PDA

View Full Version : Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού


teo71
22-01-2013, 00:46
Χθες το βράδυ, με φωτογράφισαν λίγο πριν την έξοδο της Κατεχάκη.

Σήμερα το πρωί φωτογράφισαν τον ταξιτζή που με πήγαινε στο αεροδρόμιο, στο ύψος της εξόδου της Άγ. Παρασκευής..

Οι κάμερες δουλεύουν υπερωρίες, στην περ. Υμηττού, οπότε προσοχή στους αρέσκοντες, να στρίβουν με τα γόνατα στον συγκεκριμένο δρόμο..

danaos
22-01-2013, 00:56
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

kornlaz
22-01-2013, 00:57
Χθες το βράδυ, με φωτογράφισαν λίγο πριν την έξοδο της Κατεχάκη.

Σήμερα το πρωί φωτογράφισαν τον ταξιτζή που με πήγαινε στο αεροδρόμιο, στο ύψος της εξόδου της Άγ. Παρασκευής..

Οι κάμερες δουλεύουν υπερωρίες, στην περ. Υμηττού, οπότε προσοχή στους αρέσκοντες, να στρίβουν με τα γόνατα στον συγκεκριμένο δρόμο..

Έτσι είναι αδερφέ άμα είσαι μεγάλη φίρμα παντού σε φωτογραφίζουν..........ακόμα και μέσα στο ταξί:lo14::lo14:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
22-01-2013, 00:57
Χθες το βράδυ, με φωτογράφισαν λίγο πριν την έξοδο της Κατεχάκη.

Σήμερα το πρωί φωτογράφισαν τον ταξιτζή που με πήγαινε στο αεροδρόμιο, στο ύψος της εξόδου της Άγ. Παρασκευής..

Οι κάμερες δουλεύουν υπερωρίες, στην περ. Υμηττού, οπότε προσοχή στους αρέσκοντες, να στρίβουν με τα γόνατα στον συγκεκριμένο δρόμο..


Πες τους να σου δωσουν την φοτο να την βαλεις στο αγαπημενες φωτογραφιες με την μοτο μας:sm7::sm7:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!! Να εισαι καλα...:re25::re25:

yns
22-01-2013, 01:06
Δεν τα βάζουν κι αυτοί στις στροφές ρε γμτ... :D

mario
22-01-2013, 02:23
Ακομα να τους τελειώσει το φίλμ...:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-01-2013, 02:43
Σ' ευχαριστούμε Θοδωρή ... θα είμαστε πιο προσεκτικοί ... ;)




.

tattoopanther
22-01-2013, 08:09
Πες τους να σου δωσουν την φοτο να την βαλεις στο αγ.,.,.,..:re25::re25:

Δεν τις δίνουν ,.,.:D

SenseiG
22-01-2013, 08:54
Οντος και εγω που περναγα προχθες ειδα να πεφτουν τα φλας βροχη.....σαν στον Βολο!!:lo19:

aeriko
22-01-2013, 09:14
Εχθές που έπλυνα την μηχανή μου δείξανε ηλεκτρικό κουρτινάκι που ενεργοποιείται με μπουτόν και καλύπτει τον αριθμό κυκλοφορίας της μηχανής. Ρώτησα τιμή και μου είπαν κάτι για 120 οβριούς.Τι σκέφτονται αυτοί που αρέσκονται να στρίβουν με τα γόνατα!:ye33:

tolhs
22-01-2013, 10:40
Χθες το βράδυ, με φωτογράφισαν λίγο πριν την έξοδο της Κατεχάκη.

Σήμερα το πρωί φωτογράφισαν τον ταξιτζή που με πήγαινε στο αεροδρόμιο, στο ύψος της εξόδου της Άγ. Παρασκευής..

Οι κάμερες δουλεύουν υπερωρίες, στην περ. Υμηττού, οπότε προσοχή στους αρέσκοντες, να στρίβουν με τα γόνατα στον συγκεκριμένο δρόμο..

Αδερφε.....ενα αυτογραφο....ενα αυτογραφο...

Με τοσα φλας που εφαγες....:ha16:

Arkas
22-01-2013, 11:11
:th11:

Sierso
22-01-2013, 16:03
Ευχαριστουμε,Θοδωρη.Ερωτηση γενικη,οι καμερες ...οταν δουλευουν,σε αποθανατιζουν και με σκοταδι?

jmar
22-01-2013, 16:31
Ευχαριστουμε,Θοδωρη.Ερωτηση γενικη,οι καμερες ...οταν δουλευουν,σε αποθανατιζουν και με σκοταδι?

Οταν εχουν φλας ναι...:(

paschalis
22-01-2013, 16:36
Κριμα ρε φιλε
Αν ειναι μικρη η υπερβαση θα βγει
πιο φτηνα κι απο τα μπουζουκια!

Kle
22-01-2013, 16:50
Μπορεί να φωτογραφίζουν και να μην έχει φιλμ, αν είσαι τυχερός...

ΙoannisPanagiotidis
22-01-2013, 17:03
Εχθές που έπλυνα την μηχανή μου δείξανε ηλεκτρικό κουρτινάκι που ενεργοποιείται με μπουτόν και καλύπτει τον αριθμό κυκλοφορίας της μηχανής. Ρώτησα τιμή και μου είπαν κάτι για 120 οβριούς.Τι σκέφτονται αυτοί που αρέσκονται να στρίβουν με τα γόνατα!:ye33:

...για ριξε κανα link φιλε ...καλο μου ακουγετε!


........ :ye33:

napgeo
22-01-2013, 17:09
Χθες το βράδυ, με φωτογράφισαν λίγο πριν την έξοδο της Κατεχάκη.

Σήμερα το πρωί φωτογράφισαν τον ταξιτζή που με πήγαινε στο αεροδρόμιο, στο ύψος της εξόδου της Άγ. Παρασκευής..

Οι κάμερες δουλεύουν υπερωρίες, στην περ. Υμηττού, οπότε προσοχή στους αρέσκοντες, να στρίβουν με τα γόνατα στον συγκεκριμένο δρόμο..


Μα είναι ευαίσθητες. Θα λερωθούν κρίμα είναι...........

mck
22-01-2013, 17:51
Το σενάριο σεβασμού του ΚΟΚ και των ορίων ταχύτητας, ειδικά στην ΑΟ που είναι μάλιστα λογικά, προφανώς δεν μας απασχολούν ... :(

spyrakos35
22-01-2013, 19:54
Το σενάριο σεβασμού του ΚΟΚ και των ορίων ταχύτητας, ειδικά στην ΑΟ που είναι μάλιστα λογικά, προφανώς δεν μας απασχολούν ... :(

ο έλλην θέλει γόνατο..... :ha08:

μη ####.....

προδρομος
22-01-2013, 20:37
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΕΦΑΓΑ ΚΛΙΣΗ .
ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΑ 70 ΧΛΜ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΜΕ 85 ΧΛΜ.
:yz

Kle
22-01-2013, 21:18
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΕΦΑΓΑ ΚΛΙΣΗ .
ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΑ 70 ΧΛΜ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΜΕ 85 ΧΛΜ.
:yz

Ποτε την εφαγες και ποτε σου ήρθε;

nikosgs
22-01-2013, 21:37
Το σενάριο σεβασμού του ΚΟΚ και των ορίων ταχύτητας, ειδικά στην ΑΟ που είναι μάλιστα λογικά, προφανώς δεν μας απασχολούν ... :(

Συμφωνω αλλα οχι να σεβαστω το οριο των 60-70 χιλιομετρων εντος αττικης οδου...

Kle
22-01-2013, 22:54
Συμφωνω αλλα οχι να σεβαστω το οριο των 60-70 χιλιομετρων εντος αττικης οδου...

Ουτε εμένα μ αρέσει, και συμφωνω με το κοκ αλλά αμα δε ξεμπουκωσεις στην Α.Ο. που θα το κανεις;

REK
22-01-2013, 23:10
παντώς και εμείς που περάσαμε με το αυτοκίνητο της Μαρίας,και οδηγούσε εκείνη,με ταχύτητα εντός ορίων,ενοείται,άναψαν και πάλι..:wha05:

τι να πώ..:Απορία::Απορία:

οτι και να πούμε τώρα δεν έχει και μεγάλη σημασία,αφου ότι ήταν να γίνει έγινε..:cool:

καλό θα ήταν πάντως να το έχουμε κατα νού
καθώτι τα ευρω δεν περισεύουν..

REK
22-01-2013, 23:14
Το σενάριο σεβασμού του ΚΟΚ και των ορίων ταχύτητας, ειδικά στην ΑΟ που είναι μάλιστα λογικά, προφανώς δεν μας απασχολούν ... :(


Μηνά,επι της γενικής αρχής συμφωνώ..εαν και πιστευω οτι υπάρχουν περιθώρια "βελτίωσης"..:ye33:

DoctorAbo
23-01-2013, 00:08
Οντος και εγω που περναγα προχθες ειδα να πεφτουν τα φλας βροχη.....σαν στον Βολο!!:lo19:

Άσε μεγάλε στο Βόλο έχετε ένα παιδί μάλαμα, τον Κολοκυθά. Με έχει σκίσει 2 φορές το 08 και ακόμα μου έχει μείνει αξέχαστο.

Alfa7
23-01-2013, 15:07
To διάφανο σπρέϊ στην πινακίδα κυκλοφορίας το χρησιμοποιεί κανείς..?
Στο μεγαλύτερο ποσοστό φλασιάς (γωνία, απόσταση, φωτισμός κλπ) κάνει αρκετά καλή δουλειά....

giclas
23-01-2013, 17:17
To διάφανο σπρέϊ στην πινακίδα κυκλοφορίας το χρησιμοποιεί κανείς..?
Στο μεγαλύτερο ποσοστό φλασιάς (γωνία, απόσταση, φωτισμός κλπ) κάνει αρκετά καλή δουλειά....

για λεγε για λεγε ενδιαφερον ακουγεται !!

gsmaniac
23-01-2013, 20:08
αστραφτουν δεν αστραφτουν............εγω θα στριβω, ειναι η μοναδικη πιστα, εντος αθηνας:cool2:

αν ειναι να πληρωσουμε, ας το δουμε σαν εισητηριο σε πιστα:lo20:

napgeo
23-01-2013, 20:10
αστραφτουν δεν αστραφτουν............εγω θα στριβω, ειναι η μοναδικη πιστα, εντος αθηνας:cool2:

αν ειναι να πληρωσουμε, ας το δουμε σαν εισητηριο σε πιστα:lo20:


:Απορία:Με τη λερωμένη που έχεις σε φωτό στις καλημέρες. Απο πότε πάει άσφαλτο:re26:..............

gsmaniac
23-01-2013, 20:12
:Απορία:Με τη λερωμένη που έχεις σε φωτό στις καλημέρες. Απο πότε πάει άσφαλτο:re26:..............

σχεδον καθε απογευμα τον περναω τον δρομο.....
ειναι κατω απο την δουλιτσα μου..........:D

napgeo
23-01-2013, 20:18
σχεδον καθε απογευμα τον περναω τον δρομο.....
ειναι κατω απο την δουλιτσα μου..........:D


:Απορία:Και τότε που λερώθηκε στην ΑΟ.


:u60:Θα πάμε για καφέ για να μην συνεχίσω. Απο αύριο τα υπόλοιπα..........

gsmaniac
23-01-2013, 20:20
:Απορία:Και τότε που λερώθηκε στην ΑΟ.


:u60:Θα πάμε για καφέ για να μην συνεχίσω. Απο αύριο τα υπόλοιπα..........


παω και απο χωμα............:u58:

spyrval
24-01-2013, 12:56
αστραφτουν δεν αστραφτουν............εγω θα στριβω, ειναι η μοναδικη πιστα, εντος αθηνας:cool2:

αν ειναι να πληρωσουμε, ας το δουμε σαν εισητηριο σε πιστα:lo20:
Το νου σου όμως γιατί πάνω από 40 χλμ/ώρα υπέρβαση (νομίζω) έχει και αφαίρεση διπλώματος και τα ΜΜΜ δεν παλεύονται αυτόν τον καιρό...

danaos
24-01-2013, 15:28
Το νου σου όμως γιατί πάνω από 40 χλμ/ώρα υπέρβαση (νομίζω) έχει και αφαίρεση διπλώματος και τα ΜΜΜ δεν παλεύονται αυτόν τον καιρό...

30 χλμ παραπάνω πιάσανε τον αδελφό μου...

spyrakos35
24-01-2013, 15:45
30 χλμ παραπάνω πιάσανε τον αδελφό μου...


υπάρχουν αναφορές και για πολύ λιγότερα χλμ....

danaos
24-01-2013, 15:46
υπάρχουν αναφορές και για πολύ λιγότερα χλμ....

:(:(:(:(

siraxanz
24-01-2013, 16:40
Πάντως κυνηγάνε τελευταία...:(

Μου το πήραν το 65αρι προχθες...:cool:

TEOSS
25-01-2013, 19:17
Το νου σου όμως γιατί πάνω από 40 χλμ/ώρα υπέρβαση (νομίζω) έχει και αφαίρεση διπλώματος και τα ΜΜΜ δεν παλεύονται αυτόν τον καιρό...


30 χλμ παραπάνω πιάσανε τον αδελφό μου...


υπάρχουν αναφορές και για πολύ λιγότερα χλμ....

Καλά, δεν τον γνωρίζεται τι προβλέπει ο ΚΟΚ για την ταχύτητα??? :Απορία:



¨¨12. Σε αυτόν που υπερβαίνει το ανώτατο όριο ταχύτητας έως 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.
Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκατό (100,00) ευρώ. Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 30 χλμ/ώρα, καθώς και για κίνηση οχημάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα, στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα πάνω από 130 χλμ/ώρα και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο με ταχύτητα πάνω από 120 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.
Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και σε αυτόν που παραβαίνει τη διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.¨¨

���� ��������� - ����o 20 - �.�.�. - �. 2696/1999 (http://www.drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok020.htm)
:cool2::cool2::cool2:

paschalis
25-01-2013, 19:44
Καλά, δεν τον γνωρίζεται τι προβλέπει ο ΚΟΚ για την ταχύτητα??? :Απορία:



¨¨12. Σε αυτόν που υπερβαίνει το ανώτατο όριο ταχύτητας έως 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.
Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκατό (100,00) ευρώ. Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 30 χλμ/ώρα, καθώς και για κίνηση οχημάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα, στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα πάνω από 130 χλμ/ώρα και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο με ταχύτητα πάνω από 120 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.
Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και σε αυτόν που παραβαίνει τη διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.¨¨

���� ��������� - ����o 20 - �.�.�. - �. 2696/1999 (http://www.drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok020.htm)
:cool2::cool2::cool2:


Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:

gsmaniac
25-01-2013, 20:07
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:

στο συγκεκριμεκο δρομο.....για να γλυτωσεις την κληση και το προστιμο, ακολουθεις τα παιδια απο την ΔΙΑΣ......πανε ταπα και αυτοι:lo20:

TEOSS
25-01-2013, 22:22
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:
Όχι βέβαια!!!

Πάτα στην παραπομπή μου και θα δεις όλα τα ανώτερα όρια ταχύτητας, ανάλογα το όχημα και τον δρόμο!;)

steliosx
31-01-2013, 18:24
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)

aeriko
31-01-2013, 19:48
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)


Στέλιο, ένας δρόμος της προκοπής υπάρχει στην Αττική για ξεκαπνίσματα και τον έχουν γεμίσει κάμερες για να εισπράττουν απλά τα πρόστιμα, δεν θεωρώ ότι τους απασχολεί η ασφάλειά μας. Λυπάμαι για τα τσάμπα λεφτά:(

Geo888
01-02-2013, 22:53
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;

brasidas12
02-02-2013, 11:29
εσενα θα σου κατασχεσουν κ την μηχανη :p:p:p

TEOSS
05-02-2013, 00:29
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;


... ...Καμία !!!:cool2:

TEOSS
05-02-2013, 00:38
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 (:eek:)που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!
ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)


Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??

steliosx
05-02-2013, 01:52
Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??

Πρίν πληρώσω το πρόστιμο πήγα στην Τροχαία της Αττικής Οδού να κάνω μια προσπάθεια διακανονισμού ή μείωσης του ποσού, πράγμα βέβαια που δεν κατάφερα και εκεί απλώς μου ανέφεραν ότι είναι πολύ πιθανό να με ειδοποιήσουν :confused: για κράτηση διπλώματος για 60 ημέρες. Ρωτώντας από δω και από εκεί μου είπαν οτι αφού δεν στο πήραν επιτόπου, το πιο πιθανό είναι να μην στο πάρουν ποτέ.

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Αξιωματικός Υπηρεσίας που με δέχτηκε ήταν αγενής και με αντιμετώπισε με στύλ "Τι θές τώρα! σου κάνω χάρη ακόμα και που κάθομαι και σε ακούω" :mad: χωρίς μάλιστα να του δώσω καμία αφορμή ή δικαίωμα να είναι αγενής.
Τές πά.

paschalis
05-02-2013, 16:32
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;

... ...Καμία !!!:cool2:

Το Μαιο του 2010 αναψε το φλας εξω απο τη Θεσσαλονικη
μιας και ο καλος μου φιλος Δημητρης περασε με το RΤ του
με 160 μπροστα απο τη φωτοκαμερα κι ενω το οριο ηταν 130 χλμ/ωρα:mad:
Επικοινωνια με φιλους και μαθαινουμε οτι ναι μεν φωτογραφιζει αλλα δεν εχουν ακομα
αποφασισει ποιο τμημα θα διαχειριστει το υλικο και θα κανει τις σχετικες ενεργειες μηνυσεις κλπ.
Μπηκαμε στο 2013 κι ακομα να αποφασισουν.
Κατι μΕ λεει οτι τη γλυτωσε ο Μητσος:rolleyes:

gandreas
05-02-2013, 19:14
Πρίν πληρώσω το πρόστιμο πήγα στην Τροχαία της Αττικής Οδού να κάνω μια προσπάθεια διακανονισμού ή μείωσης του ποσού, πράγμα βέβαια που δεν κατάφερα και εκεί απλώς μου ανέφεραν ότι είναι πολύ πιθανό να με ειδοποιήσουν :confused: για κράτηση διπλώματος για 60 ημέρες. Ρωτώντας από δω και από εκεί μου είπαν οτι αφού δεν στο πήραν επιτόπου, το πιο πιθανό είναι να μην στο πάρουν ποτέ.

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Αξιωματικός Υπηρεσίας που με δέχτηκε ήταν αγενής και με αντιμετώπισε με στύλ "Τι θές τώρα! σου κάνω χάρη ακόμα και που κάθομαι και σε ακούω" :mad: χωρίς μάλιστα να του δώσω καμία αφορμή ή δικαίωμα να είναι αγενής.
Τές πά.

Δεν φτάνει που τρέχεις , με σένα θα ασχολούμαστε:D:D:D

gandreas
05-02-2013, 19:16
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)




Είναι σίγουρο?
Αν πηγαίνουμε δύο δίπλα δίπλα τι θα κάνει η κάμερα? και ποιος θα πληρώσει?

steliosx
06-02-2013, 01:49
Δεν φτάνει που τρέχεις , με σένα θα ασχολούμαστε:D:D:D

έλα ντέ. Είδες τις θράσσος είχα !!:D

Είναι σίγουρο?
Αν πηγαίνουμε δύο δίπλα δίπλα τι θα κάνει η κάμερα? και ποιος θα πληρώσει?

Καλή ερώτηση! Δεν έχω ιδέα!.
Να διευκρινίσω πάντως ότι όταν ήταν δίπλα μου το αυτοκίνητο, είμασταν σε διαφορετικές λωρίδες κυκλοφορίας και η κάθε κάμερα είναι πάνω σε συγκεκριμένη λωρ κυκλοφορίας. Το αξιοπερίεργο όμως είναι ότι δεν ήμουν στη μέση της λωρίδας κυκλοφορίας, σημείο όπου θεωρητικά θα ήταν η πινακίδα κυκλοφορίας ενός αυτοκινήτου, αλλά στο άκρο αυτής κοντά στην διαχ γραμμή. Γιαυτό είπα ότι μάλλον υπάρχει αυτόματη εστίαση και κεντράρισμα κάδρου. Λέω εγώ τώρα!!

giclas
06-02-2013, 10:04
To διάφανο σπρέϊ στην πινακίδα κυκλοφορίας το χρησιμοποιεί κανείς..?
Στο μεγαλύτερο ποσοστό φλασιάς (γωνία, απόσταση, φωτισμός κλπ) κάνει αρκετά καλή δουλειά....



τεληκα υπερχη τετιο σπρέϊ ?

Kle
06-02-2013, 12:34
τεληκα υπερχη τετιο σπρέϊ ?

Αφήστε αυτη τη συζήτηση, σε ένα Honda forum που ήμουν, κάναμε πάλι τέτοια κουβέντα ( πως μπορείς να κρυψεις πινακίδα) και το μπλοκαραν απο τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
06-02-2013, 14:04
Αφήστε αυτη τη συζήτηση, σε ένα Honda forum που ήμουν, κάναμε πάλι τέτοια κουβέντα ( πως μπορείς να κρυψεις πινακίδα) και το μπλοκαραν απο τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος!

Αυτο ηταν honda forum
Εδω ειναι το GS FORUM:D:D






Πλακα κανω τσακαλια....ναι εσας του ηλεκτρονικου εγκληματος
αντε να πιασετε κανα παιδεραστη εχει βρωμισει ο τοπος....

TEOSS
07-02-2013, 19:22
Το Μαιο του 2010 αναψε το φλας εξω απο τη Θεσσαλονικη
μιας και ο καλος μου φιλος Δημητρης περασε με το RΤ του
με 160 μπροστα απο τη φωτοκαμερα κι ενω το οριο ηταν 130 χλμ/ωρα:mad:
Σε ποιό σημείο βρίσκεται η εν λόγο κάμερα?

Επικοινωνια με φιλους και μαθαινουμε οτι ναι μεν φωτογραφιζει αλλα δεν εχουν ακομα
αποφασισει ποιο τμημα θα διαχειριστει το υλικο και θα κανει τις σχετικες ενεργειες μηνυσεις :confused: κλπ.
Μπηκαμε στο 2013 κι ακομα να αποφασισουν:confused:.
Από πότε και ως πότε υπήρχε το γραφειοκρατικό πρόβλημα?
Εξακολουθεί να υπάρχει ακόμα?
Δηλαδή δεν αποστέλλεται καμία κλήση, εδω και 3 χρόνια ???
Αυτό ισχύει για την συγκεκριμένη κάμερα ή γενικώς???

Κατι μΕ λεει οτι τη γλυτωσε ο Μητσος:rolleyes:
ΟΙ <<φίλοι>> είπαν ότι είδαν την φωτογραφία της μηχανής του φίλου σου ¨¨Δημήτρ稨, αλλά δεν θα του αποσταλεί η κλήση λόγο γραφειοκρατίας? :rolleyes:


Με τον όρο <<φλας>> πιστεύω ότι εννοούμε την κανονική λήψη φωτογραφίας. Σε τέτοια περίπτωση δεν γλιτώνεις. ;)




Εάν έχεις την τύχη και η κάμερα έχει τεχνική βλάβη(π.χ. δουλεύει το φλας αλλά όχι ο αισθητήρας, ή … πέσει κεραυνός και την κάψει –λέμε τώρα-κ.α.) ή εάν έχεις την τύχη να αλλάξει ο νόμος (όπως όσοι είχαν σε εκκρεμότητα δίκες προ του 2007 που η <<μεγάλη>> ταχύτητα ήταν πλημμέλημα), ΤΟΤΕ … παίξε κι ένα λόττο !!!:cool2:...:lo19:

vasilisGS
07-02-2013, 22:24
Τελικά Δουλεύουν στην ΑΟ και συγκεκριμένα στον περιφερειακό .Εχω περάσει δυο τρις φορές και αστραπές ο τόπος .Σε ποσο καιρό στην στέλνουν ?Υπαρχει κάποια αξιόπιστη απάντηση .Απο παθών ...

g650gs-kesariani
08-02-2013, 02:39
η ερωτηση και απο μενα ας απαντησει καποιος επιτελους:sm7::sm7::sm7:σε ποσο καιρο αποστελλεται περιπου η κληση απο την στιγμη που γινεται η ληψη????ειναι σημαντικο

tattoopanther
08-02-2013, 04:08
Σε μένα ήρθε μέσα σε ένα μήνα ,.,

paschalis
08-02-2013, 22:17
ΟΙ <<φίλοι>> είπαν ότι είδαν την φωτογραφία της μηχανής του φίλου σου ¨¨Δημήτρ稨, αλλά δεν θα του αποσταλεί η κλήση λόγο γραφειοκρατίας? :rolleyes:

οχι.. την ειδε η συναδελφος σας και το
ειπε στους φιλους συναδελφους..
λες να ειναι θεμα συναδελφικοτητας τελικα:confused::confused:


Με τον όρο <<φλας>> πιστεύω ότι εννοούμε την κανονική λήψη φωτογραφίας. Σε τέτοια περίπτωση δεν γλιτώνεις. ;)

Το φλας το ειδα εγω που πηγαινα 130..
ο αλλος εβλεπε μονο το-χωρις πινακιδα- Z1000 που κυνηγουσε:D




Εάν έχεις την τύχη και η κάμερα έχει τεχνική βλάβη(π.χ. δουλεύει το φλας αλλά όχι ο αισθητήρας, ή … πέσει κεραυνός και την κάψει –λέμε τώρα-κ.α.)

Δεν ξερω τι εχει συμβει τελικα εκει.
Μονο οτι ειδαμε το φλας και κληση δεν....


ή εάν έχεις την τύχη να αλλάξει ο νόμος (όπως όσοι είχαν σε εκκρεμότητα δίκες προ του 2007 που η <<μεγάλη>> ταχύτητα ήταν πλημμέλημα), ΤΟΤΕ … παίξε κι ένα λόττο !!!:cool2:...:lo19:

Αυτο το τελευταιο μου ετυχε το Νοεμβριο του 06.
Οι σεριφηδες των Σερρων μετρησαν ενα Βουλγαρο με AUDI στα 173 με οριο τα 90.
Εστειλαν εμενα που ειχα το ιδιο αυτοκινητο και πηγαινα 120 στο πλημμελιοδικειο
και ο Θεουλης τους εστειλε εκει που επρεπε καταργωντας τον ΚΟΚ:cool:
Υ.Γ.
Το ΛΟΤΤΟ μου ετυχε το 2007 και ειναι τωρα 5.5 χρονων:)

irene
10-02-2013, 18:36
Αυτο το τελευταιο μου ετυχε το Νοεμβριο του 06.
Οι σεριφηδες των Σερρων μετρησαν ενα Βουλγαρο με AUDI στα 173 με οριο τα 90.
Εστειλαν εμενα που ειχα το ιδιο αυτοκινητο και πηγαινα 120 στο πλημμελιοδικειο
και ο Θεουλης τους εστειλε εκει που επρεπε καταργωντας τον ΚΟΚ:cool:
Υ.Γ.
Το ΛΟΤΤΟ μου ετυχε το 2007 και ειναι τωρα 5.5 χρονων:)


Απο τις μεγαλύτερες γκάφες που έχω ζήσει από κοντά.
Και τους έφυγε με 200 ο αλήτης και επιμονή να κάψουν εμάς:mad::mad::mad:

Οσο για το ΛΟΤΤΟ..:):)
Πρώτο νούμερο!!

ortho
10-02-2013, 19:25
Πείτε μου ποιά ακριβώς κάμερα λειτουργεί ώστε να έχω και αποδεικτικά ότι το YBR πιάνει τα 108 χλμ/ώρα!!!!!:D:D:D

vasilisGS
11-02-2013, 01:23
Τελικά λειτουργούν ΦΙΛΟΣ πήρε κλήση φωτογραφία για 130 με. Το ανάλογο πρόστιμο .προσοχη ...

vasilisGS
11-02-2013, 08:27
Ερχεται μετά απο δίμηνο περίπου

BillyGS
27-02-2013, 00:07
Έγινα κι εγω διάσημος απόψε.. Στην Αγία Παρασκευή..Θα την στείλουν;; Πάντως υπήρξα τυχερός στην ατυχία μου γιατι έχω τα τακούνια και πήγαινα μέχρι 120 στις στροφές.. Το να πληρώσω πάντως δεν θα με κάνει να κλείσω το γκάζι την επόμενη φορά ούτε νοιώθω ασφάλεια αν κινηθώ με λιγότερα απο 100 χ.α.ω στο συγκεκριμένο δρόμο.. Να κινούμαστε δλδ με 70 που λέει η πινακίδα χωρίς καν να πλαγιάζουμε σε κλειστά-κρυφά-παρατεταμένα πέταλα όπου το 90% των οδηγών κινούνται με τουλάχιστον 110 και να δίνουμε την ευκαιρία στον πίσω μας να μας βρει ξαφνικά μπροστά του με +40 μην πω και περισσότερα.. Άποψη μου βέβαια και σεβαστή η όποια αντίθετη άποψη..!!!

forester
27-02-2013, 00:11
Το σενάριο σεβασμού του ΚΟΚ και των ορίων ταχύτητας, ειδικά στην ΑΟ που είναι μάλιστα λογικά, προφανώς δεν μας απασχολούν ... :(


Το 60 και 80 χαω στην περιφεριακή Υμμητού, το βλέπεις λογικό?
Αν ναι, δε θα διαφωνήσω.
Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω λογικό!

frits
27-02-2013, 00:20
Το 60 και 80 χαω στην περιφεριακή Υμμητού, το βλέπεις λογικό?
Αν ναι, δε θα διαφωνήσω.
Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω λογικό!

Σε σύγκριση με τα 120-130 των ευθειών της Εθνικής οδού και πολλά είναι..

Τα όρια έχουν την λογική να μηδενίζουν στην κυριολεξία την πιθανότητα ατυχήματος, σε αυτή τη βάση είναι λογικά, άσχετα αν δεν μας αρέσουν.

forester
27-02-2013, 00:23
Επειδή έγινε και σχετική κουβέντα στην εκδρομή την Κυριακή, να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία με τα φωτογραφικά ραντάρ.
4 κλήσεις φωτογραφικού τον Ιουνιο 2010 στη Λ. Μαραθώνος από το 18 έως το 26 χλμ, στο ύψος Πικερμίου και στα 2 ρεύματα κυκλοφορίας. Διαφορετικές ημέρες και ώρες οι κλήσεις μου. 18 - 24/6, αν θυμάμαι καλά.... Ανά 2 μέρες με γράφανεΝεύραΝεύρα:u59: Οι ταχύτητες από 130-150 χαω χοντρικά. Τις φωτό τις είδα όλες, δεν μου τις έδωσαν όμως. 4Χ350€=1400€ και 8 μήνες άνευ διπλώματος, που έγινε μια "συγχώνευση" σε 2 μήνες. Οι κλήσεις κατέυθαναν "κατά ριπάς" τον Νοε- Δεκ του 11. 1 1/2 χρόνο μετά....

Άλλες 2 από Δεκ 2010 στην είσοδο της ΑΟ από το Μαρκόπουλο, πριν τα διόδια. Απόλυτη ερημιά, τεράστιο πλάτος δρόμου, νησίδα κλπ και ένα άσχετο όριο 80χαω....:hmmm:
Εκεί τα χιλιόμετρα που έδειχναν οι φώτο , ήταν πολλά...
Από 205 έως 237....
Το tiger είχα τότε, για να μη λέτε πώς τα έπιασα:D
Πάλι πολύ αργά έφτασαν οι κλήσεις, το Πάσχα του 2012...
Πάλι τα ίδια, 2Χ350 και 4 μήνες άνευ διπλώματος....



Έκτοτε, ποτέ σε ΑΟ και ΕΟ με πινακίδα:cool2::cool2::cool2::cool2:
Κι ασε τα ραντάρ να τραβάνε:sm3::sm7::lo19:

forester
27-02-2013, 00:32
Σε σύγκριση με τα 120-130 των ευθειών της Εθνικής οδού και πολλά είναι..

Τα όρια έχουν την λογική να μηδενίζουν στην κυριολεξία την πιθανότητα ατυχήματος, σε αυτή τη βάση είναι λογικά, άσχετα αν δεν μας αρέσουν.
Το πρόβλημα δεν είναι αν μας αρέσουν ή όχι....
Το θέμα είναι: μπορείς να πας με 80 στην περιφεριακή Υμμητού? Νοουμένου ότι οδηγείς κάτι σύγχρονο, είτε σε αυτοκίνητο, είτε σε μηχανή. Και πάντα σε λογικό πλαίσιο.
Με ένα μέσο 1600αρι, δεν τηρείται αυτή η ταχύτητα, εκτός αν είναι το μόνο σου μέλημα, ή διαθέτεις cruise control!
Τα ίδια και για ένα μηχανάκι από 600κ.εκ. και πάνω.
Ας βάλει 90χαω και με το +10% "ανοχής" που είναι σαν άγραφος νόμος, η κατάσταση παλεύεται. Με έχουν σταματήσει κι εκεί (ευτυχώς ήταν μπλόκο και μίλησα...) με 105χαω. Αλλά το όριο είναι 60 σε όλη την περιφερειακή!!!
Είναι υπερβολικό, τουλάχιστον!
Ευτυχώς με τη στάση μου και την ιδιότητα - δεν το κρύβω-, τη γλίτωσα με ένα μικρό πρόστιμο 40€ για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, ελάχιστα πάνω από τα 60.....
Ασφαλώς τους ευχαρίστησα τους ανθρώπους , γιατί αυτοί δεν βάζουν τα όρια... Δε φταίνε και μάλιστα καταλαβαίνουν την πίκρα!

spyrval
02-03-2013, 01:49
Το 60 και 80 χαω στην περιφεριακή Υμμητού, το βλέπεις λογικό?
Αν ναι, δε θα διαφωνήσω.
Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω λογικό!

Λογικότατο το βρίσκω. Τις πρώτες φορές που μπήκα στη Υμηττού ξαφνιάστηκα σε κάποια σημεία που ενώ είχα ανοίξει αρκετά στις ευθείες είδα καμπές, κάποιες σχετικά κλειστές, κάτι που δεν είχα συνηθίσει στην Αττική Οδό προς Ελευσίνα. Τα όρια δε φτιάχτηκαν με βάση μόνο εμένα ή εσένα. Ούτε με βάση το GSXR 1000. Ρίχτε και μια ματιά ποιός κυκλοφορεί γύρω μας. Θέλει κανένας να μπει περιφερειακή Υμηττού την ώρα που θα ξαμολύσω μέσα τη μάνα μου με το Atos και θα της πω "πήγαινε με 120 παντού,κρατάει" ?

forester
02-03-2013, 02:16
Λογικότατο το βρίσκω. Τις πρώτες φορές που μπήκα στη Υμηττού ξαφνιάστηκα σε κάποια σημεία που ενώ είχα ανοίξει αρκετά στις ευθείες είδα καμπές, κάποιες σχετικά κλειστές, κάτι που δεν είχα συνηθίσει στην Αττική Οδό προς Ελευσίνα. Τα όρια δε φτιάχτηκαν με βάση μόνο εμένα ή εσένα. Ούτε με βάση το GSXR 1000. Ρίχτε και μια ματιά ποιός κυκλοφορεί γύρω μας. Θέλει κανένας να μπει περιφερειακή Υμηττού την ώρα που θα ξαμολύσω μέσα τη μάνα μου με το Atos και θα της πω "πήγαινε με 120 παντού,κρατάει" ?



Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά;).
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.

spyrval
02-03-2013, 16:31
Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά;).
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.

Το ζήτημα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι ικανοί να κρίνουν πότε ΔΕΝ πρέπει να πηγαίνουν στο όριο ταχύτητας. "Αφού έχει όριο 100, μπορώ να πάω και με 130 άνετα". "Τί, είμαι εγώ άσχετος?" "Τί έγινε ρε, με πέρασε αυτός με τη BMW, και θα το ανεχτώ? Γι'αυτό θα πληρώνω δόσεις για το "εργαλείο" και τα 150 άλογα έως το 2025?"
Ελάχιστοι ρυθμίζουν την κίνησή τους σύμφωνα με το τί οδηγούν, την εμπειρία τους, το δρόμο και την κίνηση.Πιστεύω ακράδαντα ότι εάν αύριο το πρωί η ΑΟ έβαζε όριο τα 160 χλμ, ελάχιστοι από αυτούς που θα μπαίνανε θα έβγαιναν (οδηγώντας).

skipper
20-03-2013, 03:29
Συνηθως και στον κενρικο αξονα της Αττικης οδου εχουν τα ρανταρ στις φωτεινες επιγραφες (φορατε κρανος , ατυχημα στην εξοδο ταδε κτλ).
καποια σημεια που εχω εγω δει ειναι ¨39,5 29,6 19,6 15,2 16,2 χιλιομετρα στις πινακιδες αυτες. "Θανατηφορες " και "κακιες" ειναι αυτες στη μεγαλη ευθεια του alpha στο 39,5 και στα δυο ρευματα γιατι το οριο ειναι 110 κ πας χαλαρα 140. εγω την εφαγα με 190 αργοπορημενος κ αγχωμενος.
Η φωτο ειναι απο ψηλα.
αυτα.
Προσεχως μασκα "Zorro" σε πινακιδες και στο αμαξι κ τη μηχανη.:cool:
περιμενω προτασεις.

Sierso
20-03-2013, 11:36
Συνηθως και στον κενρικο αξονα της Αττικης οδου εχουν τα ρανταρ στις φωτεινες επιγραφες

Δηλαδη δεν θα βρειτε ποτε ρανταρ στις απλες μεταλικες πινακιδες ενδειξης.

Kle
20-03-2013, 15:26
Δεν είναι στάνταρ, πάντως φαίνονται αμα περνωντας τις πινακίδες γυρίσεις το κεφάλι σου και τις κοιτάξεις...

zenzen70
23-04-2013, 00:13
Προσεχως μασκα "Zorro" σε πινακιδες και στο αμαξι κ τη μηχανη.:cool:
περιμενω προτασεις.

205 και 215 με το αυτοκινητο στο 39,5 χλμ ΑΟ βραδυ μονος μου δεκεμβρη μεσοβδομαδα......απλα αφαιρεθηκα....

Τι ειναι η μασκα ζορο?

Ευχαριστω....

mck
23-04-2013, 01:13
Επειδή έγινε και σχετική κουβέντα στην εκδρομή την Κυριακή, να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία με τα φωτογραφικά ραντάρ.
4 κλήσεις φωτογραφικού τον Ιουνιο 2010 στη Λ. Μαραθώνος από το 18 έως το 26 χλμ, στο ύψος Πικερμίου και στα 2 ρεύματα κυκλοφορίας. Διαφορετικές ημέρες και ώρες οι κλήσεις μου. 18 - 24/6, αν θυμάμαι καλά.... Ανά 2 μέρες με γράφανεΝεύραΝεύρα:u59: Οι ταχύτητες από 130-150 χαω χοντρικά. Τις φωτό τις είδα όλες, δεν μου τις έδωσαν όμως. 4Χ350€=1400€ και 8 μήνες άνευ διπλώματος, που έγινε μια "συγχώνευση" σε 2 μήνες. Οι κλήσεις κατέυθαναν "κατά ριπάς" τον Νοε- Δεκ του 11. 1 1/2 χρόνο μετά....

Άλλες 2 από Δεκ 2010 στην είσοδο της ΑΟ από το Μαρκόπουλο, πριν τα διόδια. Απόλυτη ερημιά, τεράστιο πλάτος δρόμου, νησίδα κλπ και ένα άσχετο όριο 80χαω....:hmmm:
Εκεί τα χιλιόμετρα που έδειχναν οι φώτο , ήταν πολλά...
Από 205 έως 237....
Το tiger είχα τότε, για να μη λέτε πώς τα έπιασα:D
Πάλι πολύ αργά έφτασαν οι κλήσεις, το Πάσχα του 2012...
Πάλι τα ίδια, 2Χ350 και 4 μήνες άνευ διπλώματος....



Έκτοτε, ποτέ σε ΑΟ και ΕΟ με πινακίδα:cool2::cool2::cool2::cool2:
Κι ασε τα ραντάρ να τραβάνε:sm3::sm7::lo19:

Δηλαδη εσυ βρίσκεις λογικό να πηγαίνεις με 150 χλμ/ώρα στην Λεωφ. Μαραθωνος και 200plus χλμ/ώρα στο Μαρκόπουλο;

Για 4 χρόνια έπρεπε να σου πάρουν το δίπλωμα, οχι για 4 μήνες, και δεν κάνω πλάκα ...

Nec
27-07-2013, 15:31
Την περασμενη εβδομαδα (18/7/13) με ειδοποιησαν τηλεφωνικα απο το ΑΤ Κορωπιου για κλιση ταχυτητας απο ρανταρ της Αττικης οδου στην ευθεια του Alpha.

Πηγα παρελαβα την κλιση 350 Ευρω - 50% για αμεση πληρωμη και μου εδειξαν και της φωτογραφιες 1 ολοκληρη 1 με ζουμ στο αριθμο κυκλοφοριας απο τον Απριλιο 2013 αρα η κλιση μου ηρθε με τριμηνη καθυστερηση, οι φωτογραφιες απλα πεντακαθαρες !!! ημουν και με τριβαλιτσο αρα γυρναγα απο ταξιδι.
Το οριο 110 εγω πηγαινα 170... μου ειπαν να αναμενω ειδοποιηση για παραδωση του διπλωματος για 60 ημερες, το παραδοξο ειναι οτι αναφερει οτι δεν εχει βαθμους "point system"
Αυτα για τον μονο δρομο του λεκανοπεδιου που μπορεις να "υπερβαλεις ελαφρως" με ασφαλεια

todor
27-07-2013, 16:27
πλάκα πλάκα όταν κατέβηκα Αθήνα για το training στα Μέγαρα πέρασα από Περιδερειακή Υμηττού και στο πάνε και στο έλα (ήθελα να βγω Κατεχάκη στο Στρ. Νοσοκομείο)....και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι οδηγούσα μέσα στα όρια (όχι βέβαια και με 170...) Σίγουρα όταν ερχόμουν να σας βρω στα διόδια σε κάποια σημεία πήγα και με 150....να περιμένω κι εγώ χαρτάκι μαγικό?????

και 2η ερώτηση...αφού η παράβαση έχει να κάνει με την μηχανή, γιατί στερούμε και την δυνατότητα να οδηγήσω και το αμάξι????????

(μετά από edit) και 3η ερώτηση...σε περίπτωση που μου ζητηθεί κράτηση διπλώματος...μπορώ να δώσω της γυναίκας μου που δεν το χρησιμοποιεί (αλλά δεν έχει άδεια για μηχανή...) ???

sid2011
27-07-2013, 17:25
πλάκα πλάκα όταν κατέβηκα Αθήνα για το training στα Μέγαρα πέρασα από Περιδερειακή Υμηττού και στο πάνε και στο έλα (ήθελα να βγω Κατεχάκη στο Στρ. Νοσοκομείο)....και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι οδηγούσα μέσα στα όρια (όχι βέβαια και με 170...) Σίγουρα όταν ερχόμουν να σας βρω στα διόδια σε κάποια σημεία πήγα και με 150....να περιμένω κι εγώ χαρτάκι μαγικό?????

και 2η ερώτηση...αφού η παράβαση έχει να κάνει με την μηχανή, γιατί στερούμε και την δυνατότητα να οδηγήσω και το αμάξι????????

(μετά από edit) και 3η ερώτηση...σε περίπτωση που μου ζητηθεί κράτηση διπλώματος...μπορώ να δώσω της γυναίκας μου που δεν το χρησιμοποιεί (αλλά δεν έχει άδεια για μηχανή...) ???

βλεποντας την υπογραφη του προφιλ σου μετα απο αυτα που λες και γραφεις μου γεννιεται μια ερωτηση θα ρισκαρεις να πεις στη γυναικα σου οτι πηρες κληση με τη μηχανη ....εγω στη θεση σου οχι !:D

todor
27-07-2013, 17:51
βλεποντας την υπογραφη του προφιλ σου μετα απο αυτα που λες και γραφεις μου γεννιεται μια ερωτηση θα ρισκαρεις να πεις στη γυναικα σου οτι πηρες κληση με τη μηχανη ....εγω στη θεση σου οχι !:D


και πως θα δικαιολογήσω τα λεφτά από το πρόστιμο και το δίπλωμα ωρε????αν τελικά έρθει ραβασάκι στο σπίτι...θα φταίει το κατεστημένο της Αθήνας (ως ΠΑΟΚτζης) και τα σχετικά...και θα το πληρώσω...πιο πολύ με "αγχώνει" το δίπλωμα...

forester
27-07-2013, 18:09
πλάκα πλάκα όταν κατέβηκα Αθήνα για το training στα Μέγαρα πέρασα από Περιδερειακή Υμηττού και στο πάνε και στο έλα (ήθελα να βγω Κατεχάκη στο Στρ. Νοσοκομείο)....και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι οδηγούσα μέσα στα όρια (όχι βέβαια και με 170...) Σίγουρα όταν ερχόμουν να σας βρω στα διόδια σε κάποια σημεία πήγα και με 150....να περιμένω κι εγώ χαρτάκι μαγικό?????

και 2η ερώτηση...αφού η παράβαση έχει να κάνει με την μηχανή, γιατί στερούμε και την δυνατότητα να οδηγήσω και το αμάξι????????

(μετά από edit) και 3η ερώτηση...σε περίπτωση που μου ζητηθεί κράτηση διπλώματος...μπορώ να δώσω της γυναίκας μου που δεν το χρησιμοποιεί (αλλά δεν έχει άδεια για μηχανή...) ???


Η παράβαση έχει να κάνει μ' εσένα που οδηγείς. άρα απαγορεέυται για ένα διάστημα να οδηγείς. Ασφαλώς κι έχει νόημα.*
Μπορείς να δώσεις όποιο δίπλωμα θες. Δηλώνεις υπεύθυνα ποιος οδηγούσε και παραδίδει αυτός το δίπλωμά του. Αν υπάρχει τέτοιο πρόσωπο, σώνεσαι :rolleyes::cool:





* Το παράλογο είναι που αφαιρούν πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος! Λες και φταίει η μηχανή ή το αυτοκίνητο για την όποια μαλ@κία του οδηγού:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

todor
29-07-2013, 09:01
Τελικα δεν με ειπατε...ποτε να το περιμενω το ραβασακι αν οντως πηγαινα εκτος οριων???

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

forester
29-07-2013, 09:40
Εμένα μου είχαν έρθει 1,5 χρόνο αργότερα.
Το ξεχνάς για να μην αγχώνεσαι κι αν είναι και σε τσίμπησαν, θα το μάθεις:D

spyrval
29-07-2013, 10:42
(μετά από edit) και 3η ερώτηση...σε περίπτωση που μου ζητηθεί κράτηση διπλώματος...μπορώ να δώσω της γυναίκας μου που δεν το χρησιμοποιεί (αλλά δεν έχει άδεια για μηχανή...) ???

Βρε πώς θα δώσεις το δίπλωμα της γυναίκας σου που δεν έχει δίπλωμα μηχανής και η παράβαση θα είναι με τη μηχανή? Εκτός αν πεις ότι όχι μόνο στη βούτηξε κρυφά, όχι μόνο δεν έχει δίπλωμα μηχανής, αλλά έτρεχε κιόλας! Και μετά κράνος και στο σπίτι..:sm3:

todor
29-07-2013, 11:15
Αφου ο νομος λεει παραδοση διπλωματος σε επιτοπου παραβαση,γιατι πρεπει να δωσω το διπλωμα οταν η κληση θα ερθει μετα απο ποσο καιρο?!!!

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

Thodoras
29-07-2013, 12:44
Αφου ο νομος λεει παραδοση διπλωματος σε επιτοπου παραβαση,γιατι πρεπει να δωσω το διπλωμα οταν η κληση θα ερθει μετα απο ποσο καιρο?!!!

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

Προβλέπει γενικά "αφαίρεση άδεια ικανότητος"....όχι "επιτόπου παράδοση"....