PDA

View Full Version : shuberth s1 pro, s2


ΔΑΣΚΑΛΟΣ
03-12-2012, 22:56
Έπειτα από δεκαπενταετή εμμονή στα arai, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Προσανατολίζομαι στα κράνη που αναφέρω. Το s2 είναι ο διάδοχος του s1 pro και θα το επέλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ωστόσο με ενοχλεί η απουσία του D ring στο λουρί πρόσδεσης, κάτι που τουλάχιστον διέθετε ο προκάτοχος του. Επίσης, ενώ στο ebay η διαφορά της τιμής τους είναι σχεδόν 250 ευρώ, στα ελληνικά μαγαζιά που το κοίταξα ήταν πολύ μικρή (μετρητοίς s1pro=430 ευρώ , s2=480 ευρώ). Έχει να καταθέσει κανείς την εμπειρία του για τα δύο αυτά κράνη κι από πού αξίζει να τα προμηθευτώ;

ikarian
03-12-2012, 23:29
γεια σου δασκαλε.Εχω το s1 εδω και 3 χρονια περιπου και δεν τον αλλαζω.ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ησυχο οπως λενε και με πολυ καλο εξαερισμο οσο κινεισαι(εστω και με 5χλμ/ω).οταν σταματας μου φαινεται λιγο ζεστο αλλα ολα τα κρανοι λιγο πολυ, το καλοκαιρι,οταν σταματας βραζουν.εγω τα ειχα παρει απο την triumph στην μιχαλακοπουλου.

camel555
29-04-2013, 16:24
Φίλε Δάσκαλε, έχω το S1 Pro περίπου 4 χρόνια, σε όλα ευχαριστημένος (εφαρμογή, αεροδυναμική, αερισμό, ηχομόνωση), εκτός από 1 -ίσως το βασικότερο- πράγμα: η ζελατίνα που έχει (διάφανη) είναι απαράδεκτη τις νυκτερινές ώρες εξαιτίας των διαθλάσεων των φώτων, τουλάχιστον το pinlock δουλεύει άψογα:rolleyes:

alx_k
29-04-2013, 21:47
Κι εγω 3 χρονια τωρα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το S1 pro!
Τελειος εξαερισμος και πολυ καλη αεροδυναμικη σχεδιαση.
Εχει λιγο ογκο παραπανω απο τα συνηθισμενα κρανη αλλα δικαιολογειται λογω του παχους των εσωτερικων προστατευτικων.
Η δε εσωτερικη επενδυση πολυ ποιοτικη και αντοχης.

ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

Kats-man 2
08-05-2013, 00:28
Καλησπερα κ απο εμενα.
Ειμαι κατοχος του S2 2μηνες.
Τελεια εφαρμογη απο την 2η 3η ημερα.
Καλη (οχι τελεια) ηχομονωση...
Ο αερισμος στο κεφαλι πολυ καλος,
απο την σιαγονα καλυτερος αλλα οταν τον ανοιγεις ειναι σαν να βρισκεσαι με 9 μποφορ
στο καβο ντορο!!!! Παρα παρα πολυ θορυβοδες...
Η ζελατινα μου οπως κ η εσωτερικη αντιηλιακη μεμβρανη κανενα θεμα.
Το pin lock ολα τα λεφτα.Το πηρα απο την Καλλιροης (μονο ενας το ειχε)
470 με 6 ατοκες δοσεις.

Gemat
08-05-2013, 01:29
Και εγω προσανατολιζομαι στο S2. Δεν εχω παντως την ιδια αποψη για τη διαφορα τιμης στο e-bay. Απλα το λευκο ειναι κατα πολυ φθηνοτερο των διχρωμων. Αυτη ειναι και η κυρια ενσταση μου. Δεν μπορει να μας χρεωνουν το βαψιμο 130 ευρω.... απο τα 490 το λευκο ως τα 620 το μαυροασπρο!!

lantz
08-05-2013, 09:33
Έχω πάρει εδώ και 2 εβδομάδες το S2. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και προσφέρει ότι θα περίμενα από ένα Schuberth (πάντα έιχα Schuberth, C1, S1, S1 Pro, R1)

Συνήθως αγοράζω από εξωτερικό, αλλά αυτό το πήρα 430€ μετρητοίς από Ελλάδα.