PDA

View Full Version : Να γιατί θα απεργεί το μετρό στην πόλη σου χαζοπολίτη


sain
22-01-2013, 15:40
Από το φατσοβιβλίο !

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/582638_518970824815019_1366306113_n.jpg


Αυτό το ον λέγεται Αντώνης Σταματόπουλος (χρόνια πολλά κιόλας, μην το ξεχάσουμε) και είναι ο πρόεδρος του συνδικατου εργαζομενων στο Αττικό Μετρό. Αποφασισε για το "καλό" σας να μην κινηθεί το μετρό επ' αόριστο.
Όποιος γνωρίζει με ποιό μέσο (Υπουργό, Βουλευτή, κλπ) διορίστηκε στο Αττικό Μετρό να το γράψει κατω απο την φωτογραφία να μάθουμε όλοι. Παρακαλείστε μοιραστείτε την φωτογραφία στον τοίχο σας. — με Δείγμα Humonculus- Starxidious

napgeo
22-01-2013, 17:14
Υπουργός Στυλιανίδης.............

ortho
22-01-2013, 17:23
μαρμαράς που μονιμοποιήθηκε....

moby_gr
22-01-2013, 17:32
Εμένα πάντως περισσότερη εντύπωση μου έκανε το παρακάτω...

Μετρό 24ωρη, Σε νέα 24ωρη απεργία στο Μετρό προχωρά την Τρίτη το Επιχειρησιακό Σωματείο Σ.Ε.Λ.Μ.Α.
Όπως αναφέρει στη σχετική του ανακοίνωση, αποφασισε νέα απεργία σε ένδειξη συμπαράστασης
«στους δύο συναδέλφους, όπου εν’ ώρα βάρδιας επιφυλακής, παρουσίασαν οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου,
από τις απειλές του Υπουργού Μεταφορών».

Πήγη:http://www​.naftemporiki.g​r (http://www.google.com/url?q=http%3A%2F%2Fwww.naftemporiki.gr%2Fstory%2F518301&ust=1358867991494000&usg=AFQjCNG-qWB9arP39fwM14RCc83uB7irqg) 2013.01.22



πλάκα κάνουν, ε? :wo20:


...μάλλον όχι όμως...ότι να 'ναι σε αυτή τη χώρα....:mad:

roundy
22-01-2013, 18:45
Αποφασισε για το "καλό" σας να μην κινηθεί το μετρό επ' αόριστο.



Φίλε μου πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα λέγονται Σταματόπουλος ή Σταμουλοκολάδες ή όπως αλλιώς θα λέγονται που με την ανοχή ή με την στήριξη των 2 μεγάλων κομάτων θα επιβάλουν την γνώμη τους, αγνοόντας το επιβατικό κοινό.:cr13:

sain
22-01-2013, 18:59
Φίλε μου πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα λέγονται Σταματόπουλος ή Σταμουλοκολάδες ή όπως αλλιώς θα λέγονται που με την ανοχή ή με την στήριξη των 2 μεγάλων κομάτων θα επιβάλουν την γνώμη τους, αγνοόντας το επιβατικό κοινό.:cr13:

Εγώ φίλε μου, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο με τον άνθρωπο. Απλά μου το έστειλαν στο φατσοτέφτερο και το έγραψα σαν αφορμή για μια ήρεμη κουβέντα. Και θα παρακαλούσα να μείνει ήρεμη και να μην εξελιχτεί σε διαμάχες ακραίων απόψεων.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι με την (αμφίβολη) εξουσία που παίρνουν κάποιοι στα χέρια τους, αν μπορούν να καθηλώνουν του συναδέλφους τους εργαζόμενους και να τους κάνουν να φεύγουν 1 ώρα νωρίτερα από το σπίτι και τα παιδιά τους για να πάνε στην ώρα τους στη δουλειά τους.
Ποιός τους έδωσε αυτό το δικαίωμα:wha13::wha13::wha13:

sain
22-01-2013, 19:01
Μετρό 24ωρη, Σε νέα 24ωρη απεργία στο Μετρό προχωρά την Τρίτη το Επιχειρησιακό Σωματείο Σ.Ε.Λ.Μ.Α.

πλάκα κάνουν, ε? :wo20:


...μάλλον όχι όμως...ότι να 'ναι σε αυτή τη χώρα....:mad:


:u56:

gsmaniac
22-01-2013, 19:04
Εγώ φίλε μου, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο με τον άνθρωπο. Απλά μου το έστειλαν στο φατσοτέφτερο και το έγραψα σαν αφορμή για μια ήρεμη κουβέντα. Και θα παρακαλούσα να μείνει ήρεμη και να μην εξελιχτεί σε διαμάχες ακραίων απόψεων.

:wha13::wha13::wha13:

Με τετοιο τιτλο και φυσικα τετοιους χαρακτηρισμους........ζητας πολλα:cool:

sain
22-01-2013, 19:09
Με τετοιο τιτλο και φυσικα τετοιους χαρακτηρισμους........ζητας πολλα:cool:

Ο τίτλος στο φατσοτέφτερο ήταν μ@λ@κ@ πολίτη. Παρόλο που βλέπω αρκετούς εδώ μέσα να χρησιμοποιούν την έκφραση, προτίμησα το χαζός (ενώ αισθάνομαι μ@λ@κ@ς και σκουλίκι). Τι ήταν αυτό που σε ενόχλησε στον τίτλο;;;;

gsmaniac
22-01-2013, 19:12
Ο τίτλος στο φατσοτέφτερο ήταν μ@λ@κ@ πολίτη. Παρόλο που βλέπω αρκετούς εδώ μέσα να χρησιμοποιούν την έκφραση, προτίμησα το χαζός (ενώ αισθάνομαι μ@λ@κ@ς και σκουλίκι). Τι ήταν αυτό που σε ενόχλησε στον τίτλο;;;;

δεν αισθανομαι χαζοπολιτης...γενικα;)

Albatros
22-01-2013, 19:14
:u56:

Οι ίδιοι που επιτρέπανε σε κάποιους με μπλόκα να κόβουν την Ελλάδα στα 2...
:cool:

gsmaniac
22-01-2013, 19:16
Οι ίδιοι που επιτρέπανε σε κάποιους με μπλόκα να κόβουν την Ελλάδα στα 2...
:cool:


καπου ακουσα........οτι ερχονται ξανα αυτες οι μερες:rolleyes:

Albatros
22-01-2013, 19:19
Θα περίμενα πάντως προτάσεις για το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι ώστε να μη κόψουν τους μισθούς τους στη μέση...
όχι να μου λέτε οτι κόψαν και σε άλλους, τρόπους αντίδρασης θέλω (ιδέες...), ώστε να λειτουργεί το Μετρό...
:rolleyes:

gsmaniac
22-01-2013, 19:22
Θα περίμενα πάντως προτάσεις για το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι ώστε να μη κόψουν τους μισθούς τους στη μέση...
όχι να μου λέτε οτι κόψαν και σε άλλους, τρόπους αντίδρασης θέλω (ιδέες...), ώστε να λειτουργεί το Μετρό...
:rolleyes:

θα περιμενεις πολυ........:D
Ο Ελληνας ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο του.....
Οταν μπει το προβλημα στο σπιτι του, μονο τοτε επαναστατει....:cool:

vpentza
22-01-2013, 19:43
Θα περίμενα πάντως προτάσεις για το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι ώστε να μη κόψουν τους μισθούς τους στη μέση...
όχι να μου λέτε οτι κόψαν και σε άλλους, τρόπους αντίδρασης θέλω (ιδέες...), ώστε να λειτουργεί το Μετρό...
:rolleyes:

Όταν μπορούσαν να τιθασεύσουν τον άκρατο συνδικαλισμό και τη πίστη στο κράτος "Πατερούλης" δεν έκαναν τίποτε.....ήταν όλοι βολεμένοι...ΟΛΟΙ...
Τώρα είναι αργά για κλάμματα, θα τους πατήσουν κι άλλο κι άλλο κι άλλο χωρίς να έχουν ούτε ελπίδα ούτε δύναμη πλέον να αντισταθούν...
Όλοι ξέρουμε οτι όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις τόσο πιο πολύ πονάει η πτώση στα τσιμέντα..
Με τις υγείες..τους :cool:

kwon
23-01-2013, 15:02
Όταν μπορούσαν να τιθασεύσουν τον άκρατο συνδικαλισμό και τη πίστη στο κράτος "Πατερούλης" δεν έκαναν τίποτε.....ήταν όλοι βολεμένοι...ΟΛΟΙ...
Τώρα είναι αργά για κλάμματα, θα τους πατήσουν κι άλλο κι άλλο κι άλλο χωρίς να έχουν ούτε ελπίδα ούτε δύναμη πλέον να αντισταθούν...
Όλοι ξέρουμε οτι όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις τόσο πιο πολύ πονάει η πτώση στα τσιμέντα..
Με τις υγείες..τους :cool:



Ετσι ακριβως......Εκτος αν γνωριζεις απο πτωσεις και κολοτουμπες που θα κανουν λιγοτερα ανωδυνη την κατρακύλα...

AKIS_21
23-01-2013, 16:56
Αγρίνιο city

AKIS_21
23-01-2013, 16:59
Θα περίμενα πάντως προτάσεις για το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι ώστε να μη κόψουν τους μισθούς τους στη μέση...
όχι να μου λέτε οτι κόψαν και σε άλλους, τρόπους αντίδρασης θέλω (ιδέες...), ώστε να λειτουργεί το Μετρό...
:rolleyes:

Κατάληψη στα εκδοτήρια μήπως???να περνάει ο κόσμος δωρεάν.αλλα με τόσους αρωστουλιδες και αδειουχους μωρά που να προλάβουν προσλήψεις χρειάζονται :ha16::ha16::ha16:γ.... Το δημόσιο όλο

Albatros
24-01-2013, 11:07
Κατάληψη στα εκδοτήρια μήπως???να περνάει ο κόσμος δωρεάν.αλλα με τόσους αρωστουλιδες και αδειουχους μωρά που να προλάβουν προσλήψεις χρειάζονται :ha16::ha16::ha16:γ.... Το δημόσιο όλο

Θα καταλάβουν και τα αυτόματα μηχανήματα???!!!
Άσε που θα τους αντιμετωπίσουν με τα ΜΑΤ...
:hmmm:

ilias vara
24-01-2013, 12:44
δηλαδη λετε να καταδικασουμε την απεργια ,...να σταματησουν οι εργαζομενοι να διεκδικουν ενα καλυτερο αυριο.,.,???????


την ωρα που φωναζουμε γιατι δεν ξεσηκωνεται ο κοσμος?????


η το προβλημα ειναι ποιος την κανει??????
?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

:hmmm::hmmm:

gsmaniac
24-01-2013, 13:05
δηλαδη λετε να καταδικασουμε την απεργια ,...να σταματησουν οι εργαζομενοι να διεκδικουν ενα καλυτερο αυριο.,.,???????


την ωρα που φωναζουμε γιατι δεν ξεσηκωνεται ο κοσμος?????


η το προβλημα ειναι ποιος την κανει??????
?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

:hmmm::hmmm:


Ναι...............:lo20:

vpentza
24-01-2013, 13:14
Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι η "κοντή" μνήμη....
Για πολλά χρόνια οι απεργίες γίνονταν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οι μισοί σε ρεπό, άδειες και...άρρωστοι και οι υπόλοιποι προσωπικό ασφαλείας. Μόνο το 20% απεργούσαν ενώ το 80% πληρωνόταν κανονικά. Όταν έφτανε η ώρα της διαπραγμάτευσης το πρώτο θέμα ήταν να πληρωθούν οι μέρες απεργίας !
Ρωτήστε για να τα μάθετε από πρώτο χέρι....;) σύμφωνα με Τρόικα και κυβερνώντες όλοι θα έχουμε ένα δημόσιο υπάλληλο στον κύκλο μας ;)
Έτσι λοιπόν τη πλήρωνε ο εργαζόμενος που δυσκολευόταν αφάνταστα να πάει στη δουλειά του και τα 30 καμάρια έκαναν κατάληψη στις πόρτες να μη βγαινουν έξω λεωφορεία, τρένα, σκουπιδιάρικα κτλ
Γράφω κάτι που δεν έχετε ακούσει, διαβάσει ???
Να τιμήσω το δίκιο του εργαζόμενου αλλά όχι έτσι......
Μου θυμίζει το ΚΚΕ που απέλυσε εργαζομένους από Ριζοσπάστη/902 και μετά έκλεινε λιμάνια, βιομηχανίες. Μου θυμίζει το ΚΚΕ που πήρε δωρεάν τη τηλεοπτική συχνότητα πανελλαδικής εμβέλειας στα πλαίσια μια άτυπης ισονομίας και τελικά τη πουλάει μάλλον στον Χατζηνικολάου χωρίς προφανώς να γυρίσει τα χρήματα στο Ελλ Δημόσιο....
Θέλω να καταλήξω στο ότι αν αποφασίζουμε να υποστηρίζουμε μια κατάσταση οφείλουμε, αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, να κοιτάμε από ψηλά και σφαιρικά το θέμα εξετάζοντας όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες...
Μέχρι σήμερα, η πολιτική και η καθημερινότητά μας κυριαρχείται από δηλώσεις πυροτεχνήματα με διάρκεια όσο αυτή ενός δελτίου ειδήσεων....
Επιτέλους, ανοίξτε τα μάτια και κάνετε ένα βήμα μπροστά κοιτώντας τα γεγονότα με νέα, πιό αντικειμενική και πιό σύχρονη ματιά...:)

kostas_366
24-01-2013, 13:30
Αττικό μετρό Α.Ε.


Και αντιδρούν στο ενιαίο.. μισθολόγιο.
Που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί.

Τι χάσαμε?

sain
25-01-2013, 22:09
Αττικό μετρό Α.Ε.


Και αντιδρούν στο ενιαίο.. μισθολόγιο.
Που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί.

Τι χάσαμε?

Χάσανε τα κεκτημένα που παράλογα έπαιρναν μέχρι τώρα:hmmm:

aeriko
25-01-2013, 22:16
Αττικό μετρό Α.Ε.


Και αντιδρούν στο ενιαίο.. μισθολόγιο.
Που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί.

Τι χάσαμε?
Το αισθανόμαστε στο πορτοφόλι μας εδώ και 14 μήνες.

AKIS_21
26-01-2013, 00:10
δηλαδη λετε να καταδικασουμε την απεργια ,...να σταματησουν οι εργαζομενοι να διεκδικουν ενα καλυτερο αυριο.,.,???????


την ωρα που φωναζουμε γιατι δεν ξεσηκωνεται ο κοσμος?????


η το προβλημα ειναι ποιος την κανει??????
?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

:hmmm::hmmm:

Μιλάμε για τον τροπο απεργίας όχι τον όρο.σκεψου να απεργούν όλα τα νοσοκομεία η όλα τα αεροδρόμια η όλα τα φαρμακεία η.... Για 8 ημέρες

kostas_366
26-01-2013, 00:15
Χάσανε τα κεκτημένα που παράλογα έπαιρναν μέχρι τώρα:hmmm:
Μα ήταν Α.Ε. εργάζονταν με βάση τον φορέα. Έχω φίλο στην κολ-γκέιτ που παίρνει 5,500ε τον μήνα (φυσικά μαύρα) δηλ μπόνους κάπως έτσι, εκεί τι κάνουμε?
Το αισθανόμαστε στο πορτοφόλι μας εδώ και 14 μήνες.
Μα δεν ισχύει ακόμα? Ωχ σόρρυ, δεν είσαι στο μετρό, ξέχασα.