PDA

View Full Version : GoPro issues


nivam
13-12-2012, 22:44
Δοκίμασα κι εγω σήμερα τη silver edition, αν και την τέσταρα σε υποφωτισμένο περιβάλλον, έγραψε πολύ καλά. Μόνο που μετά το update στο firmware ενώ έχω πλήρη έλεγχο απ΄το GoPro app, δεν μου δίνει preview, ενώ πριν το update μου έδινε. Ελπίζω να τη βρω την άκρη.

nikosgs
14-12-2012, 17:50
Δοκίμασα κι εγω σήμερα τη silver edition, αν και την τέσταρα σε υποφωτισμένο περιβάλλον, έγραψε πολύ καλά. Μόνο που μετά το update στο firmware ενώ έχω πλήρη έλεγχο απ΄το GoPro app, δεν μου δίνει preview, ενώ πριν το update μου έδινε. Ελπίζω να τη βρω την άκρη.


Εισαι σιγουρος οτι εγινε το update? ειχα το ιδιο προβλημα αλλα δεν ειχα βαλει στο σωστο μερος τα update files. Αν θες στειλε μου πμ να σου πω λεπτομερειες!

katsim
12-01-2013, 13:45
Ρε παιδια παρουσιασε σε κανεναν προβλημα η καμερα γιατι στα ξενα φορουμ διαβαζω διαφορα...;

nivam
12-01-2013, 16:06
Ρε παιδια παρουσιασε σε κανεναν προβλημα η καμερα γιατι στα ξενα φορουμ διαβαζω διαφορα...;

H silver μου κατά τη διαδικασία αναβάθμισης του firmware, έγινε τουβλάκι.
Αντικαταστάθηκε, αναβάθμισα το firmware στην καινούρια και δουλεύει άψογα.:)

frits
12-01-2013, 21:47
Ρε παιδια παρουσιασε σε κανεναν προβλημα η καμερα γιατι στα ξενα φορουμ διαβαζω διαφορα...;


Για περιεγραψέ τα...!!

katsim
14-01-2013, 13:22
Το κυριοτερο,λενε οτι σταματαει να δουλευει κ πρεπει να βγαλεις-βαλεις την μπαταρια για να ξαναδουλεψει,το οποιο αναφερεται κ στο επισημο site της εταιρειας.Οπως επισης οτι η διαρκεια της μπαταριας ειναι πολυ μικρη(δεν ειναι προβλημα αλλα αρνητικο)

nivam
14-01-2013, 13:58
Το κυριοτερο,λενε οτι σταματαει να δουλευει κ πρεπει να βγαλεις-βαλεις την μπαταρια για να ξαναδουλεψει,το οποιο αναφερεται κ στο επισημο site της εταιρειας.Οπως επισης οτι η διαρκεια της μπαταριας ειναι πολυ μικρη(δεν ειναι προβλημα αλλα αρνητικο)


To πρώτο μου έχει συμβεί, είχε φάει σκάλωμα όταν τη δούλευα απ΄το κινητό και τα κουμπιά της ταυτόχρονα.
Δικό μου φταίξιμο.
Η αυτονομία παρατήρησα οτι μειώνεται αισθητά, αν είναι το wifi συνέχεια ανοιχτό, ακόμα κι όταν η κάμερα είναι off.
Μπορείς να προμηθευτείς όμως και aftermarket μπαταρίες και να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.:)

Mia ερώτηση κι από μένα, έχει παρατηρήσει κανείς σε λήψεις με τις ίδιες συνθήκες φωτισμού και σε 1080p, μειώνοντας το FOV να αυξάνεται ο θόρυβος?

kosta12gs
24-02-2013, 00:53
Ερωτηση - προβλημα: Εχω βαλει καρτα μνημης class10 αλλα οχι επωνυμη.
Οταν γραφω βιντεακι σε αναλυση 1080p με 48fps ή 60fps κανει διακοπες στον ηχο.
Στα 30fps ειναι ολα καλα. Εχει παρατηρησσει κανεις κατι αναλογο;

nivam
24-02-2013, 00:56
Ερωτηση - προβλημα: Εχω βαλει καρτα μνημης class10 αλλα οχι επωνυμη.
Οταν γραφω βιντεακι σε αναλυση 1080p με 48fps ή 60fps κανει διακοπες στον ηχο.
Στα 30fps ειναι ολα καλα. Εχει παρατηρησσει κανεις κατι αναλογο;

Έχεις σιγουρευτεί οτι είναι κομμένος ο ήχος?
Δηλαδή στην αναπαραγωγή σου κόβει τον ήχο πάντα στο ίδιο σημείο?

kosta12gs
24-02-2013, 11:32
Oχι δε κοβει τον ηχο σε ενα σημειο αλλα κανει συνεχως διακοπες. Πως ειναι οταν μιλας στο κινητο και δεν εχει καλο σημα. Οι διακοπες διαρκουν ενα κλάσμα του δευτερολεπτου και επαναλαμβανονται συνεχεια καθε 2 δευτερολεπτα:(

nivam
24-02-2013, 17:06
Oχι δε κοβει τον ηχο σε ενα σημειο αλλα κανει συνεχως διακοπες. Πως ειναι οταν μιλας στο κινητο και δεν εχει καλο σημα. Οι διακοπες διαρκουν ενα κλάσμα του δευτερολεπτου και επαναλαμβανονται συνεχεια καθε 2 δευτερολεπτα:(


Επειδή είναι πολύ βαρύ το αρχείο ίσως να ζορίζεται ο υπολογιστής, το παίζεις απ τη Gopro απευθείας?

kosta12gs
24-02-2013, 17:33
Oχι αντιγραφω το mp4 αρχειο στο pc και το τρεχω απο εκει;.
Σε σενα @nivam δεν εχει κανενα προβλημα;

nivam
24-02-2013, 18:02
Oχι αντιγραφω το mp4 αρχειο στο pc και το τρεχω απο εκει;.
Σε σενα @nivam δεν εχει κανενα προβλημα;

Εγώ με τη silver φτάνω 1080p 25FPS, θεματάκια τέτοια αντιμετωπίζω με το laptop που είναι παλιό. Με τι τα βλέπεις? quicktime?

kosta12gs
24-02-2013, 19:01
Bs player

nivam
24-02-2013, 20:54
Bs player

Δοκίμασε Quick Time, πόσο παλιός είναι ο υπολογιστής σου?
Επίσης καλός τρόπος για να το δοκιμάσεις είναι κανένα hardware media player

kosta12gs
25-02-2013, 00:06
Δοκίμασε Quick Time, πόσο παλιός είναι ο υπολογιστής σου?
Επίσης καλός τρόπος για να το δοκιμάσεις είναι κανένα hardware media player

Ουτε στο GoProforum τοσο γρηγορη λυση. Σκεφτομουν να παω πισω στην εταιρεια την καμερα για ελεγχο.
Τελικα τα βιντεακια γραφονται κανονικα.Απλα ο Playrer (ΒsPlayer) του υπολογιστη μου (το laptop ειναι 2 ετων και ειναι καλο) δε συνεργαζονταν 100% και εβγαζε ενα προβλημα με διακοπες στον ηχο. Δοκιμασα με windows media player και επαιξε κανονικα.

Θα ξανακανω δοκιμες για σιγουριαα και θα επανελθω.




Ευχαριστω το Νικο που μοιραστηκε τον προβληματισμο μου και εδωσε ιδεες και λυσεις.:ye33:

frits
25-02-2013, 00:16
Κλασική περίπτωση, και ο VLC έχει πολλά προβλήματα.;)

nivam
13-04-2013, 22:09
Για όσους αντιμετωπίζουν προβληματάκια με τις HERO 3 η GoPro κυκλοφόρησε καινούρια έκδοση firmware.:)

kosta12gs
13-04-2013, 22:17
Ξερει κανεις ...

οταν γραφεις ενα βιντεακι, αποθηκευει εκτος απο το mp4 και δυο αρχεια ακομα με το ιδιο ονομα. Σε τι χρειαζονται αφου παιζει το mp4 και χωρις αυτα.

kosta12gs
17-04-2013, 09:16
Tι γίνεται;
Κανένας δε χρησιμοποιεί GOPRO?
:rolleyes:

Ή κανείς δεν έχει παρατηρήσει τα αρχεία;
:confused:

nikosgs
17-04-2013, 16:22
Tι γίνεται;
Κανένας δε χρησιμοποιεί GOPRO?
:rolleyes:

Ή κανείς δεν έχει παρατηρήσει τα αρχεία;
:confused:

Εμενα παντως δεν δημιουργει αλλα αρχεια :) μονο το mp4


Σεντ φρομ αιφον

frits
17-04-2013, 17:17
Tι γίνεται;
Κανένας δε χρησιμοποιεί GOPRO?
:rolleyes:

Ή κανείς δεν έχει παρατηρήσει τα αρχεία;
:confused:


Τι χωρητικότητα έχουν; και τι κατάληξη ;

Πολλές φορές δημιουργούνται και από άλλα προγράμματα όταν "τρέχεις" το αρχείο από την κάρτα μέσω τρίτου προγράμματος, πχ, VLC., η τα δημιουργεί η ίδια η camera και τα χρησιμοποιεί σε preview και είναι λίγα kb.

Πάντως εδώ και 10 μέρες που βγήκε τo update φαίνεται να σταμάτησαν τα προβλήματα.:rolleyes:

kosta12gs
17-04-2013, 17:28
Εχουν καταληξη lrv και thm. Το lrv εχει σημαντικο μεγεθος περιπου 20 φορες υποπολλαπλασιο του mp4, ενω το thm ειναι ελαχιστα kb.
:confused:

Δεν ειναι κανενα σημαντικο προβλημα, μαλλον απορια θα το ελεγα.

frits
17-04-2013, 21:00
Εχουν καταληξη lrv και thm. Το lrv εχει σημαντικο μεγεθος περιπου 20 φορες υποπολλαπλασιο του mp4, ενω το thm ειναι ελαχιστα kb.
:confused:

Δεν ειναι κανενα σημαντικο προβλημα, μαλλον απορια θα το ελεγα.


Τα THM είναι thumbnails (μικρογραφίες) και τα Low Resolution Video είναι το ίδιο αρχείο σε μικρή ανάλυση, τι χρειάζεται;

Διάβασε παρακάτω..

GOPRO camera Hero3: files .thm and .lrv

How to take advantage of the files generated by the camera GOPRO Hero3?

First you copy all the files on your computer (.mp4, .thm, .lrv). Then:



You take your .thm and you change the extension to .jpg (or simply you add .jpg).
You take your .lrv and you change the extension to .mp4 (or simply you add .mp4).


What's the point?



File (.thm).jpg shows your sequence. You can you use it as thumbnail in example.
File (.lrv).mp4 is a low resolution version of your video. Useless? No, rather clever. This low resolution version allows you to do your editing on your old laptop. And only before starting the final export HD videos you replace the low res file by the original .mp4 HD using the same file name.

emlazo
17-04-2013, 21:34
Τα THM είναι thumbnails (μικρογραφίες) και τα Low Resolution Video είναι το ίδιο αρχείο σε μικρή ανάλυση, τι χρειάζεται;

Διάβασε παρακάτω..

GOPRO camera Hero3: files .thm and .lrv

...........


Ευχαριστούμε Σταύρο

και η hero 2 δημιουργεί τα αρχεία αυτά μετά από κάποια αναβάθμιση λογισμικού.
Δεν το είχα ψάξει γιατί δεν δημιουργούν πρόβλημα χωρητικότητας, πρώτα μένω από μπαταρία.
Παρόλα αυτά μήπως υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης τους;

frits
17-04-2013, 21:58
Ευχαριστούμε Σταύρο

και η hero 2 δημιουργεί τα αρχεία αυτά μετά από κάποια αναβάθμιση λογισμικού.
Δεν το είχα ψάξει γιατί δεν δημιουργούν πρόβλημα χωρητικότητας, πρώτα μένω από μπαταρία.
Παρόλα αυτά μήπως υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης τους;

Τα "thm" δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί, σε ότι αφορά το lrv, δεν βρήκα κάτι που να λέει πως μπορείς να τα απενεργοποιείς.
Υπόθεση κάνω αλλά επειδή πιθανότητα υπάρχουν εκεί για να παίζουν απευθείας μέσω wi-fi σε κινητά και tablet, ίσως με απεργοποιημένο το wi-fi να μην εμφανίζονται ή σε κάποιες αναλύσεις επίσης να θεωρούνται άχρηστα.

Ο Νίκος είπε ότι δεν εμφανίζονται στην δική του, ίσως μπορεί να μας πει σε τι mode κάνει τις λήψεις του.:rolleyes:

nivam
18-04-2013, 10:33
Tα αρχεία υπάρχουν σε κάθε take, γίνονται ορατα όμως αν έχουμε επιλέξει από τα windows να εμφανίζονται οι κρυμμένοι φάκελοι και αρχεία.
Πραγματικά ευχάριστη έκπληξη η αναβάθμιση του firmware.
Τη δούλεψα σχεδόν 2 12ωρα στη δουλειά το περασμένο Π/Σ (με τροφοδοσία USB) γράφοντας και μεταφέροντας αρχεία στο laptop ασταμάτητα.
Αν και δεν πιανότανε από την υψηλή θερμοκρασία, δεν έκανε κιχ.
Μόνο κάποιες φορές ενώ είχα "machine control" απ' το κινητό μου, έτρωγε σκάλωμα το "preview".:)

frits
18-04-2013, 10:42
Tα αρχεία υπάρχουν σε κάθε take, γίνονται ορατα όμως αν έχουμε επιλέξει από τα windows να εμφανίζονται οι κρυμμένοι φάκελοι και αρχεία.
Πραγματικά ευχάριστη έκπληξη η αναβάθμιση του firmware.
Τη δούλεψα σχεδόν 2 12ωρα στη δουλειά το περασμένο Π/Σ (με τροφοδοσία USB) γράφοντας και μεταφέροντας αρχεία στο laptop ασταμάτητα.
Αν και δεν πιανότανε από την υψηλή θερμοκρασία, δεν έκανε κιχ.
Μόνο κάποιες φορές ενώ είχα "machine control" απ' το κινητό μου, έτρωγε σκάλωμα το "preview".:)


Να υποθέσω ότι την έχεις εκτός σκαφάνδρου...:wo20:

nivam
18-04-2013, 10:43
Να υποθέσω ότι την έχεις εκτός σκαφάνδρου...:wo20:

Ε ναι, αλλιώς δεν γινόταν να πάρω ρεύμα.:)

frits
18-04-2013, 10:47
Ε ναι, αλλιώς δεν γινόταν να πάρω ρεύμα.:)

Άσχετο, αλλά μια και δεν έχει ανακοινωθεί Skeleton housing για την 3, μερικοί αγοράζουν και τρυπούν από το πλάι το σκάφανδρο..:cool:

nivam
18-04-2013, 10:50
Άσχετο, αλλά μια και δεν έχει ανακοινωθεί Skeleton housing για την 3, μερικοί αγοράζουν και τρυπούν από το πλάι το σκάφανδρο..:cool:

Aφού υπάρχει το "Τhe Frame" (http://gopro.com/camera-mounts/the-frame).
Aπαράδεκτα ακριβό όμως.

frits
18-04-2013, 10:54
Aφού υπάρχει το "Τhe Frame" (http://gopro.com/camera-mounts/the-frame).
Aπαράδεκτα ακριβό όμως.


Δεν προσφέρει την προστασία του σκάφανδρου..

Γενικά την έχει δει η Gopro, ειδικά με τα Accessories..:cool:

nivam
18-04-2013, 11:00
Δεν προσφέρει την προστασία του σκάφανδρου..

Γενικά την έχει δει η Gopro, ειδικά με τα Accessories..:cool:

Σταύρο νομίζω πως για κλειστούς χώρους ή όπου υπάρχει μόνο σκόνη, είναι οκ.
Τώρα το Πάσχα λέω να προσπαθήσω να κάνω ένα με καμιά λωρίδα plexiglass ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και το tripod mount και εξωτερική τροφοδοσία.

scorpiobmw
18-04-2013, 12:09
Ερωτηση - προβλημα: Εχω βαλει καρτα μνημης class10 αλλα οχι επωνυμη.
Οταν γραφω βιντεακι σε αναλυση 1080p με 48fps ή 60fps κανει διακοπες στον ηχο.
Στα 30fps ειναι ολα καλα. Εχει παρατηρησσει κανεις κατι αναλογο;

Εμένα ήταν από τον υπολογιστή,το άνοιξα με vlc και μια χαρα:ye33:

nikosgs
18-04-2013, 13:03
Τα "thm" δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί, σε ότι αφορά το lrv, δεν βρήκα κάτι που να λέει πως μπορείς να τα απενεργοποιείς.
Υπόθεση κάνω αλλά επειδή πιθανότητα υπάρχουν εκεί για να παίζουν απευθείας μέσω wi-fi σε κινητά και tablet, ίσως με απεργοποιημένο το wi-fi να μην εμφανίζονται ή σε κάποιες αναλύσεις επίσης να θεωρούνται άχρηστα.

Ο Νίκος είπε ότι δεν εμφανίζονται στην δική του, ίσως μπορεί να μας πει σε τι mode κάνει τις λήψεις του.:rolleyes:

Νομιζω εχω δοκιμασει ολες τα πιθανα. Δεν το εχω παρατηρισει σε καποια.


Σεντ φρομ αιφον