PDA

View Full Version : NORDKAPP


vag990
01-01-2013, 21:28
Δεν ξέρω αν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα σχετικά με αυτό το ταξίδι... Σίγουρα οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα γνωρίζετε τα πάντα (σχεδόν) γύρω από αυτόν τον προορισμό και νοερά θα το έχετε κάνει ήδη το ταξίδι.

Ψάχνω λοιπόν παρέα για να ανεβούμε στο Βόρειο Ακρωτήρι. Εάν υπάρχει κανένας πρόθυμος που να πιστεύει πως θα έχει 20-25 μέρες άδεια (από 20/6-10/7 λέω εγώ) και τα λεφτά που χρειάζονται τότε ας στείλει ένα μήνυμα για να γνωριστούμε και να το συζητήσουμε.

commander
02-01-2013, 19:24
κάτσε ακόμα είναι νωρίς ............ναι ναι όπως το γράφω ........ νωρίς για ένα τέτοιο ταξίδι. .....

siraxanz
02-01-2013, 19:32
Δεν ξέρω αν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα σχετικά με αυτό το ταξίδι... Σίγουρα οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα γνωρίζετε τα πάντα (σχεδόν) γύρω από αυτόν τον προορισμό και νοερά θα το έχετε κάνει ήδη το ταξίδι.

Ψάχνω λοιπόν παρέα για να ανεβούμε στο Βόρειο Ακρωτήρι. Εάν υπάρχει κανένας πρόθυμος που να πιστεύει πως θα έχει 20-25 μέρες άδεια (από 20/6-10/7 λέω εγώ) και τα λεφτά που χρειάζονται τότε ας στείλει ένα μήνυμα για να γνωριστούμε και να το συζητήσουμε.



Μακάρι να βρείς την παρέα που θες

και μακάρι να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα:)

Καλά θα είναι να ανεβάσεις κάποιο ταξιδιωτικό σου, για να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

Επίσης εκεί στα βόρεια γίνοντε ωραίες εκδρομές από μέλη του φόρουμ....

Όταν δεις κάποια εκδήλωση, εκδρομή, καφέ, Βούρ:):D ...

:wh13:

siraxanz
02-01-2013, 19:33
κάτσε ακόμα είναι νωρίς ............ναι ναι όπως το γράφω ........ νωρίς για ένα τέτοιο ταξίδι. .....

Τι εννοεί ο ποιητής ??:D

intruder
03-01-2013, 00:40
σε τι πλαισια θα γινει το ταξιδι?θα παιξει καμπινγκ ,σαντουιτσακι κ σουπερ μαρκετ?ποσο υπολογιζεις περιπου τα εξοδα?πια διαδρομη θα ακολουθησεις?σε ποσες μερες υπολογιζεις να ''πατας'' νορβηγια?
σε ευχομαι να το πραγματοποιησεις, κ γω θα το θελα πολυ,αλλα το κοβω πολυεξοδο(τα ονειρα ειναι τζαμπα;) )

commander
03-01-2013, 01:02
Τι εννοεί ο ποιητής ??:D

ότι παρότι είναι ένα ταξίδι 10 .050 χιλ πήγενε ελα καΙ θέλει χρόνο για να στηθεί, μπορεί να βρει την κατάλληλη στιγμή την παρέα που επιθυμεί και ας είναι κοντα στον χρόνο τις αναχώρησης του.....;)

paschalis
03-01-2013, 03:14
Το ταξιδι αυτο το σκεφτονται πεντακοσιοι
το σχεδιαζουν πενηντα και πανε πεντε!!
Αν δε βρεις παρεα πηγαινε μονος!!Θα βρεις εκει πανω
πολυ κοσμο που περιμενε χρονια τους φιλους να μπορεσουν:)

panagiotis.farmer
03-01-2013, 07:17
Τετοια ταξιδια δεν τα κανεις με καποιον αγνωστο
γιατι ειναι εμπειρια ζωης.
Καλυτερα μονος σου η με παρεα που ξερεις.

dimitrisgsx1400
03-01-2013, 10:40
Το ταξιδι αυτο το σκεφτονται πεντακοσιοι
το σχεδιαζουν πενηντα και πανε πεντε!!
Αν δε βρεις παρεα πηγαινε μονος!!Θα βρεις εκει πανω
πολυ κοσμο που περιμενε χρονια τους φιλους να μπορεσουν:)





:ye02:!!!!! Ετσι ακριβως!!

Billy-Bo
03-01-2013, 12:26
Το ταξιδι αυτο το σκεφτονται πεντακοσιοι
το σχεδιαζουν πενηντα και πανε πεντε!!
Αν δε βρεις παρεα πηγαινε μονος!!Θα βρεις εκει πανω
πολυ κοσμο που περιμενε χρονια τους φιλους να μπορεσουν:)

:ye02:

vag990
04-01-2013, 02:00
επειδή θίξατε πολλά θέματα ο καθένας σε διαφορετικό πόστ θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα μπορώ...

- Το ταξίδι είναι σίγουρα πολυέξοδο και είμαι της άποψης πως με λιγότερα από 2500ευρώ είναι πολύ δύσκολο (όχι όμως και ακατόρθωτο) να βγει. Είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω τον τρόπο ταξιδιού του οποιουδήποτε εκτός κι αν είναι τέρμα σκληροπυρηνικός του τύπου "μόνο free camping" όλες τις μέρες. Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία. Όσο για το φαγητό... εννοείται πως τα ψώνια από super markets είναι δεδομένο!

- Το δρομολόγιο που σκέφτομαι είναι με αφετηρία από Ηγουμενίτσα για Βενετία... και από εκεί μέσα σε 2-3 μέρες να οδηγούμε στην Νορβηγία. Θεωρώ πως προς την άνοδο πρέπει να οδηγούμε με τα κεφάλια κάτω για να προλάβουμε τον προορισμό μας πάση θυσία και σε όσες μέρες μας περισσεύουν (εγώ υπολογίζω 20-22 μέρες σύνολο) κάνουμε τον τουρισμό μας όπου γουστάρουμε. Φυσικά το δρομολόγιο πιστεύω πως είναι κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα!

- @panagiotis.farmer έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες! Μερικές φορές όμως και οι φίλοι σε προδίδουν. Έτσι έγινε και στην περίπτωσή μου πριν περίπου 2 χρόνια. Τέσπα... στην τελική πολύ καλοί φίλοι μπορούν να γίνουν και 2-3 άνθρωποι που έχουν ένα κοινό όνειρο εάν ζουν με μερικές βασικές αρετές όπως ο σεβασμός...
Όσο για το μόνος που λες... θεωρώ πως μετά από ένα σημείο θα βρεθείς να παλεύεις με τον εαυτό σου και θα πάψεις να το απολαμβάνεις το ταξίδι.


- Η εμπειρία μου σε ταξίδια στο εξωτερικό δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτυχε όμως να συνταξιδέψω με έναν άνθρωπο πολύ έμπειρο κατά την γνώμη μου και θεωρώ πως κάτι αποκόμισα. Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του `11 ξεκίνησα με μια παρέα ενός άλλου φόρουμ τους οποίους επίσης δεν τους γνώριζα (απλά ήπιαμε 2-3 καφέδες και κάναμε και μερικές βόλτες εντός Ελλάδος πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι). Σε 12 μέρες περάσαμε από Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, Αυστρία, Ιταλία και επιστροφή από Ανκόνα, σύνολο 4000km. Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ποστάρω κάτι σχετικά με αυτό... Το καλοκαίρι του `12 ήταν πιο χαλαρό... έκανα με την κοπέλα μου ένα τουρ στην Τοσκάνη, σύνολο περίπου 2500km.

phoenix
04-01-2013, 15:36
φιλε μην μασας τιποτα πιστευω θα την βρεις την ακρη
απο την αλλη ο τροπος που εξηγησες την ανοδο δεν σου κρυβω οτι με γοητευσε!!!!!! μου αρεσουν πολυ τα καταδρομικα!!!!!!!!!!
θα τα πουμε εν καιρω καλη χρονια να εχεις

BMW 1150 RT
04-01-2013, 18:08
Ο Μηχανόβιος ποτέ δεν κάνει πίσω απο τον προορισμό που έχει χαράξει στο μυαλό του
ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ
http://img.tapatalk.com/d/13/01/04/da9e9y7y.jpg

Segosioannis
04-01-2013, 18:28
Καλη χρόνια σε όλους με υγεία και ευημερεια,και εγώ ετοιμαζω το ταξειδη στον βράχο,δεν έχω ψάξει για παρέα ακόμα,, αν θέλετε μπορούμε να τα πούμε.
ΥΓ ετοιμαζω τρόπος του λέγειν όλα ανοιχτά ΜΟΝΟ η μοτο και ο εξοπλισμός θα είναι ΟΚ

siraxanz
04-01-2013, 18:41
επειδή θίξατε πολλά θέματα ο καθένας σε διαφορετικό πόστ θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα μπορώ...

- Το ταξίδι είναι σίγουρα πολυέξοδο και είμαι της άποψης πως με λιγότερα από 2500ευρώ είναι πολύ δύσκολο (όχι όμως και ακατόρθωτο) να βγει. Είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω τον τρόπο ταξιδιού του οποιουδήποτε εκτός κι αν είναι τέρμα σκληροπυρηνικός του τύπου "μόνο free camping" όλες τις μέρες. Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία. Όσο για το φαγητό... εννοείται πως τα ψώνια από super markets είναι δεδομένο!

- Το δρομολόγιο που σκέφτομαι είναι με αφετηρία από Ηγουμενίτσα για Βενετία... και από εκεί μέσα σε 2-3 μέρες να οδηγούμε στην Νορβηγία. Θεωρώ πως προς την άνοδο πρέπει να οδηγούμε με τα κεφάλια κάτω για να προλάβουμε τον προορισμό μας πάση θυσία και σε όσες μέρες μας περισσεύουν (εγώ υπολογίζω 20-22 μέρες σύνολο) κάνουμε τον τουρισμό μας όπου γουστάρουμε. Φυσικά το δρομολόγιο πιστεύω πως είναι κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα!

- @panagiotis.farmer έχεις απόλυτο δίκιο στα όσα λες! Μερικές φορές όμως και οι φίλοι σε προδίδουν. Έτσι έγινε και στην περίπτωσή μου πριν περίπου 2 χρόνια. Τέσπα... στην τελική πολύ καλοί φίλοι μπορούν να γίνουν και 2-3 άνθρωποι που έχουν ένα κοινό όνειρο εάν ζουν με μερικές βασικές αρετές όπως ο σεβασμός...
Όσο για το μόνος που λες... θεωρώ πως μετά από ένα σημείο θα βρεθείς να παλεύεις με τον εαυτό σου και θα πάψεις να το απολαμβάνεις το ταξίδι.


- Η εμπειρία μου σε ταξίδια στο εξωτερικό δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτυχε όμως να συνταξιδέψω με έναν άνθρωπο πολύ έμπειρο κατά την γνώμη μου και θεωρώ πως κάτι αποκόμισα. Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του `11 ξεκίνησα με μια παρέα ενός άλλου φόρουμ τους οποίους επίσης δεν τους γνώριζα (απλά ήπιαμε 2-3 καφέδες και κάναμε και μερικές βόλτες εντός Ελλάδος πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι). Σε 12 μέρες περάσαμε από Βουλγαρία, Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, Αυστρία, Ιταλία και επιστροφή από Ανκόνα, σύνολο 4000km. Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ποστάρω κάτι σχετικά με αυτό... Το καλοκαίρι του `12 ήταν πιο χαλαρό... έκανα με την κοπέλα μου ένα τουρ στην Τοσκάνη, σύνολο περίπου 2500km.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι:ye02:

Είσαι σε καλό δρόμο, μακάρι να βρείς και την μοτοσυντροφιά που γουστάρεις...

Ενδοιασμούς μόνο για την διασημότητα και το φήμη του προορισμού...

Χωρίς αυτή η αποψη μου να σημαίνει κάτι κακό:)

Αν νομίζεις ότι θα σε ικανοποιήσει αυτό το ταξίδι, δούλεψε να το πραγματοποιήσεις:ye28:

siraxanz
04-01-2013, 18:44
Καλη χρόνια σε όλους με υγεία και ευημερεια,και εγώ ετοιμαζω το ταξειδη στον βράχο,δεν έχω ψάξει για παρέα ακόμα,, αν θέλετε μπορούμε να τα πούμε.
ΥΓ ετοιμαζω τρόπος του λέγειν όλα ανοιχτά ΜΟΝΟ η μοτο και ο εξοπλισμός θα είναι ΟΚ

Ωραίο είναι ότι ένα όνειρο σου, σε προέτρεψε να γράψεις το πρώτο σου ποστ στο φόρουμ!! :wh13:

Αν θες πέρνα και από τα καλοσωρίσματα να πεις 2 λόγια για εσέ!!

Με το καλό να γίνουν τα όνειρα πράξη...

siraxanz
04-01-2013, 18:45
φιλε μην μασας τιποτα πιστευω θα την βρεις την ακρη
απο την αλλη ο τροπος που εξηγησες την ανοδο δεν σου κρυβω οτι με γοητευσε!!!!!! μου αρεσουν πολυ τα καταδρομικα!!!!!!!!!!
θα τα πουμε εν καιρω καλη χρονια να εχεις

Πως τσιμπάς... σαν την πεινασμένη τσιπούρα:D:D:D

Μάμα το κwλοντουλαπάκι και γράψε καμμιά ευχή;):)

xntinou
04-01-2013, 21:37
Λίγο η περιγραφή, λίγο η φωτο, λίγο τα παλαιότερα ταξιδιωτικά και η αποπνέουσα φρεσκάδα της Σκανδιναβίας . .

ΜΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ !

Άντε να δούμε, στο τέλος βλέπω καμιά μαζική άνοδο :ye33:

nordkapp
05-01-2013, 01:37
Αν χρειαστεις πληροφοριες γνωριζω καλα την χωρα για λεπτομερειες.

johnpa
05-01-2013, 01:51
Αν χρειαστεις πληροφοριες γνωριζω καλα την χωρα για λεπτομερειες.

Όλοι θα θέλαμε κάποιες λεπτομέρειες:ye33:Ποτέ δεν ξέρεις:ye33:

varaderiadis
12-01-2013, 12:25
Το ταξιδι αυτο το σκεφτονται πεντακοσιοι
το σχεδιαζουν πενηντα και πανε πεντε!!
Αν δε βρεις παρεα πηγαινε μονος!!Θα βρεις εκει πανω
πολυ κοσμο που περιμενε χρονια τους φιλους να μπορεσουν:)

όπως ακριβώς το είπε ο Πασχάλης
:ye02:

Nordic
19-01-2013, 23:29
Βαγγέλη άν είσαι ένας απ' τους πέντε στους πεντακόσιους (όπως είπε και ο Πασχάλης) που θα ανέβεις για ακρωτήρι, θα χαρώ να περάσεις απο εδώ, καθώς θα ανεβαίνεις ή θα κατεβαίνεις, να πιούμε και ένα μοτοκαφέ ;).

Δεν ξέρω κάτω από ποιές σκέψεις δημιουργεί ο καθένας την διαδρομή του, οι πέρισσότεροι όμως διαλέγουν να ανέβουν από Νορβηγία.

Θα μπορούσες (για πολλούς λόγους που, ας μην παραθέσω τώρα) να ανέβεις από Σουηδία και να κατέβεις από Νορβηγία... αν χρειαστείς βοήθεια (και όποιος άλλος) εδώ είμαι :).

Ενα χρήσιμο blog για όσους έρχονται βόρεια είναι αυτό: mc-addict (http://www.mc-addict.com/)

vag990
21-01-2013, 16:47
σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ.

Βλέπω πως είσαι βόρειος κι εσύ... από που είσαι; Εγώ είμαι από Νάουσα. Μόλις αλλάξω λάδια και λάστιχα και βρεθώ πάλι σε μάχιμη κατάσταση θα φροντίσω να βρεθούμε κάποια στιγμή.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
21-01-2013, 17:01
vag Καλησπερα.
Εχεις κανει κανα κοντρολ απο αποψη χρηματων στο περιπου...
Συμφωνω στα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις.θελει οργανωση
εισαι κ μακρια ρε...ενας καφες θα απαντουσε σε πολλα

Nordic
21-01-2013, 17:13
σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ.

Βλέπω πως είσαι βόρειος κι εσύ... από που είσαι; Εγώ είμαι από Νάουσα. Μόλις αλλάξω λάδια και λάστιχα και βρεθώ πάλι σε μάχιμη κατάσταση θα φροντίσω να βρεθούμε κάποια στιγμή.


Βόρειος είμαι και γω ναι, απο Μακεδονία αλλά όταν είπα να περάσεις από δω, εννοώ απ' εδώ (http://maps.google.se/maps/place?ftid=0x4645337b51fe1295:0x3019078290e8b70&q=V%C3%A4stra+G%C3%B6taland+County&hl=en&ved=0CAwQ-gswAA&sa=X&ei=Fkn9UKbcLITT4QT3x4DQBw) :ye33: Όποτε λοιπόν ξεκινήσεις για Nordkapp, ο δρόμος σου από εδώ είναι.

Όταν έρθω Ελλάδα να βρεθούμε γιατί οχι; Βλέπω κάθε βδομάδα υπάρχει καφές στην Αγ. Δημητρίου :).

paschalis
21-01-2013, 18:04
Βόρειος είμαι και γω ναι, απο Μακεδονία αλλά όταν είπα να περάσεις από δω, εννοώ απ' εδώ (http://maps.google.se/maps/place?ftid=0x4645337b51fe1295:0x3019078290e8b70&q=V%C3%A4stra+G%C3%B6taland+County&hl=en&ved=0CAwQ-gswAA&sa=X&ei=Fkn9UKbcLITT4QT3x4DQBw) :ye33: Όποτε λοιπόν ξεκινήσεις για Nordkapp, ο δρόμος σου από εδώ είναι.

Όταν έρθω Ελλάδα να βρεθούμε γιατί οχι; Βλέπω κάθε βδομάδα υπάρχει καφές στην Αγ. Δημητρίου :).


Εισαι πολυ κοντα στο Jonkoping!!
Δε θα ξεχασω ποτε αυτην την πολη γιατι αυτη
με υποδεχθκε πρωτο βραδυ στη Σκανδιναβια το 2004.
Με ενα τρελο σκηνικο με μουσικες και ανοιχτα
αμερικανικα αυτοκινητα του'50,
κοριτσαρους δυο μετρα με κοντες ροζ φουστιτσες
και μωβ ουρανο ......μεχρι τις 2 το πρωι που νυχτωσε.
Φιλοι απο πανω Vag και Δημητρη ορματε με
κλειστα ματια να ζησετε το Ονειρο!!

Nordic
21-01-2013, 18:26
Εισαι πολυ κοντα στο Jonkoping!!
Δε θα ξεχασω ποτε αυτην την πολη γιατι αυτη
με υποδεχθκε πρωτο βραδυ στη Σκανδιναβια το 2004.
Με ενα τρελο σκηνικο με μουσικες και ανοιχτα
αμερικανικα αυτοκινητα του'50,
κοριτσαρους δυο μετρα με κοντες ροζ φουστιτσες
και μωβ ουρανο ......μεχρι τις 2 το πρωι που νυχτωσε.
Φιλοι απο πανω Vag και Δημητρη ορματε με
κλειστα ματια να ζησετε το Ονειρο!!


Ναι έτσι είναι, αυτή η τρέλα με τα αμερικάνικα τα αυτοκίνητα καλά κρατεί :). Σε όλη την Σουηδία σχεδόν!

vag990
21-01-2013, 19:01
Βόρειος είμαι και γω ναι, απο Μακεδονία αλλά όταν είπα να περάσεις από δω, εννοώ απ' εδώ (http://maps.google.se/maps/place?ftid=0x4645337b51fe1295:0x3019078290e8b70&q=V%C3%A4stra+G%C3%B6taland+County&hl=en&ved=0CAwQ-gswAA&sa=X&ei=Fkn9UKbcLITT4QT3x4DQBw) :ye33: Όποτε λοιπόν ξεκινήσεις για Nordkapp, ο δρόμος σου από εδώ είναι.

Όταν έρθω Ελλάδα να βρεθούμε γιατί οχι; Βλέπω κάθε βδομάδα υπάρχει καφές στην Αγ. Δημητρίου :).

αχαχαχαχαχχα... οκ..εσύ παραείσαι βόρειος! Εντάξει λοιπόν! Αν καταφέρω και κάνω αυτό το ταξίδι θα φροντίσω να περάσω μια βόλτα και από την πόλη σου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
21-01-2013, 20:34
Εισαι πολυ κοντα στο Jonkoping!!
Δε θα ξεχασω ποτε αυτην την πολη γιατι αυτη
με υποδεχθκε πρωτο βραδυ στη Σκανδιναβια το 2004.
Με ενα τρελο σκηνικο με μουσικες και ανοιχτα
αμερικανικα αυτοκινητα του'50,
κοριτσαρους δυο μετρα με κοντες ροζ φουστιτσες
και μωβ ουρανο ......μεχρι τις 2 το πρωι που νυχτωσε.
Φιλοι απο πανω Vag και Δημητρη ορματε με
κλειστα ματια να ζησετε το Ονειρο!!


Ατιμη βενζινη!!!!Μονο η βενζινη ειναι ολα τα αλλα ειναι θεληση...Με το μαχαιρι στα δοντια..καβαλαμε κ φευγουμε...

dim orestiada
21-01-2013, 20:39
απλα χτυπα μιζα κ φυγεεεεε. ολα ειναι απλα κ ομορφα. παρε μαζι το σκηνακι σου πολυ καλη διαθεση κ φυγε. τιποτα αλλο δεν χρειαζεσαι....... α κ λιγα λεφτα:D:D

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
21-01-2013, 20:44
Βρε ας βρω τα της βενζινης κ με μια καλη παρεα κ μολις σβησει το πορτοκαλι τριγωνακι εφυγα....:sm2:

dim orestiada
21-01-2013, 21:18
για βενζινη υπολογιζε στα 1000 ευρο περιπου..

Magelanos
21-01-2013, 21:59
Εισαι πολυ κοντα στο Jonkoping!!
Δε θα ξεχασω ποτε αυτην την πολη γιατι αυτη
με υποδεχθκε πρωτο βραδυ στη Σκανδιναβια το 2004.
Με ενα τρελο σκηνικο με μουσικες και ανοιχτα
αμερικανικα αυτοκινητα του'50,
κοριτσαρους δυο μετρα με κοντες ροζ φουστιτσες
και μωβ ουρανο ......μεχρι τις 2 το πρωι που νυχτωσε.
Φιλοι απο πανω Vag και Δημητρη ορματε με
κλειστα ματια να ζησετε το Ονειρο!!


Φιλαράκι τι μου θύμησες…μια από τα ίδια το 2006.. η πρώτη πόλη που διανυκτέρευσα εντος Σουηδίας πηγαίνοντας για nordkap.. Δεν θα ξεχάσω την φανταστική θέα προς την λίμνη από το δωμάτιο του ξενοδοχείου.. Φοβερές στιγμές.. Πατήστε την μίζα και ζήστε το όνειρο.. :ye33:

soferantza
25-01-2013, 12:31
Επειδή δεν μπορώ να πώ ότι είμαι και ιδιαίτερα ταξιδιάρης,περίπου πάνω κάτι τι βήματα προετοιμασίας πρέπει να κάνω για να βγώ έξω από το Ελλάντα μας και να τραβήξω Βόρεια,ας πούμε Νόρντκαπ μια που το θρέντ είναι για αυτό το θέμα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
25-01-2013, 13:14
Τι εννοεις φιλε απο χαρτια?
Απο χαραξη διαδρομης?
Απο διαμονη?
Απο τι ??

jimmis varda
25-01-2013, 13:33
Πατήστε την μίζα και ζήστε το όνειρο.. :ye33:

:ye30:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
25-01-2013, 13:53
:ye30:

Μακαρι αδερφε να ηταν ετσι...μακαρι να ενα πατημα της μιζας το προβλημα...:)

vag990
25-01-2013, 13:57
Επειδή δεν μπορώ να πώ ότι είμαι και ιδιαίτερα ταξιδιάρης,περίπου πάνω κάτι τι βήματα προετοιμασίας πρέπει να κάνω για να βγώ έξω από το Ελλάντα μας και να τραβήξω Βόρεια,ας πούμε Νόρντκαπ μια που το θρέντ είναι για αυτό το θέμα?

η ερώτησή σου είναι κάπως γενική.... αλλά εγώ θα ξεκινήσω να γράφω κι όποιος θέλει ας συμπληρώσει.

Από εξοπλισμό δεν νομίζω πως χρειάζεται να αναλύσουμε τι πρέπει να έχεις. Όπως επίσης το ότι πρέπει να έχεις κάνει service στην μηχανή. Εάν η μηχανή σου πάσχει κάπου (π.χ καίει λάμπες) να έχεις μαζί σου ότι χρειάζεται για να το διορθώσεις. Εμένα για παράδειγμα καίει λίγο λάδι... οπότε 1-2 λίτρα θα πρέπει να τα κουβαλήσω μαζί μου για 10.000km.
Επιγραμματικά θα σου αναφέρω κάποια πράγματα που κουβαλάω πάντα μαζί μου όταν κάνω κάποιο ταξίδι.

- Δίπλωμα (νέου τύπου για να ισχύει και στις χώρες του εξωτερικού) και άδεια μηχανής.
- Ταυτότητα και διαβατήριο.
- Μετρητά αλλά οπωσδήποτε και πιστωτικές!
- Πράσινη κάρτα από την ασφάλεια που έχεις στην μηχανή. (Σου την δίνουν μόνο εάν τη ζητήσεις και συνήθως χωρίς πρόσθετο κόστος)
- Πανευρωπαϊκή οδική βοήθεια (νομίζω πως η ADAC είναι μονόδρομος, εάν θες πληροφορίες στείλε π.μ)
- Κάρτα υγείας από τον ασφαλιστικό σου φορέα που θα ισχύει και στο εξωτερικό (επίσης βγαίνει χωρίς κόστος αλλά για τους Αθηναίους νομίζω πως αργεί πολύ να έρθει και πρέπει να γίνει η αίτηση κάποιους μήνες πριν)
- 2ο set κλειδιά (μηχανής, βαλίτσες, λουκέτα) σε μέρος που θα έχεις πρόσβαση αν χάσεις το 1ο σου set.
- Ένα μικρό φαρμακείο με ότι συνηθίζεις να χρειάζεσαι και όταν είσαι σπίτι σου.
- Λογικά θα έχεις κάποιο GPS αλλά απαραίτητο είναι να έχεις και κανονικούς χάρτες μαζί σου για τις χώρες στις οποίες σκοπεύεις να κινηθείς.

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές ακόμη λεπτομέρειες που ξεχνάω να αναφέρω. Νομίζω πως τα όσα είπα παραπάνω είναι απλά η βάση. Αλλιώς δεν ξεκινάς για ένα περιπετειώδες ταξίδι!

Costa3dart
09-02-2013, 18:39
ωραιος...
τα κλειδια δεν τα ειχα σκεφτει....

φανταζεσαι μαμησι να τα δεις να πεφτουν σε κανα υπονομο... :u59:

KostasGSA
13-02-2013, 21:05
...

- Δίπλωμα (νέου τύπου για να ισχύει και στις χώρες του εξωτερικού) και άδεια μηχανής.
- Ταυτότητα και διαβατήριο.
- Μετρητά αλλά οπωσδήποτε και πιστωτικές!
- Πράσινη κάρτα από την ασφάλεια που έχεις στην μηχανή. (Σου την δίνουν μόνο εάν τη ζητήσεις και συνήθως χωρίς πρόσθετο κόστος)
- Πανευρωπαϊκή οδική βοήθεια (νομίζω πως η ADAC είναι μονόδρομος, εάν θες πληροφορίες στείλε π.μ)
- Κάρτα υγείας από τον ασφαλιστικό σου φορέα που θα ισχύει και στο εξωτερικό (επίσης βγαίνει χωρίς κόστος αλλά για τους Αθηναίους νομίζω πως αργεί πολύ να έρθει και πρέπει να γίνει η αίτηση κάποιους μήνες πριν)
- 2ο set κλειδιά (μηχανής, βαλίτσες, λουκέτα) σε μέρος που θα έχεις πρόσβαση αν χάσεις το 1ο σου set.
- Ένα μικρό φαρμακείο με ότι συνηθίζεις να χρειάζεσαι και όταν είσαι σπίτι σου.
- Λογικά θα έχεις κάποιο GPS αλλά απαραίτητο είναι να έχεις και κανονικούς χάρτες μαζί σου για τις χώρες στις οποίες σκοπεύεις να κινηθείς.

...

Η καρτα υγειας ειναι απαραιτητη οσο ειναι ας πουμε η πρασινη καρτα για τη μηχανη? Εννοω δηλαδη οτι αν δεν εχει καποιος υπαρχει προβλημα?
Επισης,η πανευρωπαικη οδικη ειναι must? 'Η απλα την αναφερεις προαιρετικα? (καλο κανει,κακο δεν κανει...)

vag990
13-02-2013, 21:50
Η κάρτα υγείας δεν είναι κάτι must. Αλλά αν δεν την έχεις και χρειαστείς κάτι από θέμα υγείας ίσως χρειαστεί να πληρώσεις στα νοσοκομεία κτλ. Θεωρώ πως είναι καλό να την έχεις.

Η πανευρωπαϊκή οδική επίσης δεν είναι κάτι το απαραίτητο. Αλλά ότι μηχανή και να οδηγάς... όσο αξιόπιστη και να είναι... ο Muprhy παραμονεύει! Για `μένα είναι 80 ευρώ τον χρόνο που δεν τα λυπάμαι (ακόμη και αν δεν βγω εκτός Ελλάδας).
Πάντως με την λογική "απαραίτητο ή όχι" μπορείς να αποκλείσεις πολλά πράγματα μέχρι να καταλάβεις ότι πάνω σου θα έχεις μόνο λεφτά, κράνος και δίπλωμα!!! :p

VORIOS
16-03-2013, 12:47
φιλε vag990,σε χαιρετω
ειμαι και εγω απο Βορεια Ελλαδα και μαλιστα κοντα σου,λιγο βορειοτερα,
μενω στο Αμυνταιο,και ταξιδευω χρονια με μηχανες στο εξωτερικο.
Στην Νορβηγια ημουν πριν 2 χρονια,αλλα λογω καιρου,ηταν σχεδον κανονικος χειμωνας
δεν τα καταφερα να φτασω μεχρι το ακρωτηριο.
Οπως καταλαβαινεις ψηνομαι να ξανανεβω μεχρι εκει και μιας και ψηνεσαι και συ το συζηταμε αν θες.
Εμπειρια απο μεγαλα ταξιδια με μηχανη εχω,οπως και καταληλο εξοπλισμο,και καταληλη μοτο.
Εγω για φετος το σκεφτομαι να το κανω αυτο το ταξιδι μονος,αλλα με μια καλη παρεα ειναι παντα καλιτερα.
Μπορουμε να τα πουμε απο κοντα οποτε θες.
Το e-mail μου ειναι petvespa@yahoo.gr,και το κινητο μου 6976298370.
Για να παρεις και μια γευση απο το προηγουμενο ταξιδι μου στη Νορβηγια δες στις ταξιδιωτικες αναρτησεις '3 βεσπατζηδες στην χωρα των Βικινκς"
Πετρος

AlexCorfu
16-03-2013, 17:15
Δεν ξέρω αν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα σχετικά με αυτό το ταξίδι... Σίγουρα οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα γνωρίζετε τα πάντα (σχεδόν) γύρω από αυτόν τον προορισμό και νοερά θα το έχετε κάνει ήδη το ταξίδι.

Ψάχνω λοιπόν παρέα για να ανεβούμε στο Βόρειο Ακρωτήρι. Εάν υπάρχει κανένας πρόθυμος που να πιστεύει πως θα έχει 20-25 μέρες άδεια (από 20/6-10/7 λέω εγώ) και τα λεφτά που χρειάζονται τότε ας στείλει ένα μήνυμα για να γνωριστούμε και να το συζητήσουμε.

Καλησπέρα , σαν μια πρώτη άποψη με ενδιαφέρει . Νομίζω καλο θα ήταν σε εύλογο χρόνο να τα ξαναπούμε σε άλλη σοβαρότερο βάση με περισσότερες λεπτομέρειες . Ευχαριστώ .