PDA

View Full Version : ιταλια-βαρκελωνη ακτοπλο'ι'κως (ισχυει)


manostaz
29-01-2013, 22:04
ρε παιδια ειχα διαβασει καπου εδω μεσα οτι υπηρχε καραβι που εκανε την διαδρομη(κοντα στην ρωμη) ιταλια-βαρκελωνη.ισχυει?δεν μορω να το βρω με τιποτα στο ιντερνετ..
εχει παει καποιος?ξερουμε τιμες και ποσες ωρες κανει?

ilias vara
29-01-2013, 22:08
Civitavecchia Port. Guide to Civitavecchia Port (http://www.civitavecchiaport.org/)

για δεσ εδω.,.,.,.

babisadve
29-01-2013, 22:09
κοίτα εδώ (https://ssl.directferries.com/ferry/secure/multi_price_detail.aspx?stdc=DF10&grid=0&rfid=394&psgr=1&curr=2&retn=True).

siraxanz
29-01-2013, 22:24
Θα πας παληκαρι μ

Μην να στεναχωριέσαι κ θα πας...

Ακολουθα παραπανω τα άλλα παληκαρια κ αν δεν βρεις ακρη

Κος grimaldi λεγετε ο κατοχος του περάματος....

γουγλι κ τα βρισκεις.... αλλιως ξαναρωτα....

για ποτε λες?

zandesiro
29-01-2013, 22:25
Grandi Navi Veloci - Ferries to Sardinia, Sicily, Spain, Malta, Tunisia, Morocco (http://www2.gnv.it/en.html)

Το καλοκαιρι ταξιδεψα με αυτην την εταιρια...Εκτος απο την βρωμα των Μαροκινων δεν εχω κατι κακο να πω!!!:D

Και οπως λεει και ο Χαρης πιο πανω και εδω..... http://www.grimaldi-lines.com/en

Καλο σχεδιασμο!!

manostaz
29-01-2013, 22:31
ευχαριστω!!!μηπως το εχει κανει κανεις??????

manostaz
29-01-2013, 22:55
νομιζω πως ειναι κρουαζιεροπλοια....
εγω εχω σκοπο να παω μεχρι την βαρκελωνη ακτοπλοικως (αν συμφερει)
και να γυρισω οδικως με την μηχανη...καπως ετσι το εχω το σκεφτει
απλα ειναι πρωτη φορα που βγαινω εκτος..σαν οδηγος δεν ειμαι καινουριος.εξωτερικο(ιταλια-γαλλια)εχω παει 2 φορες αλλα οχι με μηχανη
και ψαχνω τροπους να τα συνδυασω ολα μαζι....
μου φαινεται αρκετα δυσκολο..
οι μερες που θα εχω συνολικα ειναι 10 μερες...
εχω χιλιομπερδευτει..

mario
29-01-2013, 23:01
Με 10 μέρες διαθέσιμες δεν νομίζω να σου φτάνουν να κάνεις αυτο που θες. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι εδω μέσα.Εκτός αν είσαι καβάλα στη μοτοσυκλέτα συνέχεια..
Μιλάω πάντα αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις ψιλοεκδρομη και να δεις και κατι,γιατι και η Βαρκελώνη αλλα και ο γυρισμός οδικός έχουν να σου προσφέρουν πολλά!!
Στάλθηκε απο μένα βρε!!

anegis
29-01-2013, 23:10
Με 10 μέρες διαθέσιμες δεν νομίζω να σου φτάνουν να κάνεις αυτο που θες. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι εδω μέσα.Εκτός αν είσαι καβάλα στη μοτοσυκλέτα συνέχεια..
Μιλάω πάντα αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις ψιλοεκδρομη και να δεις και κατι,γιατι και η Βαρκελώνη αλλα και ο γυρισμός οδικός έχουν να σου προσφέρουν πολλά!!
Στάλθηκε απο μένα βρε!!

Σωστός...
Μόνο η Βαρκελώνη θέλει 3 μέρες.
Η Ανδαλουσια δεν θέλει άλλες 3 ;
Η Κυανή Ακτή;
Η Ιταλία, Τοσκάνη;



Sent from my iPad using Tapatalk HD

manostaz
29-01-2013, 23:11
Με 10 μέρες διαθέσιμες δεν νομίζω να σου φτάνουν να κάνεις αυτο που θες. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι εδω μέσα.Εκτός αν είσαι καβάλα στη μοτοσυκλέτα συνέχεια..
Μιλάω πάντα αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις ψιλοεκδρομη και να δεις και κατι,γιατι και η Βαρκελώνη αλλα και ο γυρισμός οδικός έχουν να σου προσφέρουν πολλά!!
Στάλθηκε απο μένα βρε!!
φοβαμαι πως εχεις δικιο..επειδη θα ειμαι με την γυναικα μου θα γινει σαν εκδρομη-διακοπες...
απλα προσπαθω σε πρωτη φαση να υπολογισω τα στανταρ εξοδα οσο μπορω...δηλαδη εισητηρια και-διαμονες-και βενζινη...
το μπατζετ δεν ειναι σαν αλλες χρονιες....:yz:yz:yz:yz

zandesiro
29-01-2013, 23:33
Βαλε και τα διοδια στα εξοδα γιατι ειναι αρκετα!!Αν πας μονο για Βαρκελωνη καρφι οι μερες ειναι οκ αρκει να δεις ολα τα υπολοιπα της διαδρομης στα πεταχτα οπως εκανα και γω....Και πιστεψε με δεν ειναι για παραπανω!!;)

Κοιτα την λυση του καμπινγκ,θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα!!Δεν εχουν σχεση με τα δικα μας...!

PITS
29-01-2013, 23:51
το καναμε προπερσυ με τον allen βγαινει ανετα
συμφερει καραβι γιατι οι βενζινες και μια νυχτα διαμονη ειναι πιο ακριβες
τα καραβια ειναι σαν αυτα ελλαδας ιταλιας ( οκ λιγο μικροτερα:))
βγαινεις βαρκελωνη ξεκουραστος και το ταξιδι αρχιζει
μη ξεχασεις την ανδορρα
στην επιστροφη οδικως για να τα δεις ολα

manostaz
29-01-2013, 23:57
Βαλε και τα διοδια στα εξοδα γιατι ειναι αρκετα!!Αν πας μονο για Βαρκελωνη καρφι οι μερες ειναι οκ αρκει να δεις ολα τα υπολοιπα της διαδρομης στα πεταχτα οπως εκανα και γω....Και πιστεψε με δεν ειναι για παραπανω!!;)

Κοιτα την λυση του καμπινγκ,θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα!!Δεν εχουν σχεση με τα δικα μας...!
πηγες με καραβι μεχρι την βαρκελωνη?απο γενοβα?ή ολο οδικος?

ilias vara
30-01-2013, 00:04
σκεψου τη θελεις να δεις .,.,.,.,:confused:

σκεψου πωσ θελεισ να το δεις.,.,.,:confused:

σκεψου οτι εχεις γυναικα μαζι σου.,.,,.:p


σκεψου ποσα χιλιομετρα μπορεις να κανεισ απο την 3η μερα και μετα,.,.,:rolleyes:

και βαλε στοχο τι θελεις να δεις.,.,.,.,.:hmmm:


και εδω ειμαστε να σου πουμε την γνωμη μας:ye33::ye33::ye33:

manostaz
30-01-2013, 00:07
σκεψου τη θελεις να δεις .,.,.,.,:confused:

σκεψου πωσ θελεισ να το δεις.,.,.,:confused:

σκεψου οτι εχεις γυναικα μαζι σου.,.,,.:p


σκεψου ποσα χιλιομετρα μπορεις να κανεισ απο την 3η μερα και μετα,.,.,:rolleyes:

και βαλε στοχο τι θελεις να δεις.,.,.,.,.:hmmm:


και εδω ειμαστε να σου πουμε την γνωμη μας:ye33::ye33::ye33:
το μονο σιγουρο μετα απο περιπετειες που περασα.....ειναι οτι εχω ορεξη για πολλα χιλιομετρα.....3οκαλοκαιρι χωρις διακοπες δεν θα το αντεξω...

jmar
30-01-2013, 00:09
το μονο σιγουρο μετα απο περιπετειες που περασα.....ειναι οτι εχω ορεξη για πολλα χιλιομετρα.....3οκαλοκαιρι χωρις διακοπες δεν θα το αντεξω...

Αρα μην το σκεφτεσαι πηγαινε οδικως και στο πηγαινε και στο ελα! :ye33:

ilias vara
30-01-2013, 00:10
το μονο σιγουρο μετα απο περιπετειες που περασα.....ειναι οτι εχω ορεξη για πολλα χιλιομετρα.....3οκαλοκαιρι χωρις διακοπες δεν θα το αντεξω...

τα πολλα χιλιομετρα ειναι φαρμακο ,.,.,.





αρκει να περνεις την σωστη δοση.,.,:ye02::ye02:

manostaz
30-01-2013, 00:22
τα πολλα χιλιομετρα ειναι φαρμακο ,.,.,.





αρκει να περνεις την σωστη δοση.,.,:ye02::ye02:
ο μονος λογος που σκεφτομαι το καραβι απο γενοβα ειναι απο αποψη χρηματων και μονο...

Thanos
30-01-2013, 00:25
Το ταξίδι που σκέπτεσαι να κάνεις, μέσες άκρες το κάναμε το 2009 με τις μηχανές, εγώ με την καλή μου και έναν φίλο, αλλά στις διπλάσιες μέρες από ότι έχεις υπολογίσει (20 μέρες). Διαμείναμε 3 μέρες Ρώμη, μετά από τη Civitavecchia, ένα λιμάνι περίπου 60χλμ έξω από την Ρώμη, πήραμε το πλοίο των Grimaldi lines για Βαρκελώνη και διαμονή εκεί άλλες 2 μέρες (μιας και είχαμε ξαναπάει). Το πλοίο φεύγει βράδυ και φτάνει πρωί, λίγο πιο μικρό και βρώμικο από τα δικά μας, αλλά είναι μια καλή λύση, ειδικά αν έχεις λίγες μέρες. Εμείς επιστρέψαμε οδικώς, με διαμονή στην Aix En Provence (Κυανή Ακτή), Κάνες (θα την άλλαζα με την Νίκαια), Φλωρεντία και Βενετία, και επιστροφή από εκεί, πίσω. Για οικονομική διαμονή να κοιτάξεις την αλυσίδα ETAP, μικρά, καθαρά και τίμια.
Θα περάσετε Super!!!:ye30:

manostaz
30-01-2013, 00:36
Το ταξίδι που σκέπτεσαι να κάνεις, μέσες άκρες το κάναμε το 2009 με τις μηχανές, εγώ με την καλή μου και έναν φίλο, αλλά στις διπλάσιες μέρες από ότι έχεις υπολογίσει (20 μέρες). Διαμείναμε 3 μέρες Ρώμη, μετά από τη Civitavecchia, ένα λιμάνι περίπου 60χλμ έξω από την Ρώμη, πήραμε το πλοίο των Grimaldi lines για Βαρκελώνη και διαμονή εκεί άλλες 2 μέρες (μιας και είχαμε ξαναπάει). Το πλοίο φεύγει βράδυ και φτάνει πρωί, λίγο πιο μικρό και βρώμικο από τα δικά μας, αλλά είναι μια καλή λύση, ειδικά αν έχεις λίγες μέρες. Εμείς επιστρέψαμε οδικώς, με διαμονή στην Aix En Provence (Κυανή Ακτή), Κάνες (θα την άλλαζα με την Νίκαια), Φλωρεντία και Βενετία, και επιστροφή από εκεί, πίσω. Για οικονομική διαμονή να κοιτάξεις την αλυσίδα ETAP, μικρά, καθαρά και τίμια.
Θα περάσετε Super!!!:ye30:

αυτο θελουμε κ εμεις αλλα με πιο πιεσμενο χρονο....
αν ολα πανε κατευχην δεν θα γυρισουμε απο βενετια
αλλα απο ανκονα ή βαρι...ειναι πολλες οι ωρες στο καραβι απο βενετια
και πλεον βαζουν μονο σαπιοκαραβα!!!!

nordkapp
30-01-2013, 03:14
αυτο θελουμε κ εμεις αλλα με πιο πιεσμενο χρονο....
αν ολα πανε κατευχην δεν θα γυρισουμε απο βενετια
αλλα απο ανκονα ή βαρι...ειναι πολλες οι ωρες στο καραβι απο βενετια
και πλεον βαζουν μονο σαπιοκαραβα!!!!

Αν θελεις να κανεις χιλιομετρα και μαλιστα χωρις ιδιαιτερη κουραση και κοστος περιορισου στην περιοχη των Ισπανικων Πυρηναιων ανατολικα απο την Ανδορρα και κοντα στα συνορα με την Γαλλια.Πολλα εθνικα παρκα,καταπληκτικοι δρομοι,λιγη κινηση!Αρα Civitaveccia-Barcelona-Civitaveccia με κερδος 2 μερες αφου το πλοιο ταξιδευει την νυχτα αντι να σταματησεις σε καποιο ξενοδοχειο.Υπολογισε δε οτι ενα ταξιδι στην περιοχη των Πυρηναιων δεν μπορει να γινει τοσο ευκολα,ενω η Κυανη ακτη βρισκεται μολις 1 μερα απο Ancona-Venice,δηλαδη ειναι δυο διαφορετικα ταξιδια.

klagenfurt
30-01-2013, 17:29
το εχω κανει τεσσερεις φορες,
ανκονα - Γενοβα 507 χλμ διανυκτερευση σε μπανκαλοους
στο καμπιγκ Genova est,
Γενοβα - Banyoles 980 km λιγο πριν την Βαρκελωνη,
φτηνο χωριο διπλα σε λιμνη με καμπινγκ και φτηνα δωματια
Hostal La Masia * - Mapa de situaci a Banyoles (http://www.mapfactory.net/mapa_banyoles.php?i=1&id=2388)

η πιο φτηνη λυση για να δεις Βαρκελωνη
ειναι χωρις μηχανη, με αεροπλανο...
και 3 διανυκτερευσεις εκει,
αλλα εχεις χασει την ομορφια του ταξιδιοι

γεγονος ειναι οτι 10 μερες συνολικα, δεν βλεπεις πολλα πραγματα,
κανε μια διαδρομη βορεια Ιταλια, Klagenfurt, Slovenia Ljubliana, να ξεκουραστεις και να χαρει και η γυναικα σου
απο βενετια το Klagenfurt ειναι 290 χλμ και Slovenia μετα αλλα 80 περιπου
μετα γυρνας Ελλαδα απο Βαλκανια που ειναι τσαμπα και με πανεμορφα μερη

παντως οτι αποφασισεις εχουμε να σου προτεινουμε μερη φτηνα και δοκιμασμενα

zandesiro
30-01-2013, 17:46
πηγες με καραβι μεχρι την βαρκελωνη?απο γενοβα?ή ολο οδικος?

Στο πηγαινε οδικος!!!Και στο γυρνα Ταγγερη-Βαρκελωνη-Γενοβα!!
Ξεκινησε απο Βαρκελωνη 14.30 και εφτασε Γενοβα 09.00!

αυτο θελουμε κ εμεις αλλα με πιο πιεσμενο χρονο....
αν ολα πανε κατευχην δεν θα γυρισουμε απο βενετια
αλλα απο ανκονα ή βαρι...ειναι πολλες οι ωρες στο καραβι απο βενετια
και πλεον βαζουν μονο σαπιοκαραβα!!!!

Απο Ανκονα θα πας, το Μπαρι ειναι πολυ πιο χαμηλα!!

Και ναι το καραβι Πατρα-Βενετια-Πατρα ειναι απαραδεκτο!!Κοιμηθηκα με τις ωτοασπιδες απο την φασαρια....

manostaz
30-01-2013, 19:14
καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και το ενδιαφερον που δειχνουν....
τα εχω σκεφτει ολα τα σεναρια...
1)απο βαλκανια μεχρι γενοβα.ακτοπλοικως μεχρι βαρκελωνη και επιστροφη οδικως μεχρι ανκονα-μπαρι ισως και βενετια...αναλογα τις αντοχες
2)ανκονα-σιβιταβετσια καραβι για βαρκελωνη και επιστροφη οδικως
3)ανκονα-βακελωνη οδικως και επιστροφη με καραβι...αν υπηρχε καραβι για βαρκελωνη πατρα ή βαρκελωνη-πειραια θα το εβλεπα πιο πιθανη λυση
δεν θελω να μεινω σε καμπινκ οσο καλο και να ειναι αλλα φοβαμαι να παω και απο βαλκανια.....εχω ακουσει τα καλυτερα...αλλα δεν πιθεται η γυναικα μου με τιποτα....το ξερω σας ζαλισα
παντως και παλι ευχαριστω:th11:

zandesiro
30-01-2013, 19:44
Λοιπον τα εχω και φρεσκα στο μυαλο....

Βγαινεις Βενετια χαζευει και το γυναικακι σου την Βενετια!!Κανεις 600 χλμ και πριν το Μονακο κλεινεις χοτελι(σαν ρεμο π.χ.)....

Και λεω πριν για να μπορεσεις να το δεις την αλλη μερα μαζι με Νικαια Καννες....

Καπου στο Montpellier διανυκτερευση....

Την αλλη μερα Εισαι για Βαρκελωνη μεσο Ανδορρας....Και κανεις και αφορολογητα ψωνια ειδικα η γυναικα σου θα τα εκτιμηση!!

Μενεις βαρκελωνη κανα 2-3 μερες....

Καραβι Γενοβα και το πρωι πας για φλωρεντια...

Την επομενη-μεθεπομενη 400χλμ Ανκονα και Ελλαδα!!!

Και εισαι κοντα στο 10ημερο (+/-) οπου εχεις στοχο...

3 διανυκτερευσεις σε καραβια,2 ενδιαμεσες,2-3 Βαρκελωνη,2 φλωρεντια και αν θες και ενα βραδι Βενετια!!!

Και δες γιατι η δικλινη καμπινα ειναι φωτια!!!

Διοδια Βενετια-Βαρκελωνη 80 ευρω...Βενζινη 110 περιπου!!

manostaz
30-01-2013, 21:10
σε ευχαριστω παρα πολλυ....περιμενω οριστικη απαντηση απο την δουλεια μου για να κανονισω τα εισητηρια απο τωρα για πατρα-ανκονα-πατρα
παντως ρε παιδια αλλιως τα υπολογιζα σε κοστος και αλλιως μου βγαινουν....τι πραμα και αυτο.....:wha13::wha13:


αααααχχχ ρε κυρια κριση τι μας εχεις κανει..........................:yz:yz

ilias vara
31-01-2013, 00:05
σε ευχαριστω παρα πολλυ....περιμενω οριστικη απαντηση απο την δουλεια μου για να κανονισω τα εισητηρια απο τωρα για πατρα-ανκονα-πατρα
παντως ρε παιδια αλλιως τα υπολογιζα σε κοστος και αλλιως μου βγαινουν....τι πραμα και αυτο.....:wha13::wha13:


αααααχχχ ρε κυρια κριση τι μας εχεις κανει..........................:yz:yz

βαλε και κατι παραπανω .,.,.,.,.,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να σου πανε ολα οπως τα εχεις σκεφτει.,.,...,


και βαλε κατω τον χαρτη δες τη θελεις να δεις γιατι στον καθενα μας αρεσει κατι διαφορετικο.,.,.,,.:ye33:

klagenfurt
31-01-2013, 00:37
για να κανεις αυτο το ταξιδι σε 10 μερες, φτηνα, χωρις να μενεις σε καμπινγκ,
λιγο χλωμο το βλεπω,
στο καραβι μονο θελεις πρακτικα πηγαινε -ελα τεσσερις μερες και 700 ευρ...
μετα υπολογισε καθε διανυκτερευση γυρω στα 70-80 ευρ...
αν τρωτε σε εστιατορειο 40 ευρ
και βενζινες για 3000 χλμ ...

manostaz
31-01-2013, 00:46
αν σας πω απο ξεκινησε ο προγραμματισμος για το ταξιδι και που εχει φτασει τωρα θα γελατε......
1)ελλαδα-ρουμανια-ελλαδακαι παλι πισω.....μπααα λεω λιγο μου φαινεται και δεν μας δελεαζει και τοσο πολλυ...
2)πατρα-ανκονα-ρωμη-μιλανο-ανκονα-πατρα..μπααα πολλυ λιγο μου φαινεται και αυτο
3)ελλαδα-βαλκανια-μιλανο-ρωμη-ανκονα......παλι μπααααααα
τωρα εχουμε βαλει στοχο και βαρκελωνη
αντε να δουμε που θα καταλληξουμε.....

jim1100gs
01-02-2013, 22:47
Τα πλοια που πανε Βαρκελωνη ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που πανε Ανκονα των μινοικων αφου ειναι ιδια εταιρια μονο που ειναι μπλε.Μπες στο side grimaldi lines και θα βρεις δρομολογια και τιμες.Μια πολυ οικονομικη λυση για διαμονη ειναι σε σπιτακια σαν μπανκαλους που νοικιαζουν τα καλα camping,και εχεις και την μηχανη σου διπλα.
Ο οδηγος caravan and camping europe εκτος απο πληροφοριες για ολα τα camping της Ευρωπης εχει και πολλες πληροφοριες για ολα τα κρατη αλλα και για ολα τα ορεινα περασματα με τις τιμες.

manostaz
02-02-2013, 00:46
Τα πλοια που πανε Βαρκελωνη ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που πανε Ανκονα των μινοικων αφου ειναι ιδια εταιρια μονο που ειναι μπλε.Μπες στο side grimaldi lines και θα βρεις δρομολογια και τιμες.Μια πολυ οικονομικη λυση για διαμονη ειναι σε σπιτακια σαν μπανκαλους που νοικιαζουν τα καλα camping,και εχεις και την μηχανη σου διπλα.
Ο οδηγος caravan and camping europe εκτος απο πληροφοριες για ολα τα camping της Ευρωπης εχει και πολλες πληροφοριες για ολα τα κρατη αλλα και για ολα τα ορεινα περασματα με τις τιμες.
σας εχυαριστω ολους για τις πληροφοριες.....πραγματικα εχω μαζεψει αρκετες πληροφοριες...δεν περιμενα να βρω τετοια ανταποκριση στα ερωτηματα μου:th11: