PDA

View Full Version : Έτσι φτιάχνονται οι μπότες Ugg ...


Fuji
30-11-2012, 11:45
... ή αλλιώς, πως ο άνθρωπος γίνεται το χειρότερο κτήνος!

Μπήκα χθες σε μια σελίδα εκπαιδευτικού περιεχομένου για ενημέρωση, και σε μια γωνιά της βλέπω τον παραπάνω τίτλο. Ανοίγω το θέμα, διαβάζω. Και κάνω το λάθος να ανοίξω και το σχετικό βίντεο (http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%AD%CF%84%CF%83%CE%B9-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%82-ugg-%CF%83%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF) ...

Παιδιά, δε πίστευα ότι η απανθρωπιά απέναντι σε ένα ζώο, μπορεί να φτάσει σε αυτό το σημείο. Αίσχος. Ξανασκεφτείτε το πριν το ανοίξετε, διαβάστε μόνο.


Έτσι φτιάχνονται οι μπότες Ugg σου H Ηumane Society καταγγέλει συνθήκες απίστευτης σκληρότητας σε εκδοροσφαγεία της Κίνας


http://cache.jezebel.com/assets/images/39/2009/06/ugg_boot.jpg


Σοκαριστικές εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας, αποκαλύπτοντας θανατώσεις ζώων, και συγκεκριμένα του είδους «νυκτερευτής» (Nyctereutes procyonoides), σε εκτροφεία της Κίνας, ώστε να πάρουν το δέρμα τους και να το εξάγουν στην Αυστραλία για την κατασκευή της μπότας Ugg. Σύμφωνα με άλλες πηγές, το δέρμα χρησιμοποιείται για την κατασκευή και μιας απομίμησης των Ugg, πάλι στην Αυστραλία: των Mugg. Η οργάνωση για τα δικαιώματα των ζώων «Humane Society International» διενήργησε ελέγχους και αποκαλύπτει πως κατασκευαστές μπότας στην Αυστραλία, προμηθεύονται τη γούνα των «νυκτερευτών» για να τη χρησιμοποιήσουν στις μπότες Ugg,ωστόσο, στους πελάτες τους υποστηρίζουν πως στις μπότες έχει χρησιμοποιηθεί μαλλί προβάτων. Ενδεικτικά αναφέρεται πως σε ένα ζευγάρι απομίμησης Ugg που εξετάστηκε από την «Humane Society», στην ετικέτα αναγραφόταν ότι οι μπότες κατασκευάστηκαν από μαλλί προβάτου, ωστόσο οι έλεγχοι που ακολούθησαν έδειξαν ότι oι ισχυρισμοί ήταν ψευδείς: η γούνα προερχόταν από νυκτερευτή. Στα εκτροφεία της Κίνας, τα ζώα γδέρνονται ακόμα και ζωντανά και εν συνεχεία πετιούνται σε σωρούς. Το αποκαλυπτικό βίντεο δείχνει, μεταξύ άλλων, ένα ζώο χωρίς δέρμα να προσπαθεί να σηκώσει αδύναμο το κεφάλι του. Σημειώνεται πως αντίθετα με την εισαγωγή γούνας από σκύλους και γάτες, που έχει απαγορευτεί, η εισαγωγή γούνας από νυκτερευτές παραμένει νόμιμη στην Αυστραλία. Η επικεφαλής της Humane Society τονίζει πως το πρόβλημα με το εμπόριο γούνας από νυκτερευτές στην Αυστραλία είναι γενικότερο και δεν περιορίζεται στις Ugg και τις απομιμήσεις τους, αντίθετα η γούνα τους χρησιμοποιείται σε δεκάδες προϊόντα.
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ


http://www.youtube.com/watch?v=sLcgxIGTFRs

VDR
30-11-2012, 12:04
... ή αλλιώς, πως ο άνθρωπος γίνεται το χειρότερο κτήνος!

Μπήκα χθες σε μια σελίδα εκπαιδευτικού περιεχομένου για ενημέρωση, και σε μια γωνιά της βλέπω τον παραπάνω τίτλο. Ανοίγω το θέμα, διαβάζω. Και κάνω το λάθος να ανοίξω και το σχετικό βίντεο (http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%AD%CF%84%CF%83%CE%B9-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%82-ugg-%CF%83%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF) ...

Παιδιά, δε πίστευα ότι η απανθρωπιά απέναντι σε ένα ζώο, μπορεί να φτάσει σε αυτό το σημείο. Αίσχος. Ξανασκεφτείτε το πριν το ανοίξετε, διαβάστε μόνο.

Που να τους σαπίσει το δέρμα τους και να ψοφήσουν με αφάνταστους πόνους!..Μέσα από τη καρδιά μου το λέω!..

zandesiro
30-11-2012, 12:17
Που να τους σαπίσει το δέρμα τους και να ψοφήσουν με αφάνταστους πόνους!..Μέσα από τη καρδιά μου το λέω!..

:ye31:Νεύρα

vaska
30-11-2012, 12:30
Πωωωω ρε φίλε τι μας έκανες πρωί πρωί. Πέθανα.

Ακιs
30-11-2012, 12:53
.... Ξανασκεφτείτε το πριν το ανοίξετε, διαβάστε μόνο.



Το ανοιξα χωρις να το πολυσκεφτω και το μετανοιωσα.......:(:mad:
Οπως λεει ο Νικος....διαβαστε μονο!

aeriko
30-11-2012, 12:59
Δεν το ανοίγω, αλλά εύχομαι να τους δείρουν με βοιδόπο#τσα, να τους αλείψουν με χοντρό αλάτι και να τους αφήσουν στον ήλιο για ξέρασμα τα καθίκια.

THANOSG
30-11-2012, 13:05
Κανένα ζώο δεν συμπεριφέρεται έτσι σε κάποιο άλλο παρά μόνο ο άνθρωπος και ειδικά στην Ασία συμβαίνει πολύ συχνά.
Τα λόγια είναι λίγα αλλά οι κατάρες πολλές!!

sliv
30-11-2012, 13:58
από τις λίγες περιπτώσεις που θα συμφωνούσα με την θανατική ποινή...για αυτούς τούς τύπους......

gsmaniac
30-11-2012, 14:35
Θα συμφωνήσω....μην ανοίξετε το βίντεο, πολυ σκληρές εικονες:(
Κρίμα.....:hmmm:

kosta12gs
30-11-2012, 14:39
Γ@μω την περιεργια μου.

pkaran
30-11-2012, 15:14
Να τους κάνουν τα ίδια και χειρότερα................
Δεν είναι άνθρωποι αυτοί :yz:yz

thomavridis
30-11-2012, 19:21
ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
:u09::u09: απάνθρωπο, είναι να τους πάρεις και να τους:u19::u19:.
Ακόμα και ζώα να τους πεις αξία θα τους δώσεις :u55::u55:

commander
30-11-2012, 21:17
να σαπίσουν οι πουσταραδες......τι ήταν αυτό το πράμα ....:u59::u59:

ortho
30-11-2012, 21:34
δεν το άνοιξα ούτε θα το κάνω....το χειρότερο θηρίο είναι ο άνθρωπος....το ζώο σκοτώνει μόνο για να φάει ή αν αισθανθεί ότι απειλείται....είναι λάθος η έκφραση "ζωώδη ένστικτα", υπάρχουν μόνο "υπάνθρωπα ένστικτα". Παλούκωμα χρειάζονται όσοι βασανίζουν τις ψυχούλες...

Eftixis
30-11-2012, 22:21
ΝεύραΝεύραΝεύρα:cr13::cr13::cr14::cr14::cr13::cr13:ΝεύραΝεύρα
Νεύρα

Καλήτερα μην το δείτε το βίντεο κοπέλια
δεν με νοιάζει μονο που πουλάω στην λαϊκη τις ιμιτασιόν μπότες

Vagelis Gar
30-11-2012, 22:25
Κανένα ζώο δεν συμπεριφέρεται έτσι σε κάποιο άλλο παρά μόνο ο άνθρωπος και ειδικά στην Ασία συμβαίνει πολύ συχνά.
Τα λόγια είναι λίγα αλλά οι κατάρες πολλές!!
:ye31:

(Δεν το άνοιξα. Διάβασα το κείμενο και μόνο που έφτιαξα κάποιες εικόνες με το μυαλό μου ένιωσα ντροπή για το ανθρώπινο είδος)

nivo
30-11-2012, 23:08
γ@&%$#@οι.....μακαρι να βρεθει καποιος να τους κανει το ιδιο ...

mAthosalas
01-12-2012, 01:53
Θλιψη!!!Το βιντεο και οι εικονες σκληρες...αλλά τοσο πραγματικες που πρεπει να το δειτε για να σιχαθειτε τους στυγνους εμπορους Νεύρα:u57:

tattoopanther
01-12-2012, 03:00
:u57:Νεύρα:u59:Νεύρα:hmmm:

alx_k
01-12-2012, 10:19
:ye31:

(Δεν το άνοιξα. Διάβασα το κείμενο και μόνο που έφτιαξα κάποιες εικόνες με το μυαλό μου ένιωσα ντροπή για το ανθρώπινο είδος)

:ye31:...........:yz:yz:yz

klagenfurt
01-12-2012, 10:43
δεν μπορεσα να δω πανω απο μισο λεπτο...

Giof
01-12-2012, 12:12
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν κατά κόρον με πάρα πολλά ζώα.
Εδώ είναι οφθαλμοφανές παράδειγμα. Υπάρχουν όμως και άλλα παραδείγματα τα οποία ίσως να τα έχουμε βιώσει και να μην το έχουμε καταλάβει ποτέ.
Πχ ξέρεται την κατάσταση που βιώνουν τα δελφίνια στα water parks ;
Πχ πως μπορεί να νιώθουν τα κυνηγητικά σκυλιά που ζουν σε κλουβιά 1χ1 για το 95% της ζωής τους;
Ξέρετε ότι για να πάρουμε εμείς τα φάρμακα μας, έχουν δοκιμαστεί σε πάρα πολλές περιπτώσεις σε παιδιά της Αφρικής με τραγικά αποτελέσματα;
Δυστυχώς ο άνθρωπος μπορεί να ισχυρίζεται ότι είναι νοήμων ζώο αλλά μόνο αυτό δεν είναι.

Fuji
02-12-2012, 13:14
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν κατά κόρον με πάρα πολλά ζώα.
Εδώ είναι οφθαλμοφανές παράδειγμα. Υπάρχουν όμως και άλλα παραδείγματα τα οποία ίσως να τα έχουμε βιώσει και να μην το έχουμε καταλάβει ποτέ.
Πχ ξέρεται την κατάσταση που βιώνουν τα δελφίνια στα water parks ;
Πχ πως μπορεί να νιώθουν τα κυνηγητικά σκυλιά που ζουν σε κλουβιά 1χ1 για το 95% της ζωής τους;
Ξέρετε ότι για να πάρουμε εμείς τα φάρμακα μας, έχουν δοκιμαστεί σε πάρα πολλές περιπτώσεις σε παιδιά της Αφρικής με τραγικά αποτελέσματα;
Δυστυχώς ο άνθρωπος μπορεί να ισχυρίζεται ότι είναι νοήμων ζώο αλλά μόνο αυτό δεν είναι.

Και όχι μόνον τα ζωάκια που ανέφερες. Τα παϊδάκια, τα λουκάνικα οι μπριζόλες, που τόσο συχνά κοσμούν τις σελίδες του φόρουμ από τις διάφορες συγκεντρώσεις μας, πως προέκυψαν; Ως μάνα εξ ουρανού; Σε τι συνθήκες σφαγιάζονται και γδέρνονται τα αντίστοιχα ζωντανά; Αν τα βλέπαμε, ίσως να ξανασκεφτόμασταν να φάμε κρέας. Αλλά, πιστεύω πρέπει να διαχωρίσουμε το αναγκαίο από το περιττό, τον σεβασμό απ' την ασέλγεια. Χρήσιμα είναι τα εκτρεφόμενα είδη για το σκοπό που καλούνται να καλύψουν. Ας τους δώσουμε λίγη αξιοπρέπεια στο θάνατό τους ρε γμτ, πως να το πω... λίγο σεβασμό.

Πραγματικά, το βίντεο τελικά, δείχνει πόσο αγνώμον είδος είμαστε. :(

chrismet
03-12-2012, 02:49
Πραγματικά λυπάμαι που είμαι άνθρωπος. Πως το κάνουν αυτό Θεέ μου; πως το κάνουν;
Από την άλλη, μόνο άνθρωπος μπορεί να σταματήσει αυτό το κακό. Ας ελπίσουμε πως θα βρεθούν το γρηγορότερο.

Kituma
03-12-2012, 02:50
:(:(:(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-12-2012, 06:10
Για εμάς που έχουμε διαφορετική κουλτούρα, είναι βάναυσο κ απαράδεκτο ...

Για τους Κινέζους ... απλή καθημερινότητα ... :(

tazman
03-12-2012, 06:18
Αμαν ρε παιδια !!!
Πιαστικε η ψυχη μου !!!
:u57::u57::u57:

ntinopoulos
03-12-2012, 11:32
αισχος:hmmm:

egefalikos
03-12-2012, 13:35
ΝεύραΝεύραΝεύρα:u59::u59::u59::cr13:

dmnds
03-12-2012, 15:36
Αυτοι οι Κινέζοι ρε παιδί μου......

asotosios
03-12-2012, 15:50
Εγω παλι θα ελεγα ανοιξτε το κυριοι...και μαλιστα με τις γυναικες/κοπελες σας...και οχι για να το δειτε εσεις αλλα κυριως οι γυναικες μιας και σε αυτες απευθυνεται το προιον...
Δεν πιστευω οτι καμια μετα απο αυτο θα παει να παρει τετοιες μποτες...

Σοκαριστικο βιντεο...και κατα την γνωμη μου παραλογο περα απο καθε λογικη...
Δεν υπαρχει λογος να γινεται κατι τετοιο...
Ακομα και αν πουμε οτι αυτα τα ειδη ειναι απαραιτητα (αν λεμε τωρα) αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να βγαζεις την γουνα σε ενα ζωο που ακομα ζει...και συνεχιζει να ζει για λιγο, σε καποιες περιπτωσεις, και αφου του εχουν βγαλει την γουνα...!!!

Ξερω οτι τετοια φαινομενα γινονται και με τα ζωα που τα εκτρεφουμε για το κρεας τους...και εκει κατακριτεο ειναι...

Το ελαχιστο που πρεπει να γινεται ειναι τουλαχιστον ενας ακαριαιος θανατος...τιποτα λιγοτερο...πριν γινει οτιδηποτε στο ζωο...γουνα κρεας οτιδηποτε...!!!
Αυτο δεν ειναι μερος της δουλειας...ειναι σαδισμος στην χειροτερη μορφη του...

Ναι ο ανθρωπος ειναι ζωο και ισως το χειροτερο αν σκεφτεις τι καταστροφες κανει για να ζει πιο ανετα αλλα και πιο στυλατα...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει αυτα τα φαινομενα να υπαρχουν...!!!

Απορω με τους "ανθρωπους" που μπορουν και κανουν τετοια πραγματα...!!!:mad::u59:
και επισης απορω μετα απο αυτα τα στοιχεια πως καποιες εταιριες μπορουν ακομα και παραγουν τετοια προιοντα...οχι ηθικα μιας και το χρημα δεν εχει ηθικη...αλλα νομικα...!!!

ΥΣ. Αν ψαξετε θα δειτε πολλα παρομοια βιντεο στο νετ...πολλα που αναφερονται σε βασανισμους ζωων σε εκτροφεια κτλ...οσο και να πιαστει η καρδια σας...δειτε τα...ετσι ισως αλλαξουμε καποιες συνηθειες "χλιδης"...!!!

π.χ δεν εχουμε αναγκη πλεον να εχουμε γουνες...υπαρχουν ρουχα πολυ πιο ζεστα...

Fuji
03-12-2012, 20:28
έτσι ...

tags
03-12-2012, 22:13
Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά οι μπότες μου μοιάζουν για δέρμα μοσχαριού. Όχι πως τα ζωάκια δεν κακοποιούνται, αλλά μήπως το βίντεο είναι κατασκεύασμα κάποιου ανταγωνιστή για ευνόητους λόγους:wha13:

gs77
03-12-2012, 22:46
ΑισχοσΝεύρα:u59::u59:Νεύρα

AKIS_21
04-12-2012, 09:50
Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά οι μπότες μου μοιάζουν για δέρμα μοσχαριού. Όχι πως τα ζωάκια δεν κακοποιούνται, αλλά μήπως το βίντεο είναι κατασκεύασμα κάποιου ανταγωνιστή για ευνόητους λόγους:wha13:

Επιτέλους κάποιος κατάλαβε ότι ένα βίντεο περνάει άλλη βαρύτητα αν του δώσεις ετικέτα,χωρίς φυσικά να μη συμφωνώ με την αηδία που προκαλεί η ανθρώπινη βαρβαρότητα.απλα ανατριχιαστικο για τα δυτικά πρότυπα και συνήθειες.αισχος και ντροπή αλλά ο άνθρωπος δε ειναι εκτός της αλυσίδας των ζώων ελπίζω σε αυτό να συμφωνούμε όλοι

f800gs
05-12-2012, 23:22
δεν είμαστε καλά ούτε στο χειρότερο όνειρο :cr13: