PDA

View Full Version : GPS...χωματινο


mAthosalas
27-11-2012, 11:05
Ψαχνω να βρω ενα GPS το οποιο να μπορω να χρησιμοποιω μεν στην ασφαλτο,αλλά εκει ειναι πιο απλα τα πραγματα(με ενα igo8 που εχω σε ενα Κινεζικο ειναι ικανοποιημενος) αλλά να μπορω να το παρω μαζι και στο χωμα.Κι οταν λεω χωμα,στα βουνα και στα λαγκαδια που παω αρκετα συχνα και ειμαι "τυφλος" απο θεμα χαρτογραφησης και gps.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ενα GPS ευαναγνωστο απο τη θεση του οδηγου,να μπορω να το χειριστω με γαντια καθ'οδον,αν ειναι αδιαβροχο ακομα καλυτερα και να αντεχει σε κοπανηματα και κραδασμους που ειναι φυσιολογικο μενου στην κινηση στο χωμα.
Επισης ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ειναι να παιρνει ενα πολυ καλο προγραμμα χαρτογραφησης για χωμα στην Ελλαδα...το οποιο θελω να μπορω να αναβαθμιζω αν χρειαζεται.Θελω το προγραμμα αυτο να μπορει να μου επιτρεπει να καταγραψω μια χωματινη διαδρομη και να την μεταφερω μετα στον Υπολογιστη και για να την δωσω και στους υπολοιπους αλλά και για αρχειοθετηση δικη μου.

ΒΑΣΙΚΟ ειναι για μενα και για το "οσα δεν φθανει η αλεπου"και θα ειναι η υπ'αριθμον 1 προϋποθεση που θετω να μην ειναι ακριβο σε αγορα.Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο αρκει να κανει αυτα που θελω...ακομα κι αν δινετε εσεις καποιο που δεν χρειαζεσθε λογω αναβαθμισης,ειμαι ολος αυτια... δυστυχως οικονομικα δεν μπορω να φθασω πιθανον καποια κορυφαια στο χωρο...υπο αλλες συνθηκες το βλεπαμε,τωρα σιγουρα οχι.:hmmm:


Θελω λοιπον να μου προτεινετε ποιο GPS εχει αυτες τις δυνατοτητες αλλά και ποιο προγραμμα θεωρειται αριστο για χαρτογραφημενους δρομους στην Ελλαδα.:wha13:

Εχω τους κλασσικους Χαρτες(βιβλιαρακια) της Αναβασης για καποια κομματια της Ελλαδας σε αριστη αναλυση και χαρτογραφηση αλλά δεν ειναι ευχρηστοι καθ'οδον διοτι πρεπει συνεχως να σταματαω σε μια αγνωστη διαδρομη και να τσεκαρω που βγαζει...αρα θα τους εχω μαζι αλλά για τσεκ και ασφαλεια πιο πολυ και οχι για να με πηγαινουν,γιαυτο θελω ενα καλο GPS με καλο προγραμμα...

Τι εχετε να προτεινετε κατα την δικη σας χρηση και εμπειρια ενος GPS σε χωματινες διαδρομες;:Απορία:

sterzam
27-11-2012, 11:21
Garmin 60cs.-

paschalis
27-11-2012, 17:31
Εμεις στα Ελληνικα Βουνα αλλα και σε καθε χωματινη εξορμηση χρησιμοποιουμε Garmin 276-8 με το χαρτη toponavigator της Αναβασης.
Για τη συσκευη σιγουρα θα βολευτεις με μεταχειρισμενη μιας και ειναι σκυλι ποιοτικα η με καποια παρομοια και αρκετα φθηνοτερη.
Οσο για τον χαρτη μπορει να ειναι ακριβως αλλα εχει ειδικα στη Νοτια Ελλαδα ακομα και τις κανουλες απο τις βρυσες στα ξωκλησια.
Μας εχει σωσει απο πολλη ταλαιπωρια αυτος ο χαρτης και μονο μια φορα φετος στο Καιμακτσαλαν μας εκανε πλοηγηση προς το χωριο Προμαχοι μεσα απο αδιεξοδο..:mad:

mAthosalas
27-11-2012, 23:23
Εμεις στα Ελληνικα Βουνα αλλα και σε καθε χωματινη εξορμηση χρησιμοποιουμε Garmin 276-8 με το χαρτη toponavigator της Αναβασης.

Ποιο μοντελο ειναι αυτο;Μπορεις να δωσεις καποια φωτογραφια ή λινκ με σχετικες πληροφοριες;Το χαρτη τον εχει πακετο στην τιμη;:Απορία:

N4pSt3R
28-11-2012, 00:30
http://www.r1200gs.info/howto/images/so-2.jpg


Το παραπάνω είναιτ το 276..
δύσκολα θα βολευτείς με μνήμες όμως!!!Δες γιατί νομίζω ότι το 278 πρέπει να φοράει κλασική miniSD..
Αλλιώς δες τα 60 τις Garmin...
Χάρτες δεν έχει κανένα GPS Ploter όπως είναι η κατηγορία τον παρπάνω...
Μόλιες πάρεις PM me..

VDR
28-11-2012, 00:36
http://www.r1200gs.info/howto/images/so-2.jpg


Το παραπάνω είναιτ το 276..
δύσκολα θα βολευτείς με μνήμες όμως!!!Δες γιατί νομίζω ότι το 278 πρέπει να φοράει κλασική miniSD..
Αλλιώς δες τα 60 τις Garmin...
Χάρτες δεν έχει κανένα GPS Ploter όπως είναι η κατηγορία τον παρπάνω...
Μόλιες πάρεις PM me..


Το 278 δεν δέχεται κάρτα μνήμης SD ούτε mini παρά μόνο της μαμάς GARMIN!Είναι το μοναδικό μειονέκτημα του συγκεκριμένου!..

N4pSt3R
28-11-2012, 03:18
Το 278 δεν δέχεται κάρτα μνήμης SD ούτε mini παρά μόνο της μαμάς GARMIN!Είναι το μοναδικό μειονέκτημα του συγκεκριμένου!..

Αρα οπως και το 276..γνωμη μου παντα να πας σε ενα 62st που ειναι απο τα νεοτερα αλλα προσεχε γιατι εχει μοντελο που δεν περνει καν καρτα...και για μενα ειναι ακομα καλυτερο γιατι μπορεις να το παρεις και στο χερι..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

commander
28-11-2012, 09:14
Αρα οπως και το 276..γνωμη μου παντα να πας σε ενα 62st που ειναι απο τα νεοτερα αλλα προσεχε γιατι εχει μοντελο που δεν περνει καν καρτα...και για μενα ειναι ακομα καλυτερο γιατι μπορεις να το παρεις και στο χερι..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

πολύ καλό τα 60-- 62 δουλεύουν και με μπαταρίες 2Α αλλά μικρά στην οθόνη και άμα πέσει και ο ήλιος από πίσω τότε είναι ένα μικρό θέμα (σου αποσπάσει παραπάνω την προσοχή)

mAthosalas
28-11-2012, 10:33
Παιδια δεν ξερω πόσο καλο ειναι το 62st,μα αφου το λετε δεν εχω λογο να μην σας πιστευω κι ετσι θα ειναι,αλλά απο μια προχειρη αναζητηση που κανω στο νετ βλεπω οτι ξεφευγει κατα πολυ απο αυτο που λεμε οικονομικο.Με τιμες απο 400ε μονο φθηνο δεν το βλεπω!!!Οπότε :(

N4pSt3R
28-11-2012, 13:27
Μία άλλη καλή λύση στα 300€ είναι το Vapor της Traitech που πέρνει GPX αρχεία μέσα για να μπορείς να βάζεις διαδρομές που θέλεις...

Voyager: Routes and Tracks Demo - YouTube

mAthosalas
28-11-2012, 13:57
Kοιταζω για Garmin 62...:hmmm:ποια η διαφορά αναμεσα στα 62,62s & 62st?:Απορία:
Το "ΕΓΣΑ87" που εχει ως δυνατοτητα...τι ακριβως ειναι;:Απορία:

gsmaniac
28-11-2012, 14:02
Kοιταζω για Garmin 62...:hmmm:ποια η διαφορά αναμεσα στα 62,62s & 62st?:Απορία:


οσο κοιταω αυτα τα μοντελα, τοσο μου φαινεται οτι δεν κανουν για μοτοσυκλετα
πολυ μικρες οθονες......:cool:

N4pSt3R
28-11-2012, 14:03
Kοιταζω για Garmin 62...:hmmm:ποια η διαφορά αναμεσα στα 62,62s & 62st?:Απορία:
Το "ΕΓΣΑ87" που εχει ως δυνατοτητα...τι ακριβως ειναι;:Απορία:


Το 62 που είναι το ποιο απλό δεν πέρνει κάρτα μνήμης και δεν έχει ηλεκτρονική πυξίδα 3 αξόνων...Το st δεν μπορώ να βρω τι διαφορά έχει με το s Πάντως το s πέρνει και κάρτα microSD και έχει και 1,7GB μνήμη ενώ το ST έχει 500ΜΒ και την κάρτα...BTW καλύτερα να πάρεις το 62s...

ΕΓΣΑ87


Ελληνικό Γεωδαιτικό Σύστημα Αναφοράς 1987 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%93%CE%B5%CF%89%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82_1987)

gsmaniac
28-11-2012, 14:16
Το 62 που είναι το ποιο απλό δεν πέρνει κάρτα μνήμης και δεν έχει ηλεκτρονική πυξίδα 3 αξόνων...Το st δεν μπορώ να βρω τι διαφορά έχει με το s Πάντως το s πέρνει και κάρτα microSD και έχει και 1,7GB μνήμη ενώ το ST έχει 500ΜΒ και την κάρτα...BTW καλύτερα να πάρεις το 62s...

ΕΓΣΑ87


Ελληνικό Γεωδαιτικό Σύστημα Αναφοράς 1987 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%93%CE%B5%CF%89%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82_1987)





Στεφανε 400 ευρω εχει........
ειναι πολα τα ευρω για τετοιου ειδους gps............νομιζω:o
βαζεις 100 ευρω παραπανω και παιρνεις το 660.....;)

N4pSt3R
28-11-2012, 14:24
Φιλαράκι μου έχει το 60ρι το απλό που παίζει στα 300 με 199€...υπάρχουν καταστήματα που κάνονυ προσφορές...Θα τα στείλω μετά στο φίλο να το δει...

forester
21-12-2012, 19:11
Garmin και μονο γι αυτο που θες. Colorado, oregon & 62. Στα 300-400€ τα δυο τελευταια για καινουρια μιλαμε. Στα 200+ to colorado μεταχειρω. Στα 600€ η κορυφη που λεγεται montana και ασφαλως το επισης κορυφαιο zumo 660 στα 515€.
Αν θες παρε τηλ να πουμε περισσοτερα.


Αποτοαιφονιμεταπατοκναομμμμ
;)

mAthosalas
23-12-2012, 22:44
To GPSMAP 60 CSX τι λεει παιδια;Χαρτες παιρνει κανονικα τους καινουριους;Αξιζει σαν αγορα για χωματινες διαδρομες αλλά και γενικοτερα ως GPS;:rolleyes:
https://static.garmincdn.com/en/products/010-00422-00/g/cf-lg.jpg
Χειρισμο,μενου ευκολα ή δυσκολο με γαντι σε μοτοσυκλετα;Ευκρινεια;Το εχει μηπως καποιος;

forester
23-12-2012, 23:12
To GPSMAP 60 CSX τι λεει παιδια;Χαρτες παιρνει κανονικα τους καινουριους;Αξιζει σαν αγορα για χωματινες διαδρομες αλλά και γενικοτερα ως GPS;:rolleyes:
https://static.garmincdn.com/en/products/010-00422-00/g/cf-lg.jpg
Χειρισμο,μενου ευκολα ή δυσκολο με γαντι σε μοτοσυκλετα;Ευκρινεια;Το εχει μηπως καποιος;


Πριν λίγα χρόνια, ήταν μονόδρομος!
Παίζει τα πάντα, ό,τι θες. Αλλά αν δεις το 62 (ο αντικαταστάτης...) ξεχνάς το 60 με τη μια. Μόνο αν το βρεις μεταχείρω αξίζει και μόνο στα 150€ πάνω κάτω.....
Με 200-250€ παίρνεις κάτι πολύ πιο νέο και ασύγκριτο σε οθόνη, ταχύτητα εύρεσης θέσης, κανάλια δορυφόρων κλπ, δυνατότητα λήψης σήματος στα δύσκολα (νέφωση, δάσος, χαράδρες...)όπως αυτό:http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-gps-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%BF%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-106/%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-garmin-colorado-300-a-34826/

Ο χειρισμός και οι δυνατότητες του καθενός στο χειρισμό με γάντι, έχουν σχέση και με το χειριστή....
Εμένα το "ροδάκι" του colorado με έχει βολέψει. Άλλοι προτιμούν touch screen (κι εγώ δε λέω όχι). Τα κουμπάκια του 60 και του 62 δεν τα βολέυτηκα ποτέ. Είναι ΟΚ με γυμνό χέρι, αλλά με γάντι δε μου κάνουν.
Αν σου κάνει το colorado, το κουβεντιάζουμε στην τιμή, ανάλογα και με τα παρελκόμενα που θα χρειαστείς.

forester
23-12-2012, 23:15
Να συμπληρώσω για το 60, ότι δε θυμάμαι αν παίρνει κάρτα μνήμης, ή όχι.
Αν όχι, τότε θα έχεις περιορισμένες δυνατότητες να φορτώσεις χάρτες. Τα άλλα (colorado, oregon, montana, zumo) παίρνουν όλα.

mAthosalas
24-12-2012, 00:22
Το 60CSX παιρνει καρτα,το 60CS δεν παιρνει...
Ερωτηση:Ποια η διαφορά στη χρηση/αντοχη της αδιαβροχης σειρας zumo απο τα handheld(οπως το 62s) ;Ποια προτιμουνται για μοτοσυκλετα;
Ρωταω διοτι πραγματικα εχω "χαθει" σε αναζητηση στο διαδικτυο και μου κανουν κλικ το zumo350 και το 62s,πολυ διαβασμα για τα δυο αυτα!!!...αλλά ειλικρινα δεν ξερω ποιο ειναι προτιμοτερο για χρηση μοτο:Απορία:(ας αφησουμε στην ακρη το κοστος,μιλαω καθαρα ως GPS ποιοτητα σηματος,οθονη ευκολια ευχρηστια αντοχη κλπ κλπ)...

N4pSt3R
24-12-2012, 03:44
Τα 60αρια ειναι μια γεννια πισω!Στα χαρακτιριστικα παιζεται η διαφορα και απο προσωπικη επαφη το 62 ειναι ξεκαθαρα ποιο γρηγορο αλλα το απλο εχει σαν μιον οτι δεν περνει καρτα κατι που ειναι καλο να το αποφυγεις.Το 350 ειναι πολλα υποσχομενο και πολυ καλο μηχανιμα αλλα δεν εχει καποια εξτρα του 660....πχ mp3 νομιζω και bluetooth.Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα πας μια σειρα κατω.Το καλυτερο αυτη τι στιγμη οπως ειπαν και ποιο πανω ειναι το montana!

Προσωπικα αν δεν ηταν θεμα χρηματων θα επερνα montana.Αν πηγαινα σε 350 γιατι δεν θα με ενοιαζαν bluetooth τραγουδια και διαφορα αλλα που εχει το 660, θα επερνα το 62αρι με καρτα μνημης.Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dim orestiada
24-12-2012, 13:14
εχω το 60 cx εδω κ 2 χρονια ειναι πολυ καλο σε ολα του. εχω βαλει τους χαρτες ευρωπης πανω κ κανει κανονικα πλοηγηση χωρης να με εχει προβληματισει ποτε. πολυ καλο σαν συσκευη ανθεκτικο κ γενικα δεν παθαινει τιποτα. για τα λεφτα που κανει νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις για μηχανη..περνει κ καρτα μνημης.:D:D

dtz
14-01-2013, 00:20
κι εγώ έχω εδώ και αρκετά χρόνια το CSx 60 με το toponavigator
κατά την προσωπική μου άποψη, παραθέτω :D

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ


παίρνει κάρτα μνήμης, οπότε όλα καλά ...
εύκολος και απλός χειρισμός
το βάζεις αμάξι, μηχανάκι, ποδήλατο, και παίζει και στην πεζοπορία
χαμηλό (πλέον) κόστος
εύκολο navigate, εκτός δρόμου και γενικά εκτός πόλης
ΜΕΓΑΛΗ αντοχή, σε νερό, χτυπήματα, λάσπη, κτλ, κτλ ( δοκιμασμένα αθάνατο :D:D)
με τους χάρτες του toponavigator, έχεις ΜΕΓΑΛΗ λεπτομέρεια


ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ


εντός πόλης το ξεχνάς, απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ :D
μικρή οθόνη
μικρή αυτονομία με τις μπαταρίες όταν ο φωτισμός οθόνης είναι στο max
ψιλοπαρωχημένης τεχνολογίας και γραφικών

με δυό λόγια, το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι η μικρή οθόνη, εγώ πάντως κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, και συνήθως χωρίς να χρησιμοποιώ το navigation.
Απλά μου δείχνει, που είμαι και προς τα που πάω, πάνω σε ένα πολύ λεπτομερή χάρτη :ye02:

mAthosalas
10-02-2013, 01:44
Επανερχομαι στο θεμα.Ψαχνοντας στο νετ,βρηκα μια περιπτωση απο ΗΠΑ που μού φτανει κομπλε με μεταφορικα στα χερια μου(χωρις τελωνειο αφου ειναι απο ιδιωτη)στα 150 ευρω.Προκειται για το Garmin 78s (http://www.garmin.gr/eshop/3--/63-gpsmap-78/375-garmin-gpsmap-78s.html)
http://www.garmin.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/GPSMAP_78s_4cee831dd6e23.jpg
Ξερει κανεις εαν μετα μπορω να βαλω Χαρτες και εαν γενικοτερα ως συσκευη αξιζει για αγορα για χωματινη χρηση;
:hmmm::wha13:

dtz
13-02-2013, 12:54
Επανερχομαι στο θεμα.Ψαχνοντας στο νετ,βρηκα μια περιπτωση απο ΗΠΑ που μού φτανει κομπλε με μεταφορικα στα χερια μου(χωρις τελωνειο αφου ειναι απο ιδιωτη)στα 150 ευρω.Προκειται για το Garmin 78s (http://www.garmin.gr/eshop/3--/63-gpsmap-78/375-garmin-gpsmap-78s.html)
http://www.garmin.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/GPSMAP_78s_4cee831dd6e23.jpg
Ξερει κανεις εαν μετα μπορω να βαλω Χαρτες και εαν γενικοτερα ως συσκευη αξιζει για αγορα για χωματινη χρηση;
:hmmm::wha13:

η τιμή δεν το συζητάμε είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
κάνε τηλέφωνο στο Σκορδίλη, και εαν το εισάγει, θα βρεις τα πάντα.

Μικρό λειτουργικό φάουλ, που τα πλήκτρα είναι στο πάνω μέρος ... :hmmm: Νομίζω δεν θα βολεύει και πολύ, οδηγώντας

ρίξε μια ματιά εδώ

http://http://www.garmin.gr/eshop/3--/63-gpsmap-78/375-garmin-gpsmap-78s.html

mAthosalas
16-02-2013, 02:16
To StreetPilot® 2720 τι λεει παιδια;Αξιζει για χωμα ή οχι;:Απορία:

forester
16-02-2013, 23:59
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά με έχεις μπερδεψει...:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Δεν καταλαβαίνω γιατί πας σε λύση των 1100$:wha13::wha13::wha13::wha13:
Αν θες να δώσεις χρήμα για κάτι που να το έχεις χρόνια, γιατί δε στέφεσαι στο zumo 660?
Να ξακαθαρίσουμε ότι οι απαιτήσεις της μοτό (αντοχή σε νερά, σκόνες, κραδασμούς κλπ) καλύπτονται 100% από το zumo. Αν θες κάτι πιο hardcore, πας σε montana. Ίδιες δυνατότητες , μεγαλύτερη αντοχή και πιο εύκολο μενού (για μένα...) και λίγα € παραπάνω (ή και αρκετά για κάποιους...;) ).
Αυτό το streetpilot, χωρίς να πολυψάξω, μου φαίνεται πιο αυτοκινητάδικο (από τις βάσεις, το σχεδιασμό του κλπ). Δεν ξέρω τι δυνατότητες για φόρτωμα χαρτών έχει.
Και ουσιαστικά, αυτό σε ενδιαφέρει. Τι χάρτες μπορείς να βάλεις κι αν υπάρχει δυνατότητα να τους βρεις εύκολα. Τα υπόλοιπα είναι "ψιλά γράμματα".....
Καλό ψάξιμο:ye33:

angelo_balto
12-03-2013, 15:48
Σχόλια για Dakota 10/20? οικονομικά συμφέρει πολύ, και είναι δεκάδες € φθηνότερο απο το τέλειο Montana..
Επίσης για το Garmin GPS 62...

Πάντα πίστα στο θέμα μιλάμε για χωμάτινα GPS!!

N4pSt3R
12-03-2013, 16:03
Το προηγούμενο Σάββατο δοκίμασα ένα Dakota-10 και ένα 62άρι σε off-road κατάσταση!!!

Το dakota είναι πολύ μικρό και με οθόνη αφής η οποία δεν σου δίνει την ακρίβεια που θες αν θες να δεις μέτρα κτλ!!!Το 62άρι μπορείς με τα βελάκια να πας το mouse-point που έχει πάνω σε όποιο σημείο θέλεις και να πάρεις ακριβώς μέτρα και αν κάποιοι ενδιαφέρονται και μοίρες!!!

Αν κάποιος πάει σε 62άρι του συστήνω χωρίς 2ρη σκέψη να πάρει το st για να έχει δυνατότητα κάρτας μνήμης και ακόμα wireless share, πολύ καλό πράμα!!!

forester
12-03-2013, 22:28
Αν είναι να δώσει κανείς φράγκα, ΜΟΝΤΑΝΑ.
Αν θέλει να κάνει δουλειά με τα λιγότερα δυνατά λ7, πάμε: 62, Oregon , Colorado(μόνο μεταχειρισμένο πλέον).
Από 200€ και πάνω φτηνότερα από το κορυφαίο ΜΟΝΤΑΝΑ....
Το μείον τους, είναι η μικρότερη οθόνη.
Σε όλα όσα αναφέρω το λογισμικό είναι παραπλήσιο και οι δυνατότητες πρακτικά ίδιες. Απλά κάποια πράγματα γίνονται με διαφορετικό τρόπο από συσκευή σε συσκευή.
Όλα είναι GPS καταγραφικά και ΟΧΙ ΠΛΟΗΓΟΙ (όπως τα zumo κλπ).
Η ουσιαστική τους διαφορά -κι εκεί υπεισέρχεται το προσωπικό γούστο- είναι ό τρόπος που λειτουργούν. Κουμπάκια, οθόνη αφής, και το ροδάκι.....



Το zumo το ζαχάρωνα τελευταία, αλλά το δόυλεψα την περασμένη Κυριακή σε βόλτα χωμάτινη, παρέα με το δικό μου colorado.
Καμία σχέση.....
Υπερέχει φυσικά στην οθόνη κι από εκεί και πέρα το χάος!
Colorado (και τα ομοειδή του) ΜΑΚΡΑΝ!!!!!!!!

mAthosalas
12-03-2013, 22:58
Το zumo το ζαχάρωνα τελευταία, αλλά το δόυλεψα την περασμένη Κυριακή σε βόλτα χωμάτινη, παρέα με το δικό μου colorado.
Καμία σχέση.....
Υπερέχει φυσικά στην οθόνη κι από εκεί και πέρα το χάος!
Colorado (και τα ομοειδή του) ΜΑΚΡΑΝ!!!!!!!!

Για αναπτυξε το λιγο γιατι δεν σού αρεσε το Zumo για χωμα;Τι δεν κανει που θα θελαμε στο χωμα;Προγραμματα παιρνουν κι αυτα τα ιδια;Χαρτες;Ευκρινεια οθονης και χειρισμο με γαντια;:hmmm:
Να πω την αληθεια εχω παγωσει μια προσφορα που εχω για ενα χωματινο αλλά κοιταζα και για μια φθηνη λυση πχ Zumo40 αν παιρνει χαρτες Αναβαση ...δεν τα ξερω καθολου ομως για χωμα και επιλογες εκει?!

forester
13-03-2013, 00:04
Δεν είναι GPS το zumo!
Είναι πλοηγός! Ο καλύτερος πλοηγός, αλλά πλοηγός. Απλώς παίρνει τους ίδιους χάρτες με τα κανονικά GPS, αλλα στερείται δυνατοτήτων, όπως go to σε WP δικό σου, κι όχι διεύθυνση, ή σημείο ενδιαφέροντος(νοσοκομείο, θέατρο κλπ).
Εμένα με τσάντησε, το έκλεισα τελείως μετά από κάποιες ώρες κι έμεινα με το καθαρόαιμο GPS, να κάνω δουλειά μου.
Είναι κι άλλα, έχει να κάνει με καταγραφές, δυνατότητες με το mapsource κλπ.
Επειδή λες από την αρχή χωμάτινο, σου λέω κι εγώ την άποψή μου, πάνω σ' αυτό που ζητάς.
Αν θες ένα πλοηγό που να παίρνει και χάρτες "ανάβασις", σου κάνει και το zumo.
Αλλά τότε δε θες GPS χωμάτινο;)

Papadopaidi
13-03-2013, 00:15
Παίδες; Είμαι άσχετος.
Ποιά διαφορά πλοηγού με GPS;

mAthosalas
13-03-2013, 00:48
Δεν είναι GPS το zumo!
Είναι πλοηγός! Ο καλύτερος πλοηγός, αλλά πλοηγός. Απλώς παίρνει τους ίδιους χάρτες με τα κανονικά GPS, αλλα στερείται δυνατοτήτων, όπως go to σε WP δικό σου, κι όχι διεύθυνση, ή σημείο ενδιαφέροντος(νοσοκομείο, θέατρο κλπ).
Εμένα με τσάντησε, το έκλεισα τελείως μετά από κάποιες ώρες κι έμεινα με το καθαρόαιμο GPS, να κάνω δουλειά μου.
Είναι κι άλλα, έχει να κάνει με καταγραφές, δυνατότητες με το mapsource κλπ.
Επειδή λες από την αρχή χωμάτινο, σου λέω κι εγώ την άποψή μου, πάνω σ' αυτό που ζητάς.
Αν θες ένα πλοηγό που να παίρνει και χάρτες "ανάβασις", σου κάνει και το zumo.
Αλλά τότε δε θες GPS χωμάτινο;)

Καταλαβα τι λες και καλα κανεις και λες την αποψη σου.Προσωπικα οτιδηποτε με βοηθαει στην ολοκληρωμενη αποψη :)
Σε θεμα ποιοτητας σηματος προτιμουνται τα χωματινα Garmin απο τα Zumo? Σε θεμα ευκρινειας εικονας και ειδικα στον ηλιο;Αν καταγραψεις(φτιαξεις ,στην ουσια)μια διαδρομη στο PC δεν μπορεις να την περασεις και στο Zumo και να την κανεις μετα?
Η πλοηγηση ελαχιστα με ενδιαφερει στο χωμα.Αυτο που με νοιαζει ειναι να βγαζω απο πριν μια διαδρομη στο PC και να την περναω στο GPS να πηγαινω απο αυτη.Κι αν στην πορεια δω πχ χιονια και δεν περναει να μπορω να την διορθωσω επι τοπου με καποια παρακαμψη και να συνεχισω μετα ...Αυτο γινεται;
Ειπα...ειμαι και σε αναμονη απο ενα φιλο για καποιο χωματινο,αν κατσει εχει καλως...:hmmm:

forester
13-03-2013, 18:52
Αυτα που ζητας γινονται με ολα αυτα που αναφερω και με το zumo βεβαιως. Απο οθονη ευκρινια κλπ αυτα που κεμε ειναι κορυφαια και εφαμιλα. Δεν μπορω να πω κατι για το dacota το zumo40 κλπ γιατι δεν τα ξερω. Οταν λεω zumo εννοω παντα τα 550 & 660.
Απλα με αυτα πληρωνεις για λειτουργιες πλοηγησης και φωνητικες εντολες κλπ που σου ειναι αχρηστα στο βουνο.
Το καλυτερο για σενα ειναι το colorado, oregon ή το 62.


LELO-phone;)

forester
13-03-2013, 18:54
Μην ξεχασω......
Απο θεμα ληψης τα garmin απο το 2006 και μετα ειναι απλα αποστευτα και απιαστα;)
Συμπεριλαμβανονται ολα οσα αναφερω πιο πανω.



LELO-phone;)

N4pSt3R
13-03-2013, 20:46
Επιδή αυτές τις μέρες είμαι σε αναζήτηση αλλαγής του zumo660 με montana600 και το έχω ψάξει λίγο!!!

Zumo600 είναι ένας καθαρός πλοηγός με off-road προφίλ που μπορεί άνετα να σου κάνει πλοήγηση αν έχει βάλει μια προκαθορισμένη διαδρομή...

Το καταγραφικό GPS ή χωμάτινο έχει ποιο μεγάλη ακρίβεια και μπορείς να παίζει με πολλά way point track back κτλ!!!

http://images1.opticsplanet.com/365-240-ffffff/opplanet-garmin-gpsmap-62sc-compass.jpg

Παραπάνω βλέπετε μια εικόνα πλοήγησης σε compass mode...δηλαδή βάζουμε ένα way point ή της συντεταγμένες που μας έχουν δώσει κάποιοι φίλοι για να πάμε και το βελάκι μας δείχνει προς τα που είναι αυτό!!

Το zumo το κάνει αλλά ποιο αργόστροφα και δεν έχει ακρίβεια, να πας να δεις πόσα μέτρα έχει από ένα δρόμο ή από κάποιο σημείο που θες να πας και να το επιλέξεις βγάζοντας διαδρομή εκείνη την ώρα και όχι προκαθορισμένη!!!

Πχ όταν λέμε χωμάτινο δεν είναι μόνο για χωματόδρομους!!!
Πάμε σε ένα μέρος μια πεδιάδα και πρέπει να βγούμε από μέρος που δεν έχει δρόμο, βλέποντας το βελάκι προς τα που είναι βλέπουμε το μέρος που έχουμε κάνει επιλογή για να πάμε και ακολουθώντας με το βελάκι βρίσκουμε τον ποιο πιθανό δρόμο που μπορούμε να περάσουμε!!!

Sorry αν σας μπέρδεψα περισσότερο!!!

mAthosalas
13-03-2013, 22:23
Kαι μιας και το πιασαμε και πιο σφαιρικα το θεμα να κανω ακομα δυο ερωτησεις...

Η σειρα Nuvi τής Garmin εχει δυνατοτητα να φτιαξω μια διαδρομη σπιτι στο PC και να την μεταφερω εκει και μετα να την εκτελεσω;

Επισης τα garmin που εχουν bluetooth,σημαινει οτι μπορω εχοντας ενα ακουστικο bluetooth να το γεφυρωσω με τη συσκευη Garmin και να ακουω την φωνητικη πλοηγηση εκει;

Θενκς γενικως για τις συμβουλες και οδηγιες...(με βλεπω για χωματινο στο τελος:hmmm: )