρότερο έξοδο είναι τα 230 ευρω για τα λάστιχα...

Προσωπικά μετά τα 12.000 άντε και λίγο ακόμα τα αλλάζω....

Δεν έχω αισθανθεί ασφαλής από τα χιλιόμετρα αυτά και πέρα....

Επειδή έχω πέσει από φθαρμένο λάστιχο και το πλήρωσα πολλαπλάσια....

Έχω κάνει σημαία το παραπάνω:

το μικρότερο έξοδο για έναν μοτοσικλετιστή, είναι τα 230 ευρω για τα λάστιχα...

ntinopoulos
24-11-2012, 20:49
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. .

ειμαστε κοροιδα...,τι να κανουμε...?:rolleyes:

ntinopoulos
24-11-2012, 20:53
προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.

ειμαι σιγουρος οτι μετα το εντο,οταν η μηχανη κατεβηκε ξανα στο εδαφος,ο ταυρος σε ρωτησε τι λαστιχα φορας!ε?:D

vaska
24-11-2012, 22:00
ειμαι σιγουρος οτι μετα το εντο,οταν η μηχανη κατεβηκε ξανα στο εδαφος,ο ταυρος σε ρωτησε τι λαστιχα φορας!ε?:D

Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, σκούπιζα το σκ@τό που έφτασε στην κάλτσα.

Μιχάλης 1988
24-11-2012, 22:14
Οσοι είχαν ή έχουν στριταδικα μηχανάκια και το έχουν ψάξει το θέμα, θα ξέρουν οτι ένα λάστιχο εχει ένα κύκλο ζωής, εχει να κάνει με ποσά ζέσταματα(αριθμητικά εννοώ),χλμ( λιγοτερο),συνθήκες οδήγησης, πιέσεις, φορτία, δουλεμα στις στροφές( ένα μηχανάκι που δεν πλαγιαζει ειναι φυσικό το λάστιχο στη μέση να φθείρεται και ουσιαστικά να χαλάει η κορονα), κλπ...επίσης παίζει ρόλο το που βολταρει το μηχανάκι, δηλαδή μέσα στην πόλη, αν ναι τότε πολλές φορές και με καινούργιο λάστιχο γλιστράει γιατι πιάνει γυαλαδα.. Ενα μηχανάκι που βολταρει επαρχία θα πατήσει και καλη άσφαλτο χωρίς σκόνη(βασικό), θα παει και πιο συχνά βόλτα σε κανα επαρχιακό στροφιλικι, με αποτέλεσμα να εχει καλύτερη απόδοση σε βάθος χρόνου άρα να κρατάει και περισσότερα χλμ. Ενα λάστιχο πόλης αντιθέτως εξ´αιτιας τον όσον είπα πιο πάνω δίνει πολλές φορές την εντύπωση οτι ειναι τελειωμενο.. Έχω πλήρη συναίσθηση για όσα γράφω αλλά δεν παύει να ειναι η άποψη μου και μόνο. Έχω πολλα να πω ακόμα πάνω στο θέμα αλλά φοβάμαι οτι spamαρω.. Και κλεινω με το οτι ο καθένας ειναι υπεύθυνος για το τομάρι του και το εργαλείο του, και δεν πρόκειται αν δεν θέλει κάποιος να καταλάβει, να του το βάλει κάποιος άλλος στο κεφάλι με το ζόρι..
Sorry spam off
Το μαμισαμε το θέμα..!

mario
24-11-2012, 22:36
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.

Βρε φιλε να μας πεις τι θα σου έφταιγε αν δεν σταματαγες? Και κάποιες ερωτήσεις-απορίες: πως καταλαβαίνεις τα φρέσκα λάστιχα?ξεκινας μια εκδρομή πέρνεις μια στροφή και αφου βγαίνεις λες οκ εχω λαστιχα? Ή βγαίνεις με παχυμετρο μετράς το πελμα,λες ειμαι οκ παμε? Και αν ναι ή δεν την κουνάς,ή τα λάστιχα έχουν μαγικο πέλμα που δεν τρώγεται? Φιλε εύχομαι να μην σε αφήσουν ξαφνικά. Συγχωραμε και για το ύφος αλλά εχω δυο μέρες και οπου το λέω ή γελάνε ή με λένε τρελό. Δεν ψάχνω απαντηση ή απόδειξη αλλά οπως είπαν και οι απανω μου,τέτοιες απόψεις,μη κονα αποδεκτές καλο ειναι να μην λέγονται γιατι εποχη που ειναι αν κάποιος δεν εχει και φράγκα και ειναι και λιγο άπειρος μπορει να σκεφτει να το δοκιμάσει και να κρατήσει τα ελαστικά του τόσο

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

ntinopoulos
24-11-2012, 22:38
πως καταλαβαίνεις τα φρέσκα λάστιχα?

μα,...σπαρταρανε!:rolleyes::p:sm2:

ntinopoulos
24-11-2012, 22:40
Συγχωραμε και για το ύφος αλλά εχω δυο μέρες και οπου το λέω ή γελάνε ή με λένε τρελό.


εεελα!:eek::sm7:

ntinopoulos
24-11-2012, 22:44
Δεν ψάχνω απαντηση ή απόδειξη αλλά οπως είπαν και οι απανω μου,τέτοιες απόψεις,μη κονα αποδεκτές καλο ειναι να μην λέγονται γιατι εποχη που ειναι αν κάποιος δεν εχει και φράγκα και ειναι και λιγο άπειρος μπορει να σκεφτει να το δοκιμάσει και να κρατήσει τα ελαστικά του τόσο


αυτο ειναι το θεμα!:ye02:

και εκτος αυτου φιλε vaska,εισαι ελευθερος να ακολουθεις τετοιες τακτικες,αλλα σκεψου οτι και η τυχη καμια φορα μας εγκαταλειπει,οποτε ανεξαρτητα με του τι πιστευεις,δε νομιζω να αξιζει να ρισκαρεις για 230 ε...;)

vaska
24-11-2012, 22:49
Να είστε όλοι καλά, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας μα θα μου επιτρέψετε να έχω άποψη και να την κάνω πράξη. Κανείς δεν είπε ότι αξίζει να ρισκάρεις για 230 ή για 2300 ευρόπουλα. Η ζωή είναι απείρως πολυτιμότερη, αλλά δεν ρισκάρω. Και πέλμα έχω και καλά κρατάει.
Πάντα όρθιοι.

ntinopoulos
24-11-2012, 22:50
Πάντα όρθιοι.

εκτος απο οταν στριβουμε,οπου γερνουμε λιγο!:D;)

vaska
24-11-2012, 22:53
Βρε φιλε να μας πεις τι θα σου έφταιγε αν δεν σταματαγες? Και κάποιες ερωτήσεις-απορίες: πως καταλαβαίνεις τα φρέσκα λάστιχα?ξεκινας μια εκδρομή πέρνεις μια στροφή και αφου βγαίνεις λες οκ εχω λαστιχα? Ή βγαίνεις με παχυμετρο μετράς το πελμα,λες ειμαι οκ παμε? Και αν ναι ή δεν την κουνάς,ή τα λάστιχα έχουν μαγικο πέλμα που δεν τρώγεται? Φιλε εύχομαι να μην σε αφήσουν ξαφνικά. Συγχωραμε και για το ύφος αλλά εχω δυο μέρες και οπου το λέω ή γελάνε ή με λένε τρελό. Δεν ψάχνω απαντηση ή απόδειξη αλλά οπως είπαν και οι απανω μου,τέτοιες απόψεις,μη κονα αποδεκτές καλο ειναι να μην λέγονται γιατι εποχη που ειναι αν κάποιος δεν εχει και φράγκα και ειναι και λιγο άπειρος μπορει να σκεφτει να το δοκιμάσει και να κρατήσει τα ελαστικά του τόσο

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

Δεν κάνω χιλιόμετρα λέμε, δεν διαβάζετε??? έχω 18000 από το 06 και η κουβέντα γίνεται για την παλαιότητα και όχι για το πάχος του πέλματος. Πέλμα έχω αλλά κατά την άποψη των περισσοτέρων πρέπει να τ' αλλάξω γιατί είναι παλιά.
Ο "καυγάς" είναι για τα χρόνια και όχι για το πάχος του πέλματος.

vaska
24-11-2012, 22:54
εκτος απο οταν στριβουμε,οπου γερνουμε λιγο!:D;)

Εσείς, εγώ στρίβω σαν κουλός.

VDR
24-11-2012, 23:23
Σαν μια μεγάλη παρέα που είμαστε..:ha16:..θα πρέπει να λέμε όλοι τη γνώμη μας.Μην ξεχνάμε ότι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν το κανόνα.Επίσης δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει κάποιος ή κάποιοι οι οποίοι μιλούν χωρίς προσωπική εμπειρία και μέσω ξένων εμπειριών (για συγκεκριμένα θέματα όπως το παραπάνω).Πάλι είναι καλό να αναπτύσσουμε, τα επιχειρήματα του ο καθένας μας..αλλά είναι εγωιστικό να προσπαθεί να κάνει τους άλλους να ασπαστούν την άποψη του.Όπως σε όλες τις παρέες υπάρχουν διαφωνίες αλλά και το αντίθετο!Φυσικά η ειρωνεία είναι κατάπτυστη από μέρους μου σε αντίθεση με τη πλάκα και τα πειράγματα!...Ούφ!Το έγραψα και ησύχασα!:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
24-11-2012, 23:39
Σαν μια μεγάλη παρέα που είμαστε..:ha16:..θα πρέπει να λέμε όλοι τη γνώμη μας.Μην ξεχνάμε ότι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν το κανόνα.Επίσης δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει κάποιος ή κάποιοι οι οποίοι μιλούν χωρίς προσωπική εμπειρία και μέσω ξένων εμπειριών (για συγκεκριμένα θέματα όπως το παραπάνω).Πάλι είναι καλό να αναπτύσσουμε, τα επιχειρήματα του ο καθένας μας..αλλά είναι εγωιστικό να προσπαθεί να κάνει τους άλλους να ασπαστούν την άποψη του.Όπως σε όλες τις παρέες υπάρχουν διαφωνίες αλλά και το αντίθετο!Φυσικά η ειρωνεία είναι κατάπτυστη από μέρους μου σε αντίθεση με τη πλάκα και τα πειράγματα!...Ούφ!Το έγραψα και ησύχασα!:sm7::sm7::sm7:

Πες το ντε.....πλάκα κάνετε τόση ωρα:cool2:
Καθε 8000 βάζετε καινούργια λάστιχα....:ha16:

VDR
24-11-2012, 23:48
Πες το ντε.....πλάκα κάνετε τόση ωρα:cool2:
Καθε 8000 βάζετε καινούργια λάστιχα....:ha16:

Τι εννοείς 8000?:confused:Λεπτά?Ώρες?μέρες?μήνες?:lo19::sm3::lo19:

ntinopoulos
24-11-2012, 23:50
Τι εννοείς 8000?:confused:Λεπτά?Ώρες?μέρες?μήνες?:lo19::sm3::lo19:
οχι...:rolleyes:
εντο!:D:p:sm7:

vaska
25-11-2012, 00:20
Σαν μια μεγάλη παρέα που είμαστε..:ha16:..θα πρέπει να λέμε όλοι τη γνώμη μας.Μην ξεχνάμε ότι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν το κανόνα.Επίσης δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει κάποιος ή κάποιοι οι οποίοι μιλούν χωρίς προσωπική εμπειρία και μέσω ξένων εμπειριών (για συγκεκριμένα θέματα όπως το παραπάνω).Πάλι είναι καλό να αναπτύσσουμε, τα επιχειρήματα του ο καθένας μας..αλλά είναι εγωιστικό να προσπαθεί να κάνει τους άλλους να ασπαστούν την άποψη του.Όπως σε όλες τις παρέες υπάρχουν διαφωνίες αλλά και το αντίθετο!Φυσικά η ειρωνεία είναι κατάπτυστη από μέρους μου σε αντίθεση με τη πλάκα και τα πειράγματα!...Ούφ!Το έγραψα και ησύχασα!:sm7::sm7::sm7:

Μην άγχεσαι, από ειρωνεία κλπ όμορφα δεν ιδρώνει το αφτί μου, έχω μάθει να σέβομαι τους πάντες και ειδικά αυτούς που επιχειρηματολογούν. Δόξα τω Θεώ μπορώ και διαβάζω 5 αράδες και σχηματίζω άποψη. Για τα υπόλοιπα, σε κουβέντα να βρισκόμαστε.

kwstas
26-11-2012, 02:26
Γυρισε σε ασφαλτινο το anakee ή ειναι νεος κωδικος?

Geo888
26-11-2012, 02:30
Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ....

bogart
26-11-2012, 09:26
Δεν καταργήθηκε το 2.
Θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν παράλληλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

duzi
26-11-2012, 14:56
Σωστα θα συνεχησει να βγαινει και το 2

duzi
26-11-2012, 20:35
Πριν λιγο τοποθετηθηκαν τα Michelin Anakee 3.Ευχαρηστω θερμα τον Δημητρη απο το Wheel City και την Michelin.Θα σας κρατησω ενημερους για την πορεια και συμπεριφορα του ελαστικου

mario
26-11-2012, 20:41
Πριν λιγο τοποθετηθηκαν τα Michelin Anakee 3.Ευχαρηστω θερμα τον Δημητρη απο το Wheel City και την Michelin.Θα σας κρατησω ενημερους για την πορεια και συμπεριφορα του ελαστικου

:):):thumbup:

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

ilias vara
26-11-2012, 21:00
Πριν λιγο τοποθετηθηκαν τα Michelin Anakee 3.Ευχαρηστω θερμα τον Δημητρη απο το Wheel City και την Michelin.Θα σας κρατησω ενημερους για την πορεια και συμπεριφορα του ελαστικου



αμα πια με τσι αληταραδες τσι μηχανοβιοι που μπλεξαμε.,.,.,.,.,:D

αντε παρατα μας και εσυ ρε φιλε με τα anakee σου .,.,.τι μασ νοιαζει:ha16::ha16::ha16:









































πλακα κανω .,.,.,.,.
περιμενουμε λεπτομερειες:ye02::ye02:

kosta12gs
27-11-2012, 11:34
αμα πια με τσι αληταραδες τσι μηχανοβιοι που μπλεξαμε.,.,.,.,.,:D

αντε παρατα μας και εσυ ρε φιλε με τα anakee σου .,.,.τι μασ νοιαζει:ha16::ha16::ha16:









































πλακα κανω .,.,.,.,.
περιμενουμε λεπτομερειες:ye02::ye02:

Ωραιο το αστειο σου :):):)

sent from me

vaska
05-12-2012, 10:20
Πριν λιγο τοποθετηθηκαν τα Michelin Anakee 3.Ευχαρηστω θερμα τον Δημητρη απο το Wheel City και την Michelin.Θα σας κρατησω ενημερους για την πορεια και συμπεριφορα του ελαστικου

Έχουμε νεότερα από το δυτικό μέτωπο?? Εντυπώσεις????

duzi
05-12-2012, 10:54
Λοιπον τα λαστιχα εχουν street εμφανιση με ποιο γρηγορη κορωνα με αποτελεσμα στις στροφες να σου λενε πλαγιασε οσο θελεις και το μηχανακι εχει γινει ποιο ευελικτο.Ζεστενετε γρηγορα και στο βρεγμενο ειναι βεντουζα μεχρι στιγμης.Απλα τελειο

vaska
05-12-2012, 11:05
Λοιπον τα λαστιχα εχουν street εμφανιση με ποιο γρηγορη κορωνα με αποτελεσμα στις στροφες να σου λενε πλαγιασε οσο θελεις και το μηχανακι εχει γινει ποιο ευελικτο.Ζεστενετε γρηγορα και στο βρεγμενο ειναι βεντουζα μεχρι στιγμης.Απλα τελειο

Well done mate.

mAthosalas
06-12-2012, 14:29
Λοιπον τα λαστιχα εχουν street εμφανιση με ποιο γρηγορη κορωνα με αποτελεσμα στις στροφες να σου λενε πλαγιασε οσο θελεις και το μηχανακι εχει γινει ποιο ευελικτο.Ζεστενετε γρηγορα και στο βρεγμενο ειναι βεντουζα μεχρι στιγμης.Απλα τελειο
Κι οσο τα πατας τοσο πιο πολυ θα τα εμπιστευεσαι...λαστιχαρες!!!Καλοβολτα :ye33:

Thomas Ptwmas
23-12-2012, 18:46
Ειμαι πολύ περίεργος να δώ εαν ενα λάστιχο που εξελίχθηκε για μια μοτοσυκλέτα 125 ίππων μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά και στα δικά μας. Μέχρι στιγμής φαίνεται απο τον φίλο οτι τα καταφέρνει.

Λες να βρέθηκε αντικαταστάτης για τα ΕΧΡ; Για να δούμε...

Καλά χιλιόμετρα φίλε duzi και να μας ενημερώνεις τακτικά επειδή πλησιάζει η ώρα της αλλαγής για εμένα ;);););)

mario
23-12-2012, 20:00
Λες να βρέθηκε αντικαταστάτης για τα ΕΧΡ; Για να δούμε...


Έχει βρεθεί..metzeler tourance next;)

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

duzi
24-12-2012, 17:25
Thomas εχω κανει 600 κμ μεχρι στιγμης πολη και βολτα βρεγμενο και στεγνο και εχω μεινει εκπληκτος απο την αποδοση του ελαστικου μονο που βγαζει λιγο θορυβο!!!

Thomas Ptwmas
24-12-2012, 20:31
Με το καλό να φτάσεις στα 6000 και στα 16000 (απο'κει και πέρα οι απόψεις διίστανται εαν είναι ασφαλές ή οχι :p:p:p)! Ζεσταίνονται γρήγορα ή πρέπει να εχω το καμινέτο πρόχειρο;;;; Ρωτάω επειδή κι εγώ τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στην πόλη και τα ΕΧΡ που έχω είναι ιδανικά για εμένα σε αυτές τις συνθήκες οπότε θέλω να ξέρω (οσο είναι αυτό δυνατόν βέβαια) εαν επιλέξω το ΕΧΡ ή το Anakee

MIHALIS TZIMAS
24-12-2012, 21:27
Πάντως εμένα να anakee στο βρεγμενο δεν με ικανοποίησαν.

forester
24-12-2012, 23:35
Πάντως εμένα να anakee στο βρεγμενο δεν με ικανοποίησαν.


Για το anakee III μιλάς?

MIHALIS TZIMAS
25-12-2012, 18:04
Ωπ, όχι για τα anakee 2.sorry

duzi
25-12-2012, 19:47
Τα anakee3 ζεστενονται ποιο γρηγορα απο τα exp2 που ειχα