PDA

View Full Version : Υπέρ ή Κατά στις κάμερες ελέγχου κυκλοφορίας;


Δήμος
18-12-2012, 00:37
Αξίζει για την ασφάλειά μας να θυσιάσουμε μέρος της προσωπικής μας ελευθερίας; Με τις κάμερες, οι Έλληνες θα μάθουμε να οδηγούμε πιο συνετά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ntinopoulos
18-12-2012, 00:43
Συμφωνώ!
Μακάρι να υπήρχαν παντού κάμερες!
Αρκεί να τις χρησιμοποιούν βέβαια...
Γιατι είδαμε στα γήπεδα όπου ειναι γεμάτα κάμερες...
Είτε δε λειτουργούν,είτε δεν πιάνουν κανέναν...:rolleyes:

MOYTPO
18-12-2012, 01:45
ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ!!!


Speedflip.com (http://www.speedflip.com/)


:u58::u58:

platon
18-12-2012, 11:06
Υπέρ !! και υπέρ του τροχονόμου σε κάθε τετράγωνο !

Δεν τίθεται θέμα προσωπικής ελευθερίας. Τι θα δουν ? ότι βγαίνω για καφέ με την γκόμενα και όχι με την γυναίκα μου ? klein...

spyrakos35
18-12-2012, 12:31
Δεν τίθεται θέμα προσωπικής ελευθερίας. Τι θα δουν ? ότι βγαίνω για καφέ με την γκόμενα και όχι με την γυναίκα μου ? klein...

θα τα βγάλεις μόνος σου τα ματάκια σου εσύ....... :wo20:

υπέρ.....

lepanto
18-12-2012, 12:49
υπερ βεβαια

mck
18-12-2012, 12:55
Αξίζει για την ασφάλειά μας να θυσιάσουμε μέρος της προσωπικής μας ελευθερίας; Με τις κάμερες, οι Έλληνες θα μάθουμε να οδηγούμε πιο συνετά;

Κι αν δεν μάθουμε, θα αναγκαστούμε ... ;)

Translatoras
18-12-2012, 15:02
Ναι, καλά!!!
Για την ασφάλειά μας!!!

Πώς το έλεγε ο Μηλιώκας;;;

Giannis Miliokas Live-Gia to kalo mou - YouTube


Για το καλό μου για το καλό μου
έχει μουδιάσει το κορμί και το μυαλό μου
ενέσεις χάπια ηλεκτροσόκ για το καλό μου
σήμερα πήρανε νεκρό τον διπλανό μου
ενώ παλεύω για να βρω τον εαυτό μου
κι έχω κρυμμένο το σουγιά για το καλό μου. (http://www.youtube.com/watch?v=rUD0gUtdHts)

Αν ενδιαφερόντουσαν για την ασφάλειά μας είχαν και ΕΧΟΥΝ όλα τα εργαλεία να το πετύχουν:
πλήρη και ενημερωμένο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, Νομοθεσία, Όργανα εφαρμογής νόμων. Δικαστήρια, Σχολές Οδηγών, εξετάσεις οδηγών, Κοινοτικές Οδηγίες, ΚΤΕΟ , σχολεία και ένα σκασμό ακόμα εργαλεία.

Σιγά μην κόπτονται για την ασφάλεια μας.

Η άποψή μου:

Να πάνε να ****θούν ν'ασπρίσουν

ntinopoulos
18-12-2012, 17:21
ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ!!!


Speedflip.com (http://www.speedflip.com/)


:u58::u58:

Κάποτε σε αλλο θεμα είχε αναφερθεί η ομαδική για κατι παρόμοιο...
Ψήνεται κανεις;
Χρήσιμο αυτο...
Να μωρε,για να μη βρίσκει η πινακίδα στη ρόδα οταν πάμε χώμα...
Εγω ειμαι μέσα!

κωστης
18-12-2012, 19:17
Συμφωνώ!
Μακάρι να υπήρχαν παντού κάμερες!
Αρκεί να τις χρησιμοποιούν βέβαια...
Γιατι είδαμε στα γήπεδα όπου ειναι γεμάτα κάμερες...
Είτε δε λειτουργούν,είτε δεν πιάνουν κανέναν...:rolleyes:
Ρε αδελφια μα πινετε ληγμενα;ρωτατε και εμας που τις ειχαμε για λιγο.ειδικα τον κυριο ΤΖΙΚΛΑ το καλυτερο φωτομοντελο των καμερων.

jarhead
18-12-2012, 19:23
Σαφως και οχι...Δεν χρειαζεται ακομα ενας μπαμπουλας ...Να εισαχθει το μαθημα της οδηγικης ασφαλειας και παιδειας απο το γυμνασιο και στο τελος του Λυκειου να δινονται οι εξετασεις και το διπλωμα οδηγησης.Ετσι και θα βγαζουμε αξιους οδηγους και θα χτυπησουμε τους "μεσαζοντες"Αλλα....ξεχασα....Γεννηθηκα σε αλλον πλανητη εγω:(

Ακιs
18-12-2012, 19:28
Υπαρχει κι αλλος τροπος....τουλαχιστον για την μειωση της ταχυτητας....:D

Topless girls help police with speed control in Danemark! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=eUU6DJwkoyQ&oref=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DeUU6DJwkoyQ&has_verified=1)

giclas
18-12-2012, 20:38
Ρε αδελφια μα πινετε ληγμενα;ρωτατε και εμας που τις ειχαμε για λιγο.ειδικα τον κυριο ΤΖΙΚΛΑ το καλυτερο φωτομοντελο των καμερων.

καλα τα λες Κωστη !!σκεφτηκες να εισαι με καμια ουκρανη πολονεζα κε να ερθη η κληση με τη φωτο κε να θελου το προστημο απο την Ιουλια !!!:sm3::sm3:

θα πεις οτι εκανε οτο στοπ κε την πηρες πιο κατο... αλλα αν ειναι βραδι ? !!!:sm3:

gsmaniac
18-12-2012, 20:45
Σαφως και οχι...Δεν χρειαζεται ακομα ενας μπαμπουλας ...Να εισαχθει το μαθημα της οδηγικης ασφαλειας και παιδειας απο το γυμνασιο και στο τελος του Λυκειου να δινονται οι εξετασεις και το διπλωμα οδηγησης.Ετσι και θα βγαζουμε αξιους οδηγους και θα χτυπησουμε τους "μεσαζοντες"Αλλα....ξεχασα....Γεννηθηκα σε αλλον πλανητη εγω:(


κατι τετοια γραφεις και δεν μπορω να σε ξεχασω...........:re25:

ntinopoulos
18-12-2012, 21:06
Σαφως και οχι...Δεν χρειαζεται ακομα ενας μπαμπουλας ...Να εισαχθει το μαθημα της οδηγικης ασφαλειας και παιδειας απο το γυμνασιο και στο τελος του Λυκειου να δινονται οι εξετασεις και το διπλωμα οδηγησης.Ετσι και θα βγαζουμε αξιους οδηγους και θα χτυπησουμε τους "μεσαζοντες"Αλλα....ξεχασα....Γεννηθηκα σε αλλον πλανητη εγω:(

Μάλλον γεννηθηκες σ άλλον πλανήτη...:p
Βασικό στοιχείο η παιδεία αλλα δυστυχώς δε φτάνει...
Δε μπορω να διανοηθω οτι όλοι αυτοί που τρέχουν σαν παλαβοι στους δρόμους και κάνουν του κόσμου τις παρανομίες,εγκαταλείπουν θύματα τροχαίων κτλ,δεν αντιλαμβάνονται την ασχήμια των πράξεων τους και οτι το πρόβλημα ειναι μόνο η έλλειψη παιδείας...
Ακομη και σε χώρες όπου οι πολίτες έχουν άριστη παιδεία,υπάρχουν κάμερες και αλλα μέσα με τα οποία διαφυλασεται η νομιμότητα και τιμωρούνται οι παραβάτες!
;)

gsmaniac
18-12-2012, 21:12
Μάλλον γεννηθηκες σ άλλον πλανήτη...:p
Βασικό στοιχείο η παιδεία αλλα δυστυχώς δε φτάνει...
Δε μπορω να διανοηθω οτι όλοι αυτοί που τρέχουν σαν παλαβοι στους δρόμους και κάνουν του κόσμου τις παρανομίες,εγκαταλείπουν θύματα τροχαίων κτλ,δεν αντιλαμβάνονται την ασχήμια των πράξεων τους και οτι το πρόβλημα ειναι μόνο η έλλειψη παιδείας...
Ακομη και σε χώρες όπου οι πολίτες έχουν άριστη παιδεία,υπάρχουν κάμερες και αλλα μέσα με τα οποία διαφυλασεται η νομιμότητα και τιμωρούνται οι παραβάτες!
;)

ολα σωστα ειναι.............αλλα δεν χρειαζονται καμερες για να συλαβουν ξεκρανωτους, κρυμενες πινακιδες, ανασφαλιστα οχηματα,κλπ......αστυνομια που να κανει σωστα την δουλεια της χρειαζεται:cool: και να εφαρμοζονται οι νομοι

δεν νομιζω οτι στο εξωτερικο οι αστυνομοι βγαζουν ή καλυπτουν τις πινακιδες απο τα οχηματα τους..........;) εδω θα τους πιανουν οι καμερες?????

ntinopoulos
18-12-2012, 21:36
ολα σωστα ειναι.............αλλα δεν χρειαζονται καμερες για να συλαβουν ξεκρανωτους, κρυμενες πινακιδες, ανασφαλιστα οχηματα,κλπ......αστυνομια που να κανει σωστα την δουλεια της χρειαζεται:cool: και να εφαρμοζονται οι νομοι

δεν νομιζω οτι στο εξωτερικο οι αστυνομοι βγαζουν ή καλυπτουν τις πινακιδες απο τα οχηματα τους..........;) εδω θα τους πιανουν οι καμερες?????

Πράγματι...
Θα μπορούσαν...
Αλλα δυστυχώς αντί να κοιτάνε την ουσία,ακολουθούν τις περισσότερες φορές την εισπρακτική πολιτική...
Οταν σε δρόμους με 4 και 5 λωρίδες και όριο ...90 η 120 την στηνουν για να εισπράξουν,το να βρεις τροπο να κρυψεις την πινακίδα σου ειναι άμυνα...;)

Ειναι κι οι κάμερες ένα μετρο όμως...

gsmaniac
18-12-2012, 21:46
Πράγματι...
Θα μπορούσαν...
Αλλα δυστυχώς αντί να κοιτάνε την ουσία,ακολουθούν τις περισσότερες φορές την εισπρακτική πολιτική...
Οταν σε δρόμους με 4 και 5 λωρίδες και όριο ...90 η 120 την στηνουν για να εισπράξουν,το να βρεις τροπο να κρυψεις την πινακίδα σου ειναι άμυνα...;)

Ειναι κι οι κάμερες ένα μετρο όμως...
Η κάλυψη της πινακίδας είναι παράνομη.....και δεν δικαιολογείται
Από τι αμύνεται ο αστυνομικός, όταν βγάζει ή καλύπτει την πινακίδα??????
Στην ελλάδα όλα τα μετά είναι εισπρακτικά και μόνο........ας μπούμε στην ουσία και βλέπουμε τις κάμερες, που είναι σίγουρα ένα μμέτρο, όταν έχεις λύσει τα υπόλοιπα

ntinopoulos
18-12-2012, 22:19
Η κάλυψη της πινακίδας είναι παράνομη.....και δεν δικαιολογείται
Από τι αμύνεται ο αστυνομικός, όταν βγάζει ή καλύπτει την πινακίδα??????
Στην ελλάδα όλα τα μετά είναι εισπρακτικά και μόνο........ας μπούμε στην ουσία και βλέπουμε τις κάμερες, που είναι σίγουρα ένα μμέτρο, όταν έχεις λύσει τα υπόλοιπα

Οτι μετρο μπορει να αποτρέψει παράνομη πράξη,καλο ειναι...
Αμυνα λέω για μας,απο κατι στημενα ρανταρ για γελοία όρια ταχυτητας...,οχι για τους αστυνομικούς...

giclas
18-12-2012, 23:45
εμπηρηκα ομηλωντας δεν ειναι καλο.
πχ μολις πατησεις ασπρη γραμη στο φαναρη την πηρες την κληση
αν δεν προλαβης να περασης στο πρασηνο κε εισαι μετα το αλτ του φαναριου παλη την περνης την κληση
στη Κυπρο εγηναν τοσα τραγελαθηκα που στο τελος της αφερεσαν
υπηρχε περηπτωση που καπιος κατανγκηλε οτι του εκλεψα το αυτοκηνητο τον επιασε καπια καμερα κε παρουσιασαν τον ιδιοκτητη του αυτοκηνητου στο δικαστηριο αλλα η αστηνομια δεν εδηνε τα στοιχια αυτου που οδηγουσε μπηκαν στη μεση η εισαγκελια κε παλι κολησε διοτι περνουσε στα προσωπηκα δεδομενα
στην κατεχομενη Κυπρο υπαρχη ενα αλλο συστημα το οπιο οι παραβασης εμφανηζωντε αρχες του επομενου ετους κε το πιο σπουδεο παντου το οριο ταχητητας ειναι 50χαω αφου παντου υπαρχη κε καπιο σπιτι

spyrakos35
19-12-2012, 07:56
Οταν σε δρόμους με 4 και 5 λωρίδες και όριο ...90 η 120 την στηνουν για να εισπράξουν,το να βρεις τροπο να κρυψεις την πινακίδα σου ειναι άμυνα...;).

τα όρια είναι ίδια παντού στην ευρώπη.....

εχεις δει πολλά έξω να μην έχουν (ή να έχουν κρυμμένες) πινακίδες?

επιπλέον (είναι νόμος της ε.ε.) ΠΡΙΝ την κάμερα έχει πάντα ευδιάκριτη ταμπέλα για την υπαρξή της..... δες την, κόψε, πέρνα την, άνοιξε πάλι.... ευκολο είναι...:ye33:

ntinopoulos
19-12-2012, 10:54
τα όρια είναι ίδια παντού στην ευρώπη.....

εχεις δει πολλά έξω να μην έχουν (ή να έχουν κρυμμένες) πινακίδες?

επιπλέον (είναι νόμος της ε.ε.) ΠΡΙΝ την κάμερα έχει πάντα ευδιάκριτη ταμπέλα για την υπαρξή της..... δες την, κόψε, πέρνα την, άνοιξε πάλι.... ευκολο είναι...:ye33:
νομιζω στη γερμανια πας με πολυ μεγαλύτερη ταχυτητα σε πολλους αυτοκινητοδρομους...
και στην αμερικη το ιδιο...
για αλλου δεν ξερω...;)
το θεμα ειναι οτι στις υπολοιπες χωρες υπαρχει ελεγχος σε ολες τις παραβασεις...,δεν υπαρχει περιπτωση να υποπεσει στην αντιληψη της αστυνομιας παραβαση και να μην τιμωρηθει...
εδω εισαι στο φαναρι και διπλα σου ειναι περιπολικο,2-3 ξεκρανωτοι,2-3 καγκουρες με κατι κουβαδες σκετη ηχορυπανση(ολοι οι παραπανω πανω στη διαβαση των πεζων:rolleyes:) και δεν τρεχει μια...:rolleyes:
ποσες και ποσες φορες δεν εχουμε δει πολλους να οδηγουν επικινδυνα η να υποπιπτουν σε παρανομιες ενω διπλα ειναι αστυνομια και να μην γινεται τιποτα?;)

το προβλημα ειναι φαινεται να πηγαινεις με 150 στην εθνικη αντι με 120...:rolleyes:

spyrakos35
19-12-2012, 12:43
νομιζω στη γερμανια πας με πολυ μεγαλύτερη ταχυτητα σε πολλους αυτοκινητοδρομους...
και στην αμερικη το ιδιο...
για αλλου δεν ξερω...;)


ναι, λένε οτι στην γερμανία υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι χωρίς όριο (κάποιοι, όχι όλοι).... εγώ πάντως δεν ετυχα σε τέτοιον.... από όπου πέρασα μια χαρά είχε τα όριά του....

αμερική δεν ξέρω....

γαλλία, ιταλία, ολλανδία, αυστρία έχουν όρια παντού....


το θεμα ειναι οτι στις υπολοιπες χωρες υπαρχει ελεγχος σε ολες τις παραβασεις...,δεν υπαρχει περιπτωση να υποπεσει στην αντιληψη της αστυνομιας παραβαση και να μην τιμωρηθει...
εδω εισαι στο φαναρι και διπλα σου ειναι περιπολικο,2-3 ξεκρανωτοι,2-3 καγκουρες με κατι κουβαδες σκετη ηχορυπανση(ολοι οι παραπανω πανω στη διαβαση των πεζων:rolleyes:) και δεν τρεχει μια...:rolleyes:
ποσες και ποσες φορες δεν εχουμε δει πολλους να οδηγουν επικινδυνα η να υποπιπτουν σε παρανομιες ενω διπλα ειναι αστυνομια και να μην γινεται τιποτα?;)

το προβλημα ειναι φαινεται να πηγαινεις με 150 στην εθνικη αντι με 120...:rolleyes:

σωστή, σωστότατη η παρατήρησή σου και την επικροτώ, αλλά, επειδή κάτι είναι στραβό, ας μην τα ισοπεδώσουμε όλα.... ας κρατήσουμε κάποια προσχήματα (λέμε τώρα).... το ένα λάθος δεν διορθώνεται με άλλο "αντισταθμιστικο"....

το θέμα με τις κάμερες (για να επανέλθω στο τόπικ) έχει δύο (κύριες) προεκτάσεις....
α. κάνεις ####### (ή έστω υποψία #######ς)? σε τσιμπάνε (δεν το θέλουμε)
β. σου κάνουν #######? τους τσιμπας (ναι το θέλουμε)

επειδή προφανώς το α υπερισχύει του β, δεν θέλουμε τις κάμερες και προφασιζόμαστε χίλιες δύο δικαιολογίες (προσωπικά δεδομένα κιετς -
εκτός από τον φίλο παραπάνω που έχει σκίσει την γάτα και δεν τον νοιάζει αν θα τον τσιμπήσουνε με γκόμενα.....:ye28:)....
ποιός όμως δεν έχει σκεφτεί οτι "αν είχε κάμερα εδώ θα τον τσακώναμε τον κερατά που με χτύπησε και έφυγε", σε τέτοιο ατυχές συμβάν....

απλά πράγματα.... :D

ntinopoulos
19-12-2012, 13:19
Συμφωνώ
Απλα μ ενοχλει περισσότερο ο καγκουρας που θα κάνει επικίνδυνους ελιγμούς και θα πηγαίνει με 100 στα στενά,η αυτός που θα εγκαταλείψει τόπο ατυχήματος,παρά κάποιος που θα πηγαίνει στην εθνική με 150-160 αντί για 100-120...
Για την ακρίβεια ο δεύτερος δε μ ενοχλει καθόλου!;)

paschalis
19-12-2012, 13:43
Για μενα η σειρα ειναι η εξης.
Εναρξη σοβαρων μαθηματων κυκλοφοριακης αγωγης απο τα νηπια.
Διασφαλιση του συστηματος εκπαιδευσης οδηγων οσον αφορα το επιπεδο γνωσεων και το αδιαβλητο των εξετασεων.
Αυστηρος ελεγχος του στολου σε τεχνικο επιπεδο,
εξασφαλιση κι εδω του αδιαβλητου.(εδω γελαμε)
Παροχη υπηρεσιων αυτοκινητοδρομου αναμεσα σε ΟΛΕΣ τις πρωτευουσες νομων.
(πχ Φλωρινα-Κοιζανη.Σπαρτη-Πυργος,Ξανθη-Δραμα.Βολος-Τρικαλα κλπ).
Ελεγχος αυτοκινητων που εισερχονται στη χωρα στα συνορα.
Τα ακαταλληλα να κανουν μεταβολη(εδω κλαιμε)

Μετα.ας μπουν καμερες ταχυτητας στα χωρια
στα σχολεια και γενικα οπου τπαρχουν πεζοι.
Οι σωστα εκπαιδευμενοι οδηγοι θα
φροντισουν για τα υπολοιπα.:)

spyrakos35
19-12-2012, 14:00
Συμφωνώ
Απλα μ ενοχλει περισσότερο ο καγκουρας που θα κάνει επικίνδυνους ελιγμούς και θα πηγαίνει με 100 στα στενά,η αυτός που θα εγκαταλείψει τόπο ατυχήματος,παρά κάποιος που θα πηγαίνει στην εθνική με 150-160 αντί για 100-120...
Για την ακρίβεια ο δεύτερος δε μ ενοχλει καθόλου!;)

:ye28: