PDA

View Full Version : Υποθέση: κουκούλα για GS 1200


plusangel
23-01-2013, 10:09
Φίλοι συμ-φορουμήτες,

Για να μην πω αργότερα δεν ήξερες, δε ρώταγες και επειδή ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής... ζητώ τη βοήθεια σας.

Σε λίγο καιρό μετακομίζω στην Άνδρο. Μαζί μου προφανώς θα έρθει και η μπουμπού.

Με δεδομένο το περιβάλλον υγρασίας, αέρα και γενικότερων καιρικών συνθηκών σε νησί του Αιγαίου... θα ήθελα την εμπειρία σχετικά με μια καλή κουκούλα.

Τη κουκούλα της BMW; κάποια άλλη;

Κάτι καλό παιδία για να μην έχουμε θέματα...

Thanks.

Chrislog
23-01-2013, 11:36
Φίλε μου καλημέρα

Δε ξέρω να σε κατατοπίσω σε μάρκες κλπ αλλά να φροντίσεις να έχει UV προστασία…αν δεν έχει οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μέσα στη κουκούλα είναι αντίστοιχες φούρνου μικροκυμάτων….άμεσο αποτέλεσμα το κρακάρισμα της ζελατίνας…

Αυτά από μένα…αν βρεις κάτι σε μάρκα/τύπο ποστάρισε το να έχουμε μια ιδέα τι παίζει!!!

Καλά να περνάς στην ¨Ανδρο και προσοχή με τον αέρα!!!

LakisGS
23-01-2013, 12:15
Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL (http://www.oxford-shop.co.uk/item3249.htm)

nivam
23-01-2013, 12:30
Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL (http://www.oxford-shop.co.uk/item3249.htm)

Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.:)

LakisGS
23-01-2013, 13:51
Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.:)


Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις... ;)

nivam
23-01-2013, 13:53
Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις... ;)

Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?:p
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?;):)

LakisGS
23-01-2013, 14:09
Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?:p
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?;):)

Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει... ;)

LakisGS
23-01-2013, 14:11
Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει... ;)


Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω... ;)

nivam
23-01-2013, 14:18
Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω... ;)

Ευχαριστώ Λάκη!:)

siraxanz
23-01-2013, 14:19
Επίσης καλό σπρεΥ σιλικονης στα πλαστικά αλλά και σε όλη τη μηχανή για προστασία!

N4pSt3R
23-01-2013, 14:21
Εγώ έχω μια του Lidl για εξωτερικούς χώρους!!!Μια χαρά την έκανε πέρσυ την δουλειά του!!!

Translatoras
23-01-2013, 14:22
Η δικιά μου παρκάρει μέρα-νύχτα έξω, μπροστά στη θάλασσα.

Κουκούλα αλλάζω κάθε 1,5 χρόνο περίπου, με τον πρώτο δυνατό νοτιά (7+ μποφώρ) που μου τις σκίζει.

Αυτή τη στιγμή έχω μία ελληνική μάρκας CRAB.

τρέχει το δεύτερο χειμώνα της.
Δεν έχει σκιστεί και δείχνει να προστατεύει καλά από ήλιο (παρότι δεν είναι απόλυτα φωτοστεγανή - τα φλας φεγγίζουν από μέσα όταν οπλίζω το συναγερμό).

Πήρα το μέγεθος G που καλύπτει μεγάλο μέρος των τροχών ακόμα και με τη ζελατίνα του αντβέ στην ψηλή θέση.

Την πλήρωσα γύρω στο 50άρικο και είμαι ευχαριστημένος.

Πιο πριν είχα μια KAVER από το Πράκτικερ, στην οποία δεν φέγγιζαν τα φλας αλλά στο χρόνο "κάηκε" το ύφασμα από τον ήλιο και σκίστηκε με τον αέρα όπου έβρισκε γωνία στο μηχανάκι.

nivam
23-01-2013, 14:24
Εγώ έχω μια του Lidl για εξωτερικούς χώρους!!!Μια χαρά την έκανε πέρσυ την δουλειά του!!!



Εγώ μια του praktiker έχω, από βροχή και αέρα δεν έχω παράπονο, δεν είχε όμως UV προστασία και μου έκαψε τη ζελατίνα.:(

LakisGS
23-01-2013, 14:25
Ευχαριστώ Λάκη!:)

Να 'σαι καλά Νικόλα μου! ;)

Arkas
23-01-2013, 14:25
Φίλοι συμ-φορουμήτες,

Για να μην πω αργότερα δεν ήξερες, δε ρώταγες και επειδή ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής... ζητώ τη βοήθεια σας.

Σε λίγο καιρό μετακομίζω στην Άνδρο. Μαζί μου προφανώς θα έρθει και η μπουμπού.

Με δεδομένο το περιβάλλον υγρασίας, αέρα και γενικότερων καιρικών συνθηκών σε νησί του Αιγαίου... θα ήθελα την εμπειρία σχετικά με μια καλή κουκούλα.

Τη κουκούλα της BMW; κάποια άλλη;

Κάτι καλό παιδία για να μην έχουμε θέματα...

Thanks.
Άγγελε, γκαράζ, δεν παίζει ;

plusangel
23-01-2013, 14:36
Άγγελε, γκαράζ, δεν παίζει ;

Όχι...για την ώρα δεν έχω βρει

Πάντως, "γκουγκλάρωντας" βρήκα μια καλή παρουσίαση της oxford strormex από το mAthosalas, εδω (http://www.bmwbikers.org/forum/showpost.php?p=222144&postcount=63)

Για της BMW δεν έχω βρει ακόμη καμία κριτική.

paschalis
23-01-2013, 17:39
Η κουκουλα της BMW ειναι στη μηχανη μου 2 χρονια.
Ειναι απολυτως αδιαβροχη εχει δυο ζωνες σφιξιματος -η μια με κρικους για ελαφρυ κλειδωμα με λουκετακι- και το μονο
της μειονεκτημα ειναι οτι πρεπει να βγαζεις το οποιο topcase για τελεια εφαρμογη.
Δεν υπαρχει ιχνος φθορας στην κουκουλα μετα απο τα 2 αυτα χρονια και αγοραστηκε περιπου 70 ευρω.:)

REK
23-01-2013, 18:45
Προτείνω λόγο συνθηκών στο νησί να επιλέξεις την καλύτερη και ας είναι πιο ακριβή
μην "σκεφτείς"το οικονομικό στο συγκεκριμένο θέμα,κατα την γνώμη μου,η αλμύρα και ο αέρας αλλά και ο συνδιασμός και των δύο θα είναι "καταστροφικός"για την "μπουμπου" σου..:(
εαν τελικά καταλήξεις κάπου και την "τεστάρεις" στις συνθηκες του νησιού θα θέλαμε την γνώμη σου..;)

REK
23-01-2013, 18:46
Επίσης καλό σπρεΥ σιλικονης στα πλαστικά αλλά και σε όλη τη μηχανή για προστασία!


:ye36:

plusangel
23-01-2013, 20:34
Προτείνω λόγο συνθηκών στο νησί να επιλέξεις την καλύτερη και ας είναι πιο ακριβή
μην "σκεφτείς"το οικονομικό στο συγκεκριμένο θέμα,κατα την γνώμη μου,η αλμύρα και ο αέρας αλλά και ο συνδιασμός και των δύο θα είναι "καταστροφικός"για την "μπουμπου" σου..:(
εαν τελικά καταλήξεις κάπου και την "τεστάρεις" στις συνθηκες του νησιού θα θέλαμε την γνώμη σου..;)

Θα κάνουμε το καλύτερο. Γι' αυτό κάνω ερωτήσεις στους ειδικούς :)

Δεν θα πάνε τσάμπα οι συμβουλές

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
23-01-2013, 21:20
Είναι η τρίτη κουκούλα της bmw που χρησιμοποιώ. Ξεκίνησα με τη μπλε και τώρα με τις μαύρες. (η παλιά μάλλον πιο ποιοτική).
Πόρισμα: Αντοχή τριών ετών οι δύο πρώτες, η τρίτη διανύει ακόμα τον πρώτο χρόνο της. (Εννοείται ότι η μηχανή είναι εκτεθειμένη έξω χειμώνα -καλοκαίρι και μέρα - νύχτα). Εξαιρετική εφαρμογή στο ιδιαίτερο σουλούπι της μηχανής, κομμένη και ραμμένη στα μέτρα της, απολύτως αδιάβροχη, επίσης δένει με κορδόνι από κάτω για τις ανεμοδαρμένες συνθήκες. Η προστασία εξαιρετική, αυτό που την γονατίζει είναι αποκλειστικά ο αμείλικτος αττικός ήλιος, ξεβάφει ολοσχερώς και τελικά το υλικό ξεραίνεται και "καίγεται". Ομολογουμένως οι προδιαγραφές των γερμανών δεν είναι οι ενδεδειγμένες για ξερό μεσογειακό κλίμα, ωστόσο και οι λοιπές φτηνότερες δεν έχουν καλύτερη μοίρα. Τουναντίον. Προσωπικά, εκτιμώ ότι μοναδικό της μειονέκτημα είναι η τσιμπημένη τιμή (περίπου 70-80 ευρώ). Ελπίζω να βοήθησα.

nivam
23-01-2013, 21:28
Επίσης καλό σπρεΥ σιλικονης στα πλαστικά αλλά και σε όλη τη μηχανή για προστασία!

Xάρη εγώ θα πρότεινα γαλάκτωμα σιλικόνης και όχι spray, για να αποφύγουν τα πλαστικά την ταλαιπωρία απ΄τα προωθητικά αέρια.
Επίσης για τα μέταλλα καλές κριτικές πέρνει το ACF-50, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.:)

D_Artagian
23-01-2013, 23:53
Εγω επιμένω..καλή ποιότητα σε καλή τιμή :)

MotoRAID motorcycle cover review - YouTube

ntsmrtz
24-01-2013, 09:54
Συγνώμη παιδιά για το offtopic αλλά...
στη δική μου μηχανή που παρκάρεται στην σκεπασμένη πυλωτή, δεν έχει αντέξει καμία κουκούλα πάνω από 5 μηνο.
Οχι λόγω αέρα ή ήλιου ή βροχής αλλά λόγω γατών...:mad::mad:
Τρυπώνουν οι άτιμες από κάτω και κάθονται στην σέλα που την κάνουν...
Ασε που όταν "μαρκάρουν" την ρόδα ή την κουκούλα ως την περιοχή τους δεν ξεπλένεται με τίποτα και συνεχίζει να μυρίζει.
Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα σε πολλούς θα φανεί χαζό αλλά όσοι το έχουν αντιμετωπίσει θα με καταλάβουν.

Translatoras
24-01-2013, 10:48
Συγνώμη παιδιά για το offtopic αλλά...
στη δική μου μηχανή που παρκάρεται στην σκεπασμένη πυλωτή, δεν έχει αντέξει καμία κουκούλα πάνω από 5 μηνο.
Οχι λόγω αέρα ή ήλιου ή βροχής αλλά λόγω γατών...:mad::mad:
Τρυπώνουν οι άτιμες από κάτω και κάθονται στην σέλα που την κάνουν...
Ασε που όταν "μαρκάρουν" την ρόδα ή την κουκούλα ως την περιοχή τους δεν ξεπλένεται με τίποτα και συνεχίζει να μυρίζει.
Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα σε πολλούς θα φανεί χαζό αλλά όσοι το έχουν αντιμετωπίσει θα με καταλάβουν.

Όπως έλεγε και η διαφήμιση........

Με ναφθαλίνη (ούλτρεξ) λούστηκες;;;;

Έχω στερεώσει με δεματικά κάτω από το κάγκελο του μοτέρ μία θηκούλα με 3 μπίλιες ναφθαλίνης (υπάρχουν στο εμπόριο).

Τέρμα τα γατάκια:):):)

gsmaniac
24-01-2013, 12:55
Συγνώμη παιδιά για το offtopic αλλά...
στη δική μου μηχανή που παρκάρεται στην σκεπασμένη πυλωτή, δεν έχει αντέξει καμία κουκούλα πάνω από 5 μηνο.
Οχι λόγω αέρα ή ήλιου ή βροχής αλλά λόγω γατών...:mad::mad:
Τρυπώνουν οι άτιμες από κάτω και κάθονται στην σέλα που την κάνουν...
Ασε που όταν "μαρκάρουν" την ρόδα ή την κουκούλα ως την περιοχή τους δεν ξεπλένεται με τίποτα και συνεχίζει να μυρίζει.
Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα σε πολλούς θα φανεί χαζό αλλά όσοι το έχουν αντιμετωπίσει θα με καταλάβουν.

υπαρχουν και καποια σπρευ....που απωθουν τις γατες
θα τα βρεις σε PETSHOP.....;)

panosv
24-01-2013, 13:06
Δεν κάνουν τπτ τα σπρέι.Αυτό με τη ναφθαλίνη ακούγετε καλό.

Translatoras
24-01-2013, 13:53
Ένα ακόμη γιατροσόφι για τα τετράποδα (μου το πρότειναν στο πλυντήριο μοτο) είναι το ξύδι.

Μπορείτε να έχετε πάντα ένα σφυγγαράκι μουσκεμένο κοντά ή κάτω από τη μηχανή.

Εγώ επειδή παρκάρω έξω δεν μπορώ να το βάλω διότι στεγνώνει πολύ γρήγορα και βαριέμαι κάθε μέρα να κατεβαίνω με τη μπουκάλα του LIDL (70 cents το λίτρο).

Επίσης στο θέμα κουκούλα ...

μη λησμονείτε να την πλένετε.

Ava για τα πιάτα και μετά λίγο σπρέι σιλικόνης σε ραφές και σημεία που ζορίζεται (τσιτώνει) το ύφασμα π.χ. καθρέφτες, σχάρα βαλίτσας.

paschalis
24-01-2013, 14:20
Συγνώμη παιδιά για το offtopic αλλά...
στη δική μου μηχανή που παρκάρεται στην σκεπασμένη πυλωτή, δεν έχει αντέξει καμία κουκούλα πάνω από 5 μηνο.
Οχι λόγω αέρα ή ήλιου ή βροχής αλλά λόγω γατών...:mad::mad:
Τρυπώνουν οι άτιμες από κάτω και κάθονται στην σέλα που την κάνουν...
Ασε που όταν "μαρκάρουν" την ρόδα ή την κουκούλα ως την περιοχή τους δεν ξεπλένεται με τίποτα και συνεχίζει να μυρίζει.
Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα σε πολλούς θα φανεί χαζό αλλά όσοι το έχουν αντιμετωπίσει θα με καταλάβουν.

Με την κουκουλα της bmw δεν μπορουν πλεον να ανεβουν
γιατι σφιγγει σε δυο επιπεδα κατω αλλα και πανω απο το υψος του μοτερ:rolleyes:

plusangel
27-01-2013, 11:48
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Θα επιστρέψω στο συγκεκριμένο θέμα με σχολιασμό της κουκούλας που θα πάρω.

xurxes
27-01-2013, 20:04
...πως λένε " η καλύτερη κουκούλα είναι αυτη του φίλου σου :cool2:"...

-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-..... :th11::ye33: