PDA

View Full Version : 26,8% η επίσημη ανεργια...


asotosios
10-01-2013, 16:07
Αλλο ενα Ρεκορ για την Ελλαδα...δυστηχως στην ανεργια...
Αυτη πρεπει να ειναι η αναπτυξη που ονειρευτηκαν καποιοι...!!!
:(:(:(

Στο 26,8% η ανεργία τον Οκτώβριο - Αρνητικό ρεκόρ σε όλη την Ευρώπη | κοινωνια | ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63764469)
Στο εφιαλτικό 26,8% που μεταφράζεται σε 1,345 εκατ. ανέργους εκτινάχθηκε η ανεργία τον Οκτώβριο. Η αρνητική αυτή επίδοση είναι υψηλότερη και από το 26,6% που ήταν το δημοσιοποιημένο ποσοστό της Ισπανίας τον Νοέμβριο.


http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20130110/engine/newego_LARGE_t_1101_54151501_type12128.jpg (http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20130110/low/newego_LARGE_t_1101_54151501.JPG)
Οπως ανακοίνωσε η Ελληνική Στατιστική Αρχή, το ποσοστό ανεργίας τον Οκτώβριο του 2012 ανήλθε σε 26,8%, έναντι 19,7 τον Οκτώβριο του 2011 και 26,2% το Σεπτέμβριο του 2012.
Το σύνολο των απασχολουμένων κατά τον Οκτώβριο του 2012 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 3.680.894 άτομα.
Οι άνεργοι έφθασαν τους 1.345.715, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 3.344.478 άτομα.
Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 309.335 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2011 (μείωση 7,8%) και κατά 16.015 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2012 (μείωση 0,4%).
Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 368.102 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2011 (αύξηση 37,7%) και κατά 36.219 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2012 (αύξηση 2,8%).
Οι οικονομικά μη ενεργοί, δηλαδή τα άτομα που δεν εργάζονται ούτε αναζητούν εργασία, μειώθηκαν κατά 23.828 άτομα σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2011 (μείωση 0,7%) και κατά 7.478 άτομα σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2012 (μείωση 0,2%).
Η γυναικεία ανεργία έφτασε το 30,1% έναντι 22,9% της ανδρικής, ενώ η ανεργία μεταξύ των νέων 15-24 ετών έχει φτάσει το 56,4% και στην επόμενη ηλικιακή ομάδα 25-34 ετών το 34,3%.
Εγχώριοι «πρωταθλητές» τον Οκτώβριο ήταν η Ηπειρος-Δυτική Μακεδονία με 28%, η Αττική με 27,6% και η Μακεδονία-Θράκη με 26,3%.

gsmaniac
10-01-2013, 17:23
κάτσε να βγάλουν και τα αποτελέσματα του Δεκέμβρη. .....
η ανεργία είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, για όλους μας....:(




Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

TASOS GS
11-01-2013, 11:43
από την μια οι άνεργοι που δεν καταναλώνουν χρήμα
και απο την άλλοι καταστήματα και επαγγελματίες που περιμένουν κατανάλωση.
φαύλος κύκλος.

με απλά λογία 1,345,715 άνεργοι επί μέσο όρο 500 ευρώ το μηνά προς κατανάλωση, αποτέλεσμα το χρήμα που λοιπη από την αγορά..

asotosios
11-01-2013, 11:52
το θεμα ειναι οτι σε αυτα τα νουμερα λειπουν οι ΕΕ οι καταστηματαρχες και οι μακροχρονια ανεργοι...οποτε τα νουμερα ειναι ακομα μεγαλυτερα απο την επισημη ανεργια...δυστηχως...

GeorgeP
14-01-2013, 01:30
Το μεγαλυτερο ποσοστο ανεργιας, λεει, ειναι στους νεους 15-25 ετων οπου το 56,6% ειναι ανεργοι......σωστα? ΣΩΣΤΑ!!!
Ομως ο 15χρονος δεν παει σχολειο? ο 17χρονος μηπως? και αν υπολογισουμε και τις σπουδες ενος μεγαλου ποσοστου - πανω του 50% - απο τα 18 και πανω και μεχρι τα 25-30 ποιο ειναι το πραγματικο ποσοστ της ανεργιας?
Και πως εξηγειται η απαντηση τριων 25αρηδων (2 αγορια κι ενα κοριτσι), που τους πηγα το Σαββατο στην ''Ακτη'' του Χατζηγιαννη, στην ερωτηση μου ''τι δουλεια κανετε''.....''α, εμεις δεν δουλευουμε για 500ευρο....''.
Πως εξηγειται η αγγελια περσι το καλοκαιρι για συγκομιδη ροδακινων στην Πιερια απο Ελληνα παραγωγο που ζητουσε Ελληνες με μεροκαματο 30ε+ΙΚΑ και απαντησαν 1500 αλλοδαποι....κι ενας Ελληνας?
Να μην πω για τους Κρητικους οπου σε αγγελια για μαζωμα ελιας απο τις 6,500 ριζες που εχουμε στην Κρητη απαντησε ουδεις ντοπιος...........

μιλαμε για ανεργια ¨η για ηθελημενη ανεργια απο τους νεους μας?

kostas_366
14-01-2013, 01:49
Το μεγαλυτερο ποσοστο ανεργιας, λεει, ειναι στους νεους 15-25 ετων οπου το 56,6% ειναι ανεργοι......σωστα? ΣΩΣΤΑ!!!
Ομως ο 15χρονος δεν παει σχολειο? ο 17χρονος μηπως? και αν υπολογισουμε και τις σπουδες ενος μεγαλου ποσοστου - πανω του 50% - απο τα 18 και πανω και μεχρι τα 25-30 ποιο ειναι το πραγματικο ποσοστ της ανεργιας?
Και πως εξηγειται η απαντηση τριων 25αρηδων (2 αγορια κι ενα κοριτσι), που τους πηγα το Σαββατο στην ''Ακτη'' του Χατζηγιαννη, στην ερωτηση μου ''τι δουλεια κανετε''.....''α, εμεις δεν δουλευουμε για 500ευρο....''.
Πως εξηγειται η αγγελια περσι το καλοκαιρι για συγκομιδη ροδακινων στην Πιερια απο Ελληνα παραγωγο που ζητουσε Ελληνες με μεροκαματο 30ε+ΙΚΑ και απαντησαν 1500 αλλοδαποι....κι ενας Ελληνας?
Να μην πω για τους Κρητικους οπου σε αγγελια για μαζωμα ελιας απο τις 6,500 ριζες που εχουμε στην Κρητη απαντησε ουδεις ντοπιος...........

μιλαμε για ανεργια ¨η για ηθελημενη ανεργια απο τους νεους μας?
Γιώργο, ανεργία υπάρχει. Ναι σίγουρα πολλοί, δεν πάνε σε δύσκολες δουλειές. Είναι αλήθεια. Αλλά θα έχουν ακόμα κάποιο εισόδημα π.χ. δουλεύει ο άντρας ή βοηθά η οικογένεια.
Το πρόβλημα όμως είναι μεγάλο.

asotosios
14-01-2013, 10:42
Και πως εξηγειται η απαντηση τριων 25αρηδων (2 αγορια κι ενα κοριτσι), που τους πηγα το Σαββατο στην ''Ακτη'' του Χατζηγιαννη, στην ερωτηση μου ''τι δουλεια κανετε''.....''α, εμεις δεν δουλευουμε για 500ευρο....''.

Εγω ξερω πολλους περισσοτερους που δουλευουνε για 500ευρω/μηνα αλλα αυτοι δεν μπορουν να παρουν ταξι (ισα ισα που βγαινει ο μηνας βλεπεις με αυτα τα λεφτα...) οποτε μαλλον δεν τους πετυχενεις...


Πως εξηγειται η αγγελια περσι το καλοκαιρι για συγκομιδη ροδακινων στην Πιερια απο Ελληνα παραγωγο που ζητουσε Ελληνες με μεροκαματο 30ε+ΙΚΑ και απαντησαν 1500 αλλοδαποι....κι ενας Ελληνας?

το +ΙΚΑ δεν αναφεροταν πουθενα στο τοτε αρθρο...

επισης δεν ηταν 30ευρω ηταν 23ευρω και ξαναλεω δεν λεει πουθενα για ΙΚΑ...

Πηγή: Ζητούσαν εργάτες συγκομιδής και πήγαν 19 Ελληνες και 4.885 Αλβανοί !!! ~ ΝΕWSCITY1 (http://www.newscity1.net/2012/05/19-4885.html#ixzz2HvrA6ATg)

Η προσφορά εργασίας, συνίστατο σε 6 μέρες την εβδομάδα, και συνοδευόταν απο έξοδα διαμονής για 4 μήνες και μεροκάματο 23 ευρώ, αλλά δε φάνηκε να συγκίνησε ιδιαίτερα τους ντόπιους, την ώρα που οι αιτήσεις για τους μετακλητούς εργάτες από την Αλβανία φτάνουν τις 4.885.

Οσο για την διαμονη εννοουσαν τις καλυβες στα χωραφια...

επισης για να καταλαβουμε το ποσο μεγααααααααλη ευκαιρια ηταν τα μεροκαμματα αυτα που οι θεσεις καλυφθηκαν απο μετακλητους εργατες απο την αλβανια...
οπου αυτα τα μεροκαμματα των 4ων μηνων θα τους αρκουσαν για κανα χρονο στην αλβανια...αν οχι παραπανω...


Να μην πω για τους Κρητικους οπου σε αγγελια για μαζωμα ελιας απο τις 6,500 ριζες που εχουμε στην Κρητη απαντησε ουδεις ντοπιος...........

Για τους Κρητικους δεν μπορω να σου πω...αυτο που θυμαμαι σαν φανταρος στα Χανια ειναι οτι ειχαν τον τροπο τους με το χρημα...ειναι ενα νησι που εχει πολυ τουρισμο εχει πανεπιστημια εχει καλλιεργιες εχει γενικα πολλα καλα...



μιλαμε για ανεργια ¨η για ηθελημενη ανεργια απο τους νεους μας?
Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο...:hmmm:

ckalfas
14-01-2013, 16:32
Να 'χαμε, να λέγαμε...

gsmaniac
14-01-2013, 16:57
τωρα που το σκεφτομαι ...........
η κορη μου 23 χρονων, δεν προλαβαινει να αποριπτει προτασεις για δουλεια:cool2:
μεχρι πριν 2 χρονια, ειχε 3-4 καθημερινα ιδιαιτερα μαθηματα, σε μαθητες γυμνασιου και τωρα εχει 6 ωρες την εβδομαδα:cool:
η γυναικα μου μετα απο 25 συνεχομενα ετη εργασιας, σε μεγαλες εταιρειες, βρεθηκε χωρις δουλεια......
μετα απο αποστολη εκατονταδων βιογραφικων, αποριπτει συνεχως προτασεις για δουλεια..............:cool2:
ολα αυτα συμβαινουν γιατι ειναι τεμπεληδες και τα λεφτα ειναι λιγα..........:cool2:

φανταζομαι....ολοι θα εχουμε κοντινα μας προσωπα, που θα αποριπτουν καθημερινα προτασεις για να εργαστουν:ha15:

tsak8
14-01-2013, 18:22
Ε ναι, όλοι
Και εγω σε οποιον έλεγα οτι θα συνεχίσω να δουλευω τελικά, έβλεπα τον οίκτο στα μάτια τους.
Κρίμα που δεν θα ξεκουραστείς λίγο, μου ελεγαν, δουλειά θα βρεις οτι ωρα θες μωρέ. :banghead:

Send from RAZR Tapatalk

GeorgeP
14-01-2013, 23:50
Εγω ξερω πολλους περισσοτερους που δουλευουνε για 500ευρω/μηνα αλλα αυτοι δεν μπορουν να παρουν ταξι (ισα ισα που βγαινει ο μηνας βλεπεις με αυτα τα λεφτα...) οποτε μαλλον δεν τους πετυχενεις...

Σκεψου πως αυτοι που παιρνω εγω ουτε 500ε δεν παιρνουν οντας ανεργοι...αλλα το ταξι το παιρνουν και την πενια την ακουν και την πληρωνουν................
Μαλλον πετυχαινω αυτους που επιβεβαιωνουν αυτα που λεω.


το +ΙΚΑ δεν αναφεροταν πουθενα στο τοτε αρθρο...

επισης δεν ηταν 30ευρω ηταν 23ευρω και ξαναλεω δεν λεει πουθενα για ΙΚΑ...

Πηγή: Ζητούσαν εργάτες συγκομιδής και πήγαν 19 Ελληνες και 4.885 Αλβανοί !!! ~ ΝΕWSCITY1 (http://www.newscity1.net/2012/05/19-4885.html#ixzz2HvrA6ATg)

Η προσφορά εργασίας, συνίστατο σε 6 μέρες την εβδομάδα, και συνοδευόταν απο έξοδα διαμονής για 4 μήνες και μεροκάματο 23 ευρώ, αλλά δε φάνηκε να συγκίνησε ιδιαίτερα τους ντόπιους, την ώρα που οι αιτήσεις για τους μετακλητούς εργάτες από την Αλβανία φτάνουν τις 4.885....

εσυ λες να μπηκε αγγελια προσληψης για 4μηνη εργασια σε τοπικη εφημεριδα για παρανομη και ανασφαλιστη εργασια? Θα τρελαθουμε τελειως?


Οσο για την διαμονη εννοουσαν τις καλυβες στα χωραφια......
γιατι πηγες και τις ειδες? ηταν με καλαμια φταιγμενες ¨η με αχυρα και λασπη?:p ξερεις πουθενα στον κοσμο να ζητανε εργατες με πληρωμενη την διαμονη τους για οσο διαρκει η προσληψη και να μενουν στο Pieria Palace resort 5*?


επισης για να καταλαβουμε το ποσο μεγααααααααλη ευκαιρια ηταν τα μεροκαμματα αυτα που οι θεσεις καλυφθηκαν απο μετακλητους εργατες απο την αλβανια...
οπου αυτα τα μεροκαμματα των 4ων μηνων θα τους αρκουσαν για κανα χρονο στην αλβανια...αν οχι παραπανω.........
ξανασκεψου το στην Ελλαδα του σημερα και μην σκεπτεσαι συμφωνα με το χθες που παλι θα ηταν λαθος. Καμια εργασια δεν αμοιβεται ως πρεπει ποτε και πουθενα.
αλλα για το συγκεκριμενο, 23εΧ26=598ε τον μηνα με τα εξοδα, εστω και σε καλυβες, πληρωμενα......Χ4μηνες=2400ε....μαλλον πεφτουν λιγα για τους ''πεινασμενους'' ανεργους Ελληνες!! Ενω για τους βλακες αλβανους ειναι μια χαρα!!!!

Η δουλεια φιλε μου καλε ειναι δουλεια παει και τελειωσε.......οι ''πεινασμενοι'' πρωην ανεργοι και νυν ταξιτζηδες σαν του λογου μου για τα ιδια λεφτα (600-800ε) δουλευουν 14ωρες την ημερα. κι εχω και την ζηση μου...φως, νερο,τηλεφωνο, φαι........Να το παρατησω? τι λες?

Παντως εγω αν εμενα εκει κοντα και πεινουσα ¨η ηθελα μια μικρη καβατζα.....θα ετρεχα!


Για τους Κρητικους δεν μπορω να σου πω...αυτο που θυμαμαι σαν φανταρος στα Χανια ειναι οτι ειχαν τον τροπο τους με το χρημα...ειναι ενα νησι που εχει πολυ τουρισμο εχει πανεπιστημια εχει καλλιεργιες εχει γενικα πολλα καλα.........

Ας ειναι καλα η δηλωσεις τυπου ''καλλιεργω 1000στρ και παραγω 1000 τοννους ντοματα'' ενω στην πραγματικοτητα ηταν ουτε το 1/5 απο αυτο...........επιχορηγησεις το ονομαζανε. Α, και μην ξεχασω τις λαθρες επιστροφες ΦΠΑ. Αναλογουσε περιπου 600,000ε επιστροφη ΦΠΑ ανα αγροτη της κρητης....επι σειρα ετων βεβαια.......σιγα μην και παει να μαζωξει ελιες.
Το ιδιο συνεβαινε και στην Θεσσαλια φυσικα...βλ.Νικαια
''Αγρότης από τη Θεσσαλία με ετήσιο εισόδημα 500 ευρώ είχε στο εξωτερικό πάνω από 12 εκατ. ευρώ'' απο εδω (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=185400&catid=3) αλαλ υπαρχει παντου.



Αυτο θα το αφησω ασχολιαστο...:hmmm:

Κακως αγαπητε μου.............
Πηγαινε σε μεγαλο πασιγνωστο καταστημα καλλυντικων, οπου επι σειρα ετων οι γυναικες ακουμπανε ολο τον μισθο τους, και μαθε ποσες κοπελλες προσληφθηκαν προσφατα απο μεγαλη και πασιγνωστη εταιρεια καλλυντικων, που μεταξυ κι αλλων του ειδους εδρευει εκει μεσα, οι οποιες πληρωνονται μαυρα...........φυσικα ολες τους ειναι και εγγεγραμμενες στα μητρωα του ΟΑΕΔ ως ανεργες!!!!!!!!! αλλες επιδουτουμενες κι αλλες οχι!!!!
Ηθελημενη ανεργια το λεω εγω μαυρη εργασια το λενε οι αλλοι....... η οποια φτανει το 44%.

ckalfas
15-01-2013, 00:04
Ρε Γιώργο, έχω μία απορία... Τόσο καιρό που ήσουν άνεργος, γιατί δεν πήγες στα χωράφια να μαζέψεις ελιές, ροδάκινα και ότι άλλο; Όχι στα δικά σου κτήματα που πιθανόν έχεις...
Στο χωριό μου λένε: "Σε ξένο κ@λο, εκατό ξυλιές..."

Τέλος, διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις τόσο καιρό, το συμπέρασμα είναι ότι όλα πάνε καλά, πάνε στο σωστό δρόμο και ότι οι αρνητικές συνέπειες δεν είναι καν αρνητικές για εσένα, δηλαδή σε λίγο θα πιστέψουμε ότι δεν υπάρχει καν κρίση...

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά καλά είναι να ετοιμάζεσαι κι εσύ για μεγάλες "λόρδες" κι ελπίζω να "συνέλθεις" και να καταλάβεις ότι το τίμημα για να σωθούν οι ισχυροί θα είναι η δική σου πείνα και το ξεπούλημα αυτών που σου παρέδωσαν οι πρόγονοί σου κι εσύ δεν θα έχεις πολλά να παραδώσεις στα παιδιά σου...

GeorgeP
15-01-2013, 00:10
τωρα που το σκεφτομαι ...........
η κορη μου 23 χρονων, δεν προλαβαινει να αποριπτει προτασεις για δουλεια:cool2:
μεχρι πριν 2 χρονια, ειχε 3-4 καθημερινα ιδιαιτερα μαθηματα, σε μαθητες γυμνασιου και τωρα εχει 6 ωρες την εβδομαδα:cool:
η γυναικα μου μετα απο 25 συνεχομενα ετη εργασιας, σε μεγαλες εταιρειες, βρεθηκε χωρις δουλεια......
μετα απο αποστολη εκατονταδων βιογραφικων, αποριπτει συνεχως προτασεις για δουλεια..............:cool2:
ολα αυτα συμβαινουν γιατι ειναι τεμπεληδες και τα λεφτα ειναι λιγα..........:cool2:

φανταζομαι....ολοι θα εχουμε κοντινα μας προσωπα, που θα αποριπτουν καθημερινα προτασεις για να εργαστουν:ha15:

Τωρα κατι μας ειπες.......εγω 30 συνεχομενα χρονια δουλειας σε μεγιστες εταιρειες και βρεθηκα στα 47 μου χωρις δουλεια...ε και? τωρα εχω δουλεια!! Γιατι εχω τωρα δουλεια? διοτι δεν καθησα να περιμενω το αποτελεσμα των 100αδων βιογραφικων που εστειλα.........

Ξερεις ποσες 40αρες, 50αρες, 60αρες και προσφατως μια 30χρονη (κομματος η τελευταια) συναδελφους απεκτησα στο ταξι? Ποτε δεν ειναι αργα, 200ε το διπλωμα και 25ε η βαρδια....με ασφαλιση.... και ορεξη για δουλεια να υπαρχει.

Και το δικο σου επαγγελμα δεν ειναι κακο για να αρχισει μια κορη ¨η να βοηθαει η συζυγος................

εκτος κι αν απαξιωνουμε τα 400,500...800ε σαν τους νεαρους και τις νεαρες που φορτωνω στο αμαξι.

napgeo
15-01-2013, 00:13
Τώρα θα ανοίξουμε συζήτηση για να βρούμε τι.
Ανεργία υπάρχει και είναι η μεγάλη μας πληγή.
Τα χωράφια δεν είναι η προτεινόμενη λύση ούτε ευκαιριακή.
Όντως υπάρχει έλλειψη εργατών αλλά και εργάτες να υπήρχαν δεν καλύπτουν τα έξοδα τους.
Δίνω εγώ τις δικές μου (υπόλοιπες) περίπου θα έχουν 5 τόνους με 20% σε λάδι βγάλε τώρα το κέρδος. Υποτίθεται ότι χρειάζονται 4 εργάτες χ 5 ημέρες. Με 40€ ο εργάτης ??????
Η βιομηχανία είναι αυτή που οδηγεί την οικονομία και όχι η ευκαιριακή γεωργία…………………………..

trip
15-01-2013, 00:19
Τι 26,8 ρε παιδιά και π@π@ριές;;;; Υπάρχει οικογένεια που δεν έχει από 2,3 απολυμένους;;;;;:u55:

GeorgeP
15-01-2013, 00:23
Ρε Γιώργο, έχω μία απορία... Τόσο καιρό που ήσουν άνεργος, γιατί δεν πήγες στα χωράφια να μαζέψεις ελιές, ροδάκινα και ότι άλλο; Όχι στα δικά σου κτήματα που πιθανόν έχεις...
Στο χωριό μου λένε: "Σε ξένο κ@λο, εκατό ξυλιές..."...
Λαθος.....καθε χρονο σχεδον μαζευω ελιες...στην Μανη. Κραταμε κι απο εκει........
α, και στην Κρητη πηγαινα μεχρι το 1994 και μαζευα ελιες και σταφυλια..................ΑΜΙΣΘΙ.
Ροδακινα μου επεφταν μακρια ενω στους ντοπιους που δεν πηγαν ηταν διπλα τους.


Τέλος, διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεις τόσο καιρό, το συμπέρασμα είναι ότι όλα πάνε καλά, πάνε στο σωστό δρόμο και ότι οι αρνητικές συνέπειες δεν είναι καν αρνητικές για εσένα, δηλαδή σε λίγο θα πιστέψουμε ότι δεν υπάρχει καν κρίση...
Οταν εχεις περασει 30 μηνες ανεργος, ΣΗΜΕΡΑ που εχεις δουλεια εστω των 600-1000ε εισαι αρχοντας. ΝΑΙ για μενα ολα πανε μια χαρα.
Την κριση ελα να την δεις το βραδυ στους δρομους και στα clubs της Κολοκοτρωνη κι οχι απο τον ραδιοσταθμο του ΣΥΡΙΖΑ. (αστειευομαι ως προς το κομα)



Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά καλά είναι να ετοιμάζεσαι κι εσύ για μεγάλες "λόρδες" κι ελπίζω να "συνέλθεις" και να καταλάβεις ότι το τίμημα για να σωθούν οι ισχυροί θα είναι η δική σου πείνα και το ξεπούλημα αυτών που σου παρέδωσαν οι πρόγονοί σου κι εσύ δεν θα έχεις πολλά να παραδώσεις στα παιδιά σου...

Οι γονεις μας περασαν τρειςχειροτερα αν ξερεις.......κι αφου επιζησαν αυτοι θα επιζησουμε κι εμεις. Αν οχι εσεις ΕΓΩ σιγουρα ΝΑΙ. Εχω μαθει να ζω με τα πολλα αλλα και με τα ελαχιστα.
Οσο γιαυατα τα εθνικιστικα που γραφεις ξερεις οτι εγω τα ακουω βερεσε.
Πιστεψε με, δεν με χαλαει καθολου να δω ολες τις ΔΕΚΟ κι ολα τα λιμανια κι οτι αλλο δημοσιας περιουσιας να δουλευει οπως ο ΟΤΕ των γερμανων με ιδιοκτησια Γερμανικη, Αγγλικη....τουρκικη.
Φανταζομαι ακουσες οτι οι Τουρκοι που πηραν τον Φλοισβο υπεβαλαν σχεδια για να κατασκευαστει στο Φαληρο η μεγαλυτερη συνεχομενη προβλητα Κρουαζιεροπλοιων στην Ν.Ευρωπη. Αναπτυξη το λενε αυτο......εστω και με 600ε μισθο ΣΗΜΕΡΑ....αυριο δεν ξερουμε.

Ετσι για να ξερεις, τα τελευταια 4-5 χρονια το δημοσιο ρευμα εχει αυξηθει 60%, ο ιδιωτικος ΟΤΕ/Cosmote 0%.

GeorgeP
15-01-2013, 00:27
Γιώργο, ανεργία υπάρχει. Ναι σίγουρα πολλοί, δεν πάνε σε δύσκολες δουλειές. Είναι αλήθεια. Αλλά θα έχουν ακόμα κάποιο εισόδημα π.χ. δουλεύει ο άντρας ή βοηθά η οικογένεια.
Το πρόβλημα όμως είναι μεγάλο.

Ναι υπαρχει...αλλα που'ντη?? η αθηνα τα Π/Σ ασφυκτια...........μαλλον η πετσοκομμενη συνταξη της γιαγιας θα φταιει....;)

τελευταια κανω νυχτερινες βαρδιες την Παρασκευη/Σαββατο γιαυτον ακριβως τον λογο.........
Στο Κολονακι να δεις τι γινεται.........εκει θα φταιει ο μισθος του μπαμπα....:p

GeorgeP
15-01-2013, 00:30
Τώρα θα ανοίξουμε συζήτηση για να βρούμε τι.
Ανεργία υπάρχει και είναι η μεγάλη μας πληγή.
Τα χωράφια δεν είναι η προτεινόμενη λύση ούτε ευκαιριακή.
Όντως υπάρχει έλλειψη εργατών αλλά και εργάτες να υπήρχαν δεν καλύπτουν τα έξοδα τους.
Δίνω εγώ τις δικές μου (υπόλοιπες) περίπου θα έχουν 5 τόνους με 20% σε λάδι βγάλε τώρα το κέρδος. Υποτίθεται ότι χρειάζονται 4 εργάτες χ 5 ημέρες. Με 40€ ο εργάτης ??????
Η βιομηχανία είναι αυτή που οδηγεί την οικονομία και όχι η ευκαιριακή γεωργία…………………………..

ναι, 2,400ε για 4 μηνες τους κακοπεφτε!!! Εμενα Ναπολεωντα 2500 ειναι ΜΟΝΟΝ τα μηνιαια εξοδα του ταξι.....................αν σου λεει κατι αυτο. Και καθε μηνα, αν και στραβογιαννο, τα υπερκαλυπτω βγαζοντας και κερδος. Και να΄σαι σιγουρος οτι δεν μπαινουν οι ιδιοι ανθρωποι καθε μερα στο αμαξι...........

gsmaniac
15-01-2013, 00:40
:di07::di07::di07::di07:

προσοχη στο αλκοολ..............:cool2:

ckalfas
15-01-2013, 00:54
Τέλος πάντων...

kostas_366
15-01-2013, 01:15
Ναι υπαρχει...αλλα που'ντη?? η αθηνα τα Π/Σ ασφυκτια...........μαλλον η πετσοκομμενη συνταξη της γιαγιας θα φταιει....;)

τελευταια κανω νυχτερινες βαρδιες την Παρασκευη/Σαββατο γιαυτον ακριβως τον λογο.........
Στο Κολονακι να δεις τι γινεται.........εκει θα φταιει ο μισθος του μπαμπα....:p
Γιώργο, σίγουρα υπάρχει και κάποιος κόσμος που έχει χρήμα. Μερικοί έγιναν και πλουσιότεροι (παλιά στην Τεχεράνη το έλεγαν πλιάτσικο:)).
Είσαι στους δρόμους και βλέπεις πολλά, περισσότερα από εμένα. Και φυσικά δέχομαι τι λες. Αλλά σκέφτομαι, αν στα 300 μαγαζιά, δουλεύουν τα 10 στο Κολονάκι, δεν είναι μεγάλο ποσοστό βρε Γιώργο!!!

Υστ. Δεν αφήνεις τώρα την δουλειά και καλά (για τις βραδυνές βάρδιες) σε τα μας??? Κανένα ...θέμα θα έχεις και νυχτοπερπατάς... Αλλά απ ότι θυμάμαι, η γυναίκα σου, φορά μεγάλο ...νούμερο παπούτσι :sm3:

GeorgeP
16-01-2013, 00:21
Γιώργο, σίγουρα υπάρχει και κάποιος κόσμος που έχει χρήμα. Μερικοί έγιναν και πλουσιότεροι (παλιά στην Τεχεράνη το έλεγαν πλιάτσικο:)).
Είσαι στους δρόμους και βλέπεις πολλά, περισσότερα από εμένα. Και φυσικά δέχομαι τι λες. Αλλά σκέφτομαι, αν στα 300 μαγαζιά, δουλεύουν τα 10 στο Κολονάκι, δεν είναι μεγάλο ποσοστό βρε Γιώργο!!!

Κωστα μου το εχω πει πολλες φορες και θα το ξαναπω αλλη μια, η αθηνα/Ελλαδα και η οικονομια της δεν αντεχε τοσα πολλα μαγαζια. Ο καθε επαρχιωτης αφηνε το χωραφι του και τα ζωα του για να γινει ειτε μαγαζατορας ειτε Δ.Υ. σε ΔΕΚΟ. Και γιατι αυτο? διοτι ο καθενας μας εβγαζε ενα δανειο, 5 καρτες και ψωνιζε....ετσι συντηρουταν ολοι αυτοι. αυτο ομως ηταν φουσκα κι εσκασε...τωρα ο καθεις θα παει στον παγκο του. ''Η ελλαδα ειναι γεωργικη και κτηνοτροφικη χωρα, αυταρκης 130% σε φρουτα, οσπρια, λαχανικα και 85% αυταρκης σε κρεας...'' μας μαθαιναν στο σχολειο που πηγαινα. Οπερ και σημαινε οτι καναμε εξαγωγη το 30% των πρωτων και εισαγαμε το 15% των δευτερων. Σημερα κανουμε εισαγωγη φακης, ρεβυθιων κ.α οσπριων απο την Τουρκια και την FYROM, ντοματες απο το Βελγιο και κρεας απο Γαλλια, Ολλανδια και Γερμανια.
Ο καθεις στον παγκο του φιλε Κωστα.......και δεν ξερεις ποσο χαιρομαι γιαυτο.
Για μενα ηταν ονειρο ζωης να φυγω απο την αθηνα και να κανω κατι στην επαρχια.....αλλα η κριση με σταματησε.


Υστ. Δεν αφήνεις τώρα την δουλειά και καλά (για τις βραδυνές βάρδιες) σε τα μας??? Κανένα ...θέμα θα έχεις και νυχτοπερπατάς... Αλλά απ ότι θυμάμαι, η γυναίκα σου, φορά μεγάλο ...νούμερο παπούτσι :sm3:

Θεμα δεν εχω ετσι οπως το εννοεις αλλα δεν ειμαι και μακρια να το φτιαξω με αυτα που μπαινουν στο αμαξι........τι φορανε ¨η μαλλον τι δεν φορανε ¨η μεχρι που τα φορανε αυτα τα κοριτσια....................κι ας ειναι κι ανεργα.......:lo20:

kostas_366
16-01-2013, 00:33
Θεμα δεν εχω ετσι οπως το εννοεις αλλα δεν ειμαι και μακρια να το φτιαξω με αυτα που μπαινουν στο αμαξι........τι φορανε ¨η μαλλον τι δεν φορανε ¨η μεχρι που τα φορανε αυτα τα κοριτσια....................κι ας ειναι κι ανεργα.......:lo20:
Eσύ δεν κάνει να κάνεις τέτοια, είσαι παντρεμένος άνθρωπος..
Θα τους γνωρίζεις το φιλαράκι σου από εδώ, και θα τους λες ότι έχω κ εγγύηση, 3 χρόνια ή 100,000κλμ. Ότι έρθει πρώτα..
οριτζιναλ δουλειά.

GeorgeP
16-01-2013, 00:46
Eσύ δεν κάνει να κάνεις τέτοια, είσαι παντρεμένος άνθρωπος..
Θα τους γνωρίζεις το φιλαράκι σου από εδώ, και θα τους λες ότι έχω κ εγγύηση, 3 χρόνια ή 100,000κλμ. Ότι έρθει πρώτα..
οριτζιναλ δουλειά.

χωρισες βρε?

Παντως φιλε μου κανα δυο φορες τα χρειαστηκα ο φουστης......η λεκτικη προκληση/προσκληση ηταν εκει .....αλλα σκεφτηκα την 2μετρη γυναικα μου και την κορη μου- οσονουπω κι αυτη σε αυτο το υψος.........και φυσικα τα 50 χρονια μου, κι ετσι μειναμε στα μπλα-μπλα (ουφ ευτυχως δλδ)

Αστα φιλε, δυσκολη η δουλεια το βραδυ για ΑΝΤΡΕΣ σαν κι εμας......:lo20:

napgeo
16-01-2013, 00:56
χωρισες βρε?

Παντως φιλε μου κανα δυο φορες τα χρειαστηκα ο φουστης......η λεκτικη προκληση/προσκληση ηταν εκει .....αλλα σκεφτηκα την 2μετρη γυναικα μου και την κορη μου- οσονουπω κι αυτη σε αυτο το υψος.........και φυσικα τα 50 χρονια μου, κι ετσι μειναμε στα μπλα-μπλα (ουφ ευτυχως δλδ)

Αστα φιλε, δυσκολη η δουλεια το βραδυ για ΑΝΤΡΕΣ σαν κι εμας......:lo20:


:Απορία:Ποιούς εννοείς!!!!!!!!....

kostas_366
16-01-2013, 01:05
:Απορία:Ποιούς εννοείς!!!!!!!!....
Πρόεδρε, οι Άντρες εδώ, είναι γνωστοί...
Και όχι πολύ.

napgeo
16-01-2013, 01:24
Πρόεδρε, οι Άντρες εδώ, είναι γνωστοί...
Και όχι πολύ.


Ευτυχώς που είμαι απο Πρέβεζα. Φαντάσου να είμαι Αθηναίος Ταξιτζής και να μπεί μέσα ο Τατσόπουλος ο ΆΝΤΡΑΣ.
Αριστερό φιλάκι στο δεξιό μαγουλάκι. Η ανώτερη απόλαυση.

Καλό σας ξημέρωμα............

kostas_366
16-01-2013, 05:30
Ευτυχώς που είμαι απο Πρέβεζα. Φαντάσου να είμαι Αθηναίος Ταξιτζής και να μπεί μέσα ο Τατσόπουλος ο ΆΝΤΡΑΣ.
Αριστερό φιλάκι στο δεξιό μαγουλάκι. Η ανώτερη απόλαυση.

Καλό σας ξημέρωμα............
Πρόδρε, τελικά μπας και είναι μορφή ο Τσατσό???
Για πες την γνώμη σου??

GeorgeP
18-01-2013, 00:55
Ευτυχώς που είμαι απο Πρέβεζα. Φαντάσου να είμαι Αθηναίος Ταξιτζής και να μπεί μέσα ο Τατσόπουλος ο ΆΝΤΡΑΣ.
Αριστερό φιλάκι στο δεξιό μαγουλάκι. Η ανώτερη απόλαυση.

Καλό σας ξημέρωμα............


Γλυκε μου, ο αντρας που δεν τα εχει δοκιμασει ολα στην ζωη του δεν ειναι αντρας..........:cool2:

Καλο σου ξημερωμα, σε φιλω γλυκα και σου λεω καληνυκτα διοτι παω για υπνο μιας και αυριο το πρωι σηκωνομαι νωρις διοτι εχω transfer απο αεροδρομιο.

frits
18-01-2013, 01:02
Alpha Bank: «Τραγική» για το μέλλον η μικρή συμμετοχή των νέων στην παραγωγή

17/01/2013 | 13:44Τελευταία Ενημέρωση: 13:44 17/01/2013
http://www.skai.gr/files/temp//3C770E370D0654F4E3DBEEA39C9E6582.jpg
προηγούμενο1 από 1επόμενο


«Τραγικό» για το μέλλον της Ελλάδας είναι το γεγονός ότι στην παραγωγικότητα της χώρας μας μετέχει μόλις το 17,4% των νέων ηλικίας 20 έως 29 ετών, ενώ το 43,3% αυτών είναι άνεργοι, όπως αναφέρει σε εβδομαδιαία έκθεσή της η τράπεζα Alpha Bank, σημειώνοντας παράλληλα πως μία κοινωνία που δεν δημιουργεί ευκαιρίες απασχόλησης για το «πιο δυναμικό κομμάτι της» κινδυνεύει με «απαξίωση και αποσταθεροποίηση».

Το ιδιαίτερα χαμηλό ποσοστό νέων που εντάσσονται στην παραγωγική διαδικασία αποδίδεται σε ένα βαθμό στην «αποθάρρυνση των νέων να συμμετάσχουν σε μια αγορά εργασίας όπου οι ευκαιρίες απασχόλησης, ιδίως σε σχέση με τις προσδοκίες τους με βάση το επίπεδο εκπαίδευσης ή κατάρτισης, είναι ελάχιστες» ενόσω «η ανεργία αποτελεί σήμερα το μεγαλύτερο κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα».

Τέλος, οι αναλυτές της Alpha Bank, σημειώνουν πως απαιτείται «πάση θυσία» να ενισχυθεί περαιτέρω η ανάκαμψη της οικονομικής δραστηριότητας με πιο αποφασιστικές ενέργειες σε κρίσιμους κλάδους, όπως οι κατασκευές, ήδη από τις αρχές του 2013, υπογραμμίζοντας ωστόσο πως η ανάκαμψη δεν πρόκειται να επιτευχθεί με τη συνεχή αφαίμαξη του διαθέσιμου εισοδήματος των μισθωτών και των συνταξιούχων,

Πηγή: Alpha Bank: «Τραγική» για το μέλλον η μικρή συμμετοχή των νέων στην παραγωγή — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/finance/article/221855/alpha-bank-tragiki-gia-to-mellon-i-mikri-summetohi-ton-neon-stin-paragogi/#ixzz2IGwVi100)