PDA

View Full Version : ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ-ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ


giorgos_gs
01-07-2009, 00:48
μετα απο τρκαρισμα τελη ιανουαριου ακομη περιμενω να πληρωθω.
μηπως μπορει να βοηθησει καποιος
σκεφτομαι πως μπορω να πιεσω για να δουμε επιτελους λιγο φως
εχουν περασει ιδη4 μηνες απο την ημερα που κατατεθηκαν τα τιμολογια.
ισως ενας δικηγορος η το ΙΝΚΑ μηπως βοηθησει.
κανεις με αναλογη εμπειρια.

Arkas
01-07-2009, 01:04
Τί ακριβώς σου λέει η ασφαλιστική Γιώργο;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-07-2009, 01:34
:Απορία:

Orfeus
01-07-2009, 06:56
ποια ασφαλιστικη ειναι?

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
01-07-2009, 08:11
Δυστυχώς η κατάσταση με τις ασφαλιστικές πάνε από το κακό στο χειρότερο.
Την ερχόμενη εβδομάδα η εποπτεύουσα αρχή θα ανακοινώσει τα ονόματα 6
εταιρείων που τα αποθεματικά τους δεν πληρούν τα οριζόμενα εκ του νόμου.

Προσωπικά την ερχόμενη εβδομάδα καταθέτω αγωγή κατά της "AΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ"
, του οδηγού και της ιδιοκτήτριας εταιρείας του αυτοκινήτου για ένα ατύχημα
που είχα τον 9/2008 με παπάκι.

1200GS
01-07-2009, 11:02
Η ΑΣΠΙΣ ειναι για κλεισιμο απο οτι εμαθα.Πριν μια βδομαδα ηρθε το ασφαλιστηριο της αδερφης μου και απο 203 ευρω ηταν 258!!! και σε ερωτηση στον ασφαλιστη μου ειπε οτι κλεινει η εταιρεια και κανει καποια αυξηση μπας και σωσει οτι μπορεσει:Απορία:
Δεν παμε καλα μου φαινεται:hmmm:

Arkas
01-07-2009, 11:54
Η ΑΣΠΙΣ ειναι για κλεισιμο απο οτι εμαθα.Πριν μια βδομαδα ηρθε το ασφαλιστηριο της αδερφης μου και απο 203 ευρω ηταν 258!!! και σε ερωτηση στον ασφαλιστη μου ειπε οτι κλεινει η εταιρεια και κανει καποια αυξηση μπας και σωσει οτι μπορεσει:Απορία:
Δεν παμε καλα μου φαινεται:hmmm:
:mad::mad::mad:

vasorfa
01-07-2009, 13:17
Φιλε γιωργο....απο αναλογι εμπειρια που ειχα καποια χρονια πριν---εμαθα ενα και μονο....συμβουλεθεσε εναν καλο δικηγορο με ειδικευση στον συγκερκριμενο τομεα...Στην περιπτωση μου,εκει που η ασφαλιστικη αμφισβιτουσε μεχρι και το ατυχημα,κατεληξε να με αποζημειωνει στο επακρον......Απλα θελει υπομονη....και.....καλο....συμβουλατορα!!!!:sm7:

giorgos_gs
01-07-2009, 18:53
παιδια η ασφαλιστικη ειναι η GENERAL UNION
το ατυχημα δεν αμφισβητητεουτως η αλλως
γιατι η ασφαλεια ειναι μικτη αλλα που οι λεβεντες κρυβονται
Υ.Σ. το ατυχημα εμεις το δημιουργησαμε

Arkas
01-07-2009, 19:44
παιδια η ασφαλιστικη ειναι η GENERAL UNION
το ατυχημα δεν αμφισβητητεουτως η αλλως
γιατι η ασφαλεια ειναι μικτη αλλα που οι λεβεντες κρυβονται
Υ.Σ. το ατυχημα εμεις το δημιουργησαμε
Δηλ. αμφισβητούν την υπαιτιότητα του πελάτη τους;

giorgos_gs
01-07-2009, 20:02
δεν αμφισβητουν τιποτα
απλα δεν υπαρχει σαλιο
πως να πληρωσουν
αλιμονο μας.....

killer
01-07-2009, 21:52
Για κακη μου τυχη εχω εμπλακει τρεις φορες σε τροχαιο ατυχημα με τραυματισμο :( και εχω αποζημιωθει και στις τρεις και χωρις δικηγορο!!!
Ευτυχως για μενα και τους συνεπιβατες μου φοραγαμε κρανη και μπουφαν και δεν ειχαμε τα χειροτερα... :rolleyes: Δυο παραβιασεις STOP και ενα χτυπημα απο 'πισω'...
Αυτο που θα σε συμβουλεψω, απο την ψυχοφθορα εμπειρια μου, με τις ασφαλιστικες ειναι απο την στιγμη που δεν φταις, εχει γινει κανονικα δηλωση και εχεις καταθεσει τα τιμολογια οπως λες, να τους ΠΙΕΖΕΙΣ καθημερινα με τηλ και με επισκεψεις στα γραφεια τους. Κοινως να τους σπασεις τα αρχ......
Εχουν υποχρεωση σε 40 ημερες, συμφωνα με το νομο, απο την καταθεση των τιμολογιων να σε αποζημιωσουν.
Συνηθως αν συμφωνησετε στο ποσο της αποζημιωσης σου δινουν ημερομηνια πληρωμης.
Να απαιτησεις να σου δωσουν ημερομηνια!!! Μη σε κοροϊδευουν. Φτανει πια να πληρωνουμε για υπηρεσιες που δεν μας παρεχουν.:mad:

Arkas
02-07-2009, 11:23
δεν αμφισβητουν τιποτα
απλα δεν υπαρχει σαλιο
πως να πληρωσουν
αλιμονο μας.....
Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να ξεκινήσεις την δικαστική διαδικασία!

ntinopoulos
02-07-2009, 11:44
Για κακη μου τυχη εχω εμπλακει τρεις φορες σε τροχαιο ατυχημα με τραυματισμο :( και εχω αποζημιωθει και στις τρεις και χωρις δικηγορο!!!
Ευτυχως για μενα και τους συνεπιβατες μου φοραγαμε κρανη και μπουφαν και δεν ειχαμε τα χειροτερα... :rolleyes: Δυο παραβιασεις STOP και ενα χτυπημα απο 'πισω'...
Αυτο που θα σε συμβουλεψω, απο την ψυχοφθορα εμπειρια μου, με τις ασφαλιστικες ειναι απο την στιγμη που δεν φταις, εχει γινει κανονικα δηλωση και εχεις καταθεσει τα τιμολογια οπως λες, να τους ΠΙΕΖΕΙΣ καθημερινα με τηλ και με επισκεψεις στα γραφεια τους. Κοινως να τους σπασεις τα αρχ......
Εχουν υποχρεωση σε 40 ημερες, συμφωνα με το νομο, απο την καταθεση των τιμολογιων να σε αποζημιωσουν.
Συνηθως αν συμφωνησετε στο ποσο της αποζημιωσης σου δινουν ημερομηνια πληρωμης.
Να απαιτησεις να σου δωσουν ημερομηνια!!! Μη σε κοροϊδευουν. Φτανει πια να πληρωνουμε για υπηρεσιες που δεν μας παρεχουν.:mad:

δοκιμασμενο!;)