PDA

View Full Version : Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-12-2012, 16:55
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 23 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Δύο Κυριακές, στις 23 Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα αλλά και στις 16 Δεκεμβρίου, θα μείνουν ανοιχτά κατά τη φετινή εορταστική περίοδο τα εμπορικά καταστήματα.


http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20121206/engine/newego_LARGE_t_1101_54139289_type12128.jpg (http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20121206/low/newego_LARGE_t_1101_54139289.JPG)
Αυτό ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Θ. Σκορδάς μιλώντας το πρωί στον Real Fm.
Με τον τρόπο αυτό το υπουργείο Ανάπτυξης φαίνεται να ικανοποιεί ένα χρόνιο αίτημα των εμπόρων που διεκδικούν τη δυνατότητα να λειτουργούν τουλάχιστον δύο Κυριακές κατά την εορταστική περίοδο, που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.
Παράλληλα, υπενθυμίζεται ότι συνεχίζεται η συζήτηση για τη δυνατότητα λειτουργίας των καταστημάτων μέχρι και έξι Κυριακές το χρόνο, μεταξύ των εμπόρων και του ΥΠΑΝ και δεν αποκλείεται το αίτημα του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών να γίνει δεκτό.
www.ethnos.gr (http://www.ethnos.gr)




http://www.directmarket.gr/ebossimages/ebea_F14291.gif


ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ 23 ΚΑΙ 30 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
Ανοιχτά θα είναι τα καταστήματα 2 Κυριακές εντός του Δεκεμβρίου κατά τη διάρκεια της φετινής εορταστικής περιόδου. Όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, τα καταστήματα θα μείνουν ανοιχτά εκτός από την Κυριακή (http://www.ert.gr/kiononia/item/27052-Dyo-Kyriakes-tha-einai-ton-Dekembrio-anoichta-ta-katasthmata) 23 Δεκεμβρίου και την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου πριν από την Πρωτοχρονιά.
Από το: ΕΒΕΑ

commander
06-12-2012, 17:25
στο Μιλάνο το σκ που ήμασταν εκεί τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά ........και είχαν ποιο πολύ δουλειά από την παρασκευή..... Έτσι το λεω Εγκυκλοπαιδικά..

LakisGS
06-12-2012, 17:57
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

lepanto
06-12-2012, 18:40
στο Μιλάνο το σκ που ήμασταν εκεί τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά ........και είχαν ποιο πολύ δουλειά από την παρασκευή..... Έτσι το λεω Εγκυκλοπαιδικά..

να δω με ποιον θα βολταρεις τότε . αυτό είναι έγκλημα για παρά πολλούς απο εμάς που έχουμε κατ/ τα

siraxanz
06-12-2012, 18:58
Καλές δουλειές να πούμε σε όσους συμφορουμίτες έχουν ανοιχτά μαγαζιά, αλλά κ σε όλον τον Εμπορικό κόσμο...

Σωστή απόφαση...

commander
06-12-2012, 19:12
να δω με ποιον θα βολταρεις τότε . αυτό είναι έγκλημα για παρά πολλούς απο εμάς που έχουμε κατ/ τα

καλά ο Λάκης από πάνω πες ότι είναι μόνος του και δεν πέρνει ανάσα.........



εσύ γιατί μιλάς? ??



που έχεις 10 άτομα μέσα μαζί με τις κορες ανηψιες και βάλε...:ha16:

Ακιs
06-12-2012, 19:39
...... που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.

Eδω γελανε.......:rolleyes::rolleyes:

Gemat
06-12-2012, 21:14
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

Συμφωνω 100%.
Εδω αποφασισαμε (ο εμπορικος συλλογος) να ανοιξουμε μονο μια Κυριακη...

ntinopoulos
06-12-2012, 21:17
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

Σωστοτατος!:ye02:

ntinopoulos
06-12-2012, 21:18
Eδω γελανε.......:rolleyes::rolleyes:

Και κλαίνε συγχρόνως....:rolleyes:

SenseiG
06-12-2012, 21:19
Καταστημα δεν εχω αλλα οταν ο κοσμος εχει λεφτα και γενικα θελει να ψωνισει βρησκει χρονο να το κανει.
Δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτα και την Κυριακη,ποιο πολυ ανεβαινουν τα εξοδα παρα οι πωλησεις.

ortho
06-12-2012, 22:28
Καταστημα δεν εχω αλλα οταν ο κοσμος εχει λεφτα και γενικα θελει να ψωνισει βρησκει χρονο να το κανει.
Δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτα και την Κυριακη,ποιο πολυ ανεβαινουν τα εξοδα παρα οι πωλησεις.

:ye02:

vaska
06-12-2012, 23:22
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

Παρ' όλο που συμφωνώ με το κείμενό σου στο 100%, το υπογραμμισμένο είναι το ρεζουμέ. Όλο το 24ωρο να μείνεις ανοιχτός αν οι πελάτες είναι άφραγκοι ######@ τζίρο θα κάνεις. Το πολύ πολύ να βρει απάγκιο στο μαγαζί σου κανένας τελειωμένος και να σε πρήζει για να του περάσει η ώρα.

gs77
07-12-2012, 00:20
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...








Σοστοσ ο φιλοσ:ye02::ye02:

AKIS_21
07-12-2012, 10:57
Οι μόνοι που επωφελούνται ειναι οι πολυεθνικές που με ένα ακόμα τρικ θα συσωρευσουν καταναλωτές στα μαγαζιά τους.θα προτιμουσα να ειναι ανοιχτά οι τράπεζες και οι δημόσιες υπηρεσίες για να μη ξυπνάμε και εμείς οι έμποροι απο τα χαράματα για να εξυπηρετηθουμε στους ευγενικό τατουάζ δημόσιους υπαλλήλους μας.αυτο δεν εξυπηρετεί τους πολίτες αυτής της χώρας;αλλά λόγια να αγαπιόμαστε .α και σε όσους φίλους εδώ μέσα τους αρέσει να ειναι ανοιχτά τα μαγαζιά να αναλογιστούν αν τους αρέσει στη δουλειά τους να εργάζονται και αυτοί Κυριακή μια απλή σκέψη ειναι βρε παιδιά

AKIS_21
07-12-2012, 11:10
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 23 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Δύο Κυριακές, στις 23 Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα αλλά και στις 16 Δεκεμβρίου, θα μείνουν ανοιχτά κατά τη φετινή εορταστική περίοδο τα εμπορικά καταστήματα.


http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20121206/engine/newego_LARGE_t_1101_54139289_type12128.jpg (http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20121206/low/newego_LARGE_t_1101_54139289.JPG)
Αυτό ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Θ. Σκορδάς μιλώντας το πρωί στον Real Fm.
Με τον τρόπο αυτό το υπουργείο Ανάπτυξης φαίνεται να ικανοποιεί ένα χρόνιο αίτημα των εμπόρων που διεκδικούν τη δυνατότητα να λειτουργούν τουλάχιστον δύο Κυριακές κατά την εορταστική περίοδο, που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.
Παράλληλα, υπενθυμίζεται ότι συνεχίζεται η συζήτηση για τη δυνατότητα λειτουργίας των καταστημάτων μέχρι και έξι Κυριακές το χρόνο, μεταξύ των εμπόρων και του ΥΠΑΝ και δεν αποκλείεται το αίτημα του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών να γίνει δεκτό.
www.ethnos.gr (http://www.ethnos.gr)

Διόρθωση 23 και 30 Δεκεμβρίου ειναι

asotosios
07-12-2012, 11:10
Στην Αγγλια, καταστηματα και Τραπεζες ηταν ανοιχτες καθε Κυριακη του χρονου...
Οι τραπεζες μεχρι τις 12 το μεσημερι και τα καταστηματα μετα τις 10 (νομιζω) το πρωι μεχρι της 14.00...
φυσικα περα απο τις τραπεζες τα καταστηματα ηταν επιλογη τους αν θα ανοιξουν ή οχι...αρα καποια ανοιγανε καποια οχι...

για εμενα που ειχα μονο τις Κυριακες σχετικα ελευθερες...ηταν σωτηριο...

απο εκει και περα θα συμφωνησω οτι αν ο κοσμος δεν εχει λεφτα ή φοβαται να ξοδεψει γιατι δεν ξερει τι του ξημερωνει αυριο...
τοτε δεν παει να ειναι τα μαγαζια 40 Κυριακες ανοιχτα 24ωρες το 24ωρο τζιρος δεν θα γινει...
και ο καταστηματαρχης τζαμπα θα ξοδευει τον χρονο του και τα μεροκαμματα και το ρευμα κτλ κτλ για τις ωρες που θα ειναι ανοιχτος...!!!

Δεν κοιτανε λεω εγω να φτιαξει η ψυχολογια του κοσμου και ο χρονος να παμε να ψωνισουμε θα βρεθει...δεν ειναι θεμα χρονου αλλα χρηματος κτλ κτλ...μην τρελαθουμε κιολας...!!!

LakisGS
07-12-2012, 11:27
Εγώ πάντως την γνώμη μου έγραψα. Προσωπικά, ακόμα και λεφτά να είχε ο κόσμος, και να ψώνιζε σαν τρελός, (περάσαμε και τέτοιες εποχές), δεν θα χαράμιζα την ποιότητα ζωής μου για περισσότερα λεφτά. Προτιμώ να ζήσω τώρα που μπορώ, παρά να είμαι σε κανένα κρεβάτι νοσοκομείου, (μακριά από μας), με εγκεφαλικό ή έφραγμα από το πολύ άγχος, μετανιώνοντας γιατί ΔΕΝ έζησα. Προτιμώ αυτές τις Κυριακές να πάω μια εκδρομή με την μηχανή μου και την γυναίκα μου, παρά να μιζεριάζω μέσα στο μαγαζί, περιμένοντας τον άλλον που πίνει το καφεδάκι του χαλαρός, πότε θα του κ@υλώσ.. να μπει μέσα για να πάρει "μια ιδέα", και να έρθει στις εκπτώσεις να ψωνίσει...

ntinopoulos
07-12-2012, 11:38
ετσι...
ειναι θεμα χρονου και οχι χρηματος...

και συμφωνοι...,στην αγγλια μπορει να ναι ανοιχτα τις κυριακες...
αλλα πρεπει να σκεφτουμε οτι πρωτον η αγορα εκει κινειται περισσοτερο,δευτερον οτι εκει λογω των αξιοπρεπων δομων και της ευρυθμης λειτουργιας του κρατους,οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι υγιεις,με αποτελεσμα να εχουν τη δυνατοτητα απασχολησης περισσοτερων εργαζομενων,αρα περισσοτερων βαρδιων,αρα περισσοτερων ωρων λειτουργιας...

LakisGS
07-12-2012, 11:47
ετσι...
ειναι θεμα χρονου και οχι χρηματος...

και συμφωνοι...,στην αγγλια μπορει να ναι ανοιχτα τις κυριακες...
αλλα πρεπει να σκεφτουμε οτι πρωτον η αγορα εκει κινειται περισσοτερο,δευτερον οτι εκει λογω των αξιοπρεπων δομων και της ευρυθμης λειτουργιας του κρατους,οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι υγιεις,με αποτελεσμα να εχουν τη δυνατοτητα απασχολησης περισσοτερων εργαζομενων,αρα περισσοτερων βαρδιων,αρα περισσοτερων ωρων λειτουργιας...


+1200!!! Έτσι ακριβώς!!

THANOSG
07-12-2012, 12:17
Τι το συζητάμε για τις Κυριακές?
Πήρατε χαμπάρι τι θα πληρώσουμε φέτος όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες είχαμε τη φαεινή ιδέα να είμαστε αιμοδότες κόβοντας όλες τις αποδείξεις?
Υπολογίζω οτι για κάθε 10000ε καθαρό ειδόδημα οτι θα πληρώσουμε περίπου 5500ε σύνολο (φόρος+ τέλος επιτηδεύματος+ 80% προκαταβοή φόρου από 55% που ήταν ).
Το τι θα κάνουμε την Κυριακή καταλαβαίνετε!!!!!!!
Αντίστοιχα ένας συνταξιούχος ή μισθωτός με το ίδιο εισόδημα θα πληρώσει το 1/3 και θα βολτάρει πιο άνετα την Κυριακή.
μεγειά μας παλικάρια και καλό κουράγιο!!!

ntinopoulos
07-12-2012, 12:29
Τι το συζητάμε για τις Κυριακές?
Πήρατε χαμπάρι τι θα πληρώσουμε φέτος όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες είχαμε τη φαεινή ιδέα να είμαστε αιμοδότες κόβοντας όλες τις αποδείξεις?
Υπολογίζω οτι για κάθε 10000ε καθαρό ειδόδημα οτι θα πληρώσουμε περίπου 5500ε σύνολο (φόρος+ τέλος επιτηδεύματος+ 80% προκαταβοή φόρου από 55% που ήταν ).
Το τι θα κάνουμε την Κυριακή καταλαβαίνετε!!!!!!!
Αντίστοιχα ένας συνταξιούχος ή μισθωτός με το ίδιο εισόδημα θα πληρώσει το 1/3 και θα βολτάρει πιο άνετα την Κυριακή.
μεγειά μας παλικάρια και καλό κουράγιο!!!

τους εχουμε κανει συνεταιρους μας...
με τις υγειες μας!:rolleyes:

asotosios
07-12-2012, 12:39
[QUOTE=ntinopoulos;806754
στην αγγλια μπορει να ναι ανοιχτα τις κυριακες...
αλλα πρεπει να σκεφτουμε οτι πρωτον η αγορα εκει κινειται περισσοτερο,δευτερον οτι εκει λογω των αξιοπρεπων δομων και της ευρυθμης λειτουργιας του κρατους,οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι υγιεις,με αποτελεσμα να εχουν τη δυνατοτητα απασχολησης περισσοτερων εργαζομενων,αρα περισσοτερων βαρδιων,αρα περισσοτερων ωρων λειτουργιας...[/QUOTE]
Συμφωνω απολυτα...ειναι αλλα τα δεδομενα και για αυτο μπορουν και το κανουν...δλδ ηξερα οτι ειχαν part time υπαλληλους που τους καλυπταν μονο τις Κυριακες για εξτρα εισοδημα...
επισης δεν ηταν ολοι ανοιχτα...μιας και δεν συνεφερε ολους να ανοιγουν...

Επισης διαφωνω καθετα καποιος να αναγκαζεται να δουλευει 7 μερες την εβδομαδα για το ΑΝ καποιος θα μπει στο μαγαζι του να ψωνισει...

Αν η ψυχολογια και τα οικονομικα του κοσμου το επετρεπαν θα βρησκαμε χρονο ολοι να παμε για ψωνια...!!!

ARGI
07-12-2012, 14:00
Εχοντας σχεδόν 20 χρόνια μαγαζί,
έχω διαπιστώσει ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ, ότι αυτός που θέλει να ψωνίσει, βρίσκει χρόνος να ψωνίσει π.χ τα απογεύματα ή Σάββατο πρωί!


Απλώς όλο το παιχνίδι είναι στημένο έτσι ώστε,
να δουλέψουν τα μεγάλα πολυκαταστήματα....:(:(

Αλλά την "φάγανε" και αυτοί την παπ&ρια,
και ήρθαν στα ίσα τους...!!!!
:mad::mad::mad:

ntinopoulos
07-12-2012, 14:10
Εχοντας σχεδόν 20 χρόνια μαγαζί,

έχω διαπιστώσει ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ, ότι αυτός που θέλει να ψωνίσει, βρίσκει χρόνος να ψωνίσει π.χ τα απογεύματα ή Σάββατο πρωί!


Απλώς όλο το παιχνίδι είναι στημένο έτσι ώστε,
να δουλέψουν τα μεγάλα πολυκαταστήματα....:(:(

Αλλά την "φάγανε" και αυτοί την παπ&ρια,
και ήρθαν στα ίσα τους...!!!!

:mad::mad::mad:

τα μεγαλα πολυκαταστηματα με τους δουλους μεσα...:rolleyes:

ARGI
07-12-2012, 14:18
τα μεγαλα πολυκαταστηματα με τους δουλους μεσα...:rolleyes:

Γι' αυτό κόντρα στις κρισοπαπαρ&ές & "ανοικτά μαγαζιά",
πάρε το εργαλείο και πάμε στην θεία στο Σμόκοβο,
να περάσουμε όμορφα και ζεστά!:ha16:

http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/SMOKOBOS_11_2012/DSCF3954.jpg

:D:D:D:D:D:D

ntinopoulos
07-12-2012, 14:20
ειναι στα αμεσα σχεδια...:cool:

ARGI
07-12-2012, 14:25
ειναι στα αμεσα σχεδια...:cool:

:re26::re26::re26::re26:
:ha16::ha16::ha16:

LakisGS
07-12-2012, 14:51
Τι το συζητάμε για τις Κυριακές?
Πήρατε χαμπάρι τι θα πληρώσουμε φέτος όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες είχαμε τη φαεινή ιδέα να είμαστε αιμοδότες κόβοντας όλες τις αποδείξεις?
Υπολογίζω οτι για κάθε 10000ε καθαρό ειδόδημα οτι θα πληρώσουμε περίπου 5500ε σύνολο (φόρος+ τέλος επιτηδεύματος+ 80% προκαταβοή φόρου από 55% που ήταν ).
Το τι θα κάνουμε την Κυριακή καταλαβαίνετε!!!!!!!
Αντίστοιχα ένας συνταξιούχος ή μισθωτός με το ίδιο εισόδημα θα πληρώσει το 1/3 και θα βολτάρει πιο άνετα την Κυριακή.
μεγειά μας παλικάρια και καλό κουράγιο!!!


Να αγιάσει το στόμα σου Θανούλη. Έτσι ακριβώς... Μια ζωή εμείς πληρώνουμε το μάρμαρο... Αλλά εμείς βλέπεις δεν ξέρουμε τι βγάζουμε... (οι μικρομεσαίοι εννοώ). Είμαστε και φοροκλέφτες... Αλλά εμείς ούτε να κατεβάσουμε διακόπτες μπορούμε, ούτε να κάνουμε απεργία και να δημιουργήσουμε κανένα πρόβλημα στο "κράτος". Εμάς θα μας τα πάρουν έτσι κι αλλιώς... Και στο φινάλε και όταν κυκλοφορούσε χρήμα και βγάζαμε, αυτά που βγάζαμε ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ._

Gemat
07-12-2012, 15:05
Να αγιάσει το στόμα σου Θανούλη. Έτσι ακριβώς... Μια ζωή εμείς πληρώνουμε το μάρμαρο... Αλλά εμείς βλέπεις δεν ξέρουμε τι βγάζουμε... (οι μικρομεσαίοι εννοώ). Είμαστε και φοροκλέφτες... Αλλά εμείς ούτε να κατεβάσουμε διακόπτες μπορούμε, ούτε να κάνουμε απεργία και να δημιουργήσουμε κανένα πρόβλημα στο "κράτος". Εμάς θα μας τα πάρουν έτσι κι αλλιώς... Και στο φινάλε και όταν κυκλοφορούσε χρήμα και βγάζαμε, αυτά που βγάζαμε ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ._


απο αυτα που βγαζουμε, και φυσικα ξοδευουμε, μας παιρνουν το 23% απο το φπα. Μη συζητησω τους φορους βενζινης, πετρελαιου, ποτων, τσιγαρων που αγγιζουν το 80% της αξιας πωλησης. Επιπλεον εχουμε χαρατσια, τελη κυκλοφοριας, φορο επιτηδευματος, φορο εσοδων, δημοτικα τελη, κερατιατικα μεσα στους λογαριασμους.....

Τελικα αυτο το ρημαδι το κρατος, ποσα απο τα χρηματα που βγαζουμε θελει να εισπραττει για να λειτουργει? το 80%????

AKIS_21
07-12-2012, 15:13
Σε μια εκπομπή ένας δημοσιογράφος αποκάλυψε ότι το κόστος της γραφειοκρατίας στην Ελλάδα ειναι 14 δις ευρώ το χρόνο.τοσο μας στοιχίζουν τα κομματικά κοπροσκυλα( να με συνχωρεσουν τ συμπαθή τετράποδο) και συνεχίζουμε να καταπολεμουμε τη φοροδιαφυγή απο τους μικρομεσαίους και να ψάχνουμε σε ποιον να αναθεσουμε τη λίστα λαγκαρ βρε ουστ υποκριτές πολιτικοί ανοίξτε μας και όλες τις Κυριακές να καταλάβουμε τι σημαίνει σιονισμος

LakisGS
07-12-2012, 15:27
απο αυτα που βγαζουμε, και φυσικα ξοδευουμε, μας παιρνουν το 23% απο το φπα. Μη συζητησω τους φορους βενζινης, πετρελαιου, ποτων, τσιγαρων που αγγιζουν το 80% της αξιας πωλησης. Επιπλεον εχουμε χαρατσια, τελη κυκλοφοριας, φορο επιτηδευματος, φορο εσοδων, δημοτικα τελη, κερατιατικα μεσα στους λογαριασμους.....

Τελικα αυτο το ρημαδι το κρατος, ποσα απο τα χρηματα που βγαζουμε θελει να εισπραττει για να λειτουργει? το 80%????

Και ούτε "αναρρωτικές" άδειες, ούτε επιδόματα, ούτε αποζημιώσεις, ούτε αναδρομικά, ούτε εκτός έδρας, ούτε άδεια εγκυμοσύνης, ούτε ούτε ούτε ούτε... Μην τα πιάσουμε τώρα αυτά, θα σαλτάρουμε και θα πάρουμε τίποτα καραμπίνες... Το κακό είναι όμως ότι θα "φαγωθούμε" μεταξύ μας. Φοβάμαι όμως ότι δεν θα το αποφύγουμε. Δυστυχώς. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας/έμπορος, έμαθα ότι αν κάνω μ@λακία την πληρώνω μόνος μου. Δεν θα με αποζημιώσει το κράτος. Οχι όμως να πληρώνω από τον δικό μου τον ιδρώτα, τώρα που δεν έχω κιόλας τις συντάξεις στους 45άρηδες, 50άρηδες "συνταξιούχους", ή τα επιδόματα των υπαλλήλων της βουλής, ή τις "αναρρωτικές" και τις άδειες μητρότητας των δημοσίων υπαλλήλων, και και και και... Πάει πολύ.

ntinopoulos
07-12-2012, 15:41
Μην ξεχνάτε και τα κερατιατικα και τα χαράτσια που πληρώνουμε για τα σπίτια και τα μαγαζιά μας...
Μας έχουν κάνει να πληρώνουμε ...ενοίκιο στα δικά μας!:rolleyes:
Σε λίγο θα χουμε και τύψεις για οτι εχουμε κάνει μέχρι τωρα δουλεύοντας...:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-12-2012, 16:25
Οι τελικές ημερομηνίες από το ΕΒΕΑ !!!

http://www.directmarket.gr/ebossimages/ebea_F14291.gif

ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ 23 ΚΑΙ 30 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
Ανοιχτά θα είναι τα καταστήματα 2 Κυριακές εντός του Δεκεμβρίου κατά τη διάρκεια της φετινής εορταστικής περιόδου. Όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, τα καταστήματα θα μείνουν ανοιχτά εκτός από την Κυριακή (http://www.ert.gr/kiononia/item/27052-Dyo-Kyriakes-tha-einai-ton-Dekembrio-anoichta-ta-katasthmata) 23 Δεκεμβρίου και την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου πριν από την Πρωτοχρονιά.
Από το: ΕΒΕΑ