PDA

View Full Version : Προσοχή! Ο υπολογιστής σας παρακολουθεί


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-02-2013, 01:04
Κάποτε, είμαστε θιασώτες της τεχνολογίας - όχι πως ΚΑΙ σήμερα δεν είμαστε,

αλλά μας εντυπωσίαζε κ μας ενθουσίαζε, οτιδήποτε "νέο" κ ριζοσπαστικό,

που είχε να κάνει με την εξέλιξη κ την τεχνολογία ...

Ίσως σήμερα - μ' αυτά που ακούμε - να "πληρώνουμε" το τίμημα των "παροχών" ...



Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί τα παρακάτω να ισχύουν,

αλλά φοβάμαι πως δεν είναι κ πολύ μακριά απ' την πραγματικότητα ...






Προσοχή! Ο υπολογιστής σας παρακολουθεί



http://l2.yimg.com/bt/api/res/1.2/XMEXEGz16VQFLlO7H5Jhfw--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9aW5zZXQ7aD0xNjA7cT04NTt3PTI0Nw--/http://l.yimg.com/os/152/2013/02/03/laptopwebcamL-jpg_095909.jpg




Όλοι μας χρησιμοποιούμε laptop με ενσωματωμένη κάμερα και μικρόφωνο. Καλό θα είναι να "σκεπάζουμε" την κάμερα, και να αποφεύγουμε τις ομιλίες μπροστά στον υπολογιστή, καθότι πολύ εύκολα μετατρέπεται σε "ρουφιάνο".
Παρακολουθείστε ένα πολύ ενδιαφέρον ρεπορτάζ του NBCnews για το πως οι Η/Υ (ιδιαίτερα οι φορητοί) παγιδεύονται από επίδοξους hackers, και μέσω της web κάμερας που διαθέτουν ενσωματωμένη στην οθόνη τους, μπορούν να παρακολουθούν τι γίνεται μέσα στο δωμάτιο που βρίσκεται ο Η/Υ....




Computer virus turns laptops into spy cams

Computer virus turns laptops into spy cams. - YouTube

Astakos82
18-02-2013, 01:22
:wo20::wha13: αν καποιος εχει λεπτομεριες ας μας τις πει... εγω παντως απενεργοποιω παντα μετα την χρηση το skype και oovoo...

GEO_K
18-02-2013, 01:30
ΝεύραΝεύρα

vaska
18-02-2013, 08:45
Όλα αυτά προϋποθέτουν την "συναίνεση" του θύματος. Λειτουργούν με προγράμματα κρυμμένα πίσω από αθώα φαινομενικά βιντεάκια ή animated e-cards και είναι τύπου Trojan or virus. Τα καλά αντιβάιρους προγράμματα μας προστατεύουν από τέτοιες κακόβουλες ενέργειες, αλλά και το κλείσιμο της οθόνης του laptop είναι μια ενέργεια που πρέπει να την συνηθίσετε όσοι δεν το κάνετε.

Οι περισσότερες πιτσιρίκες που φέρνουν τα laptop τους για επισκευή στο μαγαζί μου έχουν κολλήσει μαύρη ταινία στην κάμερα.
Βάζετε λοιπόν με το μυαλό σας τι κάνουν in front of camera στα σπίτια τους κατά την διάρκεια των σπουδών τους .
:ye33::ye33::ye33:

Καλό κι ενημερωμένο αντιβάιρους και όλα καλά.

SenseiG
18-02-2013, 08:52
Το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω βαλει αυτοκολητο ετσι για την κακια στιγμη...:p