PDA

View Full Version : Ευρωπη φθινοπωρο


squad
01-02-2013, 15:07
Σκεφτόμαστε με φιλο μου, φθινοπωρινό ταξιδακι στας ευρωπας,για τον μηνα οκτωβριο.δεν εχουν γινει ακομα σοβαρες συζητήσεις για αυτο το ταξιδι,ουτε εχουν πεσει χαρτες στο τραπεζι,απλα θελουμε να αρχίσουμε να περνουμε διαφορες πληροφοριες σιγα σιγα..Το κυριότερο προβλημα μας πιστευω οτι θα ειναι οι θερμοκρασιες που θα επικρατούν σε αυτες τις χωρες.
(σερβια-κροατια-σλοβενια-ελβετια-γερμανια-ιταλια.)οι χωρες που αναφερω μπορει να αλλαξουν, η να αφαιρεθούν.θελω να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο το μελλοντικο ταξιδι,ειμαι ανοιχτος σε καθε ενναλακτικη προταση.
Σας ευχαριστω.

N4pSt3R
01-02-2013, 15:59
Πιστεύω ότι είναι ένα θέμα το φθινόπωρο μιας και θα πατε σε περίοδο βροχών και κακοκαιρίας με τα αδιάβροχα 2ρο πετσί!!!Τα πάσα πιθανόν να είναι κλειστά και θα πρέπει να επικεντρωθείτε σε μεγαλουπόλεις!!!Απο κει και πέρα αν βγάλεις ένα ποιο καθοριστικό πλάνο υπάρχουν πολλά άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν!!!!

squad
01-02-2013, 19:04
αυτο φοβαμαι και εγω,οτι τα τουριστικα αξιοθεατα θα ειναι κλειστα,ο κοσμος το φθινοπωρο θα ειναι μεσα,και ο καιρος δεν θα ειναι καλος,συνεχεις βροχοπτωσεις και χαμηλες θερμοκρασιες.

N4pSt3R
01-02-2013, 19:07
Ποιο νωρίς να μην ρωτήσω...

squad
01-02-2013, 19:20
Το καλοκαιρι ειναι η ιδανικότερη εποχη,για να κανεις τετοιου ειδους ταξιδια,αλλα ενα μεγαλο θεμα που μας ταλαιπωρεί ολους ειναι η δουλεια,ο συγκεκριμένος δυστυχώς δεν μπορει να παρει καθολου αδεια εκεινη την περιοδο,γι'αυτο εχουν γινει καποιες επιφανειακές συζητήσεις για φθινοπωρο.το κακο ομως ειναι οτι το φθινοπωρο εξω ειναι μπιζιλη εποχη,καμια σχεση με το δικο μας,που φοραμε ακομα κοντομάνικα και πηγαινουμε ακομα θαλασσα,ειδικα εμεις οι κρητικοι! Για εσας δεν ξερω!:p:p Θα ειναι βλακεια να προετοιμάζεις ενα τετοιο ταξιδι,και να μην μπορεις να το ευχαριστηθείς λογω των καιρικών συνθηκών .

lepanto
01-02-2013, 21:33
Η καλύτερη βόλτα αυτή την εποχή είναι η Τυνησία ;)φθηνός προορισμός εξη μερουλες είναι αρκετές κ έχεις αλλάξει κ Ηπειρο ;):sm3::):)

squad
02-02-2013, 09:48
Η καλύτερη βόλτα αυτή την εποχή είναι η Τυνησία ;)φθηνός προορισμός εξη μερουλες είναι αρκετές κ έχεις αλλάξει κ Ηπειρο ;):sm3::):)

Δεν έχεις και άδικο :D

PanLampro
02-02-2013, 13:42
Το παρακάτω, είναι απόσπασμα από μεγαλο άρθρο (μου) με ευρύτερες πληροφορίες- οδηγίες προς "ναυτιλομένους"
αναρτημένο στο www.motoguzziclub.gr (http://www.motoguzziclub.gr) (πρώτη σελίδα, "πληροφορίες ταξιδευτών"). Ριξτε μια ματια. Αν ο/οι admin θελουν να τo αναρτησουν ολοκληρο κι εδώ, στειλτε πμ (υπαρχει σε word)


Σενάριο 2 (medium): Βόρεια Ευρώπη καλοκαίρι, Κεντρική & Νότια Ευρώπη, Άνοιξη – Φθινόπωρο.
Μοιάζει μεΆνοιξη στην Ελλάδα, με συχνότερες βροχές.Κορντούρες ή δερμάτινα πάνω-κάτω, με επένδυση ή, (καλύτερα αντί της επένδυσης), extra ρούχα που μπαίνουν – βγαίνουν ευκολότερα, αφού θα αντιμετωπίζουμε και ώρες (ή μέρες) με ζέστη. Ισοθερμικά εσώρουχα πάνω – κάτω (το κάτω δεν θα χρειάζεται διαρκώς), μπότες με χοντρές κάλτσες, μεσαία γάντια, μαντήλι στο λαιμό (buff) και αδιάβροχα πάνω – κάτω.

teo71
02-02-2013, 14:24
Το παρακάτω, είναι απόσπασμα από μεγαλο άρθρο (μου) με ευρύτερες πληροφορίες- οδηγίες προς "ναυτιλομένους"
αναρτημένο στο www.motoguzziclub.gr (http://www.motoguzziclub.gr) (πρώτη σελίδα, "πληροφορίες ταξιδευτών"). Ριξτε μια ματια. Αν ο/οι admin θελουν να τo αναρτησουν ολοκληρο κι εδώ, στειλτε πμ (υπαρχει σε word)


Σενάριο 2 (medium): Βόρεια Ευρώπη καλοκαίρι, Κεντρική & Νότια Ευρώπη, Άνοιξη – Φθινόπωρο.
Μοιάζει μεΆνοιξη στην Ελλάδα, με συχνότερες βροχές.Κορντούρες ή δερμάτινα πάνω-κάτω, με επένδυση ή, (καλύτερα αντί της επένδυσης), extra ρούχα που μπαίνουν – βγαίνουν ευκολότερα, αφού θα αντιμετωπίζουμε και ώρες (ή μέρες) με ζέστη. Ισοθερμικά εσώρουχα πάνω – κάτω (το κάτω δεν θα χρειάζεται διαρκώς), μπότες με χοντρές κάλτσες, μεσαία γάντια, μαντήλι στο λαιμό (buff) και αδιάβροχα πάνω – κάτω.


Φιλαράκι έλα σε ένα καφέ..

Νομίζω θα χουμε πολλά να πούμε (μας πεις)..

PanLampro
02-02-2013, 17:33
Θα το προσπαθησω
συνηθως τετοια ωρα δουλευω ακομα ή οριακα σχολαω, κομματια

jmar
02-02-2013, 17:52
Η καλύτερη βόλτα αυτή την εποχή είναι η Τυνησία ;)φθηνός προορισμός εξη μερουλες είναι αρκετές κ έχεις αλλάξει κ Ηπειρο ;):sm3::):)

Σωστος ο Νοτης! :ye32: Και Μαροκο θα συμπληρωνα!! Παυλε αν πατε προς τα κατω ψηνομαι κι εγω!! ;)

squad
08-02-2013, 11:42
σε ευχαριστω φιλε παναγιωτη,θα το μελετησω.

alekakos23
21-02-2013, 16:26
Η επιλογη της Τυνισιας-Μαροκο νομιζω ειναι πολυ καλη. Η μονη εισοδος για αυτες τις χωρες με μηχανη ειναι το Γιβραλταρ, ετσι δεν ειναι??
Επισης ξερει κανεις τι παιζει σε αυτες τις χωρες απο θεμα ασφαλειας?? Ειναι ασφαλης ή θα γυρισουμε με αεροπλανο??

alekakos23
21-02-2013, 16:42
Μολις εβαλα στο maps.google την διαδρομη και ειναι μεχρι το Μαρρακες 4,500 χλμ. οποτε μιλαμε για ενα ταξιδι πανω απο 10,000 χλμ. νομιζω ειναι παρα πολλα..
Αν πηγαιναμε στην λυση της νοτιας ευρωπης δηλαδη Καννες-Μονακο-Βαρκελωνη ειναι 2,600 χλμ. οποτε μιλαμε για ενα ταξιδι γυρο στα 6,000 χλμ. που νομιζω ειναι πιο βατο.
Απο αποψη καιρου πως ειναι σε αυτα τα μερη στις αρχες του Οκτωβρη?? Εχω την εντυπωση πως ειναι πανω κατω το ιδιο με εδω..