PDA

View Full Version : Arai Tour X - Challenge


killer
01-07-2009, 21:02
Υστερα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο Arai Tour-X. ;)
Αν και εχω τρια κρανη :confused: (Arai Astro-R, Shoei ΧR-1000, Fox V-3) πιστευω οτι το Tour-X συνδιαζει ολα τα καλα των παραπανω! :D Μολις το παραλαβω θα σας πω εντυπωσεις!!! Εως τοτε εν αναμονη της παραλαβης... :D Πολυ γουσταρω αυτο το σημειο περιμενοντας να ερθει το δεμα..
Φωτο απο το καινουριο και τα ''παλια'' κρανη.:sm7:

Anax
01-07-2009, 21:08
Καλορίζικο και αγρατσούνιστω!!!!!.........:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

Arkas
02-07-2009, 11:01
Με το καλό και σιδεροκέφαλος!!!!

killer
08-07-2009, 18:20
Πριν απο καμια ωρα περιπου παρελαβα το νεο μου κρανος!!!:D
Τελικα ειναι πολυ ποιο ομορφο απο οτι το περιμενα, με τη γνωστη παντα ποιοτητα της Arai.;)
Ρωτησε κανεις για τιμη??? Απο Αγγλια 310 ευρω με μεταφορικα σε μια βδομαδα σπιτι....

essel
08-07-2009, 18:43
καλορίζικο καλοφόρετο και χωρίς γρατζουνιά....

δωσε μας το site
:);):)

Gemat
08-07-2009, 18:51
Πριν απο καμια ωρα περιπου παρελαβα το νεο μου κρανος!!!:D
Τελικα ειναι πολυ ποιο ομορφο απο οτι το περιμενα, με τη γνωστη παντα ποιοτητα της Arai.;)
Ρωτησε κανεις για τιμη??? Απο Αγγλια 310 ευρω με μεταφορικα σε μια βδομαδα σπιτι....


Καλοφορετο...

..απο περιεργεια, τι χρηση προκειται να του κανεις?? Το βλεπω πολυ προσανατολισμενο σε οφ καταστασεις! Τα κρανη με γεισο δεν ειναι πολυ σταθερα στα πολλα, εχουν θορυβο και μπαζουν κρυο!:hmmm:

arisxios
08-07-2009, 19:17
Καλοφόρετο και αγρατζούνιστο !!!:sm8:

ntinopoulos
08-07-2009, 19:35
αγρατζουνιστο!;)

killer
08-07-2009, 23:59
δωσε μας το site
:);):)

Το site ειναι http://www.helmetcity.co.uk :D
Mε 29 λιρες μεταφορικα για Ελλαδα μεσω UPS σε μια εβδομαδα σπιτι σου. Δεχονται και Pay-Pal!!!:D


..απο περιεργεια, τι χρηση προκειται να του κανεις?? Το βλεπω πολυ προσανατολισμενο σε οφ καταστασεις! Τα κρανη με γεισο δεν ειναι πολυ σταθερα στα πολλα, εχουν θορυβο και μπαζουν κρυο!:hmmm:

Ειναι κρανος μεικτης χρησης, κοινως on-off οπως και η μοτοσικλετα που καβαλαω!:D
Επομενως δε χρειαζεται να κουβαλαω δυο κρανη μαζι μου οταν θα ξεκινησω μια διαδρομη ασφαλτο-χωμα.:) Απλα θα εχω στη πισω τσεπη του μπουφαν τα goggles και οταν πατησω χωμα, ανεβαζω τη ζελατινα και τα φοραω.:cool:
Τωρα για τα 'πολλα' που λες, ενταξει δεν ειναι και RX-7, αλλα δε με απασχολει και ιδιαιτερα, γιατι οι ταχυτητες που κινουμε ειναι στα 140-160.;)
Τωρα αν χρειαστει να το πατησω λιγο για να περασω κανενα βαραντερο ή κανενα ktm στην εθνικη, θα σκυψω πισω απο τη ζελατινα και ολα μελι-γαλα!:rolleyes:

Gemat
09-07-2009, 00:45
Το site ειναι http://www.helmetcity.co.uk :D
Mε 29 λιρες μεταφορικα για Ελλαδα μεσω UPS σε μια εβδομαδα σπιτι σου. Δεχονται και Pay-Pal!!!:D



Ειναι κρανος μεικτης χρησης, κοινως on-off οπως και η μοτοσικλετα που καβαλαω!:D
Επομενως δε χρειαζεται να κουβαλαω δυο κρανη μαζι μου οταν θα ξεκινησω μια διαδρομη ασφαλτο-χωμα.:) Απλα θα εχω στη πισω τσεπη του μπουφαν τα goggles και οταν πατησω χωμα, ανεβαζω τη ζελατινα και τα φοραω.:cool:
Τωρα για τα 'πολλα' που λες, ενταξει δεν ειναι και RX-7, αλλα δε με απασχολει και ιδιαιτερα, γιατι οι ταχυτητες που κινουμε ειναι στα 140-160.;)
Τωρα αν χρειαστει να το πατησω λιγο για να περασω κανενα βαραντερο ή κανενα ktm στην εθνικη, θα σκυψω πισω απο τη ζελατινα και ολα μελι-γαλα!:rolleyes:

εκτιμω οτι τα "πολλα" για το συγκεκριμενο τυπο κρανους ειναι περι τα 120+ ,αλλα ελπιζω να κανω λαθος και να το ευχαριστηθεις το ομολογουμενως ομορφο ARAI σου. :cool:

babbeto
18-05-2013, 20:33
Καλησπέρα
Ενδιαφέρομαι για αγορά arai tour 4, αλλά με απασχολεί πολύ το θέμα με τις ταχύτητες !

Μακρινά ταξίδια με υψηλές ταχύτητες (150-170) γίνονται 4-5 φορές το χρόνο..κ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω με το εν λόγω κράνος υπάρχει πρόβλημα.

Λόγω ότι ταιριάζει πιστεύω με το όλο μοτίβο της χοντρούλας αλλά κ επειδή μου αρέσει πολύ έχω το δίλημμα μην την πατήσω τελικά στα ταξίδια.

Εάν υπάρχει καμία περαιτέρω πληροφορία ή εάν νομίζεται ότι θα ανταπεξέλθει χωρίς προβλήματα στα λίγα μακρινά ταξίδια παρακαλώ τις γνώμες σας :)

ckalfas
18-05-2013, 21:34
Υπάρχουν του ίδιου είδους κράνη που βγαίνει το γείσο (AGV dual, Icon Variant, Shoei Hornet, BMW Enduro...), οπότε στα "πολλά" δεν υπάρχει θέμα με κούνημα από τον αέρα!
Και κάτι ακόμη, αν νιώθεις ότι ο ανεμοθώρακας της μοτοσυκλέτας σου, σε προστατεύει επαρκώς, δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα με το αέρα, εκτός ίσως αν υπάρχουν πλάγιοι άνεμοι, οπότε τότε ναι κουνάει...

Giof
19-05-2013, 02:09
Μετα απο 2,5 χρόνια συμβίωσης με το συγκεκριμένο κράνος μπορω να πω ότι το κράνος είναι άψογο απο θέμα αερισμου και ποιότητας. Απο ασφάλεια δόξα το Θεό δεν μου έχει χρειαστεί αλλα προσωπική άποψη η συγκεκριμένη εταιρία μαζι με shoei είναι πολυ μπροστα.
Σίγουρα δεν είναι στρεετ κράνος αλλα απο θέμα ταχυτήτων δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Σε αυτο σίγουρα βοηθάει και η ζελατίνα του αντβε.
Το μόνο - που μπορω να βρω είναι το κρύο. Στα πολλα κρύα θέλει οποτεδήποτε μπαλακλαβα γιατι μπάζει απο κάτω.
Αααααα και το γεισο μπορείς να το βγάλεις αν θες. Εχει έξτρα καπακια.

ckalfas
19-05-2013, 09:14
Πραγματικά, μου φαίνεται περίεργο που ένα κράνος τέτοιας αξίας δεν έχει υποσιάγωνο...

SenseiG
19-05-2013, 09:46
Καλοριζικο και αγρατζουνιστο...:)

kostasx
27-05-2013, 10:32
Ρωτησε κανεις για τιμη??? Απο Αγγλια 310 ευρω με μεταφορικα σε μια βδομαδα σπιτι....


..πολυ καλή τίμη..πρέπει να πέτυχες τελευταία νούμερα..:)

loukas
27-05-2013, 12:53
εχω το Χ3 εδω και 15000κμ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. μεχρι 150 ειναι πολυ αεροδυναμικο και αφορηβο σε σχεση με ολα της κατηγοριας του...
Ποιοτητα πολυ καλη. Δες στο youtube τα βιντεο για το πλυσιμο - καθαρισμα..

Αυτο για τα ΚΤΜ που ειπες δε μαρεσε ομως....:sm7:

allen
27-05-2013, 16:18
εχω το Χ3 εδω και 15000κμ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. μεχρι 150 ειναι πολυ αεροδυναμικο και αφορηβο σε σχεση με ολα της κατηγοριας του...
Ποιοτητα πολυ καλη. Δες στο youtube τα βιντεο για το πλυσιμο - καθαρισμα..

Αυτο για τα ΚΤΜ που ειπες δε μαρεσε ομως....:sm7:

ΧΑ!ΧΑ! ΧΑ! ΓΙΑΤΙ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ,ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ GS , ΚΟΥΛΑΔΙ!:D