PDA

View Full Version : τελικά θα χρεοκοπήσει η Ελλάδα;


ortho
18-01-2013, 23:16
εδώ και καιρό παρακολουθώ σχετικά ήσυχος τα τεκταινόμενα γενικώς και στο φόρουμ.....


Είπα λοιπόν μετά από τόσο καιρό να αρχίσουμε μιά κουβέντα, έχοντας πλέον δει κι άλλα επεισόδια της φαρσοκωμωδίας "Η Ελλάδα σήμερα".

Να πούμε βρε παιδί μου τι πιστεύει καθένας ότι θα συμβεί το 2013. Αν οι απίστευτες θυσίες κι αφαιμάξεις θα έχουν θετική έκβαση.

Προσωπικά αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή λόγο να κλαίγομαι επαγγελματικά, κι έχοντας αποφασίσει ότι η οικογένειά μου είναι απόλυτα σημαντική ώστε να αφήσω καταστάσεις να μου χαλάσουν το στομάχι, βλέποντας όμως τα μέτρα που λαμβάνονται, είτε στο φορολογικό, είτε στην υγεία, τα εργασιακά κι αλλού, το θέατρο του παραλόγου της Βο(υ)λής, το αστείο νούμερο των 6 εκατομμυρίων ευρώ από αποκρατικοποιήσεις το 2012, την ολόφρεσκια έκθεση της τρόικας, δε μπορώ παρά να πιστεύω ότι πάμε φουλ για χρεοκοπία, αυτά που ζούμε τώρα δεν είναι παρά η προσπάθεια κάποιων να αρπάξουν ότι είναι ακόμη δυνατόν, το πρόγραμμα είναι αδύνατον να βγει, οι ξένοι δε βλέπω για ποιό λόγο θα μας χαρίσουν κι άλλα κι οι δικοί μας ενδιαφέρονται μόνο, ακόμη και τώρα, για το πως θα ρίξουν στάχτη στα μάτια των ιθαγενών.

Πιστεύω ότι επίκειται τρελλό ξεπούλημα κι ίσως να μην είναι καν έλληνες ( εσκεμμένα με μικρό το "ε" ) αυτοί που θα το κάνουν.


Ευελπιστώ σε μιά γόνιμη συζήτηση, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις, αλλά όποιος διαφωνεί μαζί μου είναι άσχετος, άχρηστος, ανθέλληνας κι ότι άλλο θέλετε!:ha15::ha15::ha15:


Ας ξεκινήσει το σώου!!!!!!

KAS
19-01-2013, 00:41
Πιστεύω πως αν δεν μαζευτεί και η τελευταία δεκάρα από το κομπόδεμα των ιθαγενών χρεοκοπία δεν θα υπάρξει .Όταν τελειώσουν αυτά αρχίζει ο επίλογος .:(

κωστης
19-01-2013, 00:42
Τα του καισαρος το καισαρι τα του θεο το θεο.ο ελληνισμος αντεξε 400 χρονια σκλαβιας τοσους πολεμους τοσες προδοσιες τωρα θα κολησει σε μια κριση η χρεοκωπια.Ηταν η επι ΤΑΣ.

napgeo
19-01-2013, 00:56
Ο βρεγμένος ποτέ δεν φοβάται την βροχή.
Μια ζωή με δανεικά ήμασταν.
Γιατί να χρεοκοπήσουμε αφού είμαστε Ίδη χρεωκοπημένοι.............

LakisGS
19-01-2013, 01:04
Τα του καισαρος το καισαρι τα του θεο το θεο.ο ελληνισμος αντεξε 400 χρονια σκλαβιας τοσους πολεμους τοσες προδοσιες τωρα θα κολησει σε μια κριση η χρεοκωπια.Ηταν η επι ΤΑΣ.

Ο Ελληνισμός. Σωστός! Αλλά σήμερα έχουμε Νεοελληνισμό... Καμία σχέση το ένα με το άλλο, αν και μερικά "κουσούρια", τα κουβαλάμε από αιώνα σε αιώνα. Μεγάλη συζήτηση, που με χαλάει να την κάνω, ιδιαίτερα μέσα στο forum. Εσείς μπορείτε να συνεχίστε όμως... ;):o

frits
19-01-2013, 01:37
Γιάννη όπως πάντα βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο, η λογική λέει ότι φτάνουμε στον πάτο του βαρελιού και κάποια στιγμή η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί, οι περισσότεροι το τοποθετούν στο δεύτερο εξάμηνο.

Μιλώ για σταμάτημα της κατρακύλας, για σταθεροποίηση του ποσοστού ανεργίας στα τραγικά ποσοστά που είναι σήμερα και από εκεί και πέρα σε πολύ αργά βήματα προόδου.

Το δικό σου σενάριο δεν εξυπηρετεί κανένα, όλοι θα βγουν χαμένοι και εμείς περισσότερο από όλους εχοντας ίσως την ικανοποίηση ότι θα πάρουμε και κάποιους (τους πιό αδύνατους) μαζί μας.

Προς Θεού αυτό δε σημαίνει ότι το 2014 όλοι θα έχουν βρει δουλειά, το επίπεδο ζωής της δεκαετίας του 2000 δεν πρόκειται να το ξαναδούμε ποτέ.

Από εκεί και πέρα όποιος θα μπορούσε να είναι σίγουρος για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, θα έπρεπε να είναι γκουρού και της πολιτικής και της οικονομίας, ένα "ατύχημα" πολιτικό που μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω και να μας πάει ακόμα πιό βαθιά.

Δυστυχώς άλλη λύση δεν υπάρχει, ακόμα και ο ΣΥΡΙΖΑ σταδιακά εξελλίσεται σε πιό κεντρώο κόμμα μια και το ποσοστό που πλεόν εκφράζει δεν είναι στην πραγματικότητα αριστερό.

evo
19-01-2013, 12:20
... βλέποντας όμως τα μέτρα που λαμβάνονται, είτε στο φορολογικό, είτε στην υγεία, τα εργασιακά κι αλλού, το θέατρο του παραλόγου της Βο(υ)λής, το αστείο νούμερο των 6 εκατομμυρίων ευρώ από αποκρατικοποιήσεις το 2012, την ολόφρεσκια έκθεση της τρόικας, δε μπορώ παρά να πιστεύω ότι πάμε φουλ για χρεοκοπία, αυτά που ζούμε τώρα δεν είναι παρά η προσπάθεια κάποιων να αρπάξουν ότι είναι ακόμη δυνατόν, το πρόγραμμα είναι αδύνατον να βγει, οι ξένοι δε βλέπω για ποιό λόγο θα μας χαρίσουν κι άλλα κι οι δικοί μας ενδιαφέρονται μόνο, ακόμη και τώρα, για το πως θα ρίξουν στάχτη στα μάτια των ιθαγενών....

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου.

ortho
19-01-2013, 20:52
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου.

Πες το στον αποπάνω που λέει ότι βλέπω το ποτήρι μισοάδειο! :)

Αφού το βλέπεις Γιάννη, τουλάχιστον συμφωνούμε ότι είναι μισό...:rolleyes:

Θα τοποθετηθώ διαφορετικά, δεν γίνεται να χρεωκοπήσουμε μιας και αυτό έχει ήδη συμβεί, ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΜΕ τον Μάϊο του 2010 για αυτό και μπήκαμε στο μνήμονιο. Από εκεί και πέρα προσπαθούμε να σταθούμε στα πόδια μας αλλά λίγο η μ α λ α κ ί α η δική μας λίγο των δανειστών μας αυτό γίνεται με εξαιρετικά δύσκολο και επώδυνο τρόπο.

Αν ήταν να χρεωκοπήσουμε με τον κυριολεκτικό νόημα της λέξης (να μην έχει το κράτος να πληρώσει καθόλου μισθούς και συντάξεις) και να καταρεύσουν και οι τράπεζες που να σημειωθεί ότι δεν έχουν λεφτά μόνο του Σάλλα, του Λάτση και του Κωστόπουλου αλλά και δικά μου και δικά σου θα είχε ήδη συμβεί όταν για να μας "σώσουν" χρειάζοταν πολλά δις, σιγά τώρα μην κολλήσουν στα 9 που και αυτά το συζητάμε αν χρειαστούν.

ortho
19-01-2013, 21:04
Γιάννη όπως πάντα βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο, η λογική λέει ότι φτάνουμε στον πάτο του βαρελιού και κάποια στιγμή η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί, οι περισσότεροι το τοποθετούν στο δεύτερο εξάμηνο.
Ο πάτος είναι μακρυά και δε νομίζω ότι θα μπει εύκολα, αλλά αυτό είναι εκτίμηση δική μου
Μιλώ για σταμάτημα της κατρακύλας, για σταθεροποίηση του ποσοστού ανεργίας στα τραγικά ποσοστά που είναι σήμερα και από εκεί και πέρα σε πολύ αργά βήματα προόδου.
Η ανεργία θα ανεβεί κι άλλο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Οι κυβερνώντες, λέμε τώρα, δεν έχουν κανένα σχέδιο ανάκαμψης, κανένα όραμα, τίποτε. Σίγουρα υπάρχουν λεφτά, κρυμμένα, που όμως είναι άχρηστα όσο δεν κινούνται, δεν παράγουν προστιθέμενη αξία κι όσο δεν αλλάζει το κλίμα, και γιατί να αλλάξει δλδ, απλά είναι σαν να μην υπάρχουν.
Το δικό σου σενάριο δεν εξυπηρετεί κανένα, όλοι θα βγουν χαμένοι και εμείς περισσότερο από όλους εχοντας ίσως την ικανοποίηση ότι θα πάρουμε και κάποιους (τους πιό αδύνατους) μαζί μας.
Δεν είναι δικό μου σενάριο ρε Σταύρο, είναι εκτίμηση προς τα που βαδίζουμε με δεδομένα αυτά που βλέπω, αν βλέπεις εσύ κάτι άλλο πες το!
Προς Θεού αυτό δε σημαίνει ότι το 2014 όλοι θα έχουν βρει δουλειά, το επίπεδο ζωής της δεκαετίας του 2000 δεν πρόκειται να το ξαναδούμε ποτέ.

Από εκεί και πέρα όποιος θα μπορούσε να είναι σίγουρος για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, θα έπρεπε να είναι γκουρού και της πολιτικής και της οικονομίας, ένα "ατύχημα" πολιτικό που μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω και να μας πάει ακόμα πιό βαθιά.

Δυστυχώς άλλη λύση δεν υπάρχει, ακόμα και ο ΣΥΡΙΖΑ σταδιακά εξελλίσεται σε πιό κεντρώο κόμμα μια και το ποσοστό που πλεόν εκφράζει δεν είναι στην πραγματικότητα αριστερό.

Κι όπως έγραψα στο πρώτο ποστ, πλέον δε με αγγίζει σχεδόν τίποτε στον ψυχολογικό τουλάχιστον τομέα, έχω πάρει τις αποφάσεις μου κι έχω κάνει τις κινήσεις που μπορούσα να κάνω, κι αν δεν επιδεινωθεί η κατάσταση ίσως να είμαι τελικά κι από τους κερδισμένους, ακριβώς επειδή γίνεται ξεσκαρτάρισμα, ακόμη και στον τομέα μου. Επομένως δεν είναι ότι το βλέπω απαισιόδοξα, δε μου δίνουν όμως δεδομένα που θα με οδηγούσαν σε διαφορετικό συμπέρασμα. Ολα όσα κάνουν μέχρι τώρα δείχνουν ότι σύντομα θα μιλάμε για νέα μέτρα. Ζούμε πλέον ανάμεσα στις αναγγελίες των μέτρων, ακόμη και σε αυτό λάθος κάνουν! Ποιός θα τους πιστέψει ότι δε θα παρθούν νέα; Δε γίνεται να μην παρθούν, απλά δε βγαίνουν! Υποτίθεται ότι με όλες αυτές τις αυξήσεις σε άμεσους κι έμμεσους φόρους θα είχαν αυξημένα έσοδα......τ'####### του Καράμπελλα και τα δικά μου μαζί, δεν έχουν πτώση διότι κάποιοι ####### σαν εμένα απιμένουν να τα δηλώνουν όλα, ως πότε όμως;! Κι ως πότε θα μπορώ να πληρώνω αυτά που ζητάνε;!

Εϊναι σπιράλ θανάτου Σταύρο, δεν είμαι εγώ απαισιόδοξος, αυτοί είναι το λιγότερο άχρηστοι, για να μην πω προδότες φυσικά κι ανοίξουμε άλλη κουβέντα!

gsrider
19-01-2013, 21:13
Κι όπως έγραψα στο πρώτο ποστ, πλέον δε με αγγίζει σχεδόν τίποτε στον ψυχολογικό τουλάχιστον τομέα, έχω πάρει τις αποφάσεις μου κι έχω κάνει τις κινήσεις που μπορούσα να κάνω, κι αν δεν επιδεινωθεί η κατάσταση ίσως να είμαι τελικά κι από τους κερδισμένους, ακριβώς επειδή γίνεται ξεσκαρτάρισμα, ακόμη και στον τομέα μου. Επομένως δεν είναι ότι το βλέπω απαισιόδοξα, δε μου δίνουν όμως δεδομένα που θα με οδηγούσαν σε διαφορετικό συμπέρασμα. Ολα όσα κάνουν μέχρι τώρα δείχνουν ότι σύντομα θα μιλάμε για νέα μέτρα. Ζούμε πλέον ανάμεσα στις αναγγελίες των μέτρων, ακόμη και σε αυτό λάθος κάνουν! Ποιός θα τους πιστέψει ότι δε θα παρθούν νέα; Δε γίνεται να μην παρθούν, απλά δε βγαίνουν! Υποτίθεται ότι με όλες αυτές τις αυξήσεις σε άμεσους κι έμμεσους φόρους θα είχαν αυξημένα έσοδα......τ'####### του Καράμπελλα και τα δικά μου μαζί, δεν έχουν πτώση διότι κάποιοι ####### σαν εμένα απιμένουν να τα δηλώνουν όλα, ως πότε όμως;! Κι ως πότε θα μπορώ να πληρώνω αυτά που ζητάνε;!

Εϊναι σπιράλ θανάτου Σταύρο, δεν είμαι εγώ απαισιόδοξος, αυτοί είναι το λιγότερο άχρηστοι, για να μην πω προδότες φυσικά κι ανοίξουμε άλλη κουβέντα!

ΜΑ ΓΙΑΤΙ;;;;; ΑΦΟΥ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ:sm3:

xntinou
19-01-2013, 21:39
Πως το έλεγε το στιχάκι;

Το προτεκτοράτο δεν θα φύγει από τον πάτο;

Κάτι όμως βλέπω στον ορίζοντα να αναβλύζει :eek: και με μπερδεύει ακόμη περισσότερο

Είμαι περίεργος να παρακολουθήσω τα νέα επεισόδια

jorhe
19-01-2013, 22:14
μια φορα κι εναν καιρο ηταν δυο ποντικια φιλαρακια . καποια στιγμη μετα απο μια κοπιαστηκη μερα σκαψιματος βγηκαν διπλα απο ενα τεραστιο βουνο με τυρι.Τα φιλαρακια χαρουμενα καθισαν στους προποδες το τυροβουνου και εφαγαν οσο μπορουσαν ,μετα ξεκουραστηκαν και αργα το σουρουπο πηραν οσο μπορουσαν για να επιστρεψουν στο σπιτι τους.Την αλλη μερα το πρωι ξαναβρεθηκαν τα φιλαρακια και τρεξανε στο τυροβουνο ευτηχισμενα φαγανε και επεστρεψαν αργα στο σπιτι. Αυτο συνεχιστηκε για αρκετο καιρο ισως και χρονια σταματησαν να σκαβουν και ετρεχαν παντα στο ιδιο σημειο για φαγητο. σιγα σιγα το βουνο λιγοστευε οσπου τελειωσε. Τα ποντικακια συνεχιζαν καθε πρωι να τρεχουν στο ιδιο σημειο με την ελπιδα οτι το τυροβουνο θα επιστρεψη και καθε μερα εκλαιγαν τη μοιρα τους . Αυτο συνεχιστηκε καιρο οσπου μια μερα το ενα απο τα δυο ποντικακια αποφασισε να ξανασκαψει για να βρει αλλο τυρι ενω το αλλο επιμενε να να πηγενη στο αδειο απο τυρι μερος . Το ποντικακι που ξανασκαψε αρχισε να βρισκει τυρι αλλοτε πολυ και αλλοτε λιγο ετσι μπορουσε να επιβιωση ενω το αλλο μιζεριασε και στο τελος πεθανε.

Χρεωκοπια ξεχρεωκοπια πρεπει να βρουμε τον τροπο να συνεχισουμε να επιβιωνουμε.

Το ποτηρι ακομα και μια σταγονα να εχει μεσα ,εχει κατι ΔΕΝ ειναι αδειο. Ευχαριστω .

siraxanz
19-01-2013, 22:47
μια φορα κι εναν καιρο ηταν δυο ποντικια φιλαρακια . καποια στιγμη μετα απο μια κοπιαστηκη μερα σκαψιματος βγηκαν διπλα απο ενα τεραστιο βουνο με τυρι.Τα φιλαρακια χαρουμενα καθισαν στους προποδες το τυροβουνου και εφαγαν οσο μπορουσαν ,μετα ξεκουραστηκαν και αργα το σουρουπο πηραν οσο μπορουσαν για να επιστρεψουν στο σπιτι τους.Την αλλη μερα το πρωι ξαναβρεθηκαν τα φιλαρακια και τρεξανε στο τυροβουνο ευτηχισμενα φαγανε και επεστρεψαν αργα στο σπιτι. Αυτο συνεχιστηκε για αρκετο καιρο ισως και χρονια σταματησαν να σκαβουν και ετρεχαν παντα στο ιδιο σημειο για φαγητο. σιγα σιγα το βουνο λιγοστευε οσπου τελειωσε. Τα ποντικακια συνεχιζαν καθε πρωι να τρεχουν στο ιδιο σημειο με την ελπιδα οτι το τυροβουνο θα επιστρεψη και καθε μερα εκλαιγαν τη μοιρα τους . Αυτο συνεχιστηκε καιρο οσπου μια μερα το ενα απο τα δυο ποντικακια αποφασισε να ξανασκαψει για να βρει αλλο τυρι ενω το αλλο επιμενε να να πηγενη στο αδειο απο τυρι μερος . Το ποντικακι που ξανασκαψε αρχισε να βρισκει τυρι αλλοτε πολυ και αλλοτε λιγο ετσι μπορουσε να επιβιωση ενω το αλλο μιζεριασε και στο τελος πεθανε.

Χρεωκοπια ξεχρεωκοπια πρεπει να βρουμε τον τροπο να συνεχισουμε να επιβιωνουμε.

Το ποτηρι ακομα και μια σταγονα να εχει μεσα ,εχει κατι ΔΕΝ ειναι αδειο. Ευχαριστω .

Ωραίος:ye02:

KRASOPATERAS
20-01-2013, 01:55
Αν θα χρεοκοπήσει η Ελλάδα;
Δεν ξέρω...εγώ λέω ναί, άλλοι λένε άλλα...
Ίσος είναι ψέματα ίσος και αλήθεια…. Η ιστορία θα δείξει….
Ο καθένας μπορεί να κρίνει κατά συνείδηση…




Τα πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών! Πριν από 110 Χρόνια!

Έτος 1902: Τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών (http://www.pentapostagma.gr/2010/10/2018.html) βλέπουν το φως της δημοσιότητας στη Ρωσία με την έκδοση του Sergel Nilus. Η ευρύτατη διάδοσή τους τα επόμενα χρόνια θα διχάσει τις απόψεις καθώς θα θεωρηθούν από άλλους ως αντιεβραϊκή προπαγάνδα και απο άλλους ως μεθόδευση της παγκόσμιας κυριαρχίας τους. Η καταπληκτικη ταύτιση των εξελιξεων του 20ου αιώνα και των ημερών μας με τα γραφόμενα στα Πρωτόκολλα (http://www.pentapostagma.gr/2010/10/2018.html) , θα δείξει σαφώς ότι αυτά σχεδιάστικαν για να εφαρμοσθούν και εφαρμόζονται, ενώ σήμερα είναι γνωστή η παντοδυναμία των εβραϊκών συμφερόντων στην παγκόσμια οικονομία, ενημέρωση και πολιτική ζωή. Πέρασαν περισσότερα απο 100 χρόνια απο τότε που το κείμενο αυτό προβλέπει μεταξύ άλλων τα εξής βήματα για την παγκοσμιοποίηση του καταναγκασμού και του ελέγχου:




Να αποπλανήσουν τη νεολαία προβάλλοντας την ανηθικότητα με τα κατάλληλα πρότυπα.
Να καταστρέψουν την οικογενειακή ζωή για να μείνει ο άνθρωπος μόνος χωρίς στήριξη.
Να δημιουργήσουν αισχρή τέχνη και λογοτεχνία.
Να εξαλείψουν το σεβασμό προς τη θρησκεία και τον κλήρο με ψεύτικα και αληθινά σκάνδαλα.
Να εθίσουν του λαούς στον καταναλωτισμό, την ψεύτικη διασκέδαση χωρίς πραγματική χαρά , και να τους απασχολούν με δημόσια θεάματα και αθλήματα για να μην μένει χρόνος για σκέψη.
Να αγριέψουν τον ανθρώπινο νου με ψεύτικες θεωρίες και το νευρικό σύστημα με αλκοόλ, νικοτίνη, ναρκωτικά κλπ.
Να ρίξουν τη μοναρχία και την παλιά αριστοκρατία σε όλο τον κόσμο και να επιβάλουν ταξικούς πολέμους.
Να χρησιμοποιήσουν τη βιομηχανία για να καταστρέψουν τη γεωργία και στη συνέχεια να καταστρέψουν και τη βιομηχανία.
Να εγκαταστήσουν παντού κοινοβουλευτικούς δημοκράτες και να προωθήσουν ελεγχόμενα ανίκανα πρόσωπα σε θέσεις εξουσίας.
Να αποδυναμώσουν σταδιακά όλα τα συντάγματα για να φέρουν την παγόσμια δικτατορία.
Να δημιουργήσουν παγκόσμια μονοπώλεια για να αποκτήσουν τον έλεγχο του χρήματος και της γης.
Να δημιουργήσουν παγκόσμια οικονομική αστάθεια, προωθώντας χαρτιά (νομίσματα και μετοχές) στους απίστους, ενώ οι Σιωνιστές θα συγκεντρώνουν χρυσό και κτήματα.
Να ετοιμάσουν το θάνατο των εθνών, νοθεύοντας τα κράτη με τη λαθρομετανάστευση και παραποιώντας την ιστορία τους.
Να καταχρεώσουν τους λαούς με δάνεια , να αυξήσουν την ανεργία και τη φτώχεια και να δημιουργήσουν παγκόσμιο κράτος με τη βοήθεια ελεγχόμενων πολιτικών.
Να φέρουν οικονομικές κρίσεις και να ρίξουν το φταίξιμο στους πολιτικούς.
Να γίνει παγκόσμια λαϊκή εξέγερση και να προωθήσουν σαν σωτήρα τον παγκόσμιο κυβερνήτη-Μεσσία τους, απόλυτο μονάρχη όλου του πλανήτη.

Μήπως μείνατε με ανοιχτό το στόμα ή μήπως νομίζετε ότι σας περιέγραψε τα μέχρι σήμερα τρέχοντα γεγονότα;
Μια ματιά στα γεγονότα που ακολουθούν μέχρι σήμερα αρκεί για να μας πείσει . Η απόδειξη περί της απόλυτης σχεδόν εφαρμογής του σιωνιστικού σχεδίου βρίσκεται στις σελίδες αυτού του βιβλίου.
Πολλοί ερευνητές θεωρούν βέβαιη τη σύμπραξη του διεθνούς Μασονισμού, ο οποίος θέτει αυτή την εποχή θεωρητικές βάσεις της μελλοντικής Παγκοσμιοποίησης.



ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΙΤΑ , ΟΤΙ ΟΣΑ ΖΟΥΜΕ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...

ΠΗΓΗ: Τα πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών! Πριν από 110 Χρόνια! (http://www.pentapostagma.gr/2011/11/110.html#ixzz2ISq0vcL1)

Τα Πρωτόκολλα των Πρεσβύτερων (Σοφών) της Σιών - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1_%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%A0%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD_%28%CE%A3%CE%BF%CF%86%CF%8E%CE%BD%29_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A3%CE%B9%CF%8E%CE%BD)

Fuji
21-01-2013, 18:25
Με τα πεπερασμένα όρια της λογικής μας, αλλά και των εξειδικευμένων οικονομικών γνώσεων των οποίων στερούμεθα (αλλά και όσοι τις έχουν, πλέον σηκώνουν τα χέρια) δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε τίποτα. Τα δεδομένα είναι δυστυχώς απαισιόδοξα. Ήδη, πιπιλάνε πως αν δεν εφαρμοστούν τα μέτρα, πάμε σε νέα, κι άλλες γνωστές πλέον μπουρδολογίες.

Σ' αυτό που γράφει ο Γιάννης πιο πριν, με τα πρωτόκκολά κλπ, δεν θα εκφράσω την προσωπική μου άποψη. Αλλά, ελπίζω. Πιστεύω πως ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει, και ξανά απ' την αρχή. Πληρώνουμε τα λάθη μας. Δεν πειράζει, μάθημα είναι κι αυτό. Τα παραδείγματα της ιστορίας πολλά. Είμαστε σε τροχιά καθόδου. Θα αλλάξει κάποια στιγμή ...

Περί χρεοκωπίας ... πιστεύω ναι, έχουμε χρεοκωπήσει, απλά μας κρατάνε διασωληνωμένους, μέχρι να απομυζήσουν και τα τελευταία οικονομικά, γεωπολιτικά συμφέροντα με τα δάνεια που μας δίνουν. Μετά θα σταματήσουν να ασχολούνται με την πάρτη μας.

ckalfas
21-01-2013, 19:09
Περί χρεοκωπίας ... πιστεύω ναι, έχουμε χρεοκωπήσει, απλά μας κρατάνε διασωληνωμένους, μέχρι να απομυζήσουν και τα τελευταία οικονομικά, γεωπολιτικά συμφέροντα με τα δάνεια που μας δίνουν. Μετά θα σταματήσουν να ασχολούνται με την πάρτη μας.

:ye02:

κωστης
21-01-2013, 20:14
:ye02:
το θεμα δεν ηταν ποτε οικονομικο.

κωστης
21-01-2013, 20:15
Με τα πεπερασμένα όρια της λογικής μας, αλλά και των εξειδικευμένων οικονομικών γνώσεων των οποίων στερούμεθα (αλλά και όσοι τις έχουν, πλέον σηκώνουν τα χέρια) δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε τίποτα. Τα δεδομένα είναι δυστυχώς απαισιόδοξα. Ήδη, πιπιλάνε πως αν δεν εφαρμοστούν τα μέτρα, πάμε σε νέα, κι άλλες γνωστές πλέον μπουρδολογίες.

Σ' αυτό που γράφει ο Γιάννης πιο πριν, με τα πρωτόκκολά κλπ, δεν θα εκφράσω την προσωπική μου άποψη. Αλλά, ελπίζω. Πιστεύω πως ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει, και ξανά απ' την αρχή. Πληρώνουμε τα λάθη μας. Δεν πειράζει, μάθημα είναι κι αυτό. Τα παραδείγματα της ιστορίας πολλά. Είμαστε σε τροχιά καθόδου. Θα αλλάξει κάποια στιγμή ...

Περί χρεοκωπίας ... πιστεύω ναι, έχουμε χρεοκωπήσει, απλά μας κρατάνε διασωληνωμένους, μέχρι να απομυζήσουν και τα τελευταία οικονομικά, γεωπολιτικά συμφέροντα με τα δάνεια που μας δίνουν. Μετά θα σταματήσουν να ασχολούνται με την πάρτη μας.
το θεμα δεν ηταν ποτε οικονομικο

ntsmrtz
21-01-2013, 20:39
Εχουμε χρεωκοπήσει εδώ και καιρό.
Απλά δεν το λέγανε ανοιχτά και συνεχίζουν να ακολουθάνε την διαδικασία της εσωτερικής υποτίμησης.
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μας βγάλουν από το ευρώ όχι γιατί μας συμπαθούνε αλλά γιατί δεν τους συμφέρει. Ούτε φυσικά να φύγουμε εκούσια γιατί οι ιθύνοντες φοβούνται και την εξέλιξη του συστήματος "Ελλάδα" που θα έχει γνωστές αρχικές συνθήκες αλλά εντελώς τυχα'ια και αδύνατον να καθοριστεί εκ των προτέρων πορεία... που το πιθανότερο θα διαταράξει τις αγορές με μη προβλέψιμο τρόπο. Και αυτό είναι ότι χειρότερο για αυτούς.
Και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γενναίο κούρεμα (που κάποια στιγμή θα γίνει έτσι ώστε στατιστικά να καταστεί "βιώσιμο" το δυσθεώρητο χρέος, και για να μην παρεξηγηθώ δεν υιοθετώ τα νούμερα τους αλλά δυστυχώς είμαστε υποχρεωμένοι να πορευτούμε με αυτά..) δίχως να κουρευτούν ξανά μισθοί-συντάξεις-δημόσια περιουσία και να υποτιμολογηθεί οτιδήποτε εντός συνόρων...
Υπό αυτό το πλαίσιο ό,τι θα έχει αξία (έστω να δεχτώ ότι υπάρχει ορυκτός πλούτος) θα πωληθεί κοψοχρονιά... Γνωστή τακτική εκποίησης
Μακάρι να κάνω λάθος.

frits
21-01-2013, 22:33
Στα επίπεδα Φεβρουαρίου του 2011 το spread των 10ετων ομολόγων


Η πτώση των spread αποδίδεται στη βελτίωση του κλίματος και στην αίσθηση σταθεροποίησης για την ελληνική οικονομία


Στις 884 μονάδες συρρικνώθηκε το spread των ελληνικών δεκαετών ομολόγων έναντι του αντίστοιχου γερμανικού και διαμορφώνεται στα χαμηλότερα επίπεδα από τον Φεβρουάριο του 2011.

Η πτώση των spread αποδίδεται στη βελτίωση του κλίματος και στην αίσθηση σταθεροποίησης για την ελληνική οικονομία που εισπράττουν οι επενδυτές μετά και τις τελευταίες εκθέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Πηγή: Στα επίπεδα Φεβρουαρίου του 2011 το spread των 10ετων ομολόγων — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/news/finance/article/222148/sta-epipeda-fevrouariou-tou-2011-to-spread-ton-10eton-omologon/#ixzz2IdiHbP26)


GeorgeP έγινα, :o

τι με βάζετε και κάνω...:sm7: