PDA

View Full Version : διάσημες φράσεις εναντίον του καπνίσματος


Alext
26-06-2009, 16:41
Μερικές από τις πιο διάσημες φράσεις που έχουν ειπωθεί και γραφτεί εναντίον του καπνίσματος. Ίσως κάποια από αυτές σας προβληματίσει και σας κάνει να σκεφτείτε λίγο πιο ώριμα για τη ζημιά που κάνετε συνειδητά στον ίδιο σας τον εαυτό. Σαν αυτό που είχε πει κάποιος ανώνυμος πρώην καπνιστής: «Τι είναι το τσιγάρο; Φωτιά στη μια άκρη, ένας ηλίθιος στην άλλη άκρη και λίγος καπνός ανάμεσα...».

- «Φίλησα το πρώτο μου κορίτσι και κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο την ίδια μέρα. Από τότε δεν ξαναβρήκα χρόνο για το κάπνισμα». Αρτούρο Τοσκανίνι

- «Το κάπνισμα σκοτώνει. Αν πεθάνεις, θα έχεις χάσει ένα πολύ σημαντικό μέρος της ζωής σου». Μπρουκ Σιλντς

- «Τα τσιγάρα είναι δολοφόνοι που ταξιδεύουν μέσα σε πακέτα». Μαίρη Οτ

- «Το να πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε, τη στιγμή που δεν κάνουμε τίποτα, είναι η πρώτη παραίσθηση του καπνίσματος». Ραλφ Γουόλντο Έμερσον

- «Σας πειράζει να καπνίσω;» (Όσκαρ Ουάιλντ προς τη Σάρα Μπερνάρ)
«Ειλικρινά αδιαφορώ αν καείτε» (απάντηση της Σάρα Μπερνάρ)

- «Το άσθμα μου δεν με ενοχλεί, εκτός και αν βρίσκομαι κοντά σε τσιγάρα και σκύλους. Το ενοχλητικότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου συμβεί, θα ήταν ένας σκύλος που καπνίζει». Στιβ Άλεν

- «Ο καλύτερος τρόπος για να σταματήσεις το κάπνισμα, είναι να έχεις μαζί σου βρεγμένα σπίρτα». Ανώνυμος

- «Θυμίσου, αν καπνίζεις μετά το σεξ, σημαίνει ότι το κάνεις πολύ γρήγορα». Γούντι Άλεν

- «Καπνιστές, η υγεία δεν είναι το παν, αλλά χωρίς την υγεία, όλα τα υπόλοιπα είναι τίποτα». Ανώνυμος

- «Οι ζώνες καπνιστών στα εστιατόρια είναι σαν ζώνες ούρησης σε πισίνες». Ανώνυμος

- «Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο, είναι το τελευταίο σου». Ντουέιν Άλαν Χαν

- «Τα τσιγάρα και ο καφές είναι οι καλύτεροι φίλοι των αλκοολικών». Τζέραρντ Γουέι

- «Από τότε που σταμάτησα το κάπνισμα, αποφάσισα να αφήσω μουστάκι, γιατί είναι καλύτερο για την υγεία. Άδειασα μάλιστα την ταμπακέρα μου από τσιγάρα και τη γέμισα με ψεύτικα μουστάκια, τα οποία πρόσφερα στους φίλους μου λέγοντας: Μουστάκι; Μουστάκι; Μουστάκι; Περίεργο, κανείς δεν τόλμησε να πάρει ποτέ». Σαλβαδόρ Νταλί

Σύμφωνα με μια πρόσφατη έρευνα, περίπου 15 εκατομμύρια καπνιστές σε όλο τον κόσμο προσπαθούν να σταματήσουν το κάπνισμα κάθε μέρα. Ωστόσο, λιγότερο από το 3% πετυχαίνει τον στόχο για 3 έως 12 μήνες. Και μόνο το 0.7% για πάντα. Καλή τύχη αν το προσπαθήσετε. Και καλά ξεμπερδέματα αν αποτύχετε...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2009, 16:57
Πολύ καλό !!!!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif

skippybi
26-06-2009, 21:24
- «Το μοναδικό ασφαλές τσιγάρο, είναι το τελευταίο σου». Ντουέιν Άλαν Χαν



αρκεί να μην είναι το ...τελευταίο σου!!!:D:D:D

Arkas
29-06-2009, 13:05
Υπερβολές!!!!:D

wolferin
29-06-2009, 14:05
Υπερβολές!!!!:D
πεστα,πεστα!!!!!!