PDA

View Full Version : Που καταντήσαμε-Ζητάνε προκαταβολή για να σου φέρουν αντ/κά σε 10 μέρε


Timos
29-12-2012, 13:58
Ζητούν προκαταβολή για να φέρουν ανταλλακτικά σε… 10 μέρες!


http://www.zougla.gr/assets/images/400x300/900118.jpg (http://www.zougla.gr/assets/images/900118.jpg)


Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 29 Δεκεμβρίου 2012, 11:14



Η οικονομική κρίση έχει αλλάξει πολλά δεδομένα στον κλάδο του αυτοκινήτου, κάτι που ζουν καθημερινά οι ιδιοκτήτες τους. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εταιρείες και μάλιστα πολύ μεγάλες, που όχι μόνο δεν διατηρούν στοκ ανταλλακτικών στις αποθήκες τους αλλά «εκβιάζουν» με τον τρόπο τους, τους πελάτες ζητώντας χρήματα ως προκαταβολή απλά και μόνο για να φέρουν το ανταλλακτικό.

Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις ο χρόνος παράδοσης φτάνει και τις 10 μέρες αφού μέχρι να γίνει η παραγγελία και να έρθουν τα ανταλλακτικά στην Ελλάδα απαιτείται σημαντικός χρόνος. Αυτό οδηγεί τους ιδιοκτήτες στο να αναζητήσουν λύση σε εταιρείες που εισάγουν ανταλλακτικά (γνήσια και μη) ή μέσω διαδικτύου να φέρουν από μόνοι τους αυτό που χρειάζονται σε πολύ καλύτερη τιμή.
Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης



Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 29 Δεκεμβρίου 2012, 11:14
zougla.gr/automoto/article/zitoun-prokatavoli-gia-na-feroun-antalaktika-se-10-meres

Timos
29-12-2012, 13:59
Αυτό που μου τη δίνει είναι όχι οι αντιπρόσωποι, αλλά αυτά τα ******** που μας έφεραν σε αυτή την θέση:u55::u59::u56:

GEO_K
29-12-2012, 14:12
Νεύρα

ARGI
29-12-2012, 14:25
Δυστυχώς παιδιά, έτσι είναι η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ!:u57:
Ολα αντικαταβολή και μάλιστα πριν την παράδοση...
Τα ίδια μας κάνουν και εμάς οι μεγάλες εταιρίες στο χώρο μας...
Κατάθεση τα χρήματα και μετά αποστολή (εάν τα έχουν) σε εμάς...
Χωρίς κακό προυγούμενο και χωρίς δυσμενείς στοιχεία...
Είπαμε,
ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ!!!
:(:(:(

Giof
29-12-2012, 14:37
Η αδερφή μου έχει κατάστημα με ρούχα , η προκαταβολή υπήρχε πάντα σε αυτόν τον κλάδο . Πληρωνες σχεδόν ένα χρόνο προτού παραλάβεις.
Τωρα το κλου είναι ότι δεν ξέρεις αν θα παραλάβεις. Δεν στέλνουν όλη την παραγγελία συνήθως και πολυ πιο αργα απο ότι θα έπρεπε. Δεν συζητάμε βέβαια ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα μέσα σε ένα χρόνο η εταιρία μπορει να έχει κλείσει και να κλαις τα χρήματα σου.

spyrakos35
29-12-2012, 16:20
και που να δείτε τι συμβαίνει αμα πάτε να παρετε καινούργια μοτο (λέμε τώρα).... μπορεί και όλα μπροστά με αναμονή παραγγελίας.....

ortho
29-12-2012, 16:36
Να ευχηθώ σε όλους ευτυχισμένος ο νέος χρόνος 1985!!!
Οπως μου είχε πει ένας καταπληκτικός πωλητής της Suzuki, όταν είχα ζητήσει για test ride το GSF 1250, την όχι και τόσο μακρινή εκείνη εποχή η παραγγελία γινόταν από φωτογραφία κι εγώ άκουσον άκουσον ήθελα και να οδηγήσω τη μηχανή πριν την αγοράσω!

Arkas
29-12-2012, 16:44
Να ευχηθώ σε όλους ευτυχισμένος ο νέος χρόνος 1985!!!
Οπως μου είχε πει ένας καταπληκτικός πωλητής της Suzuki, όταν είχα ζητήσει για test ride το GSF 1250, την όχι και τόσο μακρινή εκείνη εποχή η παραγγελία γινόταν από φωτογραφία κι εγώ άκουσον άκουσον ήθελα και να οδηγήσω τη μηχανή πριν την αγοράσω!
Καλά σου έκανε !
Αφού τελικά δεν την αγόρασες ! :p:D:p

ortho
29-12-2012, 17:04
Καλά σου έκανε !
Αφού τελικά δεν την αγόρασες ! :p:D:p



Οχι, αλλά τελικά την δοκίμασα!:ha16::ha16:

Arkas
29-12-2012, 18:10
:D


Sent by Arkas via Tapatalk !

saitman
30-12-2012, 18:59
συγνωμη παιδια αλλα αυτο το συστημα εγω το δουλευω απο την πρωτη μερα που ασχοληθηκα με ανταλλακτικα!!ετσι δεν τρως ταπες!!

κωστης
30-12-2012, 21:47
συγνωμη παιδια αλλα αυτο το συστημα εγω το δουλευω απο την πρωτη μερα που ασχοληθηκα με ανταλλακτικα!!ετσι δεν τρως ταπες!!
σωστοςςςς:ye02:

ortho
30-12-2012, 22:03
συγνωμη παιδια αλλα αυτο το συστημα εγω το δουλευω απο την πρωτη μερα που ασχοληθηκα με ανταλλακτικα!!ετσι δεν τρως ταπες!!

Χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, ο πελάτης έχει κάποιο όφελος από αυτήν την πρακτική; Καλύτερη τιμή; Αν ας πούμε το ανταλλακτικό του το φέρεις μετά από ένα μήνα, θεωρητικά αυτός χάνει τόκους. Κι εσύ ουσιαστικά δουλεύεις χωρίς να χρειάζεσαι κεφάλαιο. Μπορεί να είναι λάθος ο συλλογισμός μου, απλά ρωτάω, για να μην παρεξηγηθούμε! :)

frits
30-12-2012, 22:25
Η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση, εξαρτάται από το κόστος αλλά και την ζήτηση του συγκεκριμένου κωδικού.

Καθώς επίσης και από τον ανταγωνισμό, αν το άλλο "μαγαζί" έχει στοκ τον έχασες τον πελάτη.

ortho
30-12-2012, 22:28
Η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση, εξαρτάται από το κόστος αλλά και την ζήτηση του συγκεκριμένου κωδικού.

Καθώς επίσης και από τον ανταγωνισμό, αν το άλλο "μαγαζί" έχει στοκ τον έχασες τον πελάτη.

Ετσι! Εχω παραγγείλει εδώ κι ένα μήνα ένα ελατήριο από τη Yamaha, κόστος 1 ( ένα ) ευρώ, κι όμως δεν το έχει. Θα μπορούσε όμως να έχει 100, θα έπρεπε να του έχω δώσει τα 50 κι ακόμη να περιμένω;!

babis66
30-12-2012, 22:33
Έχει διαφορά για ποιά δουλειά ζητάνε τα λεφτά μπροστά.
Αν πας σε μαγαζί να πάρεις τα ανταλλακτικά για να κάνεις την επισκευή στον κυρ Μήτσο της γειτονιάς σου, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και στα ζητάει μπροστά:ye02:
Αν έχεις συνεργείο και έχεις το μηχανάκι η το αμάξι μέσα και το φτιάχνεις και ζητήσεις του πελάτη τα λεφτά μπροστά, τότε είσαι ξεφτίλας.:u57: