PDA

View Full Version : Σε ισχύ το "δεν πληρώνω χωρίς απόδειξη"


pale
13-01-2013, 13:01
Σε ισχύ το "δεν πληρώνω χωρίς απόδειξη"

12/01/2013 | 16:48Τελευταία Ενημέρωση: 16:48 12/01/2013

http://www.skai.gr/files/temp//99DCA3212F8C9E2087828AF49A70827D.jpg
Σε ισχύ αγορανομική διάταξη, σύμφωνα με την οποία οι καταναλωτές θα μπορούν να μην πληρώνουν εάν δεν πάρουν απόδειξη

προηγούμενο1 από 1επόμενο


Σε ισχύ τίθεται από σήμερα η αγορανομική διάταξη, σύμφωνα με την οποία οι καταναλωτές θα μπορούν να μην πληρώνουν το κόστος των προϊόντων και των υπηρεσιών που αγοράζουν εάν δεν πάρουν απόδειξη.

Οι επιχειρήσεις θα είναι υποχρεωμένες να αναρτούν σε εμφανές σημείο του καταστήματος σχετική πινακίδα στα ελληνικά και τα αγγλικά, ενώ το ίδιο κείμενο θα αναγράφεται και στους τιμοκαταλόγους καταστημάτων εστίασης και αναψυχής.

Στην περίπτωση μη ενημέρωσης των καταναλωτών, οι παραβάτες θα τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο χιλίων ευρώ, εκτός των άλλων κυρώσεων.


Πηγή: Σε ισχύ το "δεν πληρώνω χωρίς απόδειξη" — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/greece/article/221472/se-ishu-to-den-plirono-horis-apodeixi/#ixzz2HqcjqgFV)

Fuji
13-01-2013, 14:14
Εντάξει, θα έχει την ίδια ισχύ με την απαγόρευση καπνίσματος στους κλειστούς χώρους ... :u57:

PanLampro
13-01-2013, 14:32
Να ρωτήσω κατι ο αφελής?
Πριν απο τη τρομερή αυτή επανάσταση,

Αν επαιρνα μια τυρόπιτα
ζητουσα απόδειξη
και δεν την έδινε το μαγαζι,
1. Θα εφευγα με την τυρόπιτα. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ?
(α) θα μου κανανε μηνυση? γελοίο!
(β) θα με δερνανε ? τώρα γιατι θα κωλώσουνε?

2. Θα παραταγα τη συναλλαγη στη μεση και πηγαινα διπλα?
αυτό δεν θα κανω και τώρα μαλλον?

Τελικά, γιατι κανενας δεν τους λεει καταμουτρα οτι είναι απλώς μαλAκες?

frits
13-01-2013, 14:38
Σε ισχύ το "δεν πληρώνω χωρίς απόδειξη"

12/01/2013 | 16:48Τελευταία Ενημέρωση: 16:48 12/01/2013

http://www.skai.gr/files/temp//99DCA3212F8C9E2087828AF49A70827D.jpg
Σε ισχύ αγορανομική διάταξη, σύμφωνα με την οποία οι καταναλωτές θα μπορούν να μην πληρώνουν εάν δεν πάρουν απόδειξη

προηγούμενο1 από 1επόμενο


Σε ισχύ τίθεται από σήμερα η αγορανομική διάταξη, σύμφωνα με την οποία οι καταναλωτές θα μπορούν να μην πληρώνουν το κόστος των προϊόντων και των υπηρεσιών που αγοράζουν εάν δεν πάρουν απόδειξη.

Οι επιχειρήσεις θα είναι υποχρεωμένες να αναρτούν σε εμφανές σημείο του καταστήματος σχετική πινακίδα στα ελληνικά και τα αγγλικά, ενώ το ίδιο κείμενο θα αναγράφεται και στους τιμοκαταλόγους καταστημάτων εστίασης και αναψυχής.

Στην περίπτωση μη ενημέρωσης των καταναλωτών, οι παραβάτες θα τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο χιλίων ευρώ, εκτός των άλλων κυρώσεων.


Πηγή: Σε ισχύ το "δεν πληρώνω χωρίς απόδειξη" — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/greece/article/221472/se-ishu-to-den-plirono-horis-apodeixi/#ixzz2HqcjqgFV)

Ένα Χιλιαρικάκι:eek:, δεν έιναι καθόλου ασχήμα, εγώ έμαθα ότι είδη έχουν βγει συνεργεία και κόβουν πρόστιμα...

Θα κονομήσουν αυτοί που φτιάχνουν ταμπελίτσες....

ortho
13-01-2013, 15:13
εγώ άκουσα ότι από αύριο οι καταστηματάρχες θα αναρτήσουν ταμπελίτσα που θα αναγράφει ότι σε περίπτωση που κάποιος φεύγει χωρίς να πληρώσει θα καλείται η αστυνομία και θα μηνύεται για κλοπή....

θα γίνει τραγέλαφος! Κάποιοι θα βρουν ευκαιρία να μην πληρώνουν. Κανονικά θα πρέπει να κόβεται πρώτα η απόδειξη και μετά να πέφτει το ρευστό.

kostas_366
13-01-2013, 15:23
εγώ άκουσα ότι από αύριο οι καταστηματάρχες θα αναρτήσουν ταμπελίτσα που θα αναγράφει ότι σε περίπτωση που κάποιος φεύγει χωρίς να πληρώσει θα καλείται η αστυνομία και θα μηνύεται για κλοπή....


:sm3::sm3:
Καλό.

TAKIS04
13-01-2013, 15:29
Δε παν να γ..........νε λεω γω
Ετσι για αλλαγη

pepcr
13-01-2013, 15:34
Τελείως ανόητο το μέτρο. Δεν θα τους φέρει τίποτα:hmmm:

nivo
13-01-2013, 16:13
θα γινουνε πολλα ευτραπελα....


καθηστε και θα δειτε..

ortho
13-01-2013, 16:26
:sm3::sm3:
Καλό.

μη γελάς ρε μοντέλο! θα το κάνουν! :lo19::lo19::lo19:

diomiles
13-01-2013, 19:12
Νόμος που μπαίνει στην ίδια κατηγορία σοβαρότητας με την μπουγάτσα να έχει φπα 13% ενω η αλμυρή μπουγάτσα 23% , όπως επίσης αν την τρως την μπουγάτσα μέσα στο μαγαζί έχει 23% ενω στο χέρι 13% .
Οταν λοιπόν κάθονται και ασχολούνται με τόσο ηλίθιους νόμους ποιός να τους εμπιστευτεί για σοβαρότερα πράγματα?

Fuji
13-01-2013, 19:51
Νόμος που μπαίνει στην ίδια κατηγορία σοβαρότητας με την μπουγάτσα να έχει φπα 13% ενω η αλμυρή μπουγάτσα 23% , όπως επίσης αν την τρως την μπουγάτσα μέσα στο μαγαζί έχει 23% ενω στο χέρι 13% .
Οταν λοιπόν κάθονται και ασχολούνται με τόσο ηλίθιους νόμους ποιός να τους εμπιστευτεί για σοβαρότερα πράγματα?

:ye31:

Eftixis
13-01-2013, 20:39
Επιδεί όλα τα έσοδα πάνε τώρα στους νταβατζίδες εγω άν μου κόβουν απόδηξη θα αφήνω το προιών και θα φέυγω, έτσι για να πάρουν τα @ρχίδι@ μου οι σύχρονοι καταχτητές ΝεύραΝεύρα:u55:

LakisGS
15-01-2013, 21:21
Επιδεί όλα τα έσοδα πάνε τώρα στους νταβατζίδες εγω άν μου κόβουν απόδηξη θα αφήνω το προιών και θα φέυγω, έτσι για να πάρουν τα @ρχίδι@ μου οι σύχρονοι καταχτητές ΝεύραΝεύρα:u55:



:lo19::lo19::lo19: Σωστός!!!

Πέραν της πλάκας, είναι τόσο σοβαρό όσο το ότι οι σκαφάρες ΔΕΝ έχουν φόρο πολυτελείας, όσο σοβαρό είναι το ότι περιμένουν ανάπτυξη με τιμωρητική φορολογία, όσο σοβαρό είναι το να σε τιμωρούν επιδή δούλεψες σαν σκύλος να φτιάξεις ένα σπίτι δικό σου, όσο σοβαροί είναι οι πολιτικοί μας τέλος πάντων... Πολλά μπορώ να γράψω αλλά πρέπει να κρατάω την ψυχραιμία μου. Προς το παρόν τουλάχιστον... :o:o

lepanto
15-01-2013, 21:27
Δεν πρόκειται να γίνει τπτ απλά για άλλη μια φορά σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μας επιβεβαιώνουν πόσο μ@ λ@κες είμαστε :cool:κ βέβαια δεν θα ύπαρξη καμμιά αντίδραση από κανέναν εδώ κάθε μέρα μας ξευτυλιζουν με κάθε τροπο αυτό μας πείραξε

aeriko
15-01-2013, 21:31
Σας διαβάζω και ακούω τις δηλώσεις του αριστερού συμμάχου της κυβέρνησης, τώρα μόλις βγήκε από την σύσκεψη των αρχηγών στην οποία ξύναν τα κάκαλά τους. Π&υτσες μπλέ

aeriko
15-01-2013, 21:32
Α και ο έτερος Καππαδόκης ο σοσιαλησταρχος στικάκιας. Μία από τα ίδια,περί κράτους δικαίου και παραριές.

LakisGS
15-01-2013, 21:39
Σας διαβάζω και ακούω τις δηλώσεις του αριστερού συμμάχου της κυβέρνησης, τώρα μόλις βγήκε από την σύσκεψη των αρχηγών στην οποία ξύναν τα κάκαλά τους. Π&υτσες μπλέ

...με ροζ ανταύγειες... :o:o

aeriko
15-01-2013, 21:46
...με ροζ ανταύγειες... :o:o
Ηταν ροζ, τώρα ξεθωριασε κι αυτό

gandreas
15-01-2013, 23:06
εγώ άκουσα ότι από αύριο οι καταστηματάρχες θα αναρτήσουν ταμπελίτσα που θα αναγράφει ότι σε περίπτωση που κάποιος φεύγει χωρίς να πληρώσει θα καλείται η αστυνομία και θα μηνύεται για κλοπή....

θα γίνει τραγέλαφος! Κάποιοι θα βρουν ευκαιρία να μην πληρώνουν. Κανονικά θα πρέπει να κόβεται πρώτα η απόδειξη και μετά να πέφτει το ρευστό.



Δεν είναι σωστό ούτε εφικτό να γίνει έτσι.
Αν σου κόψει απόδειξη και εσύ έχεις ξεχάσει το πορτοφόλι?
Αν πάς στο σουπερ μάρκετ τι θα πεις, κόψε απόδειξη και θα σε πληρώσω?
Αν θέλει να του βγάλει ρέστα για να μην κάνει λάθος στο ταμείο τι ποσό θα βάζει?
Και ότι άλλο σκεφτεί κάποιος.
Η λογική είναι, πάς στον φούρνο και λες μια φρατζόλα ψωμί σας παρακαλώ, την οποία στην δίνουν χωρίς απόδειξη. Τότε τους λες, ααααααα ξέχασα μου δίνετε άλλη μία? Και την παίρνεις και φεύγεις καμαρωτός καμαρωτός:ha16::D

frits
15-01-2013, 23:23
Εγώ τσακώνομαι για να κόψω απόδειξη, οι 9 στους 10 μου λένε μην κόβεις και κάνε μας καλύτερη τιμή...:u60:

vaska
15-01-2013, 23:30
Όσο μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας, τόσο ευκολότερα περνούν τ' άθλια νομοσχέδια που δεσμεύτηκαν να περάσουν.
Στην αρχή φταίγανε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την κόλαση που περνάει τώρα ο Ελληνικός λαός, μετά οι φαρμακοποιοί, έπειτα οι ελ. επαγγελματίες, ακολούθως οι αγρότες κ.ο.κ. Μετά τα βοθροκάναλα αφιερώνουν ώρες επί ωρών στις αναλύσεις της π0ύτσας, πετάνε και κανένα "Σουλεϊμαν ο Μεγαλοπρεπής" να κλάψουν και οι πέτρες, καλύπτουν και την κατάληψη της βίλας των οργίων κι εσύ φουκαρατζίκο τρέχα να τσακώνεσαι με τον φούρναρη και τον μπακάλη και τον εστιάτορα.
Δεν δίνω άφεση αμαρτιών σε κανέναν και όλοι έχουμε μερίδιο της ευθύνης στην κατάντια, αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται ποσοστό ευθύνης, άλλο το ποσοστό ευθύνης του μπογιατζή και του ηλεκτρολόγου που δεν έκοψαν απόδειξη και ως εκ τούτου δεν απέδωσαν ΦΠΑ αλλά και απέκρυψαν εισοδήματα και άλλο το ποσοστό ευθύνης των υπουργών, πρωθυπουργών και λοιπών λαμογίων που έκλεψαν δις οι αλήτες.

Συγνώμη για την ένταση αλλά βαρέθηκα ν' ακούω ότι εμείς και χλιδάτη ζωή (μη χ3σω) που κάναμε, φταίει για την κατάντια μας, βαρέθηκα ν' ακούω ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και κάνουν μόνο ηλιοθεραπεία και καμάκι, βαρέθηκα να βλέπω Ελληνικές σημαίες στα μπαλκόνια και ν' ακούω τον διάλογο από τον "Μεγαλοπρεπή" μπροστά από την εξώπορτα. Αλλά μπορεί να μας ψεκάζουν γι' αυτό δεν αντιδρούμε.

Ξυπνάτε μωρέ, μας κλέβουν κατάμουτρα και μας λένε ότι τους τα χρωστάγαμε, είμαστε νοικοκυραίοι και τώρα γινίκαμε κουρελήδες και σε λίγο άστεγοι, νοικιάσαμε χρήμα από τις βρωμοτράπεζές τους με υψηλότατο ενοίκιο και φτάσαν να μας λεν πως είμαστε κι ευνοημένοι εμείς οι ραγιάδες.
Όχι ρε αλήτες, όχι ρε κερατάδες, όσο κι αν με πιέζετε δεν θα φύγω από τη χώρα μου, από τη χώρα που μεγάλωσαν οι παππούδες μου, που μεγάλωσαν οι γονείς μου κι εγώ και τα παιδιά μου, για να σας κάνω τη ζωή πιο εύκολη και να συνεχίσετε με την άνεσή σας το ανεξέλεγκτο κλέψιμο. Θα μείνω και δεν θα ησυχάσω αν δεν σας δω φυλακή και τις περιουσίες σας δημευμένες.

PITS
15-01-2013, 23:39
μεγαλειωδες !!!!καταπληκτικο!!!!! εφυεστατο!!!!! αυτο που ολοι περιμεναμε !!!!!!! τωρα πια η φοροδιαφυγη ΠΑΤΑΧΤΗΚΕ ΤΕΛΟΣ!!!!! θα τη θυμομαστε με νοσταλγια!!! και ηταν ΤΟΣΟ απλο :ενα σημειωμα πανω στο ταμειο!!!!! αχ ρε π ου στη μου να μην το σκεφτω πρωτος!!!!
σημερα στο μαγαζι επεσε το γελιο της αρκουδας :lo19::lo19:
ξεκινησε η αναπτυξη αδερφια ξαπλωστε κι απολαυστε την να ξεδιπλωνεται μπροστα σας:mad::mad::mad:

Vagelis Gar
16-01-2013, 01:01
Όσο μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας, τόσο ευκολότερα περνούν τ' άθλια νομοσχέδια που δεσμεύτηκαν να περάσουν.
Στην αρχή φταίγανε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την κόλαση που περνάει τώρα ο Ελληνικός λαός, μετά οι φαρμακοποιοί, έπειτα οι ελ. επαγγελματίες, ακολούθως οι αγρότες κ.ο.κ. Μετά τα βοθροκάναλα αφιερώνουν ώρες επί ωρών στις αναλύσεις της π0ύτσας, πετάνε και κανένα "Σουλεϊμαν ο Μεγαλοπρεπής" να κλάψουν και οι πέτρες, καλύπτουν και την κατάληψη της βίλας των οργίων κι εσύ φουκαρατζίκο τρέχα να τσακώνεσαι με τον φούρναρη και τον μπακάλη και τον εστιάτορα.
Δεν δίνω άφεση αμαρτιών σε κανέναν και όλοι έχουμε μερίδιο της ευθύνης στην κατάντια, αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται ποσοστό ευθύνης, άλλο το ποσοστό ευθύνης του μπογιατζή και του ηλεκτρολόγου που δεν έκοψαν απόδειξη και ως εκ τούτου δεν απέδωσαν ΦΠΑ αλλά και απέκρυψαν εισοδήματα και άλλο το ποσοστό ευθύνης των υπουργών, πρωθυπουργών και λοιπών λαμογίων που έκλεψαν δις οι αλήτες.

Συγνώμη για την ένταση αλλά βαρέθηκα ν' ακούω ότι εμείς και χλιδάτη ζωή (μη χ3σω) που κάναμε, φταίει για την κατάντια μας, βαρέθηκα ν' ακούω ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και κάνουν μόνο ηλιοθεραπεία και καμάκι, βαρέθηκα να βλέπω Ελληνικές σημαίες στα μπαλκόνια και ν' ακούω τον διάλογο από τον "Μεγαλοπρεπή" μπροστά από την εξώπορτα. Αλλά μπορεί να μας ψεκάζουν γι' αυτό δεν αντιδρούμε.

Ξυπνάτε μωρέ, μας κλέβουν κατάμουτρα και μας λένε ότι τους τα χρωστάγαμε, είμαστε νοικοκυραίοι και τώρα γινίκαμε κουρελήδες και σε λίγο άστεγοι, νοικιάσαμε χρήμα από τις βρωμοτράπεζές τους με υψηλότατο ενοίκιο και φτάσαν να μας λεν πως είμαστε κι ευνοημένοι εμείς οι ραγιάδες.
Όχι ρε αλήτες, όχι ρε κερατάδες, όσο κι αν με πιέζετε δεν θα φύγω από τη χώρα μου, από τη χώρα που μεγάλωσαν οι παππούδες μου, που μεγάλωσαν οι γονείς μου κι εγώ και τα παιδιά μου, για να σας κάνω τη ζωή πιο εύκολη και να συνεχίσετε με την άνεσή σας το ανεξέλεγκτο κλέψιμο. Θα μείνω και δεν θα ησυχάσω αν δεν σας δω φυλακή και τις περιουσίες σας δημευμένες.

Πολλά :ye36:

LakisGS
16-01-2013, 02:12
Όσο μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας, τόσο ευκολότερα περνούν τ' άθλια νομοσχέδια που δεσμεύτηκαν να περάσουν.
Στην αρχή φταίγανε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την κόλαση που περνάει τώρα ο Ελληνικός λαός, μετά οι φαρμακοποιοί, έπειτα οι ελ. επαγγελματίες, ακολούθως οι αγρότες κ.ο.κ. Μετά τα βοθροκάναλα αφιερώνουν ώρες επί ωρών στις αναλύσεις της π0ύτσας, πετάνε και κανένα "Σουλεϊμαν ο Μεγαλοπρεπής" να κλάψουν και οι πέτρες, καλύπτουν και την κατάληψη της βίλας των οργίων κι εσύ φουκαρατζίκο τρέχα να τσακώνεσαι με τον φούρναρη και τον μπακάλη και τον εστιάτορα.
Δεν δίνω άφεση αμαρτιών σε κανέναν και όλοι έχουμε μερίδιο της ευθύνης στην κατάντια, αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται ποσοστό ευθύνης, άλλο το ποσοστό ευθύνης του μπογιατζή και του ηλεκτρολόγου που δεν έκοψαν απόδειξη και ως εκ τούτου δεν απέδωσαν ΦΠΑ αλλά και απέκρυψαν εισοδήματα και άλλο το ποσοστό ευθύνης των υπουργών, πρωθυπουργών και λοιπών λαμογίων που έκλεψαν δις οι αλήτες.

Συγνώμη για την ένταση αλλά βαρέθηκα ν' ακούω ότι εμείς και χλιδάτη ζωή (μη χ3σω) που κάναμε, φταίει για την κατάντια μας, βαρέθηκα ν' ακούω ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και κάνουν μόνο ηλιοθεραπεία και καμάκι, βαρέθηκα να βλέπω Ελληνικές σημαίες στα μπαλκόνια και ν' ακούω τον διάλογο από τον "Μεγαλοπρεπή" μπροστά από την εξώπορτα. Αλλά μπορεί να μας ψεκάζουν γι' αυτό δεν αντιδρούμε.

Ξυπνάτε μωρέ, μας κλέβουν κατάμουτρα και μας λένε ότι τους τα χρωστάγαμε, είμαστε νοικοκυραίοι και τώρα γινίκαμε κουρελήδες και σε λίγο άστεγοι, νοικιάσαμε χρήμα από τις βρωμοτράπεζές τους με υψηλότατο ενοίκιο και φτάσαν να μας λεν πως είμαστε κι ευνοημένοι εμείς οι ραγιάδες.
Όχι ρε αλήτες, όχι ρε κερατάδες, όσο κι αν με πιέζετε δεν θα φύγω από τη χώρα μου, από τη χώρα που μεγάλωσαν οι παππούδες μου, που μεγάλωσαν οι γονείς μου κι εγώ και τα παιδιά μου, για να σας κάνω τη ζωή πιο εύκολη και να συνεχίσετε με την άνεσή σας το ανεξέλεγκτο κλέψιμο. Θα μείνω και δεν θα ησυχάσω αν δεν σας δω φυλακή και τις περιουσίες σας δημευμένες.

Πραγματικά, πολύ ωραίο κείμενο. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μπορούσα να συμφωνήσω... Αλλά δεν μπορώ. Δυστυχώς. Την ψήφο μας την ρίχνουμε όπου θέλουμε. Η τηλεόραση έχει και τηλεκοντρόλ και κουμπάκι on/off. Οι τράπεζες κάνουν την δουλειά τους, που είναι να πουλάει χρήμα όσο μπορούν πιο ακριβά με μεγαλύτερο κέρδος για αυτές. Δεν μας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό για τα πάρουμε πόρσε και να φτιάξουμε πισίνα... Εμείς δεν μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς αυτά. Είχαμε και στο χωριό μας βλέπεις... Τρώμε το παραμύθι 30 και βάλε χρόνια και τώρα που υποτίθεται θα έπρεπε να ξυπνήσουμε, μας έφαγε η μιζέρια και η γκρίνια. Προχθές μιλούσε ο Παπακωνσταντίνου στην ΝΕΤ. Δεν άκουσα να πάει κανένας κάτω από το ραδιομέγαρο να διαμαρτυρηθεί... Ούτε για τα μάτια του κόσμου. Αν αύριο κάποιος μας πετάξει κάνα κοκκαλάκι, θα δεις, θα τα ξεχάσουμε όλα. Δυστυχώς έτσι είναι ο Νεοέλληνας. Εύχομαι ολόψυχα να λέω μaλαkίες λόγω της ώρας. Εύχομαι να βγω ψεύτης. Να μου λέτε όλοι, τι μας έλεγες ρε μπαγλαμά... Πιστεύω όμως ότι ο καθένας πέρνει αυτό που του αξίζει, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Και δυστυχώς εμείς έχουμε τις κυβερνήσεις και τους πολιτικούς γενικά που μας αξίζουν. Τόσα χρόνια εμείς τους στηρίζουμε και τρώμε τον παπά. Δεν μας φταίνε άλλοι παρά μονό το κεφάλι μας...


Sent from my kibariko iPhone using Tapatalk

aeriko
16-01-2013, 09:35
Τό θέμα είναι ότι μας ξάπλωσαν στο καναβάτσο, δεν προλάβαμε να αντιδράσουμε είχαμε πλαδαρέψει από καιρό.:(

asotosios
16-01-2013, 10:31
Νομιζω οτι το μετρο λεει το αυτονοητο και τιποτα παραπανω...

το θεμα ειναι ομως αλλου...στις μεγαλες ρεμουλες που εγιναν και δεν βλεπω να τους ενοχλει κανενας...παρα καθομαστε και τους κοιταμε...

ARGI
16-01-2013, 11:48
Όσο μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας, τόσο ευκολότερα περνούν τ' άθλια νομοσχέδια που δεσμεύτηκαν να περάσουν.
Στην αρχή φταίγανε οι δημόσιοι υπάλληλοι για την κόλαση που περνάει τώρα ο Ελληνικός λαός, μετά οι φαρμακοποιοί, έπειτα οι ελ. επαγγελματίες, ακολούθως οι αγρότες κ.ο.κ. Μετά τα βοθροκάναλα αφιερώνουν ώρες επί ωρών στις αναλύσεις της π0ύτσας, πετάνε και κανένα "Σουλεϊμαν ο Μεγαλοπρεπής" να κλάψουν και οι πέτρες, καλύπτουν και την κατάληψη της βίλας των οργίων κι εσύ φουκαρατζίκο τρέχα να τσακώνεσαι με τον φούρναρη και τον μπακάλη και τον εστιάτορα.
Δεν δίνω άφεση αμαρτιών σε κανέναν και όλοι έχουμε μερίδιο της ευθύνης στην κατάντια, αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται ποσοστό ευθύνης, άλλο το ποσοστό ευθύνης του μπογιατζή και του ηλεκτρολόγου που δεν έκοψαν απόδειξη και ως εκ τούτου δεν απέδωσαν ΦΠΑ αλλά και απέκρυψαν εισοδήματα και άλλο το ποσοστό ευθύνης των υπουργών, πρωθυπουργών και λοιπών λαμογίων που έκλεψαν δις οι αλήτες.

Συγνώμη για την ένταση αλλά βαρέθηκα ν' ακούω ότι εμείς και χλιδάτη ζωή (μη χ3σω) που κάναμε, φταίει για την κατάντια μας, βαρέθηκα ν' ακούω ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και κάνουν μόνο ηλιοθεραπεία και καμάκι, βαρέθηκα να βλέπω Ελληνικές σημαίες στα μπαλκόνια και ν' ακούω τον διάλογο από τον "Μεγαλοπρεπή" μπροστά από την εξώπορτα. Αλλά μπορεί να μας ψεκάζουν γι' αυτό δεν αντιδρούμε.

Ξυπνάτε μωρέ, μας κλέβουν κατάμουτρα και μας λένε ότι τους τα χρωστάγαμε, είμαστε νοικοκυραίοι και τώρα γινίκαμε κουρελήδες και σε λίγο άστεγοι, νοικιάσαμε χρήμα από τις βρωμοτράπεζές τους με υψηλότατο ενοίκιο και φτάσαν να μας λεν πως είμαστε κι ευνοημένοι εμείς οι ραγιάδες.
Όχι ρε αλήτες, όχι ρε κερατάδες, όσο κι αν με πιέζετε δεν θα φύγω από τη χώρα μου, από τη χώρα που μεγάλωσαν οι παππούδες μου, που μεγάλωσαν οι γονείς μου κι εγώ και τα παιδιά μου, για να σας κάνω τη ζωή πιο εύκολη και να συνεχίσετε με την άνεσή σας το ανεξέλεγκτο κλέψιμο. Θα μείνω και δεν θα ησυχάσω αν δεν σας δω φυλακή και τις περιουσίες σας δημευμένες.

:ye02::ye02::ye02::ye02: