PDA

View Full Version : Ποια είναι τα καλύτερα ρούχα αναβάτη του εξοπλισμού σας;


ckalfas
13-01-2013, 01:47
Ποια θεωρείτε ως τα καλύτερα "κομμάτια" της ένδυσής σας;

Ας αξιολογήσουμε τον εξοπλισμό μας για εμάς, μα ακόμη περισσότερο γι' αυτούς που ενδιαφέρονται να το ανανεώσουν ή να αγοράσουν για αρχή...

varaderiadis
13-01-2013, 11:17
dainese Mig 2 η απόλυτη μπότα για εμένα

Dainese Mig Touring II GORE-TEX (http://www.motoraid.eu/dainese-mig-touring-ii)

forester
13-01-2013, 11:44
Σε μπότα τουριστική, προσανατολισμένη στη χρήση μεσαίων και μεγάλων ON/OFF, εγώ έχω αυτή: INFINITY GORE-TEX | Products | TCX Boots (http://www.tcxboots.com/eng/prodotti-dettaglio.php?collezione=1&prodotto=10) από το 2004 και υπερθεματίζω:). Τέρας αντοχής, δε χαλάει! Απολύτως αδιάβροχη, ζεστή και διαπνέουσα, την αντέχω ακόμα και Ιούνιο άνετα, σε κάθε Ακρόπολις. Σαφώς με χωμάτινους προσανατολισμούς (με προστασία στα καλάμια), αλλά όχι και τόοοοσο σκληρή, οπότε πας και ασφάλτινο ταξιδάκι, περπατάς άνετα. Δεν κάνει για την πόλη -από άποψης στυλ κι εμφάνισης- όντας ογκώδης.
Σε κράνος Shoei XR 1100. Βεβαίως υπάρχουν πολλά και καλά στην ίδια κατηγορία. Πάντως αν δεν πας στα 350€ +, κράνος της προκοπής που να σου εξασφαλίζει την απαραίτητη ησυχία και προστσία από αέρα κλπ στα πολύωρα ταξίδια, δεν βρίσκεις.
Σε μπουφάν παίζουν άπειρες επιλογές, αναλόγως χρήσης. Το ίδιο σε παντελόνια, γάντια κλπ.
Απαραίτητο σε κάθε εποχή θεωρώ το BUFF, ή οποιαδήποτε μάρκα με αντίστοιχο προϊόν.
Τέλος τα εσώρουχα, αναλόγως εποχής, παίζουν σημαντικό ρόλο στην άνεση, άρα και στην ασφάλεια;).

forester
13-01-2013, 11:44
Σε μπότα τουριστική, προσανατολισμένη στη χρήση μεσαίων και μεγάλων ON/OFF, εγώ έχω αυτή: http://www.tcxboots.com/eng/prodotti-dettaglio.php?collezione=1&prodotto=10 από το 2004 και υπερθεματίζω:). Τέρας αντοχής, δε χαλάει! Απολύτως αδιάβροχη, ζεστή και διαπνέουσα, την αντέχω ακόμα και Ιούνιο άνετα, σε κάθε Ακρόπολις. Σαφώς με χωμάτινους προσανατολισμούς (με προστασία στα καλάμια), αλλά όχι και τόοοοσο σκληρή, οπότε πας και ασφάλτινο ταξιδάκι, περπατάς άνετα. Δεν κάνει για την πόλη -από άποψης στυλ κι εμφάνισης- όντας ογκώδης.
Σε κράνος Shoei XR 1100. Βεβαίως υπάρχουν πολλά και καλά στην ίδια κατηγορία. Πάντως αν δεν πας στα 350€ +, κράνος της προκοπής που να σου εξασφαλίζει την απαραίτητη ησυχία και προστσία από αέρα κλπ στα πολύωρα ταξίδια, δεν βρίσκεις.
Σε μπουφάν παίζουν άπειρες επιλογές, αναλόγως χρήσης. Το ίδιο σε παντελόνια, γάντια κλπ.
Απαραίτητο σε κάθε εποχή θεωρώ το BUFF, ή οποιαδήποτε μάρκα με αντίστοιχο προϊόν.
Τέλος τα εσώρουχα, αναλόγως εποχής, παίζουν σημαντικό ρόλο στην άνεση, άρα και στην ασφάλεια;).

forester
13-01-2013, 11:46
Κάτι έκανα λάθος και ποστάρισα Χ2:D:D:D:D

nivo
13-01-2013, 16:07
Κάτι έκανα λάθος και ποστάρισα Χ2:D:D:D:D
κατι φταιει εκει στο τελος για τα σωβρακα ασφαλειας που φορας...:lo19::lo19:

forester
13-01-2013, 19:44
κατι φταιει εκει στο τελος για τα σωβρακα ασφαλειας που φορας...:lo19::lo19:
Εσύ έχεις τάσεις ομοιότητας στο Maniac:u58:
Κουτσομπόλα:sm7:

paschalis
13-01-2013, 22:01
Νουμερο 1 ολη μου η παλια σειρα εξοπλισμου.

Αrai RΧ 7 RR4..
Με 4 χιλιοστα σκισιμο απο πτωση -το πρωτο απο τα δυο- και εμενα ανεπαφο.
Ουτε πονοκεφαλος μετα.

Μποτες Alpinestars Web Goretex.Πανω απο 200.000 χλμ σε 8 χρονια πριν
ανοιξουν μπροστα στην ενωση Λαστιχο με δερμα.
Μαλλον χαμογελουσαν μολις εμαθαν οτι βγαινουν στη συνταξη!!

Και η κορυφη?BMW Rallye 2 Jacket.Απο το φθινοπωρο του 2004 μεχρι σημερα εχει μπει στο
πλυντηριο πανω απο 30 φορες χωρις να εχει κανει κιχ.
Με αφαιρουμενη πληως λειτουργικη επενδυση απο goretex εχει δουλεψει αψογα απο τους 3 βαθμους
της Σερβιας μεχρι τους 43 της Καλαματας.
Μονο μη του μιλατε για βροχη!

Στο νεο σετ παντως παιρνει ηδη κιτρινη καρτα το Scuberth C3
παρα το οτι δεχεται απο μενα σχολαστικη συντηρηση και καθαρισμο
μονο με ειδικα πανακια και νερακι.
Ναι μεν απολυτα ησυχο αλλα στον ενα χρονο εχει ηδη θολωσει το σκιαδιο
για τον ηλιο και η οδηγηση
εντος πολης με την αντιθαμβωτικη ειναι απο τη πρωτη μερα
επικινδυνη λογω των διαθλασεων.:mad::mad::mad:

Translatoras
13-01-2013, 22:38
.......... αλλα στον ενα χρονο εχει ηδη θολωσει το σκιαδιο
για τον ηλιο και η οδηγηση
εντος πολης με την αντιθαμβωτικη ειναι απο τη πρωτη μερα
επικινδυνη λογω των διαθλασεων.:mad::mad::mad:

Μαζί σου.!

Αυτό το πράγμα χαράζεται και μόνο που το κοιτάς.

Κρίμα τα 400+ γιούρο.

ckalfas
13-01-2013, 23:09
Προσωπικά,
το καλύτερο κομμάτι του εξοπλισμού μου, αν και δεν το περίμενα όταν το αγόραζα (100 Ευρώ), είναι κι αυτό που αγόρασα πρώτο - πρώτο παράλληλα με την αγορά της GS. Αυτό είναι οι μπότες της Forma το μοντέλο GT. Με εμφάνιση λίγο περισσότερο περιπετειώδη σε σχέση με τις απλές τουρισμού. Τις έχω σχεδόν 5 χρόνια και διατηρούνται σχεδόν σαν καινούργια. Η αδιαβροχοποίησή της "μπετόν αρμέ" τόσα χρόνια, δεν πέρασε σταγόνα! Σε ταξίδια ασφάλτινα, χωμάτινα, σε βροχές, σε νερολακούβες, σε πέτρες, σε παγωνιές, απλά δεν κατάλαβε τίποτα!
Το δεύτερο είναι το συνολάκι μου της Revit, το Off Track τζάκετ με το Dakar παντελόνι! Αν εξαιρεθούν τα προβληματικά κουμπιά της αδιαβροχοποίησης, το ρούχο είναι απλά καταπληκτικό σε αίσθηση (λες και το έραψαν επάνω σου), όσο και σε προστασία από τα καιρικά φαινόμενα! Από παγωνιά -1 μέχρι 38 βαθμούς δεν σε δυσανασχετεί να το φοράς, αν και στους 38 ακόμη και ένα T-shirt είναι μαρτύριο πάνω σου...

AlexCorfu
14-01-2013, 00:47
Συμφωνώ με κράνος shoei X-RAY 1100 από μπόρα dainese touring MiG και από ρούχα παντελόνι μπουφάν spidi marathon από τα καλλίτερα σύνολα που μπορείς να φορεσει κάποιος σήμερα . Από γάντια δεν έχω γνώμη σαφή και θα ήθελα βοήθεια ψάχνω στεγνά ζεστά και καλή επαφή , μάλλον θέλω πολλά ;;;!!!

N4pSt3R
14-01-2013, 19:15
Κράνος καλών προδιαγραφών είχα ένα X-Lite x801 με το οποίο δεν είχα κανένα παραπάνω και σε μια τετραετία τα έβγαλε τα ευράκια του για να αντικατασταθεί από ένα Arai Tour-x3 το οποίο και πραγματικά απολαμβάνω να το φοράω!!

Μπότες μετά από 1μισή χρόνο συμβίωσής με τις ΒΒ3 τις Dainese πέρασα σε SIDI adventure και μόνο καλά έχω να πώ από θέμα θερμοκρασιών είτε είναι καλοκαίρι είτε είναι χειμώνας και από νερό στάλα!!Είναι λίγο βαριές όμως για πολύ περπάτημα αλλά δεν αντιμετώπισα κάνα πρόβλημα!!!

Μπουφάν έχω τις Frank-Thomas και δεν έχω κανένα παράπονο με σετ ένα Richa παντελόνι αλλά μόνο και μόνο για set, πραγματικά είναι πολύ χάλι!!!

Έρχεται η αντικατάσταση τους σε λίγο καιρό οπότε θα παίξει περιγραφή!!!