PDA

View Full Version : γνώμες για conti road attack 2


Μιχάλης 1988
07-01-2013, 17:50
Επειδή αρχίζω από τώρα αναζήτηση για τα επόμενα μου ελαστικά, καλό θα ήταν κάποιες γνώμες μιας και με απασχολεί το θέμα αρκετά..

Thomas Ptwmas
09-01-2013, 14:19
Τα "μαμα" λάστιχα που είχε η δικιά μου (gs του '10) ήταν τα Conti Trail Attack. Με το που τα άλλαξα με τα Τourance EXP έχω να σου πώ οτι το Conti ζεσταινόταν μόνο σε ταξίδι! Στην πόλη το ΑΒS και το ASC δούλευαν υπερωρίες χωρίς να πηγαίνω σαν κυνηγημένος. Εκανα 22 χλμ καθημερινά (θεωρώ πως δεν είναι και λίγα) και σε αυτές τις συνθήκες το Conti δεν με ενθουσίαζε.
Αυτά τα λάστιχα που λές είναι ακόμη πιο sport touring biased οπότε θα ζεσταίνονται ακόμη πιο δύσκολα. Δεν λέω οτι είναι "κακό" λάστιχο (το αντίθετο θα έλεγα) απλά θεωρώ οτι καλό είναι να ψάξεις ένα που να είναι πιο κοντά στις οδηγικές σου ανάγκες και στύλ, όπως έκανα εγώ με τα EXP.

Γνώμη, προσωπική μου άποψη και εμπειρία είναι όλα τα παραπάνω (για να μην παρεξηγηθώ :p;) ). Ελπίζω να σε βοήθησα!

ntinopoulos
09-01-2013, 14:38
Για μένα τα conti trail attack ειναι τα καλύτερα λάστιχα που έχω βάλει ποτε!
Δε γλιστρανε με τιποτα και δίνουν άψογη αίσθηση στο δρόμο!

Μιχάλης 1988
09-01-2013, 16:28
Αρχικά και εγω κοιτούσα τα trail, αλλά διάβασα κάποια σχόλια για τ road και ενθουσιάστηκα, βέβαιος το exp θεωρώ πως ειναι οτι πρέπει για την πόλη αλλά με χαλάει που τελειώνει το μπροστά ενώ το πίσω εχει ακόμα με αποτέλεσμα να χάνει πρόσφυση ο μπροστά και να λαχταραω...
Για αυτο κοιταω για κάποια πιο on road λύση!!

bmwgogagis
09-01-2013, 17:07
Για μένα τα conti trail attack ειναι τα καλύτερα λάστιχα που έχω βάλει ποτε!
Δε γλιστρανε με τιποτα και δίνουν άψογη αίσθηση στο δρόμο!

Θα συμφωνήσω και εγω για τα λαστιχα εγω κάνει 3 αλλαγές και δεν τα αλλάζω με τίποτα




Sent by george via Tapatalk

lepanto
09-01-2013, 17:20
Απόψεις πολλές θα ακουστούν ,τελικά είναι.πως το δουλεύεις το εργαλείο ,και εγώ την πήρα την μπεμπα με attack καλά αλλά στα 12000 χλμ δεν υπήρχαν έβαλα λοιπόν Michelin anace 2 πολύ καλλιτερο κράτημα έχω 16500 χλμ κ ακόμη δουλεύουν καλά ,τα έχω βέβαια ένα χρόνο ,ζεστενονται γρήγορα ,κάνουν λίγο θόρυβο στην 5η ,κ θεωρο μαζί με τα EXP είναι τα καλύτερα

tsitsos
09-01-2013, 18:04
εμενα παλι ειναι τα λαστιχα που με εχουν μπερδεψει οσο κανενα αλλο.
τα εχω εδω και 6500χλμ, στην αρχη αν δεν ηταν καινουρια η ασφαλτος, επρεπε να πηγαινεις σαν διοροφο λεωφορειο, γλυστρουσαν παντου και παντα, οσο για το βρεγμενο, απλα εφιαλτης.
αργουν να ζεσταθουν και αντιπαθουν οσο κανενα αλλο τις ασπρες γραμμες.
μετα τις 4000χλμ ομως, τα αισθανομαι πολυ καλυτερα, τοσο που νομιζω οτι εβαλα αλλα λαστιχα.στην βροχη θελουν ακομη προσοχη;)
Α, να τονισω και οτι εχουν το καλυτερο φρεναρισμα απο οσα εχω φορεσει εως τωρα:):):)

aeriko
09-01-2013, 19:03
Σκέφτεσαι μήπως και τα michelin pilot 3;

Μιχάλης 1988
09-01-2013, 20:05
Σκέφτεσαι μήπως και τα michelin pilot 3;

Ποιος εγω; Δεν μου κάνουν και ιδιαίτερη εντύπωση απο αυτα που έχω ακούσει, γιατι δεν τα είχα ποτε!

tsak8
09-01-2013, 22:14
Σκέφτεσαι μήπως και τα michelin pilot 3;

Ποιος εγω; Δεν μου κάνουν και ιδιαίτερη εντύπωση απο αυτα που έχω ακούσει, γιατι δεν τα είχα ποτε!

Road χρηση καταπληκτικά :ye02:Ζεσταίνεται γρήγορα, προσφυση παντου, καιλη χιλιομετρικη απόδοση.

paschalis
10-01-2013, 19:50
Επειδή αρχίζω από τώρα αναζήτηση για τα επόμενα μου ελαστικά, καλό θα ήταν κάποιες γνώμες μιας και με απασχολεί το θέμα αρκετά..

Καθε στρητ ελαστικο λογω του ελαφρου σπιναρισματος
σε λιωμενο η λερωμενο οδοστρωμα αποκτα μια γυαλαδα
που ακυρωνει καθε ικανοτητα προσφυσης..
Αν δε βγαζεις τη μοτο εκτος πολης συχνα για να φευγει
αυτη η γυαλαδα απεφυγε τα..
Αν σας δοθει η ευκαιρια παρατηρηστε μια μεγαλη μηχανη της
ομαδας Διας που εχει περασει πολλες μερες εντος.
Το πισω ειδικα λαστιχο δεν ειναι σε θεση να αποδωσει
την ελαχιστη προσφυση λογω της βρωμιας.

aeriko
10-01-2013, 19:57
Road χρηση καταπληκτικά :ye02:Ζεσταίνεται γρήγορα, προσφυση παντου, καιλη χιλιομετρικη απόδοση.
Ηδη έχω 21.000χλμ και ο γνωστός Λαστιχάς που τον επισκέφτηκα μου είπε ότι έχουν ακόμη"φαί", πράγμα που αισθανόμουν κι εγώ τόσο στην ευθεία όσο και στα "πλαγιάσματα". Να σημειώσω ότι η μηχανή κάνει και ταξιδάκια, οπότε πιθανόν να παίζει και αυτό που έχει εξηγήσει ο paschalis

Μιχάλης 1988
10-01-2013, 21:36
Αυτο ειναι γνωστό και γενικά κάθε μαλακό ελαστικό ειναι μαγνήτης για τη σκόνη αλλά αν το καθαριζεις συχνά σε κανα ορεινό στροφιλικι σε αποζημιώνει..

Giant
10-01-2013, 22:22
ΛΑΣΤΙΧΑΡΕΣ!!!